Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: krećemo u prvi razred

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno krećemo u prvi razred

    koliko nas odavde kreće u rujnu u prvi razred?
    Petra postaje đak prvak, s još nenavršenih 6 godina, ali jako je jako sretna.
    Ovdje je sistem takav da sva djeca rođena tijekom kalendarske 2003 kreću u školu u rujnu 2009 - bez obzira jesu li rođena u siječnju ili u prosincu (petra je u studenom).
    Ona se strašno veseli velikoj školi, već gledamo torbe, danas se oprašta s učiteljicom iz vrtića, imamo priredbu i kreće jedna skroz nova avantura.
    Sve mi nekako tako brzo prošlo.
    Ima li vas još iz ove male grupe koji posaju đaci prvaci?

  2. #2
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    nismo ti, ali evo, želimo vam puno sreće!

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    139

    Početno

    Mi smo u BiH, kod nas je devetogodisnje osnovno obrazovanje i takodjer krecemo ove godine sa skoro punih sest!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno Re: krećemo u prvi razred

    Citiraj petra prvotno napisa
    koliko nas odavde kreće u rujnu u prvi razred?
    Petra postaje đak prvak, s još nenavršenih 6 godina, ali jako je jako sretna.
    Ovdje je sistem takav da sva djeca rođena tijekom kalendarske 2003 kreću u školu u rujnu 2009 - bez obzira jesu li rođena u siječnju ili u prosincu (petra je u studenom).
    Ona se strašno veseli velikoj školi, već gledamo torbe, danas se oprašta s učiteljicom iz vrtića, imamo priredbu i kreće jedna skroz nova avantura.
    Sve mi nekako tako brzo prošlo.
    Ima li vas još iz ove male grupe koji posaju đaci prvaci?
    petra, to je nešto kao preschool program ili 0 - razred?
    za hr (redovne) uvjete studeni 2003 je puno, puno prerano za polazak u 1. razred; sumnjam da će ti se netko javiti.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    preschool je za djecu ispod 5 god. u americi isto djeca s 5 godina krecu u skolu, to se doduse zove kindergarden ali pripada "velikoj skoli".
    meni se inace svidja taj sistem gdje postoji neka "medjufaza" izmedju vrtica i skole.
    ima na forumu dosta cura koje zive izvan HR, nadam se da ce ti se netko javiti. u svakom slucaju sretno!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    evo bas me zanimalo pa sam pogledala na internetu, u belgiji je slican sistem kao u americi, s tim da u belgiji djeca krecu sa 6 pod normalno, a s pet ako se pokaze da su spremni, a u americi krecu s 5, a ako nisu spremni onda umjesto u K1 krecu u prepiK, to je kao neka prirpema.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    da, je u americi preschool ispod 5 godina, ali za HR uvjete preschool bi se računao 5,5 (6) - 6, 5 (7) godina. naime, koliko sam shvatila petru muči što će biti kada se vrate u hrvatsku i upišu u školu, gdje djeca kreću kasnije u školu i vjerojatno odmah sa zahtjevnijim tempom rada.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    aha, nisam shvatila da petru to muci.
    pa ako je u tome stvar, mozda mogu zatraziti akceleraciju kada se vrate.

  9. #9
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ne kužim, što će im akceleracija?
    curica ide u 1. razred s nepunih 6
    i znači ako nagodinu doću u RH ići će u 2. razred s nepunih 7
    već je "akcelerirana"

    a kakav je sistem u Belgiji?
    koliko traje OŠ?

    npr. u Slo. je isto kao i u Belgiji što se tiče polaska, školski obveznici su sva djeca koja u toj kalendarskoj godini pune 6 godina
    ali OŠ traje 9 godina tako da je djeca opet završavaju s 15 godina, kao i kod nas gdje se kreće s 7 i škola traje 8 god
    i taj 1. razred je nekakav prijelaz, laganini što se tiče programa
    ne znam da li oni nauče sva slova u 1. razredu
    jedino što ih se uči na to da je škola obaveza sama po sebi, obaveza svakodnevnog točnog dolaska i tako to

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    pa da na to sam i mislila, bit ce akcelerirana. ali vjerovatno ce tu akceleraciju morati zatraziti jer u HR nije uobicajeno da dijete s nepunih 7 godina ide u 2. razred

  11. #11
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ali neće valjda dijete koje je završilo 1. razred vratiti natrag u 1. jer nema 7. godina?
    sigurno neće, ne vjerujem da će išta morat tražiti

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ja ne znam kak to ide, ali isto mislim da ne bi trebalo biti problema, dijete se vjerovatno testira i onda odluci u koji ce razred.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    ali neće valjda dijete koje je završilo 1. razred vratiti natrag u 1. jer nema 7. godina?
    sigurno neće, ne vjerujem da će išta morat tražiti
    ne znam. morat će nostrificirati svjedodžbu, što samo po sebi duuuugo traje, pa se odluka u koji će razred mora donijeti ranije tj početkom (slijedeće) školske godine.
    ovisi o djetetu, a i o nastavnom programu 1. razreda u belgiji, tj je li sličniji našoj školi ili završnoj godini vrtića.

    u principu nitko se vjerojatno neće inatiti da dijete mora obavezno pod svaku cijenu ponovno u 1. razred, ako ga je već završilo u belgiji i ako roditelji žele 2.
    pitanje je samo što je bolja opcija za to dijete

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    pa da na to sam i mislila, bit ce akcelerirana. ali vjerovatno ce tu akceleraciju morati zatraziti jer u HR nije uobicajeno da dijete s nepunih 7 godina ide u 2. razred
    akceleracija se rijetko provodi i razlog za pokretanje takvog postupka ne može biti neusklađenost školskih sustava.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    mozda se nismo dobro razumjele, ne znam kako je u HR, ali u americi se pod akceleracijom smatra i ranije kretanje u skolu, na to sam mislila.

    no...mi smo totalno zabrijale na to sto ce biti s djevojcicom, a mozda bi bilo dobro da pricekamo da se petra javi, ja nekako iz njezinog posta uopce nisam shvatila da je ona zabrinuta oko ovih stvari vec da jednostavno trazi "drustvo" i iskustva mladjih skolaraca.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    imaš pravo raniji upis u školu i je oblik akceleracije, samo se kod nas zbog posve nejasnih razloga uglavnom ne tretira tako
    (za kasniju akceleraciju procedura i testiranja su prilično detaljna i postupku se ozbiljno pristupa, dok je s druge strane česta praksa da se raniji upisi olako odobravaju - samo na zahtjev roditelja npr.)

    petra je zabrinuta, već je ranije pisala o tome: http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=75364

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    a hvala ti, evo selim se tamo...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    joj, mi smo na godišnjem, tako da sam se slučajno spojila...
    ovako belgijski je sistem isti kao naš - znači 12 godina školovanja - za razliku od našeg koji je podijeljen u 8 + 4, ovaj je u 6+6.
    Petra u rujnu kreće u prvi razred, nulti razred ovdje ne postoji. Znači radi se o klasičnom prvom razredu.
    S tim da ovdje u prvi razred kreću sva djeca rodena u kalednarskoj 2003.g, bez obzira jesu li se rodila u siječnju ili u prosincu - petra je rodena u studenom, znači bit će među najmladima, alije školski obveznik (ne radi se o izboru hoće li ići ili neće, nego mora)
    ali ona se silno veseli...
    Što se tiče povrtaka u Zagreb, ona se u principu redovito upisuje u drugi razred, bez nostrifikacije, jer je dipl dijete koje paralelno ide u hrvatsku dopunsku školu, u kojoj dodatno pohadja hrvatski i prirodu i društvo, te na kraju godine dobije redovitu knjizicu RH, s kojom se uz belgijsku svjedodzbu redovito upisuje u bilo koju hrvatsku školu.
    mene je najviše zanimalo ima li još dječice koja kreću...
    vjerujem da će joj prelazak u hrvatsku biti težak i istina je da me to brine, ali ona je trenutno toliko vesela i ponosna što postaje đak prvak, da si ni ja ne želim kvariti raspoloženje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •