Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 89

Tema: govor kod jednogodišnjaka

  1. #1
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno govor kod jednogodišnjaka

    pokušala sam pronaći gledajući same teme i pretražnikom (prijašnja varijanta mi je bolje radila). kako god, nisam našla temu a potaknuta čitanjem slatkih bisera druge djece počela sam se pitati da li mi imamo ikakav problem (ok, moj je i neurorizičan). naime, govori mama, tata i u zadnje vrijeme ana, vidimo da mu to nešto znači ali ne razumijemo što (inače mi se sestra tako zove ali je očito da ne zaziva nju nego nam nešto pokušava objasniti). na biserima su djeca sa 3-4 mjeseca više (ponekad samo 1) i pitam se da li ćemo ikad, tj uskoro imati i mi takav vokabular. kad su vaša djeca prešla u govornike?

  2. #2
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    moja ima 16 mjesecima i vokabularu još samo av av ja se ne brinem. stariji je progovorio sa 21 mj, a sa 2 godine je pričao više, čišće, razgovjetnije i smislenije nego nekoliko vršnjaka koji su progovorili sa 14-15 mj

  3. #3
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    moja je sa godinu dana isto tako znala samo par riječi.

    mjesec dana nakon toga :shock:


    kao da je preko noći progovorila. sada zna stvarno puno riječi, zna povezati nekoliko riječi (to su kao neke njene rečenice npr. tata kukati ižaaaa miaaaaa papati - tata kuha rižu Mia će papati :shock: )


    ja sam se jako brinula jer je počela kasno govoriti (puno poslije njenih vršnjaka) ali ih je sad (uglavnom) prešišala...


    tako da bi ti moj savjet bio da se ne brineš previše, da s djetetom što više pričaš (i to normalnim jezikom, ne dječjim) i da strpljivo čekaš kad će te iznenaditi

  4. #4
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa
    ja sam se jako brinula jer je počela kasno govoriti (puno poslije njenih vršnjaka)
    ?? kak misliš puno poslije vršnjaka. dijete ti nema ni godinu i pol.- većina vršnjaka baš i ne priča, tu i tamo pokoja riječ

  5. #5
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    Citiraj puntica prvotno napisa
    ja sam se jako brinula jer je počela kasno govoriti (puno poslije njenih vršnjaka)
    ?? kak misliš puno poslije vršnjaka. dijete ti nema ni godinu i pol.- većina vršnjaka baš i ne priča, tu i tamo pokoja riječ
    ma krivo sam rekla, tj. nisam se dobro izrazila

    kasno je počela gugutati. kad su njeni vršnjaci već govorili mama, tata, pa-pa ili šta su već govorili, ona je samo promatrala. za govor nije bila ni najmanje zainteresirana. mislila sam da s njom nešto nije ok...

    ali kad je krenula onda je krenula u 5. brzini (ali ne kao naša vlada 8) )

  6. #6
    Iva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    463

    Početno

    Moj stariji je poceo pricati sa 3 godine...a ovaj mladji je sa godinu dana pricao kao da ima tri....to je sve tak individualno i ne znaci bas puno...odnosno, ne odredjuje neciju inteligenciju.... ovaj stariji je puno pametniji i senzibilniji od mladjeg

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    179

    Početno

    Mi imamo 13 mj. i pričamo jedino mama i ata (tata) s razumijevanjem, nedavno je počela ata koristiti i za vrata dok ih otvara - zatvara, a danas me iznenadila dok je gledala sliku na kojoj je maca i ja joj ponavljam (kao papiga sam) maca, maca, a ona kaže aca, možda slučajno, možda s razumijevanjem. Kada želi skrenuti nečiju pozornost zove ''ga'' ''ga''. ali jako voli ''pričati'' ga, da, sa, za, ka to stalno vrti i ponavlja.

  8. #8
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    MIha je sa godinu dana imao 30-ak riječi.sa 18 je već sve pričao, sad samo razvija govor (slova V, H, R)
    u našoj okolini dosta je i starije djece koja tek sad počinju pričati.

    Koliko sam čitala bitno je da komuniciraju, makar prstom al bitno da razumiju i znaju pokazati...govor je nešto sporedno u komunikaciji do neznam koje dobi.

  9. #9
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    moja niš ne priča, niti mama, niti tata, ali zna reci: draga i to je jedina riječ koju koristi

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Moja cura ima 20,5 mj. i dosta rano je počela pričati. Za prvi rođendan je govorila "kaj je to" kad je dobila poklon, s 18 mj. smo prestali brojati riječi, popis je imao oko 150 riječi.

    Sad po mojoj procjeni zna sigurno duplo više, znači služi se s 300-tinjak riječi, i zna imenovati jako puno stvari i događaja koje vidi. Ali zanimljivo je da je tek nedavno počela spajati riječi u rečenice. Do sad je govorila kao da nabraja riječi i iza svake stane i napravi pauzu pa to nije imalo intonaciju ko rečenica, npr. "Tata.....vozi.....auto." Pravilno je koristila padeže prije nego što je počela spajati riječi.

  11. #11
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Je, samo slabo se čuje za klince koji govore s par mjeseci ili koji prepoznaju grafeme s manje od godinu dana. A ima ih. I nisu uopće posebno egzotični.

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    meni je puno važnije što napravi ono što miu kažem i može slijediti tri "naredbe": idi u kupaonicu, uzmi čarape i donesi mi :D

    kod Zrina je "pa" i partviš i para i spavati i pas i lopta i i pasti i paziti i papir... i još barem desetak riječi kojih se sad ne mogu sjetiti.
    ponekad skužimo što hoće, a ponekad se sav iznervira, pa nas uzme za ruku i odvede ili pokaže željeni "pa".

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    moja starija je već sa 18 mjeseci imala strahovito impresivan vokabular kao i slaganje rečenica. Ova mlađa apsolutno se upija i sve zna kaj joj se govori ali nije tako impresivnog vokabulara za 18mjeseci. Kada želi sve kaže ali samo kada želi. Najviše voli pjevati a za sve što joj treba pokaže ili donese ili se uz nezaobilazno TATA! najavi. Svaka je dijete tako individualno da je za nas roditelje zapravo čarolija sve to promatrati...čak i kada jedno zna reći mama a drugo te dobi helikopter.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Pile će sad za koji dan 14 mj.
    Cijelo vrijeme trabunja, ali riječi bez značenja (njoj valjda znače nešto ).
    Prošli su periodi sa tatatatata, babababababa, dididididi itd...
    Sad je sve papa. Ima i Papaaaa, ima i Pa Pa i svih ostalih mogućih varijacija u naglasku.
    Jedino što zna i stalno skoristi su Tata, Cica i Pupa (pupak).
    Ona kuži što je što, i kad joj kažem da doda, ili upali da svira (svaki gumbić za pritisnut je njen), sve to ona uradi.
    Za nama ponavlja, ali u iskrivljenom obliku.
    Ja se zezam i kažem "ri-bi-ca", ona uzme ribicu u kadi i kaže "šlja-šlja-šlja".
    Naglasak i broj slogova je pogodila, ali slova ne.

    Jeli to OK? :?

  15. #15
    smaja avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    141

    Početno

    moj toma sa 15 i pol mjeseci:

    auto - auto
    motor -toj
    cvijeće - cjece
    cica - cica
    tata - tata
    pa-pa - taa-taaaaaa
    papa-papa
    ključ - cuc
    odgpvara da - da, a ne - nece
    lopta -ota

    znači sve kombinacije riječi sa t i c... ali zato MAMA nije nikad rekao

  16. #16
    smaja avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    141

    Početno

    Citiraj smaja prvotno napisa
    moj toma sa 15 i pol mjeseci:

    auto - auto
    motor -toj
    cvijeće - cjece
    cica - cica
    tata - tata
    pa-pa - taa-taaaaaa
    papa-papa
    ključ - cuc
    odgpvara da - da, a ne - nece
    lopta -ota

    znači sve kombinacije riječi sa t i c... ali zato MAMA nije nikad rekao
    pupak - pupa i kad se sjetzim nadopisat ću...

  17. #17
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    mi smo navrsili 18mj i do nedavno mu je vokabular bio:

    ba (lopta)
    mama
    tata
    pa pa
    njam njam
    auto
    pupa (pupak)
    vau vau (pas)
    bata (banana)

    sada, imam osjecaj da mu se u tjedan dana naglo prosirio:

    konj
    goje (gore)
    doje (dolje)
    miš
    paku (pauk)
    paka (patka)
    peso, pes, ili pas
    kaće (skače)
    maki (makni se)
    ajde
    ode
    opa
    banana
    jaku (jabuka)
    jiba (riba)
    devo (deva)
    daj
    zeko
    .
    .
    .
    .

    sve sto mu kazemo, on kopira, tako da sam MM rekla da definitivno treba ukinuti i ono malo psovki sto mu se ponekad omakne

    sva sreca, ja ne psujem.

    al jos uvijek mi je najsmjesniji kad se zaigra s necim, i onda koristi one svoje brbljarije koje nikome nisu jasne

  18. #18
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    nema brige , u toj dobi su najveće razlike u govoru. moj I. ima 15 mjeseci i barem 70 riječi s razumijevanjem a apsolutno sve ponavlja. od prije mi mala lani kada je imala 2 ipo godine pričala je puno manje nego moj I. sada, a evo je ovo ljeto priča kao da je fakultetski obrazovana.

  19. #19
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Leon je sada počeo spajati po dva sloga u riječ (osim mama i tata, to govori već neko vrijeme). Ali je sve prilično nerazumljivo pa tek kada pokaže prstom ili ponovi za nama skužimo o čemu se radi.
    Kopča je kopa ili koca (kako kada), patka je paka, pas je vava, lopta je opa...
    Ali zato coca colu (a i sve drugo što nije voda) zove kokokoa

  20. #20
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Cuj, kad spominjes bisere...Mejra je bila prava chatlica sa dvije god. gramatika i sve na mjestu...

    A moj deckic od 3,5 god katastrofa. Ima prilicno dobru listu rijeci ali gramatika: ne pitaj!

    Jos ne govori npr "ja hocu" on kaze samo 'ja that' ili 'ja to'. Ovu nasu verziju je odskora savladao. Od osobnih zamjenica koristi ti i ja. U sedam dana izvali jednu gramaticki tacnu recenicu, npr. pelem zube. Al' nega zeza dvojezicnos, tjesim se...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Sa 13 mj. nemamo niti jednu riječ . Ali zato melje na svom jeziku po cijeli dan. Prestao je i sa mamamam, bababba, tatatatta. Ima neke takaljaka riječi koje je čuo u crtiću "U vrtu pod zvjezdama" . Ne brinem se niti malo jer imamo u obitelji 2 -godišnjaka koji do prije 15 dana nije imao niti jednu riječ, a sad priča 'ko veliki. Njegovoj mami su rekli da ne mora ništa brinuti čak do 3 godine, ako on razumije. Ali kad vidim šta sve mogu vaši lumeni :shock: ...nije mi svejdeno iako znam da ne treba raditi paniku.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    675

    Početno

    moj ima 15mj i imamo sljedeće;

    mama
    tata
    baba
    deda
    teta
    meke (mlijeko)
    meme (meso)
    daj papati
    nana (banana)
    jaka (jabuka)
    piti
    ba (lopta)
    pupu (pupak)
    pisa (ide pišati)
    kupa (ide se kupati)
    di dit - tak nekak kaže za auto...
    pa one ; ide, oće, neće.....

    ima još toga, al tko bi sad sad svega sjetil..

    i glavna riječ i njemu najvažnija zadnjih par dana ; NE!


    a i cura mi je dosta rano počela , samo je ona puno razgovjetnije pričala....

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Ljubomorna sam na mame malih pričalica 8)

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    o tropi i ti si tu...

    ja mislim da nemaš razloga za brigu... moj filip niš ne priča a ima 15 i pol mj... govori samo mama,tata,ba,dede, lopta mu je "bum" a auto mu je "bvvvvm" ... a najdraža mu je riječ "mu" za kravicu...

    Inače on sve razumije ali eto jako slabo priča... brblja nešto sasvim svoje i bezvezno breljreijfjkfvkcvjfuijigj....

    Mali su oni još,a k tome i dečki koji malo teže progovore nego mi jezičave ženske...zato dont worry jer kad počne pričat nećeš ga moć zaustavit sa pitanjima mamaaa a kaj je ovooo,,, mamaaa a zakaj je ovo ovaak....

  25. #25
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Hana sa 19 mjeseci govori sve. Spaja rečenice od 10-ak riječi bez beda.
    Recimo prije mjesec -dva je u jednom dahu rekla: Ne možemo se voziti na onom traktoru jer je parkirani tamo gore 8)

    Govori od godine dana (možda malo prije), a padeže i umanjenice (čak i umanjenice umanjenica) je točno znala upotrijebiti u rečenici od samog početka.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    675

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa
    Hana sa 19 mjeseci govori sve. Spaja rečenice od 10-ak riječi bez beda.
    Recimo prije mjesec -dva je u jednom dahu rekla: Ne možemo se voziti na onom traktoru jer je parkirani tamo gore 8)

    Govori od godine dana (možda malo prije), a padeže i umanjenice (čak i umanjenice umanjenica) je točno znala upotrijebiti u rečenici od samog početka.

    eh točno tak je bilo i kod moje curice..... :D
    ono do drugog rođendana već je naveliko baratala padežima i sličnim stvarima...
    svi smo bili :shock:

  27. #27
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa
    Hana sa 19 mjeseci govori sve. Spaja rečenice od 10-ak riječi bez beda.
    Recimo prije mjesec -dva je u jednom dahu rekla: Ne možemo se voziti na onom traktoru jer je parkirani tamo gore 8)

    Govori od godine dana (možda malo prije), a padeže i umanjenice (čak i umanjenice umanjenica) je točno znala upotrijebiti u rečenici od samog početka.
    e sto smo vam ljubomorni

  28. #28
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Naša Lara napunila 06.07.-og 14 mjeseci i priča mama,tata, baba, dede, dudu (golub),ima još tu nerazumljivih riječi ali prije 2 dana je tražila VODE doslovno je izgovorila tu riječ i sad ju stalno ponavlja ad je žedna a do tada je pružala ruku na to što traži.
    Kad će ostalo progovoriti ne brinem se jer sam ja brbljava a i ona stalno brblja svašta nešta :/

  29. #29

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    147

    Početno

    Evo, mi danas bili kod Sabola na kontroli (reko nam je kad je curka imala 6 mj. da dođemo nakon što napuni godinu da je još jednom pogleda, da vidi kako hoda i otpravi je u svijet...) i baš sam ga pitala za govor jer je i mene brinulo što s 14 mjeseci ima jedva 10-ak riječi i baš nije sklona ponavljanju riječi za nama (uglavnom, zabrijala sam malo, još sam valjda panična jer je imala dijagnozu blagi dystoni i vježbali smo, iako sporadično jer nije trebalo više, do njenog 9. mjeseca).
    I kaže mi lijepo čovjek da kod tako male djece razvoj govora nije linearan, već akcelerantan - više izgleda kao 'ništa, ništa pa odjednom veliki skok'. U toj dobi najbitnije je da dijete razumije i komunicira na bilo kakav način, a paničariti treba ako nakon navršene 2 godine govor još nije adekvatno razvijen, tada se preporuča logoped.
    I ponovio je ono što sam već negdje pročitala - ako su motorički napredniji, tada govor malo čeka po strani, jer dok se jedno od tog dvoje razvija, drugo stoji. Pa eto, probajte malo gledati jesu li vam djeca možda nešto spretnija od tih brbljavih vršnjaka s kojima ih uspoređujete pa možda i u tom grmu koji put leži zec.
    Naša cura se (unatoč dystonom) zapravo pokazala motorički iznimno napredna, spretnija je od većine vršnjaka (pa i nešto starijih od nje), i Sabol je to primijetio danas i bio jako zadovoljan svime što mu je prezentirala, šarmerica mala - ali eto, nije neka brbljavica. Zapravo je, ali ne na hrvatskom

  30. #30
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Citiraj blackie prvotno napisa
    I kaže mi lijepo čovjek da kod tako male djece razvoj govora nije linearan, već akcelerantan - više izgleda kao 'ništa, ništa pa odjednom veliki skok'. U toj dobi najbitnije je da dijete razumije i komunicira na bilo kakav način,
    Točno tako je bilo i kod nas. Bilo je jasno da malena razumije sve živo, da super zapaža, povezuje i shvaća, ali malo smo se brinuli jer se govor svodio samo na ''TO'' i ''mama'', povremeno ''tata''.
    A onda je malo prije 18 mj. probrbljala i užasno brzo usvajala nove riječi. Sad će 20 mj. i zna jako puno riječi, deklinira, sklapa jednostavne rečenice. I vidim napredak svaki dan.

  31. #31
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Petra, evo da ti tu opisem "nas" govor (za razliku o eme koja je ful puno pricala i vec je imala ohoho rijeci u upotrebi).
    Malac zna reci tata - koristi rijec kad se obraca tati i kad ga zove, ali ponekad i za sve ostalo govori tata (vidim da kuzi tko je tata jer kad mu se nakon posla MM ukaze, on jako veselo usklikne "tata!"), zna da sam ja mama i zna reci, ali me zove samo kad je u frci i kad mu nesto treba (vrlo zahtjevno maaama), seku zove "ej". Govori jos ba-ba, te-ta (ponekad), tap, tep i kad pokazuje nesto ta ili te (za vecinu stvari), Ribice zove tete, ponekad, kad idemo hraniti ptice kaze tice (ali rijetko) i jucer je par puta lomio jezik pokusavajuci za mnom ponoviti lop-ta (uspijevalo mu je povremeno reci ptaaaa).
    Za cicama zavija miiiimiiiii ili njam-njam.

    Najcesce se glasa nekim svojim formulacijama i non-stop "brblja", guguce i nesto drobi sebi u bradu.

    Kuzi da i ne (i zeza me, kad mu ja kazem ne-ne, on meni vise daaa). I kuzi idemo (pruza ruke ili me lovi za ruku i dize se na nogice da odgegamo).

    Uglavnom, puno manje govori od eme (emu imamo snimljenu s godinu + nesto sitno dana.. ona je govorila i jednostavnije recenice).

  32. #32
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Zaboravih.. nema sanse da bi malac ista ponovio za mnom. "Pta" je za loptu rekao nakon sto sam mu 15 min u igri (dok smo se dodavali) govorila lop-ta.
    Ja ni ne ocekujem da ponavlja rijeci tako mali za mnom.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    busy, hvala! meni se u odnosu na petru činilo da mi toma debelo kasni, ali valjda kao u svemu svako dijete ima svoj ritam.
    Znači ne-ponavljanje nije problem? Mislila sam da to spada pod obvezno u njegovu razvojnu fazu za ovu dob.

  34. #34
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Eh, naša cura ima 16 mjeseci i s njom je živi smijeh.

    Uzme slikovnicu i pravi se da čita, ili uzme telefon i pravi se da priča s nekim. I raspriča se ona onako pravo, ali je mi baš ništa ne kužimo Kažemo da zasad priča kineski

    A od razumljivih riječi govori tata, mama, baba, dida, papati ili njama-njama (kako joj dođe), vode....ma dosta toga. Jedino imam osjećaj da smo se zeznuli što smo joj govorili "kako maca kaže", "kako konj kaže" itd. jer ispitujem ja neki dan nju: "Hajde reci tata", Ona: "tata", "Hajde reci mama", "mama", baba, dida,.... sve lijepo ponovi. "Hajde reci maca", "Auuuuu" (iliti mjau)

    A najsmješnije mi je bilo neki dan. Kažem ja njoj: "Hajde reci Iva"...ona gleda u mene...ponovim ja njoj, ona opet blijedo gleda u mene. "Brzo reci Iva!" kažem ja njoj na kraju. A moja Iva sva važna kaže: "Budo" (brzo)

    Ma uopće me ne brine to...svako dijete je priča za sebe. Meni je puno bitnije da ona sve kuži u ovom uzrastu, nego riječi kojima barata.

  35. #35
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Petra, zaista ne znam ima li neko pravilo po kojem bi trebali ponavljati.
    Ja si nekako mislim, ako jos nije progovorio, znaci da mu nije vrijeme pa nece znati ni ponoviti za mnom. Ne znam je li to ispravno razmisljanje, ali ja se oslanjam vise na intuiciju (kako se ja osjecam s time sto on nesto moze/ne moze).

    Nici, sad si me podsjetila... kad mu kazem "reci pas", on meni redovito vrati "vuf, vuf"

  36. #36
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nici=Ninci

  37. #37
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Znači da je to kod svih isto
    Onda me ni to ne brine- shvatit će jednom što trebaju reći

  38. #38
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno


    Meni je bilo jedino vazno da ja psa ne nazivam vau-vau. Osobno mi je to pregrozno, kad odrasli djeci pokazuju zivotinju i kazu vidi vau-vau. Ne znam zasto. Zato sad imam dijete koje cim vidi bilo sto na cetiri noge, pocne lajati.

  39. #39
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    I ja isto na to pazim. I kad pitam di je pas/maca/konj/, normalno mi ih pokaže.
    Konj hoće i reći, ali maca eto još neće. Tko zna zašto...
    Pas je rekla par puta, i hoće ponoviti imena naših pasa (ona koja joj nisu preteška).

  40. #40

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Moj je počeo ponavljat neke riječi koje ja kažem... i ponovi ih ali onako,glasovno približno. Užasno malo priča al mi se čini da sad počinje...

    za psa kaže vauvauvau,za mačku isto tako... mjau mu je teže valjda. Kaže mama,tata,baba,deda, tututututuuu (kukuriku je ovo - tako ide kokot), dadadadak (tak ide koka kokodak) , bo je bok, amamam (njam njam), mimi (mimi iz crtića roary), uma (kuma), da, ne, aaaa (hvala) i tako...više priča u samoglasnicima za sad.

    ima 17 mj ... moja svekrva kaže kako je pametno dijete ali nažalost niš ne priča (jebate led) jer ima još 3 unuke,jedna je tek beba a ostale su brzo progovorile. joj kako mi digne tlak....

  41. #41
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    Citiraj iva1602 prvotno napisa
    za psa kaže vauvauvau,za mačku isto tako...
    s ovim si me podsjetila na mog L. kad god smo citali slikovnicu "Tko ce iscupati repu", kad bi dosli do psa, rekao je dubokim glasom vau-vau, onda macka, visim glasom vau-vau, i na kraju mis, piskutavim glasom vau-vau sada ih vec sve zna.

  42. #42
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Moj sin zna reći:

    ma ma
    ta ta
    ba ba
    ne
    puti (pusti)
    pa pa

    I to je otprilike to. Rekli su nam da očekivati da će možda kasnije propričati (odgajamo ga višejezično). Njegova sestrična je počela (razgovjetno) pričati sa 3god., sad nezaustavljivo vergla na tri jezika.

    Ne zna pokazati psa ako ja kažem pas i sl.
    Jedinu rečenicu koju spaja je "ne, ne, puti".

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    605

    Početno

    Iva je jako rano počela, prva je bila tata

    a sad sa 14 mjeseci ima svega:

    mama
    tata
    baka
    deda
    dako (danko)
    ana
    peta (petra)
    jopa (lopta)
    lupa
    medo
    beba
    bodi
    bejo (bero rakun)
    duda
    papati
    piti
    voda
    neće
    doje (dole)
    goje (gore)
    dota (dosta)
    meko (mlijeko)
    keko (keks)
    nanana (banana)
    beka (breskva)
    goge (grožđe)
    jaka (jabuka)
    jelka (željka)
    iga (igrati)
    biki (bicikl)
    takon (traktor)
    ato (auto)
    maca
    juja (mačak jura)
    kajtak (krastavac)
    noga
    nokat
    pupak
    oko
    uho
    nos
    još
    nema
    di si?
    di je?
    evo je!
    evo ga!
    meso
    titam (čitam)
    tetam (šetam)
    pise (piše)
    tap (štap)
    tep (čep)

    i sad će ispast da se prekenjavam ali ima toga još...i stalno nešto melje, priča, razumije sve živo što joj se govori...
    primjerice dam joj nešto da baci u smeće i ona uredno ode do kante za smeće i baci...

    i jako je znatiželjna...stalno ispituje - to je? onda joj kažemo što je to pa pokušava ponoviti.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    bleeda, u bed si me bacila :/
    ovo je otprilike rječnik kojeg će Toma savladati valjda do prvog osnovne, ako nastavimo ovim tempom.
    Icyoh, mi težimo vašoj razini

  45. #45

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    319

    Početno

    Sa 13 mjeseci:
    mama
    tata
    baba
    beba
    dida
    duda
    sisa
    av av
    maaa(maca)
    njam
    bao(balon)
    ota(lopta)
    nos
    moki(smoki)
    daj
    vidi
    pala
    pa pa
    evo
    taj(čaj)
    nana(spava)
    at(sat)

    to je sve što mi zasad pada napamet

  46. #46
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Leon ne priča ništa na hrvatskom.
    Jedino što zna reći je mama, ne (i to samo kada cendra), go za goluba, kokokoa za coca colu (i sve ostale sokove), tata mu je prije znalo izletjeti, sada više ne. I dva puta mu je pobjeglo tica za pticu i mau za mačku.
    Kada vidi psa viče va va va.
    I to je sve.
    Čak niti DA ne govori :/
    A ne mogu reći niti da je motorički nešto posebno. Prije da prati vršnjake nego da u ičemu prednjači.

    Eee skoro sam mu jednu riječ oduzela. Za brod kaža boka.
    Ostalo je gagagaga i kakakaka

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo/Zagreb
    Postovi
    436

    Početno

    Moj maleni ima dvije godine, ali ne priča baš puno. Zna neke riječi, ali to je to.
    Ali sve razumije što mu se kaže.
    Mislim da je spretniji s tehničkim stvarima nego pričanjem. po tome je ipak na tatu.

  48. #48
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Priča li ijedno drugo dijete na kineskom osim mog?

    Na stranu ove riječi koje je razumijemo...

    ...ona recimo uzme slikovnicu pa se pravi da čita...uzme telefon pa se pravi da priča s nekim....damo joj bake na telefon, ona im se navije i uz svoju "priču" čak i rukama nešta objašnjava...i nama kada nešta želi objasniti, tepe li ga tepe...pa još kad mi zapitkujemo, a ona se ubi da nam kaže

    Netko mi je rekao da djeca tako često i počinju pričati, ali ne vidim da je itko to spomenuo.

    Ima li još netko takvu pričalicu?

  49. #49
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    moj Lovro je poceo pricati tako da ga napokon mogu sve razumjeti :D jedini je problem sto ga samo ja i razumijem. kad god nesto trazi od MM, ili bilo kog drugog, ako nema mene prevodioca, sve pada u vodu.

    tako na moru - MM jede knedle na terasi, ja dojim malu u spavacoj sobi, a Lovro urla "ica, ica, ica!!!" MMu nista nije jasno, nudi mu knedle, nece, Lovro mu daje ruku, vodi ga u kuhinju, pokazuje na bestek i vice "ica, ica, ica!!!", MM mu radi sok, daje nektarinu,.... al Lovro ne prestaje. napokon je izlazim iz spavace sobe, dodjem do Lovre, pitam ga sto bi htio, on opet "ica, ica", ja mu lijepo dam zlicu, knedle, i mali covjek sav sretan, samo je htio sam jesti

  50. #50
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Moja curica od 18 mjeseci već dugo puno priča toliko da se i okolina čudi i daju joj više godina, nego što ima. Svako ima svoj ritam, ona je, recimo, kasnije prohodala.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •