Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Prirodni "lak" za kosu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno Prirodni "lak" za kosu?

    Postoji li prirodna alternativa laku za kosu? Koristi li netko?

  2. #2
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    hehe ja se sad sjetila da mi je baka pričala kako si je u mladosti, dok još nije bilo svih tih điđa miđa proizvoda, kosu špricala pivom, da joj učvrsti frizuru. mora da je fino bazdila

  3. #3
    vjestica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    461

    Početno

    ja se sjećam da su neke moje drugarice u osnovnoj školi koristile šećer i vodu (ja mislim da im roditelji nisu dali da kupuju gel za kosu, pa im je to bila alternativa) ali ja to nisam nikad probala
    mada su frizure bile postojane (napominjem da su to bile 80-te sa onim natapiranim šiškama i frizurama )

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Citiraj Sun prvotno napisa
    hehe ja se sad sjetila da mi je baka pričala kako si je u mladosti, dok još nije bilo svih tih điđa miđa proizvoda, kosu špricala pivom, da joj učvrsti frizuru. mora da je fino bazdila

    Daj si zamisli takvu situaciju u tramvaju ili autobusu :shock:

    Hm, a ovo sa šećerom i vodom - ne znam kako bi funkcioniralo, možda se i odvažim pa probam.

  5. #5
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj Sun prvotno napisa
    hehe ja se sad sjetila da mi je baka pričala kako si je u mladosti, dok još nije bilo svih tih điđa miđa proizvoda, kosu špricala pivom, da joj učvrsti frizuru. mora da je fino bazdila
    Ja probala, više puta. Zbog b vitamina pivo odlično neguje kosu i daje joj sjaj. Miris brzo izvetri, a ostane čvrsta i sjajna frizura. Ot, ali ja i lišće biljaka ponekad premazujem pivom - dobije sjaj kao kada ga u cvećari isprskaju onim specijalnim sprejom...

  6. #6
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj mama sanja prvotno napisa
    Hm, a ovo sa šećerom i vodom - ne znam kako bi funkcioniralo, možda se i odvažim pa probam.
    A vezano za ovo znam pitalicu - Kada je vreme da seoski frajer (koji koristi ovaj način da zaliže kosu) ode sa igranke? - Kad oko frizure počnu da mu se skupljaju muve!!!

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Lijepi se... i jedno i drugo tj. i šećer i pivo. Pivo ima slada u sebi i valjda tako i djeluje kao fiksir, a šećer i voda se lijepi kao da ste se umočili u šećernu vunu...

    Nemojte me pitati kak znam, iz mladosti!

    Od ostalih stvari koje smo isprobavali i koristili evo nekih:

    Majoneza - balzam za omekšavanje kose (namazati vlasište utrljavanjem 1 žlice majoneze, ostaviti tako dok se kupate, a poslije oprati na klasičan način)
    Jaje - hranjiva maska - ista stvar, za slabu i tanku kosu
    Banana - može se koristiti umjesto šampona za kosu, samo treba dobro dooobro isprati

    Ocat - dodaje se zadnjoj vodi za ispiranje, daje sjajnu i glatku kosu (vjerojatno je trik u omekšavanju vode...tj. neutralizaciji vodenog kamenca )
    Inače, nekad se preporučivalo pranje vode u kišnici, iz istog razloga. Isperite kosu nakon pranja destiliranom vodom za pegle...

    Pivo - ne bi me iznenadilo da ima i hranjiva svojstva, jer je puno b-vitamina (iz kvasca) i za njega se također koristi najbolja voda. Ima valjda i neki udio kiseline tj. dobra kombinacija kojekakvih korisnih tvari...Ne bih se iznenadila da ga je bolje popiti, umjesto kapsula kvasca...

    Ja bih kosu namazala pivom prije zadnjeg ispiranja, pa da vidim razliku.

    Inače, svi mi griješimo u toliko što koristimo previše šampona, previše kemikalija, koje ispiru prirodnu masnoću vlasišta. Tada se događaju dvije stvari, ovisno o tipu kože: neki reagiraju suhom i krhkom kosom, a drugima se pretjerano masti... Meni odgovara šampon s ekstraktom kašmira (tj. unutra je starinski ovčji loj) ali pazim da ne bude prečesto i da ga stavljam minimalno koliko treba.

    Ne znam gdje je Kobila Suzy, dugo je već nema, ali inače aromaterapeuti imaju dobre štoseve za kosu tipa baza od bademovog ulja + cedar (ta kombinacija meni odgovara) ali nije isto za svakoga... Bolje pitati stručnjaka.

  8. #8
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Potpisujem Peterlin.
    Ima nas još koji smo to isprobali. Istina bilo je to jako davno. Ne mislim da je to alternativa laku za kosu. Ako ima problema sa lakom, treba uzeti neki kvalitetniji. Zaista muhe osjete taj šećer na kosi

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Šećer i voda.... imali smo druga, pravio onu kresta frizuru, ne znam kako se to zove. Elem, napale ga pčele, a on alergičan, završio na hitnoj... Srećom, sve je posle bilo OK (samo ga je tata ošišao na ćelavo ).

  10. #10
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Sapun za brijanje. Drži k'o cement, ali ne vjerujem da je OK za kosu.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Sapun za brijanje. Drži k'o cement, ali ne vjerujem da je OK za kosu.
    Dobra ideja!

    Vrijedi li to i za pjenu za brijanje? Bumo isprobali, onak iz vica, sad je ljeto ... A prije toga - pročitati sastav.

  12. #12
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa da, pjena za brijanje, ali sam negdje oko 100% siguran da nije OK za kosu.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Svega na ovom topicu ima, samo nema prirodnog laka
    Izgleda da ću morati i dalje trošiti kemiju :/
    Ili se ošišati na nulu

  14. #14
    Cookie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    312

    Početno

    Pa ako hoćeš prirodni look, nemoj koristiti lak
    Mislim da je lak za kosu nešto po defaultu umjetno i teško da će se naći prirodna alternativa.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Ajoj, da vidiš na što liči moja kosa s prirodnim lookom . Pravi pravcati "antifriz", jedino što pomaže držati šiške na mjestu je lak (a frizura bez njih nikako ne dolazi u obzir).
    Samo me muči sva ta kemija u zadnje vrijeme i želim to smanjiti na minimum minimuma.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Pa ima Aromaterra nešto (po sastojcima bih rekla da je na bazi pive - ima hmelja unutra):

    http://www.aromaterra.hr/shop/index....7&page=details

    Nisam probala, srećom moj "nature look" je prihvatljiv.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Peterlin, hvala za link!

  18. #18
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Ja sam uistinu znala dok sam bila cura kad bi mi ponestalo gela za kosu staviti sećernu vodu. I držalo bi. Nisam nikad primijetila muhe.

  19. #19
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    ... a ose ne lete po mraku i opet dobro

  20. #20
    ssss avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    503

    Početno

    Ima nešto u bio i bio od neke firme koja ima i "prirodnije" boje za kosu :/
    A sad koliko može biti taj lak pri... to neznam

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    508

    Početno

    Čitam Čistoća je pola bolesti od Pat Thomas pa sam se sjetila ovog topića. Njen recept za lak: 1 limun, 300 ml filtrirane ili izvorske vode, 2 velike žlice votke.

    Limun narezati na kriške i staviti ga kuhati. Kad voda zakipi, poklopiti i pustiti da tiho vrije 20 minuta (dok limun ne otpusti). Procijediti kriške limuna čvrsto ih gnječeći kako bi dobili što više soka. Kad se smjesa potpuno ohladi, staviti je u bočicu za lak i dodati votku kako bi smjesa dulje trajala tijekom nekorištenja. Smjesa bi trebala potrajati oko mjesec dana.

    Napominje da se ovaj lak neće tako brzo osušiti kao konvencionalni.

    Ima recept i za gel pa ako netko treba, prepisat ću. A i inače ima super jednostavnih recepata za sve kemikalije koje se koriste u domaćinstvu, a i u kozmetici.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    :shock: svaka čast

    :D :D :D

    ako ti se da , pliz, prepiši

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    508

    Početno



    Dala je prijedlog za dva gela: jedan onaj želatinasti, a drugi u obliku spreja.

    1. pomiješati 2 žličice (ili četvrtinu pakovanja) želatine u prahu s 1/4 litre vruće vode ili biljne infuzije u kojoj ste prethodno rastopili 2 žličice kokosovog ulja. Dobro promiješati. Kad se smjesa ohladi, polako ddati 10 kapi svog omiljenog eteričnog ulja (ona predlaže neroli, geranij i lavandu). Kad se masa slegne, može se upotrebljavati kao i običan gel. Kokosovo ulje (dobar regenerator za kosu) u smjesi će se stvrdnuti u sitne grudice, pa ga prije upotrebe treba protrljati među dlanovima i brzo će se rastopiti. Staviti smjesu u zamrzivač i potrošiti u roku od mjesec dana.

    2. malo prilagođeni prvi recept. razrijediti 100g gela u 100 ml tople vode (kako bi se otopilo ulje) i 3 velike žlice votke (može bilo kakav čisti alkohol). Alkohol će djelovati kao konzervans (ipak ne preporučuje da se smjesa koristi dulje od mjesec dana) i otapalo (kako bi se otopilo ulje). Možete dodati 10 kapi omiljenog eteričnog ulja. Staviti smjesu u bočicu za lak i to je to.

    U objašnjenju zašto su komercijalni lakovi i gelovi štetni navodi da je to ustvari plastika rastopljena u otapalu, a prema istraživanju (ne navodi kojem) lak za kosu sadrži ftalate - kemikalije koje uzrokuju hormonalne poremećaje i koje se koriste kako bi plastika i vinil ostali meki i podatni.
    Kemija i ja nismo baš na ti pa se nadam da ovo netko može potvrditi...da se ne razmećem krivim činjenicama .


  24. #24

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Zeljka231, hvala na ovim receptima!
    Pretpostavljam da umjesto votke može neka druga žestica, primjerice domaća rakija.
    Kad isprobam javit ću!

  25. #25
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Mozda je bolje uzeti medicinski alkohol, nego rakiju. Zbog mirisa

  26. #26
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ima neko ideju kako da Smjehuljica na par sati ima kikice kao Pipi Duga Čarapa?
    Što od navedenog preporučate?

    Neće periku i gotovo, hoće svoju kosu! (Mamino dijete )

  27. #27
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Stavi žicu u kikice. Onu iz cvjećarne, obloženu, da ne pika.

  28. #28
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma nemam gdje to sad nabaviti...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Posudi joj žice iz grudnjaka

  30. #30

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    super mi je bety tvoja pipi,
    nego mojca daj svoju sličku.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •