Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 127 od 127

Tema: Rižino mlijeko

  1. #101
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj Bipsić prvotno napisa
    ali bih joj htjela za večeru, recimo, ponuditi nešto "jače". adaptirano mi ne dolazi u obzir - nemam neki konkretan razlog - jednostavno mi je odbojno. valjda zato jer mi je stariji sin alergičan na KM pa mi je još od njega ostalo da pijemo biljna mlijeka. ..
    kašica na vodi i kašica na rižinom mlijeku se bitno razlikuju ako tražiš nešto jače.

    Sa stanovišta ishrane riža ima veoma veliku prehrambenu vrijednost. Osnovni sastav riže izgleda ovako:

    voda 13 %, proteini 7 %, masti 2,2%, ugljikohidrati 73 %, minerali 1,2 %, vlakna sirova 2,5 %.

    Pored toga riža u sebi sadrži vitamin E, te B-1, B-2 i B-6. Posebno je bogata mineralima među kojima su: natrij, kalij, kalcij, fosfor, magnezij, željezo, cink, jod te mnogi drugi
    s time da je rižino mlijeko iz kućne radinosti prilično koncentrirano

  2. #102
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    je li bljak tebi ili njoj?
    meni, naravno...

    vjerujem da bi njoj i na vodi bilo ok, jer je prava izjelica... eh, što rade predrasude...

    pa ništ, probat ću joj koji put složiti to i s vodom... ne znam, ona mi se u zadnje vrijeme dosta često budi po noći, a kad sam joj par puta (uključujući i jučer) navečer dala nešto s rižinim mlijekom, ipak mi se nije tak često budila. recimo dva put na noć što smatram velikim uspjehom. e sad, dal' se to slučajno poklopilo ili ne, ne znam...

  3. #103
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    prema mojem iskustvu, večera nema nikakve veze s buđenjima. no možda si ti bolje sreće.

    moj 16-mjesečnjak još uvijek bez pogovora jede sve vrste griza i zobene pahuljice na vodi, uz komadić nekog voća. stariji je nešto češće konzumirao rižino mlijeko, ali opet tako da sam kuhala na vodi pa dodala rižino. kasnije ga je i pio. sve to jednom-dvaput tjedno, ne svaki dan.

  4. #104
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    što je onda tako dobro u AD-u, ako smo se složili da je kravlje mlijeko upitno, pogotovo njegovo iskorištavanje kalcija....
    (ok, možda ima dodan kalcij -ima i čokolino)
    zato što je ipak adaptirano/prilagođeno.
    zapravo, rekla bih - adaptiranIJE odnosno prilagođenIJE.
    jer, sasvim sigurno, nije ni približno majčinu mlijeku.

    razumijem da ima ljudi koji će na sve načine odbijati davanje nadomjesnih mlijeka svojoj djeci. i sama sam takva, ali ja dojim.
    pitanje je što sa djecom majki koje NE doje, a ima ih dosta.

    teško da je puno ljudi koji su "zagriženiji" za dojenje od nas koje smo savjetnice i koje se dojenjem bavimo ne samo kao hranom za svoju djecu nego i kao načinom života, pružanjem pomoći...
    ali opet, ako nam se javi mama sa problemom koji nije lako rješiv, ako postoji i najmanja sumnja da je dijete gladno i da ne napreduje... ipak ćemo (uz obavezan posjet pedijatru) prije sugerirati AD nego ikakvo drugo mlijeko.

  5. #105
    Sandee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    tu & tamo
    Postovi
    446

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Citiraj Ivana B-G prvotno napisa
    ja sam taj dio njene (JBP) knjige citala par puta jer mi nije bilo posve jasno sta i kako misli. ona pise da ne dojena djeca trebaju piti AD, ali da se s pocetkom dohrane moze uvesti rizino. samo nigdje nisam nasla kako ona to misli, kao zamjenu ili dodatak? :/ ....ali osim toga mi se njena knjiga i savjeti o zdravoj prehrani jako svidaju
    Ona piše da je mlijeko od žitarica po sastavu i hranjivosti najsličnije majčinom, te da je bolje hraniti dijete mlijekom od riže ili soje ako majka ne može dojiti.
    Ne biste vjerovali, ali zene su imale problema s dojenjem i prije 50-60 g. i dogadjalo se da nisu mogle dojiti, a nije bilo DM-a da skoknu po AD. Kaze mi baka da su u tom slucaju mljeli rizu i raskuhavali je, a cak su znali i brasno kuhati u vodi, da ne spominjem razrijedjeno kravlje mlijeko... Rana dohrana je u tim slucajevima isto bila 'must have'. Uglavnom, svakako su se snalazili, a ocito je stvar funkcionirala buduci da RH ima jako velik postotak stanovnistva iznad 65 g., a mnogi su sigurno konzumirali ovakve davne inacice AD-a...
    Mozda je to JBP imala na umu kad je pricala o rizinom mlijeku? Sojino bih uzela s rezervom...
    Inace mi je ta knjiga JBP bullshit. Opasno balansira na granici pausalnog i nadriznanstvenonutricionistickog i ne bih je uzimala kao smjernicu u prehrani svog djeteta.

  6. #106
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Prema tome kolika je u ta vremena bila smrtnost male djece, ne bih rekla da je stvar baš jako dobro funkcionirala.

  7. #107
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    možda djelomično, tajna averzije prema rižinom mlijeku potječe od našeg modernističkog gledanja na rižu kao namirnicu - najčešće bijela, kao prilog, samim time "bezvrijedna", nešto što dolazi uz "pravu" hranu..a kako je onda tek bljutavo njeno mlijeko

    no, nije uzalud riža oslonac istočnjaka, reklo se uzeo šaku riže i otišao meditirati u pustinju

    zanima me što su bebe kinezi jeli prije dovođenja mliječne industrije u Kinu. a možda su bili pametniji od nas pa imali rezervne mame dojilice

  8. #108
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne razumijem zašto bi meni Kinez bio uzor?
    daleko smo mi od istočnjačkog načina života.

    naši su se roditelji (naše podneblje, dakle) othranjivali uz prženo brašno, ako kravljeg mlijeka nije bilo; zašto onda ne bismo djeci davali - pšenično mlijeko? sigurno se i takvo nešto dade napraviti.

  9. #109
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Prema tome kolika je u ta vremena bila smrtnost male djece, ne bih rekla da je stvar baš jako dobro funkcionirala.
    da, ja sam bila jedna od onih nakon sto mama nakon 2 i pol mjeseca nije vise imala mlijeka (kako je to vec u to vrijeme bivalo), pa sam dobivala nekakvu formulu, koja nije nikako pasala, te razrijedeno kravlje koje mi je jos manje pasalo.
    i eto zavrsila sam u djecjem selu nekoliko tjedana, pa u splitu u bolnici. uglavnom jedva su me spasili.

  10. #110
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja nemam nikakvu averziju prema rižinom mlijeku. To je ukusan napitak, koristila sam ga kao 'zamjenu' za mlijeko u receptima u vrijeme dok nisam trošila mliječne proizvode. Još je bolje zobeno mlijeko, a i vrhnje.

    Ono prema čemu imam averziju - zapravo ne averziju nego mislim da je opasno - je hranjenje malih beba koje ne doje rižinim mlijekom.

  11. #111
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ne razumijem zašto bi meni Kinez bio uzor?
    daleko smo mi od istočnjačkog načina života.

    naši su se roditelji (naše podneblje, dakle) othranjivali uz prženo brašno, ako kravljeg mlijeka nije bilo; zašto onda ne bismo djeci davali - pšenično mlijeko? sigurno se i takvo nešto dade napraviti.
    slažem se da su Kinezi drugi svijet, ali oni nisu poumirali od rižinog mlijeka, a mi nekako težimo maknuti se od kravljeg pa tražimo zdrave alternative. ne bih ni ja davala bebi do 6 mjeseci rižino mlijeko kao jedinu hranu (ako je iz nekog razloga dojenje nemoguće). ali bih rado vidjela studiju zašto je to štetno.

    i zašto je (adaptirano) mlijeko krave jedina alternativa koju mi ljudi imamo
    što ako nam krave izumru

  12. #112
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ono prema čemu imam averziju - zapravo ne averziju nego mislim da je opasno - je hranjenje malih beba koje ne doje rižinim mlijekom.
    ovo je zapravo sukus svega

  13. #113
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ono prema čemu imam averziju - zapravo ne averziju nego mislim da je opasno - je hranjenje malih beba koje ne doje rižinim mlijekom.
    ovo je zapravo sukus svega
    dokažite mi da je opasno
    i isto tako da AD nije opasno


    zanimljivo, upravo sam naišla na članak o makrobiotici koji ju na fini način optužuje kako je dobra samo kao pomoć bolesnima
    ispod je velika reklama najnemoralnijeg proizvođača AD-a

  14. #114
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nitko ne kaže da AD nije opasno.

    ali zašto je mlijeko biljke bolje od mlijeka sisavca, ako smo i sami sisavci?
    prehrana svih malih sisavaca se temlji na radu istih hormona, proizvodnja mlijeka funkcionira identično.
    to mi je bliskije nego da me se usporedi sa - rižinom stabljikom :/

    dakle, kravlje mlijeko (i u AD) je loše, ali manje loše od rižinog u dojenačkoj dobi.

  15. #115
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Rižino mlijeko nutritivno jednostavno nije nikakva zamjena za mlijeko. Rižino mlijeko je napitak od riže, možda bi bilo bolje da se zove rižina voda. Hranjenje bebe koja ne doji bilo čime osim za to porizvedenom formulom je nepotreban i opasan eksperiment.

  16. #116
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Rižino mlijeko nutritivno jednostavno nije nikakva zamjena za mlijeko. Rižino mlijeko je napitak od riže, možda bi bilo bolje da se zove rižina voda. Hranjenje bebe koja ne doji bilo čime osim za to porizvedenom formulom je nepotreban i opasan eksperiment.
    pričamo o drugih 6 mjeseci, jel tako?
    za prvih 6 mi je jasno

  17. #117
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Čuj, rižino mlijeko nije zamjena za mlijeko sa nutritivne strane niti u jednoj dobi.Ono je zgodna emocionalna zamjena za mlijeko za nekog tko voli mlijeko a želi biti vegan, ili ne smije konzumirati mliječne proizvode (ili pak ne želi ) a u dobi je da mu mlijeko ne treba ili se pak hrani tako da mu mlijeko zaista nije potrebno u jelovniku. Može li se bebu od šest mjeseci hraniti tako da joj ne treba mlijeka tj. drugim unosom hrane osigurati ono što joj je potrebno? Možda, nemam pojma, ja svoju u svakom slučaju nisam mogla. U svakom slučaju nekakve životinjske proteine mislim da treba uzimati do druge godine. Preporuka od pola litre mlijeka dnevno postoji, ja bih rekla, baš zato što se na taj način djetetu osiguraju osnovne kalorijske/vitaminske/proteinske potrebe - ako se to može i bez mlijeka za bebu od šest mjeseci, pa onda joj valjda mlijeka ne treba.

  18. #118
    Sandee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    tu & tamo
    Postovi
    446

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Prema tome kolika je u ta vremena bila smrtnost male djece, ne bih rekla da je stvar baš jako dobro funkcionirala.
    Dobro je funkcionirala jer je alternativa onima koji nisu mogli biti dojeni bila da umru od gladi. To je valja bila zadnja linija obrane, sumnjam da je netko pocinjao prehranu djeteta s raskuhanom rizom.
    A ne znam bas da je prije 50-60 g. bio neki pomor male djece, to je generacija nasih roditelja... Doduse, moja stara je kao beba skoro riknula od E. coli, ali tu je vec na djelu bila slaba dijagnostika, nedostatak lijekova i sl.
    Samo kazem da je mozda JBP imala na umu 'kaj su jeli nasi stari', ali whatever...
    Potaknuta vasim caskanjem o rizinom mlijeku, danas sam si ga kupila i upravo ga ulila u kavu - i nije mi bas nesto.

  19. #119
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moji roditelji su generacija prije 70+ godina i bilo je itekako pomora beba u to vrijeme.

    Sva ta žitarična "mlijeka" su katastrofa u kavi, to mi je bio najgori problem kad nisam pila mlijeko. Na kraju sam si kupovala one neke creamere biljnog porijekla samo za kavu - čisto zdravlje u prahu

    No, moram ispraviti što sam gore napisala WHO-ova preporuka je da mala djeca apsolutno moraju piti mlijeko, bez obzira na drugu hranu koju uzimaju. Našla sam njihove preporuke za hranjenje nedojene djece od 6-24 mjeseca. http://www.who.int/nutrition/publica...tfed_child.pdf

  20. #120
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

  21. #121
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Sva ta žitarična "mlijeka" su katastrofa u kavi, to mi je bio najgori problem kad nisam pila mlijeko. Na kraju sam si kupovala one neke creamere biljnog porijekla samo za kavu - čisto zdravlje u prahu
    Ne pijem mlijeko i ne jedem mliječne proizvode, ali kave se nisam odrekla, a ni bome tih par kapljica mlijeka u kavi. Kava s biljnim "mlijekom" je ..bljak.

    Evo što kaže wikipedia o usporedbi rižinog napitka i kravljeg mlijeka:
    Comparison to regular milk
    Compared with cow's milk, it contains more carbohydrates, but does not contain significant amounts of calcium or protein, and no cholesterol or lactose. Commercial brands of rice milk, however, are often fortified with vitamins and minerals, including calcium, vitamin B12, vitamin B3, and iron[2].

    Rice milk remains an alternative as a very low (to non) allergenic milk to those allergic to dairy or soy.
    Prema ovome, rižin napitak nikako ne bi mogao biti zamjena za adaptirano (o majčinom mlijeku da ne pričamo) jer nema masti koje su dojenčetu potrebne.
    A za veće uzraste, ne vjerujem da su kravlje mlijeko i mliječni proizvodi neophodni u prehrani. Moja mala ga u svakom slučaju, "prirodno" odbija, jednostavno ne voli. Pa čak rijetko jede uopće išta mliječno.

  22. #122
    Sandee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    tu & tamo
    Postovi
    446

    Početno

    Rizino u kavi mi nije bilo dobro, ali u zobenoj kasi mi je super! Danas sam i N. skuhala zobenu s malo rizinog i cini se da joj je bilo fino...

  23. #123
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Dižem temu, otkrila sam biljna mlijeka i baš mi pašu. Kravlje mi od malena stvara verziju, premda nemam problema ako ga konzumiram u bilo kojem drugom obliku, makar samo s nekim dodatkom da mu ubije okus (kava, kakao). A sva ova biljna mogla bih piti bez prestanka, da nije cijene i laganog nepovjerenja prema svoj gotovoj hrani koju se može naći na policama trgovina. Sad naiđem na ovo (tražim zapravo recept za home made verziju). Znači li to da je svaka riža puna pesticida, više nego druge žitarice? Ili baš mlijeko, i zašto?

  24. #124
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Arsen nije pesticid, a riža ga voli. To uključuje mlijeko, i krekere, i sve od riže.

  25. #125
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Evo radim prvi put zobeno, s dodatkom suncokretovih sjemenki. Tako vam svega, recite kako da ga procijedim. Do ovdje je sve išlo glatko, ali sad mi se čini da bih lakše pomuzla kravu.

  26. #126
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kakve je konzistencije? Mozda u gazu pa gnjeciti?

  27. #127
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ok je konzistencije, rekla bih, malo gušće. Cijedila sam kroz žersej tkaninu - stara kanotijerica, ne predebela. Možda bi kroz gazu išlo lakše? Tetra pelena?

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •