Stranica 62 od 109 PrviPrvi ... 1252606162636472 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,051 do 3,100 od 5426

Tema: antirecesijske mjere u vasem kucanstvu

  1. #3051

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Budući da su u Sloveniji plaće veće, je 40 eur za masažu od 1 sat jako povoljna cena, u banjamu su iste masaže po 70-80 eur.

    Ja sam recimo skužila da je sada zbog Corone poskupio djumbir za 100 %, pre je bio oko 4/eura na kg, a sada 2x više i to je možda sitnica, ali mi se nikako ne čini normalno. Isto inače nisam od onih koje pamte sve cene, ali da djumbir znam jer ga redovno kupujem

    Bila sam baš jučer u trgovini prvi puta sa maskom i nije na ulazu nitko stajao da bi brojai koliko ljudi je u trgovini i puštao polako, ali nije ni bila gužva. Trenutna strategija mi je da potrošim stvari iz zamrzivača i sve zalihe pa tek da onda kupujem novo. Odeće imam dosta i uopće me ne tangira što su sada trgovine sa krpicama zatvorene. Imam neku uštedjevinu za crna vremena, nisam pod kreditom, ali plaćam rentu pa se trudim što više smanjiti troškove, jer ko zna do kada će ovo potrajati.

    Svako jutro vežbam jogu, a vežbe nadjem na Youtube pa ne plaćam nikave članarine. Pre svega se trudim da se zdravo hranim, što je za moje pojmove bez fast fooda, bez belog brašna, belog šećera, ribe, jaja i mesa, jer to mi je najveća ušteda kada sam zdrava i na zdravoj hrani ne štedim, što znači da si kupim na plaću suhe smokve, salatu i ostalo povrće, pirino brašno, himalajsku sol, kurkumu, med, matičnu mleč, ... A da budemo iskreno, dosta stvari dobijem i sa vrta od mojih, jer sam ja u stanu i osim bazilike nemam ništa.

  2. #3052
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Mi smo se sad preselili kod sveki plus šogor. Tako da nas 6 se krpa s 2 plaće, penzijom i porodiljnom naknadom. Jest da se troši jel nas ima, al imam osjećaj da ćemo se ipak lakše ovako pokrit nego sami. Plus na selu stalno ima za ubrat svega i dobijemo još od susjeda i prijatelja. Fala Bogu da mi je rođak prije 2 godine kupio vlastitu koću, pa imamo dosta svježe ribe.

  3. #3053
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da samo onaj koji nema potrebe štediti ne prati cijene. Lijepo je to kad nisi opterećen time koliko košta wc papir.

    Jednom su na TV-u pitali Ćiru koliko košta kila kruha.
    Nije znao.
    Pa je novinar rekao neka kaže otprilike, jel 5 ili 50 kn pa ovaj opet nije znao.
    Onda je lijepo rekao: Dao Bog svima da ne trebaju znati informaciju koliko je kila kruha.
    Jooj kajsa pa nije baš tako. Ima nas koji jednostavno ne možemo upamtit cijene. Evo ja ne mogu.
    MM može.moj sistem kupovanja je da biram na licu mjesta najbolji omjer cijene i kvalitete i kad vidim neki proizvod na akciji.

    Dodjem doma i pita me muž koliko su naranče ili tuna ja blage veze nemam,al doslovce samo sat vremena nakon shoppinga.

    Već sam pisala o tome, imam neki issue u glavi da nikkao ne uspijevam zapamtit cijene svih tih namirnica.

    Zapamtim nešto vanredno i to najčešće nije iz prehramb dućana

    Za kruh naravno znam cca ovisno o vrsti al opet ne znam točno recimo za kruh koji najčešće kupujem u kvartovskom dućanu. Nema tu pomoći.Tako je, kako je.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 10.04.2020. at 00:33

  4. #3054
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ja ne idem u velike kupovine. Mali dućani su mi usput a i plac. I gotovo svaki tjedan bacim oko na kataloge, volim listati kaj ću. I ono kaj kupujemo kupim tamo gdje je najjeftinije. Otkada ne idem u velike nabavke, ne bacam ni hranu. Ne stvaram zalihe al ak je nešto što često koristimo na akciji, ne kupim jedan nego dva komada

  5. #3055
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jooj kajsa pa nije baš tako. Ima nas koji jednostavno ne možemo upamtit cijene. Evo ja ne mogu.
    MM može.moj sistem kupovanja je da biram na licu mjesta najbolji omjer cijene i kvalitete i kad vidim neki proizvod na akciji.

    Dodjem doma i pita me muž koliko su naranče ili tuna ja blage veze nemam,al doslovce samo sat vremena nakon shoppinga.

    Već sam pisala o tome, imam neki issue u glavi da nikkao ne uspijevam zapamtit cijene svih tih namirnica.

    Zapamtim nešto vanredno i to najčešće nije iz prehramb dućana

    Za kruh naravno znam cca ovisno o vrsti al opet ne znam točno recimo za kruh koji najčešće kupujem u kvartovskom dućanu. Nema tu pomoći.Tako je, kako je.
    Eh, ni ja se ne trudim pamtiti pojedinačne cijene, ali moja leđna moždina zbraja ukupne iznose, tako da kad dođem na blagajnu, na kolicima robe koja košta 700 kn (velika kupovina) fulam cca 20 kn.

    To je korisno. Jednom prilikom se blagajnici nešto pošeremetilo, pa nam je obračunala 10 mini mozzarela umjesto jedne. Fakat to nije namjerno napravila, ali sam odmah nanjušila da je negdje greška.

  6. #3056
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma kakvi nema šanse Peterlin da bih ja to mogla. Ovo tvoje ja već zovem posebnim vještinama i talentom, svaka čast

  7. #3057
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja isto imam u glavi otprilike ukupni zbroj i ako ne štima odmah mi je čudno. Ali teško je to kod većih kupovina pa imam običaj nakon svake veće kupovine prije nego odemo iz dućana pregledati cijeli račun. Traje 30sek i mirna sam... Ponekad se jako ugodno iznenadim jer shvatim da je nešto bilo na akciji a nisam ni primjetila (zadnje neki sir koji sam uzela iz gušta a ono na sniženju 30% )

  8. #3058
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma kakvi nema šanse Peterlin da bih ja to mogla. Ovo tvoje ja već zovem posebnim vještinama i talentom, svaka čast
    Ja se svjesno pokušavam riješiti toga.... Ponekad mi čak i uspije, naročito zadnje vrijeme, kad moram u trgovinu s brnjicom i rukavicama...

  9. #3059
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne idem u velike kupovine iz istih razloga kao i Nano. Plus kaj nemam gdje ni držati.
    Okvirno si zbrojim u glavi i obavezno prekontroliram račun. Svaki put.

  10. #3060
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne idem u velike kupovine. Mali dućani su mi usput a i plac. I gotovo svaki tjedan bacim oko na kataloge, volim listati kaj ću. I ono kaj kupujemo kupim tamo gdje je najjeftinije. Otkada ne idem u velike nabavke, ne bacam ni hranu. Ne stvaram zalihe al ak je nešto što često koristimo na akciji, ne kupim jedan nego dva komada
    ja sam do prije 3 tjedna ovako radila, a sad silom prilika planiram za dulji period i uzimam zalihe. i više trošim i to mi smeta.

  11. #3061
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mi isto više trošimo na hranu, ali kako ne trošimo ni na što drugo, manje me peče savjest. I sad nekako opsesivno pazim da jedemo jako zdravo (a inače stalno jedemo zdravo), pa svaki dan u ručku mora biti min. 2 porcije povrća, svakog šopam s određenim brojem voćki itd.

  12. #3062
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Mi isto više trošimo na klopu, jer sada sve kupujem u jednom dućanu, nema više hodanja uokolo i hvatanja akcija.

    Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

  13. #3063
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Mi isto više trošimo na hranu, ali kako ne trošimo ni na što drugo, manje me peče savjest. I sad nekako opsesivno pazim da jedemo jako zdravo (a inače stalno jedemo zdravo), pa svaki dan u ručku mora biti min. 2 porcije povrća, svakog šopam s određenim brojem voćki itd.
    Bravoo čoksa

  14. #3064
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, ni ja se ne trudim pamtiti pojedinačne cijene, ali moja leđna moždina zbraja ukupne iznose, tako da kad dođem na blagajnu, na kolicima robe koja košta 700 kn (velika kupovina) fulam cca 20 kn.

    To je korisno. Jednom prilikom se blagajnici nešto pošeremetilo, pa nam je obračunala 10 mini mozzarela umjesto jedne. Fakat to nije namjerno napravila, ali sam odmah nanjušila da je negdje greška.
    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto imam u glavi otprilike ukupni zbroj i ako ne štima odmah mi je čudno. Ali teško je to kod većih kupovina pa imam običaj nakon svake veće kupovine prije nego odemo iz dućana pregledati cijeli račun. Traje 30sek i mirna sam... Ponekad se jako ugodno iznenadim jer shvatim da je nešto bilo na akciji a nisam ni primjetila (zadnje neki sir koji sam uzela iz gušta a ono na sniženju 30% )
    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ne idem u velike kupovine iz istih razloga kao i Nano. Plus kaj nemam gdje ni držati.
    Okvirno si zbrojim u glavi i obavezno prekontroliram račun. Svaki put.

    i ja zbrajam, da ne bi na blagajni bilo neugodnih iznenađenja (već godinama, to mi je automatizam i baš mi dobro dođe da se ne zaigram s komadima u košari)
    fulam za 10ak kuna max
    iako moje cifre nikad nisu ovako visoke, kao što je navela Peterlin, mislim da je 400 kuna na jednom računu bilo najviše što sam potrošila za špeceraj
    Posljednje uređivanje od emily : 12.04.2020. at 17:40

  15. #3065
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    I ja nesvjesno zbrajam, a voljela bih da je svjesno jer mi se dogodi (kad sam baš jako umorna) da pogriješim pa istjerujem pravdu kod sirote blagajnice .

  16. #3066
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ne zbrajam. Ali pazim da razumno kupujem.
    Uvijek se iznenadim na blagajni. Zato provjerim račun prije nego izađem iz dućana.
    Nisam bila mjesec dana u kupnji u velikom dućanu.
    Fali mi.
    Sve ono što sad ne trošim, valjda ću uskoro. Za Prvi maj? Da bar.
    No, nisam optimista.
    Kako će me tek iznenaditi račun od Amexa, tj. VisaPremium! Bez potrošnje.

  17. #3067
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne zbrajam. Ali pazim da razumno kupujem.
    Uvijek se iznenadim na blagajni. Zato provjerim račun prije nego izađem iz dućana.
    Nisam bila mjesec dana u kupnji u velikom dućanu.
    Fali mi.
    Sve ono što sad ne trošim, valjda ću uskoro. Za Prvi maj? Da bar.
    No, nisam optimista.
    Kako će me tek iznenaditi račun od Amexa, tj. VisaPremium! Bez potrošnje.
    Ja imam dosta toga na Visi na rate, ali bi mi isto trebao biti manji račun.
    Iako i svakih 10 dana imam nabavku špeceraja. Budemo vidjeli.

  18. #3068
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    U prosloj recesiji smo kupili kucu. Nije bilo lako.
    Al kako smo obje cudnovati kljunasi pa nam nije jako bitno bilo sve namjestiti kako bi napravili da su laksa vremena bila nekako smo pregurali.
    Sad kad sam konacno smogla snage za uredjenje dolazi novi val.
    Ah zivim u nordijskom minimalizmu. I zivjet cu ociti jos.
    Dala sam se u potragu za tetom cistilicom.
    Tezak zadatak. Al nakon ovog milim da ce ih biti na trzistu. Al ne znam hocu li ja biti jedna od njih ili cu prestati traziti.
    Zadnje vrijeme ne zbrajam. Ali znam okvirno koliki cu ceh imati.

  19. #3069
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Spajka mi vašu sudbu dijelimo (samo je stan u igri).

  20. #3070

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Nije lako kad znaš da imaš kredit još XY godina, imaju ga i moji doma, a oni su još i preko 60 godina i vidim da im je frka ako nešto krene po zlu. Ne toliko da se izgubi posao, nego više da se zbog zdravlja ne bi moglo raditi. Ja sam im lepo rekla, da se ne sekiraju, da ćemo tada odplatiti kredit sestra i ja, svaka po pola. Kuća je prekrasna, na super lokaciji, 3 km iz manjeg grada i 14 km do većeg, pored je potok i šuma, kao i bajke i naravno da nećemo dozvoliti da sve propadne. Iz tog razloga ne bi nikada kredit uzimala, nego polako šparam i kad budem dovoljno skupila za manji stan od 30 m2, ću ga kupiti, ako bude potreba po tome.

    Antirecesijski mi je i da idem rekdo u trgovinu (cca. 1x u 10 dana), i isplaniram koliko mogu potrošiti i to se uklopim, toliko novaca i ponesem Trenutno povećati prihode je skoro pa nemoguće s obzirom na situaciju, zato treba paziti kako se i na šta troši. I treba biti zahvalan na svemu što imamo. Vidim prijatelji u Istri beru divlje šparuge, kod nas ih na žalost nema. Dobro je poznavati lekovito bilje za u čaj, recimo imam doma lipu, majčinu dušicu, bezgu i još neke prirodne mešanice čajeva, jer izbegavam čajeve iz vrećice, ne zbog štednje.

    I jedva čekam da krene povrće s vrta, tikvice, pomidor, paprika, blitva, cvekla, mahunarke, ... Moji kuhaju umak od pomidora bez konzervasa, kao i različite marmelade i to nikad ne kupujem. Bućno ulje dobijem od rodbine, jer imaju svoje, krumpir imaju moji na njivi i tak, fakat imam sreće da puno toga dobijem, a iskreno volim i dati. Baš sam susedi pre par dana odnela teglicu feta sira sa suhi pomidorom u maslinovom ulju sa začinima i bila sam jako sretna, a žena je bila ugodno iznenadjena. Tak isto naš pomidor leti često poklonim vlasniku stana jer oni nemaju svoj i tak. Volim dati i mislim da je to razlog što onda i dobijem, neka karma, sve dodje u ravnotežu
    Posljednje uređivanje od tinkilinkixyz : 15.04.2020. at 18:22

  21. #3071
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Tinki super za povrće iz vrta. Ja nemam nikoga pa naručujem od Opg-a.

    A za kredit ne žalim sekunde pa ni sad, nikad nisam voljela živjet u tudjem. Volim svoj prostor, svoj komod i da djeca imaju svoj kutak, a ne da se moraju seljakat po stanovima, mijenjat škole, kvartove, prijatelje.

    Hoću samo reći da je potpuno drugačija perspektiva načina života kad si solo ili kad imaš veću obitelj/djecu.
    Jednostavno su izdatci veći a i tu su neke druge potrebe koje trebaš prilagodit životu s djecom.

    Lijepo za darivanja susjeda
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 15.04.2020. at 19:25

  22. #3072

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Svakako je potpuno drug life style kada imaš dečicu i tada je dobro voditi uredan obiteljski život, bez stalnih selidbi.
    Potpuno mi je jasno da su izdatci veći, em školovanje, em roba za decu, em aktivnosti, ...

    I drago mi je da smo zadovoljni sa svojim odlukama i da smo tolerantni, čak i ako imamo totalno suprotne poglede na neke stvari, možda čak i prioritete, godine, status, ...

  23. #3073
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj tinkilinkixyz prvotno napisa Vidi poruku
    Svakako je potpuno drug life style kada imaš dečicu i tada je dobro voditi uredan obiteljski život, bez stalnih selidbi.
    Potpuno mi je jasno da su izdatci veći, em školovanje, em roba za decu, em aktivnosti, ...

    I drago mi je da smo zadovoljni sa svojim odlukama i da smo tolerantni, čak i ako imamo totalno suprotne poglede na neke stvari, možda čak i prioritete, godine, status, ...

    Kad nađeš partnera i počneš s njim dijeliti život, a pogotovo kad postaneš roditelj prioriteti će ti se promijeniti.
    I to je normalno i očekivano.

  24. #3074
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Evo me da podignem temu

    Imala sam zadnjih mjeseci i još uvijek imam iznimne (opravdane) vanredne troškove zbog selidbe u veći životni prostor.

    Imate kakve ideje na čemu bi se moglo dodatno uštedjeti? Planiram pogledat i neke videe od Marie Kondo, kažu da ima nekih novotarija na temu sređivanja osobnih financija.
    Dakle, moram znatno smanjit minus za početak, a onda krenut s pozitivnom 0 u nove pobjede

    Kako vi vodite svoje financije? po kategorijama? planirate unaprijed koliki će vam biti mjesečni izdatci?

    Voljela bih čuti iskustvo i savjete vas uspješnih u ovom području. Nisam tip za kuverte, ali kad odlučim, a već jesam, onda sam jako disciplinirana i uživam u štednji svake kune jer imam svoj cilj.
    1. cilj mi je u narednih par mjeseci izvući se iz minusa, 2. cilj mi je, a ujedno i test za samu sebe da prvi put u životu platim registraciju auta s gotovinom (u veljači).

    Svjesna sam izazova itekako. Namjerno sve to pišem na forumu javno da imam dodatni pritisak na samu sebe
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.10.2020. at 13:54

  25. #3075
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    imam excel
    u kojem imam unesene fiksne troskove mjesecno. u njima je i stednja za registraciju i osiguranje auta, te tehnicki pregled. tako da se to plati bas tako kako ti sanjas.
    u fiksnim troskovima su mi jos npr. benzin, sve clanarine, sve sto placam npr. frizer i sl.
    dakle prvi red moja primanja
    potom redovi s troskovima
    i zadnji red koliko mi je slobodno novaca za trosenje.

    ne kupujem na rate, osim ako mi je veliki izvanredni trosak, ali tad kupim na 2 rate, jer mi se inace razvuce.

    i ne kompliciram. znam koliko imam slobodno i toga se drzim. zaprvo je jednostavno ulaz-izlaz=osatatak

  26. #3076
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Napravila sam si nešto slično, evo za početak sam zaboravila depilaciju i frizera

    A kad unosiš te nastale troškove, na dnevnoj razini ili? Ne volim čuvat papire. Možda da sve plaćam karticom od tekućeg pa mi je transparentnije? Osim placa i onog što ne može (dječji školski izdaci radni listići, izleti i sl). Ja bih se sad striktno držala tablice, ne bih mogla tako na duže staze, ali sad moram i hoću.

    Kreditnu planiram više uopće NE koristit u narednom razdoblju, inače na nju uzimam samo ono što zaista ide na rate. Evo izračunala sam koliki bi mi trebao biti izdatak na kartici idući mjesec, punooo manji nego ovaj mjesec. Doduše kreću sad svi rodjendani unutar obitelji do kraja godine. Drž te fige!

    Idem potražit staru Excel tablicu i sredit formule.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.10.2020. at 14:29

  27. #3077
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    novce koje trosim prebacim na revolut. s njom mogu dizati na bankomatu, a mogu placati.
    u svakom trenu tocno znas koliko ti je ostalo.
    dakle karticu tekuceg isto mozes zaboraviti
    Posljednje uređivanje od spajalica : 07.10.2020. at 14:38

  28. #3078
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Hvala ti puno, uopće nisam upoznata s tim Revolutom, a stalno nešto pišu o njemu. Nikako se prisilit pročitat šta je to. Eto sila i spajka će me sad natentat

    Koliko često puniš Excelicu?

  29. #3079
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo me da podignem temu

    Imala sam zadnjih mjeseci i još uvijek imam iznimne (opravdane) vanredne troškove zbog selidbe u veći životni prostor.

    Imate kakve ideje na čemu bi se moglo dodatno uštedjeti? Planiram pogledat i neke videe od Marie Kondo, kažu da ima nekih novotarija na temu sređivanja osobnih financija.
    Dakle, moram znatno smanjit minus za početak, a onda krenut s pozitivnom 0 u nove pobjede

    Kako vi vodite svoje financije? po kategorijama? planirate unaprijed koliki će vam biti mjesečni izdatci?

    Voljela bih čuti iskustvo i savjete vas uspješnih u ovom području. Nisam tip za kuverte, ali kad odlučim, a već jesam, onda sam jako disciplinirana i uživam u štednji svake kune jer imam svoj cilj.
    1. cilj mi je u narednih par mjeseci izvući se iz minusa, 2. cilj mi je, a ujedno i test za samu sebe da prvi put u životu platim registraciju auta s gotovinom (u veljači).

    Svjesna sam izazova itekako. Namjerno sve to pišem na forumu javno da imam dodatni pritisak na samu sebe
    Jaoooo, ja sam 100 puta do sada pokušala napraviti tu tablicu za mjesečne troškove - nula bodova. Jednostavno nikad nisam uspjela.

    e-zaba i m-zaba su mi izvor podataka o troškovima, plaćam sve što ide na vrijeme, a za planirane troškove (registracija dva auta, prošle godine jedna autoškola, ove godine druga autoškola, navlake za zube, naočale) imam dva načina: viškove love ne držim na tekućem računu nego stavljam "u drugi džep" (zb invest - mali investicijski fond, s kojeg klikom na telebankingu mogu prebaciti na tekući račun i povući s njega u slučaju potrebe), a drugo je plaćanje na rate, samo u slučaju da se baš mora (Diners Plus)

    Velike investicije smo planirali (kupovina vikendice, rekonstrukcije stanova...) i za te troškove obično imam fizičku tekicu u koju zapisujem što nailazi (npr. rekonstrukcija kupaonice - unutra stavljam slipove računa i pišem koliko sam potrošila, a ta tekica ima i hrpu drugih podataka - imena i brojevi telefona majstora koji su nam radil+datumi kad je to bilo, da se kasnije mogu vratiti po tragu, ako treba. Nekad se plan probije, ali nikad se nismo baš jako nasukali...

    Mjesta uštede: umjesto odlazaka u trgovinu šaljem muža s popisom (to smanji troškove tjedne nabave za cca četvrtinu, jer ja nisam disciplinirana da uzmem samo ono što je na popisu, nego gledam što je na akciji, pa nije svako zlo za zlo).

    Frizer - ništa posebno, na depilaciju ne idem, ali mogla bih se počastiti pedikurom... Nije mi to neki veliki trošak.

    Mjere štednje:
    - ne idem u trgovine često, petkom idem u tjednu nabavu, a ostalo po potrebi (recimo ako ne stignem kuhati, ponekad uzmem nešto gotovo...)
    - ne koristim kreditne kartice na dnevnoj ili tjednoj bazi, nego upravo za planirane troškove
    - Diners Plus imam samo za rekonstrukcije/zidariju ili nabavku većih stvari koje baš moraju ići na rate (ove godine to je vešmašina i sinov laptop*) i nabavku naočala (moje koštaju oko 1000 EUR, a u kući nas je četvoro koji ih trebaju, pa uvijek netko dođe na red za nove).

    *Zaslužio ga je bratemili za 19. rođendan, nakon što je cijelu srednju školu završio na staroj krami koju je dobio od mog brata.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 07.10.2020. at 14:59

  30. #3080
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala ti puno, uopće nisam upoznata s tim Revolutom, a stalno nešto pišu o njemu. Nikako se prisilit pročitat šta je to. Eto sila i spajka će me sad natentat

    Koliko često puniš Excelicu?
    kad dodje placa popunim excel, vidim koliko mi ostane nakon razdiobe i toliko prebacim.
    na sta sam trosila "slobodan" novac ne pisem. nemam ja ni zivaca ni vremena svakodnevno piljiti u isti. ajd molim te.

  31. #3081
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mjere štednje:
    - ne idem u trgovine često, petkom idem u tjednu nabavu, a ostalo po potrebi (recimo ako ne stignem kuhati, ponekad uzmem nešto gotovo...)
    - ne koristim kreditne kartice na dnevnoj ili tjednoj bazi, nego upravo za planirane troškove
    - Diners Plus imam samo za rekonstrukcije/zidariju ili nabavku većih stvari koje baš moraju ići na rate (ove godine to je vešmašina i sinov laptop*) i nabavku naočala (moje koštaju oko 1000 EUR, a u kući nas je četvoro koji ih trebaju, pa uvijek netko dođe na red za nove).
    Ovo navedeno radim i ja osim što jedem i u kantini jer ne mogu čekat 17h da dodjem doma (jedem svakih par sati nešto), a ne jede mi se hladna hrana od doma, a tlaka su mi posudice i nosanje (doručak si često ponesem, ručak rjeđe) uz to naše tete jako lijepo kuhaju, jučer sam maznula bakalara onako fino jušno s povrćem i domaću štrudlu od šljiva Na hrani sigurno neću moći nešto uštediti, općenito uz stambeni kredit na mjesečnoj razini najviše novaca nam odlazi na hranu. Više nego na režije. MM je odličan s nabavkom hrane, uvijek super odabere, a gleda i na akcije.
    Često njega pošaljem s popisom.

  32. #3082
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    kad dodje placa popunim excel, vidim koliko mi ostane nakon razdiobe i toliko prebacim.
    na sta sam trosila "slobodan" novac ne pisem. nemam ja ni zivaca ni vremena svakodnevno piljiti u isti. ajd molim te.

    Hvala ti, e tako bi mogla i ja jer stalno ubacivanje ne bi nikako funkcioniralo kod mene. Možda tjedno.

  33. #3083
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Morat ćemo na kavu.
    Nikad nisam bila u minusu otkada sam u braku a prije toga samo jednom zbog jednog prekrasnog putovanja u daleku zemlju.

    A imali smo svojevremeno jako male prihode. No ja sam se rodila šparna.
    Mi nemamo stavku benzina jer se malo vozimo. Hranu kupujem usput i male kupovine i mislim da time štedim her rijetko kada nešto bacim. Puno kupujem na placu pogotovo sezonski. Zimi rjeđel
    Odjeću gotovo ne kupujem a to znaš jer sam stvorila dobre zalihe. Piše na drugoj temi.
    Bacim oko na akcije u letcima ili u samom dućanu. Ne hranim se vani nego kuham i oboje nosimo hranu od doma.
    Najveći trošak su mi djeca

    I da - Revolut je zakon. Iako na njega ne prebacujem novce ko spajka već me spašava za druge transakcije.
    Nikad ne kupujemo na rate, već kupimo kad ušparamo

  34. #3084
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Najviše love ode neprimjetno kad se svaki dan svrati do nekog usputnog dućana "po neku sitnicu" . Druga zamka su velike tjedne ili mjesečne nabavke kad bi se moralo kupiti ISKLJUČIVO ono što je na popisu.
    Treće je odricanje od tzv. sitnih zadovoljstava ako ih je velik broj. Frizer se teško obavlja kvalitetno u kućnoj radinosti, ali "nekomplicirana" kućna pedikura, manikura i depilacija ostavlja prostor za pristojnu uštedu.

  35. #3085
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Zaboravila sam napisati da nikad nisam bila u kozmetičkom salonu. Šišam se dva puta godišnje, farbam sama. Lusuz mi je masaža dva puta mjesečno.
    Ne šminkam se. Tu i tamo kupim ruž koji mi onda trahe valjda 3 godine

  36. #3086
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Nano, na kavu idemo svakako, al ne mogu ja tako živit jer se šminkam, redovito mijenjam tenisice svakih 6mj, šišam se u friz.salonima (izrast farbam sama), odem na kozm.tretmane (nema šanse da doma pastom depiliram bikini zonu prebolno mi je,mogla bi potkoljenice), imam kredit za stan, opremanje stana namještajem i uredjajima ne ide nego na rate, stakla za naočale takodjer, dosad i registracija auta, ne mogu bit bez auta s dvoje djece, razvozimo po aktivnostima, i tako nastavi niz.

    Nismo u istim život.okolnostima. Doduše znam gdje tebi najviše ide al to je za viši cilj.

    Čoksa, slažem se potpuno.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.10.2020. at 19:01

  37. #3087
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Samo da nemam stambeni kredit, bila bih na konju ihaaaj

    Eh da i ogromna razlika, ja nisam šparna po prirodi al sad ću morat bit.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.10.2020. at 19:02

  38. #3088
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Sve se moze ako se mora. Ako se ne mora tada prema inspiraciji.

  39. #3089
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Lili, nismo sad, al i mi smo do
    nedavno bili u velikom stambenom kreditu.

    I ja ne vjezbam al hodam gradom, i to je vježba, pa usput kupjem špeceraj. Ali planirano. Ne onak impulzivno. Zalihe hrane ne stvaram al ak baš nešto puno koristimo i nabasam na sniženje kupim 2 komada umjesto jednog.

    Stan smo namještali postepeno.

    Mislim da dosta novca ode kroz kuhinju i kupaonicu.

  40. #3090
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Moja frendica je osvijestila da u DMu potroši 2000 kn mjesečno. I onda se "skoncentrirala"

  41. #3091

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Svojedobno sam ja osvijestila da u radne dane u Dubravici potrošim na doručak oko 600 kuna mjesečno, smrzla sam se.

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  42. #3092
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Da da lili, to ne bi bilo loše. Trebala bi mjesec dana zapisivat sve troškove pa bi vidjela gdje imaš prostora za uštedu

  43. #3093
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Jesam sve sam popisala. Uopće objektivno gledajući nemam nekog bacanja u vjetar, nisam nikad bila sklona impulzivnom shoppingu, ne trošim puno u DM-u, ni u pekarama, sad nabrajam ovo vaše, treniram frigaj ga toga se ne odričem zbog svog psihofizičkog zdravlja (trošak članarine i tenisica), nemam zaliha ni hrane, ni odjeće....
    Baš ću ti pokazat.

    Kažem najviše nam ode na kredit, opremanje stana (al i to se radi možda 2x u životu) i hranu za nas 4.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.10.2020. at 21:40

  44. #3094
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Evelina prvotno napisa Vidi poruku
    Svojedobno sam ja osvijestila da u radne dane u Dubravici potrošim na doručak oko 600 kuna mjesečno, smrzla sam se.

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
    Bomeee Evelina vjerujem da je otrežnjenje bilo zapanjujuće

  45. #3095
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Jel se može napraviti da recimo kad sjedne plaća trajnim nalogom se skida recimo 300 kn svaki mjesec i prebaci na dr račun koji bi imala samo za to.
    I tako recimo godišnje skupim svotu za registraciju.
    Da li se može uopće tako nešto iskombinirati.?

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  46. #3096
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Jel se može napraviti da recimo kad sjedne plaća trajnim nalogom se skida recimo 300 kn svaki mjesec i prebaci na dr račun koji bi imala samo za to.
    I tako recimo godišnje skupim svotu za registraciju.
    Da li se može uopće tako nešto iskombinirati.?

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
    Aj mi objasni razliku između toga i beskamatne Vise na 12 rata?
    Meni je to isto, i jedno i drugo svaki mjesec nemaš tih para. Zašto se onda zamarati sa prebacivanjem novaca.

  47. #3097
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ok lili. Evo hrana: mozes skuhat ručak za 30 ili 40 kn, a možeš i za 150. Piletina je jeftina, teletina skipa, srdele jeftine, šanpjer skup.
    Uglavnom čušpajzi su primjer jeftinog ručka.
    Znam da na grickalice i slatkiše ne trošiš.

    Uglavnom taj fiksni trošak stana (krdit, namještaj, režije) makneš i vidiš s čime raspolažeš.

  48. #3098
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Pa ovako nikad ne uštedim ništa a ovo bi bio mali crni fond za neke mini troškove.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  49. #3099
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ja sam se recimo "šokirala" kad sam skužila da dobra večiba mojih frendova nema ušteđevinu za dva tri mjeseca npr. lockdowna ili neprimanja plaće.
    Tak da smatram da treba imati račun za štednju, pa majar mjesečno uplatit neki mali iznis tipa 100 kn.

    Nemrem živit na dug. To me užasno opterećuje. Počela sam radit s plaćom cca 100 maraka. 10 sam svaki mjesec stavila sa strane.

  50. #3100
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam se recimo "šokirala" kad sam skužila da dobra večiba mojih frendova nema ušteđevinu za dva tri mjeseca npr. lockdowna ili neprimanja plaće.
    Tak da smatram da treba imati račun za štednju, pa majar mjesečno uplatit neki mali iznis tipa 100 kn.

    Nemrem živit na dug. To me užasno opterećuje. Počela sam radit s plaćom cca 100 maraka. 10 sam svaki mjesec stavila sa strane.
    Da, to i mene čudi.... Imala sam četiri godine staža kad mi je firma otišla u stečaj, a tome je prethodilo par mjeseci neredovitih plaća. Bila sam podstanar i gazdu nije zanimalo imam li ja posao i plaću. Za stanarinu je moralo biti. Ja sam spretna, pekla sam kolače za svadbe i prepravljala odjeću drugima za nofce. Iz tih vremena potječe i moja manija stvaranja rezervi za crne dane. Sad nemam za tim toliku potrebu, ali ostala je navika.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •