Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 53

Tema: Deformacija palca ili Hallux valgus

  1. #1
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno Deformacija palca ili Hallux valgus

    Naime prošla je godina dana od kada imam probleme s palcem. Do sada je moja liječnica odbijala bilo kakav daljnji postupak i smatrala sam da će možda s vremenom nestati.
    Međutim unazad dva-tri mjeseca bolovi su sve jači, peckanje učestalije, crvenilo jače. Dočekala sam priliku da na zamjeni bude druga dr. i tražila uputnicu za RTG. Idem ovih dana.

    Imate li kakvih iskustava?
    je li operacija jedino rješenje ili se ipak bolovi mogu ublažiti ulošcima?
    Preporučujete li kojeg ortopeda i gdje se mogu napraviti kvalitetni ulošci?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Mhm, jesi li već bila kod ortopeda? Kad rtg bude gotov, potraži nekog stručnog da ti očita taj nalaz.

    Mislim, ne mora to biti samo deformacija, možda je giht (nakupljanje mokraćne kiseline u zglobovima) ili neki oblik artritisa, a onda ti pomaže odgovarajuća prehrana...

    Ja nemam vidljivih deformacija, ali me zna uhvatiti (baš jučer, neki dan smo se najeli prasetine a ja znam da ne smijem jesti meso i mahunarke, odmah me uhvati i to baš zglob nožnog palca).

    Sad sam malo gledala i naišla na ovaj članak:
    http://www.zdrav-zivot.com.hr/index.php?cat=defomacija_stopala___halux_vagus_(cu kalj)&nrsp=3

    Kako god bilo, samo ti sebi potraži pomoć na vrijeme, da ti kasnije ne kažu "gdje ste do sad bili"??? Sretno!

  3. #3
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno Re: Deformacija palca ili Hallux valgus

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    Međutim unazad dva-tri mjeseca bolovi su sve jači, peckanje učestalije, crvenilo jače.
    ja imam Hallux vaglus već jaaaaaako puno godina (od osnovne škole), ali ove simptome koje opisuješ nisam nikad imala :/
    kod mene se javja samo bol...

    nisam išla na operaciju jer se ne želim mučiti s time, s obzirom da su rezultati...hmm, kako da kaže, vrlo upitni i kratkotrajni
    bile su moja susjeda, šogorica i nećakinja... Susjedi se vratilo nakon 5 godina, šogorici je jedna noga ok a druga i dalje ista 8nakon godinu dana) a nećakinji ne znam, ona je bila nedavno.


    meni je ortoped preporučio nošenje ortoze po noći a po danu silikonskih separatora. to mi dosta pomaže, puno manje boli a i položaj prstiju mi je puno pravilniji...
    naravno da imam i spuštena stopala pa nosim i ortopedske uloške koji također pomažu jer pravilnije hodam...


    svakako odi ortopedu

  4. #4
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja ih imam od puberteta.
    s godinama rastu, ali za sad nemam nekih problema (osim sto ne mogu nositi balerinke i uske cipele).

    boli me samo kad rastu (par puta godisnje), i ponekad kod promjene vremena.

    ne nosim uloške, ne planiram nikakve operacije, živim s njima najnormalnije

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ne valja link... a ne znam u čemu je problem. Probala ponovno, ali ne ide...


    Evo, da možete pročitati:


    Deformacija stopala -Hallux vaglus (čukalj)
    Piše: mr. sc. Željko Markovac, dr. med., spec. ortopedije
    Od posljedica deformacije stopala pati 25 - 30% populacije tzv. razvijenog svijeta. U žena je bolest deset puta češća nego u muškaraca. Deformacija stopala ima znatno naglašeniju estetsku dimenziju (funkcijski deficit relativno je mali). Jedino učinkovito liječenje je operativni zahvat. Njezina učestalost povećava se suvremenim načinom života: od nošenja tijesne obuće do hodanja po ravnim i tvrdim podlogama. Za nastanak deformacije važan je i nasljedni čimbenik, a najčešće je udružena sa spuštenim prednjim svodom stopala.
    Uzroci
    U otkrivanju uzroka nastanka deformacije pomogla su nam zapažanja kako je ona znatno rjeđa u ljudi koji se dovoljno kreću. Hodanje po neravnoj površini bez obuće koja stimulira aktivnost muskulature stopala znatno će usporiti razvoj deformacije. Održavanje primjerene tjelesne težine te konzumiranje hrane koja nije prepuna hormonima rasta, mastima i sličnim “blagodatima” koje prate razvoj ljudskog društva, pozitivno utječe na formiranje stopala. Upravo stoga je učestalost operacije hallux valgusa kod australskih domorodaca ili indijanskih plemena Amazone znatno rjeđa nego u Gstaadtu ili LA-u!
    Zašto se javlja hallux valgus i što znači u patološko-anatomskom smislu?
    Uzroke nastanka deformacije dijelimo na prirođene, upalne, statičke i posttraumatske. Ova podjela je više akademskog značaja. Kako je posttraumatski hallux valgus rijedak, a kod reumatoidnog artritisa teško je utvrditi uzroke bolesti (je li do slabljenja prednjega svoda stopala i devijacije prve zastopalne kosti, a posljedično i palca, došlo zbog upalnih, statičkih ili nasljednih osobina), mislim kako je bolje obratiti pozornost na posljedice, budući da su nam preventivne mogućnosti vrlo skromne.
    Patološko-anatomski, deformacija je kombinacija valgu-sno položenoga i rotiranog palca, s povećanim kutom između prve i druge zastopalne kosti (intermetatarzalni kut) i koštanom izbočinom (pseudegzostozom) glavice prve zastopalne kosti. Rotacija palca je veća što je deformacija izraženija.
    Teorija koja bi nam mogla objasniti nastanak deformacije je ova: slabost mišićno-ligamentarnih struktura stopala i nerazmjer između snage muskulature i opterećenja dovodi do proširenja prednjega dijela stopala (metatarzus latus). Ova deformacija zastopalnoga dijela mijenja poziciju i funkciju mišića palca, što dovodi do njegove devijacije s centrom vrtnje u zglobu između palca i prve zastopalne kosti. Ovaj odmak dovodi do nefiziološke pozicije sezamoidnih kostiju koje se nalaze u tetivi savijača s donje strane glavice zastopalne kosti, smanjenja pro-stora za drugi prst i, u krajnjem slučaju, do razvijanja slike halluxa valgusa s fleksijskom deformacijom drugog prsta (tzv. superduktus pozicija u kojoj drugi prst “jaši” palac ili obratno). Pseudegzostoza glavice, nerijetko sklona upalama, najčešći je razlog zbog kojega se odlučujemo na liječenje. Zanimljivo je da je deformacija bolnija u početnoj fazi nego u njezinom “punom sjaju”.
    U navedenoj teoriji možemo prepoznati tri čimbenika na koje možemo djelovati kako bi se usporio razvoj deformacije, ako ga već, zbog nasljedne sklonosti, ne možemo spriječiti. To su slabost mišića stopala, prekomjerna tjelesna težina i spušten prednji svod. Redovitim provođenjem vježbi stopala i nošenjem ortopedskih uložaka s metatarzalnim jastučićem koji je korektno pozicioniran, deformaciju nećemo potpuno spriječiti, a pogotovo nastalu deformaciju izliječiti, no možemo usporiti njezin daljnji razvitak i spriječiti česte sekundarne i vrlo neugodne posljedice u formi upaljene burze, bolova u prednjemu dijelu stopala (metatarzalgija) i slično.
    Kako liječiti deformaciju?
    Konzervativno je liječenje većim dijelom navedeno. Treba još napomenuti kako je važan odabir cipela (bolje su elastične cipele s kvalitetnim đonom te lagano povišenom petom – do 4 cm i s dovoljno prostora u prednjemu dijelu). Visoke pete s ekstremnim “špicom” djelovat će stimulativno na razvoj hallux valgusa pa ih treba koristiti u vrlo malim vremenskim razdobljima i sa strogom “namjenom”. Mora se priznati da noga u njima izgleda puno ljepše nego u gojzericama no...! Uporaba noćnih korekcijskih udlaga vrlo je skromnog učinka, čak i u djece.
    Operacijsko je liječenje jedini učinkovit način trajnog is- pravljanja deformacije. Postoji stotinjak vrsta operacijskih zahvata koje možemo grupirati prema težini deformacije (ugrubo, deformaciju prema kutu kostiju stopala i palca dijelimo na tri stupnja) te prema sekundarnim posljedi- cama (artroza palčanoga zgloba, deformacija drugog prsta, upalne promjene kostiju i sl.). Težina operacijskog zahvata varira od jednostavnog uklanjanja pseudeg- zostoze (koštane kvrge na glavici prve zastopalne kosti) do zahtjevnih korektivnih osteotomija (presijecanja i fi k- sacije koštanih dijelova u korigiranom položaju) kojima oblikujemo deformirano stopalo u tri ravnine ili ugradnje umjetnoga zgloba.
    Koju operaciju treba odabrati ovisi o obliku stopala, težini deformacije, sekundarnim promjenama na kostima stopa- la te vještini i opremljenosti operatera. Pravilno odabran operacijski postupak spriječit će ponavljanje deformacije. Stopalo je vrlo složen sustav kostiju, zglobova i mnoštva tetiva, mišića, živaca i krvnih žila. Varijacije u oblikovanju zastopalnoga dijela, prstiju i sl. su velike. Tegobe bolesnika su različite i pri odabiru operacijskoga zahvata treba ih re- spektirati. Lijepo i bolno stopalo postaje veći problem od deformiranoga i bezbolnog, kakvo je bilo prije operacije!
    Ne postoji zahvat kojim ćete srednje ili teže izraženu de- formaciju uspješno korigirati, a da nije potrebna kraća imobilizacija i, nakon nje, rasteretni program. Jednako tako, ne postoji univerzalan operacijski zahvat kojim se sve deformacije uspješno rješavaju.
    Vježbe za stopala
    dizati se na prste, pete okretati prema van, prste prema unutra hodati na petama, prste raširiti i dignuti prema gore ili gurati prema dolje hodati na prstima nabirati komad tkanine prstima nogu prstima nogu uhvatiti kamenčiće, papir ili krpu i tako hodati ljeti hodati bos po neravnom terenu ili pijesku vježbe izvoditi najmanje 10 do 20 puta, 2 do 3 puta dnevno.Ortopedska ordinacija
    Mr. sc. Željko Markovac
    dr. med., spec. ortopedije

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Btw. i ja mislim da to nije (samo) hallux valgus ... :/

    Moja svekrva to ima, školski primjer + ravne tabane, ali bez peckanja i crvenila.

    Kako god bilo, odi ortopedu da ti stručna osoba kaže koje sve pretrage trebaš napraviti, jer je i terapija drugačija za različite dijagnoze.

  7. #7
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Je li imate kojeg dobrog ortopeda za preporučiti?
    I gdje se nabavljate uloške?
    Za mene je operacija stvarno zadnje i upitno rješenje, ali moram si nekako pomoći....

    Simptomi...hmm
    Recimo da je meni zglob skoro stalno crven više ili manje, ali crvenilo (vjerojatno kao znak upale) uvijek prisutno...
    A bol...bol je više kao da se nešto vrelo razljeva po zglobu iznutra....
    Eh sada, obuću najčešće nosim komotnu i ravnu, tenisice ili sportske cipele najčešće, jer moram kombinirati ured i gradilište, visoka peta nekoliko puta godišnje u posebnim prilikama. Kila imam viške u posljednjih 4 godine, spuštena stopala nemam - jedino ukoliko se spustio svod u zadnje vrijeme, ali na oko (moje) nije.
    Da, prije odlaska ortopedu i snimke RTG ne mogu ništa, samo sam htjela čuti iskustva...

  8. #8
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Je li imate kojeg dobrog ortopeda za preporučiti?
    I gdje se nabavljate uloške?
    Za mene je operacija stvarno zadnje i upitno rješenje, ali moram si nekako pomoći....

    Simptomi...hmm
    Recimo da je meni zglob skoro stalno crven više ili manje, ali crvenilo (vjerojatno kao znak upale) uvijek prisutno...
    A bol...bol je više kao da se nešto vrelo razljeva po zglobu iznutra....
    Eh sada, obuću najčešće nosim komotnu i ravnu, tenisice ili sportske cipele najčešće, jer moram kombinirati ured i gradilište, visoka peta nekoliko puta godišnje u posebnim prilikama. Kila imam viške u posljednjih 4 godine, spuštena stopala nemam - jedino ukoliko se spustio svod u zadnje vrijeme, ali na oko (moje) nije.
    Da, prije odlaska ortopedu i snimke RTG ne mogu ništa, samo sam htjela čuti iskustva...

  9. #9
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    to će ti prije biti neka upala nego hallux

    od njega ne peče, nema crvenila, a boli nekako tupo

  10. #10
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    kod mene je to negdje ovakve veličine (lijeva slika):
    http://www.hakeem-sy.com/main/files/images/2_4.jpg

  11. #11
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    AndrejaMa, meni to stvarno, zbog crvenila i boli, vise vuce na giht. Ima ga moj ocuh, a probleme rjesava uglavnom anti-giht prehranom.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Evo teksta o gihtu, ima i slika:

    http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1118/

    Ja sam isto sklona tome, a kad me zaboli, iz prehrane izbacim sve meso, jaja, mahunarke i plavu ribu... Pomaže, i to relativno brzo...

  13. #13
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    :shock:

    Čekajte, ako je giht u pitanju zar bi to moje crvenilo i otečenost i bol trajala mjesecima?
    Ili bi se povlačila s vremenom?

    Ne znam što je gore....
    A i ostatak o gihtu mi se baš ne sviđa..... :/

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Draga, ne zna se!

    Trebaš ići na kompletne pretrage da se točno utvrdi što je to...

    Kao prvo, packa tvojoj doktorici koja ti ne želi dati uputnicu specijalisti.

    Dalje, da bi se dijagnosticirala ova ili ona boleština, treba obaviti laboratorij, rtg i tko zna kakve još preglede. MOže bit reumatoidni artritis, osteoartritis, giht (urični artritis) ili čukljevi - ne znam... Da se to dijagnosticira, treba cijela serije pregleda. Za giht je mjerodavna urična kiselina, za artritis moraš ići vaditi neke markere koji su samo za to. Tvoja liječnica trebala bi znati dovoljno da te uputi ili reumatologu ili ortopedu ili fizijatru - ima tu razlika i u dijagnozi i u liječenju, ali mi amateri ne možemo to znati. Svaka od nas zna svoje... a doktor bi trebao znati od svega pomalo, dovoljno da te uputi.

    Nadam se da je nešto lako rješivo i bezopasno (vjerojatno i je), ali stvarno ne vidim nikakvog razloga zašto ne možeš dobit uputnicu. Fakat, primarna zdravstvena zaštita nam je :shock: ...

  15. #15
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Evo ja bih baš trebala uskoro na operaciju, baš sam danas dobila telegram da imaju termin i da im se javim radi pretraga (naručila sam se u 12. mjesecu ). Kod mene je to otprilike taj stupanj iskrivljenosti palca kao na fotki koju je stavila Lutonjica, s nešto većom kvrgom i crvenilom. Ne mogu nositi nikakvu finu cipelu, onu na petu od 4-5 cm sam nosila par puta u životu (npr. na vlastitom vjenčanju) i plakala poslije. I najmanji problem što moram nositi ravnu cipelu (čak i mala petica mi smeta), nego unazad jedno dvije godine sam primijetila da se ne oslanjam na cijelo stopalo nego samo na vanjski rub, i da ne mogu više stati na prste na toj nozi.
    Kad sam bila na pregledu rečeno mi je da se to može operirati na dva načina: da se samo 'steše' kvrga (čime se dobiva na estetici i smanjuju bolovi radi pritiska na kost), ili da se tijekom zahvata lome i namještaju kosti palca (za moj problem ovo je jedino rješenje).

  16. #16
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    srećom, za sada nemam skoro nikakvih problema, a žena sam od marti i sličnih, pa me pete i fine cipele uopće ne tangiraju (oke, poželjela sam nedavno balerinke, ali niš od toga)
    makar znam da me u budućnosti očekuju veći problemi :/
    audrey, dakle baš tako radikalna operacija?
    ja se nadam laseru u nekoj dalekoj budućnosti, pogotovo jer stvarno vrijedi to da opet naraste (osim ako si jako star pa ti više ne stigne toliko narasti )

  17. #17
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ja sam svoju operaciju obavila u petak 4.09. Javila sam se u bolnicu dan prije, uvečer oko 8 sam dobila sredstvo protiv zgrušavanja krvi, a poslije 10 više ništa nisam smjela jesti ni piti.
    Ujutro tuširanje, s njihovim tekućim sapunom (neko jako antibakterijsko sredstvo pretpostavljam, jer se nije smjelo njime prati lice), oblačenje neke njihove plave kute/ogrtača i njihovih one-size-fits-all papirnatih gaćica. Anestezija je bila lokalna, dvije injekcije, jedna s prednje, jedna sa stražnje, čekalo se oko pola sata da stopalo utrne, kombinirana sa sredstvom za umirenje pred samu operaciju (trebalo me samo umiriti, ali me nokautiralo, došla sam k sebi kad su me prematali). Na stopalo su mi stavili longetu do visine polovine potkoljenice. Operacija je trajala oko 45 minuta.
    Taj dan se kroz infuziju dobiva sredstvo protiv bolova i fiziološka, ne preporuča se jesti, ali ja sam večerala. Preventivno svakih 8 sati daju antibiotik. Također se ne preporuča taj dan ustajati, a slijedeći sam probala ići do wc-a.
    Iz bolnice sam otišla u ponedjeljak, nakon što mi je doktor pregledao ranu (tad sam je i ja imala priliku vidjeti). Rez mi ide ispod palca s gornje strane i nastavlja se sa strane u dužini oko 6 cm. Ponovo mi je stavljena longeta i rečeno mi je da trebam mirovati s povišenom nogom i javiti se na kontrolu u petak.

    Evo, to je bio tehnički opis, a sad malo mojih doživljaja. Ustati se prvi puta i osloniti na tu nogu... ha, prvi put mi je bilo čak lakše nego drugi put, jer sam valjda još bila puna onog dooobrog painkillera iz infuzije. Kako se radi longete ne može saviti noga u stopalu, treba naći nekakav svoj stil hodanja oslanjajući se na petu i eventualno na vanjski rub stopala. Subotu sam uglavnom prekunjala, mislim da je i za to zaslužna infuzija, a u nedjelju sam već bila bistra i u bolovima. Kad sam tražila nešto protiv bolova, donijeli su mi dva Analgina, što mi je bilo kao da nisam ništa ni popila (rekla sam im da meni Brufeni dobro djeluju, ali nisu ih imali!). Također, skužila sam da me boli tamo gdje ne bi trebalo, a to je na pregibu stopala, pa je ispalo da mi je malo prečvrsto zamotana noga i da mi se napravio podljev na pregibu. Doduše, bilo mi je rečeno odmah nakon operacije da kažem ako me nešto steže, ali eto nisam odmah skužila. Kad su mi prorezali zavoje i labavije stavili nove bilo mi je puno lakše. Tu večer sam tražila da mi daju i nešto za spavanje, popila sam pola tablete nečega što počinje na C i zaspala kao zaklana.
    Kad sam se počela ustajati, problem mi nisu bili samo bolovi, nego i naticanje noge. Imala sam osjećaj da mi se sva krv spustila u tu nogu, prsti su mi poprimali ljubičastu boju, i osjećala sam kako će mi noga eksplodirati u onom gipsu i zavoju.
    Inače, vrsta i tehnike anestezije ovise o preferencijama i tehnici doktora koji obavlja operaciju. Moj doktor još dodatno koristi podvesku ispod koljena, koja zaustavi cirkulaciju i valjda dodatno umrtvi, dok su mojoj cimerici koja je bila jod drugog doktora ispikali i stopalo oko gležnjeva. Također, nas dvije koje smo bile kod onog 'mog' smo obje dobile longetu, a ona druga cimerica samo zavoj i išla je kući slijedeći dan. A doma sam samo ja otišla s longetom, pretpostavljam da iako smo operirale istu stvar zahvati nisu bili identični. Iako longeta nije baš predviđena za hodanje i zna neugodno žuljati (kojiput sam znala izluditi dok bih pronašla udoban položaj za spavanje), ipak štiti od slučajnih udaraca i iskrivljenja i ipak preuzme na sebe dobar dio opterećenja.
    U petak sam bila na kontroli i previjanju, doktor je rekao da je to dobro, ali trebam imati longetu još tjedan dana, a onda ću dobiti kao nekakvu gipsanu cipelu visine do gležnja, pojačanu odozdola, pa ću u njoj čak moći i pomalo hodati. Vratili su mi (istu) longetu, opet malo prečvrsto stegli, pa sam si doma malo razrezala zavoje pri vrhu.

    Sad je već nešto bolje, noga mi čak podnosi da je pomalo i spustim i napravim koji korak više nego samo do wc-a, ali ne smijem pretjerati. Jučer je sinko slavio rođendan, malo sam previše prostajala, pa sam uvečer 'platila kiriju', baš sam osjetila kako mi sijeva kroz zglob i palac. A i gips mi je popuckao, nadam se da će izdržati do petka.

    A u petak se opet javim, ako ne i prije.

  18. #18
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa
    Anestezija je bila lokalna, dvije injekcije, jedna s prednje, jedna sa stražnje strane koljena ,

  19. #19
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Uh, Audrey, nemam nikakvog iskustva s takvim problemima, samo želim brz oporavak.

  20. #20
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Trebalo mi je par dana da se ohladim. Neću stavljati smajliće u tekst, jer bi ih bilo jako, jako puno.

    Dakle, nakon što mi je prošli petak doktor rekao kako ću slijedeći put dobiti 'cipelu', ja sam već polako počela praviti planove o povratku na posao, mislila sam biti na bolovanju onih 20 dana koliko imam pravo bez komisije, a onda još ako treba uzeti koji dan godišnjeg. Međutim, mog doktora nije bilo, i u letu me pogledao neki doktor kojeg nikad prije vidjela nisam i rekao 'to je dobro, još dva tjedna longete'! Nestao je prije nego što sam stigla reći 'mooolim?!'.
    Pa me onda još sestra našpotala da zašto sam došla u petak kad doktor ambulantu ima srijedom (možda zato jer mi je dotični u prošli PETAK rekao da dođem za tjedan dana). Pa je onda doktorica opće prakse našpotala mog muža kad je došao pitati za komisiju i produženje bolovanja jer je to već trebalo predati (možda da se doc udostojio biti u ambulanti u vrijeme kad naručuje pacijente i da mi je napravio ono što je rekao, ne bi mi produženje bolovanja ni trebalo).
    I tako sam doma u longeti još slijedećih dva tjedna, pardon - manje, jer neću ići na kontrolu u za dva tjedna u PETAK, nego ću u SRIJEDU prije, ziher je ziher.
    I koliko god da je za moju nogu vjerojatno bolje da što dulje budem doma, za moj novčanik i za moj status na poslu baš i nije.

    Kad razgovaram s ljudima o operaciji, puno njih me pita hoću li kad se oporavim ići srediti i drugo stopalo. Nema šanse!!! Drugo mi je puno manje deformirano, malo mi prst ima tendenciju prelaska preko palca, ali nemam onako veliku koščobu sa strane. Ništa me ne boli, cipelu mogu obući svakakvu bez problema. Mislim da ću (osim ako baš ne bude huda sila) pričekati s time do mirovine, jer možda se čovjek i bolje i brže oporavi što je mlađi, ali za nekog tko radi i tko ima malu djecu biti mjesec-dva van pogona je luksuz.

  21. #21
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Draga Audrey, želim što brži oporavak pa da se možeš vratiti u svoju svakodnevicu. Nevjerojatno je kako ta operacija na tolko dugo baci u out. No, istina je da svaki dr. ima svoj način operiranja toga. Ne znam gdje si ti bila na op, no baš mi je nedavno poznanica tako nekako čini mi se), a ne u bolnicu u svojem gradu, jer je saznala da on ne stavlja longetu po mjesec dana, svega par...tako nešto...

    I ja imam izražen halux valgus već kakvih 3-4 godine, kaže dr. najvjerojatnije zbog genetike. Na početku me znalo ubitačno boljeti, no otkad koristim onu noćnu udlagu i nosim samo kvalitetne, mekane cipele, širokih modela, bolje je. Sad planiram kupiti nešto i za po danu...Rekao je dr. da je operacija jedino rješenje, ali pokušavam je odgoditi najviše što mogu. Na nekim drugim forumima sam čitala da su ljudi bili jako ogorčeni nakon operacije - i zbog dugotrajnog oporavka, a i zbog toga jer im se iskrivljavanje palca znalo vratiti...

  22. #22
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ja ću opet bez smajlića.

    Dakako da u srijedu nije bilo mog doktora. Pregledao me neki mlađi doktor, taj mi je čak i pipkao nešto po stopalu, a onda je opet uslijedilo onih famoznih 'još dva tjedna longete'. I da nisam pukla, da nisam postala neugodna, vjerojatno bi na tome i ostalo: tuka ušla, tuka izašla. Ovako sam, na moje inzistiranje da mi da neke prognoze mog oporavka, izvukla da je uobičajen rok nošenja longete 4-6 tjedana ako se (kao kod mene) radi UGRADNJA VIJKA U KOST!!! Aleluja!!! 4 tjedna nakon operacije ja saznajem da imam šaraf u stopalu!
    Ne znam kad su mi to mislili reći, možda bih ja sama posumnjala nakon što bih zazvonila svaki put kad prođem kroz detektor metala. Ali, obzirom da se taj vijak treba izvaditi za jedno godinu dana, valjda bi mi rekli. Ili ipak ne?!

    Mali savjet svima koji se spremaju na bilo kakav operativni zahvat: ako vam daju lokalnu anesteziju, ne pristanite da vam daju i injekciju 'za umirenje'. Vjerujte, i te kako želite znati što se s vama za vrijeme operacije događa. Možda se iz razgovora osoblja, zujanja pila i lupanja čekića i štemajzla (ili kojih drugih sofisticiranijih instrumenata) i ne može puno zaključiti, pogotovo ako se niste potrudili završiti medicinski fakultet prije zahvata, ali lako moguće da će vam to biti jedine informacije o tome što su vam radili. Pogotovo ako se doktorskim božanstvima ne usudite postaviti pitanja, i ako niste bar duplo bahatiji od njih pa se ne date lako odj..., i (ponavljam) ako niste završili medicinu pa znate što ih točno trebate pitati.

    U slijedeću srijedu ja ću opet na kontrolu. Možda mi tada stvarno maknu longetu... a možda saznam i koju novu nevažnu pojedinost, recimo da su mi presadili kost nedavno preminulog donora, koji se za života odazivao na ime Čita.

  23. #23
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ajme, Audrey, , fakat treba biti uporan u takvim stvarima (ispitivanju doktora), pa o našoj koži se radi..
    Nadam se da će ti drugi tjedan skinuti longetu, mogu mislit da si već pozvizdila doma. :/

  24. #24
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Jučer sam skinula longetu :D !

    Prvi koraci bez nje, pa... mojam mama ima izraz 'kao da nije moja' noga, sve nekako trnci, pa kao jastučići na dijelovima stopala gdje ih prije nije bilo. Ali, kad sam se malo privikla, hodanje mi je bilo lakše nego što sam očekivala.
    Ali na što mi je koža pod longetom ličila... ljuske, ne ljuskice, nego kao riblje ljuske, a na tabanu gljivica - da su tartufi izvuklo bi me iz minusa na tekućem i još platilo koju ratu kredita pride. Kad sam došla doma, prvo sam nogu uvalila u lavor mlake vode, i kad sam to pažljivo istrljala voda je izgledala kao krem juha. Doduše, bila sam upozorena na što će to ličiti od strane jedne poznanice koja je jako dugo imala nogu u gipsu, ali svejedno me šokiralo.
    Međutim, ono što uopće nisam očekivala je da će me jaaako boljeti i peći na gornjem dijelu stopala. Mislila sam da ću imati problema kad svoju (poveliku) masu navalim na te jadne lomljene kosti, a kad ispalo da će mi najveći problem biti pronaći nešto u što ću moći ugurati nogu. Probala sam sa skroz otkopčanim i raširenim tenisicama - nema šanse , zasad mi je to tako osjetljivo da bih i čarapu najradije skinula. A već sam izvadila doznake i optimistično javila na posao da stižem u ponedjeljak - kako se čini, samo ako budem išla bosa.

    Dobila sam uputu da mažem Voltaren gelom i da se naručim za fizikalnu terapiju. Voltaren mi se pokazao 'luk i voda', a na fizikalnu ću vjerojatno doći na red kad mi više ne bude trebala.
    Zadnja šansa mi je neka mast koju mi je brat donio iz Rusije - koliko se još sjećam ćirilice i koliko sam uspjela dešifrirati upute - ne da liječi, nego diže iz mrtvih. Pa, vidjet ćemo.

  25. #25
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Nije dobro.
    Na preporuku fizijatrice sam slikala stopalo, prije tjedan dana sam dobila snimke i vidi se da kosti ne priliježu jedna na drugu nego su se nekako izmakle u stranu. Nemam nikakvih bolova dok hodam, ali obuti cipelu je sasvim druga priča, odozgor osjetim glavu vijka i vrh te izmaknute kosti. Jučer sam išla privat kod jednog ortopeda i njegovo mišljenje je da to treba ponovo operirati. On kaže da kosti ne samo da su se izmakle nego su se i odmakle, pa zato taj spoj nije niti srastao. Po njemu, ako ostavim ovako kako je, imam 95% šansi da ću s tom nogom imati problema i da ću kad-tad morati opet na operaciju.
    Teško je reći kad se to dogodilo, je li to možda bilo dok sam još bila u longeti, ili kasnije, a teoretski se moglo dogoditi i vrlo brzo nakon operacije, zato se ne može precizno reći tko je kriv: kirurg koji to nije dobro učvrstio, ja koja nisam mirovala koliko je trebalo, ili tetive i mišići koji su nekim svojim silama pokušali povući kosti u stari položaj...
    U utorak idem na pregled kod ortopeda koji me operirao pa ću vidjeti što će on reći.

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ajoj.... nakon toliko muke sad ovo... :/

    Držim fige da se sve dobro završi... nije to ni lako ni ugodno. Sretno!

  27. #27
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Žao mi je i sretno...

    Al već sam na više mjesta čitala/čula, da ljudi nisu bili zadovoljni nakon operacije halluxa - ili se nešto zakompliciralo ili se brzo nakon oporavka stanje vratilo i bila je potrebna još jedna operacija...

    Zato se ja nekako nadam da ću izdržati još dosta godina do operacije i da će se za to vrijeme nešto unaprijediti...

  28. #28
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Hvala cure na podršci!
    Bila sam jučer, nova operacija će biti početkom 12. mjeseca. Predlagao mi je i da izvadimo šaraf i stršeći kraj kosti pobrusimo jer kao šteta je lomiti ako je zaraslo, a i palac sada baš ima lijep položaj. Ali meni se ne sviđa ideja da će mi kosti srasti a da nisu pravilno složene (što ćete - tehničar po struci), tako da će se onda vjerojatno ići na to da se kosti poravnaju i stavi novi vijak.
    Ali ovaj puta ću inzistirati da se naprave slike i odmah poslije operacije, i nakon tri tjedna, i nakon par mjeseci (ako se kosti opet krenu pomicati, neće mi to puno pomoći, ali će se barem znati tko je za to kriv).

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    A joj
    Baš mi je žao što se zakompliciralo.
    I ja imam iste simptome koje si i ti imala prije operacije.
    S tima d aja to imam već nekih 20 godina.
    Prve uloške zbog halluxa samdobila sa cca 15 godina ...

    Jedno vrijeme ih nisam imala i bolilo me kao sam vrag. Sada ih nosim po kući, ne stanu mi u cipele za posao ...

    Bolje je, ali isto je jedna od mogućnosti operacija.
    Kod mene je kolegica operirala, neka laserska-nešto... Uglavnom to je radila početkom ljeta tako da se do jesenskih cipela oporavila (za ovaj savjet sam čula i prije nego što sam saznala da je ona bila na operaciji).
    Eno je sada na 12cm peti :/

    Uglavnom, nakon tvog iskustva, mislim da ću ja svoju operaciju odgađati isto do mirovine ... Ili barem do trenutka kada više neće biti drugih opcija ...

    Sretno!

  30. #30
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ja u petak idem ponovo (eto, početak 12.mjeseca im se malo oduljio). Grozno se osjećam, puno gore nego prvi put, prvi put ideš s nekom vjerom da će biti bolje, a sad mi toga fali. Pokušat ću još u srijedu porazgovarati s doktorom, da si još malo raščistim nedoumice i strahove.

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Sretno!

  32. #32
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Držim palčeve da ovaj puta sve dobro sraste!

  33. #33
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Dakle, ja sam doma, operacije, bar one 'velike', nije bilo. Najnovije snimke su pokazale da su kosti potpuno srasle, i po mišljenju i ortopeda i radiologa 'bila bi grehota' to ići piliti. Zato su mi u petak samo izvadili vijak i skinuli onaj stršeći rub kosti.
    To je opcija za koju mi je onaj privat ortoped kojem sam prije dva mjeseca pokazala snimke rekao da ne pristanem na to ni za živu glavu, i također opcija koja duboko vrijeđa moj osjećaj za geometriju i simetriju, ali... prije dva mjeseca kosti NISU bile srasle i tada se moglo puno lakše izvesti da se poravnaju. E, sad, zašto sam ja morala čekati dva mjeseca na ponovnu operaciju... to su ljepote našeg zdravstva. Tko mi kriv kad nemam para za privat operacije.
    Moj ortoped tvrdi da ja ne bih trebala imati nikakvih problema radi tog srastanja pod kutom. Čovjek je ipak neki stručnjak, valjda zna što priča. S druge strane, možda je baš taj stručnjak zeznuo stvar prilikom prve operacije, i možda se nije dovoljno angažirao da dobijem raniji termin.
    Kako god da bilo, kost je srasla, da se ispravi pilanje mi ne gine, bilo to sad ili za koju godinu. A ako postoji mogućnost da mi neće praviti probleme, ja ju bar za sad ne bih dirala. A ako mi počne praviti probleme za pet ili deset godina... pa, do tada tko živ tko mrtav.
    Ali mislim da će se relativno brzo pokazati kakva je sad funkcija stopala. Preporuka je da, kad ova rana zaraste, počnem normalno opterećivati stopalo, do sad se nisam usuđivala ni predugo hodati, ni ne daj Bože potrčati ili stati na prste te noge. Vjerojatno ću krenuti opet i na fizikalnu terapiju (jer ona prva je radi slabog srastanja morala biti reducirana).

    Svakako ću se javiti kad bude kakvih novosti.
    I, trebala sam to prije napraviti, ispričavam se AndrejaMa što sam prisvojila njenu temu , ali kad sam se javila stvarno nisam mislila da ću (na žalost) imati toliko materijala za pisanje.

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Držim fige za što bolji oporavak!

  35. #35
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa
    I, trebala sam to prije napraviti, ispričavam se AndrejaMa što sam prisvojila njenu temu , ali kad sam se javila stvarno nisam mislila da ću (na žalost) imati toliko materijala za pisanje.
    Hej, isprika nije potrebna, već bih ja tebi morala zahvaliti što ćemo vjerojatno svi sa ovim problemom naučiti ponešto iz tvog iskustva. Mislim da sam sada još dalje od pomisli za bilo kakvom intervencijom. Dok je bol povremena i podnošljiva...preživjet ću što ne mogu nositi visoke pete i lijepe uske cipelice..... 8)

  36. #36
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Je li čuo netko što o masti/tinkturi biljke gavez ili koristio možda čak?
    Navodno (vidla na netu) pomaže kod halluxa....

  37. #37
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    nisam čula za mast, ali možda ti pomogne ova informacija. prije koji mjesec mi je sin dobio od ortopeda preporuku za korištenje udlaga za hallux. kad sam išla po njih pitala sam da li pomažu i odraslima i mogu li se kupiti (oni za djecu idu na doznaku HZZO-a).
    Da ne duljim, kupila sam i za MM (80-i-nešto kn). Nose se po noći (može i tijekom dana, kad nisi u obući pa ti ne smetaju), ne bole, nisu ni neugodni. Kod sina,koji ih koristi svaku noć, već se vidi dobrani pomak na bolje, a čak i kod MM, koji nije baš revan u svakodnevnom korištenju ima koristi. Osim što se vidi da je nagib palca normalniji,a kvrga manja, kaže da ga ni ne boli!
    e,da, nabavili smo ih u URIHO-u (valjda smijem napisati, ako ne pls, administratorice, brišite)

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Bok svima,
    Imam hallux valgus i jučer sam bila u bolnici u Karlovcu nakon dugo vremena na pregledu, otišla sam zbog bolova koji su jači u zadnje vrijeme a i stopala su počela s vremena na vrijeme oticati. Uglavnom doktor je rekao da bi svakako trebalo operirati dok deformacija ne bude veća. Zanima me da li je itko bio u Karlovcu kod dr.Ivice Lucijanića ili je čuo išta? Malo me strah operacije nakon šta sam pročitala ove postove iznad
    Help.....

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Nosi li netko ortoze,koja je najbolja za to
    Moja klinka to ima veze dugo ali sad je ortoped Reko da bi isli na artozu,one koje je preporučio trenutno nemaju artoze,vidan svakojake i na kupime portalima jel valjaju te i koje su ok

  40. #40
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Meni to ništa nije pomagalo.
    Najbolje su ulošci po mjeri i cipele s mekanim potplatom (đonom)

  42. #42
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    nosi ona ortopedske cipele po vani, sad vidim kaj veliš cipele su više tvrde nek mekane ali po mjeri
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 27.02.2019. at 11:57

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Ne znam koliko ima godina tvoja cura
    Ja sam s 13 počela nositi uloške za hallux
    Ortopedske su za moje noge užas, bile i ostale... to je tvrdo, bolno...
    Ne znam trebaju li joj orzopedske zbog druge deformacije, ali porazgovaraj s liječnikom.

    Ortoze mogu biti isto bolne.

  44. #44
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Isto 13
    Nosi ortopedske cipele radi ravnih stopala

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    A joj... zar je takva deformacija da joj trebaju i dalje otopedske cipele?! Ne bi mogla samo uloške?
    Ako ju hallux boli, možda boli i zbog tvrdih cipela. ( s obzirom da se ulošci rade po mjeri, s umetcima, u mekšoj cipeli bi joj bilo lakše npr.ja sam nosila sketchers -ne skroz platnene, nego neke polukožne tenisice sa savitljivim đonom. Inače, sada kupujem cipelu na način da ju prvo presavinem. Ako je dovoljno savitljiva,onda ju probam. Npr.Ara ima i šire modele i modele iz kojih se vade ulošci, tako da se mogu staviti ortopedski. Ima crnih tenisica koje bi bile prikladne za mlade cure.

    Naravno, sve to ako liječnik dopusti prekid nošenja ortopedskih cipela.

    Razmisli,možda da odete po još jedno mišljenje. Ja sam bila u Lovranu. Neki doc, prezime s R...ne mogu se sjetiti ...

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Ne boli nju ništa,nego ortoped trazi da se to korigira
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 27.02.2019. at 17:12

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Hallux ili spuštena stopala?
    Za hallux nisam čula da se uspije korigirati ortozama

  48. #48
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Jedno i drugo
    A kakvo su to ulošci za hallux?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 27.02.2019. at 20:30

  49. #49
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Kad stisnem hallux ulošci ispadne mi slika ista ko i ortoze ono kaj sam linkala gore

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    ulošci po mjeri i otisku noge (isto kao za spuštena stopala, samo s pojačanjem na drugom mjestu)
    moji su imali pojačanje, tvrdi umetak negdje između palčane kosti i drugog prsta

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •