Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 99

Tema: Kakvo nam je skolstvo ? ( daleko je Amerika)

  1. #1
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno Kakvo nam je skolstvo ? ( daleko je Amerika)

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Uz to nema americka skola veze s nasom tako da usporedbe i savjeti nemaju smisla jer dijete od Vrci ce biti u nasem skol.sustavu.
    Skroz se slazem, ali isto tako a priori pljuvanje po americkoj skoli nije u redu jer - ne drzi vodu. Ne vidim ni po cemu da je hrvatski skolski sistem savrsen, iznad svih ostalih i da su Hrvati mahom genijalci jer su, eto, izlozeni izuzetnim programima, dok su Amerikanci totalne budale jer nisu te srece. Ne znam jeste li primijetili da nisu svi Amerikanci debeli i da ne jedu svi u McDonaldsu, iako postoje stvarno ogromni ljudi koji izuzetno nezdravo zive, istina.

    U krajnjem slucaju, ono sto sam naucila u hrvatskim skolama, naucila sam samo i iskljucivo od odredjenih ucitelja, koji su nas tretirali kao ljude i predavali gradivo na nacin koji je odavao da, osim sto zaradjuju placu u skoli, rade posao koji vole i za koji imaju smisla. U osnovnoj skoli, srednjoj, a i na fakultetu. Tu u Americi imam djecu u javnoj skoli, a i sama sam zavrsila magisterij, tako da cu si ipak dati za pravo da imam vise iskustva s americkim obrazovnim sustavom od nekog tko ga je gledao samo u filmovima. Mogu iz prve ruke usporedjivati kruske i jabuke, ako nista drugo.

    Bas su mi grozne takve predrasude i stvarno ne pomazu nikome. Niti imaju ikakve veze s ljubavlju prema domovini (ne svidja mi se rijec domoboljublje, eto, cisto iz raznoraznih konotacija i predrasuda).

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Meni je americki skolski sustav izuzetno zanimljiv. Posebno mi je zanimljiva cinjenica da se iz potunog skolovanja kod kuce moze upisati -fakultet.

  3. #3
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Konkretno, da ostane vezano bas u ovu temu, taj (izgleda grozan?) americki skolski sustav se stvarno poprilicno dobro brine za djecu o kojoj se pise na ovoj temi. Javni skolski sustav za koji sam, izmedju ostalog, danas cula da se misli da radja Trumpove glasace sto je, zapravo, dijametralno suprotno od istine u velikom dijelu Amerike. Naravno da postoje razlike od drzave do drzave, distrikta i distrikta, a i skola unutar jednog distrikta, ali Amerika je ionako previse heterogena da bi ju se svelo pod zajednicki nazivnik.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ja bih ovako iz daljine rekla da americki skolski sustav puni bolje prepoznaje jake i slabe strane ucenika, pa i po cijenu da se ne ide u širinu. U dubinu se ide jedino ako je ucenik zaintetesiran i sklon odredenim predmetu. Rekla bih da se tamo jako brzo potice djecu da prepoznaju svoje intetese i onda sve ide u tom smjeru. Dok kod nas su stvari prilicno drugacije i svi moraju sve, jednakim tempom i u jednakon kolicini minimalno do kraja osnovne skole. Srednje nakon toga isto nisu neka sreca. Previse predmeta, premalo dubine u svemu.

  5. #5
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    ne znam kako je sad u američkim školama, prije puno godina je bilo slabo s programom, do te mjere da se nakon 8 godina osnovne učenik jedva snašao u srednjoj kod nas jer su npr. najzahtjevnije gradivo iz matematike do 8. razreda bili razlomci koji se kod nas rade u 6. razredu.

    po ovome što vertex piše ne bih rekla da je puno drugačije nego tada, ali opet, vjerojatno ovisi o školi i kao i uvijek i svugdje o nastavničkom kadru.

  6. #6
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Dok kod nas su stvari prilicno drugacije i svi moraju sve, jednakim tempom i u jednakon kolicini minimalno do kraja osnovne skole. Srednje nakon toga isto nisu neka sreca. Previse predmeta, premalo dubine u svemu.
    Ovo je apsolutna istina.
    Da nije tako, možda ovu temu ne bi ni imali

  7. #7
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    slažem se, sirius je posve u pravu

  8. #8
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam kako je sad u američkim školama, prije puno godina je bilo slabo s programom, do te mjere da se nakon 8 godina osnovne učenik jedva snašao u srednjoj kod nas jer su npr. najzahtjevnije gradivo iz matematike do 8. razreda bili razlomci koji se kod nas rade u 6. razredu.

    po ovome što vertex piše ne bih rekla da je puno drugačije nego tada, ali opet, vjerojatno ovisi o školi i kao i uvijek i svugdje o nastavničkom kadru.
    X

    Kaae mislim da samo malo idealiziras opcenito americki sustav (ukljucujuci obrazovni i zdravstveni). Kao i n.grace imam previse rodbine i prijatelja koji zive preko bare, previse informacija koje su mi raspolozive iz prve ruke.

    Naravno kao i svugdje i u svemu, sve ima + i -.

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam kako je sad u američkim školama, prije puno godina je bilo slabo s programom, do te mjere da se nakon 8 godina osnovne učenik jedva snašao u srednjoj kod nas jer su npr. najzahtjevnije gradivo iz matematike do 8. razreda bili razlomci koji se kod nas rade u 6. razredu.

    po ovome što vertex piše ne bih rekla da je puno drugačije nego tada, ali opet, vjerojatno ovisi o školi i kao i uvijek i svugdje o nastavničkom kadru.
    Sad opet iz cipela roditelja dvoje djece van standarda rekla bih da je nasa matematika prezahtjevna. Radi se previse toga, prebrzo skace s gradiva na gradivo , i uglavnom ponasa kao da ce sva djeca u najmanju ruku studirati matematiku.
    Rekla bih da mozda 1/3 ucenika cijelo vrijeme moze pratiti matematiku u tom tempu bez vecih poteskoca. Sve ostali osudeni su na povrsnost, mrznju i strah prema predmetu , i placene instrukcije.

  10. #10
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Nasa nastava definitivno nije prilagodjena prosjecnom uceniku zato se mnogi "koprcaju".

    Kad su krenula u Zg u starije razrede osnovne djeca kumova, povratnika iz Njem, njima je to bio šok, koliko gradiva, koliko detalja za zapamtiti, koliko svega i svacega...ne znam kako su prezivjeli te godine prilagodbe. Lektira im je isto bila muka teska (preopsezna), iako su bili govornici hrvatskog.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.02.2021. at 16:57

  11. #11
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Da sirius, matematika je dosta zahtjevna, a kako su sad radili izmjene u kurikulumu, cini mi se da je postala jos zahtjevnija.

    U gimnazijama se rade neke stvari koje su realno za ocekivat za studente na PMF-u.

    Otac mi je umirovljeni gimnazijski prof.matematike i fizike, pa je pratio dugi niz godina sve promjene.

  12. #12
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Da sirius, matematika je dosta zahtjevna, a kako su sad radili izmjene u kurikulumu, cini mi se da je postala jos zahtjevnija.

    U gimnazijama se rade neke stvari koje su realno za ocekivat za studente na PMF-u.

    Otac mi je umirovljeni gimnazijski prof.matematike i fizike, pa je pratio dugi niz godina sve promjene.
    "Dosta zahtjevna " je blago receno.
    Jos bih i tolerirala tu zahtjevnost u gimnaziji, to je nesto sto biras po nekim kriterijima, ali osnovna... pretesko, a svi moraju pratiti istu razinu. Dusu dalo za biznis sa instrukcijama samo da bi savladao osnovno.

  13. #13
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sad opet iz cipela roditelja dvoje djece van standarda rekla bih da je nasa matematika prezahtjevna. Radi se previse toga, prebrzo skace s gradiva na gradivo , i uglavnom ponasa kao da ce sva djeca u najmanju ruku studirati matematiku.
    Rekla bih da mozda 1/3 ucenika cijelo vrijeme moze pratiti matematiku u tom tempu bez vecih poteskoca. Sve ostali osudeni su na povrsnost, mrznju i strah prema predmetu , i placene instrukcije.
    slažem se potpuno. previše svega, stalno se radi novo i ne ponavlja staro gradivo

  14. #14
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    i za primjer - kad je pogledao udžbenik biologije iz 7. razreda moje starije cure, brat mi je rekao da su neki dio gradiva iz tog udžbenika učili na studiju medicine. isto i sad, kad je 3. gimnazije, učila je za test ono što je brat radio na 2. godini medicine iz fiziologije (prije puno godina). svake godine je sve više nabrijano i ne znam čemu sve to

  15. #15
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Suludo...

  16. #16
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    "Dosta zahtjevna " je blago receno.
    Jos bih i tolerirala tu zahtjevnost u gimnaziji, to je nesto sto biras po nekim kriterijima, ali osnovna... pretesko, a svi moraju pratiti istu razinu. Dusu dalo za biznis sa instrukcijama samo da bi savladao osnovno.
    I to biznis na crno.

    Slažem se. Previše svega, nabacanog, naguranog. Djeca iz škole izlaze s nekakvim poluznanjem. Najgore od svega je što im već od nižih razreda ovakav sustav ubije volju za učenjem i školovanjem. Osim ako imaš suludu sreću pa naletiš na učiteljicu ili učitelja koji to uspije izvuć.

  17. #17
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam kako je sad u američkim školama, prije puno godina je bilo slabo s programom, do te mjere da se nakon 8 godina osnovne učenik jedva snašao u srednjoj kod nas jer su npr. najzahtjevnije gradivo iz matematike do 8. razreda bili razlomci koji se kod nas rade u 6. razredu.

    po ovome što vertex piše ne bih rekla da je puno drugačije nego tada, ali opet, vjerojatno ovisi o školi i kao i uvijek i svugdje o nastavničkom kadru.
    Ali sto je standard, odnosno koje kriterije postavljamo?

    Mozda su americke skole prenezahtjevne i djeca ne uce dovoljno, ako je cilj da se integriraju u hrvatsku srednju skolu. No to im nije cilj. Vecini njih, barem, ukljucujuci i djecu Hrvata koji zive u Americi. Ja sam prilicno sigurna da moja djeca nece pohadjati hrvatsku srednju skolu jer se nemam namjeru vracati u Hrvatsku u tom periodu. Tko zna sto ce stvarno biti za 5-6 godina, ali za sad to uopce nije u planu.

    Ja sam zavrsila osnovnu i srednju skolu i fakultet u Hrvatskoj i razina znanja s kojom sam dosla mi nije bila nikakva prednost pred "nazadnim" Amerikancima. Da konkretno objasnim, kad sam dala papire na nostrifikaciju, ispalo je da imam dovoljno za Bachelor's Degree i brda i brda dodatnih "credits" koji ne sluze nicemu (a ne sluze mi bas ni osobno jer vecina tih predmeta me nisu naucila ama bas nista, osim da je (meni bilo) jako tesko napamet nauciti 15-20 knjiga i recitirati ih pred starijom gospodom na odredjen nacin koji je njima prihvatljiv). Nista od tog "znanja" nikad nisam koristila, niti cu koristiti a radila sam u struci i u Hrvatskoj, a i ovdje. Onda sam pitala, ok, uz sve te dodatne, rasparene credits, mogu li ja dobiti jos koji Bachelor's i rekli su da bih mogla, ali samo i ako polozim na faksu predmete iz General Education skupine, sto je kod nas gradivo srednje skole. S obzirom da sam drustvenjak i da sam o ovome razgovarala u tridesetim godinama zivota, rekla sam no thank you jer, brat bratu, ne sjecam se vise Calculusa, odnosno integrala, matrica i tko zna cega sto me je hrvatska prirodoslovno-matematicka gimnazija ucila, niti se zelim sjecati jer se time ne bavim. Plus, svaki od tih predmeta bi me kostao oko $2,000 po semestru pa mi je bilo i skupo. Prihvatila sam onda taj bachelor's koji su mi dali i otisla na master's jer sam za to imala preduvjete. U tom treunutku sam bila okruzena ljudima iz struke, znaci osobama sa slicnom i/ili istom strucnom spremom i nisam se isticala kao izuzetno posebno obrazovana zbog fakulteta zavrsenog u Hrvatskoj. Bili smo tu negdje, s nekim razlikama. Recimo ja sam bila upoznata s likom i djelom Immanuela Kanta (doticali smo se filozofije u nekim predmetima) jer je to ukljucivala moja srednja skola i FPZG, a neki od njih do tad nisu imali dodira s njim. Oni su, s druge strane, bili puno bolje upoznati s americkom knjizevnosti (opet dio diplomskog studija), a ja sam nadoknadila zaostatke. Ja sigurno bolje od njih znam detalje o, stajaznam, Krbavskoj bitci i Banu Jelacicu i Sulejmanu tko zna kojem od prosjecog studenta Technical Communication, ali moj dobar prijatelj, doktor povijesti na lokalnom sveucilistu koji se specijalizirao za Middle Eastern and Islamic studies je miljama ispred mojeg znanja o bilo cemu sto smo ucili iz povijesti sto, opet, nije potrebno za svakodnevan zivot.

    I ovo nije idealiziranje sustava, vec ukazivanje na nesto sto je bolje. Ja uvijek ljudima ovdje govorim kako je u Hrvatskoj super sto postoje strukovne skole i sto mozes odabrati sto te zanima i s 14 godina, a ne samo i iskljucivo s oko 20 (s obzirom da vecina ekipe ovdje defininira studijski program negdje na trecoj godini fakulteta). Jos kad bi se bolje organizirala nastava i prilagodila ucenicima koji nisu samo i iskljucivo prosjek, gdje li bi ovome bio kraj.

    Ne idealiziram ni americko zdravstvo. Zao mi je sto se tako tumaci ono sto pisem.

  18. #18
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ja nemam pojma kakva je americka skola, ali na doktorskom studiju, Amerikanci ne zaostaju ni malo za jakim europskim narodima. Dapače, baš su super. Kakve su naše škole si nazalost mogu samo svakodnevno cupat kosu, jer ja dobijem rezultat toga. I to reklo bi se vrhnje.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 04.02.2021. at 17:55

  19. #19
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    prokislo ti vrhnje

  20. #20
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Uvijek me kopkalo to što viša razina kaže da se na nižoj ne radi dobro i da su ulazni rezultati slabi. Pa tako sveučilišni nastavnici čupaju kosu s friškim studentima, u gimnazijama se zgražaju neznanjem iz osnovne škole, a predmetna nastava ne zna što bi s novopridošlim petašima.
    A međunarodna testiranja pokazuju da nam je razredna nastava najbolji dio školstva!
    Pa, molit ću lijepo, đe je zapelo?

  21. #21
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ima i dobrih škola. Moj ima dobru podlogu, vidi sad na faksu .
    A da ima svega, ima. I ja sam radila na faksu i bome se svega naslušala.

    Zanima me kako će ispasti sad ova online generacija. Meni je mog mlađeg djeteta uzasno zao. Cijele dane je pred monitorom. Nadam se da ce srednjoškolce što prije vratit u škole

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ima i dobrih škola. Moj ima dobru podlogu, vidi sad na faksu .
    A da ima svega, ima. I ja sam radila na faksu i bome se svega naslušala.

    Zanima me kako će ispasti sad ova online generacija. Meni je mog mlađeg djeteta uzasno zao. Cijele dane je pred monitorom. Nadam se da ce srednjoškolce što prije vratit u škole
    Pa idu u skolu u ponedjeljak. Svi.

  23. #23
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ozbiljno? Ajme super. Ne pratim. Bum slušala dnevnik

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    "Dosta zahtjevna " je blago receno.
    Jos bih i tolerirala tu zahtjevnost u gimnaziji, to je nesto sto biras po nekim kriterijima, ali osnovna... pretesko, a svi moraju pratiti istu razinu. Dusu dalo za biznis sa instrukcijama samo da bi savladao osnovno.
    Slažem se. Ono što nedostaje su dobri temelji. Meni se činilo da to gradivo uopće ne ponavljaju. Prebrzo se išlo dalje samo da se odradi plan i nedajbog gripe ili tako nečega, klinci uopće nisu mogli pratiti. A moji sinovi nikada nisu imali problema s tim, ali ako bi izostali s nastave, teško su hvatali korak. Znala sam ih poslati na dopunsku u tim situacijama. Osim toga, mi smo svojoj djeci mogli pomoći, a hrpa roditelja nije u prilici da to napravi, bez obzira na razloge.

    Gradivo trećeg i četvrtog razreda činilo mi se kao vreća za smeće, kao da je netko unutra bez ikakvog reda nagurao sve i svašta... Djeca su se baš patila s tim, jer nije bilo predaha ni dovoljno ponavljanja da im gradivo sjedne. Posljedice za mnoge su dugoročne. Iz razreda mog starijeg samo je on upisao matematičku gimnaziju. Iz razreda mog mlađeg sina nitko.

    S druge strane, mnoga bistra djeca procvjetaju u srednjoj školi, kad se nađu pred većim izazovima.

  25. #25
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek me kopkalo to što viša razina kaže da se na nižoj ne radi dobro i da su ulazni rezultati slabi. Pa tako sveučilišni nastavnici čupaju kosu s friškim studentima, u gimnazijama se zgražaju neznanjem iz osnovne škole, a predmetna nastava ne zna što bi s novopridošlim petašima.
    A međunarodna testiranja pokazuju da nam je razredna nastava najbolji dio školstva!
    Pa, molit ću lijepo, đe je zapelo?
    vjerujem da zapinje u ovom o čemu pišemo, previše svega, stalno se ide dalje bez utvrđivanja prethodnog, sve se nagomila i sve ispari, a vjerojatno je razredna nastava najbolji dio školstva baš zato što još nema toliko gradiva kao u višim razredima.

  26. #26
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek me kopkalo to što viša razina kaže da se na nižoj ne radi dobro i da su ulazni rezultati slabi. Pa tako sveučilišni nastavnici čupaju kosu s friškim studentima, u gimnazijama se zgražaju neznanjem iz osnovne škole, a predmetna nastava ne zna što bi s novopridošlim petašima.
    A međunarodna testiranja pokazuju da nam je razredna nastava najbolji dio školstva!
    Pa, molit ću lijepo, đe je zapelo?
    Pa ja se slazem s tom procjenom, da je do 4. Ok (vjerojatno i zbog toga sto jos roditelji prate). Za ostalo imam misljenje, ali mislim da je kriva tema.

  27. #27
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    vjerujem da zapinje u ovom o čemu pišemo, previše svega, stalno se ide dalje bez utvrđivanja prethodnog, sve se nagomila i sve ispari, a vjerojatno je razredna nastava najbolji dio školstva baš zato što još nema toliko gradiva kao u višim razredima.
    Pa moralo bi se prethodno nauceno kombinirati s novim da se vidi cemu sluzi. Ali to je posljedica. Uzrok je sto ti mozes stoput raditi novi program, ako ljudi rade kako znaju od prije. Financijska motivacija nedostaje. Vaznije je ispuniti tablice nego dobro odraditi nastavu. Tablice, tablice, tablice. Svake godine netko zakljuci da te tablice nisu dobre, pa se malo drugacije tablice ispunjavaju. Pa nekog novog zaposle negdje kojem isto trebaju neke tablice da opravda svoje postojanje. Pa onda neki izvjestaj, ne znam vise kome.

  28. #28
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Prije si ima plan i pripreme i bio si miran. Sad bi meni trebalo imati jedinice koje moras obraditi, smislene ishode ucenja, ostalo bi se vecinom trebalo moci povuci iz baza podataka.
    Ovo je sad totalni OT. Ali mislim da se tu trose vazni resursi zbog kojih pati kvaliteta obrazovanja.

  29. #29
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ajme koliko tipfelera

  30. #30
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Usput, i tete u vrticu stalno tablice ispunjavaju. Djeca su sama, a tete za radnim stolom tablice ispunjavaju.

  31. #31
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja sam licno prosla kroz oba sistema: balkanski (BiH is Srbija) i Americki. Ovde sam isla na Community College, posle toga sam diplomirala s Bachelor's degree na drzavnom univeritetu, a sad sam na Master's studijama. Ne bih se vracala :D

  32. #32
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Kli kli,
    Visokoskolsko obrazovanje je neupitno na svjetskoj razini.
    Jel ti bilo zahtjevnije studirati u Bg ili u USA? Pristup/nacin savladavanja materije je zasigurno zanimljiviji u USA.

    A kako ocjenjujes obrazovanje u osnovnoj skoli bas me zanima, buduci da su ti djeca razne dobi pa vec imas iskustva?
    Jesu jako zatrpani kao nasi s ucenjem svega i svacega bitnog i nebitnog?

    Znam da ne mozes usporedit danasnju osnovnoskolsku nastavu u Srbiji s USA i da ste otisli prije nego su djeca isprobala skol.sustav u Srbiji (jel dobro pamtim ili lupetam??!!), al onako po tvom misljenju jel steknu podjednako opce znanje iz vecine podrucja npr. matematika, povijest, knjizevnost...ono sto narodski kazemo opca kultura.

    Sad sam se zapetljala tipkam i kuham, al valjda me se kuzi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.02.2021. at 20:21

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja ne bih imala nista protiv da moja djeca steknu manje obrazovanja iz opce kulture, a vise iz stvari koje ih zanimaju i u kojima su stvarno dobri.

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne bih imala nista protiv da moja djeca steknu manje obrazovanja iz opce kulture, a vise iz stvari koje ih zanimaju i u kojima su stvarno dobri.
    I ja isto.
    Neke stvari su i tako gubitak vremena i uopce ih ne pospreme za kasnije.

  35. #35
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne bih imala nista protiv da moja djeca steknu manje obrazovanja iz opce kulture, a vise iz stvari koje ih zanimaju i u kojima su stvarno dobri.
    Ja ne znam sto se danas uči, ali mi smo učili kad se koja zemlja oslobodila kolonijalizma, morali smo znati svaku selendru u Jugoslaviji pokazati na karti, kojeg datuma su formirani narodnooslobodilacki odbori itd. Sjecam se iz osnovne skole 4 japanska otoka. U drustvu raznoraznih stranaca nitko ih iz USA ili EU nije znao. Puno Kineza sve znaju nabrojat ako ih razumijes. Radila sam s jednim sto se sjecao skoro cijelog periodnog sustava elemenata.

  36. #36
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne bih imala nista protiv da moja djeca steknu manje obrazovanja iz opce kulture, a vise iz stvari koje ih zanimaju i u kojima su stvarno dobri.
    Potpis

  37. #37
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Tak sam se ja školovala kod Šuvara, pa mi sad fali opća kultura

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Tak sam se ja školovala kod Šuvara, pa mi sad fali opća kultura
    Osim ako nisi isla u "kulturu"

  39. #39
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Tak sam se ja školovala kod Šuvara, pa mi sad fali opća kultura
    Za sto ti fali?

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Za sto ti fali?
    Ne moze konkurirati u "Potjeri" i "Milijunasu"?

  41. #41
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kli kli,
    Visokoskolsko obrazovanje je neupitno na svjetskoj razini.
    Jel ti bilo zahtjevnije studirati u Bg ili u USA? Pristup/nacin savladavanja materije je zasigurno zanimljiviji u USA.
    Ne kuzim sad, je li problem u tome sto sam ja rekla da mi je bolje ovdje nego tamo, u nekim stvarima (a ne u drugima), ili govorim jezik koji ne razumijem? Zbunjena sam bas.

  42. #42
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    E tu se ne slazem, meni je opca kultura neki must have.
    A uz to poznavanje svega drugog sto te posebno zanima.

    Ja sam jednog decka ostavila evo outat cu se jer nije znao za neke osnovne zemljopisne pojmove iz nase regije npr.da je Derventa u BiH a kao skolovani operni pjevac.
    Ma mali ajd ti ća....

    Kod muskih me znanje i intelekt jako pale ono intelektualno nadmudrivanje ....ajme odosmo OT.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.02.2021. at 21:50

  43. #43
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Za sto ti fali?
    Pa onak, za opću kulturu. Mislim nije da baš nemam pojma al recimo kad netko veli latinsku izreku, ja ju ne kužim. To je sad prvi primjer kojeg sam se sjetila.
    .I u razgivoru s MMom vidim kak on nekaj zna a ja nikad čula. Srećom ima i obrnutih slučajeva

  44. #44
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Osim ako nisi isla u "kulturu"
    He he, nisam. Možda si iz forumske prepiske skužila da imamo "obiteljsku" školu

  45. #45
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Nano, je ucenje latinskog nije gubitak nego dapace velika prednost. Ja sam latinski jako voljela iako nije bio lagan.

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Pa onak, za opću kulturu. Mislim nije da baš nemam pojma al recimo kad netko veli latinsku izreku, ja ju ne kužim. To je sad prvi primjer kojeg sam se sjetila.
    .I u razgivoru s MMom vidim kak on nekaj zna a ja nikad čula. Srećom ima i obrnutih slučajeva
    Onda si mogla i u medicinsku. Pa bi tamo za ocjenu iz latinskog morala nauciti 50 latinskih izreka napamet. To bi bilo cisto dovoljno da povremeno ocaras poznanike.

  47. #47
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nano, je ucenje latinskog nije gubitak nego dapace velika prednost. Ja sam latinski jako voljela iako nije bio lagan.
    Je, koristim latinski svakodnevno kad kupujem u Lidlu i razgovaram na kavi. ( koju vec mjesecima nisam pila s nekim)
    Daj me nemoj. Potpuno je beskoristan ako ti ne treba u struci . Sad mi ne pada trenutni niti jedna na pamet osim medicine. Mozda pravo...

  48. #48
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Lili, nismo ga imali. Nije to bio moj izbor. U školi su za djecu koja su htjela na medicinu držali fakultativnu nastavu latinskog.

    Morala bih potražit svjedodžbe al mislim da smo 3. I 4. Razred imali jako malo predmeta - uglavnom matku i informatiku, hrvatski, engleski i kaj ja znam kaj još. Vjerojatno logiku, psihologiju. Ma ne znam više

  49. #49
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Vjerujem da mi je latinski, pomalo, pomogao oko stranih jezika i dobro dodje kod etimologije rijeci (kojom se ne bavim) i razumijevanja lijecnickih nalaza, sto je opcenito, igrom slucaja, dio kucne svakodnevice. S druge strane, moj muz od latinskog L vidjeo nije, a odlicno se snalazi s tim istim papirima. Ako mi, inace, poznajete muza, slikom i prilikom, onda je ocito posve jasno da ga nisam birala po velicini sick packa ili uspjesima u sportu i/ili modnoj pisti, ali mislim da bi dosta dobro prosao u Milijunasu, pod uvjetom da ga ne pitaju gdje su Stolac, Prozor, Ulcinj i Majske poljane. Ja konkretno znam gdje su, ali nista mi to ne znaci u zivotu. U najgorem slucaju, uvijek ih se moze potraziti na karti.


    a, ae, ae, am, a, a, ae, arum, is, as, ae, is

    Recitiram spremno danju i nocu. Ako me tko pita. A ne pita.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 04.02.2021. at 22:19

  50. #50
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Onda si mogla i u medicinsku. Pa bi tamo za ocjenu iz latinskog morala nauciti 50 latinskih izreka napamet. To bi bilo cisto dovoljno da povremeno ocaras poznanike.
    Ave Cesar imperator...[emoji3]

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •