Stranica 13 od 34 PrviPrvi ... 3111213141523 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 1659

Tema: Strajk nastavnika

  1. #601
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Konfuzija, ne nadoknađuje se samo štrajk, nego i bolovanje, a često i praznik. Barem u visokom školstvu. Jedino ako si baš mjesecima na bolovanju. A plaća se naravno smanji.
    U 20 godina rada u srednjoj skoli nikada nisam nadoknadjivala bolovanje. Nije moj problem ako ravnatelj nije nasao zamjenu, meni je placa na bolovanju bila smanjena. Praznici se ne mogu nadoknadjivati. Ministarstvo propisuje broj radnih dana uzevsi u obzir praznike, ta racunica mora sljakati.
    Strajk je zakonsko pravo svakog radnika i zasto ga nadoknadjivati ako sam u dane strajka bila na svom radnom mjestu? Nijedna druga djelatnost to ne mora osim profesora. To je sindikat trebao rijesiti, a ne pognuti glavu... Kao sto ce je i sada pognuti.

  2. #602
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Konfuzija,
    Svaka rijec ti je na mjestu
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 31.10.2019. at 18:30

  3. #603
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Nama je super. Sutra praznik, pa subota i nedjelja, malo ponedjeljak do škole i opet utorak i srijeda slobodni!
    Profesori zaslužuju sve što traže, a djeca uče demokraciju na djelu.

  4. #604
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    U 20 godina rada u srednjoj skoli nikada nisam nadoknadjivala bolovanje. Nije moj problem ako ravnatelj nije nasao zamjenu, meni je placa na bolovanju bila smanjena. Praznici se ne mogu nadoknadjivati. Ministarstvo propisuje broj radnih dana uzevsi u obzir praznike, ta racunica mora sljakati.
    Strajk je zakonsko pravo svakog radnika i zasto ga nadoknadjivati ako sam u dane strajka bila na svom radnom mjestu? Nijedna druga djelatnost to ne mora osim profesora. To je sindikat trebao rijesiti, a ne pognuti glavu... Kao sto ce je i sada pognuti.
    Slazem se u potpunosti, ali sto ako se neki roditelj zali na zakljucnu ocjenu, a fond sati nije ispunjen? Nije tvoja krivica , ali ocjena odmah pada u vodu kao i tvoj autoritet pred ucenikom i roditeljem. O neugodnosti pred zbornicom i ravnateljem da ne govorim.
    Sve je to ples po tankoj zici.
    A u zadnje vrijeme imamo opasnih problema naci zamjenu i na pola godine, a kamoli za kraca bolovanja do nekoliko tjedana.

  5. #605
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Mi smo za 2-3 dana viroze rijetko smjeli uzeti bolovanje, rekli bi nam - odradite to! (individualna nastava pa je bilo moguće subotom).
    Ako je bolest 7 dana, ide solidarna zamjena ako ima voljnih kolega ili fraza "nađi nekoga da te mijenja pa mu plati". Prava zamjena samo za duža ili najavljena bolovanja.

  6. #606
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Koliko znam propisan je broj nastavnih dana, i gradivo je prilagođeno tome. Prema tome ako nastavnih dana fali onda se mogu nadoknaditi u vrijeme kad je bilo predviđeno da su praznici (za učenike, nastavnici ionako rade te dane) i u te (nastavnicima radne) dane odraditi ostatak gradiva.

    Što bi bilo da poštari štrajkaju? Bacili bi u smeće sve pošiljke tog dana koje bi trebali isporučiti? Naravno da ne, kad bi završili štrajk dočekale bi ih sve za isporučiti, samo bi kasnile. Da radnici na izgradnji zgrade štrajkaju bili preskočili koji kat za izgraditi? Ne, nego bi nakon štrajka pojačano radili i kasnili s rokovima, ali sve što je bilo planirano da se odradi bi se moralo odraditi. To kao roditelj očekujem i za gradivo koje treba odraditi s djecom.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 01.11.2019. at 09:42

  7. #607
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne znam kako se onda i kada odrađuje kad nema pojedinog nastavnika, a mijenja ga nastavnik koji predaje potpuno drugi predmet, što je redovita pojava. Odnosno, znam, ne odrađuje se.

    Mislim da u nastavnoj godini itekako ima prostora da se obradi gradivo i kad fali neki broj sati.

  8. #608

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kako se onda i kada odrađuje kad nema pojedinog nastavnika, a mijenja ga nastavnik koji predaje potpuno drugi predmet, što je redovita pojava. Odnosno, znam, ne odrađuje se.
    Kod mog sina u OŠ je bio običaj, kad bi neki nastavnik izostao (npr. zbog bolesti ili natjecanja), da bi obično kolegama na zamjeni ostavio materijal koji učenici trebaju napraviti taj sat. Pa su onda samostalno radili neku vježbu ili zadatak ili nešto slično, nisu obrađivali novo gradivo nego utvrđivali staro (npr. sjećam se da su tako samostalno radili neku pjesmu na hrvatskom, a često se dešavalo da su i likovni redovito odrađivali po uputama drugog nastavnika). Nije baš idealno, ali funkcioniralo je.
    U SŠ je prekratko da bih mogla znati kako to tamo funkcionira.

  9. #609

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Odnosno, lažem, znam kako funkcionira. Npr. nedavno cijeli tjedan nisu imali matematiku jer je profesorica bila angažirana na međuškolskom projektu. Tjedan nakon toga, matematika im se ubacivala u raspored u svakoj mogućoj prilici, profesorica je mijenjala sate s kolegama i tako to. I još k tome drži nastavu i za vrijeme štrajka, pa ne gubi satove i u te dane. Tako da su nekako nadoknadili to što im je falilo. Čak su i kontrolni pisali u predviđenom terminu

  10. #610
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Kod nas se sudka da bude bila odrada

  11. #611
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Sudka je šuška ili..???
    3 slova su ista pa pretpostavljam.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.11.2019. at 11:49

  12. #612
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    je lili

  13. #613
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Nisam skuzila jel uopce ima dogovor za pregovore ili ?

  14. #614
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    U ponedjeljak sa sindikatima.

  15. #615
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Znaci ak prode mozda u srijedu bude nastave

  16. #616
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Znaci ak prode mozda u srijedu bude nastave
    Kamo srece.

  17. #617
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    I štrajk se nastavlja...u srijedu cijela Hrvatska i fakulteti

  18. #618
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    U 20 godina rada u srednjoj skoli nikada nisam nadoknadjivala bolovanje. Nije moj problem ako ravnatelj nije nasao zamjenu, meni je placa na bolovanju bila smanjena. Praznici se ne mogu nadoknadjivati. Ministarstvo propisuje broj radnih dana uzevsi u obzir praznike, ta racunica mora sljakati.
    Strajk je zakonsko pravo svakog radnika i zasto ga nadoknadjivati ako sam u dane strajka bila na svom radnom mjestu? Nijedna druga djelatnost to ne mora osim profesora. To je sindikat trebao rijesiti, a ne pognuti glavu... Kao sto ce je i sada pognuti.

    Ja sam pisala u visokom školstvu, ali nije samo tamo tako, evo i čokolada piše, a pada i meni na pamet još nekih profesija.

  19. #619
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    i kak dalje?
    slušam na Sljemenu mogući scenarij odrade


    skratiti praznike, produžiti nastavnu godinu.... sve ljepše od ljepšeg

  20. #620
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    https://www.srednja.hr/novosti/minis...-dane-strajka/

    ništ ne piše do kad e to trajati sve skupa
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 06.11.2019. at 14:19

  21. #621
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Joj, Jelena. Trajat će dok se ne ispune potpuno opravdani zahtjevi.

  22. #622
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    jelena zasto to tebe uzrujava? imas isplanirano ljeto pa ti smeta produljenje nastave od tjedan dva?
    ili skracivanje nekih praznika?
    zbilja ne kuzim ti se za svaki dan uzrujavas, tipa hoce li ici na izlet? pa sta ako i ne idu?

    mene vise uzrujava sto nisam sigurna ko ce predavati predmete iz STEM podrucja mojoj djeci.

  23. #623
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ja bih da se organizira jedan dan prosvjed di možemo svi mi ostali stat uz nastavnike
    uzela bih i godišnji za to ako treba
    facebook profilne slike ne brojim
    pa da možda i to pomogne da se priča ubrza ili shvati ozbiljnije
    jer nije mi baš potpuno bezazleno to što svako malo nema škole i da se tako nastavi unedogled

  24. #624
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja bih da se organizira jedan dan prosvjed di možemo svi mi ostali stat uz nastavnike
    uzela bih i godišnji za to ako treba
    facebook profilne slike ne brojim
    pa da možda i to pomogne da se priča ubrza ili shvati ozbiljnije
    jer nije mi baš potpuno bezazleno to što svako malo nema škole i da se tako nastavi unedogled
    Ja se bojim, slušajući ljude oko sebe, a koji nisu na forumu, da bi se na tom prosvjedu okupilo jako malo "svih nas" :/
    Nitko se više ne odmiče od nevjerojatne prosječne plaće od 7135 kn i 3.5 mjeseca godišnjeg.

  25. #625
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Evo što dr.sc. Boris Podobnik kaže: https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2129798.aspx

    Izdvajam samo zaključak:

    Naš sustav znanosti ne nagrađuje izvrsnost, kao u Americi ili Kini, već pogoduje prosječnima i ispodprosječnima. Ako je sustav loš, male promjene u takvom sustavu mogu izazvati samo male promjene u ishodu. Rekao bih da su oni koji se opiru rapidnim promjenama osobe kojima su sebičnost i očuvanje stečenih prava važniji od interesa nacije, ma koliko im patriotizam ne silazio s usana. Ako su takvi domoljubi, neka donesu mjere koje će nas maknuti sa začelja, i gospodarskog i znanstvenog, jer ako to ne učine, ima nas još koji nismo otišli. I to zauvijek.

  26. #626
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam već temeljem svog visokoškolskog iskustva zaključila da ako ikako možemo ćemo djeci omogućiti da studiraju vani. Jer je ovo nase nepoticajno strebanje plus izloženost na milost i nemilost kojekakvim "pacjentima" i njihovim hirovima za koje fakultet i sveuciliste znaju ali se ne miješaju... Bljak. O njihovim internim spletkama i politikama je najbolje ništa ne znat, toliko je to gadljivo (ali kako je Hr mala mocvarica u kojem svatko zna bar nekog tko zna nekog... svašta se sazna.)

  27. #627
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se u potpunosti, ali sto ako se neki roditelj zali na zakljucnu ocjenu, a fond sati nije ispunjen? Nije tvoja krivica , ali ocjena odmah pada u vodu kao i tvoj autoritet pred ucenikom i roditeljem. O neugodnosti pred zbornicom i ravnateljem da ne govorim.
    Sve je to ples po tankoj zici.
    A u zadnje vrijeme imamo opasnih problema naci zamjenu i na pola godine, a kamoli za kraca bolovanja do nekoliko tjedana.
    Moj autoritet nema nista s time. Roditelj ima pravo zaliti se, postoji propisana procedura u tom slucaju. Neugodnosti? Ne razumijem zasto.
    Problemi s pronalazenjem zamjene su prica za sebe, ali to je problem ravnatelja i pedagoga, nikako ne nastavnika.

  28. #628
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo za 2-3 dana viroze rijetko smjeli uzeti bolovanje, rekli bi nam - odradite to! (individualna nastava pa je bilo moguće subotom).
    Ako je bolest 7 dana, ide solidarna zamjena ako ima voljnih kolega ili fraza "nađi nekoga da te mijenja pa mu plati". Prava zamjena samo za duža ili najavljena bolovanja.
    Dosta kolegica je i u mojoj skoli to radilo. Islo im je u prilog jer se onda nije skidalo s place, ali ako ne zelis, ne moze te nitko natjerati na to. Donesi mu papir, a on neka ga baci u smece, u tom slucaju je postupio protuzakonito.
    Solidarna zamjena rijetko kada prolazi. Prekomplicirano je pratiti sto sam ja kome i kako ce on to meni vratiti i kada. U nasoj skoli se cesto znalo dogovoriti s profesorima da preuzmu dio satnice pa su im se onda ti sati placali, ako se nije moglo naci adekvatnu zamjenu koja bi preuzela cijelu satnicu.. Ima nacina kad se hoce.

  29. #629
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Sve skupa iscrpljivanje. Citam negdje da pocinje i strajk ucenika . Kao da su ucenici i roditelji jedna strana, a profesori druga.. Mozda je cijeloj stvari trebalo pristupiti na nacin da svaki nastavnik posveti koji sat tome da s iskomunicira s ucenicima sto je i kako je, da se organiziraju tribine o polozaju skolskog sustava u drzavi opcenito, uloziti vise truda u to da se kontinuirano u zajednici govori o problemu, a ne samo da objavimo strajk a o tome raspravljamo u tv-emisijama ili se po medijima branimo..

    A ako vec ne ide bez strajka, uvijek sam bila za to da se strajka kada je kraj godine i mature.. Nemas puno nadoknadjivati, a ucinak je maksimalan. Ali za to... treeba imat muuudaa.
    Posljednje uređivanje od Konfuzija : 09.11.2019. at 19:39

  30. #630
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku

    A ako vec ne ide bez strajka, uvijek sam bila za to da se strajka kada je kraj godine i mature.. Nemas puno nadoknadjivati, a ucinak je maksimalan. Ali za to... treeba imat muuudaa.
    Oprosti, jedini koji bi ispaštali su maturanti i njihov upis na fakultete.
    Jel ti zbilja misliš da bi odgovorne to diralo? Onda si zbilja naivna....

  31. #631
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Oprosti, jedini koji bi ispaštali su maturanti i njihov upis na fakultete.
    Jel ti zbilja misliš da bi odgovorne to diralo? Onda si zbilja naivna....
    Ne mislim na odgovorne nego na drustvo, sto je vidljivo iz prvog dijela moga posta.. I ako mozemo bez etiketiranja icijih osobina ovako napamet, to bi bilo u redu.

  32. #632
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Pa sad...uvijek se sjetim kako ono američki piloti krenu štrajkati tjedan prije Božića., Rayanairovi u srcu ljetne sezone, ljudi danima spavaju po aerodromima.... .
    Posljednje uređivanje od čokolada : 10.11.2019. at 17:02

  33. #633
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Sutra su neki pregovori?

  34. #634
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mislim na odgovorne nego na drustvo, sto je vidljivo iz prvog dijela moga posta.. I ako mozemo bez etiketiranja icijih osobina ovako napamet, to bi bilo u redu.
    Sada će me razapeti ali, ja prva kao roditelj ne bi podržala štrajk nastavnika pred maturu.
    Pogotovo nakon što sam za istu morala plaćati pripreme kako bi ju dijete prošlo i upisalo željeni fakultet.+ novac za instrukcije tokom školovanja.
    Možda bi prošla istu i bez priprema, ali s obzirom na neke profesore koje je imala tokom svog dvanaestogodišnjeg školovanja, sigurno je bilo sigurno.
    Posljednje uređivanje od Cathy : 10.11.2019. at 17:56

  35. #635
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Mozda kod konfuzijenema drzavne mature

    Moj je maturant i vec je polako frka kasne sa svime.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 10.11.2019. at 18:24

  36. #636
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sad...uvijek se sjetim kako ono američki piloti krenu štrajkati tjedan prije Božića., Rayanairovi u srcu ljetne sezone, ljudi danima spavaju po aerodromima.... .
    par dana spavanja na aerodromu u pravilu neće ostaviti takve posljedice za cijeli život kao neadekvatna priprema za maturu
    ok, može bit da netko izgubi posao jer nije došao na vrijeme iako bi poslodavci to trebali uvažiti
    gubitak sati važnih predmeta pred maturu.....
    sad će netko reć da se matura sprema od 1. razreda srednje, ili još od 1. osnovne
    i da to ne bi trebalo utjecati na onog tko se pripremao na vrijeme...
    al bojim se da će to samo pogodovati privatnim pripremačima mature

  37. #637
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Moja paralela bila je šala, ali sve skupa nije tako daleko od realizacije.
    To ti je isto ko i katastrofa u zdravstvu. Je li vlast zabrinuta što čekaš magnet, imunologa ili fizikalnu po godinu dana? Tko ima para (ili vezu), ide privatno. Ostali nek' crknu.
    To je krajnji cilj i u školstvu, samo što ljudi to još ne kuže. Osnovna usluga (nekakva osnovna ili srednja škola) bit će dostupna svakomu, nadstandard (bolja škola u kojoj ne moraš ići na pripreme ili instrukcije za maturu) samo bogatijima.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 10.11.2019. at 20:55

  38. #638
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Sada će me razapeti ali, ja prva kao roditelj ne bi podržala štrajk nastavnika pred maturu.
    Pogotovo nakon što sam za istu morala plaćati pripreme kako bi ju dijete prošlo i upisalo željeni fakultet.+ novac za instrukcije tokom školovanja.
    Možda bi prošla istu i bez priprema, ali s obzirom na neke profesore koje je imala tokom svog dvanaestogodišnjeg školovanja, sigurno je bilo sigurno.
    I ja se slažem. Napisala sam to već više puta. Iz iskustva majke prošlogodišnjeg maturanta, a i ovogodišnjeg, neki od tih štrajkaša nisu zaradili ni minimalnu plaću. Vjerujem da njihovim vlastitim kolegama koji pošteno rade to smeta i više nego mizerne plaće. A teret se silama na roditeljima koji plaćaju pripreme i instrukcije.

  39. #639
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Moja paralela bila je šala, ali sve skupa nije tako daleko od realizacije.
    To ti je isto ko i katastrofa u zdravstvu. Je li vlast zabrinuta što čekaš magnet, imunologa ili fizikalnu po godinu dana? Tko ima para (ili vezu), ide privatno. Ostali nek' crknu.
    To je krajnji cilj i u školstvu, samo što ljudi to još ne kuže. Osnovna usluga (nekakva osnovna ili srednja škola) bit će dostupna svakomu, nadstandard (bolja škola u kojoj ne moraš ići na pripreme ili instrukcije za maturu) samo bogatijima.
    ne bih baš rekla
    nećeš crknuti bez fizikalne
    je da će ti olakšati život, ali nećeš crknuti
    a i čeka se par mjeseci, lomovi dobiju brže
    imunolog ovisi o nalazima, ako su loši, dobije se relativno brzo
    magnet....
    ako je baš jako hitno, onda je nezgodno

    a ovo što kažeš za školstvo to je to, amerikanizacija
    još veća polarizacija društva, tko je bogat moći će svom djetetu priuštiti ono najkvalitetnije iz čega će ono biti u mogućnosti dobro zarađivati i stvarat će se sve veći jaz između bogatih (200 obitelji) i siromašnih

  40. #640
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Moja paralela bila je šala, ali sve skupa nije tako daleko od realizacije.
    To ti je isto ko i katastrofa u zdravstvu. Je li vlast zabrinuta što čekaš magnet, imunologa ili fizikalnu po godinu dana? Tko ima para (ili vezu), ide privatno. Ostali nek' crknu.
    To je krajnji cilj i u školstvu, samo što ljudi to još ne kuže. Osnovna usluga (nekakva osnovna ili srednja škola) bit će dostupna svakomu, nadstandard (bolja škola u kojoj ne moraš ići na pripreme ili instrukcije za maturu) samo bogatijima.

    ja mislim, čoksa, da si ti potpuno u pravu...
    i što se tiče zdravstva, i što se tiče školstva

  41. #641
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Moj maturant je osjetio situaciju zbog koje se danas štrajka prije 4. razreda. Kod njega u 2. srednje nije odrađena ogromna satnice fizike (PM gimnazija, većina planira polagati fiziu na maturi), ovaj gubitak zbog štrajka je prema onome uistinu mačji kašalj...

    Ne želim ulaziti koliko je krivnje bilo do profesora (nije bio bolestan), a koliko do škole koja nije organizirala adekvatnu zamjenu. Ali eto, činjenica je da nisu uspjeli riješiti situaciju na vrijeme, nego se gradivo drugog razreda radilo još u trećem, pa se to kao domino efekt ponavlja i u četvrtom. Pa su sad rekli da će probati organizirati prepreme iz fizike (inače imaju u školi pripreme iz hrvatskog/matematke/engleskog). Ja sam inače uvjerena da plaćene pripreme za maturu žive prvenstveno od roditeljske panike. Najstarija nije išla, sad i sina pokušavamo pritisnuti da se sam prihvati posla; vidjet ćemo u hodu kako će to ići.

    Imam još dvije mlađe, i nadam se da će se profesori ovim štrajkom izboriti za veće plaće i bolji status. Inače bome ne znam hoće li u narednim godinama biti koga tko će predavati matematiku/fiziku/ itd itd.

  42. #642
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Inače razmišljam koliko članovi naše vlade imaju školske djece, brine li ih hoće li imati tko njihovu djecu obrazovati, kad ih već ne brine status učitelja. Ili svi planiraju djecu školovati u stranim / privatnim školama.

  43. #643
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Inače razmišljam koliko članovi naše vlade imaju školske djece, brine li ih hoće li imati tko njihovu djecu obrazovati, kad ih već ne brine status učitelja. Ili svi planiraju djecu školovati u stranim / privatnim školama.
    Mislim da njih nije briga. Jer placaju privatnu uslugu. Koliko sam primjetila privatnu uslugu nakon osnovne skole ( ne samo priprema nego i skolu samu ) placa vrlo velik broj ljudi koji imaju novaca ili oni koji imaju samo.malo.vise novaca te to smatraju ulaganjem.
    I onda slusam price kako izgleda to privatno skolstvo i dan u jednoj takvoj skoli. Potpuno drugacije od dana u osnovnoj ili srednjoj koja je drzavna. U prvom redu me sokiralo to sto imaju nesto nalik blok nastavi sa kracim satima ( odnosno kracim pauzama u nastavi dok imaju blokove).
    Posljednje uređivanje od sirius : 11.11.2019. at 04:32

  44. #644
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Nema kod nas puno dobrih privatnih škola, mislim na one od 30.000kn godišnje. Bogati djecu školuju najčešće na Bundeku, al' to nije 30.000, nego od 50 do 130.000kn po godini.

  45. #645
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nema kod nas puno dobrih privatnih škola, mislim na one od 30.000kn godišnje. Bogati djecu školuju najčešće na Bundeku, al' to nije 30.000, nego od 50 do 130.000kn po godini.
    Meni je puno i ono što recimo traže francuska, njemačka škola i IB Mioc. (Ne kao ulaganje u dijete nego financijski).

  46. #646
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da njih nije briga. Jer placaju privatnu uslugu. Koliko sam primjetila privatnu uslugu nakon osnovne skole ( ne samo priprema nego i skolu samu ) placa vrlo velik broj ljudi koji imaju novaca ili oni koji imaju samo.malo.vise novaca te to smatraju ulaganjem.
    I onda slusam price kako izgleda to privatno skolstvo i dan u jednoj takvoj skoli. Potpuno drugacije od dana u osnovnoj ili srednjoj koja je drzavna. U prvom redu me sokiralo to sto imaju nesto nalik blok nastavi sa kracim satima ( odnosno kracim pauzama u nastavi dok imaju blokove).
    Ovo je debela istina. Gledam iz blizine...

    Kćer mog kolege završila je takvu privatnu gimnaziju, jer se nije uspjela upisati u željenu srednju školu s osnovnoškolskim ocjenama (i znanjem punim rupa) pa su roditelji zaključili da će razbiti i kasice prasice, ali da će to dijete završiti odgovarajuću srednju školu i ondje nešto naučiti. Model je ispao dobro. Djevojka je uspješno završila srednju s baš ovakvim blokovima nastave i organiziranim učenjem u školi, kasnije uspješno upisala željeni studij i diplomirala u roku. Sad odrađuje pripravnički.

    Moj stariji je u srednjoj školi imao situaciju s jednim predmetom kakvu je ovdje Marija opisala, a u osnovnoj iz više predmeta. Nisu bile organizirane zamjene, izgubili su brdo sati, nije bilo primjerenih nadoknada, a situacija se popravila tek promjenom ravnatelja (to moje sinove nije zastiglo, ali škola mi je u susjedstvu i informacije dođu do mene čak i kad ih ne tražim). Djeci nismo plaćali instrukcije u osnovnoj jer smo srećom mogli pomoći doma, ali nisu svi roditelji u takvoj situaciji. Netko može djetetu pomoći s matematikom, netko s hrvatskim, netko sa stranim jezikom - rijetki su roditelji koji znaju i mogu samostalno pokriti cijelo gradivo OŠ, a pogotovo kasnije kompletnu pripremu za maturu. Mnogi se odlučuju na vanjske pripreme vrsta raznih.

    Što se tiče američke škole na Bundeku, ne znam ništa o kvaliteti nastave, ali čini mi se da je bit stvari u priznavanju svjedodžbe/diplome. Slažem se da je u pitanju amerikanizacija na razini školstva i zdravstva, a možda i šire. Status američke škole samo je potvrda da bi to moglo biti točno. Prije nego opalim kritiku, trebala bih provjeriti kakve su mogućnosti dobivanja stipendija. Možda sve to i nije tako crno kako si mi mislimo. Svjesna sam da na silu tražim svjetlo na kraju tunela. A ako se situacija općenito popravi za koju godinu, mojoj djeci će biti kasno. Njima poboljšanje treba SADA.

  47. #647
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Koje županije su sutra na redu?

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  48. #648
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Koje županije su sutra na redu?

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
    Našla

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  49. #649
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    ajd podijeli ja nisam , nadam se ne zg

  50. #650
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Zagrebačka županija u srijedu.
    Za grad Zg još ništa.
    Vjerovatno onda četvrtak ili petak ako se ne dogovore prije.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •