Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Razmaknuce sava (carski rez)

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno Razmaknuce sava (carski rez)

    Pozdrav!
    U 20.-om tjednu sam trudnoce i danas sam isla na regularni pregled i uzv. Doktor mi je radio i vaginalni uzv te je ustanovio da mi je na jednom dijelu sav od prethodnog carskog reza na maternici malo istanjen...Imala sam jednu trudnocu prije 4 godine i rodila sam carskim rezom i mislila da ce sve biti ok sada jer je dugo vremena proslo i sve je to dobro zacijelilo i danas mi doktor to priopci. Rekao je da se zna dogoditi takva situacija nakon carskog reza i da se ne trebam brinuti i da je bitna kontrola i sve to stoji, ali opet mi nije svejedno. Jer je isto tako rekao da ukoliko i sav popusti ( prema njegovim rijecima se to dogada samo pod dovoljno jakim kontrakcijama) da bebi i meni nece biti nikaj, da, imat cu rupu na maternici ali da se nista ne dogada u tom slucaju.?!
    Malo sam gledala po netu, ali nisam bas nasla neka iskustva s time... Da li je itko imao takvu situaciju?

  2. #2
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj miki2302 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav!
    da bebi i meni nece biti nikaj, da, imat cu rupu na maternici ali da se nista ne dogada u tom slucaju.?!...
    neznam gdje živi tvoj gin, ali ovo što ti je rekao nema veze sa stvarnošću!!

    meni je u trudnoći nakon CR (od poroda do poroda je prošlo točno godinu dana) rez bio stanjen i počeo je pucati na porodu u toj slijedećoj trudnoći...
    I.G. su počeli padati otkucaji srca, ja sam uz grozne bolove počela jako krvariti i bio je hitan CR....uglavnom, jedva su me skrpali! nakon poroda mi je tlak bio 70/50, dobila sam transfuziju (dvije doze krvi)...
    ovdje na forumu imaš priču i od ronin koja je također pukla na porodu u trećoj trudnoći, malena je izašla glavicom iz maternice i zaglavila negdje, nesjećam se detalja...danas ima zdravstvenih problema...

    tako da za početak potraži i drugo mišljenje! naravno da rez kod tebe ne mora puknuti, ali eto vidiš da ipak može biti problema ako se do desi!
    sretno do kraja!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno

    Hvala na odgovoru!
    Bila sam sada kod svog soc.ginekologa i rekao je da se ne trebam za sada brinuti i potvrdio mi je da do puknuca moze doci ali da se to najcesce dogada pod kontrakcijama, u biti isto kao sto mi je rekao i ovaj.i rekao je da ce trebati pojacana kontrola i da mogu biti mirna do otprilike 35 tjedna t. i da ce me se onda cesce nadgledati.isto tako je rekao da u slucaju da pukne sav (samo kak sam ja shvatila nije meni cijeli sav stanjen, nego dio sava,neznam) da nema simptoma (bar ne vidljivih meni) i da ni necu znati da se to dogodilo. I da u tom slucaju moze doci do istjecanja plodne vode u trbusnu supljinu, ali da meni nece biti nikaj od toga, jedino da beba u tom slucaju gubi plodnu vodu, ali da se zato prati sve to i u tom slucaju na hitni carski da se ide.
    Ali opet meni ostaje to pitanje, ako idem cirka svaka 4 tjedna na kontrolu kaj ak slucajno dodje dodje do puknuca recimo tjedan nakon pregleda, kaj onda? jedno je kada dodje do puknuca na porodu kad su doktori oko tebe, a drugo ak sam doma a ni ne znam da se dogodilo to...neznam, nije me bas ni ovaj ginekolog utjesio previse...potrazit cu pricu od ronin,hvala!
    a jesu li tebi sav pratili kroz drugu trudnocu? i bas ti je doslo do pucanja prilikom poroda, nije prije? raspisala sam se malo... al zbilja me muci to!

  4. #4
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    nema šanse da ne skužiš to (stvarno mi nije jasno od kuda ti gin vadi takve informacije)...

    meni je šav bio stanjen, a gledali su me stalno jer sam ionako bila u bolnici od 26 tt zbog stalnih kontrakcija...
    prilikom trudova došlo je pucanja šava na jednom (lijevom) dijelu i kao što sam napisala na početku nema šanse da to ne skužiš jer te počne grozno boliti (trudovi su ništa prema ovome!!!)...početi ćeš krvariti prema unutra, a najvjerojatnije i prema van i nakon nekog vremena počneš gubiti svijest...kod mene je otegotna okolnost bila što sam bila na heparinu cijelu trudnoću zbog nekih drugih problema tako da mi je zgrušavanje bilo nikakvo i nisu mogli zaustaviti krvarenje...ja sam još bila na stolu kad su iznijeli malca i rekli mužu da su me otvorili zadnji čas...da nisu, pukla bi skroz i tko zna gdje bi sada bili i ja i beba...
    jedino sa čime se slažem sa tvojim ginom je to da se pucanje šava najčešće dešava prilikom trudova jer je onda maternica pod dodatnim opterećenjem (trudove sam dobila ujutro u 5 sati, pukla sam na stolu oko 17 sati - znači maternica je izdržala opterećenje punih 12 sati)

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno

    A eto, meni su dva ginekologa (dobra ginekologa) rekla da necu skuziti ako dodje do puknuca (primjerice, bubam napamet u 36 tj kad nemam ni kontrakcije ni nikaj, dakle u "normalnim" uvjetima) ... da jednostavno necu ni znati... mislim, nije mi jasno, tako su mi rekli...jos sam pitala da li trebam mirovati, za sada su rekli da ne..
    I mislim da taj stanjeni dio šava iznosi trenutno oko 4 mm...tak nekaj...da je bitno pratiti to i da je dobro da se uocilo da imam taj problem.
    Bas sam zmrdana, bila sam sva sretna jer je bebica super, i ja se dobro osjecam cijelo vrijeme i sada to....i trazila sam po forumu da li ima takvih slucajeva, ali kak sam skuzila vecina tih ruptura se zbilja uglavnom dogada pod kontrakcijama, ali kada strahujem da se to ne dogodi ranije....sada je beba jos mala, ali kaj kada ona krene rasti, pa se poveca i pritisak na maternicu ...mislim 4 mm je jako malo,sta ne?
    Nisam doktor, oni kazu da ne brinem, al ne mogu si pomoci...samo da te pitam molim te, jesu li tebi pratili koliki ti je šav od prvog carskog reza kroz trudnocu?
    Drago mi je da ste ti i bebica dobro zavrsili, bez obzira na cijelu nastalu situaciju...

  6. #6
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Mislim da je najpametnije otici kod dr. Kosa u Polikliniku Ginekos.

  7. #7
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    miki2302 slažem se sa Deaedi, ako imaš mogućnosti, odi privatno kod dr. Kosa...
    inaće, ako se dobrom sjećam, mislim da 4mm i nije tako loš nalaz za ove tjedne u kojima si sada...ali kako i sama znaš i beba će dalje rasti i maternica će se širiti pa će se i šav dalje stanjivati
    (meni su pratili šav, ali mi nikad nisu htjeli reći koliki je, valjda baš zato da se ne uzrujavam...ali kako sam rekla, ja sam bila u bolnici pa je to ipak bila drugačija situacija)

    btw, i dalje mi je njihova izjava o neosjećanju pucanja šava totalna idiotarija...

  8. #8
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Evo, ja sam u 38.tt i jedino kada mi je pogledao sav je predzadnji put jer mi je igrom slucaja bio pun mjehur pa se dobro vidio.
    To je vec bilo na bolnickom pregledu.
    Reko mi je da neki autori pisu o 3mm al da je to tako individualno, da nemres reci samo tako ovi savovi do 3 nisu ok, ovi preko 3 jesu i da se kad krene porod on prati. Za sada nema razloha zasto ne bi isla na VBAC.
    Takodjer je rekao da je bitniji razlog prvog CR i kakfsv je bio nego brojke.
    Dok me jos pratio privatnik od pocetka me smirivao i govorio da ne brinem o savu, da su rupture toliko rijetke i da kada se dogadjaju da se digadjaju prilikom trudova.
    Ne znam kako ne osjecas rastezanje sava?
    Ja ovu trudnocu od samog pocetka osjetim rastezanje maternice, a narocito sava. Nemres fulat tu bol, stoga ako osjetim rastezanje neelasticnog dijela maternice ilitu sava, rupturu nema sanse da ne bi osjetila.
    Zapravo te ovim postom zalim smiriti, ako je to ikako moguce.
    Sori na greskama, tipkam s mobitela.

  9. #9
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    na pregledu u cca 27.tjednu - šok! stanjeni dio šava je bio svega 1,3mm!!! I još je nešto kao taj dio matenice, kao nekako "propao", ne znam to bolje objasniti...
    Upute - mirovanje, prestanak bilo kakvog maženja trbuha ili trackanja kremica (zato sam naočigled pucala i prepuna strija nakon T bila) i češće kontrole.
    Zadnjih mjesec dana ležanje u bolnici. V. je rođen s 38+6, sve je prošlo dobro, ali da sam se nauživala strahova - bogme jesam.
    Ja bi na tvom mjestu kod nekog dobrog dr po drugo mišljenje

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno

    Pratim trudnocu pararelno (za sada) i kod socijalnog ginekologa (dobar je doktor) i privatno kod dr.Kosa, tako da ginekolog iz prvog posta koji jest uocio da je sav stanjen jest upravo on. I kao sto sam napisala rekao mi je da ne brinem i da cemo to pratiti...i zbilja je rekao da ima slucajeva da se zeni "napravi" rupa na maternici,a da ni ne zna da se to dogodilo...i da bude sve u redu i sa bebom i sa mamom. eto...tako da me on umirio tamo, ali onda kada sam dosla doma pocela sam razmisljati o svemu, sta ja znam ipak je to 4 mm...tjesilo me sto mi nije cijeli rez stanjen, vec samo dio,ali izgleda da je svejedno...
    leonisa, za sada nista ne osjecam, nikakvo rastezanje ni maternice, ni sava...onak, opcenito sam ok...za sada je u principu uredna trudnoca...
    najgore mi je sto mi glava ne da mira, samo vrtim sto bi moglo biti....nema sanse da ostane rez na 4 mm, zicer ce se jos istanjiti...pitanje je koliko...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno

    Mali update. Jucer sam isla kod treceg ginekologa ( radi privatno i soc u petrovoj) , jer sam racunala da cu kod njega do kraja voditi trudnocu ( vise ne racunam na to)..uglavnom, nakon uvodnog razgovora i pregleda pitala sam ga za to razmaknuce sava i da li je to indikacija za carski,te je odgovorio kako je to sve individualno da oni (ginekolozi?!) to ni ne mjere, da se debljina sava ne moze BAS tocno izmjeriti i da ima zena kojima je jako tanak taj rez po 1 mm pa da to nije indikacija za carski, da je svaka zena drugacija...mislim, vjerujem da svaka od nas drugacije dise i tijelo drugacije funkcionira, ali jel vrijedi riskirati?!
    uglavnom, prema njemu ja sam za vaginalni i da neka se ja nista ne brinem, da mi je veci problem to sto su mi prilikom konizacije odstranili veci dio grlica maternice i da se ne bih slucajno pocela otvarati...(to je pak druga prica)...s tim da su mi vec ova dva ginekologa prije navedena pratili i stanje grlica maternice i nijednom nisu spomenuli da nesto ne stima, vec da je sve u redu za sada...luda sam...24 tjedan sam sada i bojim se ici vaginalno roditi..ocito bez veze se ne moze dobiti carski i kaj sada...di i kome ici?
    jedan ginekolog kaze da je bolje ponoviti carski, jos jedan to potvrdi, treci pak kaze da nema potrebe...ja istraumatizirana od prvog puta zelim ponoviti carski...i tak...kaj napraviti?

  12. #12
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Da li si jasno i glasno rekla da želiš na carski jer ne želiš riskirati?

    Odabereš ginekologa kod kojeg budeš vodila trudnoću i tražiš da ti na povijet bolesti napiše svoju preporuku za carski. Očito indikacija ima, i svaki normalan giekolog će se u slučaju dvojbe prikloniti tvojem stavu. Onda tu preporuku pokažeš u bolnici. Ukoliko je taj ginekolog koji je vodio trudnoću renomiran i poznat, ne vjerujem da bi se netko usudio ići kontra te preporuke.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    393

    Početno

    Moj ti je savjet da izaberes jednog gin.kojem vjeruhes i samo njemu idi. ono sto je sudjeno da se desi,desit ce se razbijala ti glavu ili ne. ono sto mozes da uradis jest da redovno ides na kontrole i natjeras da se opustis jer bebi ne treba stres(narocito onaj koji ne rjesava probleme). uzivaj u trudnoci i ne opterecuj se sa onim:sta bi bilo kad bi bilo...

  14. #14
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    moj prvo porod - hladni cr. zadak
    drugi porod, cca 2,2god. nakon prvog porda. u cca 37tj. šav je bio na 3mm. rodila sam vaginalno (induciran jednim gelom, zbog preeklamspije). od prvog truda do kraja cca 6h.
    treći porod nisam mjerila šav. nitko mi nije sugerirao. rodila sam kod kuće vaginalno. od drugog poroda je prošlo cca 2,6god. od prvog truda do kraja poeos cca 5h.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno

    Nisam stigla prije odgovoriti. Daedi, nisam bas jasno i glasno izjasnila se tom doktoru iz petrove da BAS bi htjela carski jer su mi prije njega to vec dva ginekologa rekli da je mozda bolje carski, vec sam ga samo pitala dal se on slaze sa njihovim misljenjem, medutim otkantao je on to sve...rekao je da doktori koji ne poradaju nemaju sta meni govoriti kako cu ja zavrsiti svoj porod,rekao mi je da ukoliko ja mislim da ce on meni raditi carski da si slobodno potrazim novog doktora..
    Tak da nisam nikaj forsirala, jasno i glasno je bome on meni dao svoje misljenje.... :/
    Ja cu nastaviti ici svom privatnom ginekologu kojem sam isla cijelo vrijeme (bez obzira kaj ne porada) jer njemu zbilja vjerujem (dr.Kos) pa cu vidjeti s njim sta i kako pred kraj...Vjerujem da bi mi on ovisno o mom stanju naravno i napisao preporuku za bolnicu, ali kako je meni do sada ispalo doktori u bolnici bas i ne drze do privatnika i njihovog misljenja...uopce ne kuzim to, ispada mi kao neko prepucavanje izmedu doktora (opcenito mislim) , kaj im nije u INTERESU pacijentica i dijete?
    Lamy, znam da je najbolje ne opterecivati se i pustiti da sve ide svojim tokom, ali to je tako teskooo ...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno

    Evo da napisem sto je na kraju bilo, ako ce ikoga interesirati jednom...na kraju sam ostala kod dr.Kosa i pratila kod njega trudnocu do 31.tj. sljedeci pregled sam radila na sv.duhu i svaki put sam dosla kod drugog doktora i svi su imali istu pricu-da sam za vaginalni porod, i da nema razloga za carski...igrom slucaja sam na kraju zavrsila u petrovoj bolnici i rodila tamo...doktor koji me vodio tamo je takoder bio za vaginalni bez obzira na prethodni sav od carskog...na kraju sam pristala na indukciju, ni sama neznam zasto sada, ali eto, kao doktor ce biti uz mene, i zbilja je bio ( u smislu da me nije ostavio u boxu bez da me pogleda "satima") i tako opet kao i prvi put, drip, epiduralna, prokidanje vodenjaka, ma "standardno" njihovo, nakon 7 sati dripa sam se otvorila 8 cm i na kraju je bio hitan carski...na otpusnom napisali da je bebin ctg poceo biti los...eto...uglavnom nitko nije nista dozivljavao oko prethodnog sava od carskog, niti me pratio vise itko po tom pogledu...da li je stanje bilo lose ili nije, nemam pojma, niti cu ikada znati...eto...

  17. #17
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ajoj, ne mozes vjerovati. Ipak, drago mi je da ste na kraju ti i beba dobro.

  18. #18
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    jako mi je zao (((

    no drago mi je da ste skupa i da je sve ok

  19. #19
    anita rain avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    ...na lijepom plavom Dunavu...
    Postovi
    464

    Početno

    Evo čitam ovu temu i kako je čitam, sve sam zabrinutija
    Naime, iskreno nisam niti znala za to da može doći do razmaknuća tj. stanjenja šava. Zanima me kako se uopće skuži da ti je šav stanjen? Ginekolog to primjeti, pa te obavjesti? I na koji način, na vaginalnom pregledu ili na uzv? Znam da moja pitanja možda zvuče glupo, pa se ispričavam odmah na početku, ali zbilja ne kužim.
    Ja sam sad trudna s trećim djetetom 18+5, dva prethodna poroda su završila carskim (uska zdjelica, krupne bebe) i naravno ovaj treći su mi rekli da će biti ponovo carski. Sad sam se kad sam pročitala ovu temu....Hvala...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno

    Hvala! ma na kraju je zbilja najbitinije da su beba i mama dobro, istina ! Rodila sam malu curicu od 3 kilice, lijepo napreduje i ja sam bolje podnijela drugi carski, to je bitno.
    Anita rain, nisam ni ja znala bas puno o tome, ali kroz forum i internet sam saznala da postoji mogucnost za takvu situaciju.pa sam pitala dok sam bila 20 tj doktora sta sa time, i on je pogledao, sa uzv. i rekao da je na jednom dijelu istanjen, pa je zvao jos jednu doktoricu pa su sat vremena pregledavali to podrucje, pa sam se zato i zabrinula.kazem, na kraju nitko dalje u bolnici nije htio ni gledati te uzv slike i svi su rekli da se to gleda tek sa 35 tj, ne ranije...tak da, tko ce ga znati...posto ti je treci carski, pretpostavljam da paze na sve i da se ne moras brinuti. jer mene je brinulo jer su svi govorili da sam za vaginalni, svi, osim privatnika kod kojeg sam vodila i mog socijalnog ginekologa...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •