Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 183

Tema: Odgoditi školu ili ne?

  1. #101
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    mene zanima jedna stvar ...

    moja M nejde u vrtic ima 5,5 god... krajem 4mj.ce navrsiti 6god...

    dali se ona sljedece godine treba krenuti u skolu ili se odgada???

    znam da ima odredeno vrijeme kada dijete treba krenuti a kada ne,ali neznam kako to ide...i da hocemo mi dobiti kakvu obavjest da treba krenuti ili sami upisujemo???

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    granica ti je 1.4. do tog datuma je obveznik ,a dalje nije

  3. #103

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    vidim da je 24.4. onda ide 2012

  4. #104
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    a dali oni salju nekakvu obavjest da treba krenuti i ici na testiranje???


    to sam isto tako nacula...

  5. #105

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    šalju , šalju

    tebi konkretno 2012 god

  6. #106

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj Marko je rođen u ožujku 2004 , s njim u razredu sjede djeca rođena od siječnja do ožujka 2003 , pa čak i studeni 2002.

    Da sam znala da će on biti iznimka , a 2004 godište je iznimka jer sam vidjela na oglasnoj ploči imena djece i datume rođenja i ja bih izmislila nešto i poslala ga sa 7 i pol godina u školu ( jer bih morala izmisliti, on je prosječan dječačić i spreman je za školu , na testiranju je naglašeno da ima emocionalnu zrelost za zreliju dob )
    no što mu vrijedi ta zrelost kad su svi veći od njega a glavu i pol i stariji od godine do godine i pol ....

    i nije mi jasno kako netko može ići u prvo razred a bliži mu sed osmi rođendan .... ( retoričko pitanje )

    ja sam s 8 bila u trećem razredu
    Da, i ja sam primijetila da su odgode nekako više postale pravilo nego iznimka. Ne ulazim u razloge svakog pojedinačnog djeteta, ali gledajući djecu u susjedstvu (kod nas je pola prošlogodišnje starije grupe ostalo u vrtiću, skoro svi rođeni 2004., a ima ih i iz 2003.), ne mogu se oteti dojmu da je traženje (ili davanje?) odgode postalo popularno Ili možda krivo razmišljam?
    U svakom slučaju, lako meni filozofirati, kad će moje dijete krenuti u školu s točno navršenih 7 jer je rođen u takvo doba godine

  7. #107
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    moja V je krenula sa 7 godina i 4. mjeseca
    rođena je u 5. mjesecu
    mislim da joj je to aman taman
    ja sam lani razmišljala o ranijem upisu, hvala Bogu da je nisam dala

    ne bi ja rekla da je odgoda moda
    s V u razredu ima nekoliko djece rođene 2004.


    a što se tiče testiranja, mi nismo bili dobili nikakvu obavijest doma
    ravnatelj je bio došao u vrtić, održao roditeljski za školske obveznike i rečeno nam je kad se treba javiti na testiranje

    OT, maria, cijeli dan mi se vrti po glavi tvoj potpis, ubit ću te
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 11.09.2010. at 21:44

  8. #108

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Mene brine što će on još u 7. raz. biti beba , a ekipa iz 2002 će već debelo biti pod udarom hormona. ( radim u školi, znam puno toga iz iskustva , osobito kad imaš 2 bebe i 14 pubertetlija u punom zamahu -istodobno )

    ispada da sam ja jedina budala koja je poštovala propise, a svi ostal isu ih nekako zaobišli.

  9. #109
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    to je mene brinulo kad sam lani razmišljala o ranijem upisu
    (ne znam zašto sam si s tim uopće bila zagorčala život, kad mi je situacija čista, ove je godine obveznik, ove godine ide i sve 5, al ne, ja sam morala lani maltretirati i sebe i dijete)
    ta zrelost
    i pubertet
    da je ne tjeram u ranije sazrijevanje
    mada je to kod dječaka još veći problem, jer oni ionako kasnije sazrijevaju

    al ne brini, M je (po tvom pisanju) pametan i zreo dječak
    i uz pomoć tebe i TM bit će sve dobro

  10. #110

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    za sada , on funkcionira super. no velim vidjet ćemo kako će to izgledat ikad on bude imao 12 a ekipa u razredu 13 i pol i 14

  11. #111
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Maria, pa kako tako velika razlika?
    Otkud u istom razredu raspon od dvije godine? (nadam se da ne računaš ponavljače, to nije baš tako često).
    Ja sam u svome razredu u OŠ bila najmlađa, a najstarija je bila točno godinu dana starija od mene (rođene u lipnju).

    Pretpostavljam da će moje dijete uvijek biti najstarije, budući da je na samome rubu "obvezništva", rođen je 2.4.

  12. #112
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ima... ima velikih razlika... Kamo sreće da su pred 2 godine (kad je moj mlađi krenuo) i kod nas dali više odgoda, čisto da uravnoteže generacije, ali figa! Negdje se o tome vodi računa, ali kod nas to nije bio slučaj pa su razredi pretrpani, a moglo se formirati razred više i sve bi bilo normalno. Ili odgoditi nekoj djeci. Ne znam.

    S druge strane, sve je to čista lutrija - kako se okrene karta... Nekoga dopadne dobro društvo, nekoga gnjavatori.

    Iz vlastitog iskustva sjećam se da je bilo velikih dobnih razlika u razredu, pogotovo nakon petog razreda, kad su u školu došli učenici iz područnih škola. BIlo je i po 2 godine razlika kod neponavljača, ne računajući "cvebe" koji su ponavljali razrede. Tja, u ono vrijeme su se neke problematične stvari rješavale na jedan način, danas na drugi. Problema je uvijek bilo i bude. Kamo sreće da i danas neki mogu pasti razred već i prije 4. osnovne...

  13. #113

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ja nisam primjetila da kod nas ima nešto previše odgoda. Iz naše vrtićke grupe ostala su jedino dva dečkića rođena krajem trećeg mjeseca.
    A u razredu ih ima rođenih tokom cijele godine. Znam da je moja curka bila na par rođendana djece koja su u 2. i 3. mjesecu navršila 7 godina.
    Jedini dečko u razredu koji je zapravo trebao krenuti godinu prije je rođen u trećem mjesecu i dijete je s PP, a imao je i asistenta zbog motoričkih poteškoća
    Posljednje uređivanje od larmama : 12.09.2010. at 21:53

  14. #114
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    a dali oni salju nekakvu obavjest da treba krenuti i ici na testiranje???
    Nama su poslali dopis da ju upisemo u predskolu.
    Pa sam im ja poslala dopis da ona u Italiji vec pohadja 1. razred OS, uz potvrdu od skole.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ima da ... ali što je tu je

    i mene je dr pitala na pregledu za odgodu, sad mi je žao što nisam forsirala

  16. #116
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Maria, pa kako tako velika razlika?
    Otkud u istom razredu raspon od dvije godine? (nadam se da ne računaš ponavljače, to nije baš tako često).
    Ja sam u svome razredu u OŠ bila najmlađa, a najstarija je bila točno godinu dana starija od mene (rođene u lipnju).

    Pretpostavljam da će moje dijete uvijek biti najstarije, budući da je na samome rubu "obvezništva", rođen je 2.4.

    kod V u razredu je isto razlika od skoro 2 godine
    najstarije je dijete rođeno 05/2002
    a ima djece rođene 03/2004
    možda ima i tko mlađi, tko je tražio raniji upis, ne znam još svu djecu

  17. #117

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Htjela sam pitati cure koje žive vani, koliko vremena njihova dječica stara oko 6 g.
    koja su krenula u školu, prosječnog radnog dana imaju vremena za igru?

  18. #118

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    za sada , on funkcionira super. no velim vidjet ćemo kako će to izgledat ikad on bude imao 12 a ekipa u razredu 13 i pol i 14
    e tad je meni postalo bed, ne ranije

  19. #119
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj krojachica prvotno napisa Vidi poruku
    Htjela sam pitati cure koje žive vani, koliko vremena njihova dječica stara oko 6 g.
    koja su krenula u školu, prosječnog radnog dana imaju vremena za igru?
    Moja curka je krenula u skolu sa 5g11mj (Italija). Dojmove i ostalo mozes procitati na ovom topiku, a prosjecni radni dan joj je trajao od 7:40, kad bi sk.bus po nju dosao, do 13:20, kad bi dosla kuci. Jednom tjedno je imala nastavu do 16:00.

    Dan bi organizirali tako da bi se mi po dolasku iz skole malo druzile, pricale o tome kakav joj je bio dan, ona bi mi pokazivala biljeznice, itd. Znaci, zadacu bi pocela raditi cca pola sata kasnije, oko 14h. S njom bi bila gotova za nekih sat, sat i pol (za to vrijeme se pravio rucak). Znaci, do 15, najkasnije 16h - bila je kompletno gotova sa zadacom, i ostatak dana (ide spavati u 21h) joj je bio slobodan za igru.

    Dan kad bi imala nastavu do 16h ne bi imala zadacu za drugi dan.
    Petkom je takodjer radila zadacu odmah, kako bi joj cijeli vikend bio slobodan za izlete i igru.

    Tu prvu skolsku godinu smo ju upisali samo na englesko-likovnu radionicu, koja je bila subotom popodne, kako ju ne bi dodatno opteretili; sportske aktivnosti (bicikl, role, loptanje, duge setnje, plivanje) su ujedno bile i obiteljske aktivnosti.

    Uglavnom, na ovaj nacin, imala je dovoljno slobodnog vremena.


    Sad ide u 2. razred, prije 3 tjedna je napunila 7 godina, i skolski raspored joj je isti, jedino uz englesko-likovne radionice subotom, 2x tjedno ima skolu klasicnog baleta.
    Ponedjeljak nam je malo frkovit jer dodje doma u 13:15, onda radi zadacu i ruca, i pokusavamo ubaciti jos i vremena spavanja prije baleta jer zna biti umorna; sada imaju znatno vise zadace nego u 1. razredu, pa nam ponedjeljkom ponekad ostane nesto za citanje nakon baleta, no stigne to izmedju vecere i spavanja.
    Petkom ima balet ranije, pa smo onda pisanje zadace prebacili za nakon baleta, a prije vecere.

    Uglavnom, da se izorganizirati, i ako ih se ne upise na slobodnu aktivnost svaki dan u tjednu, i ako ne idu u boravak (do 16h), mislim da imaju puno vremena za igranje.
    Mi upravo sad krecemo na bicikliranje (zadaca je gotova, rucalo se).
    Posljednje uređivanje od Elly : 04.11.2010. at 16:30 Razlog: tipfeleri

  20. #120

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Znači, ako je sa školom + zadaćom zauzeta od 7.40 do
    16, odnosno cca 8 sati, to zapravo iznosi manje nego vrijeme koje
    moja djeca provedu u vrtiću (cca 9 sati). BTW, ove godine su im
    balet i engleski na rasporedu u 16.15-17 što se meni definitivno čini
    prekasno za dijete koje je prije toga već 8 sati provelo u vrtiću.

  21. #121

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    106

    Početno

    Učiteljica sam i imam neke informacije:
    1.Škola ne dobiva službeno od nijedne državne institucije obavijest tko kreće u prvi razred,znači da dok se god ne pojavite na predupisu ili testiranju i sl.mi u školi ne znamo tko od djece je školski obveznik.
    2.Ako ste dobile obavijest,onda je škola isključivo od vrtića dobila podatke vašeg djeteta, što vrtići ne smiju nikome davati.I tu kreću vaši problemi.Škole imaju manjak djece i bore se na taj način da popune razrede,zovu roditelje kući i prisiljavaju ih da se pojave na predupisu.
    Moja škola to ne radi u dogovoru s vrtićima,ne uzima podatke od njih i ako u mojoj školi ne želite da Vam dijete ide u školu,jednostavno kada čujete da su predupisine ne dođete te već sljedeće godine.
    Sad imam 24 učenika,svi učenici imaju preko 7 godina,samo jedan učenik je šestogodišnjak i emocionalno nije spreman za školu.
    Provjerila sam informacije u ministarstvu,jer je rođakinja ove školske godine imala probleme s upisom.Ako se pojavite na predupisu procedura kreće i morate službeno dobiti odgodu.
    Kao učitelj i roditelj vrlo inteligentne djevojčice,nikada ne bih dala dijete prije 7 god.

  22. #122
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    krojachica, puno je djetetu biti 9 sati u vrtiću, ali ipak se ne može uspoređivati 9 sati, igre, odmora, spavanja ako hoće, i 8 sati aktivnog praćenja nastave
    škola je obaveza, vrtić je zabava

  23. #123

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj jumbina prvotno napisa Vidi poruku
    Učiteljica sam i imam neke informacije:
    1.Škola ne dobiva službeno od nijedne državne institucije obavijest tko kreće u prvi razred,znači da dok se god ne pojavite na predupisu ili testiranju i sl.mi u školi ne znamo tko od djece je školski obveznik..
    to nije točno. ovisi o organizaciji i praksi funkcioniranja lokalne zajednice (zadužene za poslove obrazovanja). u zagrebu škole dobiju popis djece (kronološki) dozrele za upis u 1. razred, za svoje upisno područje od Gradskog ureda.

    Citiraj jumbina prvotno napisa Vidi poruku
    2.Ako ste dobile obavijest,onda je škola isključivo od vrtića dobila podatke vašeg djeteta, što vrtići ne smiju nikome davati.I tu kreću vaši problemi.Škole imaju manjak djece i bore se na taj način da popune razrede,zovu roditelje kući i prisiljavaju ih da se pojave na predupisu.
    Moja škola to ne radi u dogovoru s vrtićima,ne uzima podatke od njih i ako u mojoj školi ne želite da Vam dijete ide u školu,jednostavno kada čujete da su predupisine ne dođete te već sljedeće godine...
    jumbina, nemaju sve škole problem manjka učenika, niti sve regije prakticiraju predupis. mislim da je problematično da ti na rodinom forumu daješ sugestije roditeljima u prilog kršenja obiteljskog zakona. odgoda polaska u školu dobiva se na drugi način i potrebno ju je provesti (uostalom tamo gdje se poštuje zakon dijete školski obveznik ne može niti ostati u vrtiću bez potvrde o odgodi poslaska u školu.).
    Posljednje uređivanje od no@ : 10.11.2010. at 14:22

  24. #124

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    106

    Početno

    Ja samo preunosim informacije koje su mi dane u Uredu za prosvjetu pri županiji,u ministarstvu i u dvije škole.Prenosim ih onakokako su meni dane.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    84

    Početno

    Jumbina, u potpunosti se slažem sa tobom, moj suprug je prosvjetni djelatnik i on je na temelju iskustva sugerirao da našeh klinca ne upišemo ove godine u školu nego sljedeće.

  26. #126

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav,

    Danas sam bio na testiranju kod školskog psihologa sa sinom koji je imao sreću da je rođen 29.3.2005. godine. Na pred upisima nisam bio jer nisam znao točnu dobu granicu za prvašiće, ali smo nedavno dobili obavijest da smo se dužni javiti u školu zbog testiranja. Naravno odmah sam rekao da bi mi kao roditelji željeli odgodu upisa, što su oni zapisali ali su rekli da moramo proći cijelu proceduru testiranja u školi i kod liječnika. Kao što sam već napisao danas smo bili na testiranju kod psihologa i pošto nisam sina naučio lagati i muljati točno je odgovorio na gotovo sva pitanja, i brljao je kao što sam pretpostavio na crtanju likova i linija što je tražilo preciznost, strpljenje i malo više vremena, i kad je trebao odgovarati na pitanja sa nešto dužim odgovorima. Nakon testiranja psihologinja mi je rekla da ona ne vidi kako ćemo dobiti odgodu jer je on pokazao odlično znanje i da će na liječničkom pregledu također sigurno proći, i da ona osim stidljivosti vidjela veće probleme. Ja se slažem s njom, sin mi je pametan čak zna i zbrajati do 20 (rastura spore), ali kako se testiranje od pola sata i jedan pregled liječnika može uvažiti više od mišljenja roditelja koji provodi dosta vremena sa svojim djetetom i valjda ga poznaje bolje.

    E sad pročitao sam raspravu od početka pa sam vidio različita mišljenja, međutim ja svoje temeljim na vlastitom iskustvu, rođen 10.2. i iskustvu starije kćeri M. koja je rođena 12.7.2003. i koja je sad prvašić. Emocionalna spremnost između njih dvoje kad se usporede na razini od 6 godina je nemjerljiva, za M smo komotno mogli, ponovo prema vlastitoj procjeni tražiti i prijevremeni polazak u prvi razred ali pustili smo da ide redovnom procedurom. Već u vrtiću bio je najmanji u grupi, teško se sporazumijevao, dugo je imao problema sa govorom, bio je stidljiv i povučen dok je M bila neusporedivo aktivnija, brbljava, neustrašiva... I sad moja M je imala pravo krenuti u prvi razred sa 7 godina i 2 mjeseca, a moj L nema zato što je rođen 4 dana prije roka koji je netko izmislio.

    Kao mogućnost za dobivanja odgode psiholog nam je predložio testiranje u bolnici kod specijaliste, što ćemo ako budemo morali i napraviti, ali uz napomenu da ni onda možda ne dobijemo odgodu jer konačnu riječ daje ured državne uprave. Jednostavno ne želim pustiti dijete nespremno u školu, znam da bi on savladao uz više truda sve ali kuda se treba žuriti? Kako radim u srednjoj školi muka me uhvati kad vidim klince koji su još najmanje godinu dana trebali ići u osnovnu školu i koja na kraju zbog te svoje nezrelosti ispaštaju.

    Usput jedna još olakotna okolnost (tj. komfor razlog) je još jedan mali L rođen 27.11.2010. tako da smo najdraža i ja ponovo u plenama, izbljuckani i u pelenama i izbljuckani i naravno M i L bi nam trebali biti u suprotnim smjenama. Pa valjda imamo i mi neko pravo da kaotičan život bude bar malo manje kaotičan.

    Zanima me kakve sve probleme mogu očekivati ako usprkos procjeni komisije odlučim ne pustiti L u školu? Ponovo mi se čini da sustav ima sluha samo ako se počne lagati i izmišljati što nema smisla.

  27. #127

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    nažalost, rajzla, ne mogu pomoći jer ne znam posljedice za slučaj "nepuštanja" u školu al mogu napisati naše iskustvo jer smo se i mi dvoumili oko odgode
    ukratko: da smo se oslonili samo na procjenu liječnika šk. medicine, fino bi se usrećili, odnosno i dalje bi se dvoumila kao i do tad - naime, dijete je bilo ravno 7 min na pregledu i doista mislim da u tako kratkom vremenu ne može dati relevantno mišljenje
    s druge strane, na testiranju u školi je bio duže, dobili smo uvid u to što je radio i kako - i psihologica je našla vremena za razgovor sa roditeljima nakon toga - rekla je da nema nikakvog razloga da ne krene, da je sve napravio kako treba, bez srama, tečno razgovarao...
    medjutim, mene je i dalje kopkalo to što će biti medju najmlađima, ako ne i najmlađi u razredu i ne budi lijena - otišla sam radi svoga mira na još jednu procjenu, neovisnu, kod logop. i psihol., koji rade procjene van vrtića i škole
    tamo je to poprilično trajalo, detaljno su ga testirale na različitim testovima (oko 2h) - i tek kad su mi one rekle da doista nema nikakvog razloga za odgodu, štoviše da bi mu to više štetilo nego koristilo - sad smo mirni
    možda sam im izgledala ko nadobudna majka, al računala sam da ako se imalo dvoumim oko toga, da je bolje da ga netko stručan pogleda, pa ukoliko treba odgoda da za to dobijemo i papir, crno na bijelo, ili ako ne treba, da je to procjenio netko stručan i objektivan
    uglavnom, moj bi vam savjet bio da uz školski tim i liječnika šk. medicine, zatražite još jedno neovisno mišljenje van tih ustanova i ako treba s tim papirom krenete tražiti odgodu

  28. #128
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ako ste u Zagrebu probajte se naručiti kod psihologa u Suvagu
    nas su tamo odgovorili od ideje zvane "raniji upis"
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 12.04.2011. at 11:05

  29. #129
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Tako je.

    Za odgodu polaska u školu kod inače zdravog djeteta ključan je nalaz psihologa, koji može utvrditi emocionalnu (ne)spremnost, nedostatak pažnje i slično.

    Treba kod djetetovog pedijatra pitati kamo dijete odvesti na testiranje. Osim bolnica, u Zagrebu je to Suvag (ali sad je za njih prilično kasno, trebalo je to napraviti ranije). Isto, papir od vrtićkog psihologa ima određenu težinu. Pretpostavljam da dijete može i na testiranje privatno. Ako je imao teškoća s govorom i o tome imate bilo kakav papir od logopeda - to je isto tako vrlo upotrebljivo. MOže se i mišljenje logopeda zatražiti na uputnicu (Suvag, bolnice) ili dogovoriti privatno pregled.

    Sretno, kako god bilo.

  30. #130

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    slažem se da je sada već poprilično "na knap"
    mi smo se naručili 2 mj. ranije
    ipak, probajte pitati vašeg pedijatra ili vrtićkog psihologa koga i gdje bi vam preporučio
    vjerojatno kod privatnog logopeda i psihologa možete doći bez uputnice i puno brže na red, to ne znam

  31. #131
    Girica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    243

    Početno

    Podižem temu.
    Moji su rođeni krajem ožujka (granica polaska je 1.4.), dakle odgodila bih im polazak u školu, samim tim što su blizanci i rođeni su ranije.
    Od kuda da krenem? Koja dokumentacije mi je sve potrebna?

  32. #132
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj Girica prvotno napisa Vidi poruku
    Podižem temu.
    Moji su rođeni krajem ožujka (granica polaska je 1.4.), dakle odgodila bih im polazak u školu, samim tim što su blizanci i rođeni su ranije.
    Od kuda da krenem? Koja dokumentacije mi je sve potrebna?
    kopiraj svu medicinsku dokumentaciju od rođenja, ako je imaš, ja sam iskopirala sve od neuroped, logopeda, fizijatra, itd, otpusno pismo, ma sve, i njen karton kod pedijatrice.... to bi sve trebala ponijeti sa sobom na testiranje na školsku medicinu. iako sam ja bila nesigurna pa nisam ništa nosila tada nego sam zahtjev za odgodom sa svim tim poslala tek poslije kada je već bila upisana, odobrili su mi bez problema.

  33. #133
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Citiraj Girica prvotno napisa Vidi poruku
    Podižem temu.
    Moji su rođeni krajem ožujka (granica polaska je 1.4.), dakle odgodila bih im polazak u školu, samim tim što su blizanci i rođeni su ranije.
    Od kuda da krenem? Koja dokumentacije mi je sve potrebna?
    Dobro ti je odgovorila nine, samo, upisi u 1. razred će biti tek za nekih 6-7 mjeseci. Ako djeca i imaju nekih konkretnih teškoća možda se to sve za 6 mjeseci sredi i djeca budu zrela za polazak u školu (a to je za skoro godinu dana). Ili ti to već sada "predviđaš" da neće biti spremni

  34. #134
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro ti je odgovorila nine, samo, upisi u 1. razred će biti tek za nekih 6-7 mjeseci. Ako djeca i imaju nekih konkretnih teškoća možda se to sve za 6 mjeseci sredi i djeca budu zrela za polazak u školu (a to je za skoro godinu dana). Ili ti to već sada "predviđaš" da neće biti spremni
    A zašto bi djecu koju samo par dana dijeli da nisu školski obveznici slala u školu?
    Godina dana igre nije nikom odmogla.

  35. #135
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Godina dana igre nije nikom odmogla.
    ovo definitivno potpisujem, a i obrnuti slućaj da raniji polazak odmogne

    da dodam, nama ne pišu zdravstveni uzroci, jer je moja mala po njima bila spremna i psihički i fizički, već nam piše da je odgoda iz privatnih razloga

  36. #136

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Girice, čula sam da blizancima oduzimaju 6 mjeseci (kod upisa u školu) pa, ako je tako, možda neće trebat neki poseban razlog za odgodu.

  37. #137
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    A zašto bi djecu koju samo par dana dijeli da nisu školski obveznici slala u školu?
    Godina dana igre nije nikom odmogla.
    Pogledaj kada je moja L. rođena
    Međutim, ja o njoj razmišljam kao o školskom obvezniku za godinu kojoj zakonski pripada, osim u slučaju da se baš vidi da nije zrela za školu.

    Zakon tako kaže, školski obveznici su svi koji navrše 6 godina do 31.3.
    (Znate ono kad kalkulirate na trudničkim temama o odlasku na komplikacije pa se odmah javi neka koja kaže kako je to protuzakonito - ide se kad liječnik kaže )

    Ja ne mogu sa sigurnošću potvrditi da je odgoda baš uvijek dobra. Bilo je slučajeva skroz sićušne dječice koja su još tepala pa se poslije trgli i bili najbolji učenici. A evo imam u razredu dvojicu koji su 4. razred, imaju punih 11 godina i ne mogu reći da im je ta jedna godina nešto značila. Naime, oni su dobili odgodu radi konkretnih razloga međutim roditelji su ih doslovno "pustili nek se igraju" i djeca su meni došla na identičnom stupnju kao lani. E to me jako ljuti.
    Ja sam inače u školskom povjerenstvu za procjenu psihofizičkog stanja djece i u komisiji sam za upise. Najbolje mi je kad ti prve godine dođu roditelji (s namjerom za odgodu) i svašta (loše) napričaju o djetetu, kude jadno dijete, a nagodinu - puna usta hvale . Rekla sam već da ću iz štosa te sljedeće godine reći: ja ipak mislim da dijete još uvijek nije zrelo, ma nek se igra još jednu godinu

    Šalu na stranu ali škola definitivno nije prilagođena djetetu i friziranjem prvačića to se nekako još više produbljuje. Pa meni je sasvim normalno da su prvačići zaigrani, da šeću, pričaju ali sve se to sredi i dođe na svoje.
    Kada smo mi išli u školu školski obveznici su bili svi rođeni do 31.8. Dakle, ići u školu ako si rođen u ožujku je bilo nešto sasvim normalno.

    Osobno, imala sam nekoliko prigovora roditelja koji svoju djecu nisu odgodili i rekli su mi da to jednostavno nije fer jer imate dijete godinu dana starije i zrelije koje se uspoređuje s njegovim bebačem.
    Ili slučaj tih zrelijih (djevojčica - koje ionako sazrijevaju ranije) pa kad ih još i odgodite imate slučaj da curica 4. razreda izgleda kao mama ostalima.

  38. #138
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa Vidi poruku
    Ili slučaj tih zrelijih (djevojčica - koje ionako sazrijevaju ranije) pa kad ih još i odgodite imate slučaj da curica 4. razreda izgleda kao mama ostalima.
    U razredu moje kćeri najmlađa djevojčica je uvjerljivo najveća i najjača od svih u razredu.
    To sigurno nije kriterij kojim bih se vodila prilikom odluke o upisu u školu.

    Moje su rođene u 4. odn. u 5. mjesecu pa nemam dvojbi, ali moj je stav da je bolje krenuti kasnije nego nezreo.
    Godina zna jako faliti. Uostalom i u pubertetu, kada krenu prvi izlasci, oni koji su krenuli sa punih 7 godinu dana su stariji od nekih kolega. U tim osjeteljivim i povodljivim godinama nije nevažno.
    Puno je razloga za i protiv, treba dobro odvagnuti.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    102

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa Vidi poruku
    Ili slučaj tih zrelijih (djevojčica - koje ionako sazrijevaju ranije) pa kad ih još i odgodite imate slučaj da curica 4. razreda izgleda kao mama ostalima.
    ... i sjedi uz prijevremeno upisanog dječaćića...

    a sad ozbiljno: tete u našem vrtiću znale su govoriti kako postoji neki period u šestoj, sedmoj godini djeteta kada ono iznenada sazri: uozbilji se i počne prihvaćati svoje obaveze. (Možda to nema veze s njegovom kronološkom dobi već sa samom činjenicom kako je dijete krenulo u školu (pa se zato osjeća samostalnije i ozbiljnije nego prije).) Zato bi bilo najbolje sačekati do trenutka (pred)upisa jer tko zna, možda se i vama dogodi to sazrijevanje u šestoj godini (a nije na odmet niti razgovarati s dječicom, mudriji su oni no što to mi zamišljamo)

  40. #140
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Koliko sam negdje čitala i kako su u Waldorfskoj školi procjenjivali (između ostalog) zrelost djeteta za školu, jeste stanje mlječnih zubiju, tj.njihovo ispadanje. Djete je "zrelo" za školu kada mu ispadnu gornje jedinice.

  41. #141
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Odlican pokazatelj. Mislim, recimo, s trajnim jedinicama moze bolje odgristi komad knjige. Valjda.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa Vidi poruku
    Osobno, imala sam nekoliko prigovora roditelja koji svoju djecu nisu odgodili i rekli su mi da to jednostavno nije fer jer imate dijete godinu dana starije i zrelije koje se uspoređuje s njegovim bebačem.

    Ili slučaj tih zrelijih (djevojčica - koje ionako sazrijevaju ranije) pa kad ih još i odgodite imate slučaj da curica 4. razreda izgleda kao mama ostalima.
    sve je to individualno, meni je osobno bio problem što sam bila godinu ili godinu i koji mjesec mlađa od ostalih
    pa su svi ulazili u pubertet ranije dok sam ja još bila zaigrano djetešce (i ni traga od fizičkih atributa)

    a onda još kad se uzme upis u srednju sa 14 ili 15 ili faks sa 18 ii 19 e to onda stvarno nije svejedno.

    mada slažem se da ti to u globalu ne može odrediti život, mislim sve se to negdje na kraju izjednaći.

    A ovo što kažeš o usporedbi djece u razredu, toga se i ja bojim jer djece je puno, uvjek se
    gleda tko je najbolji tko najgori i zašto bi onda dijete rođeno na granici bilo od početka bilo stavljeno
    u nepovoljnu poziciju

  43. #143
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj baka prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko sam negdje čitala i kako su u Waldorfskoj školi procjenjivali (između ostalog) zrelost djeteta za školu, jeste stanje mlječnih zubiju, tj.njihovo ispadanje. Djete je "zrelo" za školu kada mu ispadnu gornje jedinice.
    Mojem su s 5 godina i 4 mjeseca izrasle donje jedinice, pa pretpostavljam da će i gornje ranije, a školski obveznik je za 2 godine.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    To je doista individualno i na temelju (doduše, malog) uzorka kao što je razred moga sina (sad su drugašići) da se zaključiti da nema nikakvih pravila vezanih uz datum rođenja i zrelost:
    najmlađi dječak u razredu (rođen je u ožujku), sav sitan i na prvi pogled idealan da se ostavi još jednu godinu u vrtiću je najbolji učenik u svim predmetima. Doista briljira znanjem, brzinom, socijalnom snalažljivošću - ma svime.
    S druge strane, curica koja je također rodjena u ožujku kao i taj dečko, muku muči od početka, nikako da ulovi korak sa ostalima, velikih problema je imala sa savladavanjem čitanja (tek sada u 2. r. je savladala ono što ih je većina polovila već lani u prvom polugodištu). To čitanje se dakako odrazilo na sve predmete za koje se očekivala ta vještina već u 2. pol. 1. razreda, tj. i na ocjene.
    Isto tako, dečko koji je rođen u travnju (godinu ranije), dakle stariji je od ovih gore spomenutih skoro cijelu godinu, jedan je od lošijih đaka u razredu - doista nema pravila.
    Dakle, jako je bitna ta procjena za svako dijete individualno i ne bih je olako shvatila.
    Posljednje uređivanje od buba klara : 13.11.2012. at 09:30

  45. #145
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, jako je bitna ta procjena za svako dijete individualno i ne bih je olako shvatila.
    X

  46. #146
    yasmin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,779

    Početno

    ja sam svoje dijete rođeno u ožujku odgodila i svakom bi tko se imalo dvoumi preporučila isto

    radim u školi i svake godine imam po 4 prva zareda i pratim to već godinama
    naravno da nije pravilo ali u većini sučajeva puno više problema je s djecom koja su krenula sa 6 i pol od onih sa 7 i pol
    sustav je takav da je vrijeme prilagodbe jako kratko, razredi u većini slučajeva prepuni, vrlo brzo se od njih traži puno, ususdila bih se reći i više nego što bi trebalo
    manja je greška dati dijete u školu kasnije nego prerano

    možda s ovim 9ogodišnjim školovanjem bude bolje, kumina mala je krenula u 1. razred u slo, i kako ona priča to je to što nama fali, a mi iz vrtića u kojem vlada praviloa, ako želiš dobro ako ne želiš možeš nešto drugo u klupe gdje se nakon tri tjedna očekuje da dijete sjedi, pazi, ne šeće

  47. #147
    Girica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    243

    Početno

    Moze li mi netko konkretno napisati koja je procedura za odgodu polaska u školu i koju dokumentaciju da skupim? Tnx.

  48. #148
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa Vidi poruku
    Ili slučaj tih zrelijih (djevojčica - koje ionako sazrijevaju ranije) pa kad ih još i odgodite imate slučaj da curica 4. razreda izgleda kao mama ostalima.
    ili imaš slućaj kad imaš curicu u 7 razredu koja bi se još igrala barbikama, a ostale imaju momke, menzes, itd, ja sam izričito protiv ranijeg upisa... meni ništa dobro u životu nije donilo krenit u 1. razred s 5gi10mj, a ionako sam se opet 1. razred dosađivala, jer mi piše-poznaje više gradiva od predviđenog

    zato sam na vlastitoj koži iskusila pusti dicu da se igraju, mada ja sam bila željna znanja i sama čitala s 3 godine.... nije me nitko forsirao, sama sam se skoro i upisala u školu... sjela u klupu prvi dan škole (bilo je to u jednom malom mistu di su sva 4 razreda zajedno pa me se nisu mogli otarasit )

  49. #149
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj Girica prvotno napisa Vidi poruku
    Moze li mi netko konkretno napisati koja je procedura za odgodu polaska u školu i koju dokumentaciju da skupim? Tnx.
    već sam ti odgovorila konkretno, a ako napišeš koji su ti razlozi odgode možemo još konkretnije odgodit. moja dokumentacija se temelji na prijevremenom rođenju i kašnjenju u psihomotoričkom razvoju, a koliko sam shvatila kod tebe je isto, ili griješim??

  50. #150
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa Vidi poruku
    Pogledaj kada je moja L. rođena
    Međutim, ja o njoj razmišljam kao o školskom obvezniku za godinu kojoj zakonski pripada, osim u slučaju da se baš vidi da nije zrela za školu.
    Ja imam dvostruko iskustvo odgode, jedno dijete u 1. a jedno u 3. mjesecu.
    I iz proteklih 6. odnosno 4. godine školovanja vidim da smo dobro postupili.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •