Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 176

Tema: jos jedan informativni listic?

  1. #1
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno jos jedan informativni listic?

    ponukana komentarima u clancima, radiju itd, evo prijedloga za neki mozda informativni listic, pa pliz komentirajte, sto bi dodali, sto bi izbacili, prijedloge za jos neke tocke itd... i posebno, ako sam navela nesto netocno, pliz ispravite.



    Da li je neplodnost bolest?
    Svjetska zdravstvena organizacija kaže da. Vantjelesna oplodnja je samo zadnji korak u liječenju neplodnosti kad sve ostalo ne radi, kao što je dijaliza ili transplantacija bubrega zadnji korak u liječenju bolesti bubrega, kad otklanjanje uzroka bolesti nije moguće.

    Koliko je neplodnih parova?
    15-20% populacije. Ako poznajete 6 parova između 20 i 40 godina, jedan od njih ima problem, ali vjerojatno o tome ne priča, jer je prebolno i preintimno da bi se moglo pričati poznanicima, susjedima ili čak i vlastitoj obitelji.

    Zašto neplodni parovi baš MORAJU imati dijete?
    Želja za djetetom duboko je usađena u ljudsku vrstu, inače bismo izumrli. Ne moći čovjeku koga voliš podariti dijete koje će vam biti sreća i ponos, ne moći ono što drugima uspijeva bez razmišljanja i truda iako to silno želiš, to je duševna bol koju nitko ne može zamisliti ako nije kroz to prošao. Nikakvo blago ne može nadomjestiti radost čovjeka kad mu se malo dijete nasmiješi. Zato su mnogi spremni prodat kuću, auto, dignut kredite, riskirati posao brojnim izostancima, samo da i oni mogu postati roditelji (pa i uz pomoć medicine ako treba).

    Zašto neplodni parovi jednostavno ne posvoje?
    Nema dovoljno djece za posvojenje u Hrvatskoj. Godišnje se posvoji 120 djece, a na svako dijete za posvojenje već sada dolazi 9 posvojitelja. Novim zakonom pritisak će još više porasti.

    Zašto žene tako dugo čekaju imati dijete?
    Neplodni parovi pokušavaju zatrudniti kad i svi drugi. Dugo se pokušava prirodno, zatim brojni niz liječenja prije nego što odu na krajnje sredstvo, vantjelesnu oplodnju. Često prođe pet godina ili više prije prvog IVFa. IVF postupak se čeka na red i više od godinu dana, a ima malu stopu uspjeha zbog nesavršene prirode.


    Što je to umjetno u umjetnoj oplodnji?
    Pa zapravo ništa. U velikoj većini slučaja neplodnosti jajna stanica ne može se fizički sresti sa muškim spermijem (zbog malog broja ili slabo pokretljivih spermija ili začepljenih jajovoda ili neredovite ovulacije). Zato u vantjelesnoj oplodnji liječnici uzmu jajnu stanicu žene i spermije njenog muža i stave ih blizu jedno drugoga da se oplodnja može desiti na sasvim prirodan način i takav zametak vrate nazad ženi nakon 3 ili 5 dana.

    Koliko je postupak vantjelesne oplodnje IVF uspješan?
    Stopa uspjeha je u Hrvatskoj prije novog zakona bila 25-30%, a cijena jednog postupka oko 15,000kn. U prosjeku trebalo je 3 postupka za trudnoću. Razlog tako male vjerojatnosti je nesavršena priroda, jer samo 40% embrija bude zdravo i sposobno da postane beba, ako se uspiju primiti za zid maternice. Spontani pobačaji se počinju dešavati od samog trenutka začeća, kad su i daleko najbrojniji.

    Kako će se novi zakon odraziti na bračne parove koji idu na vantjelesnu oplodnju?
    Možemo zaključiti po primjeru Italije, koja je takav zakon (maksimalno 3 oplođene jajne stanice, nema zamrzavanja embrija) imala 5 godina prije nego što ga je njihov Ustavni sud promijenio.
    • Stopa uspjeha smanjila se za trećinu. To znači da će u prosjeku trebati 5 postupaka do trudnoće umjesto 3, što je vjerojatno 2 godine duže i bar 30,000kn više.
    • Broj parova koji idu na liječenje u inozemstvo se učetverostručio. Nijemci i Talijani su najveći IVF turisti jer imaju iznimno loše reproduktivne zakone. U Sloveniji jedan postupak košta 3-4,000 eura.
    • Vrlo vjerojatno će porasti broj trojki kod mladih žena s recimo muškim faktorom; u Italiji je takvih bilo 6%. To su trudnoće s iznimno velikom stopom komplikacija.

  2. #2
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Pino, i još jednom
    (i svakako naglasiti da je naš zakon još rigorozniji od talijanskog i njemačkog)

  3. #3
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Pino, vrlo jasno i koncizno! Ja bih mozda dodala Koji su to najcesci uzroci neplodnosti - 30% muski faktor, 30% idiopatska, da ne bude da su krive zene i prethodni abortusi, kako masa vjeruje.

  4. #4
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    bravo! :D

  5. #5
    Shanti avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,635

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    Pino, vrlo jasno i koncizno! Ja bih mozda dodala Koji su to najcesci uzroci neplodnosti - 30% muski faktor, 30% idiopatska, da ne bude da su krive zene i prethodni abortusi, kako masa vjeruje.
    E, to!

    Inače, još jednom, svaka čast!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    263

    Početno

    I ja bi dodala najcesce uzroke neplodnosti. Sve ostalo izgleda super :D

  7. #7
    tonili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    4,018

    Početno

    pino odlično!
    Sad ću možda lupit, al postoje li možda podaci o dobi parova? Stalno se plasira priča o karijeristima koji su predugo čekali, a kad gledasm godišta u našim potpisima - ne čini mi se baš tako...

  8. #8
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    bravo pino :D :D

  9. #9
    drndalica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    455

    Početno


  10. #10
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    I još bih dodala što se tiče zakona Italije i Njemačke koji Golem i Milinović stalno veličaju ako je tako dobar zašto bi onda parovi uopće imali potrebu masovno odlaziti u inozemstvo na MPO uzimaju stalno te primjere pa bih bas voljela znati

  11. #11
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    tonili, postoje, i to su najbrojnije zene izmedju 35 i 40 godina, a nakon toga 30-35 godina, ali stvarno mislim da je to zato sto se na lijecenje dugo ceka, i jednom kad pocnes ici na IVF, lijecenje dugo traje zbog cekanja na red.

    Uzroke neplodnosti sam samo usput spomenula - mali broj ili slabo pokretljivi spermiji, neprohodni jajovodi i neredovita ovulacija - stvarno bi to trebalo staviti kao jos jednu tocku.

  12. #12
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    jako je dobro što je napisano tako da je razumljivo i onom tko ne zna puno o temi (meni, recimo ).

  13. #13
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Odlicno!


    Kad bude gotov, ako ga treba lektorirati i graficki oblikovati, javljam se!

  14. #14
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Pino,

  15. #15
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    jako je dobro što je napisano tako da je razumljivo i onom tko ne zna puno o temi (meni, recimo ).
    za one koji ne znaju ništa ili znaju malo o mpo bi i trebalo biti pisano..moramo naći još pokusnih kunića pa možda da ljudi pitaju što im još eventualno nije jasno iz ovoga..

  16. #16
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    da li je neplodnost "problem" zene ili "problem" para?

    ljepse srociti pitanje, ali mislim da razumjete na sto ciljam.

  17. #17
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    odnosno da pojasnim, kopiram sa portala dio inace odlicnog clanaka gdje belamaric:

    5. Prenaglašavanje neplodnosti kao ženinog problema

    Također, učestalo se neistinito naglašava neplodnost kao ženski problem – žene kao uzrok i žene kao nositeljice problema. Obje su teze netočne. Uzrok neplodnosti u jednakom je postotku u ženi kao i u muškarcu. (Čak je u posljednje vrijeme muška neplodnost u porastu). U problemu neplodnosti, ma koliko se tretmani vršili na ženinom tijelu, a žene bile spremnije o tome govoriti u javnosti, također uvijek sudjeluje par – i emocionalno i financijski.

    Učestalim prezentiranjem neplodnosti kao ženinog problema u javnosti se stvara slika marginalnog problema – jer kako bi ženski problem mogao biti od nacionalnog interesa?

  18. #18
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno Re: jos jedan informativni listic?

    korak u liječenju neplodnosti kad sve ostalo ne radi,
    kad su svi dugi načini liječenja bili neučinkoviti
    Koliko je neplodnih parova?
    ovdje svakako napomenuti da su uzroci fifti fifti kod muških i kod žena, dodati i priču o idiopatima
    Ne moći čovjeku koga voliš podariti dijete
    au, ovdje ideš odmah na ženu koja je taj uzrok,
    ja kužim što misliš i razumijem,ali oni koji ionako smatraju da se to samo žene tiče ovo je :/
    Što je to umjetno u umjetnoj oplodnji?
    Ja bi rekla što je to umjetno u medicinski potpomognutoj oplodnji

    Ideja: popratiti sličicama
    Ovo je jajna stanica. Brojke prirodno ovulira toliko, pod stimulacijom toliko, od 100 smrznutih stanica odmrzavanje preživi toliko... Jednostavno da i kumica s place skuži, bez uvrede
    Ovako izgleda spermiogram: ovo su neplivači, loši plivači...
    A ovo je zigota
    Ovo je blastocista
    Ovo je embrij
    Ovo je u frižideru , a ovo je M.Petir
    Oprostite, morala sam

    Ovdje ima jako puno stručnih termina, javnost to ne kuži.

    Još jedna ideja
    Postoji grana u medicini a zove se bioetika, znači etika u medicini
    možda ne bi bilo loše i njih malo kontaktirati
    Ovdje se povlače pitanja o početku života, pravima zametaka djeteta...

  19. #19
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Evo i ja se javljam ako treba nesto lektorirati. Sada, bilo kada.

  20. #20
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    pino, svaka čast

  21. #21

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    Pino, vrlo jasno i koncizno! Ja bih mozda dodala Koji su to najcesci uzroci neplodnosti - 30% muski faktor, 30% idiopatska, da ne bude da su krive zene i prethodni abortusi, kako masa vjeruje.
    Citiraj wewa prvotno napisa
    5. Prenaglašavanje neplodnosti kao ženinog problema
    Previse cesto se u komentarima clanaka pojavljuje izjava tipa "da je zena vodila moralan zivot, da nije prethodno imala bezbroj abortusa ili da nije cesto menjala partnere i tako navukla kojekakve bolestine, ne bi bila neplodna"

    Zato se i meni cini da bi jedna od tacaka mogla biti razbijanje ove predrasude!

    Takodje, kad citam neki clanak, izvestaj koji se poziva na neke informacije, brojke- uvek volim da vidim odakle je izvor te informacije- ako taj izvor postoji onda joj daje temelj, cvrstinu, verodostojnost!

    Npr:

    - kada se govori o broju parova koji cekaju da usvoje dete, onda bi bilo dobro reci....."prema izvjescu Ministarstva socijalne skrbi....." (slobodno asociram, ne znam kako vam se tacno zove ministrastvo)

    - kad se govori o najcescim uzrocima neplodnosti...."Prema izvjescu WHO ili ESHRE" (ne znam koja organizacija skluplja i objavljuje zvanicne podatke)

    - kad se govori o trenutnom procentu uspesnosti IVF/ICSI, navesti, ako postoji, zvanican podatak Petrove, Svetog Duha....a onda ESHRE podatak ili jos bolje ako postoji neki talijanski dokument o njihovim procentu uspesnosti postupaka sa ovakvim ogranicenjima..

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Sta hocu da kazem, da se ne desi da neko ko cita kaze "ma ove lupetaju, izmisljaju, lazu..."

  23. #23
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Pino, mozes racunati i na mene za lekturu, dizajn, pripremu za tisak (sada ili opcenito)...

  24. #24
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    I jedna od (ocito) najrasirenijih zabluda (koju Golem svjesno potencira ): zna li se tko je otac djeci zacetoj potpomognutom oplodnjom?

  25. #25
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    ispravila neke stvari, moram jos razmisliti kako formulirat druge, sad ne stignem postirati sve izmijenjeno... sto se tice donorske zablude, to sam namjeravala, i usput spomenula pod ono sto je umjetno u umjetnoj oplodnji "uzmu jajnu stanicu žene i spermije njenog muža" da nisu donori nego muz i zena.

    U svakom slucaju hvala na kritikama/prijedlozima... i kritizirajte/predlazite jos!

  26. #26
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Prijedlog: dajte ovakav listić (isprintan ovaj tekst) ljudima oko sebe za koje znate da su jako površno upoznati sa cijelom problematikom. Čini mi se da ćemo tako najobjektivnije vidjeti što bi eventualno još trebalo doraditi.

  27. #27
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    U nastavku je originalni tekst koji je napisala pino, bila sam ga slobodna samo lektorirati. Moja mala napomena: zadnja natuknica zadnjeg pitanja cini mi se malo nejasnom - mozda bi trebalo malo bolje objasniti sto je taj muski faktor, itd. (Ne mogu sama, jer ni sama ne znam! )

    -------------------------------

    Je li neplodnost bolest?
    Svjetska zdravstvena organizacija kaže – da. Izvantjelesna oplodnja zadnji je korak u liječenju neplodnosti i primijenjuje se kad sve drugo ne djeluje, baš kao što se pristupa i dijalizi i transplantaciji, kao zadnjem koraku u liječenju bubrega, tek kad uklanjanje uzroka bolesti nije moguće.

    Koliki je postotak neplodnih parova?
    Neplodno je15-20% populacije. Ako poznajete šest parova između 20 i 40 godina, jedan od njih ima problem, ali vjerojatno o tome ne priča, jer je prebolno i preintimno da bi se moglo podijeliti s poznanicima, susjedima ili čak i s vlastitom obitelji.

    Zašto neplodni parovi baš MORAJU imati dijete?
    Želja za djetetom duboko je usađena u ljudsku vrstu – inače bismo izumrli. Biti u nemogućnosti čovjeku kojeg volimo podariti dijete koje će nam biti sreća i ponos, ne moći ono što drugima uspijeva bez razmišljanja i truda, iako to silno želimo, to je duševna bol koju ne mogu zamisliti oni koji je nisu i sami iskusili. Nikakvo blago ne može nadomjestiti radost koju čovjek osjeća kad mu se njegovo malo dijete nasmiješi. Upravo zbog toga, mnogi su spremni prodati kuću i automobil, podići kredite, riskirati zaposlenje brojnim izostancima – sve to samo kako bi i oni mogli postati roditelji, uz pomoć medicine, ako treba.

    Zašto neplodni parovi jednostavno ne posvoje dijete?
    U Hrvatskoj nema dovoljno djece za posvajanje – na svako dijete dolazi 9 posvojitelja Godišnje se posvoji samo 120-oro djece, a novim zakonom pritisak će još više porasti.

    Zašto žene toliko dugo čekaju kako bi imale dijete?
    Neplodni parovi ne odgađaju roditeljstvo. Dugo se pokušava zanijeti prirodnim putem, zatim se pristupa nizu različitih postupaka liječenja, od kojih je posljednji izvantjelesna oplodnja, tj. IVF. Prije prvog IVF-a često prođe pet i više godina, a njegova je stopa uspješnosti relativno mala. Na red za postupak čeka se i više od godinu dana

    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa! U većini slučajeva, problem je u fizičkom susretu jajne stanice i spermija, do kojega ne može doći zbog neredovite ovulacije, začepljenih jajovoda ili malog broja spermija, odnosno njihove slabe pokretljivosti. U izvantjelesnoj oplodnji, liječnici uzimaju jajnu stanicu i spermij te ih fizički približavaju kako bi se oni prirodno spojili. Spoje li se, zametak se vraća ženi nakon tri ili pet dana.

    Koliki je postotak uspješnosti izvantjelesne oplodnje (IVF-a)?
    Prije donošenja novoga Zakona, stopa uspješnosti u Hrvatskoj bila je 25-30%, a cijena jednog postupka kretala se oko 15,000 kuna. Da bi se došlo do toliko željene trudnoće, u prosjeku su bila potrebna tri postupka. Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji počinju se događati od samog trenutka začeća, kada su i daleko najbrojniji.

    Kako će se novi zakon odraziti na bračne parove koji se žele podvrgnuti izvantjelesnoj oplodnji?
    Kako bismo predvidjeli budućnost, možemo se poslužiti primjerom Italije, koja je ovakav zakon (koji određuje mogućnost oplođivanja samo tri jajne stanice i zabranjuje zamrzivanje embrija) imala na snazi punih pet godina, prije nego što ga je njihov Ustavni sud promijenio.
    - Stopa uspjeha smanjila se za jednu trećinu, što znači da u budućnosti možemo očekivati da će prije trudnoće biti potrebno pet, umjesto tri postupka, odnosno da će se na dijete čekati oko dvije godine duže, uz dodatni trošak od oko 30,000 kuna.
    - Broj parova koji odlazi na liječenje u inozemstvo se učetverostručio. Nijemci i Talijani su najveći “IVF turisti” upravo zbog iznimno loših reproduktivnih zakona. U Sloveniji, primjerice, jedan postupak stoji od 3000 do 4000 eura.
    - Postoji vjerojatnost da će porasti broj trojki kod mladih žena, recimo s muškim faktorom. U Italiji, takvih je trudnoća bilo 6%, a one donose iznimno velike stope komplikacija.

  28. #28
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Moja mala napomena: zadnja natuknica zadnjeg pitanja cini mi se malo nejasnom - mozda bi trebalo malo bolje objasniti sto je taj muski faktor, itd. (
    Muški uzrok neplodnosti...?

    I ja bi bez ovog recimo

    Inače Pino


    P.S.
    Pino, jesi li ti ovo stavila na komentare ispod nekog članka, ne sjećam se točno, od jučer ili danas?

  29. #29
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj aenea prvotno napisa
    Prijedlog: dajte ovakav listić (isprintan ovaj tekst) ljudima oko sebe za koje znate da su jako površno upoznati sa cijelom problematikom. Čini mi se da ćemo tako najobjektivnije vidjeti što bi eventualno još trebalo doraditi.
    A kad se doradi, zašto ga ne poslati u sve novine i medije. Mislim da bi i novinari prilikom obrade neke teme povezane s mpo bili zahvalni za ovakav oblik informacije, a možda bi ga i objavili.

  30. #30
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Ajde, molim vas, što prije probajte isprintati ovo do sada napisano i dati ljudima oko sebe. I sva dodatna eventualna pitanja - postavite tu.

  31. #31
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    evo i mog sicusnog doprinosa - nadogradila sam tekst koji je Kaae lektorisala:

    Je li neplodnost bolest?
    Svjetska zdravstvena organizacija kaže – da. Izvantjelesna oplodnja zadnji je korak u liječenju neplodnosti i primijenjuje se kad ništa drugo ne djeluje, baš kao što se pristupa i dijalizi i transplantaciji, kao zadnjem koraku u liječenju bubrega, tek kad uklanjanje uzroka bolesti nije moguće.

    Koji su najčešći uzroci neplodnosti?
    Svjetska zdravstvena organizacija izvještava da je muška neplodnost u porastu, te da je danas muški faktor uzrokom bračne neplodnosti trećine parova. Kod 30% parova neplodnost je posljedica začepljenih jajovoda ili neredovite menstruacije kod žene. Kod ostalih parova radi se o obostranim poteškoćama ili neobjašnjivoj neplodnosti.

    Koliki je postotak neplodnih parova?
    Neplodno je 15-20% populacije. Ako poznajete šest parova između 20 i 40 godina, jedan od njih ima problem, ali vjerojatno o tome ne priča, jer je prebolno i preintimno da bi se moglo podijeliti s poznanicima, susjedima ili čak i s vlastitom obitelji.

    Zašto neplodni parovi baš MORAJU imati dijete?
    Želja za djetetom duboko je usađena u ljudsku vrstu – inače bismo izumrli. Biti u nemogućnosti s čovjekom kojeg volimo roditi dijete koje će nam biti sreća i ponos, ne moći ono što drugima uspijeva bez razmišljanja i truda, iako to silno želimo, to je duševna bol koju ne mogu zamisliti oni koji je nisu i sami iskusili. Nikakvo blago ne može nadomjestiti radost koju čovjek osjeća kad mu se njegovo malo dijete nasmiješi. Upravo zbog toga, mnogi su spremni prodati kuću i automobil, podići kredite, riskirati zaposlenje brojnim izostancima – sve to samo kako bi i oni mogli postati roditelji, uz pomoć medicine, ako treba.

    Zašto neplodni parovi jednostavno ne posvoje dijete?
    U Hrvatskoj nema dovoljno djece za posvajanje – na svako dijete dolazi 9 posvojitelja Godišnje se posvoji samo 120-oro djece, a novim zakonom pritisak će još više porasti.

    Zašto parovi toliko dugo čekaju kako bi imali dijete?
    Neplodni parovi ne odgađaju roditeljstvo. Dugo se pokušava zanijeti prirodnim putem, zatim se pristupa nizu različitih postupaka liječenja, od kojih je posljednji izvantjelesna oplodnja, tj. IVF. Prije prvog IVF-a često prođe pet i više godina, a njegova je stopa uspješnosti relativno mala - liječnici predviđaju da će 60% parova koju se podvrgnu medicinskoj oplodnji uspjeti ostvariti trudnoću u najmanje 4 pokušaja. Na red za postupak čeka se i više od godinu dana.

    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa! U većini slučajeva, problem je u fizičkom susretu jajne stanice i spermija, do kojega ne može doći zbog neredovite ovulacije, začepljenih jajovoda ili malog broja spermija, odnosno njihove slabe pokretljivosti. U izvantjelesnoj oplodnji, liječnici uzimaju jajnu stanicu žene i spermij njenog partnera te ih fizički približavaju kako bi se oni prirodno spojili. Spoje li se, zametak se vraća ženi nakon tri ili pet dana.

    Koliki je postotak uspješnosti izvantjelesne oplodnje (IVF-a)?
    Prije donošenja novoga Zakona, stopa uspješnosti u Hrvatskoj bila je 25-30%, a cijena jednog postupka kretala se oko 15,000 kuna. Da bi se došlo do toliko željene trudnoće, u prosjeku su bila potrebna tri postupka. Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji počinju se događati od samog trenutka začeća, kada su i daleko najbrojniji.

    Kako će se novi zakon odraziti na bračne parove koji se žele podvrgnuti izvantjelesnoj oplodnji?
    Kako bismo predvidjeli budućnost, možemo se poslužiti primjerom Italije, koja je ovakav zakon (koji određuje mogućnost oplođivanja samo tri jajne stanice i zabranjuje zamrzivanje embrija) imala na snazi punih pet godina, prije nego što ga je njihov Ustavni sud promijenio.
    - Stopa uspjeha smanjila se za jednu trećinu, što znači da u budućnosti možemo očekivati da će prije trudnoće biti potrebno pet, umjesto tri postupka, odnosno da će se na dijete čekati oko dvije godine duže, uz dodatni trošak od oko 30,000 kuna.
    - Broj parova koji odlazi na liječenje u inozemstvo se učetverostručio. Nijemci i Talijani su najveći “IVF turisti” upravo zbog iznimno loših reproduktivnih zakona. U Sloveniji, primjerice, jedan postupak stoji od 3000 do 4000 eura.
    - Postoji vjerojatnost da će porasti broj trojki kod mladih žena koje postupke medicinske oplodnje prolaze zbog smanjene plodnosti partnera. U Italiji je, zbog rigidnih zakonskih odredbi, takvih trudnoća bilo 6%, a one donose iznimno velike stope komplikacija.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    263

    Početno

    ovo je sjedni 5

  33. #33
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    - Stopa uspjeha smanjila se za jednu trećinu, što znači da u budućnosti možemo očekivati da će prije trudnoće biti potrebno pet, umjesto tri postupka, odnosno da će se na dijete čekati oko dvije godine duže, uz dodatni trošak od oko 30,000 kuna.
    Fanta, s time da bih ja u ovaj bulet dodala kolika je enivej prosječna uspješnost u HRV, znači ovako:
    - Stopa uspjeha smanjila se za jednu trećinu, što znači da u budućnosti možemo očekivati da će prije trudnoće biti potrebno pet, umjesto tri postupka, odnosno da će se na dijete čekati oko dvije godine duže (procječna uspješnost postupka je 30% u Hrvatskoj, sada bi pala 15% po postupku), uz dodatni trošak od oko 30,000 kuna.

    Ovo boldano je dodani tekst, u print verziji to ne treba bit boldano.

  34. #34
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Promijenjen tekst - dodano ovo sto je ina napisala.

    ------------------------
    Je li neplodnost bolest?
    Svjetska zdravstvena organizacija kaže – da. Izvantjelesna oplodnja zadnji je korak u liječenju neplodnosti i primijenjuje se kad ništa drugo ne djeluje, baš kao što se pristupa i dijalizi i transplantaciji, kao zadnjem koraku u liječenju bubrega, tek kad uklanjanje uzroka bolesti nije moguće.

    Koji su najčešći uzroci neplodnosti?
    Svjetska zdravstvena organizacija izvještava da je muška neplodnost u porastu, te da je danas muški faktor uzrokom bračne neplodnosti trećine parova. Kod 30% parova neplodnost je posljedica začepljenih jajovoda ili neredovite menstruacije kod žene. Kod ostalih parova radi se o obostranim poteškoćama ili neobjašnjivoj neplodnosti.

    Koliki je postotak neplodnih parova?
    Neplodno je 15-20% populacije. Ako poznajete šest parova između 20 i 40 godina, jedan od njih ima problem, ali vjerojatno o tome ne priča, jer je prebolno i preintimno da bi se moglo podijeliti s poznanicima, susjedima ili čak i s vlastitom obitelji.

    Zašto neplodni parovi baš MORAJU imati dijete?
    Želja za djetetom duboko je usađena u ljudsku vrstu – inače bismo izumrli. Biti u nemogućnosti s čovjekom kojeg volimo roditi dijete koje će nam biti sreća i ponos, ne moći ono što drugima uspijeva bez razmišljanja i truda, iako to silno želimo, to je duševna bol koju ne mogu zamisliti oni koji je nisu i sami iskusili. Nikakvo blago ne može nadomjestiti radost koju čovjek osjeća kad mu se njegovo malo dijete nasmiješi. Upravo zbog toga, mnogi su spremni prodati kuću i automobil, podići kredite, riskirati zaposlenje brojnim izostancima – sve to samo kako bi i oni mogli postati roditelji, uz pomoć medicine, ako treba.

    Zašto neplodni parovi jednostavno ne posvoje dijete?
    U Hrvatskoj nema dovoljno djece za posvajanje – na svako dijete dolazi 9 posvojitelja Godišnje se posvoji samo 120-oro djece, a novim zakonom pritisak će još više porasti.

    Zašto parovi toliko dugo čekaju kako bi imali dijete?
    Neplodni parovi ne odgađaju roditeljstvo. Dugo se pokušava zanijeti prirodnim putem, zatim se pristupa nizu različitih postupaka liječenja, od kojih je posljednji izvantjelesna oplodnja, tj. IVF. Prije prvog IVF-a često prođe pet i više godina, a njegova je stopa uspješnosti relativno mala - liječnici predviđaju da će 60% parova koju se podvrgnu medicinskoj oplodnji uspjeti ostvariti trudnoću u najmanje 4 pokušaja. Na red za postupak čeka se i više od godinu dana.

    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa! U većini slučajeva, problem je u fizičkom susretu jajne stanice i spermija, do kojega ne može doći zbog neredovite ovulacije, začepljenih jajovoda ili malog broja spermija, odnosno njihove slabe pokretljivosti. U izvantjelesnoj oplodnji, liječnici uzimaju jajnu stanicu žene i spermij njenog partnera te ih fizički približavaju kako bi se oni prirodno spojili. Spoje li se, zametak se vraća ženi nakon tri ili pet dana.

    Koliki je postotak uspješnosti izvantjelesne oplodnje (IVF-a)?
    Prije donošenja novoga Zakona, stopa uspješnosti u Hrvatskoj bila je 25-30%, a cijena jednog postupka kretala se oko 15,000 kuna. Da bi se došlo do toliko željene trudnoće, u prosjeku su bila potrebna tri postupka. Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji počinju se događati od samog trenutka začeća, kada su i daleko najbrojniji.

    Kako će se novi zakon odraziti na bračne parove koji se žele podvrgnuti izvantjelesnoj oplodnji?
    Kako bismo predvidjeli budućnost, možemo se poslužiti primjerom Italije, koja je ovakav zakon (koji određuje mogućnost oplođivanja samo tri jajne stanice i zabranjuje zamrzivanje embrija) imala na snazi punih pet godina, prije nego što ga je njihov Ustavni sud promijenio.
    - Stopa uspjeha smanjila se za jednu trećinu, što znači da u budućnosti možemo očekivati da će prije trudnoće biti potrebno pet, umjesto tri postupka, odnosno da će se na dijete čekati oko dvije godine duže, uz dodatni trošak od oko 30,000 kuna. Prosječna uspješnost postupka u Hrvatskoj je 30%, a sada bi pala na samo 15% po postupku.
    - Broj parova koji odlazi na liječenje u inozemstvo se učetverostručio. Nijemci i Talijani su najveći “IVF turisti” upravo zbog iznimno loših reproduktivnih zakona. U Sloveniji, primjerice, jedan postupak stoji od 3000 do 4000 eura.
    - Postoji vjerojatnost da će porasti broj trojki kod mladih žena koje postupke medicinske oplodnje prolaze zbog smanjene plodnosti partnera. U Italiji je, zbog rigidnih zakonskih odredbi, takvih trudnoća bilo 6%, a one donose iznimno velike stope komplikacija.

  35. #35
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    evo jos nekih preinaka:

    Ako poznajete šest parova između 20 i 40 godina, jedan od njih ima problem, ali vjerojatno o tome ne priča,
    bi trebalo biti
    Ako poznajete šest parova između 20 i 40 godina, vjerojatno jedan od njih ima problem, ali o tome ne priča,
    (jer ipak se radi o statistikama)

    Biti u nemogućnosti s čovjekom kojeg volimo roditi dijete - super, drago mi je da ste to uhvatili onako malo previse servilno zvuci; hm, mozda samo malo drugacije, recimo "Ne moći imati dijete s čovjekom koga voliš"?


    a njegova je stopa uspješnosti relativno mala - liječnici predviđaju da će 60% parova koju se podvrgnu medicinskoj oplodnji uspjeti ostvariti trudnoću u najmanje 4 pokušaja.
    to bi smanjila jer je dugacka recenica, i o postocima uspjeha se prica u drugom buletu, i osim toga taj podatak ce se promijeniti jer ce se stopa uspjeha smanjiti.
    ja bi stavila "a njegova je stopa uspješnosti relativno mala pa cesto treba vise od 3 postupka" ili mnogo postupaka (samo ja uvijek volim precizirat ako se moze).

    ovo stavljanje umjetna oplodnja pod navodnike mi se jako svidja.

    "U izvantjelesnoj oplodnji, liječnici uzimaju jajnu stanicu žene i spermij njenog partnera te ih fizički približavaju kako bi se oni prirodno spojili." malo mi je nezgodna implikacija da tu doktori nesto aktivno rade, umjesto da ostave prirodnom procesu da se sam desi, tj. da je njihova intervencija samo stavit gamete blizu jednog drugoga.

    O postocima uspjesnosti bi se vise moralo reci jer ovisi i o godinama zene, to je previse pojednostavljeno, a ne znam kako to lijepo koncizno reci bez kompliciranja.

    U zadnjoj tocki mi je palo na pamet nekako ukljuciti Golemov citat da se pametan uci na tudjim greskama, tj. na primjeru Italije, isto moram bolje razmisliti kako to reci.

    Sto se tice zadnje stavke, trudnoce s trojkama - sad citam jucer opet zakon
    i razlikuje se od talijanskog. U hrvatskoj verziji stoji, clanak 15, stavak 2 "Broj zametaka koji se unose u tijelo žene ne može biti veći od onoga koji, u skladu s profesionalnim dostignućima i iskustvima obećava uspješan postupak medicinske oplodnje i koliko je moguće ograničava rizik višeplodne trudnoće. " sto znaci da zapravo pacijentice ne moraju primati trojke nazad ako su izgledne; ali onda se zena dovodi u situaciju u kojoj mora odluciti hoce li jednoga bacit, posto ga ne moze zamrznuti.

  36. #36
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Inace, puno vam hvala na svim komentarima i promjenama, bas ljepse zvuci, manje kolokvijalno. bas mi se svidja team effort!

  37. #37
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    evo jos nekih preinaka:

    Biti u nemogućnosti s čovjekom kojeg volimo roditi dijete - super, drago mi je da ste to uhvatili onako malo previse servilno zvuci; hm, mozda samo malo drugacije, recimo "Ne moći imati dijete s čovjekom koga voliš"?
    ne moci imati dijete s osobom koju volis.

    covjek u principu ipak asocira prvenstveno na muskarca, pa opet ispada da je piatanje neplodnosti zensko pitanje.

  38. #38
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    Citiraj pino prvotno napisa
    evo jos nekih preinaka:

    Biti u nemogućnosti s čovjekom kojeg volimo roditi dijete - super, drago mi je da ste to uhvatili onako malo previse servilno zvuci; hm, mozda samo malo drugacije, recimo "Ne moći imati dijete s čovjekom koga voliš"?
    ne moci imati dijete s osobom koju volis.

    covjek u principu ipak asocira prvenstveno na muskarca, pa opet ispada da je piatanje neplodnosti zensko pitanje.
    ovo mi je njabolja varijanta dosad!

    pino, svidja mi se i ovo o statistici - a sto se tice Hr statistike, nisam htjela u to ulaziti jer ne raspolazem podacima.

    opis postupka, ovog laboratorijskog dijela zaista zvuci malo awkward - mozda "Liječnici uzimaju jajnu stanicu žene i spermij njenog partnera te im omogućavaju spajanje koje je inace onemoguceno fizickim preprekama u zeninom tijelu, zbog sporosti ili nedovoljnog broja spermija. Ako dodje do spajanja i oplodnje, zametak se vraca zeni nakon 3 ili 5 dana." - ovdje je sumiran cijeli pasus.

    sto se tice implikacija ovog zakona, mozda ne bi trebalo ici detaljno, jer je ovaj letak ipak prije svega namijenjen upoznavanju javnosti sa osnovnim pojmovima MPO kao takve.
    Mozda ostaviti zadnji bulet u istom gl. vremenu kao i ostale, pa izbjegnemo spekulaciju:

    Kako će se novi zakon odraziti na bračne parove koji se žele podvrgnuti izvantjelesnoj oplodnji?

    Budućnost možemo predvidjeti na primjeru Italije, koja je ovakav zakon (s mogućnoscu oplođivanja samo tri jajne stanice i zabranom zamrzavanje embrija) imala na snazi punih pet godina, prije no što ga je njihov Ustavni sud promijenio.
    - Stopa uspjeha smanjila se za jednu trećinu. To znači da možemo očekivati da će većini parova za ostvarivanje trudnoće biti potrebno pet, umjesto tri postupka, odnosno da će na dijete čekati barem dvije godine duže, uz dodatni trošak od oko 30,000 kuna. Dosadašnja prosječna uspješnost postupka u Hrvatskoj bila je 30%, dok bi ubuduće pala na samo 15% po postupku.
    - Broj parova koji odlazi na liječenje u inozemstvo se učetverostručio. Nijemci i Talijani su najveći “IVF turisti” upravo zbog iznimno loših reproduktivnih zakona. Parovi iz Hrvatske najčešće radi postupaka medicinske oplodnje putuju u Sloveniju, Češku i Belgiju. U Sloveniji, primjerice, jedan postupak stoji od 3000 do 4000 eura.
    - Porastao je broj višeplodnih trudnoća. U Italiji je, zbog rigidnih zakonskih odredbi, trudnoća s trojkama bilo 6%, a one donose iznimno velike stope komplikacija. Velika je vjerojatnost da će i u Hrvatskoj porasti broj višeplodnih trudnoća, budući da Zakon predviđa oplodnju 3 jajne stanice u jednom postupku - parovi će se morati riskirati trojke u uspješnom postupku, ukoliko ne žele odbaciti zametke čije zamrzavanje ovaj Zakon brani.

  39. #39
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Promijenjeni dijelovi koje su oznacile pino i seni. Nisam dirala spajanje jajnih stanica jer se ne usudim - ne vjerujem da sama dovoljno razumijem postotak da bih znala tocno napisati o cemu je rijec. Dodana je i zadnja stavka iz wewinog posta.

    ---------------

    Je li neplodnost bolest?
    Svjetska zdravstvena organizacija kaže – da. Izvantjelesna oplodnja zadnji je korak u liječenju neplodnosti i primijenjuje se kad ništa drugo ne djeluje, baš kao što se pristupa i dijalizi i transplantaciji, kao zadnjem koraku u liječenju bubrega, tek kad uklanjanje uzroka bolesti nije moguće.

    Koji su najčešći uzroci neplodnosti?
    Svjetska zdravstvena organizacija izvještava da je muška neplodnost u porastu, te da je danas muški faktor uzrokom bračne neplodnosti trećine parova. Kod 30% parova neplodnost je posljedica začepljenih jajovoda ili neredovite menstruacije kod žene. Kod ostalih parova radi se o obostranim poteškoćama ili neobjašnjivoj neplodnosti.

    Koliki je postotak neplodnih parova?
    Neplodno je 15-20% populacije. Ako poznajete šest parova između 20 i 40 godina, vjerojatno je da jedan od njih ima problem, ali o tome ne priča, jer je prebolno i preintimno da bi se moglo podijeliti s poznanicima, susjedima ili čak i s vlastitom obitelji.

    Zašto neplodni parovi baš MORAJU imati dijete?
    Želja za djetetom duboko je usađena u ljudsku vrstu – inače bismo izumrli. Biti u nemogućnosti s osobom koju volimo roditi dijete koje će nam biti sreća i ponos, ne moći ono što drugima uspijeva bez razmišljanja i truda, iako to silno želimo, to je duševna bol koju ne mogu zamisliti oni koji je nisu i sami iskusili. Nikakvo blago ne može nadomjestiti radost koju čovjek osjeća kad mu se njegovo malo dijete nasmiješi. Upravo zbog toga, mnogi su spremni prodati kuću i automobil, podići kredite, riskirati zaposlenje brojnim izostancima – sve to samo kako bi i oni mogli postati roditelji, uz pomoć medicine, ako treba.

    Zašto neplodni parovi jednostavno ne posvoje dijete?
    U Hrvatskoj nema dovoljno djece za posvajanje – na svako dijete dolazi 9 posvojitelja Godišnje se posvoji samo 120-oro djece, a novim zakonom pritisak će još više porasti.

    Zašto parovi toliko dugo čekaju kako bi imali dijete?
    Neplodni parovi ne odgađaju roditeljstvo. Dugo se pokušava zanijeti prirodnim putem, zatim se pristupa nizu različitih postupaka liječenja, od kojih je posljednji izvantjelesna oplodnja, tj. IVF. Prije prvog IVF-a često prođe pet i više godina, a njegova je stopa uspješnosti relativno mala te je zbog toga često potrebno više od tri postupka, od kojih se na svaki čeka više od godinu dana.

    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa! U većini slučajeva, problem je u fizičkom susretu jajne stanice i spermija, do kojega ne može doći zbog neredovite ovulacije, začepljenih jajovoda ili malog broja spermija, odnosno njihove slabe pokretljivosti. U izvantjelesnoj oplodnji, liječnici uzimaju jajnu stanicu žene i spermij njenog partnera te ih fizički približavaju kako bi se oni prirodno spojili. Spoje li se, zametak se vraća ženi nakon tri ili pet dana.

    Koliki je postotak uspješnosti izvantjelesne oplodnje (IVF-a)?
    Prije donošenja novoga Zakona, stopa uspješnosti u Hrvatskoj bila je 25-30%, a cijena jednog postupka kretala se oko 15,000 kuna. Da bi se došlo do toliko željene trudnoće, u prosjeku su bila potrebna tri postupka. Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji počinju se događati od samog trenutka začeća, kada su i daleko najbrojniji. Uspješnost postupaka, naravno, ovisi i o dobi žene.

    Kako će se novi zakon odraziti na bračne parove koji se žele podvrgnuti izvantjelesnoj oplodnji?

    Budućnost možemo predvidjeti na primjeru Italije, koja je ovakav zakon (s mogućnoscu oplođivanja samo tri jajne stanice i zabranom zamrzavanje embrija) imala na snazi punih pet godina, prije no što ga je njihov Ustavni sud promijenio.
    - Stopa uspjeha smanjila se za jednu trećinu. To znači da možemo očekivati da će većini parova za ostvarivanje trudnoće biti potrebno pet, umjesto tri postupka, odnosno da će na dijete čekati barem dvije godine duže, uz dodatni trošak od oko 30,000 kuna. Dosadašnja prosječna uspješnost postupka u Hrvatskoj bila je 30%, dok bi ubuduće pala na samo 15% po postupku.
    - Broj parova koji odlazi na liječenje u inozemstvo se učetverostručio. Nijemci i Talijani su najveći “IVF turisti” upravo zbog iznimno loših reproduktivnih zakona. Parovi iz Hrvatske najčešće radi postupaka medicinske oplodnje putuju u Sloveniju, Češku i Belgiju. U Sloveniji, primjerice, jedan postupak stoji od 3000 do 4000 eura.
    - Porastao je broj višeplodnih trudnoća. U Italiji je, zbog rigidnih zakonskih odredbi, trudnoća s trojkama bilo 6%, a one donose iznimno velike stope komplikacija. Velika je vjerojatnost da će i u Hrvatskoj porasti broj višeplodnih trudnoća, budući da Zakon predviđa oplodnju 3 jajne stanice u jednom postupku - parovi će se morati riskirati trojke u uspješnom postupku, ukoliko ne žele odbaciti zametke čije zamrzavanje ovaj Zakon brani.

  40. #40
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Promijenjeni dijelovi koje su oznacile pino i seni. Nisam dirala spajanje jajnih stanica jer se ne usudim - ne vjerujem da sama dovoljno razumijem postotak da bih znala tocno napisati o cemu je rijec. Dodana je i zadnja stavka iz wewinog posta.
    Postotak = postupak.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    68

    Početno

    "Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji počinju se događati od samog trenutka začeća, kada su i daleko najbrojniji. "
    Da li je dovoljno jasno da je majka priroda dogovorna i za spontane (da ne bi neupuceni povezali spontane s MPO). Moj prijedlog je preformatirati u:

    Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda:
    – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice,
    – spontani pobačaji počinju se događati od samog trenutka začeća, kada su i daleko najbrojniji.

    Dilema: da li se termin spontani treba vezati uz vrijeme začeća ili vrijeme usadjivanja u zid maternice?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    68

    Početno

    Zašto neplodni parovi jednostavno ne posvoje dijete?
    U Hrvatskoj nema dovoljno djece za posvajanje – na svako dijete dolazi 9 posvojitelja Godišnje se posvoji samo 120-oro djece, a novim zakonom pritisak će još više porasti.

    Osim sto postupak posvajanja traje u prosjeku nekoliko godina, u Hrvatskoj nema dovoljno djece ...

  43. #43
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sanja-m prvotno napisa
    "Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji počinju se događati od samog trenutka začeća, kada su i daleko najbrojniji. "
    Da li je dovoljno jasno da je majka priroda dogovorna i za spontane (da ne bi neupuceni povezali spontane s MPO). Moj prijedlog je preformatirati u:

    Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda:
    – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice,
    – spontani pobačaji počinju se događati od samog trenutka začeća, kada su i daleko najbrojniji.

    Dilema: da li se termin spontani treba vezati uz vrijeme začeća ili vrijeme usadjivanja u zid maternice?
    Može li ovako?


    Koliki je postotak uspješnosti izvantjelesne oplodnje (IVF-a)?
    Prije donošenja novoga Zakona, stopa uspješnosti u Hrvatskoj bila je 25-30%, a cijena jednog postupka kretala se oko 15,000 kuna. Da bi se došlo do toliko željene trudnoće, u prosjeku su bila potrebna tri postupka. Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji, neovisno o načinu na koji je do začeća došlo, mogu se dogoditi u bilo kojem trenutku trudnoće, a najbrojniji su u njezinim samim počecima.

  44. #44
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Citiraj sanja-m prvotno napisa
    "Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji počinju se događati od samog trenutka začeća, kada su i daleko najbrojniji. "
    Da li je dovoljno jasno da je majka priroda dogovorna i za spontane (da ne bi neupuceni povezali spontane s MPO). Moj prijedlog je preformatirati u:

    Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda:
    – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice,
    – spontani pobačaji počinju se događati od samog trenutka začeća, kada su i daleko najbrojniji.

    Dilema: da li se termin spontani treba vezati uz vrijeme začeća ili vrijeme usadjivanja u zid maternice?
    Može li ovako?


    Koliki je postotak uspješnosti izvantjelesne oplodnje (IVF-a)?
    Prije donošenja novoga Zakona, stopa uspješnosti u Hrvatskoj bila je 25-30%, a cijena jednog postupka kretala se oko 15,000 kuna. Da bi se došlo do toliko željene trudnoće, u prosjeku su bila potrebna tri postupka. Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji, neovisno o načinu na koji je do začeća došlo, mogu se dogoditi u bilo kojem trenutku trudnoće, a najbrojniji su u njezinim samim počecima.
    Kaae, super intervencija

    sanja-m, super si primijetila ovo za posvajanje!

  45. #45
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Najnovija verzija, s intervencijom i u postupak posvajanja:

    ------

    Je li neplodnost bolest?
    Svjetska zdravstvena organizacija kaže – da. Izvantjelesna oplodnja zadnji je korak u liječenju neplodnosti i primijenjuje se kad ništa drugo ne djeluje, baš kao što se pristupa i dijalizi i transplantaciji, kao zadnjem koraku u liječenju bubrega, tek kad uklanjanje uzroka bolesti nije moguće.

    Koji su najčešći uzroci neplodnosti?
    Svjetska zdravstvena organizacija izvještava da je muška neplodnost u porastu, te da je danas muški faktor uzrokom bračne neplodnosti trećine parova. Kod 30% parova neplodnost je posljedica začepljenih jajovoda ili neredovite menstruacije kod žene. Kod ostalih parova radi se o obostranim poteškoćama ili neobjašnjivoj neplodnosti.

    Koliki je postotak neplodnih parova?
    Neplodno je 15-20% populacije. Ako poznajete šest parova između 20 i 40 godina, vjerojatno je da jedan od njih ima problem, ali o tome ne priča, jer je prebolno i preintimno da bi se moglo podijeliti s poznanicima, susjedima ili čak i s vlastitom obitelji.

    Zašto neplodni parovi baš MORAJU imati dijete?
    Želja za djetetom duboko je usađena u ljudsku vrstu – inače bismo izumrli. Biti u nemogućnosti s osobom koju volimo roditi dijete koje će nam biti sreća i ponos, ne moći ono što drugima uspijeva bez razmišljanja i truda, iako to silno želimo, to je duševna bol koju ne mogu zamisliti oni koji je nisu i sami iskusili. Nikakvo blago ne može nadomjestiti radost koju čovjek osjeća kad mu se njegovo malo dijete nasmiješi. Upravo zbog toga, mnogi su spremni prodati kuću i automobil, podići kredite, riskirati zaposlenje brojnim izostancima – sve to samo kako bi i oni mogli postati roditelji, uz pomoć medicine, ako treba.

    Zašto neplodni parovi jednostavno ne posvoje dijete?
    Osim što postupak posvajanja traje nekoliko godina, u Hrvatskoj nema dovoljno djece za posvajanje – na svako dijete dolazi 9 posvojitelja. Godišnje se posvoji samo 120-oro djece, a novim zakonom pritisak će još više porasti.

    Zašto parovi toliko dugo čekaju kako bi imali dijete?
    Neplodni parovi ne odgađaju roditeljstvo. Dugo se pokušava zanijeti prirodnim putem, zatim se pristupa nizu različitih postupaka liječenja, od kojih je posljednji izvantjelesna oplodnja, tj. IVF. Prije prvog IVF-a često prođe pet i više godina, a njegova je stopa uspješnosti relativno mala te je zbog toga često potrebno više od tri postupka, od kojih se na svaki čeka više od godinu dana.

    Što je to umjetno u “umjetnoj oplodnji”?
    Zapravo – ništa! U većini slučajeva, problem je u fizičkom susretu jajne stanice i spermija, do kojega ne može doći zbog neredovite ovulacije, začepljenih jajovoda ili malog broja spermija, odnosno njihove slabe pokretljivosti. U izvantjelesnoj oplodnji, liječnici uzimaju jajnu stanicu žene i spermij njenog partnera te ih fizički približavaju kako bi se oni prirodno spojili. Spoje li se, zametak se vraća ženi nakon tri ili pet dana.

    Koliki je postotak uspješnosti izvantjelesne oplodnje (IVF-a)?
    Prije donošenja novoga Zakona, stopa uspješnosti u Hrvatskoj bila je 25-30%, a cijena jednog postupka kretala se oko 15,000 kuna. Da bi se došlo do toliko željene trudnoće, u prosjeku su bila potrebna tri postupka. Objašnjenje ovako niskoga postotka nesavršena je priroda – samo 40% embrija je zdravo i sposobno postati bebom, ako se uopće prime za zid maternice. Spontani pobačaji, neovisno o načinu na koji je do začeća došlo, mogu se dogoditi u bilo kojem trenutku trudnoće, a najbrojniji su u njezinim samim počecima.

    Kako će se novi zakon odraziti na bračne parove koji se žele podvrgnuti izvantjelesnoj oplodnji?
    Budućnost možemo predvidjeti na primjeru Italije, koja je ovakav zakon (s mogućnoscu oplođivanja samo tri jajne stanice i zabranom zamrzavanje embrija) imala na snazi punih pet godina, prije no što ga je njihov Ustavni sud promijenio.
    - Stopa uspjeha smanjila se za jednu trećinu. To znači da možemo očekivati da će većini parova za ostvarivanje trudnoće biti potrebno pet, umjesto tri postupka, odnosno da će na dijete čekati barem dvije godine duže, uz dodatni trošak od oko 30,000 kuna. Dosadašnja prosječna uspješnost postupka u Hrvatskoj bila je 30%, dok bi ubuduće pala na samo 15% po postupku.
    - Broj parova koji odlazi na liječenje u inozemstvo se učetverostručio. Nijemci i Talijani su najveći “IVF turisti” upravo zbog iznimno loših reproduktivnih zakona. Parovi iz Hrvatske najčešće radi postupaka medicinske oplodnje putuju u Sloveniju, Češku i Belgiju. U Sloveniji, primjerice, jedan postupak stoji od 3000 do 4000 eura.
    - Porastao je broj višeplodnih trudnoća. U Italiji je, zbog rigidnih zakonskih odredbi, trudnoća s trojkama bilo 6%, a one donose iznimno velike stope komplikacija. Velika je vjerojatnost da će i u Hrvatskoj porasti broj višeplodnih trudnoća, budući da Zakon predviđa oplodnju 3 jajne stanice u jednom postupku - parovi će se morati riskirati trojke u uspješnom postupku, ukoliko ne žele odbaciti zametke čije zamrzavanje ovaj Zakon brani.

  46. #46
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Bravo cure ! Pino, odlicna ideja! Bilo bi super kad bi se u odgovorima citirale reference, ali to je dosta dodatnog posla...

    Bas sinoc smo i mm i ja dosli do zakljucka da bi trebalo imati nekakav FAQ o MPO (i izglasanom zakonu) – nesto kratko i jasno s cim bi se postigao maksimalni efekt kod povrsnog i relativno nezainteresiranog citatelja (jer takvih je, treba biti svjestan istine, najvise i oni bi trebali biti ciljana skupina). mm je jucer povukao raspravu o MPO na svom poslu (jedna visokoobrazovna ustanova, pretezno muskog sastava) iz koje je izaslo na vidjelo da ljudi nagadaju ili imaju skroz pogresne odgovore na elementarna pitanja, nadopisujem neka:


    Općenito o MPO
    ===============

    Što je MPO? (tako bih preformurirala 1. pitanje jer mislim da bolje pogada poantu)
    O: MPO je krajnji korak u lijecenju nepoldnosti (neplodnost se prema Svjetskoj zdravstvenoj organizacija svrstava u bolesti) koji se primjenjuje u slučajevima kada se trudnoća ne može postići drugim postupcima.

    Koji su osnovni postupci u MPO? Ima li nuspojava?

    Koliki se postotci uspješnih trudnoća tipično postižu pohranjivanjem jajnih stanica, a koliki pohranjivanjem zametaka?

    Što je to heterologna MPO? Koliki je udio heterologne MPO u ukupnoj MPO?

    Koliko parova u Hrvatskoj treba MPO kako bi postali roditelji?


    O izvedbi MPO u Hrvatskoj
    =========================

    Kolika je cijena MPO?
    Da li se MPO financira iz proračuna?
    Koliko MPO košta porezne obveznike na godišnjoj razini?

    Koliko novaca sami pacijenti u RH godišnje ulažu u postupke MPO?
    Koliki bi bio godišnji odljev sredstava ukoliko bi svi pacijenti RH preusmjerili svoje liječenje u susjedne drzave (npr. Sloveniju )?

    Zašto novi zakon pogađa prvenstveno siromašnije heteroseksualne vjenčane parove?

    Zašto je neprihvatljivo diskriminirati vanbračne parove?

    Imam li se razloga brinuti da će MPO koristiti neodgovorne samohrane majke (pod pretpostavkom da takvih uopće ima)?

    Da li je moguće onemogućiti dobrostojeću ženu da ima MPO dijete s anonimnim muškarcem?

  47. #47
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Uf Kanga...ovo traži knjigu, a ne informativni listić

  48. #48
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Ali super su pitanja i jasno da ljudi malo toga razumiju..hvala

  49. #49
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Kanga, mogli bi nabrajanje brojeva staviti odvojeno. Imas pravo, osnovne informacije su bitne, a brojevi se ne mogu pobijati.

    Zapravo cu sigurno sastaviti listu referenci, pa u online verziji moze imati tocne izvore, a u stampanoj verziji se posalje na internet po izvore.

    Ja bih ovako stavila ako sve stane na jedan listic:
    - ova pitanja odgovori s pocetka, lektorirani, ali sto kraci (jer ljudi nemaju dugacak raspon paznje)
    - jedan box gdje su samo brojevi i i statistike (cijena, postotak uspjeha, broj pokusaja, broj j.s., postotak aneuplodnih embrija)
    - jedan box gdje je slika embrija i vrlo sazeto zasto se taj zivot ne moze jos smatrati osobom, iako je genetski jedinstven zivot
    - jedan box gdje se navode razlozi zasto bez obzira na vlastito vjersko i moralno uvjerenje, ne smije se onemoguciti izbor drugima koji imaju drugacije vjersko i moralno uvjerenje
    - jedan box s osobnim iskustvom
    - jedan box s web adresom gdje je sve podrobnije objasnjeno s izvorima

  50. #50
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Side note: objasniti značenje riječi aneuploidno ili parafrazirati, bez korištenja te riječi + kod slike embrija staviti sliku blastociste ili 8-dnevnog - znači embrije u fazi u kojoj se transferiravaju, nikako kasnije.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •