Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 183

Tema: Odgoditi školu ili ne?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    pa u Hrvatskoj djeca idu u školu sa 6, odnosno 6ipol, znači odgodu smatram kad roditelji čija su djeca po zakonu školski obveznici žele odgoditi školu - i umjesto sa 6 i pol poslati ih sa 7 ipol.
    ti argumenti tipa, uvijek se ima vremena, bolje da sa duže igra.... ne znam, nekako mi ne stoje. I ne znam zapravo koju točno poruku odašilju (i roditelja vis-a-vis djece i hrvatske vis-a-vis Europe ili svijeta - dobor ovo zvuči malo glupo, ali kužite što mislim).
    Zapravo meni se čini da ne slanjem djeteta, koji je školski obveznik u školu, na neki način zakidamo djecu za znjanje koje im pripada, u vrijeme koje je za to - i to malo i zbog vlastitog komoda (možda griješim dušu, sorry, ali tako mi se čini), jer je činjenica da polaskom u školu dijete mora pisati zadaću, moda se s njim učiti, čitati, pisati... odnosno raditi sve ono što se djetetu baš u tom trenutku ne radi,a nama kao roditeljima možda više paše čekati da dijete postane odgovorno biće koje će svjesno shvatiti da je pisanje zadaće važno za njega kao osobu (hm,hm) a ne da ga na to moramo "poticati".
    Posljednje uređivanje od petra : 05.03.2010. at 21:57

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne idu, nego sa šest i pol i sedam; školski obveznici su ove godine 2003. godište rođeni nakon 1.4. i 2004. rođeni do 1.4.

    Koliko ja shvaćam o odgodi razmišljaju neki roditelji čije je dijete baš 'na rubu', ili roditelji čija djeca imaju nekakve poteškoće radi kojih misle da bi im odgoda pomogla.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    Citiraj petra prvotno napisa Vidi poruku
    ... odgodu smatram kad roditelji čija su djeca po zakonu školski obveznici žele odgoditi školu - i umjesto sa 6 i pol poslati ih sa 7 ipol.
    pa to je to

  4. #54
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja mislim da ima djece koja zaista nisu za školu sa šest i pol godina, kao što ima i onih koji zaista jesu iako nemaju šest i pol.
    Dakle, većini vjerojatno odgovara da idu u školu kad su obveznici, ali ima i onih koji ispadaju iz te većine.

  5. #55
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne idu, nego sa šest i pol i sedam; školski obveznici su ove godine 2003. godište rođeni nakon 1.4. i 2004. rođeni do 1.4.

    Koliko ja shvaćam o odgodi razmišljaju neki roditelji čije je dijete baš 'na rubu', ili roditelji čija djeca imaju nekakve poteškoće radi kojih misle da bi im odgoda pomogla.
    Upravo tako. Ne može se odgoda polaska u školu ni dobiti bez debelih razloga, i to dokumentiranih. A ako se odgoda ne traži na vrijeme (ako roditelj ignorira smetnje pažnje kod djeteta ili emocionalnu nezrelost ili bilo što slično, nerazvijenu motoriku i koordinaciju uslijed usporenog razvoja neurološkog sustava, kao kod mog sina) rezultati znaju biti porazni: opservacija, loši rezultati i cirkusi razni, a NEMA NATRAG. Ni jedan roditelj zdravog djeteta bez smetnji to ne traži, osim ako je dijete rođeno na samoj granici zakonske dobi za upis, kad ta godina može puno značiti. Roditelj to ionako ne smije samostalno odlučiti. Tome i služe komisije. I koliko god bilo poteškoća i propusta, ipak je taj sustav u osnovi dobar.

    I da dodam - ni prijevremeni upis ne dobiva se na roditeljski prijedlog bez testiranja.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 05.03.2010. at 22:19

  6. #56
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Uostalom, ja sam jedno od one djece koje je krenulo u školu sa 6 godina, to sam već napisala. Meni je bilo sjajno, čitala sam i pisala i ćirilicu i latinicu, znala matematiku itd. ali pitam se kako li je bilo učiteljici i ostalim klincima u razredu s 38 učenika jer ja sam se furt sprešetavala i moj tata je svaki tjedan bar jednom bio u školi. A upisali su me. Da se to događa danas, preporuka bi vjerojatno bila naći dodatne aktivnosti (glazbena, u koju sam kasnije ionako krenula, jezici koje sam ionako kasnije učila, SPORT koji mi je izmakao) a ne upisati dijete u školu. Gradivo me počelo zanimati tek u 3. razredu. Radne navike stekla sam tek u glazbenoj. I tako dalje... NE može se sustav krojiti prema pojedincu, ma kakav bio, nego prema VEĆINI.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 05.03.2010. at 22:24

  7. #57

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    ne znam, valjda onda ja pogrešno stječem krivi dojam jer s kim god pričam u Hrvatskoj, nitko dijete ne da u školu do barem 7 i pol - a znam slučaj i sa 8. a mene gledaju kao "nemajku" jer mi mala ide u prvi.
    no, u biti zašto se ja toliko zanimam za taj polazak u školu u Hrvatskoj - zapravo iz čisto sebičnih razloga - jer sam mama hrvatskog djeteta koje je slučajno u Belgiji uslijed mog posla i pregovora i koje će se kad tad vratiti u Hrvatsku i uklopiti u naš školski sustav. I naravno da tad ne želim da mi dijete ide u razred s po 3 godine starijom djecom :/

    A možda opet krivo, ali iz slučajeva koje poznajem, vrlo se često odlazak u školu odgađa zbog problema organizacije roditelja a ne zbog boljitka djeteta :/

  8. #58
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moja prijateljica je upisala dijete u školu sa šest godina, ali njena curica ne samo da zna čitati i pisati nego je, što je njoj bio razlog da je upiše ranije, izrazito emocionalno zrela i ozbiljna. Moja prijateljica je smatrala da će se dijete puno bolje uklopiti sa starijom djecom, da se sa godinu dana mlađom djecom uopće neće moći družiti.

    a recimo u obitelji imam slučaj odgode škole (dijete rođeno u 2. mjesecu), odgodili su radi logopedskih problema; i to uopće baš nije bio sjajan pogodak.

    Tako da ja ne mislim da je kasnije bolje u svakom slučaju, ali sigurno da ima djece za koju jest bolje.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    ja mislim da petra nije posebno emocionalno zrela - to izjednačavam s ozbiljnošću i odgovornošću a ona nije ni jedno ni drugo. a opet mislim da je bila spremna za školu.
    ne znam ni koliko sam ja emocionalno zrela
    ma mima kužim što želiš reći - samo bih voljela kad dođemo dole, bio to drugi ili treći razred, da mi petra ne bude stranac po svemu, pa čak i po godinama.
    Posljednje uređivanje od petra : 05.03.2010. at 22:33

  10. #60
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Ja sam u školu krenula sa 6 godina i 1 mjesec jer je mama (koja je učiteljica razredne nastave po struci) smatrala da sam zrela za školu, a to je i testiranje potvrdilo.
    Moja kćer je krenula sa 7,5 jer je na testiranju za školu (a i na ranijem testiranju u vrtiću) utvrđeno da ima deficit pažnje, brzo je odustajala od zadataka koji joj nisu išli otprve, nije željela raditi ništa osim onoga što ju je zanimalo. A znala je čitati, pisati tiskana slova i računati do 10. Testiranja su samo potvrdila ono što sam ja kao njezina majka znala i da nam školski psiholog (kao i vrtićki prije njega) nije preporučio odgodu škole, ja bih je sama tražila.
    Sada, kad je stvarno potpuno spremna za školu, nema nikakvih problema - sjedenje na satu joj ne predstavlja nikakvu muku, zadatke izvršava rado, savjesna je u vezi zadaća i, što je najvažnije, voli školu. A da je krenula onda kad još nije bila spremna za školu, vjerojatno bi se desilo to da bi izgubila samopouzdanje i mislila da ona to ne može i sl.
    I tu se ne radi o tome što je meni lakše - jer ja unatoč tome što je ona odličan đak svaki dan s njom pregledam što su radili u školi, pitam ima li nešto što joj nije jasno, ispitujem je prije testa, dakle radim s njom - nego se radi o tome da se djetetu olakša i da je se ne gura u nešto prije nego što je ona spremna za to.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    4

    Početno

    nekad je bolje krenuti kasnije nego ranije pa onda milion problema ...ovdje je redovno skolovanje sa 6 god moja cerka ce imat 6,9mj kad krene u prvi razred...odradila je sve testove super a ovu god prije skole smo isli na raznorazne radionice na djeciji zbor ..da joj nebi bilo dosadno

  12. #62
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj petra prvotno napisa Vidi poruku
    jer sam mama hrvatskog djeteta koje je slučajno u Belgiji uslijed mog posla i pregovora i koje će se kad tad vratiti u Hrvatsku i uklopiti u naš školski sustav. I naravno da tad ne želim da mi dijete ide u razred s po 3 godine starijom djecom :/
    možda bismo svi drugačije komentirali kada bismo usporedili gradivo belgijskih i hrvatskih prvoškolaca.

    petra, koje predmete ima Petra, što iz čega uče?

  13. #63

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    imaju 4 predmeta bez tjelesnog. Jezik (nizozemski) iz kojeg uče čitanje i pisanje (mala pisana slova) - sad čitaju kraće knjige prilagođene za uzrast. Matematika se svodi na računanje do 20 u svim smjerovima (+,-,X,dijljeno) s tim da puta i dijeljeno još nismo počeli + skupuvi, logički slijedovi...; priroda i društvo iz koje ne uče previše - to se svodi na učenje mjeseci u godini, godišnjih doba, ptica selica, domaćih životinja; i krativni dio koji objedinjuje likovni, glazbeni... Tjelesni imaju dva put tjedno, s tim da je jednom tjelesni, a drugi put sport (svaki drugi tjedan plivanje).
    Usput ide i srijedom popodne na satove hrvatske dopunske škole - što nam je primjerice puno lakše jer tamo se uče samo velika tiskana slova i radi iz knjiga (ALFA) s kratkim jednostavnim rečenicama - tipa ANA VOLI JANU.
    PO učiteljici hr škole, belgijski je program navodno i zahtijevniji od hrvatskog. Meni se čini da u dijelu prirode nikako nije, da je matematika tu negdje, a za hrvatski mislim da je kod nas malo teže i da su priče složenije.
    Eto
    S tim da ukoliko se vratimo krajem ove školske godine, i ukoliko Petra u rujnu već bude u Zagrebu planiramo ju vratiti u prvi razred (da joj ne bude preveliki šok, ne zbig gradiva nego sveukupnog preseljenja). Ali ako se vratimo u njenom trećem, onda to više neću moći napraviti. Ovo mi ima smisla samo ukokilo ide sve ispočetka - i to uglavno jer bi ona po našem sustavu tek ove godine bila školski obveznik.

    Napominjem kako mi nismo dali Petru ranije u školu - nego je ovdje bila školske obveznik lani - sva djeca rođena tijekom kalendarske 2003. morala su se upisati u prvi razred u rujnu 2009. osim ukoliko su zahvaćena nekim težim poremećajima.
    Znači s njom su u razredu djeca rođena primjerice u siječnju iste godine, tj. 10 mjeseci starija od nje.

    I da, od mene njen polazak u školu zahtijeva ogroman angažman, rad na zadaći, provjeravanje zadataka... što s Tomom od 19 mjeseci nije baš lako, i iskreno bilo bi mi lakše da nije morala ići...
    ali mislim da bi onda ona bila ostala zakinuta.

    U svakom slučaju NIKAKO ne zagovaram odlazak u školu ranije nego je to propisano, samo se ne slažem s odgodama.

  14. #64
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja moram priznati da mi se ovo gradivo čini teško za šestogodišnjake, a sjećam se i kad si ti pisala da je ona valjda već u vrtiću učila čitati i da joj je bilo teško; tako da hrvatski sistem polaska u školu možda i nije loš (premda je takav vjerojatno iz desetih razloga).

    Npr. moji rođaci koji su odgodili polazak u školu djetetu radi lošeg izgovora (rođen u 2. mjesecu, trebao je znači ići sa 6.5 u školu a išao je sa 7.5) kažu da apsolutno ništa, ali ništa sa njim ne moraju raditi jer je postpuno sposoban obavljati sam sve zadaće i zaduženja vezana uz školu, u usporedbi sa njegovom sestrom koja je prema općem mišljenju 'bistrija' ali u školu je krenula sa 6.8 godina (ali oni pak iz drugih razloga - prevelike zrelosti - nisu baš presretni sa odgodom).

  15. #65
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Petra, matematika je na nivou prvog razreda ( s time da se množenje i dijeljanje uči u drugom razredu). Priroda je u negdje za prvi razred , oko hrvatskog ćete se malo morati pomućiti. Tipa ona mora pročitati nešto na hrvatskom i odgovarati pismeno na pitanja. Pošto zna pisana slova iz svoje škole, neće joj biti teško to napisati na pisanom.

    Inače moja frendica se vratila iz Libanona, tam se ide obavezno s 4 godine, ( godinu dana se uči samo arapski), ona s klincima sama učila doma hrvatski, i pričali su ga svi ( bez obzira kaj je muž stranac9, uz to učili su redovno i francuski i engleski. Kad su došli simo donijeli su program i redovno se upisali u razred koji je trebao slijediti iza onoga kaj su završili dole. Tu su već drugu školsku godinu, i sve Ok.

  16. #66
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Citiraj dalmatinka prvotno napisa Vidi poruku
    Za sve vas koji kažete da je svejedno kad kreće , jer ADHD neće nestati:
    ADHD neće nestati , ali što je dijete starije ima veću samokontrolu.
    Moj hiperaktivac je nadaren , realno ima znanje , ali nema koncentraciju.
    I ima autoritativnu učiteljicu sa jako visokim kriterijima.
    Ima uglavnom četvorke .
    Da je krenuo lani , uf , strah me i pomisliti na što bi to ličilo....
    s koliko je godina krenuo tj. da li ste tražili odgodu?
    danas smo bili kod psihologa i on je po njima zreo za školu (valjda zato što je testove dobro riješio)
    kako može biti spreman kad ne može sjediti na mjestu duže od 1-2 min., skoncentrirati se na nešto (što ga ne zanima), socijalno-emocionalni razvoj mu je daleko od zadovoljavajućeg
    psiholog se na kraju složio sa mnom u svemu, ali oni ne uzimaju ADHD kao razlog za odgodu
    jedino zbog čega bi tražili odgodu je njegov status "glavnog krivca za sve", pa bi mu još jedna godina u vrtiću u novoj sredini sigurno pomogla, a ne da ide sa svojima, od kojih su 90% dječaci agresivnog ponašanja
    liječnik donosi konačnu odluku, što mi baš i nije jasno zašto
    kako ste vi uopće dobili odgodu? zar nije važno i mišljenje roditelja, jer ih oni za 5-10 min ne mogu procijeniti?

  17. #67
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ne znam. Kod nas liječnik nije imao zadnju. Moj sin je išao na komisiju (psiholog, defektolog i psihijatar) i oni su se složili sa odgodom ( koja je bila na moj prijedlog , liječnik školske medicine je bio protiv ). Kasnije još na komisiji u školi svi su se složili (učitelj i pedagog) sa preporukama komisije , samo je dr. školske medicine nerado potpisala sa svoje strane komentirajući da će M. biti najviši u razredu kad krene godinu kasnije. A nama je u igri bio samo 1 dan za odgodu (M. je rođen 30.03.).

  18. #68
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Tako je. O odgodi odlučuje komisija. Liječnik je samo jedan član, a ako su svi ostali ZA, dijete će ipak dobiti odgodu unatoč njegovom stavu (ili bilo čijem stavu, ako je taj u manjini). Moje starije dijete je za 2 tjedna izbjeglo odgodu, inače bi se i mi našli u vrlo sličnoj situaciji. Kako god bilo, argumenti "najviši u razredu" su fakat bezvezni... pa uvijek je netko najviši, netko najniži (mislim da je moj mlađi sin među najnižima, ako ne baš i najniži u svom razredu, pa kakve veze to ima....?)

  19. #69
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mi smo neki dan bili na opsežnom testiranju u PCM, unatoč visokim kognitivnim sposobnostima pokazalo se da dijete ipak nije za školu (emocionalna nezrelost i deficit pažnje koji snažno utječe na sposobnost praćenja usmenih uputa i "perceptivne" zadatke). Obzirom da je to nalaz kliničkog psihologa, odnosno dobit ćemo "Mišljenje o praćenju" jer smo u duljem tretmanu, rečeno mi je da to školska medicina mora ispoštivati, te da do školske komisije ne bismo trebali niti doći.

  20. #70
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo neki dan bili na opsežnom testiranju u PCM, unatoč visokim kognitivnim sposobnostima pokazalo se da dijete ipak nije za školu (emocionalna nezrelost i deficit pažnje koji snažno utječe na sposobnost praćenja usmenih uputa i "perceptivne" zadatke). Obzirom da je to nalaz kliničkog psihologa, odnosno dobit ćemo "Mišljenje o praćenju" jer smo u duljem tretmanu, rečeno mi je da to školska medicina mora ispoštivati, te da do školske komisije ne bismo trebali niti doći.
    Tako je. Do komisije dolazi samo taj papir. Mislim da ga čak oni sami šalju (treba vidjeti listu kome je sve dostavljeno, ako nije naveden školski liječnik ili ta komisija na bilo koji način, trebat će odnijeti papir k njima. Dijete ne mora ove godine tamo.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 14.04.2010. at 08:53

  21. #71

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Citiraj bundevica prvotno napisa Vidi poruku
    s koliko je godina krenuo tj. da li ste tražili odgodu?
    danas smo bili kod psihologa i on je po njima zreo za školu (valjda zato što je testove dobro riješio)
    kako može biti spreman kad ne može sjediti na mjestu duže od 1-2 min., skoncentrirati se na nešto (što ga ne zanima), socijalno-emocionalni razvoj mu je daleko od zadovoljavajućeg
    psiholog se na kraju složio sa mnom u svemu, ali oni ne uzimaju ADHD kao razlog za odgodu
    jedino zbog čega bi tražili odgodu je njegov status "glavnog krivca za sve", pa bi mu još jedna godina u vrtiću u novoj sredini sigurno pomogla, a ne da ide sa svojima, od kojih su 90% dječaci agresivnog ponašanja
    liječnik donosi konačnu odluku, što mi baš i nije jasno zašto
    kako ste vi uopće dobili odgodu? zar nije važno i mišljenje roditelja, jer ih oni za 5-10 min ne mogu procijeniti?
    Ovako
    Mi nismo ni trebali odgodu jer je on rođen u 6. mjesecu , ali ja ga uspoređujem s godinom prije i tu
    je napredak nemjerljiv.
    Meni su na upisu rekli da će s njim biti veelikih problema ( ima i topic o tome )jer ima deficit pažnje i jer je tvrdoglav.
    Kad je krenula škola , prvih par dana je bilo gadno , teško mu je bilo cijelo vrijeme biti koncentriran , znao je zadirkivati kolegu u klupi , Nikad nije šetao po rezredu ili pričao.Radio je samo ono što se njemu dalo.
    S vremenom se prilagodio , jedno vrijeme je sjedio sam .
    Jedino što ponekad još zna se nalaktiti na klupu i ne sjedi ravno po špagu , nego se iskrivi , prekriži noge i sl.
    S učenjem nemamo problema , ne zaboravlja zadaće , gradivo zna , ali ima prestrogu učiteljicu s visokim kriterijima i
    otud njegove četvorke.
    Možda je čak problem bio u tome što on zna gradivo , on je računao do 20 , bio najbolji čitač u razredu , a onda je morao potezati ravne i kose crtice.
    Uglanom , cijelo vrijeme smo se fokusirali na ponašanje , manje smo pažnje pridavali gradivu.
    Žalosno je što škola ima defektologa , pedagoga i psihologa , a nitko s njim nakon početka škole nije
    popričao , iako su ga okarakterizirali kao veliki potencijalni problem.
    Da je krenuo godinu prije , sigurno bi i šetao po razredu , zaboravljao zadaće , a bome bi i s gradivom bilo veće frke .
    Stvarno je nama godinu dana puno značilo.

  22. #72
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    , samo je dr. školske medicine nerado potpisala sa svoje strane komentirajući da će M. biti najviši u razredu kad krene godinu kasnije. A nama je u igri bio samo 1 dan za odgodu (M. je rođen 30.03.).
    kako me nervira to strogo držanje za datum
    dijete rođeno 31.3. je spremno, a ono 01.04. nije

    ja sam lani razmišljala o ranijem upisu
    dijete rođeno 01.05.

    i išla sam razgovarati s dr. školske medicine
    (informativno, nisam vodila dijete)
    i dr. me odgovorila
    (budimo iskreni, ja sam tražila nekog da me odgovori)
    tete u vrtiću i pedagogica su govorile da je V zrela
    ali dr. školske je rekla da oni nikad ne preporučuju raniji upis
    a na moj usputni komentar da će tada biti ubjedljivo najviša u razredu mi je rekla da netko i to mora biti
    (nije meni to bio razlog što sam razmišljala o ranijem upisu, samo se osvrćem na komentar siriusine dr.)

  23. #73
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Naravno da to "najviši u razredu" zvuči banalno, a to i jest uglavnom - ali npr. već spominjani slučaj djeteta iz moje obitelji kojem je odgođena škola radi problema sa izgovorom je upravo to, najviši u razredu, a zapravo je i fizički i psihički nadmoćan (zreliji, viši, pametniji) ostaloj djeci, pa se postavlja kao šef i vođa, a to u kombinaciji sa njegovim karakterom i nije baš neka sreća - i to recimo njegovi roditelji doživljavaju kao problem.

  24. #74
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Potpis na aleksandru. Naša kći će krenuti u školu sa 7+4 mjeseca, pedijatrica nas je isto odgovorila od ranijeg upisa, i sada nam je jako drago što smo poslušali njen savjet.

  25. #75
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da to "najviši u razredu" zvuči banalno, a to i jest uglavnom - ali npr. već spominjani slučaj djeteta iz moje obitelji kojem je odgođena škola radi problema sa izgovorom je upravo to, najviši u razredu, a zapravo je i fizički i psihički nadmoćan (zreliji, viši, pametniji) ostaloj djeci, pa se postavlja kao šef i vođa, a to u kombinaciji sa njegovim karakterom i nije baš neka sreća - i to recimo njegovi roditelji doživljavaju kao problem.
    Ovo su i meni rekli da će iduće godine biti najviši, najzreliji, najpametniji....I? I sad je netko najviši, najzreliji.....znam par njegovih prijatelja koji imaju 35-40kg, višlji za glavu od njega (moj je 122cm, 25kg) i na jesen kreću u školu. Nije ih nitko zbog toga upisao godinu ranije (i prošle godine bi bili uvjerljivo "najjači").
    Naša školska psihologica kaže da su unazad dvije godine jako postrožili uvjete i da se odgoda više ne može dobiti zbog emocionalne nezrelosti, mora biti neki "jači" razlog. Koliko vidim da to nije tako u cijeloj HR.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    mene smeta taj datum.

    da je marko rođen 2 tjedna kasnije problema ne bi bilo .

    sad ide u školu.

    i ne nije isto ići u školu sa 6 ipol, i sa 7 i 5 mjeseci .

  27. #77
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da oni po manjim mjestima samo ispunjavaju kvotu, a to pravdaju nekakvim poostrenim uvjetima. Kod nas ce ove godine biti upisano samo 10 djece.

  28. #78
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Kad sam išla po termin za "školskog" liječnika u razgovoru sa sestrom spomenula sam da bi tražili odgodu i počela vaditi papire, na što je ona sam odmahnula rukom i rekla da ako je 2004. u pitanju uopće ne prave probleme (!), nego da samo oni iz 2003. moraju imati mišljenje stručnjaka.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 03.05.2010. at 11:14

  29. #79
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da oni po manjim mjestima samo ispunjavaju kvotu, a to pravdaju nekakvim poostrenim uvjetima. Kod nas ce ove godine biti upisano samo 10 djece.
    slažem se
    mislim da sam to već pisala
    jedna mama mi je pričala da su njenom djetetu, koje je rođeno krajem 3. mjeseca odgodili školu, kao radi emocionalne nezrelosti
    a ona nije tražila, ali se nije ni bunila, jer je smatrala da je to za dijete u konačnici bolje
    ali ne da su samo njemu odgodili, nego svoj djeci rođenoj od drugle polovice veljače
    jer je strašna gužva u školi
    (je da se tako gužva prebacuje za iduću godinu, ali možda planiraju proširenje škole, pa će nagodinu svi naglo emocionalno sazrijeti)

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    ima dosta roditelja koji traže odgodu samo zato što misle ili im je netko rekao da je za svako dijete bolje da ide u školu sa 7 nego sa 6. a to onda stvara probleme onima koji stvarno imaju neke argumente, jer su napuci, naravno, da se skrešu odgode.
    ako se odgode daju šakom i kapom, pa se u kvartu odobri npr. odgoda za 25 djece, onda u pitanje dolazi npr. cijeli jedan razred i radno mjesto jedne/dvije učiteljice. netko se i time ozbiljno bavi.

    mene je jako to sve brinulo, bojala sam se strašno da će nam raditi probleme (jer je navodno teška doktorica) i pripremila se na borbu, jer ja uopće ne mogu zamisliti da mi sin na jesen krene u školu. ni ja, ni cijela obitelj, ni tete u vrtiću, ni psiholog u vrtiću..
    međutim, nisam stigla pravo ništa ni argumentirat, teta doktorica je vrlo brzo sama rekla "vježbaj ti meni malo skakanje na jednoj nozi pa ćeš dogodine bolje". ne mogu vjerovat kako je to prošlo, drago mi je da je temeljem svog iskustva s tisućama djece vrlo brzo vidjela da dijete nije za školu. i to nije trajalo 5 min, bili smo barem pola sata, što kod sestre što kod doktorice, puno toga su ga pitale, razgovarale, crtanje, kružići... motorika ( a i kilaža je pridonijela).
    psihologu smo išli više formalno, doktorica nam je već rekla da ćemo dobiti rješenje o odgodi. psiholog se složio, mali nije htio do kraja ni napravit što mu je zadala (dosta mi je, ne da mi se više-moram napomenut da mu je bilo nešto slabo, inače obično surađuje u takvim situacijama).

    e, sad, uz sve moje razloge zašto ga ne bi dala u školu, kaže ona meni "pa malo vam je hiperaktivan". pažnja i koncentracija su mu stvarno dosta lošije nego kod vršnjaka, emocionalna i socijalna zrelost također, ali meni on baš nije nikad djelovao hiperaktivno. (poslije sam gledala neke simptome pa vidim da ih i ima, kao i ja uostalom).

    uglavnom, rekla mi je da očekujem i dogodine probleme, odgoda je minimum koji možemo napravit.
    vi koji imate slične probleme, ako se nešto pisalo na tu temu ili imate kakve savjete, kako da najbolje iskoristim tih godinu dana da ga čim bolje pripremim za školu?
    da li vam se čini loše da dijete odmah etiketiraju s nekom takvom dijagnozom? sorry sad sam skrenula već s teme..

  31. #81
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj tulip prvotno napisa Vidi poruku

    e, sad, uz sve moje razloge zašto ga ne bi dala u školu, kaže ona meni "pa malo vam je hiperaktivan". pažnja i koncentracija su mu stvarno dosta lošije nego kod vršnjaka, emocionalna i socijalna zrelost također, ali meni on baš nije nikad djelovao hiperaktivno. (poslije sam gledala neke simptome pa vidim da ih i ima, kao i ja uostalom).

    uglavnom, rekla mi je da očekujem i dogodine probleme, odgoda je minimum koji možemo napravit.
    vi koji imate slične probleme, ako se nešto pisalo na tu temu ili imate kakve savjete, kako da najbolje iskoristim tih godinu dana da ga čim bolje pripremim za školu?
    da li vam se čini loše da dijete odmah etiketiraju s nekom takvom dijagnozom? sorry sad sam skrenula već s teme..

    Ja bih svakako potražila dodatnu obradu prije polaska u školu i pomoć u usmjeravanju za vaš i dijete (ako treba).
    Mi smo imali isti slučaj (samo sam kod nas ja inzistirala na odgodi uz priličan otpor liječnice ) i , naravno , problemi i dalje postoje, ali bi ih bilo puno više da je krenuo sa 6,5.
    Testiranje je jako kratko i članovi nabace dijagnoze bez ikakvih smjernica za dalje, tako da je na tebi da se savjetuješ na drugom mjestu.
    Što se tiče poremečaja pažnje i / ili hiperaktivnosti krenuti po savjet i daljnu obradu nikako ne znači etiketiranje, mi realno imamo problema u školi što se toga tiče i to se vidi, važno je da učiteljica zna za problem i da je spremna za suradnju.
    Zapravo se može dogoditi da vi problema niti nemate kad on krene u školu , tada ne morate govoriti o obradi koju ste prošli ili radionicama koje pohađate i sl..

  32. #82
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Dobili smo odgodu škole, jer nesinhroniziran emocionalni i socijalizacijski razvoj uz izražen deficit pozornosti inhibira kognitivne potencijale. Istina, ADHD neće nestati, ali dijete je u razvoju i samokontrola mu nije ista sa 6,5god. i sa 7,5god.
    Puno nam je pomoglo što smo samoinicijativno prije pregleda i upisa išli kod psihologa na procjenu i savjetovanje, a ne da smo sve prepustili slučaju.
    Hvala svima na savjetima.

  33. #83
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Baš sam se pitala kako ste na kraju završili! Drago mi je da je sve napravljeno u interesu djeteta, dijelit ćemo dogodine iste muke

  34. #84
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    čokolada

  35. #85
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj petra prvotno napisa Vidi poruku
    imaju 4 predmeta bez tjelesnog.
    Samo?

    E je imala 10 predmeta + jos ocjenu iz ponasanja i + ocjenu iz alternativne aktivnosti (umjesto vjeronauka). Gradivo je prilicno zahtjevno (primjera radi, potrosili su 14 biljeznica A4 formata, od toga 5 iz talijanskog, 5 iz matematike). Ja sam se, priznajem, angazirala minimalno - tek toliko da zna da cu prekontrolirati zadacu, ukazati joj na gresku, ispitati ju ako je slijedeci dan bilo zakazano usmeno ispitivanje, poslusati ju dok cita naglas. Skolske obveze je uzela prilicno ozbiljno - to je ono cega sam se bojala, s obzirom na njenu dob prilikom kretanja u skolu, isto kao Petra, nije imala niti 6 godina!- no izgleda da se nisam trebala bojati, jer je ona to uzela kao njen 'posao', zadacu bi napravila cim bi dosla kuci iz skole.

    Ono sto mi je bilo takodjer jako bitno je da je u razredu omiljena medju nastavnicama (hendlaju ih nastavnice iz matematike i srodnih predmeta, talijanskog i drustvenih predmeta, ticerica, i profesori tjelesnog odgoja koji su se izmjenjivali) i medju ucenicima, nasla je svoju 'grupicu' i fino se uklopila, pa se u skoli osim s obvezama, osjeca i dobro medju prijateljima.

    Ja nisam imala stava o odgodama, zapravo sam samo u glavi imala sliku hrvatskih prvasica koji idu stariji i zreliji u skolu od ovih nasih 'europskih', no odgodu nisam imala na cemu bazirati, prilagodila sam se stavu da je 'to ovdje tako', i usprkos pocetnom strahu, sad mi nije zao.
    Prosla je sa odlicnim uspjehom kao jedna od rijetkih u razredu - ovdje je ocjenjivanje prilicno strogo i nemaju svi prvasici po defaultu sve petice (kod nas desetke), dapace, ima ih sa svakakvim uspjehom.

    Ona je sada, sa svojih 6g8mj i zavrsenim prvim razredom, dosta zrelija od nekih njenih prijatelja - vrsnjaka iz Hrvatske koji ce sada krenuti u skolu, samostalnija je, ali istovremeno je i dalje dijete i neke stavove tipicne 6+-godisnjakinje nije izgubila. :D

    Eto, nemamo iskustva s odgodom, ovo je samo neko moje razmisljanje nakon zavrsenog 1. razreda.

  36. #86
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    ja sam apsolutno za ostajanje godine dana u vrtiću , doma...
    argumenti da će djetetu biti dosadno u školoi ne stoje, jer to više nije škola nešeg djetinjstva, puno se traži ...
    neka dijete uživa i igra se, neka stekne samokontrolu , neka sazori...

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    Elly - 10 predmeta u prvom? to mi se čini strašno puno.
    Petra je imala tri predmeta (likovni i tjelesni ne računam) i iz sva tri predmeta je imala istu učiteljicu, a ne profesore kao tvoja za svaki predmet.
    što se tiče ocjena - ovdje je još gore jer je sve u postotcima - tako da se i najmanja greška bilježi i teško je imati 100% - ima ih u Petrinom razredu koji imaju i 60% a dvije su čak pale razred jer im računanje nije bilo automatizirano (što je meni osobno skroz loše).

    I btw - ja sam s Petrom morala svaki dan raditi zadaću, nije mogla sama.
    KOliko god sam mislila da je ovo u Belgiji teško - to se u Italiji čini srednja škola prema ovom našem :/
    Posljednje uređivanje od petra : 16.07.2010. at 10:41

  38. #88
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj petra prvotno napisa Vidi poruku
    Elly - 10 predmeta u prvom? to mi se čini strašno puno.
    Pa i jest dosta. Talijanski, engleski, povijest, zemljopis, matematika, 'scienze' (glupo mi je to prevoditi kao 'znanosti', ali ono... nesto tipa priroda i drustvo), tehnologija (koja zapravo nije predmet, ima vlastitu ocjenu - tu prate i ocjenjuju kako organizira prostor oko sebe, biljeznicu, rukopis, urednost, itd.), glazbeni, likovna umjetnost,
    tjelesni, i alternativna aktivnost koju ima umjesto vjeronauka.
    Takodjer se racuna ocjena iz ponasanja, kao i ukupna opisna ocjena.
    Sve ocjene, osim ocjene iz ponasanja, alternativne aktivnosti i ukupne opisne ocjene, su brojcane ocjene.
    Uciteljice je imala ovako: jedna drzi talijanski, povijest, glazbeni i povremeno likovnu aktivnost. Druga drzi matematiku, zemljopis, 'scienze' i alternativnu aktivnost. Treca je profesorica iz engleskog. Cetvrti je profesor tjelesnog odgoja, uz koji ih prati i uciteljica iz matematike. Da ide na vjeronauk, imala bi vjerouciteljicu.
    I, odredjeni broj sati im likovnu umjetnost drzi profesorica koja dolazi povremeno, kad rade neke projekte.
    Znaci, npr. prilikom ocjenjivanja neke predmete je svaka uciteljica ocijenila samostalno, a za neke, npr. likovni, ili tjelesni, ili 'tehnologija', zajedno su se dogovarale koju ocjenu dati.
    Znaci, gotovo svakodnevno ju hendlaju 3+ uciteljice - ovisno o rasporedu sati.

    Ocjene u biljeznicama su opisne (ali ne na sluzbeni nacin, npr. super-bravissima, bravissima e velocissima, i sl.), pa nismo bas mogli ni znati kakve ce ocjene - pretvorene u brojku u svjedodzbi - na kraju biti.

    Dva djecaka, od kojih jedan ima poremecaj paznje i smetnje u ponasanju, njima je malo nedostajalo da padnu razred, no nastavnicko vijece je odlucilo da idu dalje.

    Ono sto je mene, imajuci u glavi 'nas' sustav skolovanja, ovdje iznenadilo na kraju godine, bila su pitanja koja su roditelji i djeca jedni drugima postavljali, "Promosso o bociato?" - odnosno, "Prolazis, ili padas razred?" - i najsmjesnija je bila E, sokirana, u stilu, "Pa kako padas razred? Pa valjda misle da li ces proci sa odlicnim ili nekom losijom ocjenom? Koliko moras biti los da padas razred?"
    I onda, kad bi netko nekoga pitao kako je prosao, prva reakcija je bila, "Da, da prosao je razred... Ocjene? A... (i onda nabrajanje koliko desetki, koliko devetki, itd.).
    Bila je sokirana kad je saznala da T. (prijateljica koja ce sad ici u 4. razred) ima skoro sve ocjene 7, i da je svejedno dobila poklon za kraj godine, i izjavila je da joj ga ona, da je njena mama, ne bi kupila .
    U HR je uobicajeno odmah ispaliti, "Imam odlikasa", ili "Prosao je sa vrlo dobrim uspjehom" - tko jos spominje, sav zadovoljan, "prelazi u visi razred?" ?!

    I btw - ja sam s Petrom morala svaki dan raditi zadaću, nije mogla sama.
    KOliko god sam mislila da je ovo u Belgiji teško - to se u Italiji čini srednja škola prema ovom našem :/
    Ako P. nije mogla sama, vjerojatno je onda ipak vase gradivo teze nego nase.

    Jeste li dobili sto za zadacu preko praznika?
    Mi smo dobili talijansku citanku i vjezbanku koja ujedinjuje talijanski, matematiku i ostale predmete (osim likovnog, glazbenog, engleskog), medjutim to je fakultativno, neki roditelji te knjige nisu ni uzeli.

  39. #89
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Čini mi se da su Italija i Hrvatska dvije krajnosti, barem što se ocjena tiče. Čini mi se da je kod vas prestrogo, a kod nas (u HR) prelabavo i kod nas je definitivno previše odlikaša. Rekla je naša učiteljica da su u 1. razredu ocjene motivacijske, ali čula sam od kolegice koja predaje engleski da je praksa sada takva do 4. razreda, znači ocjene se dijele šakom i kapom. I to mi nikako nije jasno. Koja je svrha? Ajde 1. razred, ali kasnije?

  40. #90
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ni ja ne kužim kakva je to motivacija?
    kakva je motivacija onom djetetu koji se trudi, a vidi da će i on uz trud, i onaj koji ništa ne čini, dobiti 5

    i meni se čini to jako, jako puno predmeta u Italiji
    a bome mi se i ovo postotno ocjenivanje čini strogo

    uh, uh, samo se pogoršava moj strah od škole

  41. #91
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Sve to jako ovisi o učiteljima.... ponekad i o sastavu razreda. Kod nas je motivacijskih petica bilo samo u prvom razredu. Mlađi sin je uredno dobio zasluženu četvorku iz hrvatskog jezika u 2. razredu (nepismen je, nadam se da neće takav i ostati).

    Ja sam još lani upozoravala da dijete nije za odličan, a učiteljica je rekla da je ocjena motivacijska. Sad su pritegnuli remen. Stariji ima zaslužen uspjeh 5,0 i zna gradivo.

  42. #92
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Aleks, nemaš razloga za strah. I ja sam se bojala (za razliku od djeteta). Na kraju sve ispalo super (od učiteljica do toga da se dijete fantastično snašlo).

    Imaš pravo za motivaciju. Ali, kažem, mene to toliko ni ne smeta u prvom razredu, nadam se samo da će kasnije ocjene biti objektivnije. Ne želim da mi dijete dođe do 4. razreda (ili čak 8.) misleći da se ne treba malo više potruditi (učim je da uvijek traži nešto više u smislu znanja). I onda da u kasnijem školovanju padne na guzicu.

    Naša učiteljica kaže da bi najrađe ukinula ocjene, da to ubija radost učenja. Djelomično se mogu i složiti s njom. Ipak, kad već postoje ocjene, voljela bih da su objektivne čim je više moguće.

  43. #93
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Laumi, mislim da imas pravo. Mozda bas sto se tice prvog razreda, ipak su to vrlo mala djecica (vecinom dosta mladja i od punih 6 godina!) i tu vrlo bitnu ulogu ima upravo zrelost i spremnost da prihvate obveze.

    U mom gradu ima dosta OS, neke od njih su blaze u ocjenjivanju - frendicin sin je prosao 1. razred sa ocjenom 10, i ona sama za njega kaze da on tu ocjenu nije zasluzio, da neke stvari iz gradiva ne zna i sl. - ali nastavnice imaju blazi stav nego ove iz nase skole.

    Sjetih se sad i frendice ciji sin je isao u ono sto bi kod nas bio 6. razred, a u Italiji je to prvi razred od 'scuole medie' (visi razredi, sa 6. razredom zapravo kreces u drugu skolu) i koja mi je pricala kako ona ne zna da li ce joj sin biti "promosso o bocciato", da li ce preci u visi razred. I sad pitam ja nju, "Pa kakve su mu ocjene, otkud strah da ce pasti razred?" Pa kaze ona, "On je jako dobar u skoli, ali to se nikad ne zna do kraja godine!". Decko je naravno presao u visi razred, zavrsio ga je sa (prevedeno) vrlo dobrom ocjenom, ali svejedno ne razumijem koncepciju toga straha da dijete nece preci u visi razred, ako nema negativnih ocjena... A ona eto kaze, "to se zna tek na kraju" - i ocito je da im je to prva briga - da predju u visi razred, tek onda gledaju s kojim je zapravo ocjenama dijete preslo u visi razred - pa kad gledas taj stav, onda dobijes dojam da ocjene nisu bitne, samo da se ide naprijed... ?!

    Talijanske skole inace nisu nesto visoko na 'ljestvici znanja', barem imaju tu reputaciju, no izgleda da se to pomalo mijenja, sudeci po obimu gradiva i strogosti ocjenjivanja - barem po ovome sto sam dosad vidjela i cula...

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    Elly, za preko praznika dobili smo samo lektiru, ništa više.
    Ali ja Petru dogodine prebacujem u francusku školu (sad ide u nizozemsku) tako da sam malo u frci kako će to sve ispasti.
    Ovdje su ocjene stalno brojčane - i to u postocima. Za proći u sljedeći razred dijete mora imati 60%.
    Mene je Petra iznenadila jer je njoj svugdje bilo 100, znači ni najmanja greškica (ali tu sam i ja zaslužna - jer kako kažem stvarno sam svaki dan s njom radila zadaću). Ovdje za razliku od Italije ne gledaju samo da prođeš u sljedeći razred, već se baš gledaju ocjene. Posebo jer su one važne primjerice za upis u srednju školu, ali i poslije iz srednje na faks (nema prijemnih ispita).
    a padanje razreda je nažalost česta pojava.

  45. #95
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj petra prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje za razliku od Italije ne gledaju samo da prođeš u sljedeći razred, već se baš gledaju ocjene. Posebo jer su one važne primjerice za upis u srednju školu, ali i poslije iz srednje na faks (nema prijemnih ispita).
    a padanje razreda je nažalost česta pojava.

    Ovdje ocjene jesu bitne, gledaju ih nastavnici - jer se ocjene gledaju vec pri upisu u "scuola media", sto sam gore spomenula, a to bi kod nas bio 6. razred osnovne skole (ono sto bi mi zvali visi razredi, a kako rekoh, tu se dijete upisuje u drugu skolu i pocinje 1. razred i to skolovanje traje 3 godine; nakon cega se dijete upisuje u "scuola media superiore", gdje se bira smjer, i ovisno o smjeru, ta skola traje 4 ili 5 godina; nakon toga, fakultet), i nastavnice su im cesto ponavljale da su ocjene bitne; na polugodistu su na roditeljskom sastanku rekle da su nekima ciljano dale nize ocjene kako bi se vise potrudili (princip niza ocjena kao motivacija).
    Znaci, ocjene i prosjek su itekako bitni.

    Ali kod (nekih) roditelja (ovo sto sam gore opisala), stav je kao "najbitnije je da prodje razred, a onda cu tek gledati s koliko je prosao".
    To je valjda nacin razmisljanja koji je preostao od starijeg sistema talijanskog skolovanja... I mislim da ce ga roditelji morati ubrzo promijeniti, jer se sistem talijanskog skolovanja sustavno mijenja (poceo se mijenjati bas kad smo se mi upisivali, ali jos uvijek rade na primjeni nekih pravila u praksi, npr. tzv. maestro unico, odnosno razredna nastava sa jednom uciteljicom, itd.).

    Imam (u razredu i u nasoj skoli, pa i od roditelja nasih frendova koji idu u druge OS) dosta istomisljenika, no svejedno me je, kad sam prvi puta naletila na to, iznenadilo to pitanje...

  46. #96
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Dodajem da pojasnim - to pitanje su postavljali i roditelji djecice koja su medju najboljima u razredu, za koje nije bilo nikakve sumnje da su prosli s ocjenom manjom od odlican... Radi toga vjerujem da se radi o 'starom' nacinu razmisljanja, vezanom za stari sustav skolovanja...

  47. #97
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    Obzirom da je dijete u tretmanu kod defektologa ne bi bilo loše razmisliti o odgodi. Mislim da će mu manje frustracije donijeti to što je stariji od druge djece nego to što teško svladava gradivo i na kraju će sve zamrziti. A zbog čega, zbog jedne godine, koju mnogi olako kasnije u srednjoj potroše ili na faksu (ne mislim nužno da bi netko zbog toga što je krenuo ranije morao pasti razred u srednjoj ili godinu na faksu).

  48. #98
    yasmin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,779

    Početno

    Moj Ivan je na samoj granici i sljedeće godine jest školski obveznik, al ću tražiti odgodu.
    Iz mog iskustva bolje odgoda. Gledajući prošlogodišnje prvašiće sa teškoćama iz moje škole, bilo emocionalnim, socijalnim ili intelektualnim 80%je bilo onih koji su krenuli "ranije" dakle rođeni 2003. Tu ne mislim samo na djecu koja su već bila na nekim obradama.

    Da je sustav drugačiji, možda ne bih mislila tako kao što mislim, ali dok je god takva situacija da su odjeljenja velika, a sudeći prema najavama će biti i veća, da ima učitelja i "učitelja", da je nastava i dalje vrlo "sjedilačkog tipa"...radije još jedna godina u vrtiću... manja je šteta

  49. #99

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Moj Marko je rođen u ožujku 2004 , s njim u razredu sjede djeca rođena od siječnja do ožujka 2003 , pa čak i studeni 2002.

    Da sam znala da će on biti iznimka , a 2004 godište je iznimka jer sam vidjela na oglasnoj ploči imena djece i datume rođenja i ja bih izmislila nešto i poslala ga sa 7 i pol godina u školu ( jer bih morala izmisliti, on je prosječan dječačić i spreman je za školu , na testiranju je naglašeno da ima emocionalnu zrelost za zreliju dob )
    no što mu vrijedi ta zrelost kad su svi veći od njega a glavu i pol i stariji od godine do godine i pol ....

    i nije mi jasno kako netko može ići u prvo razred a bliži mu sed osmi rođendan .... ( retoričko pitanje )

    ja sam s 8 bila u trećem razredu

  50. #100

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    144

    Početno

    Kod nas je nastala neka stvarno neka nauka oko odgode, polaska u skolu, gradiva itd.
    Moji nećaci u Australiji svi su krenuli sa 5 godina i u 1. razredu imaju gradivo slicno nasim prvašićima. Svi idu sa 5 godina i nikome ne pada ne pamet odgoda. Moja sestrična kaže da nije nikad čula za nekog tko je odgodio polazak u školu niti da su za nekog rekli da je emocionalno nezrelo i sl.
    Isto tako i u SAD, sa 5. godina djeca kreću u školu s tim da se od njih značajno više traži nego od naših prvašića u smislu ponašanja i u smislu gradiva.
    A kod nas postaje tendencija da djeca kreću sa skoro 8 godina.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •