Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 64 od 64

Tema: 18 mjeseci-što bi trebao znati ?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    147

    Početno

    Emma Maria, pratila sam ovu temu jer me i samu katkad more slični strahovi. Šaljem ti virtualni sa željom da što prije sve dođe na svoje...

  2. #52

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    68

    Početno

    Emma Maria, zanima me kako se stanje s Pingu-om razvija.
    Moja curica je takodjer bila kod psihologa (neurorizicno dijete, pa ga fizijatar salje na sve kontrolne pretrage ukljucujuci i neuropedijatra, EEG, psihologa). Do pregleda psihologa nisu utvrdjena nikakva odstupanja. Trenutno ima 18 mjeseci i psiholog je ustanovio sporiji razvoj. Zna vecinu stvari za 12 mjeseci, tek neke za 15 mjeseci, a nijednu za 18 mjeseci. Psihologica na Goljaku je preporucila ispitivanje slusnih potencijala te radnu terapiju/vjezbice. Cura je naime spora u ponavljaju stvari koje vidi. Npr. treba bacati drvene kockice u posudicu, ona ih trpa u usta. Tek nakon nekoliko uzastopnih pokazivanja ce uzeti kockicu i ispustiti iz ruke iznad posudice. Neka ce zavrsiti u posudi a vecina pokraj nje. Ne zna pokazivati rukicom na stvari. Nemam dojam da me razumije kad joj kazem da cu joj uzeti praznu bocu iz ruke te je napuniti i ponovno joj dati da pije. Vrlo rado pljeska rukicama kad vidi da netko to radi (njen brat blizanac), mama, tata ili ponekad to radi samoinicijativno. Odgovara na pitanje "kako radi guza?", oponasa pusu ali na pitanje daj mami pusu ne zna / nece reagirati. Na zvukove jako reagira (smeta joj usisavac, mikser, drobilica kuhinjskog otpada). Voli reklame i strastveno se fiksira za TV cim cuje jingl kojim pocinju reklame. Smije se na neke dijelove crtica ili reklame. Ponavlja puno rijeci koje cuje (vise od 20), ali s razumijevanjem govori mozda 3-4. Ne reagira na pitanje donesi mami xy stvar, ali na pruzenu ruku i molbu "daj mami xy stvar" ce to i uciniti u vecini slucajeva. Ne poznaje likove u slikovnici, ne zna pokazati dijelove tijela. Ne zna /nece sloziti kockicu na kockicu. Pjevat ce ritmicke slogove vrlo rado samoinicijativno ili kao ponavljanje onog sto je cula. Olovku je prvi put uzela u ruku kod psihologice i nije bas ponovila ono sto je vidjela (saranje olovkom) ... malo je zasarala papir i brzo stavila olovku u usta.
    Ne vjerujem da je problem u tome da lose cuje. Mislim da je dijete koje je fokusirano na sebe (kao mala u kreveticu je voljela gledati svoje rukice, docim je njen brat gledao svugdje oko sebe, svijet okolo je nije previse zanimao). Da li je to vec stvar osobnosti ili neka devijacija u ponasanju psiholog nije trenutno u stanju definirati. Kaze da vidni potencijali tu nisu upitni. Po principu bolje sprijeciti nego lijeciti ici cemo na preventivne vjezbe i opskrbiti se odgovarajucim igrackama.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    141

    Početno

    blackie
    sanja-m - hvala na pitanju, evo veselimo se svakoj novoj stvari koju Pingu napravi... Puno je toga još pred nama, ali eto - sama činjenica da znam da me sin razumije, možda u manjem opsegu nego neki njegov vršnjak, ali ipak razumije!!! mi je skinula veliki kamen sa leđa.
    Dakle otići će do hranilice kad mu kažem da ide papati i do kade kad se treba kupati ! Ima tako još stvari koje definitivno razumije... U zadnjih par dana plješće bravo, ali ne priča više njam njam. Priča mamamamama, ali ne mama. I dalje ima svoje slove s d ( didi dudu itd.)

    Trenutna dijagnoza je - usporen psihofizički razvoj.
    Dogovorila sam vježbe ( ovdje niti jedna (0) preporuka, nešto sam našla na dobnim skupinama 3-6 ) što nije bilo baš lako jer izgleda logopedi imaju puno posla s izgovorom djece od 3 na više godina. Nabavila sam knjižicu i DVD Renate Rade sa SUVAGa i dvije logopedice su mi rekle da je to odlična podloga za vježbice doma. Baš odgovara ovoj dobi ( manji limači, 1-2 godine, inače predviđeno do četvrte g.), počeli smo prakticirati i Pingaču se sviđa jer je sve totalno kroz akciju i igrice su u pokretu što njemu odgovara, tako da iako smo kratko u tome mogu preporučiti.

    Na " to do " listi nam je i test intolerancije na hranu, posebice što se njegove hiperaktivnosti tiče, jer je moguće da mu i neka hrana na koju nije alergičan čini štetu organizmu..
    Sanja-m- definitivno ima sličnosti tvoje curice i Pingača , pogotovo kad spomeneš te "nesretne" dijelove tijela i likove u slikovnicama. Te likove nije znao pokazati na psihotestu, a "trebalo" bi u ovoj dobi... Znao je ubaciti kocku u čašu...stavi 3 kocke u toranj...povuče 3 crte po papiru pa razbaca bojice po sobi... Ne jede sam ( ako mu dam zdjelicu sa žlicom, potrudit će se nekako baciti žlicu i rukom uzeti klopu i utrljati po hranilici/licu/kosi...) Pingu ne ponavlja riječi koje čuje i pošto par dana nema niti njam njam za koji sam mislila da smo "zacementirali". Isto ne pokazuje stvari i ne donosi stvari na zahtjev. Kad mu se spomene lopta, pogledat će ju, znači da zna da je to lopta, ali ju najčešće neće donjeti. On "odvodi" mene/MM/baku do stvari koje želi, pa ako ih ne može dosegnuti, stoji ispod njih i cendra. Isto jako voli TV i obično hoda s daljinskim i žica tko će mu upaliti...
    TV se inače strogo drži pod kontrolom i nikad ne radi bezveze jer se njemu jako sviđa i gledao bi ga valjda satima da mu se dopusti. Isto se smije na sav glas ako mu je crtić po volji. Kao što sam prije spomenula, prema savjetima psihijatra maknuli smo sve nedidaktičke igračke ( kako je dr. rekao : maknite plastiku ! ) i sad upotpunjujemo igračke ( drvene puzzle, kocke itd. ), ali ne smije biti puno igračaka dostupno. Savjetovano mi je da mora pospremiti za sobom igračke, ne u smislu da sad cijelu sobu uredi, nego da kockice koje je rasuo vrati u kutijicu poslije igre ( koja kod nas može trajati do 3-4 minute maksimalno ). On se tome opire i nakon 2 kocke ( npr- od 10 ) nema šanse.
    Trudimo se čim više biti vani, obožava pješčanik i ljuljačku, ima frendove.
    Osim vježbica savjet je liječnika da sam ja doma na produženom porodiljnom do njegove treće godine.
    Pingu je upao u jaslice za najesen i sad razmišljamo što dalje.
    Istina je da malo kasni za vršnjacima, ali opet nije toliko drastično. Možda bi ga potakao boravak sa drugom djecom, a opet možda bi se osjećao izolirano... S njim će u jaslice, možda ne i u grupu i kompić iz parka koji je netom progovorio - ima 26 mjeseci i isto je jako živahan i tvrdoglav ...
    Uh, na sto sam muka... Iako je Pingu ispred svega ostalog, ne znam kako bi se živjelo i plaćalo kredit od naknade za porodiljni, mislim da je oko 1600kn...
    Ma samo ćemo vježbati i vježbati, a sve drugo će doći samo po sebi.

  4. #54
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    EM mislim na vas

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    zagorje
    Postovi
    404

    Početno

    Moj do 2 god je isto znao samo par riječi,mama,tata,deda ,baba..ali onda jedan dan kao da se nešto dogodilo u tom malom mozgu ,počeo je sve pričati.Danas kada ima 2,5 god priča sve,još i previše.
    Dok je moja mala sa 1 god toliko pričala kao i sad on.

    _________

    D 1998.
    I 2007.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    I meni se čini da moj 13.mj sin mrvicu ima kašnjenja u odnosu na vršanjake. Tim više jer je od 3 mj. dijagnosticiran dy.sindrom i zbog motorike smo vježbali do prije 1, 2 mjesec. Kod njega nema niti jedna riječ sa značenjem, ne ponavlja ništa, jedno vrijeme je govorio tata, a sada niti to, ima svoj taka-ljaka čudni jezik, plješće tako što lupa dlan na dlan, a ne dlan od dlan (ako me razumijete), posluša kada ga tražimo da nešto donese, zna pokazati gdje je nogica i skine čarapu kada ga tražimo, maše pa-pa, glumi da spava kada ga tražimo, zna neke od predmeta i mislim da je to sve. Voli listati slikovnice i to dosta forsiram ali koliko god da se trudim neće pokazati macu ili psića na crtežu. Možda previše brinem, jer on je ipak 6 mj. mlađi od vaših, ali zbog prethodne dijagnoze sam stalno pod pritiskom. Ja radim već mjesec dana i on je s bakom doma. Fizijatar je jako zadovoljan s njegovom motorikom i zbog toga nisam niti tražila produljenje, a zbog mojih sumnji ću otići kod neuropedijatra. Šta su vaši znali u dobi od 13 mj.?
    emmamarija, gdje se može nabaviti ta knjigica iz Suvaga?

  7. #57

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    peso ja mislim da nemas razloga za brigu, kolko sam shvatila on vas razumije a to je najbitnije, a i po tablicama je jos i napredan ak donosi stvari koje trazite. moj je sa 11 mj poceo govorit bu - br za auto to mi je ko prva rijec sa znacenjem, ne sjecam se kad je reko mama ( ne vjerujem ), pise mi negdje, sad ima 17 mj i ima nekih 10 tak rijec, s tim da nekad zna bubnut npr - idemo, kokakoja i slicno ( prave rijeci ) - al onda to vise ne koristi, al sve zivo kuzi. mozda je to pljeskanje njemu bas tak zanimljivo. mislim da je stvarno s tvojim bebacem sve super. imas na internetu neke tablice kaj kad treba radit pa pogledaj ak te brine.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Mi smo se toliko isprepadali nakon dijagnoze dy sy. tako da pušem i na hladno, a uz to imamo malu frendicu koja je kao i moj P., a ima cca 4, 5 riječi sa značenjem, sve što joj se pokaže to i ponovi i društvena interakcija joj je puno zrelija, pa si ne mogu pomoći da neusporedim, a znam da nisu svi limači isti, i da uspoređivanje šteti psihi roditelja

  9. #59

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    ma nije dobro, a ni lijepo uspoređivat, to su djecica, al mi smo ljudi i mislim da su jako rijetki ti koji ne uspoređuju. svako dijete je za sebe. kad gledam po parkicu moj mali je fakat ispred, a onda procitam tu na forumu da sa 16 mj govori 60 rijeci a vise ponavlja i padnem na guzicu. ovisi s kim uspoređujes, tak da ja vise ni ne uspoređujem, pogledam si u svoju tablicu i briga me, radi neke stvari i za 23 mj pa se nemam kaj brinut, a i vidim po njemu da nemam razloga za to. a ti si se vjerojatno samo isprepadala zbog te dg a sve je ok.

  10. #60
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Mene je brinulo slično kao i forumašicu iz uvodnog posta (nisam sve čitala). L je neurorizičan, dugo bio u bolnici, svašta su mu našli, dizali mi paniku...
    Danas je normalno dijete od 18mj i uopće me nije briga što mu se vokabular sastoji od papa, mama, tata, baba (dok kolegičina curica od 14mj slaže rečenice), što ne pije na slamku (a susjed od 15mj pije), što ne zna prepoznati loptu ako kažeš "lopta" i još xy stvari.

    Mi smo danas bili na zadnjem EEGu...i više ne moramo dolaziti

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    141

    Početno

    Ginger-ljubni mi snahicu
    Peso-da ne kopam sad po pravilima foruma, valjda smijem napisati da se knjigica tete sa Suvaga zove Poticanje ranog govorno-jezičnog razvoja, a teta je Renata Rade. DVD se zove Rano poticanje djece usporena govorno-jezičnog razvoja, ista autorica. Naručila sam sa www.foma.hr, možda ima i drugdje za kupiti, komplet je 150kn+poštarina.

    Što se tiče uspoređivanja, mislim da to nijedan "normalan" roditelj ne čini s namjerom... Jednostavno se nađeš u parku i pred tobom dijete, jednako staro kao tvoje radi masu stvari s razumijevanjem koje tvoje dijete ne zna/ne želi/ne može. Ne možeš ne primijetiti nešto ispred sebe.
    Onda se informiraš preko knjiga, neta, pedijatra, čegaveć i saznaš da se u dobi tvog djeteta očekuje da određene stvari zna i razumije. Ako kasni u jednoj, nikome ništa-stigne već, ali par stvari je već :?
    I onda prođeš pretrage i saznaš da limač malo sporije razumijeva neke stvari i da treba raditi i vježbati ili je false alarm pa je sve OK...
    Dakle, ja to ne doživljavam kao uspoređivanje u smislu "vidi šta xy svašta može, a ti ne", nego razumijeva li drugo dijete u toj dobi neke stvari koje radim sa Pingačem, kako komunicira s okolinom i sl.
    Btw, kad smo kod usporedbe - bili nedavno frendovi kod nas, mali ima 2 godine, dakle par mjeseci stariji od Pingača. Pričaju starci kako mališa slaže one drvene puzzle ( 3-4 velika lika na drvenoj ploči ) fenomenalno i da su drugi u šoku kad vide kako slaže. Pošto je Pingu dan prije dobio na poklon preeeekrasne drvene puzzle ( ljudi znaju da sam se bacila na didaktičke stvari...) donesem ih da on slaže... A mališa pokušava i pokušava složiti i na koncu odustane.... Valjda je to ono nešto u nekim ljudima da malo pretjeruju sa stvarima koje njihovo dijete može/zna, a kako nisam takva, to mi stvarno bude smiješno, a pomalo i tužno prema samom limaču...
    Trenutno smo opet bez riječi s razumijevanjem... Ali svaki dan radimo na tome i vidi se napredak na razumijevanju... Sviđaju mu se igrice koje sam naučila, a služe za to rano poticanje.... Nikad mi ne bi palo na pamet da bi mu igre s običnom plahtom mogle biti toliko zabavne...

  12. #62

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    mi smo upravo napunili 18 mj. i ja sam još uvijek pomalo(naglasak na malo ) zabrinuta jer ne govori i cijelo vrijeme pratim njegov razvoj.

    takođe sam išla logopedu i psihologu(pri fakultetu za rehab...ne znam puni naziv) gdje su ga pregledale dvije dr. naizmjence (logoped i psiholog).
    pri tome je bilo dosta zadataka koje nije napravio no konačan je zaključak da po ukupnom dojmu on spada u djecu koja će to nadoknaditi...

    moj strah je bio tim veći jer je on neurorizično dijete sa dugotrajnom žuticom i još par problemčića pri porodu no to je sve za nama...

    sada sa 18 mj. on još uvijek ne govori osim pe-pe za pec pec, ku-ko, (za psa i ostale krznate životinje ali to je moja krivica jer sam ja stalno ponavljala kuko(ćuko ) za psa.
    na sebi pokazuje 6 dijelova tijela a u slikovnicama samo životinje.
    maše papa , plješće ali mi ne daje pusu.

    kada je u pitanju hranjenje tu je prava mala picajzla i dobro se služi žličicom i vilicom.

    ako nešto želi gura me u tom smjeru i pokaže prstićem.
    priča na nekom svom jeziku.

    kada ga pitam gdje su cipelice, dudica, vodica, braco ,tata,idemo pa-pa... to razumije ali mi se čini da još puno drugih stvari ne razumije.

    mislim da ga puno izvlači socijalizacija jer je jako društven i brzo stupa u kontakt s ljudima i djecom.


    na jesen ga mislim ponovno voditi na pregled jer tako stoji i u nalazu da dođemo za 6 mj pa ćemo vidjeti.

  13. #63
    Natasa75

    Početno

    Draga EMMA,mozete li mi reci koje su to vezbice koje radite sa detetom i koje igracke ste izbacili,imamo isti problem samo sto moj mali ima 24 meseca i nameravam ga voditi doktoru ali se ovde u Svedskoj pregled ceka mesecima.Unapred zahvalna mama Natasa

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    141

    Početno

    Natasa75-u prvom redu je to količinski bilo dosta igračaka i on se vrzmao između njih i gubio koncentraciju... Izbacila sam one za koje sam zaključila da ga "ne uče" nečem kao baby koš za košarku, stolić sa alatom (čekić,pila i sl. ), vrtuljak na koji se sjedne i vrti i tako još dosta toga... Ostavila sam kocke, kartice sa životinjama, drvene puzzle i vlakić ,slikovnice, legiće...
    Vježbice ( više su to igrice ) su zapravo, između ostalog, različita oponašanja npr. životinja, pojava u prirodi ( vjetar, kiša...), oponašanja igračaka ( lopta skače...)... pa pokazuješ kretnje...kako se trči, skače, okreće, ljulja..., a sve kroz pjesmice koje sam putem smišljaš prema trenutnoj inspiraciji.
    Preko plahte se može pretrčati, prijeći četveronoške, može ga se prenjeti na leđima, valjati...U plahtu se možeš sakriti ili mu se može sakriti dio tijela pa ga treba naći... Sve je popraćeno govorom i ništa, ali doslovno ništa se ne radi šutke. ( nikako se djetetu ne dodaje šutke voda kad pokaže čašu, nego ga se pita je li čaša to što želi, je li žedan, bi li pio vode, evo vode u čaši, izvoli čašu.....)
    U biti je sve u tom pristupu prema djetetu. Logopedici se dok izvodi vježbe ( na dvd-u ) tako jasno prati mimika lica ( sretna, zabrinuta...), glas joj se prilagođava svakoj vježbi ( govori glasno, šapće...), jednostavno se trebaš unijeti 100% u to što radiš.
    Lakše je (mom) djetetu prihvatiti da je maca ta koja mijauče i traži njegovu nogu i cijela se priča stvori oko te nogice od onog klasičnog : A di je tvoja nogica ? Kod Pingača to ne pali..
    Ima tu još dosta savjeta, slobodno pitaj ovdje ili na pp...

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •