Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Savjeti- 3mjesecna beba,tezina,dojenje...help!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    38

    Početno Savjeti- 3mjesecna beba,tezina,dojenje...help!

    Drage mame pomagajte!!!

    Imam 3mjesecnu curicu ( rođena 3879 g, iz rodilista izasla s 3550 g, 53 cm ), 1.mj dobila 600 g, 2.mj. 600 g, 59,5 cm, sada cekamo sljedecu kontrolu da vidimo kako napreduje.
    Svi govore da je to mali prirast, pedijatrica rekla da je u granicama normale, da nastavim iskljucivo dojiti. Bebi ne dajem nikakve cajeve, vodu, a odbija i dudu. Međutim stalno ali stalno dudla prstice i ja uvijek mislim da je gladna. Dojim cca svaka 3 sata max 10 min ali u tih 10 min se i odmori na ciki pa nisam sigurna da je to dovoljno!
    Prespava cijelu noc bez buđenja, ja je pokusam buditi ali rijetko zeli dojiti pa je pustim da spava. Stolice su vise manje redovite i zute su boje.
    Uza sve ovo, ona je i zadovoljna, jako malo place ( samo kad je jaaako gladna), veselo dijete ! Grceve skoro nije ni imala, hvala Bogu!!!
    Ipak je se cesto brinem da je gladna i da ne napreduje dovoljno, citala sam bezbroj foruma i savjeta o istom ovom, ali molim Vas helpajte mi, nova sam mama i jako nesigurna, pa me malo smirite !

    Hvala unaprijed <3

    Ana & Baby Eva

    [/quote]

  2. #2
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    i ja mislim da je prirast u redu. Drago mi je da imaš podršku od pedijatrice! Samo rako nastavi dalje, doji na zahtjev, a tko ti kaže daj e prirast mali reci da pedijatrica kaže da je u redu. I ne slušaj nikoga. Nema potrebe kvariti savršenstvo

  3. #3
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    prirast je skroz ok, takvi su bili maleni od moje rođakinje, njih troje, i svi ka po špagi: 600, 600, 600, 400, 300

    minimun je 480g u prva 3 mjeseca, a vi ste dobrano iznad prosjeka
    neki pedijatri nisu zadovoljni ako ne nabiru bvar kilo mjesečno ... al to je njihov probelm


    bebica ti napreduje, zadovoljna je, kaka, piški ... sve 5
    dobro vam ide, samo tako nastavite

    što je beba veća ona bolje i jače sisa , pa u kraće vrijeme posiše više nego prije mjesec dana


  4. #4

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    38

    Početno

    Hvala

    Ja nekao uvijek mislim da nemam dovoljno mlijeka. Dok sise poneka mi se cini da ne guta. Dok su joj nekad puna usta.
    Bebi Mil mi stoji na polici u kuhinji.
    Prve dane bila sam toliko ocajna. Nije htjela dojiti, a pogotovo lijevu ciku.
    Ipak nisam se dala i adaptirano je jos uvijek neotvoreno, a nadam se tako ce i ostati.


    vanjci editirala ime proizvodjaca

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    38

    Početno

    Imate li koji savjet koja hrana potice laktaciju?! Ja cim jedan dan 'manje' jeden cini mi se da imam i manje mlijeka.

  6. #6
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    gle, pa vjerujem da niti ti ne jedeš uvjek istu količinu za ručak ili večeru
    kadkad više, kadkad manje
    ovisi
    bebica ne jede nego i pije na sisi, kadkad je više žedna pa kratko sisa, a kadkad želi nešto konkretnije pa se nasisa do grla

    doji na zahtjev i ne brini se sve dok je beba zadovoljna i lijepo kaka

  7. #7
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Ana_Eva prvotno napisa
    Imate li koji savjet koja hrana potice laktaciju?! Ja cim jedan dan 'manje' jeden cini mi se da imam i manje mlijeka.
    jedi kad si gladna
    bitno je piti dovoljno tekućine
    čaj od komorača potiče lučenje žlijezda

  8. #8
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Mislim da ti se samo čini da imaš manje mlijeka. Žena mora biti zbilja izgladnjela, ono u logorskom uvjetima, da bi počela gubiti mlijeko. Reći će ti neka savjetnica više da ja opet ne provalim kakvu glupost.
    Gledaj samo da se zdravo i uredno hraniš (nemoj ni pretjerati) i sve će biti u redu.

    Na forumu se do sad najčešće spominjao čaj od koromača za dojilje, neće škoditi. Neki su spominjali i tablete za povećanje laktacije, ali ja to osobno ne bih uzimala, pogotovo ne na tvom mjestu, jer mi se zbilja čini da ti ide sasvim dobro. To su sve sintetske tvari i upitno je kako djeluju, a dobiva ih i tvoje dijete preko mlijeka.

    Ali mislim da je Apricot nedavno rekla da sve skupa nema velikog utjecaja na povećanje proizvodnje mlijeka (ne mogu sad naći tu temu, nažalost), nego jedino što češće dojenje. Pazi ipak da ne tjeraš dijete da siše pretjerano, kako ne bi stvorila kontraefekt. Ali čim zatraži, podoji je.

    I opusti se što više možeš! Nervozu možeš prenijeti na dijete i kasnije stvoriti probleme s dohranom. Dijete ti već ima 3 mjeseca, dojenje se ustalilo, redovito dobiva na težini, vesela je, zdrava, zadovoljna, pedijatrica je zadovoljna. Mislim da ti dojenje jako dobro ide, ali moraš poraditi na svom strahu. (kršitelj koda) ne otvaraj, možeš ga sad već slobodno baciti

    I još nešto, guranje šaka u prstića ne mora značiti da je dijete gladno. Najbitniji pokazatelji su prirast težine, redovito mokrenje (stolice znaju izostati i više dana i to je isto normalno) i dobro raspoloženje djeteta.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    38

    Početno

    Evo drage moje Rode

    danas smo sa navrsenih 3 mjeseca i 8 dana bili kod pedijatrice na sistematskom.
    Moja je sura i ovaj mjesec dobila 650 g i narasla 3,5 cm.
    Znaci sad ima 5, 450 i 63 cm. Nije tako lose jelda???
    Ped je zadovoljna, kad me pitala dali samo dojim rekla sam DA a ona je rekla BRAVO !!! iako sam ja skepticno pogledala i rekla zar to nije mali prirast.... kaze dijete super izgleda, biti ce manekenka hehe
    zdrava, vesela. Nikakve nadohrane do 6 mj zivota i nema potrebe za budjenjem po noci ( spava od 10-6 ujutro !!! )
    Nekako mi je bas lakse u srcu, iako ja i dalje kad vidim male ''bumbare '' koji svaki mj dobiju 1 i vise kg, upitam se u cemu je kod moje cure problem. Valjda joj stvarno jako malo treba jer ona jednostavno gucne i dosta ????!!!!! sad smo 2 mj mirni od vaganja i svega. ufff.


    eto, hvala na savjetima!

    xxxxxx <3

  10. #10
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    super :D

  11. #11
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno


  12. #12
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Ma joj to je super prirast, mene uvijek pitaju da li ju dojim ili je na adaptiranom, jer je u 3 mjeseca dobila duplu kilažu, rođena je s 3,13 kg, 48 cm, iz rodilišta izašli s 2,9 kg, a sa 3mj je na pregledu imala 5,9 kg i 61 cm. Kad čuju da dojim, kažu da je onda sve u redu, da smo na adaptiranom, vjerojatno bi trebali smanjiti njen prirast

    Inače i ja sam primjetila da mi nekako mlijeko varira od dana do dana. OK, možda to ima veze s njenim fazama, nekad hoće cicati više, a pojedine dane puno manje, pa su mi onda cice pojedine dane prepunjene, a pojedine imam dojam da ih skroz isprazni. Ali i meni se čini da moguće da to ovisi i o hrani koju jedem, samo nisam još uspjela skužiti točno o čemu to ovisi.
    No dobro, ne žalim se, ipak je sad lakše kad se mlijeko ustabililo, prva 2 mjeseca sam imala non stop višak i povremeno sam se morala izdojiti pod tušem tek toliko da smanjim napetost u slučajevima kad ona nije htjela cicati.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    38

    Početno

    Inače i ja sam primjetila da mi nekako mlijeko varira od dana do dana. OK, možda to ima veze s njenim fazama, nekad hoće cicati više, a pojedine dane puno manje, pa su mi onda cice pojedine dane prepunjene, a pojedine imam dojam da ih skroz isprazni.

    Meni isto tako. Iako ja sebi zabrijem da je ona navikla biti gladna.
    Skoro nikad i ne place. Mako zakmeci i ja odmah nudim.
    Na dane sisa samo 2-3 min i okrene glavu.
    Ali meni se cini zadovoljna. Spava cijelu noc! Da je gladna mislim da bi plakala.....
    Meni su trenutno cice 'prazne', na dane bujaju.
    Uffff

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    11

    Početno

    Drage,
    mene isto malo muči kilaža.
    Rodila se sa 3200 a u mjesec dana je dobila 500 gr. Jučer na sistematskom rekla sestra 3700..
    Nekako mi se čini najsitnijom kod pedijatrice kada pogledam druge bebe.
    Dojim je ali joj navečer znam dati bočicu adaptiranog od cca 120 ml.
    Isto nisam sigurna da li se ona nahrani od mojeg mlijeka ili plače radi nekog drugog razloga.
    Može nekakav savjet kako dalje?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    11

    Početno

    evo upravo me zvala patronažna da me pita za kilažu.
    ja joj kažem kakva je kilaža a ona meni da dijete mjesečno treba dobiti bar 600 do 800 gr..a ona je dobila 500..i sada vi recite..a i dojim ju prema zahtjevu i dajem joj još i navečer kao dodatak adaptirano mlijeko....i kaže mi još da se ja s time ne zezam (kao da mi sada još fali i ova njezina histerija) umjesto da me smiri i kaže da je sve ok ...

  16. #16
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Svi smo mi zabrinuti kad su nase bebe u pitanju, taman i da je sve po knjizi,ipak nas nesto kopka... Mislim da je to normalno... Probaj u pretraznik upisati 'mala kilaza' ili nesto slicno, vidjet ces koliko je mama imalo brige oko toga, i ja s njima.

    Ono sto ti ja laicki mogu reci je da kilaza nije jedini pokazatelj bebinog napretka, ono raste i u visinu, a vazno je pratiti i broj mokrih i pokakanih pelena te opce djetetovo stanje. Naravno da bebe placu i naravno da to nije uvijek zbog gladi, muci njih jos stosta.

    Sto se dojenja tice, mlijeka se stvara onoliko koliko ga beba popije, znaci ako joj dajes adaptirano, toliko manje ce se tvog miljeka proizvesti. Pokusaj je unutar 2-3 sata hraniti na jednoj dojci da dodje do masnijeg mlijeka od kojeg se dobija kilaza.

    Ako imas vremena procitaj na portalu tekstove vezane za dojenje, majcino mlijeko, cisto da ti malo samopouzdanje poraste. Ovdje ces uvijek naci potporu, a nadam se da imas i pedijatra koji ce ti biti potpora u dojenju...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    11

    Početno

    imaš pravo. stalno neke dvojbe. da li je dobro ovo ili ono.
    a opet i mislim kao i ti da je to sve normalno samo treba razmisliti i doći do zaključka.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    23

    Početno

    MOja beba ima 3 mjeseca. Prvi mjesec je dobila super na kilazi, cak kilu, drugi 600 g, a sad treci mjesec samo 200.
    Dojim je i redovito ima i popisane i pokakane pelene. Dojila sam na zahtjev, ali znala je ne sisati po 7, 8 sati po noci pa sam je sad odlucila svaka 3 sata buditi jer ipak je malo dobila na tezini. sto vi mislite, koji je razlog ne dobivanja??? Po danu je uvijek jela redovito- s tim da drugi mjesec je jela samo po 10 min i bilo joj je dovoljno, sad vec bude po sat vremena na sisi. Prije sam joj davala svaki podoj samo jedna dojka, sad joj dajem obje, ali cesto zaspi i imam osjecaj da se ne najede. Inace je vesela i izgleda ko da joj nista ne fali. Molim pomoc, sto da radim, dal da joj dajem adaptirano, ili da ne odustanem od dojenja? Imam osjecaj da se i kolicina mlijeka smanjila, jer kako ona nije po noci redovito dojila, imala sam i mastitis jer se nisam izdajala...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    119

    Početno

    Ja imam sina od 3 mjeseca,moj jako puno jede samo cika,po noći po 3 puta jede,a stalno plače,e sada vi meni recite gdje je problem? Budite sretne što su vam cure vedre i vesele,moj baš i nije. Znam da nije gladan jer ne jede ruku. Nekada čak jede i ruku,a kada nudim sisu,odbija...

    Budite sretne što su vam vesele.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    38

    Početno

    Moja cura sad ima 5,5 mjeseci, u 2 mjeseca koliko je prošlo od zadnje kontrole dobila je samo 500 grama i narasla 5 cm.
    Ped kaze da je to malo, ali u granicama normale.
    Napominjem rođena je s 3870 g i 53 cm!
    I sad sam bas tuzna jer mi se to cini PREMALO, a jos kad vidim ostale bebe njenog uzrasta, cini mi se prava mrvica.
    Iako, hvala dragom Bogu ona je stvarno vesela, zivahna beba.
    Jedva cekam dohranu da vidim jeli stvar u meni, tj. mom ' nekvalitetnom ' mlijeku.

    Ima li slicnih iskustava i drage mame, sto Vi mislite??!!!

    Hvala <3

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    38

    Početno

    Sad ima znaci 6100 g i 68 cm, zaboravih napisati.

  22. #22
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    joj neke su bebe jednostavno sitnije. imam frendicu koja je jako visoka, njen muž isto, beba im je sitna. puno ju je dojila i još uvijek ju doji, dohrana iza 6.mj. mala jede non stop, sisa non stop, zdrava, vesela, sitna i zgodna.

    moj ej pak malo krupniji (iako više i nije toliko), nešto veći prirast je imao od tog minimuma, isto dohrana iza 6.mj., malo je krupniji ali opet je i malen. i ne, ne jede baš nešto najsjajnije.

    kako da ti kažem dok god je u granicama normale, a to definitivno tvoja jest, dok je zdrava, vedra, vesela sve je super, nema ti to veze jel sitna ili krupna.

  23. #23
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    jellena, Jabučica, Ana_Eva, super vam ide, nemojte odustati evo citirat cu samu sebe s onog drugog topika

    Citiraj mikka prvotno napisa
    moj se rodio velik (4200) a dobivao je malo na kilazi. otvarala sam i ja puste topike ovdje svojedobno , i definitivno mislim da nitko nikad nije dobivao tako malo kao moj f, znaci rekorderi smo po malom dobitku. kad smo poceli dohranu navalio je ko blesav, jeo je nevjerojatne kolicine hrane--i opet nije nis dobivao na tezini

    sa 8 mjeseci je imao 7,5 kila, znaci jos nije bio poduplao porodajnu.

    i tako. sto se zdravlja tice, nikad u zivotu nisam vidla ili cula za zdravije dijete. zadnji put smo bili kod pedijatra na nekakvoj kontroli sa godinu dana.

  24. #24
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj jellena prvotno napisa
    Drage,
    mene isto malo muči kilaža.
    Rodila se sa 3200 a u mjesec dana je dobila 500 gr. Jučer na sistematskom rekla sestra 3700..
    Samo malo utjehe - mjeri se koliko je beba dobila od najmanje tezine (ono kad im prvo padne u bolnici tezina, pa tek onda krenu dobijati). Pretpostavljam da je mozda pala do 3000 prije nego je pocela dobivati? To je onda dobitak od 700, sto je vec dovoljno (i moja je toliko dobila prvi mjesec, pa se pedica nije zabrinjavala).

    Po ovim tablicama je minimum oko 650g mjesecno, ali je to za prvi mjesec sigurno i malo manje jer prvi tjedan bebica prvo gubi a tek onda pocne dobivati na tezini:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=239&Show=2301

    I konacno, dovoljno je da se malo pomakne na vagi, i krivo bude mjerenje. Da bi se ispravno mjerilo na vagi morala bi beba biti full mirna ili bar uzeti 3 mjerenja pa prosjek... sto naravno nitko ne radi.

    Ako je beba dobro, pricekaj bar jos mjesec dana pa vidi ponovno na toj vagi koliki je prirast. A patronazne su vrlo cesto lose, moja je isto samo brinula koliko je dobila i da slucajno nema zelenu stolicu... sve ostalo je nije zanimalo. Bezveze.

  25. #25
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    neki minimum je 450g mjesecno

  26. #26
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    s tim da nakon 3. mjeseca dobitak na tezini moze pasti.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    ana eva moja mala je bila na adaptiranom,sisati nikad nije htjela(bila u inkubatoru i hranili ju na bočicu).jela je često,malo ,dobivala malo i sve je bilio uredu.imala je uvijek koliko mjeseci toliko kila(rođena je sa 37tj i 2500)dakle sa 3mj 3,5kg, sa 4 mj 4,5 kg,sa 7 mj-7 kg sa godinu dana 10kg.sad ima 2g 10mj i ima 14kg i sasvim je normalna.malo je višlja od prosjeka pa zato nosimo veću robu,i sve joj je široko jer je mršavija,ali normalno napreduje i nema straha,sigurno će i tvoja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •