Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Razvod i djeca

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno Razvod i djeca

    Može li mi netko reći kako u Hr stoje stvari s dodjelom djece nakon razvoda. Da li postoji bilo kakva i teoretska šansa da sud djecu dodjeli ocu u slučaju da su oba roditelja naprosto zaljubljena u njih i obožavaju ih. Iako smatram da tata ima neke neprihvatljive metode odgoja i često se svađamo oko toga.
    Već neko vrijeme mi je prilično neizdržljivo u braku, ali radije ću ostati u njemu i s djecom, nego riskirati da ih izgubim. Dosta mi je što Brunu i Karla odvede povremeno kod svojih roditelja na selo na jedan dan, već mi i tako nedostaju, a kad mi je najavio da će tamo prespavati jednu noć snašla me tuga nemjerljiva. Ipak oni još nemaju ni 2 godine i jako su vezani uz mene
    I još me zanima da li postoji neko pravilo koliko drugi roditelj viđa djecu ili to ovisi od slučaja do slučaja.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    koliko ja znam uglavnom se dodjeljuju majci

    ( tako su bar prošle moje 2 frendice)

  3. #3
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    preferira se dodjela djece majci (pogotovo tako malene), osim ako bi se dokazalo da je majka vrhunska potencijalna ili stvarna prijetnja djecjoj sigurnosti, cak mi je receno da je, recimo, ako je majka prijavljena narkomanka bilo dovoljno da ona izjavi da ce ici na odvikavanje (lijecenje, terapiju), pa je sud njoj dodijelio djecu. daleko smo mi od amerike, a puno americkih filmova gledamo...

    posjete izmedju djece i roditelja ili se striktno odredi na sudu (pr. subotom i nedjeljom ili svaki drugi vikend ili sl.) ili se prepusti na dogovor roditelja (oca) i djece (ako su sposobna za dogovor, tj. nisu premala).

  4. #4
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    Mi smo zatražili i dobili zajedničko skrbništvo nad Tarom, s tim da ona žvi samnom, a oko posjeta smo se tata i ja dogovorili jel nismo htjeli da nam sud određuje kada će Tara viđati tatu, a obzirom da smo tata i ja ostali u odličnim odnosima smatrali smo da je bolje da se nas dvoje dogovorimo oko toga.
    Rijetko se djeca dodjeljuju tati, mada postoje i takvi slučajevi. Čak poznam jednu svoju poznanicu koja je tražila da djeca budu kod oca, jel je ona dosta teško psihički sve to oko razvoda podnjela.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    A što trebam napraviti, mislim kako podnjeti zahtjev za razvod, kakva je procedura i što se događa ako on recimo ne želi pristati na razvod.
    Drugo što me zanima je kako je regulirano npr. ako ja ili on želimo odvesti djecu na put, na ljetovanje ili sl. Da li se o tome moramo sami dogovarati ili i o tome nekako odlučuje sud?
    I treća stvar: mm radi posao na kojem je radno vrijeme doslovno svakakvo, on nema vikenda ili blagdana, a slobodni dani mu mogu biti bilo koji dani u tjednu. I sad ako on dobije pravo viđati djecu vikendom, a trebao bi raditi, što onda?
    I četvrto - trebam li odvjetnika? Možete li mi preporučiti nekog dobrog?

  6. #6
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    1. Jel postoji ikakva sansa da se vas dvoje oko svega toga ljepo, razumski dogovorite?

    2. Ako postoji, onda nemas problema s nicim.

    3. Ako ne postoji tj. ako mu zelis raditi problema oko vidjanja djece zivjet cete u "paklu". Svi. I ti i on i djeca.

    Molbu za razvod braka podneses na nadleznom centru za socijalni rad. Ako razvod nije sporazuman postoje tri stupnja "mirenja"... na koja ste obadvoje pozvani.
    Na tim razgovorima djelwatnici centra, kroz vase razgovore, uz put procjenjuju i kakve ste osobe i njihove ce misljenje na sudu, ako dodje do parnice oko djece, biti dosta znacajno.

  7. #7
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    evo ti malo detaljnije:

    CENTAR ZA SOCIJALNU SKRB DUGA RESA


    POSREDOVANJE PRIJE RAZVODA BRAKA
    Postupak posredovanja prije razvoda braka provodi se u Centru za socijalnu skrb u okviru stručne cjeline za poslove u vezi s brakom, obitelji i zaštitom prava djeteta. Sve poslove u toj stručnoj cjelini obavlja tim koji se sastoji od pravnika, socijalnog radnika i psihologa. U postupcima koje vodi ova stručna cjelina isprepliću se svi oblici zaštite obitelji, braka i zaštite prava djeteta, pa tako i u postupku prije razvoda braka. Činjenica da institut braka podlježe i pojavi razvoda, iziskuje i zakonodavnu regulativu, kojom se regulira postupak nadležnih organa. Ove godine donesen je Obiteljski zakon nakon kojeg je prestao važiti Obiteljski zakon iz 1998.godine. Ipak do kraja ove godine ostaje na snazi dio regulative koji se između ostalog odnosi i na postupak posredovanja prije razvoda braka.




    Od 01.01.2004.godine postupak posredovanja primjenjuje se sukladno odredbama novog Obiteljskog zakona. Sam iskaz posredovanja ukazuje na sadržaj postupanja i svrhu provedbe. Osnovni cilj je uklanjanje bračnih nesuglasica odnosno ako to nije moguće, omogućiti dogovor o uređenju pravnih posljedica razvoda braka. Sa svim nedostacima ovaj postupak se provodio isključivo u okviru Centra za socijalnu skrb s nekim nadležnostima koje u praksi nije bilo moguće provoditi ili je to bilo moguće bez nekih pravnih rezultata. Svi ti nedostaci su kroz praksu uočeni, te je to rezultiralo kvalitetnijom regulativom. Kako je to činjeno do sada odnosno kako će se to činiti do kraja ove godine u odnosu na novi postupak?

    Kad oba ili jedan od bračnih drugova zbog nesuglasica u braku pokrenu postupak razvoda braka, nadležni Općinski sud upućuje iste da prije toga pokrenu postupak posredovanja. Nakon zaprimanja zahtjeva u okviru postupka pokušavaju se ukloniti bračne nesuglasice i očuvati brak, no ako to nije moguće postići dogovor s kojim od roditelja će djeca živjeti i kako će se provoditi susretanje i druženje djece s roditeljem kod kojeg neće živjeti.

    U stresnoj situaciji koju razvod braka donosi, trpe supružnici, a naročito malodobna djeca.

    Često se događa da roditelji zbog međusobnog animoziteta pokušavaju svoje nerješene emocionalne probleme rješavati preko svoje djece, koju time još više izlažu stresnim situacijam, koju u krajnjem slučaju dovode i do zlostavljanja, zanemarivanja te odgojne zapuštenosti.

    Ova pojava ne samo da je prisutna u vrijeme posredovanja postupka razvoda braka, već i nakon što se brak razvede. Kroz postupak posredovanja se nastoji djelovati da se sve negativne pojave eliminiraju ili barem smanje na najmanji nivo, a to se djelovanje produžuje i nakon razvoda braka, naročito kroz zaštitu prava djeteta. Centar za socijalnu skrb u postupku donosi zaključke i rješenja koja imaju snagu primjene dok nadležni Općinski sud svojim rješenjem ne regulira pravne posljedice razvoda braka. U razdoblju do sudskog rješenja Centru su radi provedbe svojih rješenja na raspolaganju rješenja o ovrsi, kada se ne poštuje ono što je posredovanjem utvrđeno. Ovrhom je moguće izricanje novčane kazne ili kaznena prijava.

    Najčešći oblik nepoštivanja je izbjegavanje i onemogućavanje druženja djece s roditeljem s kojim malodobna djeca ne žive, izbjegavanje roditelja s kojim djeca ne žive da se druži sa djecom, te za to optuživati drugog roditelja, djelovanje na djecu kojim se želi drugog roditelja prikazati u negativnom smislu sve do pojave da se djeca osjećaju odgovornima što su se roditelji razveli. Tu je još niz pojava kao što je izbjegavanje uzdržavanja djece pod izlikom da se tim novčanim sredstvima koristi drugi roditelj za svoje osobne potrebe, pokušava se djelovati na djecu da se njihovim posredstvom obnove odnosi jednog roditelja s drugim i to naročito od strane onog roditelja koji se nikako ne može pomiriti da je došlo do razvoda braka.

    Moglo bi se ukazati na još niz negativnih oblika djelovanja roditelja.

    Karakterističan je postupak kojeg može pokrenuti onaj roditelj s kojim djeca ne žive, a kojim od Centra za socijalnu skrb pokreće postupak izmjene sudskog rješenja s kojim od roditelja će djeca živjeti i način viđenja i druženja djece s drugim roditeljem. Ako je zahtjev osnovan to je u nadležnosti Centra, no vrlo često iza takvih zahtjeva prikrivaju vrlo prozaični razlozi kao nastojanje da se izbjegne plaćanje uzdržavanja djeteta te time prebacivanje tog tereta na drugog roditelja, pokušaj da se uzvrati istom mjerom onom roditelju koji onemogućava redovno viđanje i druženje s djecom i niz drugih u osnovi negativnih razloga. Koje su razlike koje će možda kroz praksu ipak unaprijediti djelovanje na tom području? Manje je bitna razlika u terminologiji po kojoj se novim Zakonom riječ "rastava braka" mijenja s riječi "razvod braka".Važnije je da supružnici ili suprug najprije pokreću postupak razvoda braka na sudu, gdje se moraju izjasniti o izboru posredovatelja koji više nije samo Centar za socijalnu skrb, već mogu izabrati savjetovalište za brak i obitelj ili još osobu koja je ovlaštena za pružanje stručne pomoći.

    Ukoliko supružnici nisu sporazumni o posredovatelju sud će po službenoj dužnosti donjeti odluku o posredovatelju. Supružnici nemaju pravo žalbe na odluku suda o posredovatelju. Iz ovog je vidljivo da Centri za socijalnu skrb mijenjaju sudska rješenja s kojim roditeljem će djeca živjeti i o načinu druženja djece s drugim roditeljem, već to ostaje nadležnost suda. To je i logično rješenje, jer su dosadašnjem regulativnom Centri za socijalnu skrb postavljali iznad sudskih organa. Time se dolazi i do praktičnog rješavanja ovrhe u slučaju nepoštivanja sudskog rješenja, koje ostaje u sudskoj nadležnosti. Na taj način posredovanje kao pokušaj uklanjanja nesuglasica u braku i dogovor o uređenju pravnih posljedica razvoda braka ispunjava svoju namjenu, a rezultat tog posredovanja je stručno mišljenje kojim se koristi sud u postupku razvoda braka.
    http://www.sigmacentar.hr/broj7/strana4.html

  8. #8
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    i jos:

    PITANJE: Tko se mora prije razvoda braka obratiti centru za socijalnu skrb?

    Prije pokretanja parnice za razvod braka dužni su centru za socijalnu skrb podnijeti zahtjev za posredovanje:

    1.-bračni drug ili oba bračna druga koji imaju maloljetnu vlastitu ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon njihove punoljetnosti;

    2.-kada je jedan od bračnih drugova lišen poslovne sposobnosti, ako centar za socijalnu skrb utvrdi da je sposoban shvatiti značenje braka i obveza koje iz njega proizlaze.

    PITANJE: Kojem centru za socijalnu skrb se moram obratiti za provođenje postupka posredovanja?

    Za postupak posredovanja nadležan je centar za socijalnu skrb na čijem su području bračni drugovi imali posljednje zajedničko prebivalište, odnosno boravište, ili na čijem području ima prebivalište, odnosno boravište bračni drug s kojim žive maloljetna zajednička ili posvojena djeca, odnosno djeca nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon njihove punoljetnosti.

    PITANJE: U kojim slučajevima o skrbi za dijete odlučuje centar za socijalnu skrb, a u kojim sud?

    Sud odlučuje o roditeljskoj skrbi, dakle o tome s kojim roditeljem će dijete živjeti, o načinu održavanja susreta i druženja, o uzdržavanju i o drugim sadržajima roditeljske skrbi u slijedećim postupcima:



    -odlukom kojom utvrđuje da brak ne postoji, ili se poništava ili razvodi

    -odlukom kojom se utvrđuje majčinstvo i očinstvo



    Centar za socijalnu skrb odlučuje o roditeljskoj skrbi u svim drugim slučajevima kada je to potrebno i to:



    -u postupku posredovanja prije rastave braka ako se bračni drugovi ne pomire, a ne dogovore o tome s kim će dijete živjeti, o susretima i druženju s roditeljem s kojim neće živjeti, ili ako dogovor roditelja nije u interesu djeteta,

    -u slučajevima kada roditelji ne žive u obiteljskoj zajednici( bez obzira jesu li se rastali ili ne, ili se radi o izvanbračnoj zajednici)

    -u slučaju kada su se okolnosti promijenile centar donosi novu odluku o skrbi za dijete, bez obzira je li prethodno o tome odlučio centar za socijalnu skrb ili sud,

    -ako roditelj s kojim dijete živi umre ili nije više u mogućnosti provoditi roditeljsku skrb,

    -donosi odluku o susretima i druženju bake i ili djeda s unukom(na njihov zahtjev).

    PITANJE: Ako sa svojim suprugom nisam nikad imala zajedničko prebivalište, odnosno boravište (živjeli smo svako sa svojim roditeljima), a djeca nam ne žive s nama već kod mojih roditelja, kojem centru za socijalnu skrb ću podnijeti zahtjev za posredovanje?

    U tom slučaju je nadležan centar za socijalnu skrb na čijem području ima prebivalište, odnosno boravište bračni drug koji nije podnio zahtjev za posredovanje, (dakle, prema centru Vašeg supruga) jer Vi podnosite zahtjev za posredovanje).

    PITANJE: Trebam li imati odvjetnika/icu u postupku posredovanja?
    Ne, jer u postupku posredovanja opunomoćnici ne mogu biti prisutni.

    PITANJE: Kojem socijalnom radniku/ici se trebam obratiti za postupak posredovanja?
    U centru za socijalnu skrb postupak posredovanja provodi u pravilu tim stručnjaka koji se sastoji od socijalnog radnika/ice, psihologa/ice i dipl. pravnika/ice.

    PITANJE: Što centar za socijalnu skrb radi u postupku posredovanja?

    Centar za socijalnu skrb u postupku posredovanja: ispituje stranke o uzrocima koji su doveli do poremećenosti bračnih odnosa te nastoji da se ti uzroci otklone i bračni drugovi pomire, upoznaje bračne drugove s pravnim posljedicama razvoda, a osobito s onima koje se odnose na djecu. Ako se bračni drugovi ne pomire, centar će nastojati da se kao roditelji dogovore slijedeće:

    a) s kojim će roditeljem dijete živjeti,

    b) kakav će biti opseg i način susreta i druženja djeteta s drugim roditeljem,

    c) kakvo će biti uzdržavanje djeteta,

    d) o ostalim sadržajima roditeljske skrbi.

    PITANJE: Što se događa ako se ja i suprug ne pomirimo u posredovanju i ne dogovorimo se o djetetu?

    Ako se ne dogovorite o djetetu (ili ako vaš dogovor nije u interesu djeteta) centar je dužan donijeti odluku (rješenje) o sljedećem: a) s kim će dijete živjeti, b) susreti i druženja s drugim roditeljem. Ova odluka (rješenje) važi do pravomoćne sudske odluke o razvoda braka.

    PITANJE: Centar za socijalnu skrb je u postupku posredovanja donio rješenje o tome da naš 10. godišnji sin privremeno živi kod oca, jer sam ja bila nezaposlena i podstanar, razvod braka još nije gotov, ja sada imam sve uvjete, kome se trebam obratiti da dobijem dijete?

    Novu odluku o tome kod koga će dijete živjeti do donošenja presude o razvodu braka donosi centar za socijalnu skrb. Da bi centar za socijalnu skrb donio novu odluku, moraju biti ispunjeni zakonski uvjeti, a prije svega ako su se promijenile okolnosti od vremena donošenja prethodne odluke. Kod utvrđivanja promijenjenih okolnosti centar procjenjuje da li su se okolnosti bitno promijenile u interesu djeteta, a ne donosi novu odluku samo zato ako su se Vama promijenile okolnosti na bolje.

    PITANJE: Razvedena sam, a dijete od 5 godina, prema presudi o razvodu živi sa mnom. Ocu djeteta su određeni susreti i druženja, čega se on ne drži, najčešće ne dolazi, a kada dođe po njega, vrijeđa me pred djetetom, govori mu svašta protiv mene, odvodi ga po kafićima, gostionicama i sl. Što da radim?

    Tražite od centra za socijalnu skrb donošenje odluke o određivanju „nadzora nad izvršavanjem roditeljske skrbi“ u dijelu koji se odnosi na susrete i druženja. Tom odlukom centar imenuje osobu koja će prisustvovati susretima i druženju djeteta s ocem, te o tome podnositi centru izvješće. Ako smatrate da ti kontakti nisu u interesu djeteta, odnosno da ugrožavaju njegovo psihičko i fizičko zdravlje, možete tražiti od centra za socijalnu skrb da se isti ograniče ili zabrane.

    PITANJE: Živim odvojeno od supruga, u tijeku je postupak rastave braka, a rješenjem centra za socijalnu skrb odlučeno je da dijete do rastave živi kod mene, a sa suprugom se ne mogu dogovoriti o školi u koju ćemo upisati dijete, ni o ljetovanju, a često ni o drugim pitanjima vezanim za dijete. Što da radim?

    Prema Obiteljskom zakonu centar za socijalnu skrb donosi odluku o sporu roditelja o ostvarivanju sadržaja roditeljske skrbi ili djetetovih prava, pa tako i o problemima koje Vi navodite.

    PITANJE: Odlukom/rješenjem Centra za socijalnu skrb odlučeno je da naše zajedničko dijete od 4 godine do sudske odluke o razvodu braka živi kod mene, a sa ocem su određeni kontakti dva puta tjedno te svaki drugi vikend sa spavanjem kod njega. Što to znači u odnosu na moja prava odlučivanja o svim pitanjima oko djeteta, odnosno kakva su prava oca osim kontakata?

    Roditelji, bez obzira žive li zajedno ili odvojeno, zajednički, ravnopravno i sporazumno skrbe o djetetu. Iznimno, samo jedan roditelj skrbi o djetetu: ako je drugi umro, proglašen umrlim, lišen roditeljske skrbi, lišen potpuno ili djelomice poslovne sposobnosti u odnosu na roditeljsku skrb ili je spriječen. U vašem slučaju, bez obzira što dijete živi kod vas, i vi i otac djeteta trebate zajednički, sporazumno i ravnopravno odlučivati o svim sadržajima roditeljske skrbi, dakle o svim bitnim pitanjima u vezi djeteta (slobodne aktivnosti, izbor vrtića, škole, odluke o zdravlju (operativnim zahvatima), imovini i sl.)

    PITANJE: Moj bivši suprug mi pravi velike probleme kod kontakata sa djetetom, za koje je presudom o razvodu odlučeno da živi samnom, a sa ocem su određeni susreti i druženja. Naime, on ne dolazi u dogovoreno vrijeme, niti mi u presudom određeno vrijeme vraća dijete, a kada se žalim centru za socijalnu skrb, on to sve negira i mene optužuje da mu pravim probleme kod kontakata. Što da radim?

    Možete tražiti od centra za socijalnu skrb da odredi nadzor nad izvršavanjem roditeljske skrbi u dijelu koji se odnosi na kontakte. Ta mjera se određuje kada su pogreške i propusti u skrbi o djetetu viševrsni ili učestali ili kada je roditeljima potrebna posebna pomoć u odgoju djeteta. Centar u tom slučaju određuje program nadzora te imenuje osobu koja će program provoditi, a u vašem slučaju prisustvovati prije svega tim kontaktima, te podnositi centru za socijalnu skrb izvješće.

    PITANJE: Presudom o razvodu odlučeno je da naše dvoje djece od 8 i 9 godina žive kod mene, a sa ocem su određeni kontakti dva puta tjedno, svaki drugi vikend sa spavanjem kod njega i polovica svih školskih praznika. Moj bivši suprug mi pravi velike probleme, vrijeđa me pred djecom, odvodi djecu po gostionicama, vozi ih autom u pripitom stanju, a već mu je zbog pića oduzimana vozačka dozvola. Kako da zaštitim djecu od takvog oca kada svi govore da otac ima sva prava?

    Pravo na susrete i druženja djece sa roditeljem s kojim ne žive je pravo djece te se može ograničiti ili zabraniti isključivo radi zaštite dobrobiti djece. Podnesite zahtjev centru za socijalnu skrb da se ocu zabrane ili ograniče kontakti (susreti i druženja) pa ako centar utvrdi da je to potrebno zbog interesa i dobrobiti djece, donijet će o tome odluku.

    http://www.babe.hr/faq_pravnih_savjeta.htm

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    Ma, nemam mu namjeru pravit probleme oko viđanja djece. Samo želim biti sigurna, a ne riskirati da se dogodi nešto nepredviđeno. Oboje smo, po mom mišljenju, dobri roditelji i oboje volimo svoju djecu neizmjerno. Ipak, teško da bi se sami mogli dogovorit, pa me samo zanima koliko bi djeca bila kod mene, koliko kod njega i postoji li vjerojatnost da sud, nedaj Bože, razdvoji djecu, tj. nekog da majci, a nekog ocu?

  10. #10

    Početno

    Ja znam za jedan slučaj da jedan sin živi s mamom a drugi s tatom, ali klinci su puno stariji pa se pitalo i njih kad su se dogovarali oko toga...Ne znam da li je tu sud imao veze na kraju...

  11. #11
    mvupora

    Početno

    pitanje: joj kaj je to zamršeno ,ali da se krene.
    prijavljeni smo na drugoj adresi, živimo u drugom dijelu grada u stanu njegove mame, njoj smo kupili stan kraj našega, da li me može izbaciti iz stana s djetetom i uopće kaj da radim. koja su moja prava? help!!!!

  12. #12
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj mvupora prvotno napisa
    pitanje: joj kaj je to zamršeno ,ali da se krene.
    prijavljeni smo na drugoj adresi, živimo u drugom dijelu grada u stanu njegove mame, njoj smo kupili stan kraj našega, da li me može izbaciti iz stana s djetetom i uopće kaj da radim. koja su moja prava? help!!!!
    Malo ti je nerazumljivo pitanje. Prema prebivalištu se određuje nadležnost CZSS-a kod kojega ćete morati ići na postupak posredovanja (je li se vi razvodite ili što???). A ako stan glasi na svekrvu može ti raditi problema. Najbolje ti se obratiti u CZSS prema prebivalištu po sve relevantne informacije.

    Off topic, Mukica, uvijek se nasmijem kada vidim s koliko truda kopiraš zakone . Reci cu samo da je praksa ipak malo drugačija od teorije. Da je tako onda prevni fakultet ne bi trebao postojati, a svaka placarica bi mogla dijeliti pravne savjete. Nemoj se ljutiti, nije u lošoj namjeri. Dapače, uvijek me oraspoložiš .

  13. #13
    mvupora

    Početno

    Moj aisprika na nerazuljivosti pitanja koje sam postavila. Malo, ne jako sam zdrmana ove dane. Dakle prijavljeni smo na Črnomercu, a ne znam gdje je tamo CZSS. Da, brak je na kraju, ja s djetetom , muž naravno kaže da će brinuti za nas!!!!!!!!!!! ? Do kada , pitam se ja , jer već ima novu vezu. Zato i postavih takvo pitanje. U novom zgb. stanujemo u stanu njegove mame...
    Ostalo sam napisala. Kada smo se selili i kad je bila idila,nisam mjenjala boravište iz jednostavnog razloga što je sve došlo nenadano u vrijeme kad sam friško digla sve dokumente. Ali sad me mući ono drugo može li me izbaciti iz sadašnjeg stana jer se i tako mislim prijaviti ovdje gdje jesam. Uf što je teško glavu punu misli pretočiti u par suvislih rečenica. Sorry!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    mvupora, ne vjerujem da bi njegova mama radila probleme (ali nikad se ne zna)

    a di se sad nalazi sretno zaljubljeni kreten

    dolazim u zagreb na 2 dana zadnji tjedan u 11. mjesecu pa cu ti doc na kavu, jos javim detalje

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Molila bih pomoć...naime,moj je bivsi dobio skrbništvo nad nasim petogodisnjem djetetom iako dijete tesko i sa plačom odlazi kod njega a on ga tako na silu uzima!zanima me kako sad kad je rjesenje doneseno da je kod njega kroz tjedan a kroz vikend kod mene dali mogu poduzeti nesto jer mi se djete zali na to da ga sadašnja maćeha koja zivi sa njima tuče i viče na njega,a bivsi mi je i dao na znanje da je preko podmićivanja uspio doći dol skrbništva!ako netko ima saznanja o tome sto mogu učiniti neka mi se javi...hvala...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    katrina.

    odgovore na ovakva pitanja ne mozes traziti na forumu, vec kod odvjetnika kojeg si vec i trebala imati u samom postupku,. ne znam sto si cekala do sada??

    forum i svi ovdje mozemo pomoci samo do jedne granice, ali nitko od nas nema uvid u sve vase papire niti situacije i bilo kakav savijet o ovako ozbiljnoj stvari bio bi u najmanju ruku beskoristan

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    39

    Početno

    samamama ti je dobro rekla. treba ti odvjetnik, a u ovakvim slucajevima lako ga dobijes i besplatno. Sve sto trebas je malo se informirati kod odvjetnicke komore. Unatoc tome, dobro je i razgovarati sa CZSS. NJima posalji pismo s navodom svih svojih briga. Oni ce tada teve i oca pozvati na obavezni razgovor (nekad poziv traje 2-4 mjeseca). Ukoliko smatras da djetetu nije dobro, tvoje je ne samo pravo vec i obveza da ga stitis tako sto o tome obavijestavas nadllezne institucije (CZSS, POLICIJA, pravobraniteljica itd). CZSS je npr duzan izaci u provjeru, ili barem obaviti razgovor sa tvojim bm kako bi utvrdio cinjenicno stanje, a na temelju toga moze dati prijedlog ODO za pokretanje postupka.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    3

    Početno

    Molim vas dali mi neko moze objasniti sl stvar...imam curicu od 9mj..pred razvodom...zanima me koliko dijete mora imati najmanje godina da ga otac odvede kod sebe za vikend...u razlicitim gradovima zivimo,velika je udaljenost..bojim se reakcije dijeteta jer je vezano za mn...hvala

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    nema zakonski definirane dobe kada dijete moze prespavati kod oca, sve zavisi o situacij, koliko je otac ukljucen u djetetov zivot i koliko je ono za njega vezano..

    primjera radi, kada sam se ja rastajala, moj sin je imao manje od godinu dana ali je jos bio dojen pa je to bio razlog zasto nije spavao kod oca., prvi puta je kod njega prespavao sa nekih godinu i pol.

    medjutim, sada ima 8 godina, oca nije vidio preko godinu i pol uopce i nema tog suda ni policije na svijetu koja bi mi mogla naloziti da mu dozvolim spavanje kod oca- koji mu je totalni stranac.

    malo ekstremna situacija, ali shvacas poantu...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    3

    Početno

    razumijem vas u potpunosti,nas je doticni napustio kada je dijete imalo mjesec dana i vise ga nikada nije vidjeo..sada ima 9 mj..imamo tek zakazano prvo rociste za razvod,znaci proci ce jos vremena dok se ovo sve ne zavrsi....dijete jos uvijek doji,i tako ce i dalje biti sve dok bude bilo potrebe jer majcino mlijeko nema zamjene...a papire koje je poslao naveo je da zeli dijete sebi i razlog nevidjanja dijeteta kao nije njegovo,boji se alimentacije...slao mi je pisma,prijeti da ce uzeti dijete,jer ja jos ne radim...hvala na savjetu

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    54

    Početno

    Citiraj anela87 prvotno napisa Vidi poruku
    razlog nevidjanja dijeteta kao nije njegovo,boji se alimentacije...
    kako misli da dijete nije njegovo? pa ako je rođeno u braku onda je pravno gledano njegovo...otac je onaj na kojeg glasi brak (osim ako se dna analizom ne dokaže suprotno)

    od alimentacije ne može pobjeći...a ako vam prijeti slobodno ga prijavite na CZSS

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    3

    Početno

    Problem je sto smi neko vrijeme zivjeli skupa jer se nismo mogli odmah vjencati,zbog nekih papira,,vjencani smo bili 4,5 mj kada se dijete rodilo...sada se on time pravda jer sud zanima samo ono vrijeme od vjencanja-da li sada razumijete...zeli da odglumi zrtvu pred sudom jer stvari koje je on meni radio,nebi covjek neprijatelju radio...i nije smjeo se mojim roditeljima pojaviti na oci i meni,da vidi dijete-eh to sada koristi kao razlog nevidjanja dijeteta...a ja sam poslala odg na tuzbu i naglasila da nemam nista protiv dnk...zelim da ga se rijesim jer meni vise ne treba u zivotu..a ako bude htjeo da vidja dijete nek vidja on joj je otac jer dijetetu to nebi nikada uskratila,samo nebi da je uzima preko noci dok je jos mala..zivimo 3h udaljenosti,tesko ce biti da se navikne..biti ce i placa i svega sigurno..neznam dali se na to moze utjecati u Centru za soc rad...pozzzz

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2018
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav imam pitanje.ja i bivši suprug smo se sporazumno rastali i djete je tjedan dana kod mene,a tjedan kod njega s tim da je djete prijavljeno kod mene.ja zelim to promijeniti,ne ukinuti potpuno vidanja s ocem,nego samo da se ograniči viđenja,npr.da ga otac vidi svaki drugi vikend i 2 dana u tjednu ,a za blagdane po dva tjedna kod svakoga.razlog je taj sto djete neznam iz kojeg razloga ne zeli vise ici kod oca a on mi ga svaki put dovodi bolesnog i djete se muci sa probavom..me zelim alimentaciju ni nista samo da djete vise boravi kod mene i to je sve.ima li netko iskustva s tim i sto mislite kolike su sanse da dobijem to sto tražim? Bili smo na socijalnoj ali on naravno nije pristao tako da ja sad krecem angažirati odvjetnika.

  24. #24
    Zelena vila avatar
    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    142

    Početno

    trebaš samo podnijeti sudu prijedlog za donošenje nove odluke o kontaktima.. za to ti ni ne treba odvjetnik.. samo napišeš u prijedlogu sve što si u postu napisala..

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •