Stranica 3 od 109 PrviPrvi 123451353103 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 5426

Tema: antirecesijske mjere u vasem kucanstvu

  1. #101
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    povrće je skupo skoro kao i meso, da nema vrta tj da se ne ogrebem za tikvice i ostalo- na tanko bi kakili
    Kod nas, srecom, nije.
    Ali smo ipak najskuplji grad u HR. Uzas!

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    joj da..... zaboravila sam da si u puli ...... uf


    ja ove godine nisam pojela trešnje... preskupe su mi ,a obožavam ih....

    sve mi se čini da ću dogodine tako tužno gledati i u breskve ....


    a kad s tugom u očima krenem gledat u krompire, onda je fakt vrijeme za opću kataklizmu

  3. #103

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    nama jucer auto pojeo 500 kn
    A nama prije 10ak dana 6000kn.
    Tih se stvari bojim. Ono osnovno ću valjda nekako...

  4. #104
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj Cookie prvotno napisa
    Mene bi jako zanimalo koliko od vas provodi mjere štednje zato jer mora uslijed promijenjene financijske situacije (netko u obitelji dobio otkaz, smanjili mu plaću, narasla rata kredita i slično), a koliko ljudi je samo vođeno općenitim baukom recesije koji nas svakodnevno zaskače iz novina i televizije.
    mi smo okrenuli ploču zbog promjenjene financijske situacije
    moja plaća se skoro prepolovila, ne pokrije više niti ratu kredita, koji je doduše ogroman, pa nam je štednja na svim poljima nužnost a ne kozmetička (privremena) mjera

    no.... vjerujem i iskreno se nadam da će početkom iduće godine situacija krenuti na bolje

    ima dana kada me pere depra, onda nazovem svoju mamu (penzinerku koja još nađe mjesta u svom budgetu da nam i pomogne a ista stvar je i sa svekrvom) pa me ona utješi, sutra svane novi dan, skuham si kavicu, odem na terasu, upijem prve sunčeve zrake i kažem si: ok, svi smo zdravi, računi su (relativno) svi podmireni, u biti nam ništa ne fali i u maniri Scarlet O'Hara kažem si .... "tomorow is another day"

  5. #105
    Cookie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    312

    Početno

    Žao mi je zbog svih vas koje su smanjena primanja natjerala na rezanje troškova. Međutim, nešto me kopka kod ove druge skupine štediša, da tako kažem, koji štede jer se boje crnih dana pa stavljaju lovu na stranu.

    Zar se ne bojite inflacije, devalvacije i njihovih posljedica? Zar vas nije strah da ćete se jedno jutro probuditi, a sav taj novac iz čarape kojeg ste tako brižno čuvali i odricali se da bi ga uštedjeli - neće više vrijediti ništa?

    Mene je toga strah najviše od svega. Još se jako dobro sjećam inflacija iz doba Juge i ljudi koji su tako ostali bez ušteđevina. A znam i nekoliko vrlo svježih primjera koji su usljed krize izgubili puno novca na investicijskim fondovima, iako to nije isto. Mi nemamo nikakve ušteđevine, ali mene svako malo opere poriv da podignem onih par tisuća kuna s tekućeg računa što nam je ostalo od plaće i kupim za tu lovu... Ne znam što Možda zemlju da imamo gdje saditi krumpire i mrkvu kad ničeg drugog ne bude. (Iako ne vjerujem da bi baš previše zemlje dobila za tu lovu.) Ne znam jesam li možda malo pretjerano paranoična, ali meni se sve takvi neki scenariji vrte po glavi.

  6. #106
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Cookie, pa štedi u Eurima
    Mi od turizma i zarađujemo u eurima (ne ja - parazit na sirotoj nam državnoj kasi, ali MM i njegova obitelj), i onda jednostavno ne mijenjamo u kune i ole! Još samo da zaradimo više nego što potrošimo - i eto štednje!

    Jesam li ja to jedina kojoj teta čistilica nimalo ne fali? Stalno sam morala čistiti za njom, uvijek bi nam odvalila lajsne usisavačem...

  7. #107
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj Cookie prvotno napisa
    Mene bi jako zanimalo koliko od vas provodi mjere štednje zato jer mora uslijed promijenjene financijske situacije (netko u obitelji dobio otkaz, smanjili mu plaću, narasla rata kredita i slično), a koliko ljudi je samo vođeno općenitim baukom recesije koji nas svakodnevno zaskače iz novina i televizije.
    nama se promijenila financijska situacija - rate za kredite su narasle, nakon što mi istekne porodiljni ja više nemam posao jer mi je istekao ugovor na određeno i eto nam minusa od cca 6000
    sreća MD ima relativno pristojnu plaću, i još radi sa strane kad stigne, ja tu i tamo nešto zaradim ali to su nestalna primanja pa na njih ne možemo računati
    nešto sitno se ima na računu (cca 3 rate kredita), nemamo minusa ali nismo nešto u plusu
    - ja sam s mercatora i naručivanja netom (što mi je isto dobra mjera štednje, jer se nikad ne zaletim za nečim npotrebnim nego idem po spisku) prešla na povoljnije plodine
    - pokušavam zamisliti tjedni jelovnik pa tome prilagoditi kupnju
    - šefici ne kupujemo nove krpice iako ima predivnih stvari na popustu, nego nosi ono što dobijemo ili kupimo na burzi ili raspordaji i onda samo ciljano ono čega nemamo (Ionako ne uspjevamo obući sve što smo nasljedili)
    - kupujemo pelene u Mulleru, ali ono što uštedimo na pelenama potrošimo na slatkiše, ono je živa napast
    I onda sve padne u vodu kad zasidnemo negdi na kavu ili naručimo neku hranu ili jedemo vani
    ali eto bar se trudimo i napravili smo prve korake. malo ozbiljnije ćemo zasigurno početi kad ja prestanem dobivati nakandu

  8. #108
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    Čitam vas, čitam, i sve se više ušima pokrivam od sramote.

    A ja sam mislila da sam štedljiva što kupujem špeceraj u Mercatoru utorkom kada je 10% popusta...
    potpis


    ja se bojim recesije
    ali nekako još nisam promjenila navike
    nikako se odviknuti kupovanja gomile odjeće, igračaka i svašta nešto za V

  9. #109
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Samo čitam i pamtim ...

  10. #110
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Cookie prvotno napisa
    Žao mi je zbog svih vas koje su smanjena primanja natjerala na rezanje troškova. Međutim, nešto me kopka kod ove druge skupine štediša, da tako kažem, koji štede jer se boje crnih dana pa stavljaju lovu na stranu.

    Zar se ne bojite inflacije, devalvacije i njihovih posljedica? Zar vas nije strah da ćete se jedno jutro probuditi, a sav taj novac iz čarape kojeg ste tako brižno čuvali i odricali se da bi ga uštedjeli - neće više vrijediti ništa?
    Evo odgovora...

    Ja sam hrčak (takva sam, što mogu... ja sam iz onih krajeva o kojima se pričaju vicevi o škrticama ... ).

    Daklem - pravila igre za štedljive:
    - ne treba sva jaja držati u istoj košari (pa tak mi imamo drugi stup, treći stup, životno osiguranje, stambenu štednju i ugovore o oročenju na više mjesta... Ne previše, jer neke banke daju povoljnije uvjete ako više toga imaš kod njih - nema jednoznačnog odgovora što je najpametnije)

    Dalje, kad se skupi lova, ODMAH ide u investiciju, po mogućnosti nekretnine, BEZ zaduživanja. Rezultat - vikendica s gruntom bez kredita, pa garaža bez kredita... Da sad moram kupiti novi tj. malo manje stari auto, i taj bi išao bez kredita.

    Garaža se (teoretski) može prodat zlu ne trebalo, vikendica također, tako da mi smišljeno imamo neke stvari koje su unovčive. Auto je potrošna roba, ali nije pametno kupiti vozilo na kredit - duplo ga čovjek plati, a vrlo lako se dogodi kakva nesreća i sve prejde danevelim kam, a kredit ostane. Zato imam jedan ugovor stambene štednje samo za tu namjenu (joj, baš ih moram nazvati i reći što dalje s tom lovom...).

    Dakako, to su sve mali iznosi. Da su puno veći, ne bi me pretjerano brinulo.

    Zaključak - kredit je najnajnajgorji oblik pljačke (i stambeni i nenamjenski i oni za aute) ali nažalost mnogi ljudi bar stambeni ne mogu izbjeći. Krhka je to ravnoteža.... Svima koji imaju tu omču oko vrata iskreno želim sreću, ali i zavidim na hrabrosti. Ja nisam time obdarena... nikad bila, pa ni sad.

  11. #111
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Plaće nam (još) nisu smanjene, ali vjerojatno će biti.
    Što smo mi promijenili:

    -izbacili kave jer mi se popne na skoro 40 kuna- mi kavu, one cedevitu ili tako neku glupost od 10-15 kuna
    -počela sam kupovati jeftinije proizvide... mislim, nisam ni sad kupovala skupo, ali nekako po navici kupuješ taj i taj deterdžent ili jogurt koji je skuplji za kunu, dvije, no zašto?

    Jučer sam kupila neku kremu od merkatora, ona marka M, proizvodi i puni afrodita, a košta manje-19 kuna
    namazala sam se jutros i nisam se osula , čini se ok.

    Ovdje sam još pročitala neke dobre savjete koji meni nisu pali na pamet , konkretno ovaj Sanjin prijedlog za veliko pakiranje jogurta . Često jedemo istu večeru svi 4 pa skuham žgance i otvorim 4 mala jogurta. Nikad mi nije palo na pamet kupiti veće i, u konačnici, jeftinije pakiranje

    Iskreno, teško se odričem kupovanja sitnica za djecu- slagalice, bojice, Schleich figure , al bar ću probat prorijedit :/

  12. #112
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ja sam konačno prestala kupovati igračke kad su me skoro zatrpale. Mogu se nazvati izliječenom.
    Ne znam mare, kak je to povrće skuplje od mesa? :/ Zar je kc plac tako skup? U zg su trešnje bile po 10 kn/kg.
    Ja bi fino uštedjela sad kad ne kupujem skoro nikakvo meso (što dobijem od sveki domaće, to skuham mmi maloj), skoro nikakve mliječne proizvode, ali zato kupujem sve povrće, žitarice i mahunarke organsko. Kila srdela je od 15-25 kn, kako kad,a to mi je najčešća riba na tanjuru. (a bome je i najfriškija na placu :/) Nije to tako strašno u usporedbi s mesom (a mene zapravo kod mesa najviše pili otkud je i kako je gojeno).

  13. #113
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja se očajnički trudim NE raditi zalihe, jer mi se dogodi da mi neke stvari prekorače rok trajanja. Čak i povrće - bolje mi je kupiti nešto dnevno za taj ručak nego slagati u frižider. I to je vid uštede. Prije sam morala nonstop imati punu ladičarku do daske, a sad imam kombi-hladnjak sa samo 3 ladice i to je dost, čak i previše...

    Eh, da... uspjela sam svojevremeno i mamu nagovoriti da likvidira veliku škrinju ladičarku, to samo ždere struju (i trebalo je dok smo brat i ja živjeli s njima, ali to je bilo prije... ohoho godina). No, za one koji imaju svoj vrt i recimo svoje piceke, škrinja je dobra stvar - sve to treba procijeniti.

  14. #114
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja uvijek kupujem samo onoliko koliko mi treba za ručak: dvije mrkve, jednu glavicu luka, jednu glavicu češnjaka...
    pa sutra opet tako.

  15. #115
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    čitam od početka i sve čekam neki konkretan savjet gdje da još uštedim i nikako da ga dočekam....
    smanjili smo sve što se smanjit dalo... i to ioš zimus
    novine ne kupujemo osim petkom radi programa, svi kućanski aparati koji nisu stalno u upotrebi su isključeni (mikrovalna, tv - ne palimo ga do navečer, punjači, vešmašina....)
    voda se troši racionalno (ali što mi vrijedi kad svekiji SVAKU večer natapaju vrt sa vodom- pokušala sam im napomenuti da skupljaju kišnicu ali )
    svijetla ne gore bezveze,
    klimu nemamo, ventilator se pali u ekstremnim slučajevima
    vešmašina se uključuje kad je jeftinija tarifa a sušilica se koristila samo kad je baš bila frka; po zimskim mjesecima)
    špeceraj se kupuje samo ono što je najnužnije (odrekli smo se svih čokolada, slatkiša, majoneza, umaka, hrenovki, salama, narezaka....)
    ostatak od ručka pojede se za večeru ili ako i tad ostane zamrzne se pa imam ručak kad mi se ne kuha....
    od dede smo počeli uzimati svinjsku mast - pa meso pečemo na masti a ne na ulju....
    pelene kupujemo najjeftinije, vl. maramice imamo samo za po vani
    robicu kupujemo isključivo na rodinoj rasprodaji ili preko foruma i čim nešto prerastemo prodajemo dalje....
    mm i ja si već godinu dana nismo kupili niš od obleke ili obuće (ajd kupila sam mu jednu radnu manduru jer mu se stala raspala)
    telefon ne koristimo, mobitele samo u iznimnim situacijama
    na kave neidemo, niti ju doma pijemo, eventualno ako nam dođu gosti
    rođendane ne slavimo, čak smo za L krštenje počastili samo s kolačima i kavom - za kompletan ručak nismo imali...
    jedini luksuz mi je internet koji je cca 60 kn mjesečno
    i da, imamo 2 auta ali i moj i mm-ov posao je vezan za auto tako da se toga nemožemo odreći - srećom pa nam je razlika od rege do rege 6 mjeseci pa taman kad otplatimo jedno osiguranje - dođe drugo na naplatu...
    hvala bogu pa je L. još jako mali i jako daleko od škole jer stvarno neznam kako će roditelji školaraca preživjeti zimu
    živimo od minusa i jednom mjesečno uplatimo loto - jest da je to "porez za budale" ali bar nam je ta nada još ostala....

  16. #116
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ja uvijek kupujem samo onoliko koliko mi treba za ručak: dvije mrkve, jednu glavicu luka, jednu glavicu češnjaka...
    pa sutra opet tako.
    Ja to ne stignem...
    Jedino u subotu ili nedjelju, ali preko tjedna nema šanse da svaki dan idem na plac ili u dućan..

  17. #117
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Čitam i zaključujem da jako puno stvari od kojih se forumašice odriču nisam nikad ni imala ili sam ih imala možda povremeno kao lukzus.
    Nama je nastupila kriza i to već jedno godinu dana i to itekakva... ali hajde de...

    Ovo što Peterlin spominje za škrinju - meni se JAKO isplatila škrinja, zamrzivač, je li. Jer bih kupila povrće u sezoni kada se može špinat na zelenoj pijaci kupiti za 5kn/kg (to je bilo prije 2-3 godine - ne znam sada kakve su cijene), ali u svakom slučaju kada je sezona povrća uputila bih se na zelenu pijacu i tamo kupovala na gajbe i pravila zimnicu.
    3 dana bi se polomila - pranje, blanširanje, spremanje itd. ali preko zime bi rijetko šta kupili od povrća.
    Koliko je zdravo jesti zamrznuto - pa isto mi je pitanje koliko je zdravo jesti nešto što ne vidi sunca, ali dobro hajde - ne razmišljam o tome, jer nismo baš ni imali izbora.
    U zimnicu bi ulazili: tikvice, karfiol, grašak, buranija, paprika (izrezana i crvena u komadu za peći), špinat, blitva, patlidžan (npr. njega bi ispohovala, stavila na tacnu i zaledila i kada se zaledi stavila u kese i pekla ih zaleđene - super brz i jednostavan ručak kada ne bismo imali vremena + vrhnje ili salata).
    Meso - meso bi kupili od poznatih nekih, istranširali, pripremili faširano i sve i zamrznuli.
    Meso je bila najveća stavka, ali povrće nas je vadilo za skoro cijelu godinu.

    Ono na čemu smo mi griješili su slatkiši, coca-cola, čipsevi - NEPOTREBNE STVARI! Sada smo ih u krizi se riješili i skontali koliko para smo trošili na njih - slobodno mogu reći na tisuću kuna, ako ne i više i to sve na nezdrave stvari.

  18. #118
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Čitam i zaključujem da jako puno stvari od kojih se forumašice odriču nisam nikad ni imala ili sam ih imala možda povremeno kao lukzus.
    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Ono na čemu smo mi griješili su slatkiši, coca-cola, čipsevi - NEPOTREBNE STVARI! Sada smo ih u krizi se riješili i skontali koliko para smo trošili na njih - slobodno mogu reći na tisuću kuna, ako ne i više i to sve na nezdrave stvari.
    to ti je to
    nekome je nešto na što drugi troše novac - nezamislivo.
    kupovati novine, cigarete, kavu, sokove, grickalice, kozmetiku... meni je TO nezamislivo i čini mi se potpuno nepotrebno. ali nekome je to jako važno.
    nema univerzalno neophodnih stvari, samo mnogo različitih ljudi i navika.

  19. #119
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Čitam i zaključujem da jako puno stvari od kojih se forumašice odriču nisam nikad ni imala ili sam ih imala možda povremeno kao lukzus.
    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Ono na čemu smo mi griješili su slatkiši, coca-cola, čipsevi - NEPOTREBNE STVARI! Sada smo ih u krizi se riješili i skontali koliko para smo trošili na njih - slobodno mogu reći na tisuću kuna, ako ne i više i to sve na nezdrave stvari.
    to ti je to
    nekome je nešto na što drugi troše novac - nezamislivo.
    kupovati novine, cigarete, kavu, sokove, grickalice, kozmetiku... meni je TO nezamislivo i čini mi se potpuno nepotrebno. ali nekome je to jako važno.
    nema univerzalno neophodnih stvari, samo mnogo različitih ljudi i navika.
    U svakom slučaju si upravu. Ovo što sam rekla za nepotrebne stvari koje smo trošili je bilo prije 3 godine, znači, krize još nije bilo, tj. mogla bih reći da smo je napravili mi sami trošeći tako kako smo trošili.
    A trošili smo tako da smo štedjeli na velikim kupovinama ili kupovali na nekakve rate ili nešto, ali zato 20 kuna tamo, 20 kuna vamo nam ne bi bilo "teško" dati, tj. ne vidimo ih - odnosno nismo ih vidjeli.
    Od tog doba je prošlo dosta vremena, a za mene lično je nastupila recesija prije godinu dana i cijeli post gore se ne odnosi na današnje vrijeme, jer je danas ručak grah i sutra grah itd. Ne gleda se ni na kvalitetu ni šta će se jesti nego samo da se ima šta jesti.

    I još nešto - ja kao ovisnica o hrani i velikim količinama mogu reći da nam je najveći trošak bila hrana - zašto? Jer jednostavno nismo znali raspodjeljivati novce - trošili ih, a nikad ih nismo imali... eto... :/

  20. #120
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Čitam i zaključujem da jako puno stvari od kojih se forumašice odriču nisam nikad ni imala ili sam ih imala možda povremeno kao lukzus.
    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Ono na čemu smo mi griješili su slatkiši, coca-cola, čipsevi - NEPOTREBNE STVARI! Sada smo ih u krizi se riješili i skontali koliko para smo trošili na njih - slobodno mogu reći na tisuću kuna, ako ne i više i to sve na nezdrave stvari.
    to ti je to
    nekome je nešto na što drugi troše novac - nezamislivo.
    kupovati novine, cigarete, kavu, sokove, grickalice, kozmetiku... meni je TO nezamislivo i čini mi se potpuno nepotrebno. ali nekome je to jako važno.
    nema univerzalno neophodnih stvari, samo mnogo različitih ljudi i navika.
    Je. Mi, recimo, nismo pušači, ali donedvno smo puno novaca trošili na štapiće i kokice
    I to ne za djecu, već za nas dvoje ždera ka se uvalimo pred TV navečer.
    Sad ne kupim, prvo je jadan ispitivao gdje je, sad je zaboravio

  21. #121

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Čitam i ne mogu prestati samoj sebi predbacivati što ne štedim ni na čemu od navedenog, a mogla bih. Ispada da bi s našim mjesečnim budžetom uz ovakve mjere mogli preživjeti mjesecima. No, opet, čini mi se da zaista ako to svi počnu primjenjivati (i oni kojima to nije baš nužno) izlaza iz krize nema. Kao što netko reče - lančana reakcija, ako svi budemo kupovali samo nužno, za koga će se proizvoditi sve te ne-nužne gluposti u kojima uživamo? Jesam li onda društveno odgovornija ako nastavim živjeti kao do sada, sve dok to mogu ili bih trebala biti pametnija i štedjeti?

  22. #122
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa
    -izbacili kave jer mi se popne na skoro 40 kuna- mi kavu, one cedevitu ili tako neku glupost od 10-15 kuna
    No da, cijene sokova su brutalne. :/ Mi smo trenutno u Beču i nema soka bez 2,60 eura (to je minimum i pomnoži ga s dva), a sve su to neki trećerazredni industrijski bućkuriši sa šećerom, bezbroj E-dodataka i prekrasnim slikama voća na etiketama.

    Počela sam lijepo nositi curkama bocu s prirodnim sokom, pa kad mm i ja sjednemo na kavu, one piju sok za koji znam da nije čista kemija plus osjeti se razlika na računu. Zapravo, da budem iskrena, one najradije piju običnu vodu.

  23. #123
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa
    Kao što netko reče - lančana reakcija, ako svi budemo kupovali samo nužno, za koga će se proizvoditi sve te ne-nužne gluposti u kojima uživamo? Jesam li onda društveno odgovornija ako nastavim živjeti kao do sada, sve dok to mogu ili bih trebala biti pametnija i štedjeti?
    od poticanja potrošnje mi uglavnom ne dobijamo ništa, zato što uglavnom ništa ni ne proizvodimo. :/

  24. #124
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj Janoccka prvotno napisa
    Citiraj Bubica prvotno napisa
    nama jucer auto pojeo 500 kn
    A nama prije 10ak dana 6000kn.
    Tih se stvari bojim. Ono osnovno ću valjda nekako...
    mi smo lani odveli auto na servis očekujući 1000kn za filtere, ulje i štajaznamšta. A onda me zovu iz Bačića da šalju ponudu na 16.000kn :shock: (zupčasti remen, kočioni sustav - svašta je nabrojao). A auto star tada 2god. Mi, idioti, ga popravili (na rate) jer sam bila na porodijskom i nisam imala službeni auto pa nam je ovaj trebao. I onda prošli mjesec ode pumpa za gorivo, auto ostao nasred ceste.
    Pa ispada da je i auto krajnji luksuz.
    (napominjem da moj prvi samački Punto u 5god. nije ni upola toliko koštao).

  25. #125
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Icyoh - a drugo mišljenje za auto?

  26. #126
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Nama je auto največi trošak. Naravno imamo kredit za auto, pa benzin minimalno 800 kn, pa kasko, pa kad dođe servis, pa registracija. Ispada da nemamo auto živjeli bi ko grofovi. (I preneseno i doslovno, ali nemamo niti konje ).
    MM - u je auto neophodan za posao, a koliko ga puno vozi, taman kad isplatimo kredit trebati ćemo ga zamijeniti, naravno drugim na kredit.

  27. #127
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Icyoh - a drugo mišljenje za auto?
    Štarkelj nam je tražio par stotina kn manje, a njih ne volim radi prijašnjih iskustava.

  28. #128
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa
    Citiraj Janoccka prvotno napisa
    Citiraj Bubica prvotno napisa
    nama jucer auto pojeo 500 kn
    A nama prije 10ak dana 6000kn.
    Tih se stvari bojim. Ono osnovno ću valjda nekako...
    mi smo lani odveli auto na servis očekujući 1000kn za filtere, ulje i štajaznamšta. A onda me zovu iz Bačića da šalju ponudu na 16.000kn :shock: (zupčasti remen, kočioni sustav - svašta je nabrojao). A auto star tada 2god. Mi, idioti, ga popravili (na rate) jer sam bila na porodijskom i nisam imala službeni auto pa nam je ovaj trebao. I onda prošli mjesec ode pumpa za gorivo, auto ostao nasred ceste.
    Pa ispada da je i auto krajnji luksuz.
    (napominjem da moj prvi samački Punto u 5god. nije ni upola toliko koštao).
    Nama nedavno trošak servisa, sa planiranih 3.000-4.000, otišao na 14.000

    Inače, imamo 2 auta, privatna, od koji 1 na kredit. Benzin mi je mjesečno između 1.500-2.000 (ako odemo negdje preko vikenda)...Mogli bi ići na posao sa javnim prijevozom, no onda bi manje vremena bila sa djetetom (sigurno 1h dnevno manje).
    Mogu ja štedjeti na kruhu, slatkišima...a onda dođe ovakav trošak i skužiš da je ušteda na tim stvarima bila smiješna.

  29. #129
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    mi smo odavno odustali od servisa u ovlastenim servisima, auto nam servisira lokalni automehanicar - najmanje duplo jetinije, eto, popravljao auto i u nedjelju, za vrlo sitne novce Ja naprosto mislim da su servisi neopravdano skupi, perverzno mi je trositi na auto vise nego na dijete. Bitno je samo imati pouzdanog automehanicara.

  30. #130
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    To je cifra od lokalnog mehanicara, da smo isli kod ovlastenog, prosli bi jos i gore.

  31. #131
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    mi smo odavno odustali od servisa u ovlastenim servisima, auto nam servisira lokalni automehanicar - najmanje duplo jetinije, eto, popravljao auto i u nedjelju, za vrlo sitne novce Ja naprosto mislim da su servisi neopravdano skupi, perverzno mi je trositi na auto vise nego na dijete. Bitno je samo imati pouzdanog automehanicara.
    x potpisujem.... nama je triput jeftinije nego kod ovlaštenog servisa a još nam i ne naprave sve a naplate
    evo prošli mjesec smo mjenjali ulje, filter, remen, poštelap je kočnice, promjenio žarulje i došlo nas je 600kn
    za istu stvar smo kod zubaka plaćali 1500 kn s tim da bi uredno u knjižicu upisivali da su promjenili remenje da bi nam kad nam je nedavno krepao auto ovaj sadašnji majstor rekao da NITIJEDAN remen nije promjenjen
    dakle - od sada samo kod provjerenog privatnog mehaničara

  32. #132
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    mi smo odavno odustali od servisa u ovlastenim servisima, auto nam servisira lokalni automehanicar - najmanje duplo jetinije, eto, popravljao auto i u nedjelju, za vrlo sitne novce Ja naprosto mislim da su servisi neopravdano skupi, perverzno mi je trositi na auto vise nego na dijete. Bitno je samo imati pouzdanog automehanicara.
    Mi servisiramo kod ovlaštenog servisera jer imamo barem kakvu takvu garanciju (ono, dobijem račun pa se mogu doći žaliti ako nešto ne valja).
    Svoj stari Punto sam popravljala kod lokalnog mehaničara za sitne novce i onda triput popravljala jednu te istu stvar. A dijelovi za Velsatis su preskupi da bih se igrala.

    No, mislim da je problem u Renaultu - Megane isto košta kao suho zlato na servisu (no to me ne uzruja tako jer je službeni). Dok recimo, moji roditelji servisiraju Toyotu za smiješne novce.

  33. #133
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Zato smo mi odustali od europskih auta... Lani su nam servisirali kompletnu limariju u garantnom roku (6 godina garancije na pleh) i nismo platili ni kune! I to su nas ONI zvali, nismo ništa tražili.

    Prošli tjedan oveći servis prije registracije (kočnice, spone + sve redovno što se mijenja, filteri, ulje, tekućine... + motorić za stražnji brisač i još toga... 3.000 kn).

    Bez tih većih stvari do sad nas je redovni servis koštao oko 1.200-2.000 kn i to mi je prihvatljivo. Auto nije nikad vidio ni jedan servis osim ovlaštenog (mazda). Ne znam da li je svaki primjerak takav, ali to je auto po mom ukusu - nemaš pojma da ga imaš, samo točiš gorivo i mir božji...Tako da me ta cifra godišnjeg servisa uopće ne smeta. Dok se sjetim ranijih auta koje sam vozila, slično iskustvo imam i sa mojim starim Charadom koji je umirovljen u dobi od 12 godina, a možda ne bi ni tad da nam nije trebalo nešto veće i s klimom. Ne mogu si više ni zamisliti da nekaj prčkam po autu (a bilo je i takvih vremena).

    Kak god bilo, auto je savršen i baš se fino uklopio u našu štedljivu kuću. Btw. benzinac je. Ja sam godinama vozila dizele (i zbog cijene goriva, ali to sad više nije stavka) i bilo mi je krivo kad smo kupili benzinac s ne pretjerano jakim motorom. Argumenti za benzinac bili su takvi da za razliku u cijeni do najmanjeg dizela možeš kupiti cijelu cisternu goriva. Eh, TO me uvjerilo!

  34. #134

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    To ti je isto ko što za cijenu od godinu dana korištenja Calgonit onog protiv kamenca kupiš novi grijač za perilicu koji ti i bez Calgonita traje brat bratu 12 godina-aj da ne brljam, al traje puno više od jedne godine

  35. #135
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Imati 2 auta mi je najveći mogući luksuz-mislim na 2 privatna auta. To će doći na red kad se obogatimo.
    Da je lako s jednim-nije...živimo na samom zapadu ZG, mm radi na krajnjem istoku, a ja u centru :/

  36. #136

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Bez tih većih stvari do sad nas je redovni servis koštao oko 1.200-2.000 kn i to mi je prihvatljivo
    Ja se ne sjećam da sam u ovih 8 godina za Xsaru ijedan redovni servis platila više od 1000kn
    I općenito sam zadovoljna i autom i serviserom.

    Ali htjedoh reći... ne računam na takve stvari i ne mogu ni zamisliti šta bi moglo sljedeće biti. Toga se bojim.

  37. #137
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    prestali koristiti autoput na dionicama ZG-ZD, ZG-CK (buduci da putujemo skoro svaki vikend od kad su poceli skolski praznici, usteda nije zanemariva)

  38. #138
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    [quote="apricot"]
    Citiraj Anemona prvotno napisa
    moja metoda je da sam odredila koliko smijemo mjesečno potrošiti na špeceraj
    3000
    onda uzmem 30 novčanica po 100 kuna
    svaki dan smijem staviti u novčanik 100
    mogu potrošiti manje, ali više ne smijem (jer ni ne ponesem ako je ostalo što od jučer)
    ako što ostane na kraju mjeseca, super
    Ovo potpisujem! Metoda odlicna

  39. #139
    uporna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    3,848

    Početno

    Ne štedim uopće, minusi su nam iz dana u dan sve veći jer dolazi beba treba sve nabaviti i jednostavno se to i kupuje.
    Auto imamo 1 i dovoljan nam je, goriva potrošimo sigurno 1000 kn mjesečno ako ne i više, kasko i rega uvijek idu na 6 rata (prije smo znali i na 12 ali onda imam osjećaj da stalno plaćam regu).
    Iskreno mislim da ako dođe do kolapsa najesen neće mi pomoći niti ušteđevina niti odricanje. Ići ću starcima pomoć na vrtu i znam da gladni nećemo biti, a režije i tako nitko neće plaćati kad sve krahira.

    Moj je moto uvijek bio da su novci da se troše a ne slažu na hrpu, i da je život samo jedan i ne želim ga provesti u štednji i odricanju.
    Kavu i sokove ne pijem svaki dan da bi to bio neki veliki trošak, novine kupimo tu i tamo, časopise uopće ne.
    Grickalice kupim samo ako mi dolaze gosti jer ako ih redovno kupujem onda se navečer i potamane a onda se čudim kilama.

    Ovo je prva godina da ne idemo na more ali zbog prinove a ne štednje, ali zato mislim da će se preskočiti zimovanje tj. skijanje i to zbog štednje a ne prinove.

  40. #140
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Mi ove godine štedimo na ljetovanju - sponzorira nas moja mama. Inače sam se, nakon 2tj. traženja, skoro pomirila s činjenicom da ne idem nigdje jer nemam namjere plaćati hotelski smještaj kao da je od zlata.

  41. #141
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Počela sam lijepo nositi curkama bocu s prirodnim sokom, pa kad mm i ja sjednemo na kavu, one piju sok za koji znam da nije čista kemija plus osjeti se razlika na računu. Zapravo, da budem iskrena, one najradije piju običnu vodu.
    Ja sam u kino prošvercala vodu

  42. #142
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa
    Mi ove godine štedimo na ljetovanju - sponzorira nas moja mama. Inače sam se, nakon 2tj. traženja, skoro pomirila s činjenicom da ne idem nigdje jer nemam namjere plaćati hotelski smještaj kao da je od zlata.
    Da, da, a mi na zimovanju, šmrc. Nismo bili ni prošle zime jer smo renovirali, a ove zime dolazi bebica, pa kriza. A to mi baš fali.
    A auti... MM i ja 2, njegovi roditelji 3, pun parking. Registracije, održavanje, tankanje... rupa bez dna. A što s njima, prodat po trenutno nepovoljnim cijenama ili izdržat do boljih dana.

  43. #143
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa
    Ja sam u kino prošvercala vodu
    ja to stalno radim
    znala sam i kokice ispeć u mikrovalnoj
    ali sad kad kad su uz kokice i cugu igračke, moramo tamo kupovati

  44. #144
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    Imati 2 auta mi je najveći mogući luksuz-mislim na 2 privatna auta.
    Je, ako ne živiš u provinciji gdje nema nikakav gradski ni prigradski prijevoz osim školskog autobusa Nama su dva auta nužna.

  45. #145
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    Citiraj Anci prvotno napisa
    Ja sam u kino prošvercala vodu
    ja to stalno radim
    znala sam i kokice ispeć u mikrovalnoj
    ali sad kad kad su uz kokice i cugu igračke, moramo tamo kupovati
    Ovo je jedan od razloga zašto moja djeca idu u McDonald's jednom godišnje (obično prije ljetovanja). Iznimka su rođendani, ali i to je nekako ohanulo... Mislim da ćemo im ove godine objasniti da su i to preskupe igračke.

    Što se tiče dječjih rođendana (a to zna koštati... :/ ali nije nešto što bi djeci uskratili) - umjesto u McD ove godine slavilo se u kvartovskoj pizzeriji - trošak je pao na pola, a bilo je mjesta za duplo više djece (dvadesetak). I dalje ćemo tako.

    Inače, djeca su nam česti gosti na tuđim rođendanima. Budući da darovi uvijek ispadnu znatna stavka, već 2-3 godine koristimo se trikom - ručno rađene igračke (npr. kupimo najnajnajjeftiniju barbi-klon lutku u kineskom dućanu, pa joj napravimo doma sami kompletnu odjeću + posteljinu + accessories) Zabava sjajna (djeca obično rade "kuću" od kutije za cipele, a ja se pobrinem za ostalo. Do sada mi je najbolje uspjela jedna vjenčanica koja je imala odvojivu suknju... Tak je dobro ispala da mi je sve bilo žal dati je na dar, ali prošla je savršenoooo. Kak god bilo - sami radimo slikovnice za rođendane (na računalu u ppt + isprint) i slične koještarije, nakit i dr. a za dječake razne kvizove... To je odavno prestalo biti samo ušteda (iako ni taj aspekt nije zanemariv) i postalo samo sebi svrha. Morat ću otvoriti neki drugi topic i postaviti podloge za matematički kviz i sl. Moji su dečki tako uz gradivo naučili i koristiti power point i super im ide.

  46. #146
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    Citiraj Anci prvotno napisa
    Ja sam u kino prošvercala vodu
    ja to stalno radim
    znala sam i kokice ispeć u mikrovalnoj
    ali sad kad kad su uz kokice i cugu igračke, moramo tamo kupovati
    ma i ja sam to prije radila, ovo s pićem
    al priznajem da nisam još kokice nosila
    mada, ne idem tako često u kino

    peterlin, super što imaš i volju i smisla za takve stvari
    ja sam totalno antitalent

  47. #147
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa
    peterlin, super što imaš i volju i smisla za takve stvari
    ja sam totalno antitalent
    Ma nema to veze... svatko je talent za nešto, samo se treba sjetiti što bi to moglo biti... Rado bih čula još ideja.

    Mi i za rođendane, Božić i slične prigode znamo obitelji i prijateljima peći kolače i darivati domaće pekmeze, višnjevac i slično. Nismo to radili zbog štednje nego to ima posebno značenje - uložiš vrijeme i trud i napraviš nešto samo za tu osobu (više vrijedi nego nešto kupljeno, a MANJE košta ). Isto tak, uvijek ljude pitam što im treba, pa se prema tome ravnamo... Svekrva meni kupi natikače, ja njoj vatrostalno posuđe i sve klapa... Djeca od nje dobiju krasne rukom pletene prsluke, šalove i kape. Klonimo se kupovine igračaka, a za odrasle odavno smo prestali kupovati drekarije koje skupljaju prašinu.

    Btw. kod nas je gotovo umrlo čašćenje za rođendane na poslu. Nitko ne pije već godinama (uopće nam ne pada na pamet), kava je iz automata pa i nije neki gušt... kolače jedemo slabo, a grickalice ne jedemo uopće. Ja sam znala umjesto kolača donijeti lubenicu ili dinju narezanu na kockice i to je bilo super ... i dovoljno!

  48. #148
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Meni se čini da neke od vas žive u nekom paralelnom svijetu, u Dinastiji hebote. Koja teta čistilica, kod nas tete čistilice imaju vrlo, vrlo rijetki ljudi, izrazito debelog džepa. Kozmetičarke, pedikerke, manikerke, masaže, nova roba, ludilo za cipelama, krediti od milijun kuna (koje mi smrtnici ne možemo ni digniti), dadilje...kad sve to pročitam vidim da mi živimo s recesijom oduvijek i ne znam čega bi se još mogli odreći

  49. #149
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Pamtim ja i gorja vremena nego ova... (vjerojatno ovisi i u kojoj si životnoj dobi i kojoj fazi života). Pamtim i kao dijete takva vremena - kad je tata za kruh znao izvaditi kovanice s kojima su bile podmetnute noge ormara, da ne vise. Robu sam dobivala samo od nekoliko godina starije rođakinje. Te stvari se tako zabiju u glavu da ti antirecesijske mjere postanu način života...

    Pamtim kad se kupovina robe svodila na Hrelić i druge "buvlje pijace" (nema na hrvatskom jeziku tako dobre riječi). I sad ponekad odem, iako mi falabogu nije sila, ali to mi je psihoterapija...

    Pamtim zadnju godinu studija kad smo kolegica i ja doslovce preživljavale uz vreću krumpira, jogurt i šljive sa susjedovog drveta.

    Pamtim i duge duuge godine podstanarstva kad mi se činilo da lovu bacam u kanalizaciju (i jest tako bilo - 20 godina :/ - kuću bih imala da sam to mogla uštedjeti) a ne možeš dobiti kredit.

    Pamtim i kad je jedina mogućnost odlaska na ljetovanje (ne nužno more) bio Omladinska radna akcija.

    Ali činjenica je da pamtim i bolja vremena od ovih. To je sinusoida...

    Trina, stići će i bolja vremena, a u takvima se antirecesijski način života tako brzo pokaže savršenim - ako ga se primijeni i bez potrebe i bez drastične promjene načina života, odjednom shvatiš da IMA i za čarapu i za neke nepotrebne stvari, ai to je ono što je mene održalo i u mnogim teškim vremenima.

  50. #150
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Meni se čini da neke od vas žive u nekom paralelnom svijetu, u Dinastiji hebote. Koja teta čistilica, kod nas tete čistilice imaju vrlo, vrlo rijetki ljudi, izrazito debelog džepa. Kozmetičarke, pedikerke, manikerke, masaže, nova roba, ludilo za cipelama, krediti od milijun kuna (koje mi smrtnici ne možemo ni digniti), dadilje...kad sve to pročitam vidim da mi živimo s recesijom oduvijek i ne znam čega bi se još mogli odreći
    Da se nadovežem na dadilju - evo mi imamo čuvalicu, košta nas previše, a o kvaliteti bi se dalo raspravljati, ali kod nas u vrtić nije upisan nitko ove godine, pa koji je onda izbor????
    S tim da kombiniramo čuvalicu 4 sata, a ostalo baka, baka više ne može, a za čuvalicu više od 4 sata nemam novaca, ma trenutno nemam novaca niti za ta 4 sata, ali hebi ga.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •