Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Mjerenje trbuha - cm = tjedni trudnoce

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno Mjerenje trbuha - cm = tjedni trudnoce

    Imam pitanje... u prvoj trudnoci mjerili su mi trbuh i cm su mi odgovarali tjednima trudnoce... doduse to vrijedi samo u nekom periodu, ako se ne varam, ali ovaj put trbuh mi je ogroman...
    Sad sam u 29. tjednu i velicina maternice mi je 34-35 cm :shock:
    Vrijedi li to samo za prvu trudnocu (pa mi zato ovaj put dr to ne mjeri) ili ovaj dr to uopce ne mjeri... tko zna?


    Ajde cure koje znaju nabacite neki info...

  2. #2
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    meni moja nikad ne mjeri jer kaze da nije bitan opseg trbuha jer se svakoj zeni maternica drugacije prosiri. meni npr nije toliko otisla na van pa imam stvarno mali trbuh, ali je zato od skroz nisko dolje, i sastrane u biti preko rebra.

  3. #3
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    ni meni ne mjere trbuh/maternicu na pregledima.
    pretpostavljam da mislis na uzv mjerenje maternice, a velicina trbuha u odnosu na tu mjeru moze varirati bas kako je BebaBeba rekla.

    ja si sama doma mjerim opseg trbuha, i muz me fotka svaki tjedan, cisto da imam sebi za evidenciju a i uspomenu

    i evo sada sa 22 tjedna opseg trbuha mi je 93 cm.
    a kolika mi je maternica nemam pojma.

  4. #4
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Gle zaboravila sam dio posta napisat :/

    Htjela sam rec da meni nikad nije spominjala ni to mjerenje maternice, valjda ona to prati ultrazvukom, ma dok mi nis ne spominje znam da je dobro tako da me ni ne opterecuje

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    trbuh se meri od dna do ispod grudi, po duzini da bi se doznali tjedni trudnoce. ne obem trbuha. obim trbuha se mjeri da se zna dali trbuh raste ili ne. u doba pre uzv-a to je bio klasican pristup pracenja trudnoce.
    *
    smedja, ne znam kako ide u 2 ili 3 trudnocu, ali kod mene je 1cm=1 tjedan trudnoce. moja doktorka je pocela to mjerenje nakon 28tj.
    a mama mi je rekla od pocetka pa sam tako radila.

  6. #6
    sretna35 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,110

    Početno

    stvarno sam se pitala čemu ta mjerenja metrom kad je sve tako nesigurno: da li su baš izabali isto mjesto (jednoj mojoj ponanici bio trbuh svaki dan drugačiji dok doktor nije flomasterom zacrtao mjesto gdje će vršiti mjeranja), naše različite širine i opsezi trbuha prije trudnoće itd

    mislim da UZV daje puno preciznija mjerenja

    ovako doma za štos i mjerenje kako se trba razvija može biti sasvim OK

  7. #7
    mayah avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Poluotok
    Postovi
    61

    Početno

    Citiraj Arkana10 prvotno napisa
    trbuh se meri od dna do ispod grudi, po duzini da bi se doznali tjedni trudnoce. ne obem trbuha. obim trbuha se mjeri da se zna dali trbuh raste ili ne. u doba pre uzv-a...
    ovako su i meni rekli da se mjeri, iako nisam probala, ne igra mi ulogu,
    osim kao neki kuriozitet. vjerojatno si na to mislila

  8. #8
    sweetmint avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    574

    Početno

    I meni dr na svakom pregledu mjeri od dna do ispod grudi i s time usporedjuje tjedne trudnoce i stvarno odgovara.
    U prvoj trudnoci mi je mjerenje uvijek bilo manje za tjedan od trudnoce i stvarno je tako i bilo.

  9. #9
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Citiraj Arkana10 prvotno napisa
    trbuh se meri od dna do ispod grudi, po duzini da bi se doznali tjedni trudnoce. ne obem trbuha. obim trbuha se mjeri da se zna dali trbuh raste ili ne. u doba pre uzv-a to je bio klasican pristup pracenja trudnoce.
    *
    smedja, ne znam kako ide u 2 ili 3 trudnocu, ali kod mene je 1cm=1 tjedan trudnoce. moja doktorka je pocela to mjerenje nakon 28tj.
    a mama mi je rekla od pocetka pa sam tako radila.


    Znam za prvu trudnocu da mi je sve islo dobro, a tuka sad kad sam mjerila nekako sam polusjedila
    Kad sam legla, kako su mi prije i mjerili u bolnici, izmjerila sam 30-31, a stojecki 37-38

    Smatram da je to mjerenje metrom puno bolja metoda od gledanja UZV na svakom pregledu sto mnogi privatnici upraznjavaju... vjerujem da mnogo njih zbog gramzivosti, a neki i iz nekog cudnog uvjerenja...

    Meni je u prvoj trudnoci tako mjerio trbuh Dr Zlopasa, kao i svim ostalim rizicnim trudnicama, a UZV je radio rijetko, jer je smatrao da cesce ne treba... tako da vjerujem da je to sasvim dovoljno...

  10. #10
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    jel iam negdje na internetu nekakva tablica da se moze ravnati po njoj kad se doma mjeri?

  11. #11
    sweetmint avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    574

    Početno

    Ne znam da li ima tablica ...ali je to vrlo jednostavno, legnes u ravan lezeci polozaj i izmjeris od dna do zavrsetka trbuha...i cm manje/vise odgovaraju tjednima trudnoce.

  12. #12
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Meni je izmedju 34 i 35 cm

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    ako je po tome gledano ja mogu odmah da se porodim, a to je 2 meseca pre vremena.

    nisam se ugojila nista nigde osim sto mi raste stomak. znaci nije od debljine.
    a takodje ne spadam u trudnice sa velikim stomakom
    od pocetka sam se ugojila 7 kg a u osmom sam mesecu.

    nisam sigurna u pouzdanost tog merenja stomaka

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    aha, treba u lezecem polozaju.
    ja stajala..

  15. #15
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Ja sam slučajno nabasala na jednoh gin iz Petrove, stara škola a o prvo izvadio metar i mjeri trbug ja zinula, nisam mi to nikad prije radili, i bilo je točno 30.cm - 30 tj.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    pa od kojeg tjedna se to radi, ja danas sama mjerila, najmanje 27 cm, a 22 tjedna.?

  17. #17
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    nemam pojma, meni je to radio sad u 30.tj. i nije skroz do rebra mjerio nego je onak s rukom odredio do kud je maternica, pitao me jel žulja, i kad sam ja erkla da da onda je od tu mjerio

  18. #18
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Dakle, mjeri se lezecki, i to ne mjeri se trbuh nego maternica...
    Dno maternice se obicno vec vrlo rano poklapa s vrhom pubicne kosti, ali vrh nije na vrhu trbuha nego gdje vec je... dr i babice to znaju napipati...
    Do nekih 30 tj vrh maternice nije na vrhu trbuha nego nize... tek malo iznad pupka... ako mozete to same napipati super, ako ne onda dobijete krive rezultate

  19. #19
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    malo mi se cini neprecizno da si same tako mjerimo, ne mislite li?
    aj bas cu sutra na pregledu pitat doktora za ta mjerenja.
    i sigurno ce mi napraviti uzv mjeru jer me svakih 4 tjedna pregledava na uzv, mjeru bebu, pa moze i maternicu.
    ziher je tocnije neg prek trbuha.

  20. #20
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Citiraj argentina prvotno napisa
    i sigurno ce mi napraviti uzv mjeru jer me svakih 4 tjedna pregledava na uzv, mjeru bebu, pa moze i maternicu.
    ziher je tocnije neg prek trbuha.
    Izgleda da smo se nesto krivo shvatili... ovo mjerenje sluzi da se vidi jel maternica raste otprilike kako bi trebala, tj da li beba raste koliko bi trebala (buduci da beba rasteze maternicu). Potjece vjerujem iz vremena kad UZV-a nije bilo i mislim da je odlicna alternativa uzv-u

  21. #21
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    nismo se krivo skuzili
    tocno tako sam shvatila.

    evo bila na pregledu i dr mi pokazao i izmjerio da ja vidim kako se to nekada radilo kad nije bilo uzv-a.
    ja sam 23. tjedan, a tiba mi je 25-26 cm.
    iako - svi mi vele da mi nije bas velika skemba a i ja imam taj dojam.
    al dobro, sad se vise necu opterecivati s tim

  22. #22
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    a sto ako je netko buci buci ko ja od pocetka trudnoce?

    mislim da nije bas pretjerano pouzdana ta metoda...

  23. #23
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    pa da, bas to velim.
    nemre to bit isto ko i uzv mjere.

    prekjucer mi ginic mjerio, da mi pokaze
    imam 25-26 cm, a u 23 tjednu sam.

    ma nebum si to vise mjerila i zadavala si glavobolje s centimentrima, ionak svako malo skuzim da nemrem obuc nekaj od obleke :/

  24. #24
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    prvo, ne pretjerujte s UZV....nije nikada dokazano da UZV ne škodi...

    a drugo...ni sam UZV ne daje točne podatke, nego su to samo pretpostavke...i uvjek piše +- toliko i toliko...a mjerenje trbuha, odnosno maternice je jedna od najmanje inventivnih pregleda i daje otprilike pouzdane pretpostavke koji tjedan trudnoće je...i koliko sam svatila doktori koji rade u trudničkim ambulantama u bolnicama odnosno sestre na pregledu mjere metrom trbuh...jedino privatnici misle da su najpametniji i da jedino UZV može reći jel nešto valja ili ne...

  25. #25
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    slazem se da u nicem ne valja pretjerivati ali uzv mi izgleda daleko pouzdaniji, jer osim odredjivanja tjedana trudnoce daje uvid i u puno drugih stvari, ali o tome se vec vrsi rasprava na nekom od pdf-a...

  26. #26
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Evo meni je u ponedjeljak na pregledu ginekologica prvi puta mjerila trbuh tj maternicu. I bilo je tocno 36 cm

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    210

    Početno

    meni nitko nije mjerio trbuh...možda jer je bio toliko ogroman

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •