Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 183 od 183

Tema: Odgoditi školu ili ne?

  1. #151
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Mislim da nemaš nikakve posebne dokumentacije ni procedure, znam da moraš napisati zamolbu. Ali sve će ti to reći kada krene upis, ne brini.

    Ma ja se slažem, sve je individualno ali to nije nimalo lako za procijeniti, imate slučaj da vam dijete u siječnju izgleda kao da apsolutno nije za školu, a u kolovozu zreo kao kruška.
    Meni bi ustvari trebalo biti cilj da mi svi učenici krenu s 8 godina, zreli, odgovorni, po mogućnosti da još i čitaju i pišu pa da ja ne moram ništa raditi
    Da idem linijom manjeg otpora.
    Naravno, roditelji odgađaju školu da bi dijete bilo što zrelije. U tome potpuno razumijem roditelja. No onda se javlja slučaj da imate hrpu "neodgođene" zaigrane i nezrele djece koja su ustvari prava slika i prilika prvašića, međutim ono što je "normalno" tada postaje "nezrelo" ako me razumijete.
    Ja obožavam te zaigrane mališane i ponosna sam što sam dio njihovog sazrijevanja. Pa kad ih gledaš kako kada krenu u 1. razred ne mogu sjediti 5 minuta na mjestu, a na kraju godine već su pravi mali đaci.

    Ako učitelj OČEKUJE u 1. razredu djecu koja mirno sjede, šute, slušaju, podižu ruku... naravno da će mnoga djeca biti nezrela za te kriterije.
    Možda me sila svemu poučila, kada radite na takav način da je ono što vi date učenicima u školi SVE što će dobiti jer kod kuće nitko neće učiniti ništa, kada 90% stvari koje kažeš i savjetuješ roditeljima na jedno uho uđe a na drugo izađe... neću sad kukati... ma odgodili ih ili ne budite sretni sa svojom djecom i ona nek budu sretna što imaju takve brižne roditelje.

    Jer jedno je odgoditi školu jer mislite na dijete, a drugo je odgoditi školu jer bi se roditelj "igrao" još godinu dana, a ima i takvih slučajeva, vjerujte mi. Pa mi dođe na upis - priznala mi mama nakon upisa jer mi je malo bilo sumnjivo - kako su kod kuće nagovorili dijete da kaže kako ne voli školu i ne želi ići. Pa imaju li ti roditelji zdravi razum i misle li uopće kako su već sada u njegovoj glavi stvorili negativnu sliku o školi?

  2. #152
    Girica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam dvostruko iskustvo odgode, jedno dijete u 1. a jedno u 3. mjesecu.
    I iz proteklih 6. odnosno 4. godine školovanja vidim da smo dobro postupili.
    pa ajde molim te podijeli ta dva iskustva sa mnom na pp. što si učinila i kada krenula u akciju? da li je rano ako već sada potražim psihologa, ili..?

    mislim da uopće ne treba dodatno pitati zašto bih odgodila upis blizanaca koji su rođeni krajem ožujka..

  3. #153
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa Vidi poruku
    )

    Ja ne mogu sa sigurnošću potvrditi da je odgoda baš uvijek dobra. Bilo je slučajeva skroz sićušne dječice koja su još tepala pa se poslije trgli i bili najbolji učenici. A evo imam u razredu dvojicu koji su 4. razred, imaju punih 11 godina i ne mogu reći da im je ta jedna godina nešto značila. Naime, oni su dobili odgodu radi konkretnih razloga međutim roditelji su ih doslovno "pustili nek se igraju" i djeca su meni došla na identičnom stupnju kao lani. E to me jako ljuti.
    Ja sam inače u školskom povjerenstvu za procjenu psihofizičkog stanja djece i u komisiji sam za upise. Najbolje mi je kad ti prve godine dođu roditelji (s namjerom za odgodu) i svašta (loše) napričaju o djetetu, kude jadno dijete, a nagodinu - puna usta hvale . Rekla sam već da ću iz štosa te sljedeće godine reći: ja ipak mislim da dijete još uvijek nije zrelo, ma nek se igra još jednu godinu
    Nisam vjerovala da se ovako nešto može dogoditi... U slučajevima odgode polaska u školu za koje ja znam roditelji su dobili jasnu uputu: logoped, psiholog, ovaj, onaj... od školskog liječnika. I u većini slučajeva nije bilo vrdanja. Imaš odguliti i kraj priče. ALI u Zg se to može jer je sve to dostupno, puno toga na uputnicu.

    Jasno, može se dogoditi da se roditeljima ne da voditi dijete logopedu (štajaznam) i onda nastane situacija kako je opisana, ali ja ne mogu razumjeti tu razinu roditeljske neodgovornosti... Poslije će im biti sustav kriv za sve, a moglo se poduzeti puno toga da se dijete osposobi za školu i ZA ŽIVOT. Ufff...

  4. #154
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Draga Peterlin, događa se svašta, evo došlo meni dijete s buntom dijagnoza (između ostalog i laka mentalna retardacija) do 4. razreda bez ijednog posjeta logopedu, defektologu ili bilo kome. Daleko im je ići, skup prijevoz, HZZO ne želi nadoknaditi troškove prijevoza jer do grada nema 50 km (već 43) i tako to ostalo. Sada je pedagoginja pokrenula postupak rekategorizacije jer će dijete nagodinu u 5. razred (naravno tek tada će postati "problem", moji vapaji do sada su dobivali odgovore u stilu ma pusti ga, jadni su...) i naravno da ću ja biti kriva za sve. Nitko drugi uostalom niti ne može biti kriv jer se nitko osim mene njime nije ni bavio. Ali meni je ponekad žao i tih roditelja, kod mene je stručna sprema roditelja uglavnom OŠ, poneki SŠ a ima ih i koji su i sami išli po prilagođenom programu.

  5. #155
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno



    Sebe ćeš već nekako zaštititi, ali djeca ispaštaju - ni kriva ni dužna...

  6. #156
    Girica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    243

    Početno

    Evo mi vec imamo termin u Suvagu.
    Btw od danas su predbiljezbe za iducu godinu, kome treba.

  7. #157

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Odgoditi ili ne? Vrtićka psihologica je predložila odgodu, zbog "nedovoljno visoke emocionalne inteligencije", i još nekih sitnica vezanih uz prostor, vrijeme i sl., iako će mali 1.5. napuniti 7 godina. Što napraviti, pustiti ga, pa da krene u školu slijedeće godine, sa punih 8 godina ili ga ipak upisati, ako prođe testiranje u školi?

  8. #158
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Odgoditi ili ne? Vrtićka psihologica je predložila odgodu, zbog "nedovoljno visoke emocionalne inteligencije", i još nekih sitnica vezanih uz prostor, vrijeme i sl., iako će mali 1.5. napuniti 7 godina. Što napraviti, pustiti ga, pa da krene u školu slijedeće godine, sa punih 8 godina ili ga ipak upisati, ako prođe testiranje u školi?
    Ja bi tražila i drugo mišljenje. Što kaže školska medicina na pregledu za školu?

  9. #159
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Svakako drugo mišljenje i opsežno psihološko testiranje. Ove "sitnice" oko prostora i vremena mogu jako zagorčati život u 1.r.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 22.02.2020. at 20:37

  10. #160

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Nasa curka je 14.05. i nismo je morali upisati sa 6 i drago nam je jer je puno sazrela u toj godini do skole, jos i sad burno i emotivno reagira (6 godina kasnije)

  11. #161
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Svakako drugo mišljenje i opsežno psihološko testiranje. Ove "sitnice" oko prostora i vremena mogu jako zagorčati život u 1.r.
    Da samo u prvom razredu

  12. #162
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Dobro, ne treba odmah crnilo, ali s obzirom na to da vrtićka i školska psiho-testiranja zbilja nisu jako detaljna, svakako je indikativno ako savjetuju odgodu. Treba točno vidjeti zašto se preporuča odgoda i što se i KAKO kroz dodatnu godinu treba s djetetom raditi.

  13. #163
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    .
    Krivi topik..
    Posljednje uređivanje od Cubana : 22.02.2020. at 21:26

  14. #164
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Odgoditi ili ne? Vrtićka psihologica je predložila odgodu, zbog "nedovoljno visoke emocionalne inteligencije", i još nekih sitnica vezanih uz prostor, vrijeme i sl., iako će mali 1.5. napuniti 7 godina. Što napraviti, pustiti ga, pa da krene u školu slijedeće godine, sa punih 8 godina ili ga ipak upisati, ako prođe testiranje u školi?
    testiranje moraš obaviti ako je školski obveznik svejedno.
    samo možeš dobiti odgodu na godinu dana

  15. #165
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Svakako drugo mišljenje i opsežno psihološko testiranje. Ove "sitnice" oko prostora i vremena mogu jako zagorčati život u 1.r.
    X
    Drugo mišljenje je bitno.. Već su drugi spomenuli PCM i Vlahinsky, a Suvag se isto spominje u ranijim postovima. Tamo se ide s uputnicom, pa se dugo čeka.
    Jelena. O je spomenula redovno testiranje sposobnosti za upis u školu, pa možda ne bi bilo loše odmah pitati u ambulanti školske medicine.

  16. #166
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Uvijek navijam za odgodu. Djetetu će poslije biti puno lakše. Ionako će se školovati trećinu života, a godina dana mu može samo ići u prilog.

  17. #167

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek navijam za odgodu. Djetetu će poslije biti puno lakše. Ionako će se školovati trećinu života, a godina dana mu može samo ići u prilog.
    X

  18. #168
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Ne bih se složila. Odgoda je dobra stvar samo ako se u toj godini s djetetom radi na primjeren način. Ako samo sjedi doma ili u vrtiću, izgubit će i vrijeme i svoju generaciju. Dakle,a ko se ide na odgodu, treba imati jasan plan što u toj godini dijete treba nadoknaditi, organizirati terapiju i rad kod kuće uz nadzor stručnjaka.

    Još sam htjela reći ovo: kako to da je stručna služba u vrtiću tek sad ustanovila problem??? Gdje su prije bili ??? Moglo se to otkriti i lani. Ali ja sve gledam iz svog iskustva s vrticem u kojem su radili kontinuirano. Ne znam... Moj L. je umjesto odgode dobio ip i to je bilo ok. Cijelu osnovnu školu bio je odličan, ali pola njegovog uspjeha zasluga je odlične učiteljice.
    Ima tu puno stvari...Da naglasim, ako dijete na odgodi ne dobije priliku nadoknaditi to što mu ide teže, to je izgubljena godina.

  19. #169
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja se isto ne slažem; odgoda je dobra ako je potrebna, a može biti i loša. Posebno što se ovdje radi o djetetu koje će imati već punih 7 godina.

    Diana, vidim da nisi u Zagrebu, inače bih ti savjetovala da odete na ERF na procjenu spremnosti za školu. No, sasvim sigurno i u Rijeci ima mjesta gdje se to može obaviti.

    Ovo što ste dobili je samo jedno mišljenje.

  20. #170
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,496

    Početno

    Slažem se s Peterlin i Mimom, to može biti izgubljena godina.

    Prst dole za takvu stručnu službu vrtića i tete.

  21. #171
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Odgoditi ili ne? Vrtićka psihologica je predložila odgodu, zbog "nedovoljno visoke emocionalne inteligencije", i još nekih sitnica vezanih uz prostor, vrijeme i sl., iako će mali 1.5. napuniti 7 godina. Što napraviti, pustiti ga, pa da krene u školu slijedeće godine, sa punih 8 godina ili ga ipak upisati, ako prođe testiranje u školi?
    Poslušaj je.
    Ja sam upisana ranije. Cijelo školovanje sam kaskala za drugima. To mi je strašno vrijeđalo samopouzdanje. Kada si stalno iza drugih, a ne znaš što učiniti da budeš u korak, a niti ne znaš da ne možeš jer jednostavno ti nije vrijeme.
    Ja sam kasnila u sportu. Sport je djeci prva stvar kod samopouzdanja i stjecanja prijatelja. Dakle, sranje u mom slučaju.
    Ako dijete kasni, daj mu vremena. Bolje to nego da sljedećih 12 g ne shvaća što se događa oko njega jer su mu vršnjaci malkoc ispred.

  22. #172
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ne znam zašto prst dolje, žena je napravila testiranje i dobila takav rezultat i napravila takvu preporuku, kako mi znamo da je netočna?

    za traženje i drugih mišljenja se naravno slažem, jer cijena nije mala, moguće da je dijete pokazalo lošiji rezultat i zbog treme i slično

  23. #173
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,496

    Početno

    Tangerina zato što mislim da su tete na to odstupanje trebale puno ranije ukazat psihologinji da se napravi neka obrada. A ne sad kad dijete uskoro puni 7 godina.

    To se zapravo više odnosi na nereagiranje teta, imali smo takav slučaj i kod nas u grupi. Meni kao laiku je bilo jasno da dijete kaska al nitko ništa nije poduzeo pravodobno.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.02.2020. at 19:58

  24. #174
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam zašto prst dolje, žena je napravila testiranje i dobila takav rezultat i napravila takvu preporuku, kako mi znamo da je netočna?

    za traženje i drugih mišljenja se naravno slažem, jer cijena nije mala, moguće da je dijete pokazalo lošiji rezultat i zbog treme i slično
    Ako ode u ambulantu školske medicine, neće platiti ni lipe. To je njihov posao.
    Prst dolje za stručnu službu koja je puno ranije trebala to primijetiti. Nisu odradili kako treba.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 24.02.2020. at 21:02

  25. #175
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Svako dijete je specifično i teško je dati savjet temeljem par rečenica, no ukupno gledajući ja bi radije se potrudila do početka škole raditi s djetetom da nadoknadi što zaostaje nego odgadjala. Pogotovo što dijete navršava 7g sad u proljeće. To znači da bi prvi razred os upisao s 8,5g, a novi program je praktično prilagođen za 6-godišnjake (uče se samo štampana slova, pisana su odgođena za drugi razred).

    To što žuta piše da je upisana “ranije” pa da je zato kaskala - nije nikakvo pravilo. Ja sam upisana “ranije” po današnjim kriterijima i bilo mi je dosadno cijelo školovanje, s lakoćom sam sve svladavala (i sport). A ovdje se radi o godinu dana starijem djetetu koje bi još jednu godinu odgodilo upis (a već sad bi sigurno bio među starijima) i još po olakšanom programu za prvi razred. Ako su problemi manji svladat će ih, ako su veći onda ni još jedna godina odgode neće riješiti probleme samim odgađanjem nego treba raditi na problemu.

  26. #176
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ode u ambulantu školske medicine, neće platiti ni lipe. To je njihov posao.
    Prst dolje za stručnu službu koja je puno ranije trebala to primijetiti. Nisu odradili kako treba.
    nisam mislila na cijenu u kunama, nego na cijenu u smislu donošenja krive odluke

  27. #177
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ode u ambulantu školske medicine, neće platiti ni lipe. To je njihov posao.
    Prst dolje za stručnu službu koja je puno ranije trebala to primijetiti. Nisu odradili kako treba.
    nisam mislila na cijenu u kunama, nego na cijenu u smislu donošenja krive odluke

    i ne razumijem je li imaju neki postovi od diane, koje ja ne vidim, iz kojih ste vidjeli je li tko išta ili ništa primijetio ili reagirao

  28. #178
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Koliko po starim postovima razumijem, dijete (ako je je istom djetetu riječ) nije išlo u vrtić, nego je sada u vrtićkoj predškoli, tj. maloj školi.

  29. #179
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,496

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko po starim postovima razumijem, dijete (ako je je istom djetetu riječ) nije išlo u vrtić, nego je sada u vrtićkoj predškoli, tj. maloj školi.
    E ako dijete uopće nije išlo u vrtić onda povlačim što sam rekla. U tom slučaju šteta da nije išlo jer bi bilo očekivano da takve stvari dobre tete na vrijeme uoče i ukažu na to psihologici.
    Ja sam pretpostavila da je dijete cijelo vrijeme u vrtićkom programu jer zapravo ne poznajem djecu koja idu samo u malu školu.:/

  30. #180
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    nisam mislila na cijenu u kunama, nego na cijenu u smislu donošenja krive odluke

    i ne razumijem je li imaju neki postovi od diane, koje ja ne vidim, iz kojih ste vidjeli je li tko išta ili ništa primijetio ili reagirao
    Da, ima još postova s istom problematikom na topicu o školi, evo tu: http://forum.roda.hr/threads/71249-o...24#post3146424

  31. #181

    Datum pristupanja
    Jun 2020
    Postovi
    2

    Početno

    Ja cu uletit ko padobranac, ali nasli smo se pred zidom, prosle godine smo zvali za odgodu upisa u predskolski program/skolu ove godine, ove godine smo upisali predskolski program da mi me jucer zvali iz vrtica (skola navodno postom šalje za upise, nama nisu poslali nista) da je on skolski obveznik

  32. #182

    Datum pristupanja
    Jun 2020
    Postovi
    2

    Početno

    Nije mi proso cijeli tekst,

  33. #183
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,617

    Početno

    Ako je obveznik, a ne želite da ovu jesen ide, svejedno mora odraditi sve preglede i onda dobiva odgodu i opet sve obavlja iduće godine. To je normalno

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •