Pokazuje rezultate 1 do 48 od 48

Tema: 4 razred - odabir izbornog njemackog djetetu na volju?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno 4 razred - odabir izbornog njemackog djetetu na volju?

    Upomoc....

    Jucer su nam rekli na roditeljskom da do danas trebamo odluciti
    hocemo li upisati izborni njemacki jezik dogodine (nema alternative)..
    MM INZISTIRA (i to tvrdo - uh) da ga upisemo,
    a dijete koje bi trebalo uciti jezik NE ZELI..
    kad je vidio potpisan papir jutros duboko povrijedjen mi je rekao
    da je to kao da on mene upise na kineski a da me uopce ne pita..
    i da je to izborni predmet i da on ima pravo odabrati da li on to zeli ili ne.
    Koliko sam ja shvatila skoro citav razred ce upisati...

    E pa sad..covjek je u pravu. I tocno zna sto hoce i sto nece.
    A MM tvrdi da nema sto on sa 9 godina htjeti ili ne htjeti drugi jezik

    ..a meni intimno njemacki nikada nije bio bas pri srcu
    nisam ga ucila i ne nedostaje mi u zivotu...

    lijepo molim ima li tko kakav savjet?
    Hvala :/

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    iako je izborni, ocjena ulazi u prosjek, ako dijete ne želi , stvarno nema smisla; moja starija ima kvaku za jezike i upisala bi tunguzijski, da postoji, a mlađa završava 3. i već sad govori da neće na njemački, nemam je namjeru tlačiti

  3. #3
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    kako vec odlucujete? kod nas sad prvo ide anketa da se vidi koliko ih je zaniteresirano.

    nemam savjet, ni ja ne znam sto raditi, ivar uci od prvog razreda engleski i talijanski, imao bi tri strana jezika u cetvrtom razredu.
    on bi upisao njemacki, zrtvovao talijanski, ali pokusat cemo dogovoriti da krene sa sva tri, pa da odustaje u petom ako mu je previse

  4. #4
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj mandy prvotno napisa
    iako je izborni, ocjena ulazi u prosjek
    prosjek cetvrtasa vjerujem da nije bitan za nista kasnije u zivotu
    meni bi bilo zao da zbog prosjeka ne proba, bar te prve godine kad se uce samo osnove i pretpostavljam da ne moze biti tesko (iako za mene u njemackom nema niceg laganoga, jedina rijec koju znam je ona iz vica, šnele, šnele)

    ivar ne ide na vjeronauk pa je tu ustedio ta dva dodatna sata njemackoga

  5. #5
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    Moja starija je izabrala da želi jezik, pa poštujem to. Isto tako sam poštivala njezino mišljenje i kad je imala 7 pa rekla da ne želi na vjeronauk.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Ja mislim da je taj potpisan papir zapravo anketa.

    Mada, na našoj školi nema naknadnih ispitivanja. Taj anketni listić služi kao dokument na temelju kojeg se onda naručuje broj udžbenika.

    Ja ne bih dijete upisivala ako ono ne želi.
    Tako je D slušao vjeronauk prva tri razreda, jer su išli svi drugi pa je htio i on, u četvrtom razredu je rekao da ga to više ne zanima i ispisali smo ga.

    Ako može birati, nek bira dijete.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Osim toga, mislim da ako si već otvorila ovu temu, vjerojatno imaš osjećaj da nije ok dijete siliti na nešto što ne želi....

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    I ja mislim da je riječ o anketi u konkretnom slučaju.

    Mi smo lani i predlani za svoju djecu odabrali njemački kao prvi jezik. Engleski će početi učiti u 4. razredu kao drugi jezik...
    Općenito - mi smo se doma složili (a imali smo tu mogućnost, srećom) da njemački bude prvi, jer engleski će ionako djeca naučiti. Mlađi ga je učio u vrtiću i trudimo se da ne zaboravi.

    Odabir drugog jezika kao izbornog predmeta je svakako dobra stvar općenito, ALI...
    - treba vidjeti da li dijete ima smisla za to
    - da li dijete to želi (iako ja ne bih baš djetetu prepustila zadnju riječ o tome... moglo bi mu danas-sutra biti žao ako odbije)
    - da li dijete to MOŽE (ima djece koja moraju puno truda ulagati i za ostalo gradivo, pa im je dodatni izborni jezik veliko opterećenje - nije lako od toga odustati kad se jednom upiše, a može pokvariti prosjek ako se pokaže da je preteško)
    - raspitati se o učitelju/nastavniku drugog jezika - to je jako bitno
    - pitati učiteljicu za mišljenje

    Doma s djecom mi već sada, godinu-dvije prije trenutka odabira, razgovaramo o tome i oni podrazumijevaju da će učiti u školi i drugi jezik kad dođe vrijeme. (Nije baš da je ta odluka uklesana u kamen, ali dobro prihvaćaju za sada...) Do tada osnove engleskog učimo doma.... jer ne stignemo i na tečaj jezika kraj drugih obveza.

    Eh, sad... savjet nije lako dati za dijete koje ne poznajemo, za školu koju ne poznajemo itd.

    MM i ja imamo pojma o njemačkom (ongovori sasvim dobro, ja mogu sve čitati i gledati tv, ali nisam baš neki govornik, nikada ga nisam izbrusila kao engleski) i sad uz djecu lijepo obnavljam znanje.

    Engleski nije upitan, a danas-sutra njemački bi se mogao pokazati jako korisnim... Može se ići u kojekakve studentske razmjene (Austrija i Njemačka su nam ipak bliže nego zemlje engleskog govornog područja) a da prostite i tražiti posao... Globalizacija nas sustiže, tko god može, nek uči njemački bar malo. Zapravo, vrijedi i za druge jezike. EU nam je sudbina, trebat će!

  9. #9
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    moje dijete je još daleko od drugog jezika, završava prvi razred, prvi jezik mu je njemački. makar ni ja ni mm ne znam ni slova, on je sam na upisu rekao da bi on radije njemački i pustili smo mu na volju. zadovoljan je, a to mi je bitnije.
    prve godine se ionako uče samo osnove i fraze, tu se nekako snalazimo, a za kasnije računamo na pomoć šogorice i moje maćehe koje njem fantastično govore.

    mislim da je sa 9 godina dijete dovoljno kompetentno da samo izabere svoje izborne predmete, pa ako odluči da neće na vjeronauk, može odlučiti i da neće na njemački.

    osim toga, imat će još vremena i kasnije ga naučiti ako poželi.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno

    Da, treba im zbog broja udžbenika, ali to im je i
    suglasnost da ce dijete ici na jezik...

    Cula sam se maloprije s uciteljicom, kaze da je Marin suze lio...
    da su malo porazgovarali i da mu je rekla neka proba jednu godinu pa ce vidjeti...

    Nekako sam bas tuzna , iako znam da to i nije neki pravi razlog za tugu,
    valjda su mi se i neke druge stvari poklopile pa me bas pogodilo..

    A opet s druge strane...
    jel bas ok da pametno, zdravo i bistro dijete
    "nece uciti" njemacki,
    ima 9 godina, godine kada upijaju kao spuzvice, kad im se otvaraju novi svijetovi, pruza mu se mogucnost da upozna jos jedan jezik i kulturu..
    profesorica je navodno jako dobra, puno trazi i puno daje,
    jezik je u sklopu nastave, i besplatan je (he,he)

    tek smo krenuli , znam...

    Otkad se rodio za sve sam slusala svoj instinkt,
    osluhnula bi se i znala sam da je to ono sto je dobro za njega.
    I znam da ovo nije neko zivotno pitanje ( i dobro da nije ) ali
    stojim na mjestu i nisam dovoljno pametna.

    MM je za,
    moja mama je za
    i moja najbolja prijateljica je za,

    a ja samo vidim njegov pogled kad sam ga ostavljala
    pred skolom jutros i vidim kako je nekako povrijedjen bio.

    a MM me jako iznanadio jer uopce ne zeli razgovarati o tome da
    se ne ide na njemacki.bez pogovora - rekao je.
    upoznaj SM da bi ga vise volio :?
    I to ni se uopce nije svidjelo.

    Na vjeronauk je rekao da ne zeli ici i ne ide,
    i nije ga uopce smetalo sto njih 4 "bauljaju"
    (jer se naravno nista ne moze organizirati kao alternativa
    za vrijeme vjeronauka )

    Ali sada se osjecam nekako sama u toj odluci.

  11. #11
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    MM je za,
    moja mama je za
    i moja najbolja prijateljica je za,
    a ko njima brani da uče njemački?

    dijete je protiv.
    meni po milijuntio put nije jasno zašto se djetetu od dvije godine dopušta da nosi ili ne kapu, dijete od 6 odlučuje hoće li ići na vjeronauk, ali od 9!! ne može odlučiti o izbornom predmetu u četvrtom osnovne.

    i objasni mi smisao pohađanja stranog jezika samo jednu godinu , u kojoj ionako neće naučiti ništa od čega bi imao neke koristi u budućnosti jer je to jednostavno nedovoljan stupanj znanja. a dijete će deset mjeseci biti nesretno. i nešto što mu je nebitno i za što nema interesa, možda će mu pokvariti prosjek koji mu možda i je bitan.

    ima i jedna blaža solucija. ako si iz Zg, grad u sedmom mjesecu organizira školu stranih jezika za osnovnoškolce, po razredima i stupnju znanja. košta 100 kn, a ako dijete ide redovno, na kraju ti vrate te novce. ima i njemački. razmisli o tome, možda je to dobar način da se upozna s jezikom, pa se stigne odlučit do početka škole. a sigurna sam da jednu knjigu neće bit teško nabaviti ako se odluči.

  12. #12
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ja ga ne bih tjerala ako ne želi.
    moja je jedva čekala četvrti razred i talijanski jezik. imala je pet iz njega, ali se ipak ispisala, jer joj se nije svidio. probala sam ju nagovoriti da ostane, ali sam vidjela da joj se stvarno ne ide pa sam pustila da se ispiše.
    sad je na informatici i zadovoljna je.

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    dini, sve ce biti u redu... Uciteljica je dobro odigrala, svaka cast...

    Mozda se dijete samo buni protiv tatinog NACINA, tj. ne svidja mu se cinjenica da mu tata nije dao pravo izbora i pitao ga za misljenje. Mozda to dozivljava kao dodatnu obvezu (zato mi svoje vec sada "prepariramo" da ih ne iznenadi u 4. razredu). Ne tvrdim, nisam sigurna, ali moj mladji sin bi mozda bas tako reagirao.

    A ja bih sa svojim muzem porazgovarala ne o odabiru njemackog, nego o nacinu na koji se djetetu priopcavaju odluke. Mozda se uz mrvicu diplomacije moglo postici da dijete privoli uciti njemacki, a bez trauma... Ja bih djetetu obrazlozila zasto je za njega to dobro i (recimo) obecala da cu to uciti s njim (kao sto to radi MM - ostale predmete cesce nadzirem ja, ali za njemacki je zaduzen tata i to je njihovo vrijeme s njim, kojem se vesele... Pokazalo se odlicnim!) Sretno!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno

    ..kako prolazi dan malo sam mirnija..
    mislim da cemo jos malo popricati ..skola ionako
    pocinje tek 7.9.
    znaci imamo ustvari jos skoro tri i pol mjeseca za razgovor


    a MM je imao jucer los dan , nije mu neki alibi,
    inace nije takav , ne znam sto mu bi..

    hvala curke

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    I ja sam željela da se M. odluči za njemački kad su birali izborni strani jezik. No, kako su imali kao alternativu i talijanski-bez razmišljanja se odlučila upravo za njega. Prepustila sam joj izbor.
    Smatram da izborni predmet prvenstveno treba biti izbor djeteta, a roditelj samo daje suglasnost za učenje istog.
    Danas vidim da nisam pogriješila. M. talijanski obožava, dobro joj ide i želi ga nastaviti učiti i dalje.

  16. #16
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    M. talijanski obožava, dobro joj ide i želi ga nastaviti učiti i dalje.
    a moja ne može prežaliti što nemaju njemački u školi, ona njemački obožava i dosta ga dobro zna, koliko je uspjela sama naučiti.
    njoj inače jezici leže i stvarno ih uči bez problema, ali talijanski joj se jednostavno ne sviđa.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    ja sam uvijek ZA učenje stranog jezika. Ali - ako dijete nikako nema volje i želje (na)učiti taj jezik, bolje je da ne ide.
    Možda da pokušate da eventualno bude "u posjeti" sat ili dva na satu (ako se može srediti) pa da vidi, možda mu se svidi.

  18. #18
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj dini prvotno napisa
    A opet s druge strane...
    jel bas ok da pametno, zdravo i bistro dijete
    "nece uciti" njemacki,

    on je očito pametan, zdrav i bistar - no ispada da mu to baš njegovi roditelji ne priznaju. :?

    koje jezike koristite ti i tm?

  19. #19
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    ja imam drugi problem, on inzistira na francuskom i talijanskom uz njemački i engleski

  20. #20
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj kinder prvotno napisa
    ja imam drugi problem, on inzistira na francuskom i talijanskom uz njemački i engleski
    pa daj mu jedan od ta dva u startu .

    dečko koji je samnom išao na francuski, upisao je paralelno i talijanski. i onda se događalo da miješa jezike, a o pisanju neću ni pričati...

  21. #21
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    ja bih radije francuski

  22. #22
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj kinder prvotno napisa
    ja bih radije francuski
    pa idi ga uči (prekrasan je) , a djetetu daj da samo izabere

  23. #23
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    izabrao je oba , ali i on bi malo radije francuski

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno

    Sorciere...zasluzila sam u potpunosti taj tekst , znam

    Ja engleski, ucila nekada francuski (volim ga i opet cu 8)
    MM engleski , ucio nekad njemacki (bas ga ne koristi u stvarnom zivotu )

    Marin voli engleski i ide mu, a francuski je upao prosle godine u neki "eksperimentalni" program, i svidja mu se ali od toga nista u skoli
    dogodine zasada...
    sve se bavim mislju da nas dvoje nastavimo s francuskim
    a da njemacki malo zaobidjemo..

    njemu i meni bi srca bila na mjestu..

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj kinder prvotno napisa
    ja imam drugi problem, on inzistira na francuskom i talijanskom uz njemački i engleski
    Ako ti dijete "ima uho" za jezike vrlo lako može učiti dva slična odjednom. M. je prošle godine počela paralelno učiti talijanski i španjolski. Nema nikakvih problema s odvajanjem tih jezika ni u govoru ni u pismu.

  26. #26
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj dini prvotno napisa
    Sorciere...zasluzila sam u potpunosti taj tekst , znam

    Marin voli engleski i ide mu, a francuski je upao prosle godine u neki "eksperimentalni" program, i svidja mu se ali od toga nista u skoli
    dogodine zasada...
    sve se bavim mislju da nas dvoje nastavimo s francuskim
    a da njemacki malo zaobidjemo..

    njemu i meni bi srca bila na mjestu..
    znači, to je riješeno?

    već sam pomislila da ćeš ulupati ljeto da mu objasniš "korist" toga što uči jezik koji ne želi, samo zato što je besplatan (novčano, iz tvog džepa), no nije besplatan ni vremenski ni po zadovoljstvu (dijete plaća)...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno

    ..ma nije zbog besplatnosti :shock:
    MM mi je nerazuman
    a ja sam bila malo zbunjena, ali dolazim sebi..
    da mi je zaroniti... :D

  28. #28
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj dini prvotno napisa
    ..ma nije zbog besplatnosti :shock:
    jezik je u sklopu nastave, i besplatan je (he,he)

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno

    uh Sorcie, to je bio samo začin

  30. #30
    anita_m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    moj dom
    Postovi
    395

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Engleski nije upitan, a danas-sutra njemački bi se mogao pokazati jako korisnim... Može se ići u kojekakve studentske razmjene (Austrija i Njemačka su nam ipak bliže nego zemlje engleskog govornog područja) a da prostite i tražiti posao... Globalizacija nas sustiže, tko god može, nek uči njemački bar malo. Zapravo, vrijedi i za druge jezike. EU nam je sudbina, trebat će!
    u pravu si, moj J doduše rađe ide na njemački iako mu je drugi jezik, nego na engleski. osnove koje će sad naučiti mogle bi mu biti od velike pomoći kasnije jer se jezik lakše uči u mlađoj dobi, a vjerojatno će mu raspred biti više opterećen u srednjoj nego je sad.
    Živimo u Hr -ne? Znam za slučajeve kad su djeca došla u gimnaziju i morala upisati dva jezika - pa ajmo onda instrukcije.
    Ne slažem se da je OK prisiljavati djete da ide na nešto što ne želi - nema koristi od takvog učenja, jedino da ovih par mjeseci porazgovaraš sa djetetom na način da shvati da li mu je potrebno?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    243

    Početno

    dini, cini mi se da je glavni (da ne kazem i jedini) razlog sto marin ne zeli uciti njemacki povrijedjenost zbog nacina na koji ste mu zbog okolnosti malo nespretno i brzopleto dali do znanja da se ovaj put njegova odluka o izbornom predmetu nece postovat, a racunao je da hoce kao u slucaju veronauka kad je bio mladji.
    mislim, nije ni probao, kako moze znati da mu se nece svidjet, pogotovo ako mu jezici idu. po meni je rjesenje da mu obecas da se moze ispisati nakon prvog polugodista (mislim da uz posebnu molbu moze, ovo nisam sigurna da uvijek pali, ali znam sigurno za slucaj od preklani u nasoj skoli gdje jest. mozes provjeriti sa ravnateljicom) ako mu se stvarno ne svidi, ali zasto ne probati ako mu jezici idu.
    njemacki je u ovom slucaju izborni predmet jer su ga ministarstvo i skola takvim trenutno proglasili, kao djeca biraju, dogodine npr. moze postati obavezan i morao bi ici. na tebi je da procijenis sto je dugorocno korisno za tvoje dijete. velika olakotna okolnost je ako je predmet u sklopu i smjeni redovne nastave.
    napominjem da su moji cak petogodisnjaci nosili kapu kad bi ja procijenila da je potrebno, pa pretpostavljam da je moje misljenje radikalno.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno

    enci, to je sigurno jedan od razloga...
    ali nekako ga odmalena "ne voli",
    dok na francuski, talijanski, cak i portugalski reagira pozitivno...kad ih cuje (dijete mi je romanski romanticno 8) na mamu)....
    cak i japanski bi odmah (aikido inspiracija)..
    u nasoj skoli kazu da ako ga upises trebas slusati do kraja (4 - 8 razreda),
    eventualno je uz "opravdanu" molbu moguce dijete ispisati na kraju skolske godine...da ima bilo koji drugi jezik, sigurna sam da se ne bi bunio, ali ga u skoli nema
    jos ce mi najveci problem biti sada urazumiti MMa...
    a Marina stvarno ne zelim tjerati na nesto sto bas jako ne zeli...

    Gitaru je upisao...(a privlacio ga je i klavir) i sada - iako ponekad malo "gunđa", kada sjedne i krene svirati totalno je unutra, zaboravi na vrijeme i na sve...

    ovo moje pisanje je malo nepovezano, vise neki moj tok misli..
    stalno mi odzvanja ono sto mi je sorcie napisala...
    postujem ga i mislim da on to osjeca, imamo dobar odnos, puno razgovaramo odmalena..mozda je cak malo previse toga bilo
    otvoreno za raspravu s njegove strane, iako se znaju granice..

    taj njemacki nam je stvarno sada dosao s neba nepozvan..
    ustvari krivo je vrijeme koje leti tako brzo i proletjelo je od 1. do 4. razreda da ga nismo ni osjetili, inace bi sve bilo ok..
    polako bi se pripremili..

  33. #33
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    za TM-a :

    ja sam učila njemački kao prvi jezik, učila ga 9 godina
    na kraju 4.raz. gimnazije sam imala 4 iz njemačkog, čak sam mislila na tom jeziku , kojeg nikad nisam voljela , pa niti sad
    od mature do prvog sata njemačkog na faxu je prošlo 5 mjeseci

    u 5 mjeseci njemački jezik je bio 70% izbrisan iz moje memorije

    pitaj ga da li želi da mu djete snižava prosjek ocjena iz izbornog predmeta kojeg ne voli ?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj dini prvotno napisa
    enci, to je sigurno jedan od razloga...
    ali nekako ga odmalena "ne voli",
    dok na francuski, talijanski, cak i portugalski reagira pozitivno...kad ih cuje (dijete mi je romanski romanticno 8) na mamu)....
    Iz prve ruke: slušala sam cijeli život njemački u kući jer je to bakin materinji jezik i odbijala sam ga razumjeti i govoriti. Onda sam se ipak prisilila i na faksu ga upisala zato jer mi je dosta stručene literature bilo na njemu. Učila sam ga dovoljno dugo da mogu razumjeti struku, ali ga i dan-danas odbijam govoriti. Ružan mi je, odbojan i ne mogu se natjerati da izustim njemačke riječi.

    Francuski, engleski i talijanski sam učila s velikom ljubavlju i lakoćom. Ima nešto i u tom "sviđanju". Kad si spomenula da ti dijete svira-ne potcjenjujte njegov sluh.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    243

    Početno

    ma zapravo se slazem, ucila sam engleski, spanjolski, talijanski, u skoli i privatno od 1. osnovne i sve je to bio moj izbor, njemacki sigurno ne bi.
    mozda bi se skupilo dovoljno zainteresirane djece i roditelja pa da pokusate utjecati na uvodjenje jos jednog izbornog jezika? vec sam tu pisala o nasem slucaju, nakon ucenja talijanskog u 4. razredu, skola ga je iz raznih razloga htjela ukinuti i uvesti francuski ali za aktualne cetvrtase, sto bi generaciju mog sina ostavilo bez izbornog jezika. razgovarala sam s ravnateljicom, vjerojatno je bilo jos zahtjeva roditelja i talijanski je zadrzan. nije ista situacija, ali ako pokusas, drzim fige.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    dobro, ima i ljudi koji vole taj jezik i kojima se sviđa.
    Ja sam ga stjecajem okolnosti naučila, rođena sam u Njemačkoj i živjela tamo nekoliko godina, u školi sam učila njemački. Tako da znam njemački odlično, u govoru i pismu i nekad se uhvatim da razmišljam na tom jeziku. Dodatno znanje bilo kojeg jezika je veliki plus u životu, a meni je znanje njemačkog bio jedan od uvjeta za prijam na radno mjesto gdje sad radim, i svakodnevno sam u kontaktu sa ljudima koji govore njemački.
    Ne znam zašto neki ljudi u startu imaju neku averziju prema tom jeziku. Mislim da je svaki jezik na svoj način poseban. BTw, engleski nisam nikad učila, al eto i njime odlično baratam, jel to zato jer možda imam smisla za jezike...ne znam.

  37. #37
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Moji su jos mali, pa nemamo ovakve problema, ali sjecam se kao jucer kako je meni bilo.

    Situacija je bila ista.
    U petom razredu nam je bio ponuden njemacki kao izborni jezik.
    Ja i brat smo bili skros na skros protiv .
    Nasa je mama bila jako za (a onda i tata) i upisali su nas.
    Kao pitali su nas, ali to sto nismo zeljeli u finalu nije bilo bitno.
    Da, bila sam ljuta, ne, nije mi se svidao jezik, nije mi se dao uciti (djelomicno bas zato da dokazem mami da su napravili krivo), nije mi se svidala profesorica (3 komada smo promijenili), nije mi se svidalo sto zurimo i pokusavamo nadoknaditi preskoceni 4. razred, a jos mi je bilo gore kad su nam u 7. pomijesali razrede i kad smo morali nastaviti uciti kao da ga ucimo od 4. razreda.


    Ali, razlog svog tog mog negodovanja, zapravo nije bio bas zreo.
    Ako cu biti iskrena, nisam ga zeljela upisati jer mi se nije dalo imati predmet vise za uciti i ostajati u skoli. U toj dobi si vec debelo svijestan toga.
    A to, ruku na srce, bome i nije neki razlog.
    Nisam isla na vjeronauk koji je mojim prijateljima bio predmet za dizanje prosjeka bez ucenja ( i protiv sam vjeronauka u skoli, a komoli njegovog ulaska u prosjek. po meni je to cista diskriminacija).

    Da li sam ga zavoljela...? Ne bas. Ali za to krivim ludo jurcanje s propustenim gradivom.
    Realno, jezik ko jezik. Nije nista tezi od engleskog, a u zivotu ti moze puno vise znaciti od njega.
    Engleski danas bas svatko govori. Vise se ni ne racuna kao dodatni jezik u pravom smislu.

    I iako mi je njemacki u osnovnoj skoli cak i kvario prosijek - upravo on je bio razlog zbog kojeg sam uspjela upisati gimnaziju. Engleski razred je bio naravno odmah popunjen.


    Tako da...sa danasnjeg gledista...mislim da pi pokusala dobiti malce da se dogovorimo oko tog njemackog (ili nekog drugog jezika extra), jer nikako nije isto poceti uciti tada i kasnije.
    A nikada ne znas kad ce im mozda bas on pruziti bolju sansu u zivotu. Bilo vec u srednjoj ili na poslu.


    Da se mene pita je bi voljela da oni njemacki/talijanski uce od prvog razreda i da im bude prvi jezik, a za engleski lako.

  38. #38
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    dini, nije stvar u tome da tvoje dijete ne želi učiti strani jezik. on ne želi učiti TOČNO ODREĐEN jezik.

    kažeš da ima sklonosti prema romanskim jezicima, i da mu se to sviđa. za nekog tko voli određenu "vrstu" jezika - drugi mogu zvučati kao kad "skrolaš" iglom po gramofonskoj ploči dok se ona vrti . nije ugodno. a još ako probaš i cviliti ili krkljati uz to - definitivno neće ispasti pjesma...

    svaki jezik može biti koristan u životu, no to nije razlog da djecu tjeramo da uče te jezike.

    netko je napisao da dijete tako reagira, jer je uvrijeđen što njegovo mišljenje nije uvaženo. moguće, no ja ipak vjerujem da su razlozi dublji. nije poanta u tome da mu sad kažeš "ok, bit će po tvom". sjednite i porazgovarajte još jednom. uz uvažavanje svih argumenata.

    ukoliko ti je dijete stvarno takvo kakvim si ga opisala - jedino ti mogu reći: slušaj svoje dijete. vratit će ti se višestruko.


    p.s. ja sam kikici dala mogućnost izbora. i za vjeronauk, i za njemački. kad je rekla da više ne želi na vjeronauk, ispisala sam ju (na kraju godine, naravno). njemački je htjela do kraja - i išla je. sad ju zanimaju francuski i portugalski . a i o japanskom ima visoko mišljenje ...

  39. #39
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Za djecu je svakako korisno učiti strane jezike.
    Pa i japanski (podržavam Sorcinu Kikicu!)

    Omogućila bih djetetu da bira koji će str. jezik učiti.
    Npr. birala sam da mi pod b) bude talijanski jezik (a pod a) je ostao engleski), a pod c) se preselio njemački, jer u ponudi nisu bili dr. jezici.

    Na faksu sam započela s učenjem francuskog (završila I. stupanj), imala 2 sem. češkog, a odslušala ruski (tkđ. 2 sem., bez obveze polaganja!).

    S prijateljima otpočela s učenjem nizozemskog i tako ... mogu unedogled.

  40. #40
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Evo, moj sin (sada 2. razred - uči njemački) već sad ispituje da li će u 4. razredu obavezno učiti engleski.

    Rekli smo da engleski nije obavezan, da je to izborni predmet ali da bi BILO DOBRO da si ga odabere. Kaže on - ja bih radije informatiku... MM i ja smo rekli da nema problema za informatiku, neka samo ide, ali da mu upravo zbog toga treba i engleski.... (tata je mudro spomenuo upute za DVD koje su na engleskom, tek da dijete shvati zašto mu je jezik važan). Naime, radi se o djetetu koje (za razliku od mlađeg brata) nije neki izraziti talent za jezike, ali mu ide sasvim dobro. Vremena ima dovoljno, ali STAV prema učenju jezika se oblikuje već sada.

    Kako će dalje biti, nemam pojma. Ne mislimo djecu siliti, ali ih postupno usmjeravamo i ukazujemo na to čemu strani jezici služe i zašto su važni.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Pooh prvotno napisa
    Moji su jos mali, pa nemamo ovakve problema, ali sjecam se kao jucer kako je meni bilo.

    Situacija je bila ista.
    U petom razredu nam je bio ponuden njemacki kao izborni jezik.
    Ja i brat smo bili skros na skros protiv .
    Nasa je mama bila jako za (a onda i tata) i upisali su nas.
    Pa da i ja pridodam svoje iskustvo.
    I meni je bio ponuđen njemački kao fakultativni jezik u 4. osnovne (1. strani jezik bio je francuski, engleski uopće nisam učila u osnovnoj školi).
    Roditelji su bili za, ja sam bila protiv.
    I nisu me upisali
    Do dana današnjeg sam zahvalna svojim roditeljima što me nisu prisiljavali na učenje jezika koji mi se tada zaista nije sviđao. I uopće, tijekom školovanja me nikad ni na što nisu tjerali, a sve je savršeno funkcioniralo.
    Da stvar bude bolja, u srednjoj školi su nam dodijelili njemački kao drugi jezik, i tada sam ga učila. I poslije sam još išla na tečaj u Varšavsku, završila 6 stupnjeva i zavoljela sam ga (naročito slušajući Bacha, Schuberta i Mozartovu Čarobnu frulu )
    A i engleski sam naučila kasnije. Sve se stigne naučiti.
    Mislim da smo svi mi malo previše opterećeni tim stranim jezicima. Kao, mora se što prije početi učiti što više jezika. Ne mora. Kad ti jezik zaista treba, naučiš ga.
    (moj brat nikad nije učio njemački do iza faksa, a sad živi u Švicarskoj i glatko se koristi njemačkim u svakodnevnom životu, čita njemačke knjige, sasvim dobro se snalazi)

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno molim vibrice

    ..pojavila se mogucnost da i francuski jezik bude izborni
    (kao alternativa njemačkom)
    ..samo da nas se skupi dovoljno :D

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    243

    Početno

    dini, bas mi je drago

  44. #44

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno

    osjecam kao da sam pokrenula neke nebeske sile
    skupilo nas se 15 ,
    jos nemam konacnu potvrdu, ali izvjesno je da cemo dobiti
    francuski :D
    ....javim se kad nesto saznam

    hvala vam puno na podrsci
    i po tko zna koji put na spoznaji da se treba postovati,
    dogovarati, boriti i zivjeti
    voljeti...

    GOTOVA JE SKOOOOOOOOOLA :D :D :D

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    kaj se tice njemačkog; ja sam luku sterala da ide ovu godinu (iako se protivio); sad ima 3ojku :/
    nije mi žao jer je probao, vidio da ga to stvarno ne zanima i sljedeće godine ne bu išel.

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj anki prvotno napisa
    kaj se tice njemačkog; ja sam luku sterala da ide ovu godinu (iako se protivio); sad ima 3ojku :/
    nije mi žao jer je probao, vidio da ga to stvarno ne zanima i sljedeće godine ne bu išel.
    Bojim se da ovo nije problem njemačkog, kao ni ono što dini opisuje...

    To je stvar pristupa. Da ja svog mlađeg tako potjeram, sve čemu se mogu nadati je otpor, otpor i opet otpor, čak i ako mu se slučajno jako dopadne (ne bi priznao).

    Zato pažljivo pripremamo dijete na stvari za koje mislimo da bi trebao raditi (njemački i engleski). Trenutno imamo "situaciju" s glazbenom školom. Želio je svirati glasovir, a upisan je na harmoniku. Eh, sad... što učiniti? Na upisu sam pitala postoji li mogućnost za naknadnu zamjenu instrumenta (nije lako, ali postoji, vidjet ćemo na jesen), a s druge strane njega polako upoznajemo s tim što znači harmonika (on želi svirati klavijature jer mu dobro ide na sintiću), pa smo mu uvaljali melodiku. Odmah je rekao da bi on TO svirao, nek ga upišemo. Mi smo samo rekli da na TO već jest upisan (harmoniku) i da može melodiku također nositi na satove instrumenta. Odmah se razveselio. A za klavijaturu je dogovor upis na tečaj. I svi sretni....

    Jako ovisi o osobnosti djeteta - moj stariji uglavnom lakše prihvaća sugestije (iako i kod njega pazimo da mu ne nametnemo nešto što mu ne paše).

    A kad djeca prihvate našu sugestiju, taktika je biti zainteresiran, diviti se i najmanjem uspjehu i poticati dijete da ustraje. Mi imamo dogovor da se mora izdržati do kraja školske godine, a dalje - revizija dogovora. Pa smo tako već jednom odustali od sportskog vrtića (kad se promijenio trener - vidjeli smo da to ne ide pa ih nismo silili). No, mali su još, naći će se još takvih izazova...

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    ne, jer sam ga isto tak "sterala" da ide na blok flautu, pa je sad oduševljen, na engleski, pa je isto oduševljen, na žonglere....kod nas je situacija takva da on ne bi ni na što; bio bi najsretniji da ne mora ni u školu

  48. #48
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    Vama je već kasno za odgovor, ali nekome drugome možda pomogne. Ako nema 4 ili 5 iz hrvatskog i engleskog vrlo je vjerojatno da mu ni njemački neće ići. Ali ako ima žicu za jezike onda je to prilika za besplatno učenje još jednog jezika.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •