Stranica 13 od 109 PrviPrvi ... 311121314152363 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 5426

Tema: antirecesijske mjere u vasem kucanstvu

  1. #601
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    do prije drugog porodiljnog nisam se previše bavila financijama. samo sam zarađivala i trošila. što bi više radila, imala bi više novaca, manje vremena i onaj osjećaj "baš sam se namučila, pa da nam (uglavnom sinu) nešto priuštim".
    muž se bavio našim financijama, radio tablice a ponekad bi raspravljali kako da uštedimo (jer nas naravno krediti stišću).
    pokušali smo neke stvari:
    ono što smo učinili uspješno:1.posudili smo sve i svašta za našu novu bebu. 2.pazimo da ne bacamo hranu. 3. ne stvarmo zalihe detergenata i sl. ne bi li našli novi bolji proizvod
    ono što nismo uspješno učinili: prestali kupovati igračke.
    sad raspravljamo o našem djetinjstvu i dobu kad smo bili mladi i siromašni (bila sam jako siromašna studentica: stopirala , jela kruh i pekmez tjednima, čak sam pokušala prodati krvnu plazmu (i odbili me zbog premalo kila)). i nadošli smo na sjajne ideje iz sedamdesetih-vremena naših mama i baka za koje sam u mladosti smatrala da su strašno licemjerne, npr. dobijemo zamotanu kavu kad dođu gosti ili vino u vrećici, pa to lijepo odnesemo kad negdje krenemo u nepoznato (a ja sam bila djete koje je molilo mamu da otvori bobmonjeru) ili kad se najave gosti onda tek kupimo colu, sok, grickalice. što je najluđe staru robu izrežem na komade i perem/brišem pod baš kao moja baka.

  2. #602
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa
    što je najluđe staru robu izrežem na komade i perem/brišem pod baš kao moja baka.
    pa to uopće n e spada u najluđe kategoriju, nego u najnormalnije. pa neću valjda kupovati krpe za pod. ja imam kutiju s tim krpama i tu je od starih probušenih čarapa do ostataka posteljine.
    a na recikliranje ciglica kave i ostalo sam se navikla. Bombonjere ipak ne dožive tu sudbinu. njih odma sredimo (obično s gostima koji su je donjeli)
    znam da su to sitnice i u krajnjoj sumi malo bitne stvari, ali ja nikad ne bacam ukrasne vrećice, papire od poklona i sl. fino spremim pa kad zatreba ima uvijek nešto prigodno.

  3. #603

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Nova Gradiška
    Postovi
    72

    Početno

    Evo vrlo zanimljive teme. Svaka čast svima na uštedama. Mislim da su današnje kućanice čarobnjaci za preživjeti mjesec. Tako je i s nama. Kupili smo expres lonac koji pripremi hranu za vrlo malo vremena i na taj način uštedi dosta plina.

    Primjer naše uštede se svodi na to da umjesto bijelog mesa koje košta cca 40 kn kg kupimo cijelo pile od 22 kn. Od tog pileta odvojim bijelo meso koje ispoham, odvojim krila i batake i od njih napravim saft, a od ostataka npravim juhu koju podijelim i zamrznem po porcijama da imamo barm 4 dana domaće juhe. Tako sa cca 50 tak kn imam 3 dana finog ručka za 2 odrasle osobe i 1 dijete.
    1 dan. juha, pohano meso + riža ili kuhani krumpir
    2 dan tijesto ili palenta + saft
    3. dan juha. kuhano meso sa sosom i pire krumpirom.

    Tako je slično i sa ostaim mesom. Uvijek kupujem krmenadle sa kostima koje je jeftinije, a od kosti uvijek skuham juhu i ostane još i malo kuhanog mesa na kostima pa se i to pojede zajedno sa kuhanim povrćem.

    Iako uz takve uštede mislim da 4 člana obitelj ne može bez 100tinjak kn dnevno da bi živjela normalno.

    Sretno svima sa uštedama i antirecesijskim mjerama.

  4. #604

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,419

    Početno

    Možda ne pogađa samu srž teme, ali ja sam jako sretna na svoj jučerašnji "ulov".

    Bliži se vrijeme darivanja ... no i sv. Nikolu je stigla recesija i štednja....

    Ja sada razmišljam, slažem, premišljam, naravno ne bih baš djeci htjela ne ispuniti niti jednu želju ... Uglavnom sinko već mjesecima čeka "kuću za gormite" - onaj komad sive plastike koji košta 350kn :shock:
    Garant će ga držati dva dana, ali ok. I jučer se ja sjetim reklame na TV - 50% na igračke poslije 17 sati. Ne budi lijena zovi MM-a, ode on u trgovački centar i kupi za 170kn 8) Ja sretna. MM malo manje kada je shvatio što kupuje, ali dijete će biti presretno - bolje mu je!

    Pa eto, dobro je nekada pratiti reklame 8)

  5. #605
    Kavin avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    A kaj kažete na ovo :?

    Idite na link: http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx , pa da vidite kam ova naša vlada šalje opet lovu.
    Izaberi Narodne novine broj 132 iz 2009.godine
    i pogledaj odluku broj 9. o slanju love u BiH - treba kliknuti na odluku 9. i izbaci detalje ( molim bez zamjerke onih koje bi to moglo piknuti )
    A vele da smo na rubu bankrota. Ovo je doneseno na sjednici vlade 30.10.2009. i lova se već šalje, a o tome svi šute, jer su skoro izbori i niko neće povlačiti takva pitanja, po sistemu: ne bi se štel zameriti.

  6. #606
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    odurno.

    a rodilištu u Đakovu-ključ.

  7. #607

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Kavin prvotno napisa
    A kaj kažete na ovo :?

    Idite na link: http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx , pa da vidite kam ova naša vlada šalje opet lovu.
    Izaberi Narodne novine broj 132 iz 2009.godine
    i pogledaj odluku broj 9. o slanju love u BiH - treba kliknuti na odluku 9. i izbaci detalje ( molim bez zamjerke onih koje bi to moglo piknuti )
    A vele da smo na rubu bankrota. Ovo je doneseno na sjednici vlade 30.10.2009. i lova se već šalje, a o tome svi šute, jer su skoro izbori i niko neće povlačiti takva pitanja, po sistemu: ne bi se štel zameriti.
    Čini mi se da oni to rade upravo zbog izbora, u BiH ima puno Hrvata koji će glasati...

  8. #608

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ukupno:
    21.150.000,00 kuna.«.




    ma super

  9. #609
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    blago vama sa silnim dućanima
    kod nas pazar/pijaca bolje zaobiđi jer je užasno skupo a i upitne kvalitete
    imamo kerum i studenac
    za plačanje računa pošta ili internet bankarstvo
    fina u drugom mistu gdje se parking plaća 8-10kn/sat pa i nije isplativo
    kino nemamo osim ljeti pa dijete ipak ide kad je neki crtani

    ali imamo more pa nam je ušteda kad MM ulovi ribu ili kao neki dan kosmeje i eto ti super eko/jeftinog ručka

    oblačimo se uglavnom u Mani koja je jeftina a i nemamo baš izbora
    čizme sam kupila prije 3god i izdurat će i ovu zimu i tako guramo
    i brojimo dane do otplate kredita

  10. #610
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    uh-dalo bi se pisati po ovom topicu-ali necu.

    ukratko

    djete oblacim na forumskoj burzi-i to mi genijalno.postala sam frikusa za time.ima krasnu robicu i svi se uvjek dive!zasto platiti nesto 3 puta vise??

    kuham po popisu.ponekada zamjenim dane ali u globalu to je to.
    popis radim subotom i onda odem u kupovinu.
    ostale dane se vise manje kupuje kruh.

    iznenadilo me koliko zapravo tako ustedim a jedemo kao i prije.
    sada mislim da smo debeli zato kaj smo ko ludi kupovali svakavu hranu koja opce nije trebala

    sebi nisam vec jako duuugggo nis kupila ni za obuti ni za obuci.
    i piknem neki dan reklamu za sholl (ili kak vec) akciju 1+1 gratis i poveselim se jer su na reklami jedne koje me odusevljavaju.i naravno te nisu na akciji i dodu 900 kn.jbg-imam stare.

    stedim grijanje-struju....ma sve otkada sam na 2660 kn.
    .

    ....uskoro porodiljni gotov pa bu valjda lakse....


  11. #611
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj Kavin prvotno napisa
    A kaj kažete na ovo :?

    Idite na link: http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx , pa da vidite kam ova naša vlada šalje opet lovu.
    Izaberi Narodne novine broj 132 iz 2009.godine
    i pogledaj odluku broj 9. o slanju love u BiH - treba kliknuti na odluku 9. i izbaci detalje ( molim bez zamjerke onih koje bi to moglo piknuti )
    A vele da smo na rubu bankrota. Ovo je doneseno na sjednici vlade 30.10.2009. i lova se već šalje, a o tome svi šute, jer su skoro izbori i niko neće povlačiti takva pitanja, po sistemu: ne bi se štel zameriti.
    ja sam iz BIH i to je zaista grozno ,jer ti novci dođu opet u ruke pojedinaca(btw primjer mostarke bolnice za novce iz RH su mogle biti napravljene 3 ne jedna) i sl primjeri.i da to je zbog izbora a izbori svako malo neki ali neću dalje jer je OT

  12. #612
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Moja najbolja mjera štednje. kupovina pekača za kruh

    Kupim domaće integralno brašno u mlinu za 2,5kn po kg. Računala sam da nas kruh košta cca 1kn. Muž je proučio potrošnju struje i veli da nije neka stavka, pečem po noći kad je jeftinija struja, uostalom.
    Jedemo dakle jeftini i zdraviji kruh bez aditiva, a u dućan sad idem jednom tjedno, a ne kao prije svaki dan :shock:
    Tako kupujem samo u Kauflandu, ciljano s popisom u ruci,ne kupujem više brdo gluparija, hranimo se zdravije i ekonomičnije, a o uštedi vremena i živaca da ne govorim..

    Druga mjera štednje: pješačenje do posla i nazad. Pola sata hoda tamo i nazad= odlično za kondiciju i ušteda od par stotina kuna mjesečno za gorivo.

    Ponovo sam počela davati instrukcije, doduše samo dva sata tjedno, ali dobro dođe.

    S tih nekoliko koraka mjesečnu kasu podebljali za preko 1200kn.

  13. #613
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Što se tiče štednje nema baš nekih većih pomaka, ali veš perem po jeftinoj struji, sušim vani - sušilo radi samo ponekad i to za vrijeme jeftinije struje. Centralno grijanje se ukopčava i iskopčava preko tajmera, ne radi po noći. Pravim manje zalihe hrane. Manje kupujemo odjeću. Koliko ja smanjim trgoškove toliko to nešto poskupi i opet sam na istom. Primjetila sam na puno artikala u trgovini da piše akcija, a ono cijena kao i prije ili je manja gramaža. Postalo mi je zamorno to preračunavanje 200 g košta toliko , a 180 g toliko i sl. Više vremena mi treba za kupovinu nego prije.

  14. #614

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    71

    Početno

    rosa, i mi doma pravimo integralni kruh pa me zanima gdje kupuješ to brašno

  15. #615
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,286

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    Što se tiče štednje nema baš nekih većih pomaka, ali veš perem po jeftinoj struji, sušim vani - sušilo radi samo ponekad i to za vrijeme jeftinije struje. Centralno grijanje se ukopčava i iskopčava preko tajmera, ne radi po noći. Pravim manje zalihe hrane. Manje kupujemo odjeću. Koliko ja smanjim trgoškove toliko to nešto poskupi i opet sam na istom. Primjetila sam na puno artikala u trgovini da piše akcija, a ono cijena kao i prije ili je manja gramaža. Postalo mi je zamorno to preračunavanje 200 g košta toliko , a 180 g toliko i sl. Više vremena mi treba za kupovinu nego prije.
    Slično i kod nas...

    Zaključih da mi je ključna antirecesijska mjera suzdržavanje od kupovanja NEPOTREBNIH stvari, ma kako jeftine i zgodne bile. Isto vrijedi i za zalihe hrane. A sve drugo (centralno na tajmeru i to pol stupnja niže zbog činjenice da novi prozori bolje dihtaju, minimalni paket kabelske i slično...) pripada mi u normalan način života, s recesijom ili bez nje.

  16. #616
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Ovo je izvrsna ideja - za pekač kruha! Gdje točno kupuješ brašno?
    Jeftinije a zdravije!
    Jedino što je nama struja uvijek ista cijena - nemamo jeftiniju noću.

  17. #617
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Ja mislim da više potroši obična električna pećnica kad se u njoj peče kruh nego taj pekač. Tako da se isplati i kad peče po danu.

  18. #618
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa
    Ja mislim da više potroši obična električna pećnica kad se u njoj peče kruh nego taj pekač. Tako da se isplati i kad peče po danu.
    Točno! MM provjerio
    I ja sam ga uzela ima već neko vrijeme i stvarno se isplati i na nas dvoje, a kamoli kad je višečlana obitelj

  19. #619
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Uveli smo još jednu mjeru uštede:
    MM je na moju i njegovu veliku žalost pušač, svaki dan nam je do nedavno odlazilo min 17kn, ako bi pušio kutiju, često je to bila kutija i pol

    Na poticaj prijatelja, odlučio je sam kupovati duhan na kiosku i puniti na mašinicu one prazne cigarete,( btw. nisam ni znala da to postoji).
    Mjesečna ušteda je cca 350kn. Mislim da nije zanemarivo.
    Znam, najbolje bi bilo prestati, no, za sada ne može, barem tako kaže...

  20. #620
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Stvarno vam se divim što štedite a još uvijek imate novaca za kupiti stvari /predmete kao npr. pekač i slično kako biste još više uštedili.
    A što smo mi učinili da bismo uštedili :
    MM je prestao naglo /odjednom pušiti 02.08.2009.(pušio je 2 kutije dnevno) da bi naša Lara imala što jesti, a kriza zbog nepušenja =nesmije je biti.
    Ja sam isključila mobitel kojem je pretplata od 75 kuna /mjesečno/ ugovor bio na 2 godine istekla sada 20.12.2009., al još imamo za platiti oko 80 kuna u 01 /2010. račun.,
    a nismo uštedili na hrani, morali smo u konzumu uzeti svinjsku polovicu i nešto hrane i to sve na 6 rata maestro pa će nam rata biti oko 350 kuna al imamo što jesti. Sada uz kredit ukupno 2.200 kuna + 1.700 režije ( za 2 stana=mi i od MM roditelji)) i hrana na AMEX i maestro ukupno nas izađe život koliko i od MM plaća koja je zbog Harača smanjena sa 5 na 4.670,00 kuna. Auto je vani jer nemamo garažu ispred zgrade parkiran, vozimo se samo po lijekove i hranu i plinske boce za kuhanje.
    Stvarno nemamo gdje više smanjiti, pelene koristim tetre a mašina pere po noći i struja nam je 300 kuna x za 2 stana. Baka kod sebe kuha i hrana je u samo jednom frižideru radi uštede.
    Naše je stanje =Minus dozvoljen do 17.700,00 kuna i kad nam 31.12. uzmu kredit ostane nam 150 kuna i to za kamatu na minus.
    Kad smo pitali u banci kako i šta možemo sa minusom, kaže bankar da se to određuje automatski.
    Znači možemo se za novu godinu pokopati ako nam smanje minus i eto nam dočeka nove godine.
    Dođe mi da plačem jer smo ovih godina dizali kredite i pozajmice za život a sada više nemamo od čega vračati nove pozajmice.
    Takvih ljudi ima još nismo mi jedini, a svečenik mi na Božićnoj ispovijedi kaže : Nemojte se prestati nadati, bit će bolje, preživjet će se nekako.
    Da nam je bar snijega pa da bude skijaša bilo bi ok a ovako
    Baš nemam više ideja al bitno da nismo gladni i da smo optimistični.
    E, kad bi barem bilo posla a ne samo ljeti sezonski :/
    Ne znam , ja se neprestano nadam a ne znam niti čemu. I priznajem da me strah što će biti nakon 31.12.2010. smanjen minus ili ne, eh, baš nam je bed

  21. #621

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    576

    Početno

    Mi smo odavno bacili sve kartice i čekove. U jednom trenutku zbrojila sam sva dugovanja po karticama i čekovima i pao mi je mrak. Toliko sam unaprijed potrošila, a ništa nisam kupila osim hranu i dnevnih troškova. Zašto bi trošila unaprijed kad idući mjesec mogu imat samo manje?
    Odlučila sam baratat isključivo gotovinom. Kartica i rate može samo za regristraciju auta ili npr. bijela tehnika.
    Uzmeš 100 kuna (ili 50) (ili 30) i ideš u dućan. Pred kraj mjeseca postane izazov kako rasporedit ostatak novca. U velike kupovine ne idemo. TO je zamka. Potrošiš goriva i kupiš svašta. Kupujem samo ono šta mi treba, a ne ono šta mi se sviđa! Na hrani ne štedimo iako bi volila jer imamo po 10 kg viška. TO je idući korak. Ne radi novca nego zdravlja.
    Nažalost iz srednjeg sloja gurnuti smo u niži gornji sloj sa tedencijom da postanemo srednji niži. Oboje radimo samo se pitam za što kad ćemo u starosti oboje bit siročići jer su nam penzije već potrošili!

  22. #622
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj lasada prvotno napisa
    Stvarno vam se divim što štedite a još uvijek imate novaca za kupiti stvari /predmete kao npr. pekač i slično kako biste još više uštedili.
    A što smo mi učinili da bismo uštedili :
    MM je prestao naglo /odjednom pušiti 02.08.2009.(pušio je 2 kutije dnevno) da bi naša Lara imala što jesti, a kriza zbog nepušenja =nesmije je biti
    Ovo je išlo na mene
    Da, potpuno se slažem da cigarete treba izbaciti i u najvećem blagostanju, a kamoli u recesiji,i muka mi je iz svih mogućih razloga što MM puši, nema opravdanja za to.
    No, s druge strane, kad bi se samo po cigaretama gledalo koliko je nekome društvu kriza,izgledalo bi da u Hrvatskoj krize niti nema

    Pekač kruha smo platili 390kn. U prvih mjesec dana nam se isplatilo ulaganje i sad nam ostaje čista ušteda.Mislim da je to vrlo razumno i dobro ulaganje.

  23. #623
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Mm se sa cigareta prebacio na lulu. Ušteda abnormalna, sa 2 kutije na dan što nas je koštalo oko 35 kuna dnevno, sad troši 75 kuna na duhan u 2 tjedna! Jest da je prvih par dana bio nervozan i sve, al sad se navikao i sad obožava svoju lulu.

  24. #624
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Znam da je tesko ne koristiti dozvoljeni minus, ali izracunajte koliko godisnje potrosite na kamate. Pokusajte mjesecno taj minus smanjiti, kao da otplacujete kredit.

  25. #625
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Stvar je u tome (vezano za dozvoljeni minus), što se on akumulira mjesecima, jer kad platimo režije za 2 stana koje iznose oko 1700 kuna i 2 kredita ukupno 2.200 kuna malo nam ostane za hranu. Deda /svekar dobije 1.200 naknadu sa burze jer nema uvjete za mirovinu (staž niti godine), baka je astmatičar, i niti ja niti deda ne možemo nigdje dobiti posla. Ušli smo u kompu sa prijateljem koji ima stan u našoj zgradi pa iznajmljujemo za njega preko ljeta turistima pa nešto kapne, a to opet ode u 6 mjesecu za tehnički i malo popravimo auto star 8 godina ( Dacia super nova). MM kupio taj auto 2001. g. novi novcati i već smo ga i otplatili i kupili bi drugi koliko smo potrošili svake godine na popravak (godišnje oko 7000 kuna na popravak). To je zarada od turizma.
    Malo se tješim jer ako mi opet park Plitvice odgovori da nema potrebe za mojim profilom ići ću čistiti sobe u sezoni kao što sam radila i prije trudnoće do 2007. g.
    Nije mi to teško, govorim tečno engleski i usput primam gazdima i goste i volim taj posao, a što ću drugo, da barem imam kuću bilo bi tada para 8)
    Ma nema veze, najkritičniji su nam zimski mjeseci, a ovaj minus od 17.700,00 se nakupio mjesecima. Ne znam, pokušat ćemo nešto popuniti ako se ja na ljeto zaposlim.
    A sutra ću popiti čašicu bevande za sve nas i za zdravlje, sreću i posao u Novoj nam 2010.
    Sretna i vama Nova Godina

  26. #626

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    lasada

  27. #627

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Meni je prije kupovina na sniženju bila br.1, sada je to forumska burza 8)

  28. #628
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Uh forumska burza je spas, ne samo da sam sad za bebu sve uzela preko burze, nego ima stvarno svakakvih drugih super stvari. Sve ko novo!
    Također osim nekih šopinga po šoping centrima, super je ono najnužnije uzet preko ebuy, mene je hrpa neke robe (jako sam se udebljala u 2 godine i praktički mi je trebala nova garderoba) koštala kao što bi me ovdje u nekom butiku koštalo 2 majice i eventualno jedne hlaće.
    Grijanje ne palimo, ja se pokrivam po cijeli dan dekom, a mm je dobro
    obučen.
    Skužila sam da zapravo svako mjesec-dva naš "standard" života padne prema dole za stepenicu-dvije, ali izdržavamo...

    Lasada ja sam bila prije nekih 2 godine uspješno vratila svoj ogroman dozvoljen minus na jedvite jade, i onda sam otišla u banku i potpisala ugovor da na moj račun više ne daju dozvoljen minus. Sve je štekalo do prije par mjeseci kad smo upali u lagana govanca, i dolazi jedan dan mm govori WOW gle imaš opet dozovoljen minus 3 plače, banka ga jednostavno otvorila bez mog znanja. Naravno malo po malo smo upali u zamku i sad smo samo 2000 KN od nedozvoljenog I da, popravak auta jučer 600 Kn Ma strašni su troškovi, a naše se zalihe tope, i panika nas lagano hvata...

  29. #629
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Ah, ja sam se kasno uključila na rodin forum, tek kad se Lara rodila a trebala sam ranije i nabavila bih sve stvari na burzi a ovako smo u 03/2008. dizali od banke pozajmicu od 15.000 kn= (686 kn na 2 godine za opremu za bebu) + još postojeći kredit od 1.450,00 kuna koji traje do 2017.godine i to nas je najviše pokopalo. Tada me nešto držalo da kupim sve novo za dolazak bebe a da sam se uključila na Rodu prije drugačije bih radila jer ima masu novih stvari koje se prodaju preko burze.
    A sad je gotovo, još 3 mjeseca pa će 700 kuna biti manje za platiti a više za hranu i samo da ne smanje minus jer idući mjesec nećemo platiti sve režije pa ćemo režati :/

  30. #630

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Kod nas nije tako kritično , ali i mi smo dobrano srezali troškove.
    Više ne naručujemo pize i slične gluposti , sve pravimo sami , čak i tijesto za
    lasagne ( ne dam Barilli 25 kn ) .Ne kupujem više ni gotove pekarske proizvode ( osim kruha ) za doručak , sad se jedu pahuljice , namazi....
    Manje se vozimo , tj . samo ono što moramo , prije smo znali ohoho đirati.
    Mobitel manje koristimo , baš kad trebamo.
    Planiramo prijeći na jeftinijeg operatera i za mob i za fixni.
    Ne pušimo , nikad nismo baš ni izlazili , osim nekoliko puta godišnje u kino.
    Maxtv nismo ni uzimali.
    Odjeću ionako ne kupujem dok je stara nosiva , tu su mi najveći izdatak klinci.
    Npr. od početka ove šk. godine sinko je već promijenio 2 para cipela i 2 para tenisica :shock: , nije iz obijesti i modiranja , nego sve izdere , a moramo mu kupiti sve kvalitetno i kožno jer mu se noge znoje prestrašno.
    Situacija je takva da će nam 2010 vjerovatno biti još gora , ali dok su računi plaćeni i mi siti , nemam se što žaliti.
    Uvijek nam ostaje mogućnost da idemo na selo , imamo gdje a bome imamo i sve potrebno za proizvodnju vlastite hrane.
    Ipak , to mi je najcrnji scenario.

  31. #631
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Mi smo imali centralno grijanje na plin, u 12 mj. dodali smo još peć na kruto gorivo. Sad se grijemo na drva , nama puno isplativije jer smo imali drva iz svog bagremika. Poskupljenje plina nas ne ugrožava.

  32. #632

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Ni mene ne dira dirktno poskupljenje plin a, mi ga čak ni nemamo , ali
    kad se kotač poskupljenja pokrene.....

  33. #633
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Imamo centralno na drva,
    ne idemo toliko po restoranima koliko smo znali,
    kad nas netko zove na ručak rado prihvatimo poziv,
    ne pojem toliko flaširanu vodu, već iz pipe,- oko 4000-5000kn/god.,
    koristim platneno sve što se može koristiti....

  34. #634
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja sam (konačno) otkrila mogućnosti upravljanja peći za centralno (na plin). Zaključila sam da je bezveze da se grije kat sa spavaćim sobama preko dana, pa gasim danju, a grijem prije spavanja i noću se automatski grije ako je temperatura niža od ne znam točno koliko stupnjeva vani.
    Pa sam naučila sniziti opću temperaturu na programu koji koristim, a uz to sam odabrala program gdje se uopće ne grije između 11_30 i 16 - jer mi to ne treba. Tada su djeca gore, spavaju, a i kuća je dobro izolirana, imam pvc prozore pa je stvarno bacanje energije to grijanje i nagrijavanje i luftanje da možemo živit.

    Eto, mogla sam i prije - al me tek recesija natjerala da se suočim sa strahom od programera plinskog sustava...

    I ovo je super - osjećamo se bolje, više je zraka, ugodnije je. Jedino ko luda Mara idem i gasim i palim radijatore cijeli dan, al mala je to cijena za uštedu kojoj se veselim

  35. #635

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj lasada prvotno napisa
    dizali od banke pozajmicu od 15.000 kn= (686 kn na 2 godine za opremu za bebu)
    Pa kaj ste to toliko nakupovali da vam je trebalo 15.000 kn :?
    Nama su kolica bila najskuplja, cca. 4000 kn s uključenom autosjedalicom, krevetić 1300 kn, madrac 400 kn, nešto odjeće i platnenih pelena, kadica i ostale sitnice. Sve smo kupovali novo i ni približno ne mogu doći do tog iznosa.

  36. #636
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,286

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    Citiraj lasada prvotno napisa
    dizali od banke pozajmicu od 15.000 kn= (686 kn na 2 godine za opremu za bebu)
    Pa kaj ste to toliko nakupovali da vam je trebalo 15.000 kn :?
    Nama su kolica bila najskuplja, cca. 4000 kn s uključenom autosjedalicom, krevetić 1300 kn, madrac 400 kn, nešto odjeće i platnenih pelena, kadica i ostale sitnice. Sve smo kupovali novo i ni približno ne mogu doći do tog iznosa.
    I meni se tak čini na prvi pogled... ali kad se sjetim da smo mi pred rođenje sina uselili u stan bez centralnog, mogu pretpostaviti da je dobar dio love išao za slične svrhe... Treba stan pripremiti za dolazak djeteta, ne odnosi se to samo na kolica i sjedalicu... To grijanje nam je bila najveća investicija u nekoliko godina, a bez toga ne bi ni uselili s bebom u stan star 50 godina.

  37. #637

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ok, kužim, ali piše "oprema za bebu" pa nisam razmišljala o ostalim investicijama

  38. #638
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,286

    Početno

    Istina, piše "oprema za bebu" ali ja sam si zamislila da tu mora biti nekaj veće... Možda se i varam, ali slažem se - puno je to za klasičnu opremu za bebu. Zato sam tak i pretpostavila, kad sam se sjetila naše situacije (jedna soba bez ikakvog grijanja, kuhinja bez tople vode itd. ) Sigurno se ljudi nisu zaduživali bez hude sile.

    Ne mora bit ni grijanje, to mi je palo na pamet jer razmišljam iz vlastitih cipela (kao i drugi). Čovjek će pred rođenje djeteta kupiti npr. bolji polovni auto ili tako nešto, da se dijete vozi u sigurnom vozilu. Nije to baš "oprema za bebu" ali nije ni daleko od toga...

  39. #639
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,910

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa
    Ja sam (konačno) Jedino ko luda Mara idem i gasim i palim radijatore cijeli dan, al mala je to cijena za uštedu kojoj se veselim

    Mi još nismo ugradili termostat, ja se borim protiv jega rukama i nogama zato što smo ga stavili skroz na nezgodno mjesto u dnevnu u kojoj se provodi najmanje vremena. Ja sam po cijele dane kod kuće i najviše vremena provedem u radnoj sobi, ostale radijatore ručno smanjim ili ugasim ako nije prehladno.
    Inače nisam pobornik hodanja u kratkim rukavima bila recesija ili ne, i normalno mi je da smo zimi i malo toplije obučeni i pokriveni dekicom kad se uvaljamo na kauč navečer uz tv.

  40. #640
    spunky125 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    657

    Početno

    i mi štedimo-struja-uglavnom sve su štedne žarulje, rublje peremo po noći, suđe isto, kruh se peče navečer.

    smanjili i grijanje za stupanj, i nije hladno, samo malo se treba deblje obući-isto gledam akcije i žao mi dati za nešto punu cijenu. Ide nekako.

  41. #641
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Oprostite mame nisam bila na netu 2 dana pa tek sada odgovaram na post.
    Digli pozajmicu od 15.000 kuna ne samo za opremu za bebu nego i za preživjeti zimske mjesece kada nema turizma i kada ja ne mogu ići čistiti sobe ljudima koji se bave turizmom a to je još jedna plaća
    Pa smo bili prisiljeni dići toliko. U TL-u smo u 03/2008. g. kupili 2 U 1 od Graca kolica i AS za 1.499,00 kuna a u bosni (Bihać- 30 km od Plitvica) krevetić sa posteljinom, pelenama i ostalom oblekicom i sve to za 2.000 kuna i možda još neka sitnica i to je sve što se tiče opreme za bebu. Nisam htjela sve to objašnjavati u gornjem postu a i sada vidim da sam pogriješila što sam navela sve te cifre nadajući se nekom odgovoru / savjetu/utjehi da ima vas još na forumu koji ste u ovakvoj situaciji, jer je nastao nesporazum u koji sam nas dovela. Eto, nadam se i da nam banka neće, jer još uvijek nije dirati minus pa da se polako izvučemo iz toga jer još 3 rate toga kredita pa će biti lakše za 700 kuna a to je hrana za nas, a onda nam ostane još 1.500 kuna drugog životnog kredita. A onda Uskrs i sezona pa daj Bože da nađem posao pa pokušati polako popunjavati minus.
    Hvala mame drage, ništa se ja ne ljutim na vaše komentare samo vam nisam uspjela na vrijeme odgovoriti niti objasniti.

  42. #642
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Peterlin
    Komentar na tvoj post
    znam da nebi se štela mešati zemljakinjo moja bila je to huda sila a silni novci i kredit, treba to izdržati

  43. #643
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,286

    Početno

    Citiraj lasada prvotno napisa
    Peterlin
    Komentar na tvoj post
    znam da nebi se štela mešati zemljakinjo moja bila je to huda sila a silni novci i kredit, treba to izdržati
    Oooo, draga, sjećam se ja svakakvih vremena, i biti bez posla i bez stana - sve mi je to poznato. Osim toga, nije bilo jučer, ali ni davno, znam kako izgledaju dva porodiljna u komadu: pazila mogu li kupiti nove čarape ili je to ipak malo previše. Većina ljudi prije ili kasnije iskusi takvu situaciju, a još kad se baš potrefi u jeku recesije i u malom mjestu, fakat treba to izdržati.

    S druge strane, ne sumnjam da ćete uspjeti.

    Držim višestruke fige za dobru turističku sezonu, siguran posao i izvlačenje iz kredita.... A onda, jer znate pažljivo planirati, čim krenu bolja vremena u kratkom vremenu bu se isplatila škola recesijskog načina života. Ne dajte se! Sretno!

  44. #644
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Oooo, draga, sjećam se ja svakakvih vremena, i biti bez posla i bez stana - sve mi je to poznato. Osim toga, nije bilo jučer, ali ni davno, znam kako izgledaju dva porodiljna u komadu: pazila mogu li kupiti nove čarape ili je to ipak malo previše. Većina ljudi prije ili kasnije iskusi takvu situaciju, a još kad se baš potrefi u jeku recesije i u malom mjestu, fakat treba to izdržati.

    S druge strane, ne sumnjam da ćete uspjeti.

    Držim višestruke fige za dobru turističku sezonu, siguran posao i izvlačenje iz kredita.... A onda, jer znate pažljivo planirati, čim krenu bolja vremena u kratkom vremenu bu se isplatila škola recesijskog načina života. Ne dajte se! Sretno! [/quote]

    Hvala ti draga

  45. #645

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Lasada, i ja držim fige za puno stranih turista i dobru sezonu

  46. #646
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    Lasada, i ja držim fige za puno stranih turista i dobru sezonu
    tnx

  47. #647

  48. #648
    susret avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    223

    Početno

    Super tema. Kako sam trenutno na porodiljnom, ledim se od pomisli kad će mi naknada pasti na 2500 kn, što će nam značajno smanjiti mjesečni proračun. Obzirom da trenutnim prihodima postižemo pokrivanje osnovnih troškova, koji su poprilično srezani... intenzivno razmišljam kak namaknuti razliku. I meni je s ovom - trećom bebicom burza novo otkriće, već sam dosta toga nabavila tamo.
    Uveli smo listu troškova, koja se nalazi na frižideru i onda čim dođem iz dućana napišem koliko sam potrošila. Na taj način smo dobili inf. o točnom iznosu koji nam treba na mj. razini, sad si toliko stavimo sa strane, podjeljeno sa br. dana i to mi je dnevni maksimum.
    Minus na računu sam odavno ukinula - ne dam im kamate!

  49. #649
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Dosta vaših opisanih antirecesijskih mjera su meni stil života odavno...nije sa si ne priuštim neku sitnicu...ali općenito...mislim da treba baratati gotovinom, a čega nema bez toga se može...također...kao što su mnogi već rekli....u dućan ići s popisom...
    I da....ja pogledam sve one silne reklame što stižu....kupovanje po akcijama mi se pokazalo isplativim...

  50. #650

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Kupim domaće integralno brašno u mlinu za 2,5kn po kg.
    Rosa gdje to kupis u kojem mlinu i gdje? imamo i mi pekac ali ova integralna brasna po ducanima su dosta skupa pa bi nam ovo bila znacajna usteda

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •