Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 89 od 89

Tema: govor kod jednogodišnjaka

  1. #51
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    ufff, blago vama koja su djeca pričalice... mi imamo 11,5mj i i dalje brbljamo samo na kineski

    ima faze di ponavlja 'ba' i 'ma' i 'ta' ali ništa konkretno da se zna da je 'baba' ili 'mama' ili 'tata'...

  2. #52
    Lucija_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    130

    Početno

    Moj dvogodisnjak jos nista ne prica (osim ba ba, ta ta, ma ma), a stariji je s 18 mjeseci imao zavidan vokabular.
    Ne zamaram se uopce i cekam, kao i stariji braco koji mu kaze: pa nemoj samo mahati rukicama daj pricaj nesto...
    btw njih dvojica se super razumiju

  3. #53
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Nedavno je navršila 16 mjeseci i priča, ganja macu(manju), za sve govori netu (ponekad izgovori neću). a kad ju pitam da odgovori potvrdno maše glavom pozitivno pa kaže DA.
    NJoj isto PA znači papati, pavati, papa, itd sve na pa.
    Izgovara čitko mama, tata, čak i baKa, dok je do nedavno govorila baba, jedino ne izgovara više deda nego dede to joj je valjda neka fora.
    U svom bogatom riječniku najviše govori Mađarski 8) joj kad krene ne staje a to zvuči nešto kao ovo: nepe, jopu cepe, njema tu apa nes, itd , ne mogu se sjetiti. A kad ju ne razumijem onda me za ruku odvede do toga što hoće/traži.
    Najbolja mi je kad priča Mađarski i dirigira sa rukama kao da mi objašnjava nešto a onda se slatko nasmiješi Zna donijeti cipele da ju obujem, dići nonu da joj skinem cipele ili odjeću, stavlja ruke u majicu kad ju oblačim i počela je dizati ruke kad joj perem kosu u kadi kod kupanja i kaže pele lala ga (pere lara glavu).
    Prava mamina brbljavica.

  4. #54
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Ian ima 16 mjeseci i koonačno je rekao "tata" do sad smo svi bili mama.

    trenutno koristi:

    mama, jeja (deda), kaka (kakam), buaa (buraz ), pupa (pupak), tisa (cica), koko (oko), noo (nos). i am am za klopu

  5. #55
    sanjaneo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    297

    Početno

    ja se brinem,jaaako. petar ima 13 i pol mjeseci, ne gasi se od jutra do sutra ali samo neki svoj jezik. jedino što zna je potvrdno klimnuti i reći da kad ga se nešto pita, zna pjevati kiki,kiki i dva puta je rekao duda za dudu. mama i tata ništa, ni blizu.
    pedica je rekla da je bitno da razumije što mu govorim ali malo me sad već strah

  6. #56

    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    96

    Početno

    moje cure su jaaako rano progovorile i puno pričale ali su i jako dugo tepale,tako da su ih drugi klinci koji su puno kasnije progovorili
    kasnije prešišali sa točnošću izgovora.

    starija je sa 10 mj. lupala po prozoru i govorila : tata ođi (tata dođi)
    pedijatrica nije mogla vjerovati

  7. #57

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    Citiraj sanjaneo prvotno napisa
    ja se brinem,jaaako. petar ima 13 i pol mjeseci, ne gasi se od jutra do sutra ali samo neki svoj jezik. jedino što zna je potvrdno klimnuti i reći da kad ga se nešto pita, zna pjevati kiki,kiki i dva puta je rekao duda za dudu. mama i tata ništa, ni blizu.
    pedica je rekla da je bitno da razumije što mu govorim ali malo me sad već strah
    ak te razumije nemas kaj brinut ja mislim. moj je isto imao malo rijeci u toj dobi, mama, tata, bm za auto, jos nekaj malo a glavna mu je bilo " to je to? ", onda sa 18 sam tu vidla da mame broje rijeci i nabrojala ih oko 50, sad ima 20 mj i ima nebrojivo puno rijeci, ponavlja svaku kaj mu velis, i ko da slaze recenice od 2 - 3 rijeci.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3

    Početno

    Čitam vaše poruke i nemogu vjerovati koliko se neke mame brinu oko toga zašto im djete ne priča sa godinu dana.Drage žene ako vidite da vam dijete lijepo napreduje i da je zdravo zbilja nema potrebe raditi cirkus oko djetetovog govora,to su ipak još male bebe,evo primjerice moja mala ima 14 mjeseci i ima samo tri zuba dok neka djeca već sa šest meseci imaju tri,i šta bi ja sad trebala dizat paniku oko toga,a dijete mi je zdravo,liepo i veselo.Poanta svega je da se opustite i pustite djecu da se razviaju svojim tokom,nemojte svoju djecu uspoređivat sa drugom,nema smisla.Te savjete sam ja dobila od jedne jako jako drage patronažne sestre i toga se pridržavam.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    116

    Početno

    mi imamo 17 mj i dva jezika kod kuce. oko 13-15 mj smo bili kod bake i dida gdje smo koristili samo 1 jezik. onda mali poceo koristit oko 20rijeci vise ili manje tocno.
    kad smo se vratili na 2 jezika, onda se vratio na mamma, tata.
    sada je opet sakupio nekoliko rijeci:
    bann - banana
    aab - abols (jabuka)
    ata ata - pa pa
    zash - zalsh (zeleno)
    sies - sviests (maslac)
    kljuc - kljuc
    kaks - kakis (maca)

    ali slazem se s onim tko pisao da naj bitnije je razumjevanje

  10. #60

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    malo iza Zaprešića
    Postovi
    200

    Početno

    Eto: mama, tata, i odrešito NE! I kineski, naravno.

  11. #61
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Moj stariji je danas navršio 16 mjeseci i već mjesec dva svašta priča
    mama
    tata
    baba
    dido
    Maja (Mara)
    teta nana -teta Ivana
    teta ana
    ukak- ručak
    ujo
    bana- banana
    kuka- kruška
    gori- gore
    Tane - Frane
    meme- meso
    pira- krumpir
    Mei- Meli
    mak- mrak
    pali- paliti svjetlo
    dobe- dobro
    pape- papuče
    nona- noga
    uka- ruka
    bolji- boli
    oba- roba
    titati- čitati
    trtani- crtani film
    cika
    papati
    kok- kroki
    daj
    tik tak- sat
    nana- spavati
    baon- balon
    pupa- stomak, pupak
    kuva- kruha
    di je
    mema- nema
    miko- mlijeko
    ato brm-brm - auto
    pupati- kupati se
    vau- pas
    guda- prase
    koka
    pipa- pile
    konja- konj
    ima još toga, oduševljeni smo kako pamti i ponavlja riječi sam, svaki dan kaže nešto novo i iznenadi nas

  12. #62
    Leeeaaa avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    252

    Početno

    L ima 17mj....ima milion riječi koje priča,ženska pričalica...ali mama je najsretnija kaj zna razlikovati "tene" (tenisica) "čimza" (čizma) i "cipe" (cipele) "papu" (šlape)

  13. #63
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Vita ima 14 mjeseci, puno priča, uglavnom nerazumljivo, ali neke izraze kužimo:
    mama
    tata
    deda
    baka
    teta
    Vita
    bjzo (brzo)
    njam njam
    pa-pa
    psi (psić)
    bau bau (vau vau)
    faja (hvala)
    cipi cipi (cipele)
    čape (čarape)
    nana (banana)

    i ono na što svi otkinu od smijeha- Vitica jepotica (ljepotica), stalno joj tako tepamo i usvojila je to



    U zadnje vrijeme baš je jako počela sve oponašat i ponavljat svašta.

  14. #64
    tratincica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    310

    Početno

    nikola - 16 mj.

    samo mama, tata, baba, njam njam, pa-pa, va-va i bo (bok)

  15. #65
    mamal avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    231

    Početno

    13 ipo mjeseci,

    zna reći mama, kad me treba
    tata, ali ne zna da je to on
    vu vu, kad čuje psa
    ko ko, kad se budi ujutro

    brlja bezveze, ful je smiješan

    ne brinem se, nismo na satnici

  16. #66
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    ja sam oduševljena miševim govorom, priča od nekih 13mjeseci neki svoj jezik, koji obožavam slušati, ali uglavnom ne razumijem. Ipak mu odgovaram nekako na to ili komentiram, kao da razgovaramo. Ima u tome puno š, ć, tako nekih "šuškavih" zvukova. a razumije gotovo sve i ima bogat fond riječi, neke vrlo dobro razumljive, neke manje, a ja ih razumijem 90%. Od toga svega 3 riječi na njemačkom i bar 2 na engleskom moramo malo bolje poticati polilingualnost

  17. #67

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Prva riječ mu je TRAKTOR :shock: (i to sa čistim R - mama i tata ne brojim)

  18. #68

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    75

    Početno

    sa 12 mjeseci "propričao":

    čaša, šolja, šerpa, sok, kašika i sl..

    sa 14 mjeseci počeo pjevati "medo brundo" (medo budo...)

    a sa 15 mjeseci odbrojao do 5

  19. #69
    Just Me avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    152

    Početno

    Sa 11 mjeseci;
    mama
    tata
    baba (baka)
    dede /deda)
    baba (beba)
    kuh (kruh)
    bajbaj (mase papa)
    tete(teta)
    buco (bratic kojeg svi od milja zovu buco)
    jaja (jaje - naucila iz crtica sa baby tv-a)
    papa (kad hoce jest)
    dudu (duda)
    pa (pala)
    ba (baciti)

    to je ono sta mi pada na pamet od suvislih rijeci, a naravno osim toga zvrnda po cijele dane i nes sta samo ona razumije i trci po stanu vicuci to to ..., al kuzi sve sta ju se pita

  20. #70
    toolaa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    80

    Početno

    Mi cemo za koji tjedan godinu dana i sve fine stvari zovemo điđi ili zizi. Druge stvari uopće ne zovemo, šta će nam kad nisu fine.
    Kad se ujutro probudi pogleda me, nasmije se od uva do uva i kaže "Tata!". I onda plješće.
    Einstein je progovorio s 3 godine.

  21. #71
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Sa 12,5 mjeseci priča svašta:

    mama
    tata
    baba
    none - nona
    mi - miš
    pa-pa - pozdrav pa-pa
    goji - gore
    digi - digni
    vu-vu - lavež psa
    lala - tako sebe zove
    non - nos
    uo - uho
    za oko nešto zbrlja što ja ne mogu napisati što
    bebe - beba
    NE - jasno i glasno najdraža riječ
    DA - da
    nece - neće
    pi - pit
    papi - papat
    ku ku - kupat se

    ...i tako, imaš još...

    Zadnje vrijeme doslovce zlostavlja psa i baš ne znam što da napravim, naime, ima par stvari u kući što ona ne smije dirati i zna da se ne smije, ali problem je u tome što je prije desetak dana počela vikati psu NE kad god prođe pored onog što ona ne smije dirati. Problem je u tome što ona glasno i jasno vikne NE i jadan pas se skupi i ode na svoje mjesto i tako stalno izludit će ga dragi Bože, što je najgore on nju sluša

  22. #72
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Ona stalno priča beinjskim jezikom i ja to ništa ne razumijem, imala je fazu kad je po cijele dane vikala TO, TO, TO...
    Možda dijete i sad nešto kaže što ima smisla, ali ja to još nisam otkrila, no trudim se

  23. #73
    niky88 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    502

    Početno

    mali hahar ima 13mj i par riječi koje mi kužimo:
    mama,
    tata,
    baba,
    vava
    i dobro zna viknuti NE
    eh a to kaj još priča svojim jezikom i kaj ga mi ne kužimo to je naš problem koji pokušavamo odgonetnuti....
    ali ne forsiramo puno sa pričanjem krenut će kada če htjet..a onda jao nama.....jer su mu mama i tata brbljivi jako...pa mislimo da če nas nadmašiti...

  24. #74

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    319

    Početno

    Sa 18 mjeseci zna jedno 40-ak životinja pokazati i prepoznati, tj. reci koja je, a vrhuac iznenadjenja su mi bili dikobraz, panda, klokan, vjeverica,kolibrić..davno smo prošli macu ili medu.
    Priča rečenice od 3 riječi, puuuno rješe 4 i zna reći skoro sve.
    Nije zainteresiran za igračke i u 90 posto vremena naša igra se sastoji u čitanju slikovnica.

  25. #75
    Sandee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    tu & tamo
    Postovi
    446

    Početno

    Citiraj blackie prvotno napisa
    Evo, mi danas bili kod Sabola na kontroli (reko nam je kad je curka imala 6 mj. da dođemo nakon što napuni godinu da je još jednom pogleda, da vidi kako hoda i otpravi je u svijet...) i baš sam ga pitala za govor jer je i mene brinulo što s 14 mjeseci ima jedva 10-ak riječi i baš nije sklona ponavljanju riječi za nama (uglavnom, zabrijala sam malo, još sam valjda panična jer je imala dijagnozu blagi dystoni i vježbali smo, iako sporadično jer nije trebalo više, do njenog 9. mjeseca).
    I kaže mi lijepo čovjek da kod tako male djece razvoj govora nije linearan, već akcelerantan - više izgleda kao 'ništa, ništa pa odjednom veliki skok'. U toj dobi najbitnije je da dijete razumije i komunicira na bilo kakav način, a paničariti treba ako nakon navršene 2 godine govor još nije adekvatno razvijen, tada se preporuča logoped.
    I ponovio je ono što sam već negdje pročitala - ako su motorički napredniji, tada govor malo čeka po strani, jer dok se jedno od tog dvoje razvija, drugo stoji. Pa eto, probajte malo gledati jesu li vam djeca možda nešto spretnija od tih brbljavih vršnjaka s kojima ih uspoređujete pa možda i u tom grmu koji put leži zec.
    Naša cura se (unatoč dystonom) zapravo pokazala motorički iznimno napredna, spretnija je od većine vršnjaka (pa i nešto starijih od nje)
    Zanimljivo - nisam to znala, ali kad citam tvoj post, k'o da citam o N. (isto 'umjereni' vjezbaci, izuzetno motoricki napredna, govor - prosjecan, cini mi se).
    S 15 mj. uglavnom nerazumljivo brblja, ima dosta rijeci koje se sastoje od sloga 'pa' u razlicitim intonacijama i duzinama, sve zivo zna pokazati u slikovnici i oko sebe, a od rijeci koje smo skuzili sto znace imamo:

    mama - mama
    tata - tata
    baba - baka
    dede - deda
    daaaa - draga
    papa - papati
    pa-pa - pa-pa (dovidjenja)
    pas -pas
    mas - maca
    pta - ptica, pticica
    paaaa - palo (je)
    ba, bac - baciti, baci, bacila
    b - balon (?!)
    pa (kratko) - lopta
    na-na - spavati
    nana - banana

    Kad vidim sto neki od vasih klinaca mogu izreci, ostanem :shock:

    Negdje sam procitala da intenzivniji verbalni razvoj pocinje kad dijete usvoji 50-ak rijeci - da je tada sposobno slagati dvoslozne recenice i sl...

  26. #76
    Sandee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    tu & tamo
    Postovi
    446

    Početno

    hm, da, zaboravila sam neizbjeznu cicu - tsitsa...

  27. #77
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    moj M je počeo s 13 mjeseci nekaj nabadat, s 15 mj je razgovjetno baratao s 15ak rijeci, s 2 godine je slagao složene rečenice, ne samo od npr. 3 riječi kao sto je pretpostavka da dijete te dobi to čini (npr rekao bi: lijepa kuća. sviđa mi se ova lijepa kuća. i slične rečenice). danas priča takve rečeničetine i takve misli i zaključke iznosi da smo svi mi šokirani (za 3 mjeseca će navršiti 3 god.) jedna anegdota: prije par mjeseci on nekaj mumlja nerazgovjetno i ja ga pitam da što to priča i da ga ništa ne razumjem (a inače uvijek razgovjetno priča), a on mi na to kaže; Mama, pa pričam engleski!!!
    eto, moje je dijete blagoglagoljivo, ali recimo još uvijek ne raspoznaje dobro boje. svatko ima neko područje u kojem mu ide bolje ili lošije od drugih i zato baš ne valja djecu uspređvat. mislim, tak je i s nama odraslima, ne?
    Posljednje uređivanje od Franny : 02.02.2010. at 00:36

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    72

    Početno

    Moj sin ima 19 mjeseci i ne govori ništa. Kad vidim koliko vaša djeca pričaju s 13 mjeseci samo bečim oči. A kaj ću, kakav je takav je, puno ga volim i takvog šutljivog

  29. #79
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    prolaznice, nemoj se brinuti. progovorit ce on kad mu dodje. od moje frendice mali imao je 4 godine i jedva je nekaj mumljao jer kad god bi nesto htio samo bi pokazao, roditelji su mu to dali, bez nekih ponavljanja (a starija im je kcer pricala vec dosta rano) i jednostavno mali nije imao potrebe razvijato govor kad su svi jako dobro komunicirali.
    to me mlao podsjetilo na onaj vic, ali nemoj misliti da se sad rugam ili sprdam. jednostavno, djeca su nam razlicita i dok jedno prica, drugo crta ili cita, svatko je za nesto nadareniji od drugoga. ja se cesto tjesim da ce moj M do mature naucit ovo ili ono (evo jos je u pelenama, ne pokazuje nikakav interes da ju odbaci, ne smeta ga kad se popiski po sebi i bude neko vrijeme mokar i bas sam se danas zezala s frendicom, jer i njena je mala takva, da cemo im na maturalac spakirat i paket pelena).

  30. #80
    anilokin avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    128

    Početno

    mi ne pričamo kineski nego japanski
    i još mama, tata, baka i njam njam, a imamo 13 mjeseci

    danas je baš posebno puno pričala, cijeli dan se ljuti... na japanskom, naravno

  31. #81
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    Meni je tako sjajno slušati Ro kako govori i pratiti kako mu se govor razvija, da to moram podijeliti. Čitala sam ovdje negdje kako djeca za sebe kažu TI, i on to sada govori i govori izjavne rečenice (po smislu) kao pitanja, npr. "Hoćeš ti voziti" znači mu "ja hoću voziti". U stvari totalno ponavlja nas i naša pitanja kojima mu se obraćamo i takav mu je govor. Kaže npr. "jel ti vruće" a misli "vruće mi je" to mi je tako simpa.

  32. #82

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    104

    Početno

    hm helena bas puno i negovori,zna reci mama,tata,dada(seka),am-am(gladna)
    ti-ti(pi-pi pticice),daj,pa pa,i koka(soka),to je to inace non stop brblja ali na svom jeziku
    viktoria je sa godinu dana jako puno pricala,imam negdi snimku kada je bila ko sada helena,i ljepo dijete prica mama di mi kapa,daj mi kapu...
    sve je to od djeteta do djeteta,vidim po svojima viki nije puzala,nije hodala do 19 mjeseci,nije sepenjala ali je zatopricala
    helena puzi od 8 mjeseca,dize se,hoda uz namjestaj,penje se,ali za izgovarat rijeci nema interesa,njoj je bitnije kako ce se popet na kauc da dohvat idaljinski i tako...

  33. #83

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj manal prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam oduševljena miševim govorom, priča od nekih 13mjeseci neki svoj jezik, koji obožavam slušati, ali uglavnom ne razumijem. Ipak mu odgovaram nekako na to ili komentiram, kao da razgovaramo. Ima u tome puno š, ć, tako nekih "šuškavih" zvukova. a razumije gotovo sve i ima bogat fond riječi, neke vrlo dobro razumljive, neke manje, a ja ih razumijem 90%. Od toga svega 3 riječi na njemačkom i bar 2 na engleskom moramo malo bolje poticati polilingualnost

    e to to,najace kad me helena zovne onako cisto mama-i sad ja ocekujem nesto ce reci a ona mama ksnjbvkkkk nesto prica ko kinez e tu se svaki put odvalim smijat

  34. #84

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    58

    Početno

    Moja mišica s 14 mjeseci:

    mama
    tata - to joj je bila prva riječ
    baba
    deda
    taj - tako nam se peso zove (TAY)
    duda
    mis - miš
    papačica - papučica
    ne - to nam je glavna riječ
    paaaa - nam je pa-pa
    ato - auto
    dova - DORA...tako se zovemo
    uva - hura

    ...i naravno hrpa svahili jezika koje samo ona i njezin pasek razumiju

  35. #85
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Evo s rjecnika moje mrvice s 13 mjeseci,bila je prilicna brbljavica
    mama - mama
    papa - papati, jelo
    pa, papa - ici papa
    dagi - dragi
    avav - pas
    ba(ba) - banana
    kuah - kruh
    (coktanje) - konj
    tata - tata
    titi - cica
    to - to (+ upiranje prstom)
    toto - auto
    da(da) - daljinski
    pipi - fifi
    toto - tomica
    papi - papir
    t... - triciklic
    dida - deda
    baba - baka
    pepe - cipele
    pape - carape
    i naravno najdraze (uz odlucno bacanje tog neceg): NECE!

    Od onda (sad ima 15) nije bas puno prosirila rjecnik, samo je npr. baba je postala baka. Ovo joj je valjda trenutno dovoljno, sad je pocela s pitanjima oblika to ...? (sto ...?) i di ...? (gdje ...?) Kad je nesto pitamo prvo kaze "nece" a onda razmisli sto smo je pitali

  36. #86
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj anilokin prvotno napisa Vidi poruku
    mi ne pričamo kineski nego japanski
    I moja prica na japanskom. Bas onako odresito nekakve slogove, ko u kurosawinim filmovima. Otprilike: Tso-jo-ja-si-ti-na-ma-so! Jo! TSO! Ti-so. Ja svaki put odvalim od smijeha, obicno joj i odgovorim nesto slicno pa me zbunjeno gleda, vidi da joj se smijem i nije joj nis jasno

  37. #87

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    I moja prica na japanskom. Bas onako odresito nekakve slogove, ko u kurosawinim filmovima. Otprilike: Tso-jo-ja-si-ti-na-ma-so! Jo! TSO! Ti-so. Ja svaki put odvalim od smijeha, obicno joj i odgovorim nesto slicno pa me zbunjeno gleda, vidi da joj se smijem i nije joj nis jasno
    da..da...to je njihov jezik i oni točno znaju kaj su rekli, a mi kad to probamo ponoviti su u čudu...dobro da ne pitaju: ''si ti normalna? Kaj si to rekla?''

  38. #88

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    I moja prica na japanskom. Bas onako odresito nekakve slogove, ko u kurosawinim filmovima. Otprilike: Tso-jo-ja-si-ti-na-ma-so! Jo! TSO! Ti-so. Ja svaki put odvalim od smijeha, obicno joj i odgovorim nesto slicno pa me zbunjeno gleda, vidi da joj se smijem i nije joj nis jasno
    da..da...to je njihov jezik i oni točno znaju kaj su rekli, a mi kad to probamo ponoviti su u čudu...dobro da ne pitaju: ''si ti normalna? Kaj si to rekla?''

  39. #89
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    hehe, pričalice naše male...
    ro, kad ga ne razumijem, ponavlja i ponavlja, i kad ja pogodim što je rekao, pa pitam "jel to kažeš?" ponovi za mnom "jel to kažeš?" kao "da!"
    uz veliku većinu, rekla bih 90% razumljivog govora, još uvijek nekad brblja svoj nerazumljivi govor, kao nekakvo pjevanje.
    kad smo s njegovih godinu dana bili na sistematskom, pa je sestra radi upisa u onu žutu knjigu pitala je li govori 5 riječi, morala sam dugo razmišljati da joj nađem 5. bilo je to mama, tata, ma (maca), vava (ćuko) i koko (koka). onda je nekako naglo naučio puno riječi. uslijedile su jednostavne rečenice S+P ili P+O, a oko nove godine S+P+O itd. sada znači često ponavlja naše rečenice, ali najbolje mi je kada sam slaže. danas mu baka kaže da idu šetati psa, a on ode po nju i kaže "ajmo kiro, daj mi rukicu"

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •