Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 127

Tema: Rižino mlijeko

  1. #51
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    nika i ja obozavamo Alnaturino rizino mlijeko!!

  2. #52
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Nia_Zg prvotno napisa
    Sad baš čitam u kuharici od Aveline Kushi u vezi rižinog mlijeka. Kaže da je majčino mlijeko osnovna namirnica prvih 6 mjeseci, kad se postepeno počinje uvoditi kašasta hrana bez soli. Mlijeko od žitarica se uvodi nakon 8. mjeseca kao osnovna bebina hrana, a može se uvesti i prije. Smeđa riža je osnovni sastojak mlijeka od žitarica, a njena hranjivost je vrlo slična hranjivosti majčinog mlijeka. Slično tvrdi i Jadranka Boban Pejić u svojoj knjizi. Dakle ipak AD mlijeko i kravlje mlijeko nije potrebno, nego rižino može biti zamjena, i tako mislimo dojiti do godine dana.
    Ne znam što je od napisanog veća kontradikcija!
    Zašto je Aveline Kushi autoritet, ako može "provaliti" da je rižino mlijeko OSNOVNA bebina hrana nakon navršenih 6 mjeseci?! :shock:
    Osnovna bebina hrana je i dalje majčino mlijeko, a ako majke ne doje - onda adaptirano mlijeko.
    Čak se savjetuje da se r.m. ne daje djeci prečesto jer u njemu ima arsena zbog tretiranja pesticidima.
    I onda netko napiše kako je to OSNOVNA djećja hrana nakon 6 mjeseci!

    Moramo svi pripaziti što pišemo; doći će netko tko će nam možda i povjerovati!

  3. #53

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    evo došla ja provjeriti

    i ne mogu vjerovati što će se sve izmisliti

    došla sam se samo zgroziti
    ostalo je apricot napisala

  4. #54

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    krivo sam pročitala

    nadam se da NEĆE POVJEROVATI

    kakve su reference tih ljudi koji to pišu?
    klinička dječja gastroenterologija ili what?

  5. #55
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Zašto je Aveline Kushi autoritet, ako može "provaliti" da je rižino mlijeko OSNOVNA bebina hrana nakon navršenih 6 mjeseci?! :shock: !
    zato što je gospođa jedna od prvih dama Makrobiotike

  6. #56
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    tako je
    i ima debelu korist od tih navoda
    kao i JBP

  7. #57

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    nemojte se zezati sa prehranom svoje djece!!

  8. #58
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    tako je
    i ima debelu korist od tih navoda
    gospođa je pokojna
    njen muž je jedan od najcjenjenijih boraca za zdravu prehranu
    budućnost će pokazati

    ja bih rado da mi netko objasni (ne u vezi djece nego općenito) zašto mi, kao sisavci, ovisimo o mlijeku drugih sisavaca?
    ili je možda priroda predvidjela da dojimo do 13-te godine djeteta, dokle se kaže da mu je potrebno pola litre mlijeka dnevno?
    jel postoji sisavac koji doji tako dugo?

  9. #59
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne znam postoji li sisavac koji doji 13 godina.
    neki veći sisvci doje do sedme godine i to je podatak na kojemu sam ja stala.

    te floskule o "pola litre mlijeka dnevno" treba uzeti cum grano salis.
    mislim da nije stvar u količini popijenog mlijeka, nego u količini kalcija.
    a sad... hoćeš li ga ti uzeti kroz mlijeko, tvrdi sir, sušeni peršin, sezam, brokulu, tofu, sušene smokve ili bademe... potpuno je svejedno.

    i, ne bih rekla da ovisimo o mlijeku drugih sisavaca, sve je stvar navike.
    ali ne bih ga tako olako ni odbacivala.

  10. #60
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Uf, uf, trebala sam cijeli taj dio prepisati, da se odmah ne okomite na dio konteksta
    Aveline Kushi propagira dojenje do barem 12 ili 14 mjeseci.
    Malo su nezgrapno napisali to u knjizi, osnovna hrana nakon 8 mjeseci, misli se osnovna hrana od dohrane, dakle misli se od kašica. Idu naravno i povrće i voće, ali kašice od žitarica su po njima osnovne uz razne dodatke i varijacije.

    Mi i tako mislimo dojiti sigurno do godine dana, a za dalje vidjet ćemo, samo sam htjela reći da ću radije djetetu davati nakon dojenja rižino mlijeko nego kravlje AD, prvenstveno zbog svih onih hormona i svega ostalog u kravljem mlijeku.

  11. #61
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    možeš razmišljati na taj način, ali i na ovaj:

    http://www.tportal.hr/lifestyle/obit...o-mlijeko.html

    zato se treba čuvati od bilo kakvih "u kamenu zapisanih" informacija.

  12. #62
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    možeš razmišljati na taj način, ali i na ovaj:

    http://www.tportal.hr/lifestyle/obit...o-mlijeko.html

    zato se treba čuvati od bilo kakvih "u kamenu zapisanih" informacija.
    već smo ustanovili da su najčešća na našem tržištu od organski biološki uzgojene riže

  13. #63
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    to mora da su neka ogromna polja organski uzgojene riže kada tolike količine dospiju i do male Hrvatske :/

    prilično sam skeptična prema cijeloj toj priči jer sam rižina polja viđala isključivo iz punotračne autopute.

    ali, premalo znam o tome da bih išta tvrdila, ovdje sam da pobijam tvrdnju kako nakon 8. mjeseca djetetova života rižino mlijeko treba biti temelj dohrane.
    to mi je svakako kontroverzna informacija.

  14. #64
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    certifikate je jako teško dobiti.
    rižino mlijeko nije temelj, raznovrsna prehrana je.
    pitanje je potreba za kravljim mlijekom

  15. #65
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne vjerujem da je nužno

  16. #66
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Jadranka Boban Pejić u svojoj knjizi preporučuje rižino mlijeko i za djecu koja ne doje, umjesto adaptiranog mlijeka, kao jedinu hranu. Što jest jest, nije radi profita, jer preporučuje vlastitu proizvodnju rižinog mlijeka.

  17. #67
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    ja sam taj dio njene (JBP) knjige citala par puta jer mi nije bilo posve jasno sta i kako misli. ona pise da ne dojena djeca trebaju piti AD, ali da se s pocetkom dohrane moze uvesti rizino. samo nigdje nisam nasla kako ona to misli, kao zamjenu ili dodatak? :/ ....ali osim toga mi se njena knjiga i savjeti o zdravoj prehrani jako svidaju

  18. #68
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    a da, i stvarno nuzno za zdravu prehranu djeteta nije ni kravlje ni rizino mlijeko - poslije 1. godine mislim, a do tada majcino i/ili AD.

  19. #69
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Jadranka Boban Pejić u svojoj knjizi preporučuje rižino mlijeko i za djecu koja ne doje, umjesto adaptiranog mlijeka, kao jedinu hranu. Što jest jest, nije radi profita, jer preporučuje vlastitu proizvodnju rižinog mlijeka.
    ona kroz to "propagira" svoju životnu filozofiju
    a od nje i živi
    nisam, dakle, mislila na direktnu financijsku korist


    Citiraj Ivana B-G prvotno napisa
    a da, i stvarno nuzno za zdravu prehranu djeteta nije ni kravlje ni rizino mlijeko - poslije 1. godine mislim, a do tada majcino i/ili AD.
    do godine dana ne da nije nužno, nego se savjetuje izbjegavanje.
    mnogi preporučaju tek nakon drugog rođendana

  20. #70
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Ivana B-G prvotno napisa
    ja sam taj dio njene (JBP) knjige citala par puta jer mi nije bilo posve jasno sta i kako misli. ona pise da ne dojena djeca trebaju piti AD, ali da se s pocetkom dohrane moze uvesti rizino. samo nigdje nisam nasla kako ona to misli, kao zamjenu ili dodatak? :/ ....ali osim toga mi se njena knjiga i savjeti o zdravoj prehrani jako svidaju
    Ona piše da je mlijeko od žitarica po sastavu i hranjivosti najsličnije majčinom, te da je bolje hraniti dijete mlijekom od riže ili soje ako majka ne može dojiti.

  21. #71
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj WHO prvotno napisa
    Soy Milk versus Cow's Milk
    Like soy baby formula, soy milk is becoming popular with older children, both for children with milk allergies and for parents who are simply trying to avoid cow's milk.

    Soy milk is a good substitute for cow's milk, but keep in mind that soy milk is all reduced fat or low fat and so is not usually a good choice until a child is at least two years old. Until then, after your infant is 12 months old, a toddler soy formula, such as ***, might be better choices.

    Although several other "expert" websites recommend giving "whole" fat soy milk to younger toddlers under two years old, no brands of soy milk have the equivalent amount of fat per serving as whole milk. When looking, keep in mind that whole cow's milk has 8g of fat per serving, while 2% reduced-fat milk has about 5g of fat. Most brands of soy milk only have 4g to 5g of fat per serving or less. In fact, low-fat soy milk only has about 2.5g of fat, which is the equivalent of 1% cow's milk.

    Remember that the American Academy of Pediatrics states, "Young children need calories from fat for growth and brain development," and that, "This is especially important in the first 2 years of life." So if you do give your younger toddler reduced-fat milk, be sure to make up for that missed fat in other parts of your child's diet.


  22. #72
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    masnoća ima svakakvih, biljnog i životinjskog porijekla. ne nužno samo životinjskog

  23. #73
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ona piše da je mlijeko od žitarica po sastavu i hranjivosti najsličnije majčinom, te da je bolje hraniti dijete mlijekom od riže ili soje ako majka ne može dojiti.
    ovo ovako u mojoj knjizi ne pise!...ali idem bas ponovo pogledat. :/

    i da apricot, slazem se s tobom, nisam dobro napisala. dakle u prvoj godini majcino (AD) i poslije 1. godine moze kravlje, ali ono nije nuzno, kao sto nije nuzno uvesti ijedno drugo mlijeko kada se jednom prestane dojiti. e, tako sam mislila.

  24. #74
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ona piše da je mlijeko od žitarica po sastavu i hranjivosti najsličnije majčinom, te da je bolje hraniti dijete mlijekom od riže ili soje ako majka ne može dojiti.
    po čemu? zar nije sastav rižinog mlijeka riža + voda ???

    zar onda nije jednako dobro, ako ne i bolje, djetetu davati, npr. rižu? :?


    uostalom, u svakom rižinom mlijeku ima soli, a znamo da s njom u prvoj godini života treba biti oprezan pa mi nije jasno kako netko može tvrditi da je rižino mlijeko može biti zamjena za majčino (ili ad, svejedno) :/

  25. #75
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Ivana B-G prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ona piše da je mlijeko od žitarica po sastavu i hranjivosti najsličnije majčinom, te da je bolje hraniti dijete mlijekom od riže ili soje ako majka ne može dojiti.
    ovo ovako u mojoj knjizi ne pise!...ali idem bas ponovo pogledat. :/
    Strana 71, ispod naslova "Umjetne formule" Citiram:

    "Također mislim da je puno bolje hraniti dijete mlijekom od žitarica ili soje, ako majka već ne može dojiti."

    Moje izdanje knjige je iz 1998. Ako je u kasnijim izdanjima to promijenjeno, drago mi je.

  26. #76
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ona piše da je mlijeko od žitarica po sastavu i hranjivosti najsličnije majčinom, te da je bolje hraniti dijete mlijekom od riže ili soje ako majka ne može dojiti.
    po čemu? zar nije sastav rižinog mlijeka riža + voda ???

    zar onda nije jednako dobro, ako ne i bolje, djetetu davati, npr. rižu? :?


    uostalom, u svakom rižinom mlijeku ima soli, a znamo da s njom u prvoj godini života treba biti oprezan pa mi nije jasno kako netko može tvrditi da je rižino mlijeko može biti zamjena za majčino (ili ad, svejedno) :/
    Nema soli ako ga napraviš sam, iako se riža kuha sa kombu algom koja sadrži sol, ali smatra da ta količina ne šteti. Maloj bebi baš i ne možeš davati rižu, zar ne

  27. #77
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Nema soli ako ga napraviš sam, iako se riža kuha sa kombu algom koja sadrži sol, ali smatra da ta količina ne šteti. Maloj bebi baš i ne možeš davati rižu, zar ne
    ne možeš davati ni sol, zar ne?

    a ovako daješ i sol i rižu :/



    meni ovo zaista nije jasno :?

  28. #78
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ma ne može beba jesti krutu hranu, ne možeš novorođenče prehraniti rižom, kako bi to jelo.

  29. #79
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ma ne može beba jesti krutu hranu, ne možeš novorođenče prehraniti rižom, kako bi to jelo.
    skuhaš u puno vode, izmiksaš i imaš mlijeko vrlo slično ad, barem po izgledu. 8)

    samo što se na taj način riža ne može probaviti pa treba dodati algu :/



    ne mogu zamisliti da dijete, u nedostatku svoga mlijeka, hranim rižom. to mi je stvarno :shock:


    ja stvarno nemam ništa protiv rižinog mlijeka, znala sam M. skuhati gris s njim, i bilo joj je fino. ali to je jela možda jednom tjedno, kao jedan od obroka, a ne kao zamjenu za mlijeko.

  30. #80
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ma ne može beba jesti krutu hranu, ne možeš novorođenče prehraniti rižom, kako bi to jelo.
    skuhaš u puno vode, izmiksaš i imaš mlijeko vrlo slično ad, barem po izgledu. 8)

    .
    Pa tako se to i radi Ima u knjizi JBP recept za napraviti rižino mlijeko za bebu, jedino ide i mali komadić kombu alge.

  31. #81
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    nisam makrobioticarka, mada dijelove njihove prehrambene filozofije upraznjavam i makrobiotiku kao takvu cijenim.
    u knjizi jbp o djecjoj prehrani, ima po meni jako dobrih savjeta i recepata za prehranu djece.

    medutim dio o rizinom mlijeku kao zamjeni za majcinom bih jednostavno preskocila.

  32. #82
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    masnoća ima svakakvih, biljnog i životinjskog porijekla. ne nužno samo životinjskog
    poanta je u tome da je do godine dana temeljna prehrana dojenčeta - mlijeko.
    majčino ili AD (jer je svojim sastavom ipak prilagođenije djeci nego ostala mlijeka)
    ne govorimo, dakle, o tome da djeca "sa strane" mogu jesti špek, ili po par kapi maslinova ulja, ili komadić masnije ribe. te potrebne masnoće bi trebale biti otopljene u onome što je bebi osnovna hrana, u mlijekau dakle.
    a biljna mlijeka to ne zadovoljavaju.

    Citiraj seni prvotno napisa
    medutim dio o rizinom mlijeku kao zamjeni za majcinom bih jednostavno preskocila.
    seni, to znaš ti.
    i znam ja.
    i zna jako puno mama koje susrećemo na forumu.
    ali je, nažalost, puno više onih koji sa 6 mjeseci djeci daju keks i mlijeko.
    za njih se ja bojim da će u najboljoj namjeri kupiti rižino mlijeko i reći "tako piše u jako dobroj knjizi".

  33. #83
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Naravno da je najbolje da majka doji dijete prvu godinu, ali da iz bilo kojeg razloga to ne bih mogla nakon 6, 8 ili 10 mjeseci i da moram birati radije bi djetetu dala domaće napravljeno rižino mlijeko nego AD. Imam totalnu averziju prema tom adaptiranom mlijeku u prahu jer dosta beba od njega dobije i alergije i astmu i sl. Tim više, AD mlijeko je izmišljotina industrijskog društva, dakle 20.stoljeća i ja tom mlijeku jednostavno ne vjerujem :/

  34. #84
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    nia ovaj forum i internet po kojem surfas su proizvodi i "izmisljotine" industrijskog drustva. i tvoj mobitel i topli stan grijan centralnim grijanjem.

    nikako mi nije namjera da tu velicam ad, ali se potpuno slazem sa apri da ukoliko mama ne doji, rizino mlijeko nije dobra zamjena.

    i moja cura je sa 2, 3, 4 godine pila nekad zobeno mlijeko, nekad obicno mlijeko (rizino joj se nije svidjelo, prema sojinom ja imam averziju), ali to kao dio normalne raznovrsne prehrane.

    ti ces naravno napraviti onako kako mislis da treba, ali eto ja samo dajem svoje misljenje.

  35. #85
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Nia_Zg prvotno napisa
    Naravno da je najbolje da majka doji dijete prvu godinu, ali da iz bilo kojeg razloga to ne bih mogla nakon 6, 8 ili 10 mjeseci i da moram birati radije bi djetetu dala domaće napravljeno rižino mlijeko nego AD. Imam totalnu averziju prema tom adaptiranom mlijeku u prahu jer dosta beba od njega dobije i alergije i astmu i sl. Tim više, AD mlijeko je izmišljotina industrijskog društva, dakle 20.stoljeća i ja tom mlijeku jednostavno ne vjerujem :/
    To je tvoj izbor.Zanima me što bi djetetu dala da nije moglo dojiti od početka?Ja recimo nemam ništa protiv mlijeka druge rodilje,ali nema ga baš na tržištu.
    Što god mislili o AD (ako majčinog nema ) kako god okreneš ono je (ipak) najprilagođenija opcija.
    Da li bi djetetu nešto bilo od rižinog,ne znam, i ne bih se igrala.
    Moj tata je bio odhranjen nd prvog tjedna na preprženom brašnu sa šećerom i vodom,a prije dvadesetak godina se u bolnicama djeci radilo "kiselo mlijeko" kravlje +šećer+ limun+voda jer im je AD bilo preskupo.
    U svakom slučaju svaku preporuku treba uzeti sa dobrom dozom logike.

  36. #86
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Da, naravno da koristimo brdo izmišljotina industrijskog društva i naravno da nisu sve dobre. Činjenica je da je mliječni lobi jači nego ikad i mlijeko kakvo je bilo u vrijeme moje bake i danas se ne može uspoređivati, isto kao ni meso. Čak i na selu ljudi koji imaju krave daju im "specijalnu smjesu" koju kupe u veterinarskim trgovinama kako bi krava davala više mlijeka. Što je u toj smjesi, nemam pojma ali nije mi baš normalno da krava bez te smjese daje recimo 4 litre mlijeka a s njom 15-ak litara mlijeka dnevno :? To mi je osobno rekla jedna žena koja se bavi mljekarstvom, izradom sireva i vrhnja, a i potvrdio frend koji je radio u veterinarskoj ambulanti. Ali da ne filozofiram sad na ovom topicu o tome, to je jedan od razloga zašto naginjem više prema makrobiotici.
    I da, da mi beba nije mogla kojim slučajem dojiti, ne bi imala izbora nego dati AD u prvo vrijeme. A obzirom da dojimo nisam bila u toj situaciji, ali sigurno znam da kad prestanemo dojiti nakon godine dana da ću početi davati rižino. Od kravlje mliječnih proizvoda u obzir mi dolaze samo fermentirani proizvodi. Znam da se 99% mama sa mnom neće složiti, ali eto, to je moj izbor.

  37. #87
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a ako ne prestaneš dojiti nakon godine dana, ne moraš se uopće time zamarati.

    moje dijete je u tom periodu tu i tamo konzumiralo rižino mlijeko, jogurte i sireve u većim količinama. kravlje mlijeko tek oko druge godine, i to u simboličnim količinama. tek kad je prestao dojiti (sa cca 3,5 godine) počeo je redovito tražiti mlijeko. rižino mu se odavno prestalo sviđati.

  38. #88
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    pa nakon godine dana dojenja dati rizino je ipak nesto sasvim drugo od toga da otpocetka zivota beba dobija rizino ako nema dojenja.

    inace djelim tvoje dvojbe glede mlijecne industrije. i u smislu da svako dijete mora dnevno popiti pola litre mlijeka, i u smislu kakvoce tih proizvoda (hormoni, antibiotici, pesticidi i slicno)
    moje dijete (9 godina) gotovo uopce ne pije mlijeko, a i dok je bila manja pila ga je rijetko. jede jogurte i sir svjezi, te mozzarellu, parmezan, pekorino, ovcji, kozji...
    medutim to je sve organskog porijekla, vrlo cesto napravljeno i od nepasteriziranog, nehomogeniziranog mlijeka, a kad je bila manja nabavljala sam svjeze (rohmilch), nepasterizirano mlijeko za nju.

  39. #89
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    a ako ne prestaneš dojiti nakon godine dana, ne moraš se uopće time zamarati.

  40. #90
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    meni se AD čini zamjena za mlijeko kao što je čokolino zamjena za kašice. umjetna, zasitna,profitabilna....
    tužno da je da uz sav tehnički napredak nismo kao ljudski rod u stanju napraviti banke majčinog mlijeka, koje bi bile provjerene i sigurne. zašto ne adaptirano majčino mlijeko, pa i u prahu ako je neophodno

  41. #91
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    evo mogu reci da u izdanju knjige JBP od 2007. godine ne pise da se dijete treba hraniti rizinim umjesto AD!! jest, da pise da se treba hraniti s AD do puna 4 mjeseca i onda polako kombinirat s rizinim ( :/ ) ali to u smislu neke dohrane.
    a opet kada prica o dojenju, kaze da treba dojiti sto duze i prvih 6 mjeseci iskljucivo.

    mene isto muci ovo danasnje kravlje mlijeko sta se moze kupit u trgovinama, ali manjka mi nekih alternativa - tj. skuhane i smiksane zitarice u vodi (to su u biti ta biljna mlijeka) koja tako dugo mogu trajati zapakirana mi i nisu neka opcija.
    za sta sada tocno bas treba to mlijeko? u bocicu i/ili salicu uz dorucak mozes staviti i drugih tekucina. müsli mozes napraviti i bez mlijeka.
    i dok kravlje mlijeko koliko toliko jos i ima neki okus i hranjivu vrijednost, ova biljna su samo bljak - barem meni.

  42. #92
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Citiraj Mejra's mommy prvotno napisa
    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    inače, u rižinom pesticidi, a u kravljem hormoni i antibiotici. pa ti biraj :/
    kasno je pa me nasmija sto i nebi trebalo...ali zapravo je zalosno...
    odgovorno tvrdim da u mljeku koje se proizvede u hrvatskim farmama nema niti hormona niti antibiotika e sad što mljekare uvezu to je pitanje :? a negdje sam pročitala da se u hr. uvozi jogurt u prahu iz KINE :shock: mi imamo sreću da možemo piti i jesti sve od 1000% domaćeg mljeka i moja djeca jedu KM od 6mj. samo ga razrijedim sa malo vode a kasnije jedu punomasno i ništ im ne fali i nikada im ne bih dala neko drugo mljeko.

  43. #93
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa stvarno mi je drago ako je to promijenjeno; naime i ja mislim da je knjiga JBP vrlo korisna, prije svega zato što sadrži upute kako treba kuhati žitarice da bi bile dobro probavljive, a onda ima i stvarno zgodnih recepata za dohranu. Proso sa mrkvom i cvjetačom bilo je Leino omiljeno jelo. Zato sam tu knjigu često željelo pokloniti, ali kako je sadržavala tako upitne savjete nisam se na to mogla odlučiti.

  44. #94
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Kinezi ne piju mlijeko. To jest nisu pili dok se mliječna industrija nije probila do njih, između ostalog propagirajući AD kao pravi nadomjestak dojenju. Oni ga prije nisu koristili,a imaju tradiciju dugog dojenja djece.

    Rađene su brojne studije zašto općenito ljudi na istoku nemaju neke bolesti koje zapadnjaci imaju. I jedan od razloga je bila nekonzumacija mlijeka.

    http://www.thechinastudy.com/about.html
    The findings? “People who ate the most animal-based foods got the most chronic disease … People who ate the most plant-based foods were the healthiest and tended to avoid chronic disease. These results could not be ignored,” said Dr. Campbell.

  45. #95
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Mlijeko sadrži velike količine proteina pa ga zato mnogi nazivaju tekuće meso. A dokazano je da taj protein izvlači kalcij iz ljudskoga tijela. Dakle, konzumirajući mlijeko ne samo da ne dobivamo kalcij nego još iz tijela gubimo kalcij koji dobivamo iz drugih izvora.

    http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=261

    mislim da se puno toga još ne zna - evo, mojoj svekrvi je preporučeno mlijeko za osteoporozu, a onda nakon nekog vremena preporuka, izbjegavajte mlijeko

  46. #96
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj zloćko prvotno napisa
    mi imamo sreću da možemo piti i jesti sve od 1000% domaćeg mljeka i moja djeca jedu KM od 6mj. samo ga razrijedim sa malo vode a kasnije jedu punomasno i ništ im ne fali i nikada im ne bih dala neko drugo mljeko.
    to što tvojoj djeci trenutno "ništ ne fali", ne znači da je dobro.
    i ja se pretrpavam slatkišima, još uvijek mi "ništ ne fali", a znam da nije dobro.

    kravlje mlijeko izaziva kapilarno krvarenje probavnog sustava kod male djece i zato su puno češće anemije.
    i da dalje ne nabrajam.

    kako mnogi kažu, kravlje mlijeko je za bebe od krave i kao takvo nije prilagođeno za našu djecu.


    Citiraj ivy prvotno napisa
    Mlijeko sadrži velike količine proteina pa ga zato mnogi nazivaju tekuće meso. A dokazano je da taj protein izvlači kalcij iz ljudskoga tijela. Dakle, konzumirajući mlijeko ne samo da ne dobivamo kalcij nego još iz tijela gubimo kalcij koji dobivamo iz drugih izvora.

    http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=261

    mislim da se puno toga još ne zna - evo, mojoj svekrvi je preporučeno mlijeko za osteoporozu, a onda nakon nekog vremena preporuka, izbjegavajte mlijeko
    i ja sam na mnogo mjesta pronašla podatak da žene nakon neke godine (čini mi se nakon tridesete) ne bi trebale konzumirati mlijeko.

    što se Kineza tiče, koliko znam, oni kalcij nadomještaju svinjskim rebarcima (Davor će više o tome znati. pisao je prije 5-6 godina).
    Ne bih, dakle, uspoređivala njihovu prehrambenu kulturu s našom jer smo miljama daleko (i fizički i "metafizički")-

  47. #97
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    što je onda tako dobro u AD-u, ako smo se složili da je kravlje mlijeko upitno, pogotovo njegovo iskorištavanje kalcija....
    (ok, možda ima dodan kalcij -ima i čokolino)

  48. #98
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    što se Kineza tiče, koliko znam, oni kalcij nadomještaju svinjskim rebarcima
    ja bi rekla ribom :?

  49. #99
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    sad ću vam ja uletjeti s jednim pitanjem...

    moja H je pred koji tjedan napunila 9 mjeseci, dojim, ali bih joj htjela za večeru, recimo, ponuditi nešto "jače". adaptirano mi ne dolazi u obzir - nemam neki konkretan razlog - jednostavno mi je odbojno. valjda zato jer mi je stariji sin alergičan na KM pa mi je još od njega ostalo da pijemo biljna mlijeka. H sam počela davati rižino mlijeko, i sad naletila na ovaj topic, i zbunjena sam totalno (kao i uvijek od previše informacija :/ )

    kaj vi preporučate, koje mlijeko da ja onda dam svojoj maloj?
    napominjem da nemam više toliko mlijeka da bi se mogla izdajati pa da joj griz kuham na izdojenom, a na vodi mi je griz ili rižine pahuljice npr bljak...

  50. #100
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    je li bljak tebi ili njoj?

    griz ili pahuljice pripremljene na vodi uz dodatak voća ili kuhanog povrća nisu nimalo bljak.

    ionako ih ne bi kuhala na izdojenom, nego na vodi pa naknadno dodala svoje mlijeko. ali tvoja curka se već navikla na nove okuse, nema za tim potrebe.

    dojit ćete ionako prije spavanja, zar ne? dakle, na pitanje koje mlijeko dati ja odgovaram: tvoje.

    /neće joj ništa biti ako ponekad u žitarice dodaš rižino ili zobeno mlijeko - ali, recimo, moj dječarac ne pravi nikakvu razliku između takvog obroka i onoga samo s vodom./

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •