Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: Izbjeci cijepljenje u rodilistu... moguce ili ne?

  1. #1
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno Izbjeci cijepljenje u rodilistu... moguce ili ne?

    Citajuci planove poroda, u nekima se pojavljivala zelja (zahtjev) da se dijete ne cijepi odmah po porodu...
    Je li to moguce bez puno komplikacija ili? Kakva su vasa iskustva sa hrvatskim rodilistima?

    Znam jednu mamu koja je (nakon sto joj je dijete nakon cijepljenja odjednom postalo autisticno),drugo dijete isla roditi kod podobnika kako bi mogla izbjeci cijepljenje, i koliko znam drugo dijete jos nije nicim dala cijepiti (8mj)

    Konkretno, kod nas, prerano cijepljenje + sumnja da su joj davali adaptirano u rodilistu (na koje je alergicna) je rezultiralo jakim nutritivnim alergijama i jako niskim imunitetom (niske vrijednosti imunoglobulina itd...)
    Drugo dijete ne zelim cijepiti barem 2 mjeseca da mu ne ugrozim prerano imunitet i da se opet ne nadjemo u slicnoj situaciji...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    i mene zanima kako izbeci. nisam u hrvatskoj, ali pored, i sve slicno funkcionise

  3. #3
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Koliko cujem u Cakovcu slijedi tortura ako se 'drznes' odbiti cijepljenje.

  4. #4
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    992

    Početno

    Ja ću ih unaprijed uljudno zamoliti da to preskočimo. Ne namjeravam se ni s kim svađati i vjerujem da neće biti potrebe.

    Što se tiče tuberkuloze, protiv te bolesti više ne cijepe djecu nigdje u koliko-toliko razvijenim zemljama pa mi se čini da je i kod nas to više nekakav atavizam nego stvarna potreba. Ta se bolest veže za ekstremno siromaštvo (neadekvatnu prehranu -> loš imunitet) + neodgovarajuće higijenske uvjete. Ako toga nema, nema ni straha od bolesti.

    A hepatitis B... hm, moram priznati da mi nije jasno kako bi se novorođenče moglo zaraziti spolno prenosivom bolešću. Bebe baš i nisu na glasu kao promiskuitetne, ne koriste tuđi narkomanski pribor, a nisu ni posebno sklone tetoviranju. Realna opasnost postoji jedino ako su roditelji zaraženi. MD i ja smo morali ići na testiranje prije ivf postupka pa znamo da smo zdravi.

    Moj stav o lijekovima općenito mogao bi se sažeti ovako: samo ako dobrobiti nadmašuju rizike. Budući da ne vidim objektivne rizike za dobivanje navedenih bolesti, ne vidim ni razlog za cijepljenje.

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Pandora Aura Monroe prvotno napisa
    Ja ću ih unaprijed uljudno zamoliti da to preskočimo. Ne namjeravam se ni s kim svađati i vjerujem da neće biti potrebe.

    Što se tiče tuberkuloze, protiv te bolesti više ne cijepe djecu nigdje u koliko-toliko razvijenim zemljama pa mi se čini da je i kod nas to više nekakav atavizam nego stvarna potreba. Ta se bolest veže za ekstremno siromaštvo (neadekvatnu prehranu -> loš imunitet) + neodgovarajuće higijenske uvjete. Ako toga nema, nema ni straha od bolesti.

    A hepatitis B... hm, moram priznati da mi nije jasno kako bi se novorođenče moglo zaraziti spolno prenosivom bolešću. Bebe baš i nisu na glasu kao promiskuitetne, ne koriste tuđi narkomanski pribor, a nisu ni posebno sklone tetoviranju. Realna opasnost postoji jedino ako su roditelji zaraženi. MD i ja smo morali ići na testiranje prije ivf postupka pa znamo da smo zdravi.

    Moj stav o lijekovima općenito mogao bi se sažeti ovako: samo ako dobrobiti nadmašuju rizike. Budući da ne vidim objektivne rizike za dobivanje navedenih bolesti, ne vidim ni razlog za cijepljenje.
    Dijete može dobiti hepatitis B ako je izloženo hospitalizaciji i eventulanim kirurškim zahvatima nakon poroda.U pravilu sva djeca koja imaju hepatitis u hrvatskoj dobila su ga na taj način(ako izuzmeno one pozitivnih majki).U svkom slučaju,šanasa za hospitalizacijom i operacijom u tako ranoj dobi je iznimno mala.

  6. #6
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Sirius, hvala puno na info.. jako korisno...
    Znaci u eventualnom slucaju da beba ima hidrocefalus, cijepljenje protiv Hepatitisa B je itekako opravdano...

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Tako je.
    Ako se unapred zna da bebu očekuje hospitalizacija ,a pogotovo kirurški zahvati i/ili transfuzija mislim da je rizik od posljedica imunizacije puno manji od rizika infekcije.

  8. #8
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Ja sam u brisu cerviksa tijekom cijele trudnoće, i pri porodu, imala streptokoka. M. nije bila inficirana, ali je bila kolonizirana tijekom poroda (bakteriju su našli u brisu uha). Pedijatrica mi je preporučila da je za svaki slučaj ne cijepimo odmah. Vodili smo je na cijepljenje nakon navršenih mjesec dana.

  9. #9
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Pandora Aura Monroe prvotno napisa
    Što se tiče tuberkuloze, protiv te bolesti više ne cijepe djecu nigdje u koliko-toliko razvijenim zemljama pa mi se čini da je i kod nas to više nekakav atavizam nego stvarna potreba. Ta se bolest veže za ekstremno siromaštvo (neadekvatnu prehranu -> loš imunitet) + neodgovarajuće higijenske uvjete. Ako toga nema, nema ni straha od bolesti.
    A ovo je još uvijek obavezno cijepljenje

  10. #10
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    u varaždinu nije bilo nikakvih problema odbiti cijepljenje.

    kako su bebe stalno s mamama vidi se kad dođu cijepit i lijepo im se kaže da vi to ne bi.
    jedino što napomenu da će zapisati u žutu knjižicu kod otpuštanja da ste odbili cijepljenje na vlastitu odg. tako i naprave

  11. #11
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    992

    Početno

    Citiraj Inesica prvotno napisa
    u varaždinu nije bilo nikakvih problema odbiti cijepljenje.

    kako su bebe stalno s mamama vidi se kad dođu cijepit i lijepo im se kaže da vi to ne bi.
    jedino što napomenu da će zapisati u žutu knjižicu kod otpuštanja da ste odbili cijepljenje na vlastitu odg. tako i naprave
    Tako bi trebalo biti svuda.
    Nisam apsolutni protivnik cijepljenja, ali jako mi se ne sviđa kad bilo koja medicinska intervencija postane obavezna. Što ako je, recimo, u mojoj obitelji bilo alergija i anafilaktičkih šokova? A bilo je. Treba li i u tom slučaju dati prednost proceduri koju medicinska institucija provodi nad svima zato što je njima tako jednostavnije ili ipak imamo pravo biti tretirani kao osobe, a ne brojke? Za bolničko osoblje je sigurno komotnije da ne mora razmišljati o individualnim osobinama svakog pacijenta, ali meni je dobro moje djece na prvom mjestu i s obzirom na obiteljsku anamnezu, naravno da ću biti jako oprezna s cjepivima.

  12. #12
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Ja sam na SD odbila cijepiti Leona protiv hepatitisa B. pedijatar je malo gunđao ali nisu ga cijepili. To smo obavili kasnije kod naše pedijatrice.

  13. #13
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno Re: Izbjeci cijepljenje u rodilistu... moguce ili ne?

    Citiraj smedja prvotno napisa
    Znam jednu mamu koja je (nakon sto joj je dijete nakon cijepljenja odjednom postalo autisticno),...
    ovo mi je nelogično :? :?

    kako ona zna da je autistično postalo nakon cjepljenja u rodilištu kada se autizam otkriva tek sa godinu i pol dvije godine....

    Citiraj smedja prvotno napisa
    Konkretno, kod nas, prerano cijepljenje + sumnja da su joj davali adaptirano u rodilistu (na koje je alergicna) je rezultiralo jakim nutritivnim alergijama i jako niskim imunitetom (niske vrijednosti imunoglobulina itd...)...
    koliko meni rekoše alergije su često nasljedna komponenta - ja sam pila probiotike za nascituriusa koji su protiv alergija u trudnoći. Mala mi nije ni na što alargična.


    Citiraj smedja prvotno napisa
    Drugo dijete ne zelim cijepiti barem 2 mjeseca da mu ne ugrozim prerano imunitet i da se opet ne nadjemo u slicnoj situaciji...
    opet koliko je meni poznato - opasno je ono cjepivo sa godinu dana. Američka istraživanja su pokazala da su se autistična djeca pojavljivala nakon tog cjepiva a do tada su bila najnormalnija djeca u svom razvoju

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    imunolozi tj. pedijatri racunaju na to da je svakom detetu isti i stabilan organizam -imunitet i da ce sve podneti dobro, kome ne bude tako oni od toga peru ruke.

    isto je kao i sto se porodu ne pristupa individualno vec svima isto, pa koga kao zalomi.

    tacno je da je bolje odloziti makar prva 2 meseca jer je rizik manji od posledica. posledice ne moraju biti autizam, ima ih sijaset, uglavnom se odnose na raznorazne probleme sa zdravljem, razdrazljivoscu itd.

  15. #15
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno Re: Izbjeci cijepljenje u rodilistu... moguce ili ne?

    Citiraj mačkulina prvotno napisa
    Citiraj smedja prvotno napisa
    Znam jednu mamu koja je (nakon sto joj je dijete nakon cijepljenja odjednom postalo autisticno),...
    ovo mi je nelogično :? :?

    kako ona zna da je autistično postalo nakon cjepljenja u rodilištu kada se autizam otkriva tek sa godinu i pol dvije godine....
    Ovo se dogodilo nakon cijepljenja sa godinu dana a ne u rodilistu, nigdje nisam to rekla, ali ona naprosto vise nije htjela riskirati koje ce cijepivo moguce izazvati slicno kod slijedece bebe...

  16. #16
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    meni su A. u puli cijepili kod mene u sobi. kada sam S. rodila u rijeci prije mjesec dana očekivala sam da će isto tako postupiti s njime odnosno cijepiti ga u sobi i tada sam mislila odbiti cjepljenje. međutim, kod otpusta sam saznala da su ga već cijepili bez mog znanja

    sad sam u dilemi što da radim, dobio je BCG i prvu turu HepB, a nisam sigurna da li ga želim i dalje cijepiti, odnosno želim se puno bolje informirati prije nego to napravimo. može koje iskustvo?

  17. #17
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    mi smo u Osijeku odbili cijepljenje hepatitisom (sad si čupamo kosu što nismo odbili i bcg) i nisu nam pravili probleme. Morali smo samo potpisati izjavu. Bila sam sva ustrašena i bojala sam se reakcije jer sam bila na odjelu zloglasnog dr.m-a, ali sve je prošlo ok i bez osuda.

  18. #18
    LoveLight avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    215

    Početno

    Smedja, najbolje pripremi potpisanu izjavu da ne zelis cijepiti dijete i daj im sa planom poroda. Dobro je da imas i 2 kopije pa za svaki slucaj das i poslije poroda. To bi trebalo upaliti jer po zakonu smijemo odbiti "lijecenje".
    Ja sam rodila kod Podobnika i to je upravo bio jedan od razloga - htjela sam izbjeci cjepljenje i uspjela sam. Uopce ga ni ne mislim cijepiti nakon sto sam se dobro informirala o cjepivima, od pocetaka kako su nastala pa do danas i smatram da su otrov, pogotovo za tako male bebe.

    Danci, ako nadjes pedijatra koji razumije tvoje odbijanje cjepljenja, onda nema problema da ne cijepis dijete. Moze se puno toga naci na netu o povijesti cijepljenja i o vakcinama opcenito. Nazalost crkao mi je moj laptop gdje su svi linkovi pa ih ne mogu staviti.

  19. #19
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Mi također želimo odbiti cjepljenje. Međutim čitala sam da postoji opasnost da se ne cijepljeno dijete zarazi u rodilištu od cijepljene dijece. Jel to moguče?

    Što vi mislite o cjepivu za Dječju paralizu (Polio)? Ja sam nekako apsolutno protiv svih cjepiva...

  20. #20
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Virusi se obicno prenosi kakicom, ne pranjem ruku i tome slicno ... nekako mi je logicno ako je beba s tobom u rodilistu 24 sata da obicno ni nema kontakta sa drugim bebama, nece biti u situaciji da umoci rukice u tudu kakicu i tome slicno ... dakle ukoliko je beba zdrava i koristite roming-in mislim da nema neke vjerovatnosti da se zarazi od drugih beba bilo cim.

    U rodilistu primaju cjepivo protiv tuberkuloze i hepatitisa, vidi ovdje Kalendar cjepiva

    Vise o samim cjepivima potrazi preko pretraznika, ne mogu sad iskopati topike.

  21. #21
    LoveLight avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    215

    Početno

    RozaGroza, imas na podforumu Nekovencionalna Medicina nekoliko topica o cjepljenju koji bi te mogli zanimati ...

  22. #22
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Hvala cure, bacam se na čitanje

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    29

    Početno

    E, a ima li netko iz Zadra tko je uspio odbiti cijepljenje u rodilištu? Mene čeka porod za mjesec i po dana, puno čitam o tim otrovima i stvarno ne bi da to uštrcavaju u moju tek rođenu bebu.

  24. #24
    glacova avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    330

    Početno

    Podižem ovu temu jer me interesira kako uspješno odbiti cijepljenja bebe protiv hepatitisa i tuberkuloze u rodilištu?
    Čitajući po forumima,bebe su cijepljenje usprkos izjavama da to ne želite.
    Neki ćak predlažu pisane izjave o odbijanju cijepljenja s upozorenjem da ćete zakonski goniti bolnicu ako cijepe dijete protiv vaše volje.
    Ima li netko iskustva o tome u zadnje vrijeme!

  25. #25
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    I mene zanima. Čitala sam negdje da im te izjave ništa ne znače, čak ni ovjerene s potpisom oba roditelja.

  26. #26
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Kod zaprimanja u rodilište potpisuje se izjava koja ih pokriva u potpunosti. Pred zakonom su dužni poštivati volju pacijenta, ali tko potpiše takvu bijanko izjavu zapravo je na sve pristao.

  27. #27
    katjenka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    230

    Početno

    Prvo dijete rodila u bolnici u Austriji i nisam ju cijepila do prve godine života. Moja pedijatrica me podržava u necijepljenju dok su tako mali jer im trebaju još sazrijeti organi za preradu svega toga iz cjepiva. Drugo dijete rodila u Vinogradskoj, potpisala izjavu za necijepljenje koju je moja babuca silno podržala, čak me uputila i u opasnosti od vitamina K pa sam i to odbila. Malkice su me čudno gledali od strane pedijatara i zatražili da muž i ja potpišemo izjavu za preuzimanje odgovornosti od necijepljenja što i jesmo. Cijepila sam ga prvi put sa 6mj. Nisam imala nikakvih neugodnosti u Vinogradskoj i poštovali su sve moje želje.

  28. #28
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Aha, znači i s mužem se sad trebam raspravljati. On za cijepljenje, a ja protiv Barem dok malo ne odraste. Katjenka kakvu si to izjavu potpisala u Vinogradskoj, oni su ti dali ili si donijela sa sobom?

  29. #29
    katjenka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    230

    Početno

    donijeli oni da se valjda osiguraju da ne snose odgovornost ak se djetetu nešto dogodi zato što se nije cijepilo!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •