Stranica 2 od 109 PrviPrvi 12341252102 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 5426

Tema: antirecesijske mjere u vasem kucanstvu

  1. #51
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Da, da... mobitel i internet.

    Mobitel - mm ima prijavljenu mamu kao vip friend korisnika, tako da za razgovore s njom troši 0 kn (ja sam ipak bliže, pa mu to ne treba... ja imam isto tak svog tatu prijavljenog na isti način, pa možemo komunicirati bez ograničenja).

    Valja razmisliti i koliko pojede internet.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    internet pada zadnji bar kod mene

  3. #53
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Na poslu ne trošim baš ništa na hranu-odnosno ne kupujem u dućanu ili po kioscima.
    Dižem se ranije, skuham si gablec, dan ranije kad kuham uvijek skuham više, pa ponesem (mahunarke, žitaricu, što može prenoćiti). Slatkiše ne kupujem uopće, osim sladoleda maloj na igralištu. Meso jedemo samo što imam domaće (otprilike dvaput tjedno, i to ja ga ne jedem). Od mliječnih proizvoda kupuje se samo mlijeko, jer nitko baš i ne jede ni sir ni jogurt (ja uopće ne). Za pizzu kupim koliko mi treba i odmah se potroši.
    No, meni je boljka da kupujem organsko što mogu, a puno pojede i igralište kraj vrtića, pa ću definitivno morati smanjiti svakodnevni trampolin, sladoled, autiće, tobogan.. :/ Dva puta tjedno je na meniju i svježa riba, ali ajde, to nije strašno, jer ne uzimam skupu ribu.
    Robicu mala svu dobije, ja isto dobijem hrpetinu, muž nosi dok se ne podere I tako nekako guramo..

  4. #54
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Eto, niti ja se ne sjetim svega:

    - mobitel: MM i ja na istoj mreži, najmanji paket od 50 kuna, međusobno za 0,00 kuna
    - fiksni: u sklopu smo paketa televizija/telefon/internet što znači da imamo 60 tv kanala, razgovaram za 0,16 lipa koliko dugo želim (ne plaćam nikakvu pretplatu a plaćam samo spajanje poziva) i internet flat rate (koliko hoću i kada hoću) sve zajedno za 245,00 kuna mjesečno

  5. #55
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kod nas je telefon, mobitel i slično prevelika stavka. To moram smanjiti, ali to mi je isto nekak zadnja linija. Više ne idem na kave i to mi je jedini način komunikacije sa svijetom.
    Internet koristim uglavnom na poslu.

  6. #56
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Eto, niti ja se ne sjetim svega:

    - mobitel: MM i ja na istoj mreži, najmanji paket od 50 kuna, međusobno za 0,00 kuna
    - fiksni: u sklopu smo paketa televizija/telefon/internet što znači da imamo 60 tv kanala, razgovaram za 0,16 lipa koliko dugo želim (ne plaćam nikakvu pretplatu a plaćam samo spajanje poziva) i internet flat rate (koliko hoću i kada hoću) sve zajedno za 245,00 kuna mjesečno
    Ovo zvuči povoljno, koji su to operateri?

  7. #57
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Eh, da...

    Odustali smo od namještaja po mjeri za dnevni boravak i ko prstom u oko našli stol za računalo duljine 110 cm za 496 kn (mislim, svakako manje od 500) na nekoj rasprodaji. MM ga je sam sastavio.

    :D

  8. #58
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Inače, u sklopu antirecesijskih mjera već duuuugo ne kupujem knjige (osim djeci, pažljivo i s mjerom).

    Članstvo u knjižnici je 50 kn godišnje.

    Ovi naši maju i sasvim solidnu av zbirku (klasični filmovi, glazba) pa nam to zamjenjuje i videoteku. Jest da imamo 3 iskaznice u kući, ali jedna jedina prosječna knjiga iz knjižare košta kao godišnja članarina za nas troje u KGZ.

    A imaju i čitaonicu sa svim mogućim novinama i časopisima - raj za penzionere, ali povremeno se i ja zaletim, pogotovo dok su djeca na dječjem odjelu iste ustanove i dobro se zabavljaju.

  9. #59
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Eto, niti ja se ne sjetim svega:

    - mobitel: MM i ja na istoj mreži, najmanji paket od 50 kuna, međusobno za 0,00 kuna
    - fiksni: u sklopu smo paketa televizija/telefon/internet što znači da imamo 60 tv kanala, razgovaram za 0,16 lipa koliko dugo želim (ne plaćam nikakvu pretplatu a plaćam samo spajanje poziva) i internet flat rate (koliko hoću i kada hoću) sve zajedno za 245,00 kuna mjesečno
    Ovo zvuči povoljno, koji su to operateri?
    Nisam sigurna da to smijem javno....
    Imaš PP

  10. #60
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    mob - prelazim uskoro na Tele2 jer će mi biti više od duplo jeftinije

    špeceraj - zadnja 2 mjeseca ne idemo u veliki šoping i smanjili smo potrošnju za 1000 kn ..
    inače smo išli 2 puta po 600-800 kn + dućan u kvartu jer uvijek nešto fali i to mi je bilo previše love z ahranu od koje većinu bacim jer ne stignemo pojest ...sad idem svaki 2-3 dan i 2 puta tjedno na plac i ode nam mjesečno 1200-1500 kn

    knjige - knjižnica i posudba od frendova, malcu kupim ako baš neku zapikira al još je mali pa nema ekstra želja..

    odjeća/obuća -to oduvijek gledam na sniženjima

    suđericu/vešmašinu palim navečer

    pazim na cijene (mlijeko je u našem dućanu za kunu skuplje nego u Konzumu npr) a to prije nisam radila.

  11. #61
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    jedna od mjera je i "naručivanje" rođendanskih poklona :/
    tako da su mi prijateljice pokrpale rupe:
    jedna kupila čaše koje su se porazbijale
    druga maskaru
    treća knjigu koju sam jako željela
    četvrta natikače za plažu...

    da, morala bih skresati telefonske račune, ali kad mi je telefon nužan za posao :/

  12. #62
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Eto, niti ja se ne sjetim svega:

    - mobitel: MM i ja na istoj mreži, najmanji paket od 50 kuna, međusobno za 0,00 kuna
    - fiksni: u sklopu smo paketa televizija/telefon/internet što znači da imamo 60 tv kanala, razgovaram za 0,16 lipa koliko dugo želim (ne plaćam nikakvu pretplatu a plaćam samo spajanje poziva) i internet flat rate (koliko hoću i kada hoću) sve zajedno za 245,00 kuna mjesečno
    Ovo zvuči povoljno, koji su to operateri?
    Nisam sigurna da to smijem javno....
    Imaš PP
    smiješ

  13. #63
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Mi smo bas prestali ici u shopping kada su snizenja, jer to su nam bile najvece crne rupe. Kupili onda svasta, samo zato jer je jeftino.

    Inace, nemam puno manevarskog prostora za ustede. Vec duze kupujem namirnice u Lidlu, smanjili smo posjete Intersparu i Ippercoopu...

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    334

    Početno

    čitam i :shock: , svaka čast! ja pričam o receisji a nikako da počnem živjeti u skladu s njom!
    ono, idem kod kozmetičara, imam tetu čistačicu, redovito kod frizera na pramenove, ne znam koliko košta mlijeko, jogurt, kruh, pijem instant kavu i ne pitam koliko košta..ljetujem u hotelu s 4 zvjezdica i onda me zapeče savjest!!!halo? pa mogla bi i malo stat na loptu, jedina mjera je da više nama ručanja vani, nego lijepo skuhaj doma, zamrzni i jedi kroz tjedan, na to je fakat odlazilo brdo love. krema više ne mora biti za 400 kn, nego može i za 150, voće i povrće može i iz Konzuma...

    dijete?na njemu nemrem štediti, kad ga volim presvlačiti

    i vidim da se moram uklopiti u novonastalnu situaciji ali se pitam..koliko vi to mjesečno možete uštediti? ja i dalje mislim da mi kredit za stan je najveća stavka i da god da ja uzmem i odreknem se neznam čega, opet mi ostaje fini novci koje moram dati za stan...ne znam, sve ostalo mi se čini malo i beznačajno pa me zanima koliko možete uštediti kupujući ciljano, na akciji i slično?

  15. #65
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Mi smo povećali iznos koji svaki mjesec stavljamo sa strane.
    I također sam oročila svu štednju tako da ne mogu svaki put kad odem na sl. put manijakalno peglati Visu u "djutiću".

    Minuse smo već davno ukinuli, od kartica imam samo Amex.

    Svi troškovi koje imamo su nam jako veliki, no ukidati ih mi je too much ako nije nužno. Svaka čast štedljivim ženama, skidam kapu, no ja se "mjesečnog servisiranja sebe" nisam spremna odreći zasad.
    Međutim daleko najveći trošak mi je kredit za stan, a tu si ne mogu pomoći.

    Ušteda će nam biti ako upadnemo u vrtić i uštedimo na teti čuvalici.

  16. #66

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ja frizeru idem 3-4 put godišnje, odjeću i obuću kupujemo najnužnije.

    Ne kupujemo novine, ne pušimo, ne hodamo po kafićima. Na hrani jedino uopće ne štedimo. Veliki plus je i kaj mama ima vrt pa dobijemo dosta povrća.

    Platim svekrvi špeceraj zato kaj čuva malu. Nikakve čistilice ne dolaze u obzir, pogotovo zato kaj sam čula da neke žene koje čiste i peglaju po satu traže više nego što ja zaradim.

    Osim toga mislim da je žalosno da u državi u kojoj je navodno 18 % visoko obrazovanih i MM (všs) i ja (vss) imamo plaću manju od državnog prosjeka.

  17. #67
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    ajme kak prekrasno
    kaj si ti sve ovo http://public.fotki.com/vjesticica/sve-nase-igracke/ sama napravila???
    hvala, jesam, pravljenje igračaka me zabavlja

    dalji doprinos temi:
    telefon - mobilni na prepaid samo za sms i hitne razgovore; račun za fiksni je smijurija otkako smo prešli na WADSL; razgovore Bgd-BL obavljamo tako što me MM zove sa govornice (neuporedivo je jeftinije).
    internet trenutno 0KM :D zahvaljujući vrlo zgodnom poslovnom dogovoru
    naručivanje poklona kod nas odavno funkcioniše, između nas dvoje, pa onda i sa porodicom. Kod mojih je otišlo i korak dalje. Znajući koliko sam teška za poklone daju mi novce (a onda ja skupljam, skupljam, skupljam, i kupim šiveću mašinu ) Sad se običaj prenio i na šmizi, za novce od rođendana dobila je AS, cipele, i još je preostalo
    tetu čistilicu/peglalicu nemamo, to obavljamo sami
    šmizi čuva baka, neće da čuje za nikakve novce, pa odnesemo pun ceker s vremena na vrijeme ("da dijete jede" )
    ostavljanje sa strane se podrazumijeva, što više, to bolje, to obavljam trajnim nalogom, da novce i ne vidim. Zato smo u stanju pazariti nešto krupno, uz popust na kešovinu, naravno
    Minus u banci imam, i tek sam nedavno "uletjela" za cijenu povratne karte. Inače ga nikad ne koristim. Mrzim kad sam dužna.
    račun za struju se uvijek vrti oko slične cifre, mi imamo "srednju cijenu" (nema jeftina-skupa), što meni više odgovara, jer mogu popaliti sve mašine da rade kad meni odgovara (po danu).
    dopisaću još ako se šta dosjetim

  18. #68
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa
    Svaka čast štedljivim ženama, skidam kapu, no ja se "mjesečnog servisiranja sebe" nisam spremna odreći zasad.
    pa zašto bi se i odricala ako ne moraš?
    svatko ima neku svoju "posljednju Bastionu" koja će "pasti".
    moja je bila spremačica; radije sam se odrekla i frizera i godišnjeg i druženja i izlazaka, nego nje.
    a onda je ipak i ona morala otići.

    ali, sve će to jednom opet krenuti uzlazno, vjerujem kako je ovo trenutna kriza.

  19. #69
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Eto, niti ja se ne sjetim svega:

    - mobitel: MM i ja na istoj mreži, najmanji paket od 50 kuna, međusobno za 0,00 kuna
    - fiksni: u sklopu smo paketa televizija/telefon/internet što znači da imamo 60 tv kanala, razgovaram za 0,16 lipa koliko dugo želim (ne plaćam nikakvu pretplatu a plaćam samo spajanje poziva) i internet flat rate (koliko hoću i kada hoću) sve zajedno za 245,00 kuna mjesečno
    Ovo zvuči povoljno, koji su to operateri?
    Nisam sigurna da to smijem javno....
    Imaš PP
    smiješ
    Thx!
    Dakle:
    Mobitel - VIP.net, najmanja pretplana tarifa 50, sa mužem razgovaram za 0,00 kuna (jer mi je to najveća stavka, čujemo s dnevno barem 2-3 puta)

    Telefon/internet/televizija - B.NET: paket 3D (i jako smo zadovoljni uslugom)

  20. #70
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Pokloni! Prijateljice mi nisu dobile poklone.
    Zaboravila sam reći da ja jedva čekam da se stvori klima kad ću opet moći uživati u zarađenom, ali moram priznati da ću iz ove situacije ponijeti i nešto korisno i što me zauvijek promijenilo.
    Ništa me ne boli kao bačena hrana kojoj je prošao rok ili voće i povrće koje je isturnulo, jer baš taj tjedan nismo bili doma koliko sam mislila. Mislim bolilo me i tada u teoriji, ali nije me se to toliko dojmilo da bih sjela i razmislila što učiniti da se bacanje ne dogodi. Shvatila sam da je do toga dolazilo zato što bih obavljala subotnji veliki šoping, umjesto svaki dan po malo i točno ono što nam treba.

  21. #71
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Ne palim klimu u autu, i odjednom mi rezervoar puno duže traje. 8)
    Imam onu staru kod koje se ne može narihtati temperatura. Trošio je ko lud.
    Ovo ostalo tako i tako nisu moji troškovi. Ne sjedim po kavama jer mi je skupo, rađe si kupim sok u dućanu. Ne pušim, ne jedem sladoled. Djeci kupim sladoled u dućanu pa ga onda uzimaju iz frizera. Nije velika ušteda, ali ipak.

  22. #72
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Onaj tko želi nešto uštedjeti (ili bar razvući od mjeseca do mjeseca) trebao bi krenuti Tvitičinim stopama, ja prva.
    Tvit, svaka čast!

    Jedino što sam ja do sada osvijestila je da na rasprodajama, ovim ljetnim i onim zimskim, nakupujem masu stvari koje inače ne bih ni u ludilu.
    Dijete mi stvari preraste, a ja prosljeđujem robu jednom obučenu. :/
    Na ovoj rasprodaji kupila sam svega par stvari, ali samo zato jer su nam bile nužne. Prolazim pored trgovina s oznakom -50%, srce me moje boli , ali ne ulazim.
    Nemam ja više love za to, valja živjeti.

  23. #73
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Što se tiče štednje imam pitanje.
    Mi smo npr. u dosta velikom minusu, ali plaćamo i stambenu štednju i životna osiguranja x 3, i imamo nešto novaca sa strane na računu. Da li to sve ima smisla? To su nam jedina ulaganja, ostalo su samo troškovi. Ali da li se to isplati, da li nam kamate za minus pojedu ove "pozitivne kamate"? Da li bi bilo pametnije sanirati tim novcima minus, pa opet od nule? :/

  24. #74
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Što se tiče štednje imam pitanje.
    Mi smo npr. u dosta velikom minusu, ali plaćamo i stambenu štednju i životna osiguranja x 3, i imamo nešto novaca sa strane na računu. Da li to sve ima smisla? To su nam jedina ulaganja, ostalo su samo troškovi. Ali da li se to isplati, da li nam kamate za minus pojedu ove "pozitivne kamate"? Da li bi bilo pametnije sanirati tim novcima minus, pa opet od nule? :/
    Financijski isplatljivije da, pametnije ne (pod uvjetom da ste iole slični nama).
    Puno je vjerojatnije da ćeš ponovo nabiti minus nakon što ga jednom iskoristiš nego da ćeš nadoknaditi ušteđevinu kojom si zatvorila minus i ne ući ponovo u njega.

    Meni je nekako logičnije nastaviti sa štednjom, a npr. svaki mjesec 1000kn smanjiti minus - tako sam ga ja uspjela zatvoriti (nakon mukotrpnih godinu dana i na kraju mamine donacije).

  25. #75
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    zatvoriš umjesto iskoristiš

  26. #76
    Cookie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    312

    Početno

    Mene bi jako zanimalo koliko od vas provodi mjere štednje zato jer mora uslijed promijenjene financijske situacije (netko u obitelji dobio otkaz, smanjili mu plaću, narasla rata kredita i slično), a koliko ljudi je samo vođeno općenitim baukom recesije koji nas svakodnevno zaskače iz novina i televizije.

    Nama se prihodi nisu promijenili - zasad, ne znači da i neće - i ja iskreno ne vidim nikakav razlog za neku drastičnu štednju u našoj obitelji i kućanstvu dok se to ne dogodi. Dapače, mislim da je za ekonomiju u cjelini jako loše ako se sad odjednom svi sjete štedjeti. Da se razumijemo, ne mislim da bismo se trebali razbacivati novcem. Ali isto tako ne mislim ni da bi se sad odjednom svi trebali odreći svega. Recimo, sad odjednom odlučim da više neću piti sok nego samo vodu. I Vindiji opadne prodaja sokova. Vindija zbog toga sreže plaće svojim radnicima ili ih određeni broj čak i otpusti. Posljedično oni imaju manje novaca, pa neće od moje firme kupiti zavjese. Posljedično pada promet mojoj firmi pa se i meni smanjuje plaća i ja dobivam otkaz. I tako u krug. Ovo je potpuno fiktivan primjer; ja nit' pijem sok nit' prodajem zavjese. Ali me strah upravo takvih učinaka recesije.

  27. #77
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa
    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Što se tiče štednje imam pitanje.
    Mi smo npr. u dosta velikom minusu, ali plaćamo i stambenu štednju i životna osiguranja x 3, i imamo nešto novaca sa strane na računu. Da li to sve ima smisla? To su nam jedina ulaganja, ostalo su samo troškovi. Ali da li se to isplati, da li nam kamate za minus pojedu ove "pozitivne kamate"? Da li bi bilo pametnije sanirati tim novcima minus, pa opet od nule? :/
    Financijski isplatljivije da, pametnije ne (pod uvjetom da ste iole slični nama).
    Puno je vjerojatnije da ćeš ponovo nabiti minus nakon što ga jednom iskoristiš nego da ćeš nadoknaditi ušteđevinu kojom si zatvorila minus i ne ući ponovo u njega.

    Meni je nekako logičnije nastaviti sa štednjom, a npr. svaki mjesec 1000kn smanjiti minus - tako sam ga ja uspjela zatvoriti (nakon mukotrpnih godinu dana i na kraju mamine donacije).
    Otprilike i ja tako razmišljam, ali smanjenje minusa mi je znanstvena fantastika.

  28. #78
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Ja ne znam što bih mogla još uštedjeti od ovoga kako sad živimo (i to već godinama).
    Na hranu puno ne trošimo, pije se voda, živi se uglavnom na povrću s placa, meso jednom tjedno (ako i to!), u frižu glavno da ima putra i pekmeza (sad i pekmeze radim sama), sve se kupuje ciljano, znači svaki dan idem u nabavu i kupujem za taj dan, eventualno i za sutra. Djeca ne jedu slatkiše, nisu nekakvi potrošači.

    Ne izlazimo van, prije smo znali i u restoran na ručak, ako popijemo kavu, a i to je rijetko jer s malim migavcem to je mišn imposibl. Ne pušimo, ne kupujemo novine, odjeća se kupuje dva puta godišnje (sezonski, rasprodaje) i to ako je stvarno potrebno.
    Prije sam znala kupovati knjige, sad ih samo gledam. Frizerki u zadnje vrijeme vrlo rijetko jer ne znam kam ću s malim.

    Najviše se troši na benzin i aute (redoviti servisi), pogotovo MM kojem je auto nužno prijevozno sredstvo do posla (tu ne možemo ništa mijenjati).

  29. #79

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj Cookie prvotno napisa
    Mene bi jako zanimalo koliko od vas provodi mjere štednje zato jer mora uslijed promijenjene financijske situacije (netko u obitelji dobio otkaz, smanjili mu plaću, narasla rata kredita i slično), a koliko ljudi je samo vođeno općenitim baukom recesije koji nas svakodnevno zaskače iz novina i televizije..
    Meni nedavno isplatili plaću za svibanj, za lipanj će biti 25 % manja, a za srpanj minimalac za koji mogu moliti oče naš da ga uopće dobijem. Tražim drugi posao, ali sad prek ljeta teško da ću ga naći...

  30. #80
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    jedna od antirecesijskih mjera u nasoj kuci je smanjenje broja vikend odlazaka na more!!

  31. #81
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    potpisujem mariu71 za dodatni posao i Internet kao "zadnju obranu" luksuza u mojoj kući.

    mi smo počeli s antirecesijskim mjerama, jer su nam primanja drastično pala kad sam bila na prvom porodiljnom, a nastavljamo jer su u međuvremenu MM-u primanja smanjena za oko 15 %, zato što očekujem dodatni pad naših ukupnih prihoda za oko 20 % zbog štednje u firmama u kojima radimo i zato što ću ja uskoro opet na porodiljni.

  32. #82
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Čak i ako čovjek ne misli da mu se nešto drastično promijenilo u prihodima, nikad ne znaš (ne samo u vrijeme recesije, nego i inače) hoće li se to promijeniti.

    I zato - ja nekako uvijek gledam da u čarapi imam za preživjeti 3-4 mjeseca bez prihoda (ne u raskoši, ali preživjeti = za hranu, za režije i ostale stvari koje smatramo nužnima) dok se ne snađemo.

    Što znamo raditi? Svašta...

    Za slučaj da ostanem bez posla, mislim da bih učinila slijedeće:
    - pokušala naći drugi posao u struci (na polovici sam radnog vijeka tj. imam puno poznatih, ali opet... nisam u cvijetu mladosti tak da čovjek nikad ne zna)
    - stalno me kopka pomisao da otvorim neku dopunsku djelatnost, ali ništ po tome ne poduzimam...
    - ako stvarno dođe do grla - peglam, perem i čistim (ali to zna svatko, pa je tržište jako upitno jer vidim da mnogi odustaju od teta čistilica) a i čuvam djecu, pečem kolače, prepravljam odjevne predmete itd. Nisam baš ko Vještičica, ali da moram, prisjetila bih se i šivanja i pletenja... i radila sam to kad je trebalo.

    Ne bojim se takve situacije AKO ME ZDRAVLJE POSLUŽI, ali bi me bilo strah iz više razloga nekakve bolesti ili ozljede koja bi me na dulje onesposobila za zaradu. Ali za takve situacije služi osiguranje.

    Da imam malo više para, kupila bih neki mali stan za rentanje.

  33. #83
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj Cookie prvotno napisa
    Mene bi jako zanimalo koliko od vas provodi mjere štednje zato jer mora uslijed promijenjene financijske situacije (netko u obitelji dobio otkaz, smanjili mu plaću, narasla rata kredita i slično), a koliko ljudi je samo vođeno općenitim baukom recesije koji nas svakodnevno zaskače iz novina i televizije.
    Mi smo počeli štediti radi ovog drugog - hvata me paranoja od uzastopnog ponavljanja "kriza, recesija...".
    primanja su nam se čak nešto povećala, a i MM je počeo tu i tamo raditi još i honorarno. No, svejedno imam traumu da što ako propadne firma, država, roditelji bankrotiraju, banka povisi kamate na 20%..

  34. #84

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    334

    Početno

    cookie, uzela si mi pitanje iz usta? točno to! koji je razlog štednje, sadašanja situacija u kojoj ste se našli ili problemi koji su vas sada zadesili ili radi onoga što mislite da bi se moglo dogoditi u budućnosti?baš me to zanima...

  35. #85
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Ja JOŠ UVIJEK glumim noja, zajedno s mužem.
    Rasprodaje me udare u glavu, pa za par dana plačem od muke, jer sam kupila mnogo nepotrebnih stvari. Edit-ne nepotrebnih, nego stvari koje nisu NUŽNE. Pa mi je tu uzor AM (Adiomare, ne Avenue mall! ), iako , srce me boli već od same činjenice da moram živjeti tako da kupujem samo NUŽNO, jer u protivnom samo tonemo u minus i dočekujemo plaću s par kuna u novčaniku
    Štednja, iliti stavljanje sa strane mi je živi SF, totalno sam neorganizirana u trošenju, a trošimo gotovo isključivo na
    1. hranu
    2. Ivanovu odjeću, obuću, igračke- ne mogu odoljeti
    3. auto
    4. mobitele
    tim redoslijedom, otprilike.
    Zadnja crta obrane u našem slučaju je GO na moru, koji debelo prelazi, ne naše sadašnje mogućnosti toliko, koliko one koje su nam očito izvjesne na jesen
    Zato sam odlučila do 01. 09. nastaviti s guranjem glave u pijesak, a kasnije ćemo rezati-bar da nam ljeto prođe koliko-toliko bez stresa...

  36. #86
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj marka99 prvotno napisa
    cookie, uzela si mi pitanje iz usta? točno to! koji je razlog štednje, sadašanja situacija u kojoj ste se našli ili problemi koji su vas sada zadesili ili radi onoga što mislite da bi se moglo dogoditi u budućnosti?baš me to zanima...
    evo ja ću ti ovako odgovoriti - imamo prosječna primanja, nisu se smanjila. troškovi isto - prosječni.
    nismo ne znam kako rastrošni, ali štednja mi, što se kaže, nije u krvi. nismo gledali prije na cijenu mlijeka, ovo o čemu tweeti priča - često se znalo desiti, bacanje hrane i sl., na kave smo išli i kad treba i kad ne treba, jeli smo i prije rijetko vani, ali kad bi mi došao gušt, jeli smo vani. tu i tamo koji komad robe, tu i tamo koji komad kozmetike, tu i tamo frizer, tamo i tu koje putovanje.

    dok se imalo se trošilo, zadnjih par dana u mjesecu se prisilno "štedjelo".

    e, sad se ovaj broj tih zadnjih dana u mjesecu nekako povećao.

    pa oću-neću, moram smanjiti troškove. :/

  37. #87
    Žabica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    715

    Početno

    Ih i kod mene ovaj vikend MM uhvatio piliti o recesiji, rezanju troškova.
    Na kraju sam plačući vikala i proklinjala život di si ne mogu kupit kremu od 190kn i puder od 280kn, znam točno cifre jer ih je uporno ponavljao, da, da, imamo tablicu sa troškovima koja mu služi da čačka po njoj kad nestrpljivo čekamo plaću. Ne mogu reći da nemamo, al MM toliko brije da bi čovjek da ga sa strane čuje pomslio da nemamo za kilu kruha. Al zato gospodin regularno frkće nosom ako tjestenina nije Barilla .
    A sad da se vratim temi, odlučili poduzeti, smanjiti moj račun za mob , smanjiti kavice, izlete i gluparije di potrošimo hrpu love sasvim nepotrebno.
    Odlučio mi je oduzeti Quatro sladoled , ok, ovo će dobro doći mojoj okrugloj liniji.
    Odlučili spremati više love na stranu, za zlu ne trebalo. Kupovati manje čipseva i gluposti jer su na akciji.

  38. #88
    Žabica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    715

    Početno

    Citiraj marka99 prvotno napisa
    cookie, uzela si mi pitanje iz usta? točno to! koji je razlog štednje, sadašanja situacija u kojoj ste se našli ili problemi koji su vas sada zadesili ili radi onoga što mislite da bi se moglo dogoditi u budućnosti?baš me to zanima...
    Razlog štednje ono što bi se moglo dogoditi, ali i panični MM koji je sav ufuran u antirecesijske mjere.

  39. #89
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Čak i ako čovjek ne misli da mu se nešto drastično promijenilo u prihodima, nikad ne znaš (ne samo u vrijeme recesije, nego i inače) hoće li se to promijeniti.
    Potpis.

    Meni je plaća smanjena - ne puno, ali je. Osim toga, cijene rastu, pa čak i da je ostala nepromijenjena, ne bih više mogla kupiti istu količinu stvari za istu svotu novca.

    Što se tiče naše štednje, u zadnje vrijeme nismo uveli ništa posebno novo, ali već duže vrijeme pazimo da ne trošimo nepotrebno, otprilike ovako:
    - novine i časopisi (osim za godišnji) se ne kupuju
    - Fioni svake godine kupim na sniženju odjeću za iduću godinu i pri tome uštedim oko 50% originalne cijene, a Flora nosi Fionine stvari (osim cipela)
    - ako mi neka hrana ostane u frižideru, ja lijepo odem na Coolinariku i potražim recept kojim bih je mogla iskoristiti
    - prebacila sam se na povoljniju kozmetiku (godinama sam koristila Clinique puder, a sad sam si kupila Sephorin, dvostruko jeftiniji; vjerna sam Chanelovoj maskari, ali kad se potroši ova koju koristim, iduća će ipak biti povoljnija, itd.)
    - na sreću, imamo dovoljno prostora, pa kad vidim da je nešto što i inače koristimo na akciji, kupim veću količinu (npr. prošli tjedan sam pronašla paste za zube na akciji za 50% i kupila četiri komada - to radim sa svime što se ne može pokvariti)
    - ne koristim nikakve dodatke protiv kamenca za perilice, svaki pošteni majstor će vam priznati da su besmisleni
    - ako trebam neku odjeću ili obuću, strpim se do rasprodaje
    - ne kupujem u kvartovskom dućanu, jer je bolesno skup (Diona )
    - kruh kupujem integralni i jedemo ga danima, ne baca se
    - ne kupujem skupo voće, npr. prve trešnje koje koštaju bezobrazno puno, nego pričekam tjedan-dva da se cijene unormale
    - ne kupujem više u Mercatoru, jer je osjetno skuplji od većine ostalih dućana (empirijski dokazano usporedbom cijena proizvoda koje koristimo - napravio je mm Excellicu, u njoj sve lijepo piše)

    To je manje više to.

    Inače, što se tiče štednje, ljudi obično očekuju da odmah moraju uštedjeti puno, a to je daleko od istine. Štedi se na sitnicama (kuna tu, kuna tamo), ali je tajna u tome da ušteđeni novac ne potrošimo na nešto drugo. Recimo, to je dosta dugo bila moja slaba točka - rekla bih sama sebi "ja ne pušim i štedim nekoliko tisuća kuna godišnje, pa si mogu priuštiti..." i na taj način zapravo potrošila otprilike jednako novca kao da pušim. Kad sam to osvijestila, prestala sam tako bezglavo trošiti i odmah se osjeti razlika.

    Postoji priča (ekonomisti će znati) o aviokompaniji koja je bila u dugovima i sve što je napravila bilo je da je izbacila maslinu iz obroka (!). Na toj sitnici je uštedjela milijune dolara godišnje. Dakle, mala ušteda + nešto što se često ili stalno koristi + dug period vremena + stavljanje ušteđenog novca na stranu, a ne njegovo trošenje = konkretna ušteda.

  40. #90
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Sve ovo što ste navele kao antirecesijske mjere je moj stil života. Što mogu, genetski feler. Sjećam se da sam na onom topicu o troškovima za režije imala puno manju mjesečnu nego većina. Tako da zaista ne znam na čemu bi više uštedjela.
    A i nemam puno prijedloga, gotovo sve ste već nabrojale.
    Jedino čega se odričem da ove godine ne putujem autoputom, već starim cestama.
    Neki dan sam ponovno otkrila dobri stari Vim. Sve oriba, a jeftin.
    Voće i povrće uvijek samo sezonsko, sokovi i pekmezi samo home made.
    I naučila sam spremati blitvu na 1001 način jer je imamo toliko da će kuću progutati 8) pa ručak bude ultrajeftin, npr. zeljanica.

  41. #91
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    Što mogu, genetski feler.
    Nije to feler, nego baš suprotno, možeš biti zadovoljna što si takva.

    Recimo, ja još iz roditeljskog doma imam naviku da se svjetla gase pri izlasku iz prostorije, da se voda ne ostavlja da curi kad nije potrebna, da se televizor gasi... I tu, recimo, moram ratovati s mm-om, kojem je stand by jedina opcija gašenja uređaja.

  42. #92
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Ma znam Sanja, zadovoljna sam ja jer znam da mnoge stvari danas ne bi imala da drugačije (ili da su moji roditelji drugačije) gospodarim novcem. Jedino frustrira kada bi htio uštedjeti, a čini ti se da više nemaš na čemu.

  43. #93
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Da i ja sam imala "problema" s MM. Sve dok mu nisam pokazala koliko mi mjesečno trošimo na režije, a koliko troše drugi, sa već spomenutog topica ovdje na forumu.

  44. #94
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ja kad čitam ovo što vi nabrajate--pa ja to nikad nisam ni trošila. Mi imamo solidna primanja, al pojedu nam ih krediti za stan, auto i osnovni namještaj (aparate i sl), tako da nikad nismo imali čistilicu i ino, oduvijek pazimo na cijenu hrane, uvijek smo kupovali povoljnu robu, velim...da se rješimo kredita nekim čudom, evo inflacijom npr
    eh.

  45. #95
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Svaka cast za meso 1-2x tjedno.
    Mene bi se muz odrekao da nema mesa gotovo svaki dan za rucak (uz iznimku dana kad jedemo nekakvu tjesteninu).

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    povrće je skupo skoro kao i meso, da nema vrta tj da se ne ogrebem za tikvice i ostalo- na tanko bi kakili

  47. #97
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nama se plaće nisu smanjile (ali velika je vjerojatnost da hoće, u mojoj firmi su već smanjivane plaće); ali imamo kredit kojega rata raste jer rastu kamate, a povremeno i tečaj. Osim toga, ja jednostavno primjećujem da novaca imam manje - npr. mi nismo imali stalnu pomoć u čišćenju, nego povremenu, a sad kad sam htjela pozvati čistačicu jednostavno sam shvatila da nemam za to novaca. I naravno, brinem za budućnost, tako da smo npr. odustali od kupnje novog auta iako bi nam bio jako potreban.

  48. #98
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    Jedino frustrira kada bi htio uštedjeti, a čini ti se da više nemaš na čemu.
    ja stalno istražujem na čemu bi mogla prištedjeti. mene frustrira kad uspijem i uleti mi potpuno nepredviđeni trošak, neko vjenčanje, rikavanje nekog kućanskog aparata i sl.

    a riba je skuplja i od povrća i mesa :/

  49. #99
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    Jedino frustrira kada bi htio uštedjeti, a čini ti se da više nemaš na čemu.
    Razumijem te.

    Prije par mjeseci sam negdje čitala da se najviše štedi na onom što se na engleskom zove lifestyle choices, znači, na stvarima koje nam nisu potrebne, ali ih kupujemo više zbog stila života nego zbog nužde.

    Naravno, članak je bio namijenjen štednji u trulom kapitalizmu , pa uglavnom predlaže stvari kojih su se naši ljudi već odavno odrekli, a neke nikad ni nisu imali, ali neke stvari i nisu tako nerealne za naše uvjete. Recimo, međunarodna istraživanja pokazuju da je voda iz vodovoda češće bolja od flaširane (i strože kontrolirana), tako da je kupovina flaširane vode recimo jedan takav lifestyle choice na kojem se može uštedjeti prilična svota. Zatim, posjedovanje dva auta u obitelji - ili čak jednog ako se taj auto koristi isključivo za gradske vožnje. Kad se usporedi cijena registracije, osiguranja, tehničkog pregleda i amortizacija s cijenom godišnje karte za javni prijevoz, razlika je i više nego očita. Pa posjedovanje prevelikog auta (skupa registracija + velika potrošnja) u usporedbi s manjim. Zatim su u članku predložili odustajanje od peciva i kupovinu kruha - kad se izračuna jedinična cijena, ispada da kila peciva košta petnaest-dvadeset puta više od kile kruha. Općenito treba paziti na jediničnu cijenu: znači, ne kupiti tri mala jogurta, nego jedan veliki. Puding ne kupovati gotovi, nego kupiti prašak, mlijeko i sam ga napraviti. I tak, u tom stilu.

    Eh, da ti ne zaboravim odgovoriti u vezi mm-a i uređaja. On inače nije ni najmanje rastrošan, dapače, obavezno kupuje štedne žarulje, pazi na dosta toga, vodi tablice potrošnje, ali negašenje telke i kompjutora mu je slaba točka.

  50. #100
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    bas to, nama jucer auto pojeo 500 kn

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •