Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: hranjenje na rate

  1. #1
    mala_plavva

    Početno hranjenje na rate

    iako mozda ne spada ovamo, ostavila bih ovu temu ovdje jer me zanimaju prvenstveno savjeti i iskustva AP roditelja.
    naime, moj malisan od 3 tjedna ima nezgodnu naviku da jede u vise navrata. u praksi to izgleda ovako: on trazi jesti, ja ga nahranim, on zaspe tako cvrsto da se vise ne da probuditi i totalno je nezainteresiran za moje pokusaje da mu ponudim jos, ja ga spustim u krevetic i imam cca 10 minuta fore prije urlika "gladan sam!" sad, preko dana to nije problem, ionako je stalno uz mene, ali po noci me to uzasno iscrpljuje jer se tako ponasa otkako smo doma. tako ja legnem spavati oko 11, u 1 imamo prvo hranjenje i onda sam ja s razmacima od 10 minuta budna sve do 4. onda me pusti spavati do 5, ali u 5 je vec iduce budjenje.
    po danu ima intervale od po 2.5-3 sata spavanja i totalno mi je nejasno kaj ga spopadne po noci. frendica me upozorila da je mogao zamijeniti dan za noc, ali mislim da ipak nije to jer ga ja preko dana zabavljam i drzim budnog po 2-3 sata u komadu.
    ja sam inace odlucila hraniti ga kad god zatrazi, za sto su mi vec sugerirali da "nije pametno" i "da cu ga razmaziti", ali nama to funkcionira. osim jel, u ovom nocnom aranzmanu. vec sam cula i savjet da ga ostavim plakati, ali to ne dolazi u obzir.
    kako da prekinemo te male intervale hranjenja na neki njezan nacin jer cu ja inace uskoro osnovati klub boraca? :wink:

  2. #2
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Jedino kaj ti ja mogu savjetovati je da zaboraviš da imate kindić i uzmeš bebu sebi u krevet, oslobodiš cicu i fast food mu je dohvat usta čim kmekne :D

    Tako se nećeš dodatno umarati prebacujući ga simo-tamo, njemu će biti ljepše i bit će mirniji kad te bude osjećao uz sebe, jer možda nije baš gladan svakih 10 min. već je jadan i usamljen u kindiću, on je još jako mali i fali mu mamica pa mu treba cica za utjehicu :wink:

    Sretno!

  3. #3
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    slazem se sa kloklo sto se tice stavljanja bebice sebi u krevet. i tebi ce biti lakse, a bebi je cica na dohvat ruke . bebice sa 3 tjedna imaju tzv "skok u rastu" sto znaci da imaju vece potrebe za hranom pa papaju cesce, i ako ga budes hranila kad god on trazi vise ce ti se mlijeka stvarati da zadovolji njegove potrebe. obicno traje samo par dana dok se ne uspostavi "ponuda i potraznja". nista ne brini, proci ce brzo.
    ako mislis da ne pojede dovoljno kod svakog hranjenja, pokusaj mu ponuditi cicu dok spava. vjerujem da ce biti dovoljno "poskakljati" ga bradavicom po kutu usne, mnogim mamama to uspjeva . djeca tada refleksno otvaraju usta i prihvacaju cicu.
    moram ti reci da JEST pametno hraniti ga svaki put kada trazi, i NECES ga time razmaziti. :wink: a to vidim da radis dobro, mama ipak najbolje zna sto je dobro za njezinu bebu.
    kod jako malih bebica su moguci i grcici. to zna trajati do cca 3-3,5 mjeseca. bebe i glad osjecaju kao bol, pa je vrlo vjerojatno da ga buba trbusic uz sve ovo gore navedeno a on trazi cicu, koju mu ti slobodno daj, bebica ce tako lakse sve podnijeti. nisi napisala podrigne li nakon hranjenja i ima li vjetrove? mnogim mamama pomaze kada nakon 5 minuta hranjenja stavi bebicu da podrigne pa onda nastavi sa hranjenjem. ako vidis da ga mu smeta zrakic koji proguta pokusaj ga i vise puta u toku podoja staviti da podrigne.
    kako vam ide dojenje u onom prvom jakom naletu mlijeka? ako mu ide prejako pokusaj se izdojiti vrlo malo prije podoja jer ga time neces nicim zakinuti, a bebica ce dobiti vise onog "masnog" mlijeka koje slijedi. to ce ga mozda malo duze drzati budnim, a i jako je bitno da ga bebica dovoljno dobije jer od njega raste i dobiva na kilazi. moras paziti i na to da mu u toku 2-3 sata uvijek dajes istu dojku da pojede svo masno mlijeko i isprazni dojku.
    nisi ni napisala izdajas li se nakon podoja? kada odgovoris na ova moja pitanja moci cemo ti malo vise pomoci, a do tada mozes pokusati ove "isprobane" metode :D
    ako sam slucajno nesto zaboravila reci vjerujem da ce me ostale cure nadopuniti. a ti javi kako ide i daj veeeeliku pusu bebici koja je sretna jer ima tako dobru mamu :wink:

  4. #4
    mala_plavva

    Početno ...

    hvala cure :D
    ovako: on spava uz mene, ali nam od pocetka nikako ne ide dojenje lezecki (ne volimo ni on ni ja) tako da fast food princip ne sljaka nikako jer se ja moram uspraviti na krevetu:D
    kaj se tice hranjenja, jednom kad zatvori usta to je to, ne pomaze ni skakljanje ni guranje bradavice, nista. jos mi onako kulerski napuci usta 8)
    grceve je imao do sad dva-tri puta. ja sam pocela piti onaj (kršitelj koda)ov caj od komoraca da bi ga on dobivao preko mog mlijeka i stvarno djeluje, puno je mirniji. s podrigivanjem imamo malih problema, jer strasno mrzi biti na ramenu pa pokusava spuznuti na trbuh, ali za svoje i njegovo dobro ne smijem mu prekidati klopu da bi se podrignuo jer se onda pocne derati ko manijak :shock:
    ja se ne izdajam ni prije ni poslije podoja. on bez problema prihvaca cicu, ma kako puna bila. trebam li se izdojiti nakon sto se on najede? ja sam bila dojma da on to sve povuce...
    inace, danas smo bili kod doktorice zbog zacepljenog nosa i ispalo je da je za tri tjedna dobio kilu. :D ona me doduse upozorila da zbog tih nocnih tretmana i mog umora mozda nemam dovoljno mliijeka za njega. je li to moguce?

  5. #5
    ivarica

    Početno

    kako ti je onda objasnila to da je dobio kilogram?

  6. #6
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    tipično doktorski. čuj, moj savjet je da samo dojiš. bebica je premala (3 tjedna samo, mali mišeko, giligili, joj kad se sjetim mog kad je bio tako mali....skoro skrenuh s teme) i mislim da vam treba još neko vrijeme oko uhodavanja. možda tebi i ne, ali malome sigurno. da ne govorim da možda on još ni ne zna kad je noć kad treba spavati jer još ima ritam iz tvog trbuha ( a taj je žderem konstantno, spavam kad me ćejf :D :D ).

    ne čudi se ako doktorica ili patronažna savjetuje dohranu to im je u krvi. na tebi je da skužiš je li bebici dovoljno tvoje mlijeko a meni se čini da po kilaži je. ako je sretna sve je dobro.

    ja sam malome uvjek davala da doji "na zahtjev" i sam si je izregulirao količinu i broj podoja. i danas nakon 10 mjeseci ima dana kad doji nazovimo normalno i onda kad mi se čini da se ne skida sa sike. po noći isto tako. kako-kad. nekad prepava veći dio bez buđenja, a evo sinoć smo tulumarili od 2 nadalje.

    što se tiče grčeva mi ih nismo imali ali evo vidim da si se sama snašla s tim čajem. ja sam inače pazila dosta na prehranu. e sad. nekome to štima a nekome ne.
    pozdrav i drži se
    i dobro došla u Klub Neispavanih :D

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Evo i mene sa svojim iskustvom:
    prva dva mjeseca ja sam dojila samo sjedećki, u dnevnom boravku s jastucima za pod leđa, s čašom vode na stolu, s bilježnicom i olovkom da zapišem kada je i koliko dojila-posebno da vidim koja je sisa na redu, desna ili lijeva ...... ali nakon dva mjeseca uspjela sam se naučiti na ležeći položaj, više me nije bilo briga hoće li se muž probuditi ili ne, tako da smo se prestale micati iz spavaće sobe, više ne zapisujem koliko jede, čak niti ne znam koliko puta jede po danu, jedino je samnom uvijek boca s vodom
    Mislim da je svaki početak težak i da treba proći određeno vrijeme dok se opustite i dok svladate sve "finese", stoga nemoj se uzbuđivati, pa vi ste još maaaali!
    Bebu nećeš razmaziti, i ja svima kažem da je prevenstveno što sam gotovo 95% stvari radila po teoriji AP da je zato moja beba sada sretnija i uvjerena sam da zbog AP nije imala grčeve, da je manje plakala itd. To što sada je uvredljiva kada joj uzmeš igračku to je već stvar maminog (ili tatinog) gena karaktera

    I kilogram u tri tjedan je odlično, i puno. Vjerojatno će ti se javiti mame čije bebe su dobile tek po pola kilograma i nisu uvodile dohranu.

  8. #8
    mala_plavva

    Početno

    :D
    samo da pojasnim: nije mi doktorica savjetovala dohranu, bas suprotno, bila je odusevljena sto dojim! :D samo me upozorila da umor ne potice proizvodnju mlijeka i da moram spavati barem preko dana.

  9. #9
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    kao prvo da ti odgovorim na pitanje - ne moras se izdajati nakon podoja. savrseno dobro sve radis :wink: . mislim da je super sto je dobio toliko na kilazi, to je za 3 tjedna i vise nego super!
    doktorica ti je dobro rekla da se trebas odmarati, i ako te muci sa nespavanjem po noci moras malo odspavati po danu jer ces se izmuciti. bilo bi super da mozes spavati dok i bebica, a kucanske poslove povjeri tati ili nekom drugom (mozda ce se malo buniti ali neka te to ne zabrinjava ). mlijeko se stvara onoliko koliko bebica doji bez obzira na umor, ali mozes imati problema sa otpustanjem mlijeka. zato se odmaraj sto vise.
    to sto bebica nakon papanja zatvori usta i nece vise znaci da mu je bilo dosta, a to dokazuje i dobitak na kilazi
    ako ti jos nesto mozemo pomoci javi se svakako, uzivaj u bebici i sve ce to biti super!
    i jos nesto, ako si zabrinuta i nervozna radi necega beba to jako dobro osjeti. pokusaj se opustiti sto vise mozes, pogotovo za vrijeme samog dojenja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •