Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 71

Tema: Kad beba sjedi?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno Kad beba sjedi?

    Znam da nije dobro posjedati djecu prije nego što su fizički spremni na to ali ne znam što se sve podrazumijeva pod sjedenjem? Znam da zvuči glupo, al eto...

    Npr, kad ju nosim u slingu (tummy to tummy ili budha) "upućeni" mi kažu da sjedi i da je premala da ju tako nosim. Provjerila sam kod iskusnih slingašica koje su rekle da nije tako (iako, moram priznati, u tom položaju nit leži niti stoji, dakle što nam ostaje? )
    Onda npr ako ju se drži na rukama ali onako sa strane, da sjedne na bok - je li to sjedenje?

    Stvarno se ispričavam ako vam se tema čini banalnom ali malo sam zbunjena jer mi svatko kaže drukčije.

  2. #2
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    u slingu nit leži nit stoji, ali je kičma sa svih strana poduprta i ne savija se.

    Ako je trebaš posjesti, recimo radi hranjenja, trebala bi je držati u krilu i pridržavati gornji dio tijela naslonjen uz svoje. Ili u as, vezanu, ali i to najbolje svesti na što manju mjeru. Ostalo vrijeme dok ne nosiš najbolje da leži na ravnoj podlozi i slobobno se kreće (o čemu ja pričam, moja nije htjela ni sekunde )

    Inače i mene je mučilo, dok je ne nosim u marami nego samo na rukama, činilo mi se da možda kičma nije dovoljno poduprta :/

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Što se tiče hranjenja, ispruži mi se u krilu, još smo na cici. Ovo ostalo mi nije bilo jasno.
    Tnx!

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ja sam ju na rukama nosila tak da gleda prema naprijed i uvijek sam joj držala jednu ruku ispod guzice a drugu ispod pazuha tak da ju pridržavam i da joj ne bude sva težina tijela na zdjelici. Mislim da je tak dobro.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Moj mali se posjeo sa 7 mjeseci, do tada je jeo na ležeći....Glavica i gornji dio tijela su bili malo uzdignuti

  6. #6
    combo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    27

    Početno

    N ima 4 ipo mjeseca, cim je malo nagnuta sama se podize da sjedne, kad uspije, doslovno sjedi sama, pedijatrica nam je rekla da je slobodno drzimo tako??????
    meni je uzasno gledat je tako, ali deranje dok je ne uspravis je strasno, inace ima 8 kg i cvrsta je beba, pokusavam je sto vise drzat na trbuhu sto mrzi, ima li itko slicnih iskustava ili savjet?

  7. #7
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    combo, kažeš da se sama posjedne? Jest da 4 mj zvuči zbilja rano, ali ako se sama posjedne to bi trebao biti znak da može sjediti. Ako joj vi ne pomažete u posjedanju, trebalo bi biti u redu.

    Na tvom mjestu možda bih je ako mi se čini da dugo sjedi pokušavala potaknuti na puzanje. Tako će jačati mišiće koji su potrebni da kralježnicu drže uspravnom. Možeš se postaviti oko metar - dva od nje na pod i mamiti je nekim njoj zanimljivim predmetom.

  8. #8
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Što je s nošenjem bebice na boku, a rukom pridržane ispod pazuha? Je li tad opterećenje preveliko.

  9. #9
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    meni je to sa sjedanjem i posjedanjem vrlo zbunjujuca prica. F se sama posjeda od 9 mj. starosti, ali negdje od sedmog sam ju ja stavljala u sjedeci polozaj. Dobro se drzala i cim ga je otkrila preferirala ga puno vise nego lezeci. Moj pedijatar je to odobravao bez dileme, a covjek vodi i vjezbice za bebe, dakle kuzi problematiku :/

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Je, zbunjujuće je. Ja sam se više-manje držala toga, ali moja P. se sama posjela s 10 mjeseci. Mi smo ju u kolicima vozili u sjedećem položaju od 8,5 i bila je oduševljena, a malo pomalo doma stavljali sjediti s 9 mjeseci.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    Citiraj combo prvotno napisa
    N ima 4 ipo mjeseca, cim je malo nagnuta sama se podize da sjedne, kad uspije, doslovno sjedi sama, pedijatrica nam je rekla da je slobodno drzimo tako??????
    meni je uzasno gledat je tako, ali deranje dok je ne uspravis je strasno, inace ima 8 kg i cvrsta je beba, pokusavam je sto vise drzat na trbuhu sto mrzi, ima li itko slicnih iskustava ili savjet?
    i mi smo se brinuli jer je isto sa 4 mj htio sjedit, sam se je dizao i drzao za rub u kolicima ( kosarici ), isto smo zvali pedijatricu i rekla je da ga malo pustimo, al ne ipak predugo ( isto je bio velik i cvrst ). nis se nemoj brinut, budi sretna, evo moj mali je poceo sam sjedit bez ikakvih podloscica, jastucica sa 6 mj i 10 dana, sa 7 se poceo dizat na noge u kindicu, sa 8 koji korak protrcao u kidicu... sam bas hoda bez padova i brojenja koraka od 10 i pol mj ( neki racunaju kolko sam shvatila i prohodavanje kad djete napravi samo 6 koraka - to bi nam bilo ja mislim sa 9 i sitno ). sad ima 15 mj, penje se svuda, trci.

  12. #12
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Mislim da termin samostalno posjedanje podrazumijeva da se dijete samo dovodi u sjedeći položaj iz ležećeg na podu (znači ne u kolicima). Skrećem pažnju na to jer vidim da se spominje dizanje, a znam da se najčešće dijete posjedne tako da se prvo dovede u četveronožni pa onda u koso sjedne, a tek poslije toga je sposobno sjesti direkt iz ležanja na ravnom tako da se rukom osloni na pod.

    Što se tiče nošenja na boku (ne mislim u nosiljki, nego na rukama), skoro pa sam sigurna da se dijete tako ne bi trebalo nositi sve dok črvrsto ne sjedi.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    mislim da je combo shvatila kaj hocu rec jer je u takvoj situaciji, napisala sam da je samostalno poceo sjedit sa 6,10 mj, al sa 4 mj je htio, dizao je gornji dio tijela, naprezao se da se digne, a kad bi mu pomogli brzo se primio za rub te kosare da ga nebi spustili, cudno mozda zvuci, al stvarno se nije dao. djeca su razlicita, ja svom kolegi " nisam vjerovala " da mu je mala prohodala sa 8 mj, dok nisam vidla da i moj isto oce letet s tolko po kindicu, a opet ima i najnormalnije i zdrave djecice koja te vjestine svladaju dosta kasnije.

  14. #14
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Neka djeca prohodaju sa 9, neka sa 18 i to je sve normalno. Ispalo je da odgovaram na tvoj post jer pišem nakon njega, ali negdje se gore isto spominje dizanje u sjedeći položaj i čini mi se da se tumačilo kao posjedanje. A mislim da je bitno znati razliku (i zbog drugih koji samo čitaju) ne zbog toga što ćemo reći da nam je dijete počelo sjediti sa x mjeseci, nego zbog toga što ćemo ga od tog momenta možda ostavljati u sjedećem položaju. A to u prvom slučaju vjerojatno nije poželjno.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    sorry onda. a cuj neki pretjruuju makar im tupis i pokazujes literaturu, svasta, oni krivo rade po svom, forsiraju. sad sam se sjetila meni drage osobe koja svoju malu curku koja naravno jos ni ne sjedi drzi za ruke i ona bi da beba hoda... neki ce pak nac sto razloga za nedojenje jer im je tesko, pa vicu da nisu imali mlijeka i slicne gluposti.

  16. #16
    sanjaneo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    297

    Početno

    Citiraj Ms. Mar prvotno napisa
    Mislim da termin samostalno posjedanje podrazumijeva da se dijete samo dovodi u sjedeći položaj iz ležećeg na podu (znači ne u kolicima). Skrećem pažnju na to jer vidim da se spominje dizanje, a znam da se najčešće dijete posjedne tako da se prvo dovede u četveronožni pa onda u koso sjedne, a tek poslije toga je sposobno sjesti direkt iz ležanja na ravnom tako da se rukom osloni na pod.

    Što se tiče nošenja na boku (ne mislim u nosiljki, nego na rukama), skoro pa sam sigurna da se dijete tako ne bi trebalo nositi sve dok črvrsto ne sjedi.
    moj p još nije usvojio četveronožni a lijepo se posjeda iz ravnog ležećeg u sjedeći. znači, nije pravilo

  17. #17
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa
    Što je s nošenjem bebice na boku, a rukom pridržane ispod pazuha? Je li tad opterećenje preveliko.
    Nama je fizioterapeutkinja rekla da to nije OK za bebu koja jos ne sjedi. Cak i kad prosjedi, jos uvijek je neko vrijeme bolje nositi je ovako kako kaze Sirius Black, dok ledja ne ojacaju dovoljno da bas stabilno samostalno sjedi:

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    Ja sam ju na rukama nosila tak da gleda prema naprijed i uvijek sam joj držala jednu ruku ispod guzice a drugu ispod pazuha tak da ju pridržavam i da joj ne bude sva težina tijela na zdjelici. Mislim da je tak dobro.
    Citiraj Bubica prvotno napisa
    meni je to sa sjedanjem i posjedanjem vrlo zbunjujuca prica. F se sama posjeda od 9 mj. starosti, ali negdje od sedmog sam ju ja stavljala u sjedeci polozaj. Dobro se drzala i cim ga je otkrila preferirala ga puno vise nego lezeci. Moj pedijatar je to odobravao bez dileme, a covjek vodi i vjezbice za bebe, dakle kuzi problematiku.
    Da, rano posjedanje djece koja jos samostalno ne sjede pedijatri nazalost uglavnom odobravaju (moj, za cudo, ne), ali struka (fizijatri i fizioterapeuti) su striktno protiv toga, pa nemam dvojbe kome vjerovati. Ako je pedijatar kojeg spominjes dr. J., evo nesto sto sam napisala o njemu na drugoj temi:

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...046927#2046927

  18. #18
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Citiraj sanjaneo prvotno napisa
    Citiraj Ms. Mar prvotno napisa
    Mislim da termin samostalno posjedanje podrazumijeva da se dijete samo dovodi u sjedeći položaj iz ležećeg na podu (znači ne u kolicima). Skrećem pažnju na to jer vidim da se spominje dizanje, a znam da se najčešće dijete posjedne tako da se prvo dovede u četveronožni pa onda u koso sjedne, a tek poslije toga je sposobno sjesti direkt iz ležanja na ravnom tako da se rukom osloni na pod.

    Što se tiče nošenja na boku (ne mislim u nosiljki, nego na rukama), skoro pa sam sigurna da se dijete tako ne bi trebalo nositi sve dok črvrsto ne sjedi.
    moj p još nije usvojio četveronožni a lijepo se posjeda iz ravnog ležećeg u sjedeći. znači, nije pravilo
    Kao što sam i napisala, najčešće, a ne uvijek. Objasnila sam zašto sam na to skrenula pažnju. Ne da nekog uvjerim da ni jedno dijete nešto ne može do neke dobi ili da se razvojne prekretnice moraju odvijati točno određenim redom, nego sam htjela upozoriti one koji inače žele poštivati aktualne preporuke stručnjaka da se dijete samostalno ne posjeda ako se iz kolica držeći se za ručke podiže i da ga ne bi trebali već tada stavljati u sjedeći položaj.

    Moj B se, npr. prvo dovodio u sjedeći položaj, a onda mu je trebalo još neko vrijeme da zadrži stabilnost u tom položaju. Pa opet znam da to nije pravilo, prije iznimka. Djeca su različita.

  19. #19
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    [quote="Alyssa"]
    Citiraj Indi prvotno napisa
    Da, rano posjedanje djece koja jos samostalno ne sjede pedijatri nazalost uglavnom odobravaju (moj, za cudo, ne), ali struka (fizijatri i fizioterapeuti) su striktno protiv toga, pa nemam dvojbe kome vjerovati. Ako je pedijatar kojeg spominjes dr. J., evo nesto sto sam napisala o njemu na drugoj temi:

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...046927#2046927
    Ne samo da odobravaju, nego ti i savjetuju da ga učiš sjediti. Naš je tako savjetovao par dana prije 6 mjeseci jer B još nije sjedio. Jasno sam mu rekla da to neću poslušati i da su protiv toga i fizijatri i fizioterapeuti i neuropedijatri. A što se tiče dr. J, šteta je što je ta knjiga toliko razvikana jer je prepuna loših savjeta. Dobro, to je samo moje mišljenje (i čini se nekih stručnjaka).

  20. #20
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Da, mene isto ljuti sto je knjiga toliko razvikana, valjda zato sto fali domace kvalitetne literature.
    OT, preporuke dohrane isto su mi :/ (secer u svim vocnim kasicama, uvodjenje dohrane nakon 4. mj., a najkasnije do kraja 6.... da ne nabrajam dalje). Btw, dr. J. je pedijatar malom od poznanice i savjetovao joj je da pocne prekidati dojenje s 11 mj. da se mali do god. dana skroz odvikne, jer je, po njemu, sve nakon god. dana cista navika koju je tesko prekinuti

  21. #21
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Žalosno. I znam da smo sada otišle totalno sa teme, ali evo samo da još dodam ono što me najviše smeta kod njega - savjeti kako dijete naučiti spavati. Evo, neću više od dr. J.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    136

    Početno

    ne znam ništa o dr.J a vidim da i bolje da ne znam . Moja curka ima 9 mj , rano se počela opirati na noge i podizati sjediti al je nisam baš forsirala a i bilo je dosta rano , jako je žilava , sada se več sama posjedne ima mjesec dana ali ja imam drugi problem , ne znam da li je za to rano , ali stariji sin je to sve svladao jako brzo pa sad ne znam da li je ona već trebala lagano koracati . Naime , kad je oslonim na noge ona uopće ne radi korak naprijed , samo stoji , ili hopsa pa ne znam da li je to normalno ?

  23. #23
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Ok, vratimo se na temu. Za odabir da malu posjedam, ipak, prije nego je bila u stanju sama sjesti, nakon svega procitanog, nije odlucujuci bio samo dok. vec i njeno ocito uzivanje u takvom polozaju. Znam da ona ne moze svjesno znati je li to za nju OK ili ne, ali, vjerujem, da tako mala beba ne bi niti uzivala u necemu sto je za nju stvarno lose (ne bi joj bilo ugodno).
    Ja sam sklona vjerojati da specijalisti i zdravu djecu krenu tretirati kao male pacijente, tj. da malo pretjeruju u tom strahu od posjedanja. Velim, to je samo moje misljenje i moj odabir.

  24. #24
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    Bubica, skroz te potpisujem.

    Gdje god sam pročitala, kaže da možeš bebu stavit u sjedeći položaj (okruženo sa jastucima ili deke) kad mu očvrsti vrat i ako je na prsima pa može glavu dignuti sa rukama i ispružit lakat.

    Isto tako, dobra vježba da beba naući ravnotežu je da ga staviš na pod, raširiš noge na V, i onda staviš obe njegove ručice na pod između nogama.

  25. #25
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Moja mala ima skoro 6 meseci,a vec od 4 tako dize gornji deo tela kada je imalo u kosom polozaju.To ne znaci da beba moze sedeti,vec samo da zeli
    Imam puno iskustva sa fizijatrima i fizioterapeutima,jer mi je stariji sin bio hipotona beba i vezbali smo u ustanovi oko godinu dana.
    Tada sam videla koliko je taj motorni razvoj slozen
    Bukvalno smo sve sheme razvoja morali nauciti i navezbati,nista nije radio sam.Hvala Bogu sada je zdrav momak od 8 godinica i sve je postigao
    Zato sada s I.pazim sta radim.Mozda sam cak malo i opterecena svim stecenim saznjanjima iz te oblasti.Ali,njoj nece skoditi.
    Sedece i nasedece se u zivotu.
    Fizijatri zastupaju stanoviste da bebu nikako ne treba dovoditi u polozaj koji sama nije u stanju da zauzme i zadrzi,a kada bude u stanju-niko je u tome nece moci spreciti.
    Moze se malo pripomoci,za to postoje vezbice,koje postupno ali sigurno pomazu motorni razvoj u pravom smeru.
    Kada je Ultrazvucni nalaz kukova sa oko 6 meseci ok,moze se poceti s vezbicama.Sto opet ne znaci da je beba zrela za sedenje ako je pri vezbanju zauzimala taj polozaj.
    Ono sto sam ja uradila(morala sam)je to da sam I.pridigla u kolicima na dva "skljoca"uvis od totalno lezeceg polozaja.
    Naime,redovno mi se desavalo u setnji-"gospodjo,vriste vam kolica"
    Bilo je nemoguce provozati se koliko je bila nezadovoljna lezecim polozajem.Tako da kada je napunila 5.5 meseci,dobila je jos jednu perspektivu osim "zablje",i vec je puno zadovoljnija u setnji
    Naravno,taj polozaj traje kratko.
    Eto,raspisah se ja,sorry

  26. #26
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    KayaR, potpisujem sve u vezi sa sjedenjem.

    riba26, slazem se da tako pise na hrpu mjesta, ali takvu informaciju u danasnje doba neces cuti ni od jednog uglednog fizijatra ni fizioterapeuta. Mislim, meni nema logike riskirati da se dijete zbog moje (ili svoje) nestrpljivosti motoricki ne razvije optimalno. Zasto riskirati? Danas se zna da je rano posjedanje pomocu jastuka jednako lose kao koristenje hodalica, prohodavanje na nacin da se dijete vodi za rukice, koristenje anatomskih ulozaka u cipelicama,... Cemu koristiti "ortopedska" pomagala za savrseno zdravo dijete? Na taj nacin tijelo se ne razvija optimalno nego se "nauci" biti poduprijeto i nikad vise ne dosegne svoj puni potencijal! A to sto vecina nasih pedijatara govori suprotno znaci samo da su zapeli u vremenu - a realno, nije im ni struka motoricki razvoj! Isto tako imaju i masu drugih preporuka koje nisu OK, npr. preranu dohranu - po nekima bi dijete od 4 mj. vec valjda moglo jesti i grah sa spekom! Vecina nas prohodavala je uz hodalice ili vodjenje za "rukice", s anatomskim uloscima, i vecina ce reci: "Pa sto mi fali?". A cinjenica je da je velikom postotku ljudi kicma u komi, mnogi imaju spusteno stopalo, "baletni hod" ili su jednostavno trapavi i nespretni, sto pripisuju genima ili tko zna cemu sve ne, a ni ne pomisljaju da toga vjerojatno ne bi bilo da su njihovi roditelji znali ono sto mi imamo priliku znati!

    A argument da dijete uziva mi bas ne znaci puno. Dijete moze uzivati i klopajuci smoki, zaletavajuci se preko ruba kreveta na pod, jeduci smece s poda... Da male bebe znaju sto je za njih dobro na bismo se mi trebali brinuti za njih :/ .

  27. #27
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Alyssa slazem se
    Beba koja ima poteskoca(sto je bio nas slucaj)treba pomoc i to strucnu.
    Fizijatrica mi je tada rekla(jer je prethodno gledala i starijeg kome nije nista falilo)da nijednom detetu nece "nista" faliti dok je malo.Sve ce ga to stici kada poraste,kicma,stopala,kukovi....da sve od cega odrasli pate(naravno iskljucujem nasledne i stecene bolesti) sa strane fizijatrije i ortopedije,krivi su roditelji "potpomaganjem i "nestrpljenjem" da se beba sto pre razvije.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    816

    Početno

    Citiraj Alyssa prvotno napisa
    Da, mene isto ljuti sto je knjiga toliko razvikana, valjda zato sto fali domace kvalitetne literature.
    OT, preporuke dohrane isto su mi :/ (secer u svim vocnim kasicama, uvodjenje dohrane nakon 4. mj., a najkasnije do kraja 6.... da ne nabrajam dalje). Btw, dr. J. je pedijatar malom od poznanice i savjetovao joj je da pocne prekidati dojenje s 11 mj. da se mali do god. dana skroz odvikne, jer je, po njemu, sve nakon god. dana cista navika koju je tesko prekinuti
    mi smo kod njega sa obojicom sinova i nama je super. dohranu počeli tek sa punih 7 mj - on rekao da nema potrebe prije jer dobro napreduje i rekao je na prsa koliko i do kad on želi.

  29. #29
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    willow_tree, drago mi je da su tvoja iskustva s njim dobra. Ja osobno ne znam kakav je osobno u kontaktu s djecom (i roditeljima), znam samo za ovaj konkretan primjer koji sam navela.

    Moji prigovori odnosili su se samo na ono sto je naveo u knjizi (los izbor vjezbi, recepti za kasice sa secerom vec za bebe od 4 mj., ucenje djeteta da spava tako da ga se pusti da place,... da ne nabrajam opet). Velim, drago mi je da su tvoja iskustva pozitivna, mozda je (nadam se) u medjuvremenu od nastanka knjige do danas prihvatio konstruktivnu kritiku i promijenio stavove o odgoju koje je definitivno pregazilo vrijeme

  30. #30
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Danas se zna da je rano posjedanje pomocu jastuka
    samo da naglasim - ja uopce ne podrzavam posjedanje beba koje jos same ne mogu odrzavati sjedeci polozaj, dakle, koje treba podupirati jastukom. Ja sam moju posjedala tek kada je sama mogla odrzavati ravnotezu u sjedecem polozaju a to je bilo puno prije nego je sama mogla zauzeti taj isti polozaj. S druge strane, eto, hodanje ne forsam niti na koji nacin

  31. #31
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Mi smo Kaija posjedali na nacin kako nam je fizijatrica pokazala da radimo. Isto nije negodovao i svidjalo mu se u tom polozaju (ali to nikad nije bilo povlacenje za ruke iz lezeceg u sjedeci polozaj).

  32. #32
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    slažem se sa skoro sve što je Alyssa navela... mislim da svaka nova generacija roditelja mora iskoristit nove informacije i radit ono što je najzdravije i šta se u to vrijeme preporučuje kao najbolje za djecu.

    ja sam se rodila i odgojila u drugu zemlje (SAD) i smatram njihovu medicinu vrhunski. zašto? jer imaju i previše novaca za svakakve istraživanje gdje se može baš znanstveno dokazat neke stvari. AAP (Američka Akademija Pedijatrija) je vrlo ugledna i svi pratimo njihove preporuke (kao, na primjer, kad se dokazalo da je bolje spavat bebe na leđa, a ne na trbuh... da je bolje isključivo dojit do 6 mj.... itd).

    u ovaj trenutak, AAP još nije dala nikakvu izjavu da pomoganje bebi da sjedi je loše za kićma. u sve suvremenske, ugledne knjige što su pedijatri napisali (imam ih ja par što su sve izdane u zadnjih 5 godina), svugdje piše da AAP kaže da kad se beba može dignit na rukama kad leži na prsa da je spremna za provat sjedenje.

    evo ti jedan link - http://family.go.com/parentpedia/bab.../baby-sitting/

    A good clue that your infant is ready to try sitting? She can push up on her chest while lying on her belly, says the American Academy of Pediatrics.

    nigdje, ma baš nigdje, nisam čitala (barem u američke knjige i na njihove stranice) da je loše za bebina kićma da mu pogmogneš sjedit. to sam samo čula ovde u HR. to što su par fizioterapeuta to rekli, gdje je njima dokaz za to?!?! jeli su ikad napravila netko istraživanje gdje se to dokazalo? ako da, onda ću ja bit malo više otvorena slušat njih.

    naravno, svi mi želimo samo najbolje za naše dijete... ali gdje bi mi svi bili da svakoga slušamo i njihove preporuke vezano šta je najbolje za djecu?! jedan kaže ovo, drugi kaže ono... zato, što se mene osobno tiće, ja ću prije slušat strućnu osobu kao doktora ko dijeli mišljenje sa večina ove ostale ugledne udruge kao AAP.

  33. #33
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Citiraj riba26 prvotno napisa
    u ovaj trenutak, AAP još nije dala nikakvu izjavu da pomoganje bebi da sjedi je loše za kićma. u sve suvremenske, ugledne knjige što su pedijatri napisali (imam ih ja par što su sve izdane u zadnjih 5 godina), svugdje piše da AAP kaže da kad se beba može dignit na rukama kad leži na prsa da je spremna za provat sjedenje...

    ...nigdje, ma baš nigdje, nisam čitala (barem u američke knjige i na njihove stranice) da je loše za bebina kićma da mu pogmogneš sjedit. to sam samo čula ovde u HR. to što su par fizioterapeuta to rekli, gdje je njima dokaz za to?!?! jeli su ikad napravila netko istraživanje gdje se to dokazalo? ako da, onda ću ja bit malo više otvorena slušat njih.
    Pedijatre ne smatram strucnjacima za motoricki razvoj i znam da oni (i u Hrvatskoj kao i u Americi) vrlo cesto govore da je OK posjedati bebu koja jos ne moze samostalno sjediti. A knjige za roditelje uglavnom, naravno, pisu pedijatri, pa je poglavlje o motorickom razvoju rijetko kad adekvatno obradjeno. Disneyjevu stranicu koju navodis definitivno ne mogu smatrati kompetentnom - osim sto je opet rijec o pedijatrijskom misljenju, tekst ne samo da nije strucan, nego nije ni potpisan.

    Nisam upoznata s cinjenicom sto AAP misli o posjedanju, ali vrhunski autoriteti na podrucju neuromotorickog razvoja djeteta ionako nisu Amerikanci nego Europljani, prvenstveno Nijemci. Na kraju krajeva, i bracni par Bobath po cijoj metodi danas vjezbaju sva djeca (pa i americka) su Nijemci, a Vojta (po kojem se ranije vjezbalo) je Ceh. Autori najvise strucne literature o neuromotorickom razvoju djece isto su Nijemci, i upravo se njihovim prirucnicima u svakodnevnom radu sluzi masa nasih strucnjaka (i po njihovoj literaturi buduci strucnjaci polazu ispite!), dakle nije to proizvoljna izmisljotina par hr. fizioterapeuta, kao sto mislis. Ne sjecam se naravno vise svih autora, zadnje sto mi je bilo u rukama bile su 2 knjige iste autorice Zukunft-Huber - jedna o vjezbama i jedna bas o razvojnim fazama beba, s fotografijama po mjesecima za svaku pojedinu vjestinu koju dijete u odredjenoj dobi razvije. Jasno je vidljivo da beba prosjedi tek s 8-9 mj. (rijetko koja sjedi sa 7 mj.), sto je u totalnoj suprotnosti s onime sto nasi (ocito i americki) pedijatri pricaju, jer se vode za tablicama razvoja dobivenim anketnim principom, pa ispada da vecina djece vec naveliko sjedi sa 6 ili 7 mj. Zasto? Jer ih roditelji posjednu, okruze jastucima i kazu pedijatrima "moje dijete sjedi". Mislis li ti da dijete ne bi prosjedilo da ga tome ne ucis? Ucis li ga i puzati? Da ne duljim, reference postoje, ali ocito ne u popularnoj literaturi.

    Sto se tice boldanog dijela tvojeg teksta, dijete se na prsima moze rukama odici vec sa 3-4 mj., znaci li to da ces posjesti tako malo dijete?

    Citiraj riba26 prvotno napisa
    naravno, svi mi želimo samo najbolje za naše dijete... ali gdje bi mi svi bili da svakoga slušamo i njihove preporuke vezano šta je najbolje za djecu?! jedan kaže ovo, drugi kaže ono...
    Slazem se , i ja pazim koga slusam. I zato vjerujem struci.

    Citiraj KayaR prvotno napisa
    ...nijednom detetu nece "nista" faliti dok je malo.Sve ce ga to stici kada poraste,kicma,stopala,kukovi....da sve od cega odrasli pate(naravno iskljucujem nasledne i stecene bolesti) sa strane fizijatrije i ortopedije,krivi su roditelji "potpomaganjem i "nestrpljenjem" da se beba sto pre razvije.
    Potpisujem od rijeci do rijeci.
    [/b]

  34. #34
    anilokin avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    128

    Početno

    [quote="riba26"] svugdje piše da AAP kaže da kad se beba može dignit na rukama kad leži na prsa da je spremna za provat sjedenje.

    moja beba je to radila sa 2 mjeseca i sama pomisao na bebu koja "sjedi" u toj dobi mi je smiješna

  35. #35
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    ne znam ako sam dobro prevela - kad beba može 'push up on her chest'... znaći kad je legneš na prsa da ona može skroz sama ispravit ruke i dignit glavu... kao da želi radit sklekove. to je inaće sa 4 mjeseca.

  36. #36
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    Citiraj Alyssa prvotno napisa
    vrhunski autoriteti na podrucju neuromotorickog razvoja djeteta ionako nisu Amerikanci nego Europljani, prvenstveno Nijemci. Na kraju krajeva, i bracni par Bobath po cijoj metodi danas vjezbaju sva djeca (pa i americka) su Nijemci, a Vojta (po kojem se ranije vjezbalo) je Ceh.
    Bobathova metoda i koncepcija je upučena za djecu sa cerebralnu paralizu i za ljude što su imali traumu na mozak. To nisu pedijatri što su izveli studije specifično za bebe i kako sjedenje može pomoć/štetit, kao što su pedijatri u Američku Akademiju Pedijatra.

    Citiraj Alyssa prvotno napisa
    Sto se tice boldanog dijela tvojeg teksta, dijete se na prsima moze rukama odici vec sa 3-4 mj., znaci li to da ces posjesti tako malo dijete?
    Kad je moj mali imao neki 4 mjeseca, ja sam vidila da svaki put kad bi ga mijenjala ili kad bi ležao, on je uporno i uporno pokušavao se dignuti. Nakon što sam pročitala moje knjige, svugdje piše da je OK posjedit sa jastucima. Ja nisam njega ostavljala satima u sljedeći položaj. Dapaće, uopće ga nisam posjedala sa jastucima do nazad mjesec dana (kad je imao neki 7 mj.) ali kad je imao oko 4 mj i pokazao želju da se digne, ja bi digla i naslonila na sebe u neki sjedeći položaj da može gledat svijet oko sebe. Tako bi napravila par minuta svaki dan kad bi on pokazao tu želju i to je to. Kad je pedijatar njega sa MJESEC dana na prvi pregled digla sa ručicama od ležići položaj (ne znam šta je točno gledala ali bit će kontrola glave i leđa i šta već) u sjedeći položaj onda ne smatram da je to loše što on na meni sjedi par minuta na dan svaki dan.

  37. #37
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj riba26 prvotno napisa
    Kad je pedijatar njega sa MJESEC dana na prvi pregled digla sa ručicama od ležići položaj (ne znam šta je točno gledala ali bit će kontrola glave i leđa i šta već) u sjedeći položaj onda ne smatram da je to loše što on na meni sjedi par minuta na dan svaki dan.
    To što ju je pedijatrica dignula tako na par sekundi ne znači da bi se to trebalo raditi svaki dan. Neki pametni pedijatri se sjete roditeljima to i napomenuti dok to rade.

    Da napomenem da sam na žalost i ja radila slično sa svojom malom, dok nisam ovdje pročitala da to ne treba. Čim sam promjenila način rukovanja s djetetom, napredak je bio više nego očit... nadam se samo da joj nisam nešto dugoročno poremetila I baš sam bila ljuta što nigdje osim na forumu nisam mogla naći te podatke, ni u knjigama ni u savjetima pedijatrice ili patronažne.

    Ali ovo drugo, da sjedi na tebi, ako je dobro pridržavaš tako da gornji dio tijela nije nestabilan, ne bi trebalo biti loše.

  38. #38
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Ja se slažem s time da ako je dijete isfrustrirano u ravnom ležećem položaju (u kolicima npr.), a nije sposobno samo sjediti da se ipak malo pidigne. Ja sam B u toj fazi znala voziti u AS, unatoč tome što je bio vježbač i unatoč tome što se to ne preporuča. Zdrav razum mi je govorio da taj kompromis moram napraviti jer kakve koristi od forsiranja ležećeg položaja ako to dijetetu stvara stres, ako želi vidjeti više od komadića neba iznad sebe i ako mu zbog toga, na kraju krajeva stoji ostali razvoj. Ali vodila sam računa da ne bude satima u tom položaju. Ionako se više volio nositi. Isto tako, kad smo počeli s dohranom, sjedio bi mi u krilu ili sam ga, nešto kasnije stavljala i u hranilicu i to u skroz uspravan položaj (smatram da su drugi položaji opasni kad se jede). To je bilo na kratko. I koliko sam ja shvatila ono zbog čega se struka jako protivi preranom posjedanju jest sklonost roditelja da dijete predugo ostavlja u tom položaju iz kojeg ne može ništa pa se događa da preskače neke razvojne faze, nama skoro neprimjetne, a važne.

  39. #39
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    I baš sam bila ljuta što nigdje osim na forumu nisam mogla naći te podatke, ni u knjigama ni u savjetima pedijatrice ili patronažne.
    E pa BAŠ zbog toga ja ne uzimam to srcu da se dijete ne smije pomoć u sjedanje.. jer nigdje drugo ne mogu to pročitat!!!!?!?! Samo ovde gdje neki ljudi tvrde da su fizioterapeuti to rekli.

    Da je to sjedanje toliko opasno kao što neki govore, ja mislim da bi mi svi puuuuno više čuli o tome.. a ne samo ovdje na forumu. Dobar primjer - hodalice. Prije su se koristile bez problema i večina ljudi su odrasli bez problema (skoro svi mi smo bili u hodalice).. ALI zato što su se ustanovili neke rizike, sad se nigdje ne preporučuje. Ovo sa sjedenje nije ništa novo.. to se radi odavno i nije ništa nigdje dokazano da to šteti djetetu ili bi svi pedijatri odma upozorili roditelji. Ali ne samo da nema nikakvo upozorenje, nego se i dalje govori roditeljima da mogu pomoć djetetu uz jastuke i ostale. Jedino imaš par osoba kao neke fizioterapeute što govore suprotno...

  40. #40
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    riba26, ne kuzim kako to mislis da samo ovdje neki ljudi o tome govore. Pa navela sam ti par referenci. Ali ako si cvrsto odlucila ne vjerovati (a ocito jesi), nema smisla da navodim dalje. I ne kuzim paralelu s hodalicama - mislis li da su i one OK? I da, vecina ljudi koji su kao bebe koristili hodalice odrasli su bez problema, ali pitanje je u kakvom im je stanju kicma nakon odrastanja. Istrazivanja jasno povezuju dosta problema u starijoj dobi s preranim forsiranjem hodanja, konkretno i uz pomoc hodalica. Zaista ne vidim smisao u tome da mi dijete zbog mjesec dana vise-manje u odrasloj dobi ima problema :/ .

    Ms. Mar, slazem se s tobom da nije bitan samo motoricki nego i psihicki razvoj djeteta. Moj mali isto nije htio lezati u kolicima na ravnom, ali ja sam ga onda u tom periodu pojacano nosila (okrenutog prema van da mu podupirem kicmu) ili ga stavljala na podu u potrbusni polozaj (sto je isto jako volio, pogotovo kad je poceo gmizati - u tom polozaju je isto vidio ispred sebe a ne samo iznad). Mozda sam se ja prestrogo pridrzavala nekih preporuka, ali fizijatrica nam je striktno rekla da AS koristimo iskljucivo za potrebe transporta. Ali ni ja nisam dopustala da to djetetu stvara stres.

    Sto se tice hranjenja, naravno da sam dijete hranila u uspravnom polozaju, ali na nacin da je "sjedio" meni u krilu, tj. cijelim gornjim dijelom tijela bio je naslonjen na mene da mu bude poduprijeta kicma i zapravo mi je "visio" na ruci kojom sam ga drzala. Tako su nam savjetovale i fizijatrica i fizioterapeutkinja, a tako se navodi i u nekoj od literature kojoj riba26 odbija vjerovati. Tek kad je samostalno prosjedio (srecom, on je to napravio brzo, sa 7 mj.) prvi put smo ga stavili u hranilicu.

  41. #41
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    To sto mi "nigde osim ovde"ne cujemo da je to lose,ne znaci da nije lose.
    Isto tako je i s Ad-iako sam vatreni pobornik dojenja,ja sam prvi put ovde procitala i shvatila koliko je adaptirano stetno.I niko mi nijedanput nije zaista rekao da je Ad stetno i zasto.A po tome koliko jeste stetno bi svi morali bas punopuno cuti o tome.
    U svim pedijatrijskim ustanovama sam vidjala zidove oblepljene plakatima sa slikama zadovoljnih beba s bocicom i dudom,sa primamljivim sloganima(da ne pominjem proizvodjace )
    Pedijatri ce reci,dojenje je najbolje,ali ako mrvicu "zaskripi"savetuju i odobravaju ad.
    Srecom,nasa pedica je takva da na i najmanju sumnju u bebin motoricki razvoj odmah salje fizijatru,i hvala joj.
    Tako nas je s D.otputila s misljenjem da je "malo mlitaviji".
    A kada smo tamo dosli silno su nas izgrdili "pa gde smo do sad bili"!?
    Znaci da nismo dobili savet i culi pravu istinu na za to odredjenom strucnom mestu,ziveli bi u iluziji kako je sve ok?
    Fizijatri ce sigurno reci ne hodalici i ne bilo kojem nametanju polozaja,to garantujem.
    A to sto se o tome ne prica i ne cuje puno....to je zalosno.
    Ali u danasnje vreme je stanje u zdravstvu takvo da se ne nazire da ce bas biti bolje.I jos je zalosno sto se razvoj deteta maltene prepusta informisanosti i savesti roditelja,koji iz neznanja mogu napraviti kardinalne greske.
    Zato redovito cujem kako je beba u hodalici jer "boze ,sta bih inace,sama sam s njim po celi dan",i srecem mame i bake kako "uce"decu hodanju.Hodanje je najprirodnija stvar za zdravo dete(a o zdravoj govorimo)kao i disanje.Tako kako bebu ne ucimo disanju ne treba ni sedenju ni hodanju.Svako cini za svoje dete najbolje sto misli i zna,i zato sam odavno prestala deliti savete onima koji ne zele da ih cuju i prevrcu ocima.
    Ovo govorim ovde,jer se nadam da makar ovde mogu reci svoje misljenje,bez da ikoga osudjujem,ili da iko osudi mene.
    Zapitajte se sta biva s kicmom odraslog coveka,kada misici nisu dovoljno jaki da je drze?
    A kamoli s kicmicom bebe,ciji se misici nisu imali vremena niti razviti i ojacati.
    Ja sam svakako malo deformisana jer sam aktivno prisustvovala svim "casovima" svog malog vezbaca, i sa zaprepascenjem uvidela koliko je motorni razvoj postupan i slozen.
    Ako se nepravilan polozaj ponovi jedanput-to je kao da jedanput prodjete poljem zita-klasje ce polegnuti ali se ubrzo podici kao da nista nije bilo.Medjutim ako se to ponovi puno puta,staza ce ostati zauvek urezana.To su tzv negativne sheme razvoja,koje se teeesko ili nikako ne poprave.
    Sorry sto sam opsirna i mozda radikalna,ali nisam mogla odoleti

  42. #42
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    alyssa - krivo si me shvatila vezano za hodalice. ja to uopće ne koristim i ne podupirem. to sam navela kao primjer da kad se dokazalo da je štetno onda smo svi prestali koristit. ovo za sjedenje još nije dokazano kao štetno (AAP je čak to dokazala) i čak se još svugdje preporučuje pomaganje sjedenje. ja ne mogu za svaku stvar mislit 'hoće li se otkrit za 5, 10, 20 godina da je ovo štetno?!' one autore(fizioterapeute) što si navela su, kao što sam prije rekla, specijalizirani za cerebralnu paralizu i moždanu traumu...

    ..a uz to, i to što je meni najbitnije, gdje je istraživanje gdje se pratilo grupa osoba od rođenja do starosti gdje se dokazalo da baš zbog pomaganje sjedenje je štetno za kićma?! lagani je samo PRETPOSTAVIT da je to štetno, ali ne možemo plašit roditelje zbog neke sumnje par ljudi... koliko god ima fizioterapeuta što misle da je to loše, ima ih sigurno 100 puta više što mislu da NIJE loše pomagat dijetetu da sjedi. ja kao roditelj volim vidit činjenice - znanstveni dokaz... a ne samo mišljenje par osoba.

    ako znate engleski, malo prolistajte stranicu od poznate udruge što baš radu ta velika istraživanja (vezano sve sa djecom) pa ćete vidit kako to sve izgleda.. na primjer, web stranica od AAP je vrlo zanimljivo.. utipkaš neku temu u tražilicu i pojavit će se stotina rezultata svakakvi istraživanja i studije.

    za kraj, htjela bi reć da nije to stvar o čekanju mjesec, dva dok se on sam može skroz dovest u sjedeći položaj. ja bi mogla čekat godinama da moram!! ali bit je u tome da nisam uvjerena da je to toliko štetno (ili uopće štetno) kao što se navelo, pa zašto bi ja onda otežavala sebi život (na primjer, hranit ga u naručije umjesto hranilicu) i bebu frustrirat (nikad mu ne dat da stoji u sjedeći položaj u kolicima, ne dat mu da se igra u vrtiću u sjedeći položaj, itd) ?? ne vidim smisla u tome.

  43. #43
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    p.s. gore di piše 'AAP je čak to dokazalo', to sam mislila na hodalice, ne ono za sjedenje.. nekako se ubacila u krivo mjesto.. sorry!

  44. #44
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    posto je ova tema vec fest narasla, ostaviti cu je ali bi vas uputila na http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=36397 gdje mozete naci linkove na postojece topice vezane uz sjedjenje

  45. #45
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Pa u cemu je problem ako se npr. Bobathi bave neurorizicnim bebama? To samo znaci da se vise pazi na usvajanje ispravnih obrazaca, jer posljedice nepravilnog razvoja mogu biti ozbiljnije. I baby handling je npr. nastao prvenstveno za neurorizicnu djecu, ali to ne znaci da nije koristan i za zdravu. Dapace, ne moze stetiti, moze im samo koristiti.

    A knjige autorice Zukunft-Huber koje navodim ne bave se uopce neurorizicnom djecom, nego razvojnim fazama zdrave djece i vjezbama za zdravu djecu.

    Rekla sam da ne kuzim paralelu s hodalicama, jer za hodalice vjerujes da su stetne a za prerano posjedanje ne. U osnovi se radi o istoj stvari: preranom nametanju djetetu da sjedi/stoji, dok za to jos samo nije spremno. A za prerano posjedanje je dokazano da je stetno, kao i za prerano prohodavanje.

    Ali nigdje nisi navela po cemu je posjedanje npr. 4-mjesecne bebe korisno? Dok god postoji sumnja, zasto riskirati ako s druge strane ne postoje konkretne prednosti? Mislim, nije mi nikakav problem strpiti se dok god postoji i najmanja sansa da to za moje dijete mozda nije dobro - pa sto mi znaci tih mjesec-dva naspram cijelog njegovog zivota?

    Citiraj riba26 prvotno napisa
    gdje je istraživanje gdje se pratilo grupa osoba od rođenja do starosti gdje se dokazalo da baš zbog pomaganje sjedenje je štetno za kićma?! lagani je samo PRETPOSTAVIT da je to štetno, ali ne možemo plašit roditelje zbog neke sumnje par ljudi... koliko god ima fizioterapeuta što misle da je to loše, ima ih sigurno 100 puta više što mislu da NIJE loše pomagat dijetetu da sjedi. ja kao roditelj volim vidit činjenice - znanstveni dokaz... a ne samo mišljenje par osoba.
    A mozes postaviti i pitanje gdje je istrazivanje da su hodalice stetne? Isto tako mozes samo vjerovati strucnjacima kao i za posjedanje, jer pretpostavljam da ti fizioterapija ipak nije struka. A ponavljam, stalno se referiras na pedijatre koji nikako nisu kompetentni za motoricki razvoj djece. A jos nisam cula ni za jednog fizijatra ni fizioterapeuta u Hr. da kaze da je posjedanje korisno! (Zivim ovdje pa naravno navodim njihova misljenja, ali nije realno ocekivati da hrv. strucnjaci u maniri zavjere forsiraju nesto sto cijeli ostatak svijeta ne priznaje.) A u okolini imam stvarno dosta beba, i zdravih i neurorizicnih, koji su razgovarali s raznim strucnjacima, od Polovina i Sabola (dakle privatnika) do drzavnih institucija: Goljaka i Klaiceve. Pa negdje su to valjda procitali ako su se vec za to skolovali!

  46. #46
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    Alyssa - za hodalice i te kako je znanstveno dokazano kroz istraživanje i studije da su štetni za motorni razvoj i moždani razvoj i zato ih ne koristim. za sjedanje bebe nije ništa tako dokazano.

    evo ti jedan link vezano za to: http://aapgrandrounds.aappublication.../extract/3/1/1

    i drugi: http://aappolicy.aappublications.org...rics;108/3/790

    za Zukunft-Huber nisam čula ali ću definitivno pogledat...

    a za sjedenje i kako je to korisno.. pa puno stvari što roditelji radu možda se ne činu korisni ali ako nisu štetni i ako je beba sretna onda ne vidim zašto ne.

  47. #47
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Meni uopce nije jasno cemu zurba! Ja sam malca pustila da sve sam radi, ako se sam dizao u sjedeci u kolicima tj. ako se uhvatio za precku, pustila sam ga, ok, nek se dize, al sigurno nece moc ostat u sjedecem jer nije spreman, nisam mu pomagala. Rekli su da je neurorizican jer nije puzao sa 7 mj.!!! Prepisali vjezbe, ja ih otkantala, malac propuzao 10 dana kasnije, tjedan dana poslje sam se posjeo, s 11 mjeseci hodao! Sve sam!
    Kao sto je vec netko gore napisao, sta znaci mjesec-dva prema cijelom zivotu? Isto stvar je s dohranom!

  48. #48
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    A gle, riba, navela sam ti nase najpriznatije strucnjake i klinike koji se bave motorickim razvojem djece. Plus jednu od mnogih autor(ic)a (koje sam se napamet mogla sjetiti) koja je izmedju ostalog izdala svjetski bestseller o djecjoj gimnastici. Plus reference svjetski priznatih strucnjaka koji su osmislili vjezbe kojima djeca usvajaju pravilne motoricke obrasce. Moglo bi se navesti jos hrpu izvora, ali to mi nije struka pa bi mi bio prevelik gubitak vremena samo da bih tebi nesto uspjela dokazati (trebalo bi kopati i prisjetiti se gdje sam tocno sto procitala).

    S druge strane, ti navodis jedan jedini izvor: AAP. Tekstovi na koje stavljas linkove nisu znanstveni, a nisu cak ni strucni, jer ovo o cemu pricamo nije struka pedijatara nego fizioterapeuta i fizijatara! Isto tako vidim da uvazavas samo misljenja iznesena u (nepotpisanim) tekstovima americkih pedijatara, a nase fizioterapeute smatras sarlatanima. Znam da su Amerikanci puno liberalnijih razmisljanja vezano za motoricki razvoj, ali nisu zbog toga kompetentniji - OT, vecina knjiga americkih autora savjetuje ili preranu dohranu, ili gotovo izjednacavaju hranjenje MM s AD (jer im porodiljni traje samo 2 mj.), ili zagovaraju sto raniji boravak u jaslicama ili s dadiljom, da ne nabrajam dalje. Na AAP-ovoj stranici cak sam naletjela na clanak u kojem pise o tome kako produljeno dojenje utjece na prekomjernu tezinu!

    Ranije je struka zaista smatrala da djecu treba posjedati sa 6 mj. (ali ne ranije - cak i proizvodjaci kolica obicno pisu da dijete treba biti u skroz ravnom polozaju do 6 mj.). Ali sada se smatra da je prevelik vertikalni pritisak na kraljeznicu u sjedacem ili (jos gore) stojecem polozaju, sto u odrasloj dobi moze (nitko ne kaze da mora!) dovesti do degenerativnih promjena, i smatra se da ne treba posjedati dijete mladje od 8 mj. koje jos ne sjedi ni stavljati u stojeci polozaj dijete mladje od 12 mj. Ali glavna preporuka je ne gurati dijete u sljedeci stupanj motorickog razvoja nego ga pustiti da se razvija svojom brzinom, jer je svako dijete razlicito, dok god se razvija u okviru normalnog motorickog razvoja - naravno da za distonicare i djecu koja jako kasne u razvoju vrijede drukcija pravila.

    Za hodalice me ne moras uvjeravati da su stetne, znam to, zato sam ti i htjela povuci paralelu s posjedanjem. U oba slucaja ometa se djetetov prirodni razvoj i namece mu se faza za koju jos njegova kicma/koljena/kukovi/ligamenti nisu spremni. Cinjenica da bebu u tom trenu nista ne boli, dapace da je vesela, ne mijenja mogucnost misicno-kostanih problema u odrasloj dobi pa jednostavno nije vrijedna rizika. Naravno da ce dijete biti frustrirano lezeci i gledajuci u strop, ali uvijek ga mozes staviti na pod na puzzle i igrati se s njim.

  49. #49
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    Skoro sve knjige, doktori, I čak dječiji fizioterapeutu (što sam ja našla) pišu o pomaganje sjedenje. Evo neke primjere:

    1. The Complete Idiot’s Guide to Bringing Up Baby – pedijatri napisali. Pogledaj stranicu 203 da pročitaš šta piše o sjedenje (piše da kad je beba spremna, znaći ono što sam prije navela da se može dignuti na ručicama i držat glavicu, onda možeš zaokružit jastucima)
    http://books.google.hr/books?id=kSWs..._sWGBg#PPA3,M1

    2. What To Expect The First Year – isto vrhunski pedijatri I stručnjaci napisali. Ova knjiga (ja ju imam) specifično piše i sadrži sliku o pomaganje sjedenje. Na stranici 295 piše:

    TEMA: Propping Baby
    PITANJE: ‘I had my baby propped up in his stroller, and I was scolded by two older women who insisted who was too young to sit up.’
    ODGOVOR: If your baby wasn’t old enough to sit up, he’d tell you so. Not in so many words, of course, but by slumping down or sliding off to one side when you tried to prop him. Though you shouldn’t attempt to prop a younger infant whose neck and back need more support than he would get with propping, a 3 or 4 month old who holds his head up well and doesn’t crumble when propped up is ready (and often eager) for such a position. Babies will usually signal when they’ve had enough of sitting by complaining or beginning to slump.
    Besides providing a welcome change of position, sitting allows a baby an expanded view of the world. Instead of just the sky or inside a stroller, an upright baby can see passerbys, stores and homes, trees, dogs, other babies in strollers, children walking home from school, buses, cars, and all the other amazing things that inhabit his growing universe. He’s also likely to stay happy longer than he would lying down, which will make outings more pleasant for both of you.

    3. DJEČIJI fizioterapeut o sjedenju: http://www.babiestoday.com/articles/...g-pretty-4601/

    Babies are motivated to sit – they want to do it," Gorman says. "Your baby doesn't always need to be cuddled against you while sitting on your lap. Allow him to sit farther out, closer to your knees, and let him practice holding his head up. Get down on the floor and play with him, and let him practice sitting with your support."

    4. Grupa pedijatra i specijalisti na razvoj djece ( imena, slike, i informacije o svima njima sa lijeve strane): http://www.sixtysecondparent.com/_we...%20month%20old

    (4 months old) Can begin to try sitting with support. Prop your baby up with some pillows so he can become familiar with this position and develop the muscles necessary to sit up.

  50. #50
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Kako god. Ponovno mi dajes iskljucivo popularne umjesto znanstvenih clanaka i knjiga, svi osim jednog su nastali iz pera pedagoga, a ovaj u kojem se citira i misljenje fizioterapeutkinje objavljen je na Disneyjevoj stranici, zajedno s jos hrpu drugih (najblaze receno) upitnih savjeta roditeljima, pa na istoj stranici postoje i clanci u kojima se zagovara fluor u zubnoj pasti za bebe i upotreba dude, :/, da ne trazim dalje bisere. Enough said, takav izvor ne ulijeva mi povjerenje. Ne mogu neselektivno vjerovati bas svemu sto procitam .

    A sad se povlacim s teme jer je ova rasprava postala besmislena. Ionako ce svatko raditi onako kako misli da je ispravno za njega i njegovo dijete.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •