Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: statistički: (bez)supresija+stimulacija( koja)=punkcija koji dan?

  1. #1
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno statistički: (bez)supresija+stimulacija( koja)=punkcija koji dan?

    nisam znala kako da postavim naslov.
    neka me admin prebaci,ali nikako da nađem šta me zanima

    1. supresija? zašto kod nekog od 21. dana prethodnog ciklusa, kod nekog od 3. dana , a kod nekog od 6? A neko ju uopće nema?!
    2. menopur naspram gonal = koja razlika? u kojem hormonu'
    3. JAJNA STANICA U STIMULACIJI I PRIRODNO= zazrijeva li otpilike u isto vrijeme? meni je ovulacija u prirodnom ciklusu npr. uvijek 14,15 dan, a punkcija kod stimulacije redovno ranije. ZAŠTO ? jel ranije sazri kod stimulacije?

    Volila bih da dr može imati vremena i to mi sve pojasnit, ali ovako, svako od vas zna ponešto, pa bih ovu temu isključivo o ljekovima i njihovim posljedicama

    eto

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Pod 1) radi se o razlicitim protokolima, dugim vs kratkim odnosno cetrotide protokolima ako ide od 6. dana ili kasnije. Ima dosta tema o protokolima, mozes malo pretraziti teme.
    2) gonal je cisti fsh a menopur pola lh pola fsh, pojednostavljeno. Menopur se cesce daje starijim zenama tj onima s povisenim fsh.
    3) prirodni i stimulirani ciklus nemaju isti tempo sazrijevanja js, ovisi o protokolu, o konkretnom ciklusu, svaka je zena drugacija, nema jednog odgovora.
    Nadam se da sam malo pomogla. Puno korisnih info imas na www.potpomognuta.info, na webu Poliklinike Cito takodjer...

  3. #3
    inana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    609

    Početno

    eto, nema pravila... ja sam prvi stimulirani s menošurima imala punkciju 15.dc, dobila 6st, od čega 3 nezrele... sada sam imala punkciju 13.dc, i dobila dvije mrve... nema tu neke logike... ovaj put je folikul brže rastao, ali dao malo stanica... eto, kako kome grah padne...meni dr. rekao nakon 1. neuspjeha da slabo reagiram na menbopure, ali dsa neće mjenja erapiju jer smo ipak dobili dvije morule... ovaj put smo jedva dobili dva mala zametkića, i molimo dragog Boga da upali... nema logike, ali eto...

  4. #4
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    da, drago mi je da ste se uključile! a šta je sa štopericom? ona ubrzava sazrijevanje?

  5. #5
    inana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    609

    Početno

    ona ne ubrzava ni ne usporava, nego osigura da do sazrijevanja u tom periodu od mislim 36 sati dođe... ali sve to ti piše tu na forumu, ili kad si ukucaš upute za ovitrelle, npr... nema ti u pravila, lutrija živa....

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nataša, neko ugrubo pravilo da ti je punkcija otprilike onaj dan kad i inače (mimo MPO-a) ovuliraš. Znači, ako imaš ciklus od 24 dana, ovulacija 12-ti dan, više manje će tako i u IVF-u, stimuliranom i priordnom, ako imaš ciklus od 38 dana, ovulacija na 38-14 dana, onda će otprilike tako bit i u IVF-u - znači, ovisi jesu li jajnici sporovozni, brzovozni ili normalnovozni, to jest i to ima utjecaj.

    Dodatno, cetrotide protokol ubrzava ovulaciju i kraći je.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.11.2011. at 23:48

  7. #7
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Meni, skoro neovisno o supresiji stimulacija traje 10 dana, onda štoperica navečer i nakon 36 sati punkcija, tako da mi do ovulacije bude obično dan-dva ranije, nego prirodno. Na jednom dugom protokolu, s Decapeptylima od 21. dc, mi je odgođen početak stimulacije na 5. dc i opet stimulacija bila 10 dana. Tako da ja u principu računam s 30 Gonala ili 20 Gonala i 10 Menopura, ovisi kako koji dr. stimulira, iako sam ja fan od Gonala, neovisno o godinama. Čini se da se sve češće danas daje Gonal u prvom dijelu stimulacije pa se polako uvodi Menopur i skida Gonal pred kraj stimulacije. Tu bi se uklopio i Cito protokol polustimulirani Femara + Menopur, u smislu da se Menopur daje od 5. dana ciklusa.

  8. #8
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nataša, neko ugrubo pravilo da ti je punkcija otprilike onaj dan kad i inače (mimo MPO-a) ovuliraš. Znači, ako imaš ciklus od 24 dana, ovulacija 12-ti dan, više manje će tako i u IVF-u, stimuliranom i priordnom, ako imaš ciklus od 38 dana, ovulacija na 38-14 dana, onda će otprilike tako bit i u IVF-u - znači, ovisi jesu li jajnici sporovozni, brzovozni ili normalnovozni, to jest i to ima utjecaj.

    Dodatno, cetrotide protokol ubrzava ovulaciju i kraći je.
    ina33, ja imam ovulaciju 14,15 dan u prirodnom ciklusu, a sad će mi punkcija biti 12. dan..pa se čudim, kako je to moguće? primila sam cetrotide, 3 komada, jel to onda ubrzalo moju ovulaciju?
    bojim se da bude sve nezrelo..malčice mi je rano....hm...

    i znate šta, prije nego sam sve ovo znala, ostala sam trudna od prve VV!!!! SAD MILSIM DA ZNAM PREVIŠE, I SAMO KONTAM, RAZMIŠLJAM I OPTEREĆUJEM SE ( sorry na velikim slovima)

    bolje je bilo prije, ko tuka sam išla na inekcije, nisam znala ni šta su hormoni ni ništa( nisam imala komp u to vrijeme), 2004. eto , ipak postoje prednosti neznanja

  9. #9
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ako te tješi, u mom zadnjem protokolu, sa samo jednom Cetrotide, 10. dc, imala sam punkciju 12. dc i bile su zrele stanice. Isto inače imam ciklus 28, 29 dana. Meni bi bilo logično da ne ubrzava Cetrotide, nego u tim postupcima nema Decapeptyla da uspori, tako da sam ja dugo pustila folikule da "bujaju" bez supresije, a onda smo im dali Cetrotide da se ujednače i štopericu isti dan navečer.

  10. #10
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ako te tješi, u mom zadnjem protokolu, sa samo jednom Cetrotide, 10. dc, imala sam punkciju 12. dc i bile su zrele stanice. Isto inače imam ciklus 28, 29 dana. Meni bi bilo logično da ne ubrzava Cetrotide, nego u tim postupcima nema Decapeptyla da uspori, tako da sam ja dugo pustila folikule da "bujaju" bez supresije, a onda smo im dali Cetrotide da se ujednače i štopericu isti dan navečer.
    tješi me, svakako, hvala ti...
    dobila sam štopericu sinoć ...ona je valda uštopala cetrotide..ma...

  11. #11
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Nataša, ne brini, i moje su prirodne ovulacije nikad prije 14. dana a punkciju sam imala 12. dan, doduše sa suprefactom (na cetrotidima nisam nikad bila pa ne mogu pisati iz iskustva). i rekla bih da uistinu nema pravila i ništa nije jednoznačno. Ja sam imala menopure kad sam ostala prvi put trudna (osam jajnih stanica) a dvije godine kasnije uz istu dozu menopura ćorak, samo jednu jajnu stanicu i veliko ništa. Za par mjeseci išli smo samo s gonalima i suprefactom i imali pet jajnih stanica i na kraju trudnoću. A ja u 40oj godini. Dakle ne vrijedi čak ni to da su menopuri bolji za starije a gonali za mlađe. I dalje mislim da je prava blagodat potrefit dobar ciklus i odrediti dobar tajming za primjenu lijekova.

  12. #12
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    da, to je istina, zapravo se niušta ne možemo uzdat...zato stojim pri onoj svojoj rečenici da mi je bilo bolje dok nisam ništa znala

    p.s. andream, ti , nadam se, guštaš
    Posljednje uređivanje od nataša : 25.11.2011. at 12:37

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nataša - DA, to ti je zbog cetrotidea. Njega zovu "brži protokol" jer ima manje stimuliranja i punkcija ide prije. Ne brini, to je uobičajeno. Sretno!!!

    Pravila, naravno, nema, niti konsenzusa, npr. neki dr-ovi kažu rađe, i za 40+, započet makar prvih 5 dana s gonalima, pa nastavit dalje s menopurima.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.11.2011. at 12:38

  14. #14
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nataša - DA, to ti je zbog cetrotidea. Njega zovu "brži protokol" jer ima manje stimuliranja i punkcija ide prije. Ne brini, to je uobičajeno. Sretno!!!

    Pravila, naravno, nema, niti konsenzusa, npr. neki dr-ovi kažu rađe, i za 40+, započet makar prvih 5 dana s gonalima, pa nastavit dalje s menopurima.
    thx ina..sve kažeš što želim čuti!!

  15. #15
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Nataša, ~~~~~~~~~~~ za uspjeh i nadam se da ćeš i ti uskoro guštati s drugom bebicom u trbuhu ~~~~~~~~~ kako ide postupak, piši nam?

  16. #16
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Pravila, naravno, nema, niti konsenzusa, npr. neki dr-ovi kažu rađe, i za 40+, započet makar prvih 5 dana s gonalima, pa nastavit dalje s menopurima.
    daj objasni mi malo ovo??

  17. #17
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj pirica prvotno napisa Vidi poruku
    daj objasni mi malo ovo??
    Nisam te baš skužila. Neki dr-ovi kažu da je za 39+ najbolje makar započet prvih 5 dana s gonalima, pa nastavljat s menopurima. Takav mi je bio protokol kad sam rodila svoju malu - prvi 5 dana 20 gonala, nakon toga menopuri.

    Koji je reasoning behind - hipofiza luči ovo ono, što tjera nešto drugo da luči ovo-ono, a to je sve skupa bolje zato i zato - ja ti ta objašnjenja nikad nisam znala, to jest, zaboravljala bi ih netom dana, ja sam uvijek ostajala na povrišini pacijentske logistike i računala - aha, pet dana, znači, to, ostatak, znači to.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.11.2011. at 16:15

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Objašnjenje je nešto kao da Gonal koji je čisti FSH potakne na rast više folikula u samom početku radi FSH receptora na folikulima koji na njega reagiraju kao jače nego na menopur koji je mix. Ako sam dobro popamtila. Međutim meni nitko nije nikad predložio da počnem s Gonalom. Otkad sam low responder/smanjena rezerva davalo mi se Menopure.

  19. #19
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Objašnjenje je nešto kao da Gonal koji je čisti FSH potakne na rast više folikula u samom početku radi FSH receptora na folikulima koji na njega reagiraju kao jače nego na menopur koji je mix. Ako sam dobro popamtila. Međutim meni nitko nije nikad predložio da počnem s Gonalom. Otkad sam low responder/smanjena rezerva davalo mi se Menopure.
    da tako i ja low responder ali hormonski ok, pa eto uvijek menopur

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo, meni su vam to predložili - pino, koja je rekla da je njen dr Amer kao rekao nikako menopur za takve low respondere/ starije žene/upitna kvaliteta stanice, barem prvih 5 dana. Ja onda dalje pitala, složio se kao da može takav protokol za mene - dr. R., dr. V Maribor, dr. R Maribor. Ja sam onda ponavljala takve protokole. Ma, na kraju, sve je to... nema odgovora - ovo da, ovo ne. Ako sam dobro shvatila dr. V-a, njemu je relativno svjeedno što će žena uzimat, low responderima savjetuju menopure radi uštede jer su ipak jeftiniji. Ali... ja sam taj tip... pamtim samo savjet dan na kraju exposea, ne toliko reasoning behind... jer se reasoninzi razlikuju ovisno o iskustvu/članku/kongresu koji drajva konkretni reasoning, a nema baš konsenzusa pa da se ne izgubim u svim tim mišljenjima.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.11.2011. at 16:00

  21. #21
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    E, i ono što mi se čini da mi ne paše je cetrotide protokol jer... moje sporovozne jajnike natjera na prebrzu vožnju i osjećaj je da ono... u prvih pola mjeseca pređem i folikularnu i lutealnu fazu - ono, prije punkcije bole prsi, vrti kao da ću mengu dobit itd. Iako... teško se u osjećaje pouzdat jer ja jesam u fazi promjena i što je važilo jučer, danas ne važi, a imala sam ja već svakakvih brija na razne teme. Reakcija ja ne sve, ali isključivo količinski, kod mene dobra - uvijek preko 10 zrelih js.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.11.2011. at 16:04

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ina33 ja sam negdje čitala na nekom UK forumu da u njihovim klinikama tvrde da je dugi protokol bolji čak i za low respondere, ako se dobije js ta bude kvalitetnija i bolji su rezultati...možda se za neko vrijeme dođe do zaključka da taj Cetrotide i nije tak super, tko zna.

  23. #23
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    E, baš ti fala. Ja imam osjećaj da su mi jajnici ubrzano turirali onako.... kao kad ugušiš auto prevelikim dodavanjem gasa. Iako.. možda je to sve racionalizacija, ipak je meni 41 godina.... dobili 16 stanica, tipa 12 ili 14 zrelo, tipa 7 embrija 5-ti dan a la morule, 1 blasto. Vraćena 2, za zamrzavanje nix. Maribor. Ali.. ne mogu se ja ni u mladim danima pohvalit superučinkovitim js, upravo obrnuto... erupcije neučinkovitih količina su to uvijek bile, do na 1 lucky put.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.11.2011. at 16:20

  24. #24
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    E, i embriji max vrlo dobar, i to po 1 iz stimulacije. O jajnim stanicama nemam podataka, osim koliko je bilo zrelih - imam samo taj jedan broj i jedan pridjev, i to su uvijek impresivne količine, čak i sad, a ono maltene lijevi riknuo, ali i on nešto dadne, malo sporije nego desni. Doduše, zatrudnila s najlošijima iz treće stimul., isto morule, ne blasto, u dobi od 36.

  25. #25
    sissy75 avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Brač
    Postovi
    170

    Početno

    meni taj cetrotide nekako nije sjeo,neznam jeli to zbog njega ili mi je jednostavno takav bio ciklus ali
    za ovaj postupak sam se namučila kao pas. U 1.ivf 20ak gonala+decapeptyl= 7fol.,6js,2 oplođene punkcija 13dc.
    Ciklusi su mi 26-28 a ovaj ivf brdo gonala od 2dc (40kom) + cetrotide od 6dc punkcija 18dc. Bila sam spremna sve otpisat
    majke mi,rezultat 8 folikula i nešto siče,4js,2 nezrele i 2 oplođene ??
    Na čudu sam da se toliko oteglo i da nije sve otišlo u smokve a rezultat ovog protokola čemo vidit 12.12.

  26. #26
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    a šta cetrotide točno jajnoj stanici radi i radi li šta

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    On je supresija, kao i suprefact i decapeptyl, jedino blaža. Teorija kaže da kao low respondere/žene u godinama/one koje imaju visok FSH, mali AMH/ treba blaže suprimirat pa da će bit bolja ovarijska reakcija.

    Točnije od toga ne znam, ali mislim da ti nema neke važnosti da znaš podrobnije.

    Operativno i teoretski, ti su protokoli kao brži (pa treba manje gonala, ali cetrotide nije jeftin, pa se financijski iznivelira), ja osobno imam dojam da me previše ubrzalo - ovulaciju koja čak i sad, kad se s godinama skraćuje folik faza i ubrzava pucanje stanica, pa mi se makla sa tipa 24 dc na koji put i 16 dc, ruknuo na 14 dc meni, a meni je to... prebrzo, a takav sam i osjećaj imala. Također, operativno je to meni značilo više UZV-ova jer su dr-ovi bili više "edgy" da će folikuli buknut s obzirom da nema jake suprefact-decapeptyl klassik supresije. Ako uključimo benzin-put-vozikanje do MB-a, neupravljivost timinga UZV-a (jutarnji sati), puno mi je skuplji taj protokol, nego klassik.

    Of kors, sasvim je velika i realna mogućnost da brijem sa tim svojim osjećajima, a najveća je mogućnost da što god uzela - the same jer sam već u području kad IVF uspijeva ono ful sporadično, ispod valjda 3% živorođene djece po započetoj stimulaciji.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 30.11.2011. at 13:56

  28. #28
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    evo meni se protokol klomifen (15kom) + menopur (12kom) + cetrotide (4kom) pokazao kao najbolji ikad dobili 5js (3 oplođene blastice), punkcija 13dc.
    e sad moguće da je reakcija takva jer sam svega mjesec ipo prije bila u full stim.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    evo podižem temu jer imam isto pitanje.

    Osobito me zanima, pošto vidim da su iskustva uglavnom da je punkcija, tj O kod stimulacije nešto ranija nego
    što bi bila prirodno, ima li koja cura koja inače ima kraće cikluse i O oko 11,12 dana.
    koji dan ste u tom slučaju imale punkciju? jel moguće da bude 9,10 dc?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,752

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    evo podižem temu jer imam isto pitanje.

    Osobito me zanima, pošto vidim da su iskustva uglavnom da je punkcija, tj O kod stimulacije nešto ranija nego
    što bi bila prirodno, ima li koja cura koja inače ima kraće cikluse i O oko 11,12 dana.
    koji dan ste u tom slučaju imale punkciju? jel moguće da bude 9,10 dc?
    Evo kako je kod mene bilo.
    Ja imam skracene cikluse...odnosno godinu prije nego cu u postupak su se skratili...ovulacije na 11,12 dc.
    U punom stimuliranom (to mi je ujedno prvi i jedini postupak) sa supresijom od 21dc mi je punkcija bila 16 dc a et 18 dc.
    Znaci stop je bila na 14 dc. Punih 11 dana sam primala stimulaciju....sporo sam reagirala al na kraju ipak 4 lijepe js i sve oplodjene.
    Ako te jos nesto zanima pitaj

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj LaraLana prvotno napisa Vidi poruku
    Punih 11 dana sam primala stimulaciju....sporo sam reagirala al na kraju ipak 4 lijepe js i sve oplodjene.
    Ako te jos nesto zanima pitaj
    Tnx Laralana,

    Mozes mi molim te objasniti sto znaci da si sporo reagirala, i koju si stimulaciju primala 11 dana?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,752

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    Tnx Laralana,

    Mozes mi molim te objasniti sto znaci da si sporo reagirala, i koju si stimulaciju primala 11 dana?
    Orange80 mislim da sam sporo reagirala zato sto nakon 4 dana stimulacije na prvom uz su moji antralci ostali na velicini antralni folikula a krenula sam sa 6 gonala dnevno. Tek na drugom uz su se izdvojila 4 a kasnije jos 2 na koje nismo ni racunali jer su bili puno manji od ova 4.

    Na mobu sam pa ti nemogu zaljepiti al pogledaj temu nizak amh visok fsh tamo ti je ljube stavila moje postove gdje tocno opisujem svoj protokol pa skicni ponovo....
    citala si to vec pa da nepisem ovdje opet

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •