Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 77

Tema: škola i doručak

  1. #1
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno škola i doručak

    stvarno en znam kako da riješim problem...pokušala bih svojoj djevojčici nametnit neke zdrave navike prehrane, tipa zdrav doručak i sl. a u našoj školskoj kuhinji je kifla, burek, slanac, puding i sl. katastrofa!
    naravno, ispisala sam ju. i sad, svaki dan trebam joj pravit dorulak, ali šta?? sendvič sa čajnom ili salamom?? još gore..nemam ideja, da je kod kuće, kao vikendom,, jela bi pohani kruh, palačinke, kornfeks i sl. ali šta u školi? nekoliko puta mi je rekla da ne može doručkovat kod kuće, rano joj je.. kako to vi rješavate?

  2. #2
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Moji doručkuju u školi (istina, barem prema onom što piše na meniju u našoj školi je situacija nešto bolja, ali koji put jedno je ono što piše na papiru a drugo ono što stvarno dobiju). Međutim, dogodi se da za doručak bude nešto što im ne paše (npr. sin mi ne voli sirni namaz) pa inzistiram da ipak pojedu nešto i kod kuće, jer ne želim da do ručka budu gladni.
    Doma pojedu krišku kruha, neki narezak, popiju šalicu mlijeka ili čaja. Ja baš nisam neki freak zdrave hrane, ne pada mi na pamet raditi im namaze od slanutka i sl., ali ono što je po meni zdravo u tom njihovom doručku je to što kruh nikad nije bijeli, naresci su uglavnom domaći (špek, čvarci, kobasice) i uz to obavezno ide svježe sezonsko povrće (paprika, paradajz, krastavci, rotkvica...), sad ga baš imamo i domaćeg. U mlijeko ili čaj umiješamo med.
    E, sad, nekome domaći čvarci ili pečena jaja nisu zdrav obrok, ponavljam, meni jesu.

  3. #3
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Moj A nije ni prošle godine išao u kuhinju.
    Doduše on je izjelica koja je gladna čim otvori oči pa jede prije škole, ali ponekad ima želju da mu pakiram . Pekla sam vafle, fritule, kojekakve pite (sa sirom, jabukama), zobene keksiće, kojekakve kiflice i klipiće, ponekad sendvič (pogotovo ako imam domaćeg kruha), slani ili slatki muffini ...
    Naravno sve to bi dan prije napravila, ne pada mi napamet ujutro nešto pecariti.
    Sve to što sam nabrojala pravim što je više moguće od integralnog brašna, zobenh pahuljica, koristim više meda nego šećera...
    E da i integralno brašno kupujem na vreće u mlinu. Povoljnije mi je i puno ukusnije.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Moji jedu i doma (kriška kruha s domaćim džemom + šalica mlijeka ili jogurta), a uzimaju i mliječni obrok u školi.

    Nataša, po mom mišljenju nema velike razlike ako djetetu pakiraš sendvič sa čajnom salamom ili ako jede kiflu ili burek u školi. Doduše, kao i kod Audrey, kod nas je nešto bolja situacija - se tek povremeno pojavi neka linolada ili salama podriguša koju moji ne jedu.

    Moj mlađi ranijih godina nije išao na mliječni obrok, ali razlog nije nekvaliteta nego njegova sporost - nikad nije stigao pojesti na vrijeme pa je bilo bolje da ima sendvič ili kakav drugi gablec u torbi.

    Nosio je često klipiće koje sam pekla doma (dan ranije, naravno) ili krišku orehnjače ili muffin ili sendvič. Ako je bio sendvič, to je bilo od integralnog kruha (dva razloga - ne samo da je zdravije nego se ne osuši tako brzo kao bijeli). Punjenje za sendvič: kriška sira, sirni namaz sa šunkom, maslac i pršut, ponekad hummus ako ga je bilo, domaći ajvar, kuhano jaje narezano na ploške + pesto genovese...

    Znala sam mu spakirati jabuke u šlafroku ako bi imala ili fritulu, ali da prostiš, to je svjetlosnim godinama daleko od zdrave hrane. Za njega mi je bilo bitnije da nešto pojede (jer mu je znalo biti loše ako bi mu pao šećer) nego da to bude zdravo. VOdim računa da ono što jedu doma bude zdravo i friško kuhano, a u školi - što ima, to jedu.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Eh, zaboravih - ponekad banana, ponekad jabuka na kriške, obvezno nešto tekuće - bočica ili tetrapak mliječnog napitka, a starijem sinu bočica jogurta. Tek sam im u višim razredima dozvolila da povremeno ponesu voćni sok u tetrapaku, ali ne svakodnevno. Dok su bili u boravku, nosili su bocu s vodom.

  6. #6
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    i mi od doma nosimo

    - voce + ljesnjaci, orasi, suseno voce, sjemenke
    - kruh + sir, abc namaz, vrhnje, jogurt, svjezi sir, tahini i ostali razni namazi od povrca, sjemenki itd
    - musli (domaci - pahuljice s ukuhanim vocem, susenim vocem, ljesnjacima, sjemenkama itd)
    - sir tvrdi, feta, ili svjezi + narezano povrce ili voce, svjeze, suseno, orasasti plodovi
    - grah salata, ili hladna salata od tjestenine, zitarica, grahorica

    za sada najvise radim sendvice i pakiram voce sa sjemenkama i orasastim plodovima jer mi kuhinja bas i nije cijela u funkciji (blago receno), kad nam se osposobi pecnica onda cu raditi i jednostavne slatke ili slane kolace (kao biskvit, ono stavis sve u protvan i pece se, a moze biti slatka ili slana varijanta, a ta slana je s povrcem), a uz to jogurt, malo sira, voce, ajvar ili pekmez...

    mi smo vege pa nam je malo jelovnik ogranicen, a selimo se trenutno pa nam kuhinja jos nije profunkcionirala, ali ko nema tih problema stvarno nije kunst nesto sloziti, sad ima tih zdjelica plasticnih u sto varijanti (ili spakiras u staklenku od pekmeza, onu malu, to je jos bolje nego ova sumnjiva plastika (ako nemas neku provjerenu)), kad smo mi isli u skolu niceg nije bilo za kupiti i niko si nista pametno nije nosio, a u srednjoj smo jeli kao kao tortice i stvari iz obliznje pekare, ili nismo nista jeli po cijele dane, uzas, ne znam kako smo uopce prezivjeli, al valjda kad si mlad sve podnosis

  7. #7
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    s tim da mi doma jedemo dorucak obavezno, ako dijete nece dorucak, mozda moze pojesti neko voce, ili popiti kasasti sok od voca, povrca

  8. #8
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    a zakaj ne doruckuju doma?

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    a zakaj ne doruckuju doma?
    Doručkuju, i te kako, ali nije im dosta.

  10. #10
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    pa ja sam skuzila da curica doma nece jest jer joj je rano

    a ja nosim za uzinu, ono nakon 2. sata, ne dorucak

  11. #11
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Evo moja je danas za doručak pojela par šnitica salame i malo kruha, jednostavno da bi pojela više od buđenja joj treba proći barem 45 min, a glupo mi ju je buditi u pola 7 kad može spavati do 7:10. Uglavnom sad od kad je krenula u školu pojede tako nešto malo doma. U školi ima doručak-ručak-užina no ipak smo danas spakirali i sendvič da se nadje - dođe gladna iz škole i prema njenom opisu prošli tjedan su za ručak imali juhu - moje tumačenje rijetko varivo

  12. #12
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ma i moja doruckuje u skoli, doma popije kakao, mlijeko, koju borovnicu, bananu...prije nego izadje iz stana ili putem.
    za dorucak doma sam pitala mame koje nisu zadovoljne skolskom prehranom, a varijanta "nosi od doma" im dodje na isto.

    ivano2 i moja me doceka totalno gladna.
    i bilo je varivo s palentom (meni je rekla da je za rucak bila palenta, ja kao jel za dorucak, ona ne za rucak, pa kako za rucak, fino za rucak, pa ja s cime, mesom, nije mesom, nije ovim nije onim, kao saftom koji je bio jako rijedak i ipak imao koji komadic mesa unutra)

  13. #13
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    e, da, i palenta je ok za ponijeti, s necim jos uz to, sto vec inace jedete uz palentu, mi sa slanim, al moze se ona i sa slatkim napraviti (kao i griz i pahuljice)

  14. #14
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ma i moja doruckuje u skoli, doma popije kakao, mlijeko, koju borovnicu, bananu...prije nego izadje iz stana ili putem.
    za dorucak doma sam pitala mame koje nisu zadovoljne skolskom prehranom, a varijanta "nosi od doma" im dodje na isto.

    ivano2 i moja me doceka totalno gladna.
    i bilo je varivo s palentom (meni je rekla da je za rucak bila palenta, ja kao jel za dorucak, ona ne za rucak, pa kako za rucak, fino za rucak, pa ja s cime, mesom, nije mesom, nije ovim nije onim, kao saftom koji je bio jako rijedak i ipak imao koji komadic mesa unutra)
    ha ha što god da bilo njoj to nije ni za pod zub. Ona je u vrtiću tukla repete za ručak i još bi u 17 sati ručala sa nama doma, a sad ne može dočekat da ja završim ručak kad dođemo doma ... Tako smo se odlučili pakirati nešto za školu da preživi dok nije doma gotov ručak.. Vidjet ćemo ovaj tjedan kako će to klapati ...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    883

    Početno

    Moj jede doručak i kući i u školi

  16. #16
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    I moji su gladni uz svu hranu u školi. Doručkuju jogurt, kakao i /ili mini pecivo, keksić, banana kako imaju apetita. Nose sa sobom vodu i nešto malo za svaki slučaj ako je doručak podriguša, a ručak varivo sa zeljem u rasponu od slanca do štrudle sa sirom. Tako nekako.

  17. #17
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    MOji ujutro popiju kakao i imaju uzinu u skoli. Ponekad jedu ujutro, ali uglavnom ne, prerano im je. Ako su duze u skoli znam ih spakirati sendvic, topli sendvic, neku vocku, ako je ostalo suhih kolaca ili peciva.
    I nasa uzina je ok, nema puno nezdravih stvari.

  18. #18
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    moja cura ne jede kod kuće jer joj je prerano, ali mislim da ću morat naterat ju na to! naravno da nema razlike između bureka,kifle ili čajne kobaje od onog što jedu u školi, zato mi i treba savjet. dobila sam ih dosta.
    mislim da ćemo ipak ujutro nešto žgljocnit,uz svakodevni kakao koji joj pravim od kozjeg mlijeka, tipa keks i mlijeko, kornfeks ili slično, a da si ponese nešto homemade, npr.kiflicu ili kruh s nečim( imam pekač pa sama pečem kruh.)
    da, i stvarno ej dobra ideja narezat jabuku na kriške i spremit joj ( i naredit da MORA pojest)

  19. #19
    deeeyoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    310

    Početno

    Bez ljutnje, ali šta je zdravo kod cornflakes-a, palačinki i pohanog kruha?

    Meni nije toliko važno šta će mi sin pojesti ujutro (samo da nisu slatkiši ili gluposti). Od namaza, preko salama, sira, može sve šta hoće. Puno važnije mi je da pojede nešto. I da onda ruča kada dođe doma.

  20. #20
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj deeeyoo prvotno napisa Vidi poruku
    Bez ljutnje, ali šta je zdravo kod cornflakes-a, palačinki i pohanog kruha?

    Meni nije toliko važno šta će mi sin pojesti ujutro (samo da nisu slatkiši ili gluposti). Od namaza, preko salama, sira, može sve šta hoće. Puno važnije mi je da pojede nešto. I da onda ruča kada dođe doma.
    ma, ne ljutim se, tu sam da mi se sugerira malo..
    zdravo je u usporedbi sa kiflama, slancima, kupovnim kroasanima, čajnom kobasicom, paštetom, hrenovkama i sl. Ipak kad domaći kruh namažem domaćim pekmezom, ili napravim palačinke od domaćih jaja....malo je bolje od ovog što sam navela

  21. #21
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Moj također jede i doma i u školi. Doma najčešće jede ili zobenu kašu (s malo meda i cimeta, eventualno i žličicom pekmeza) ili jaja. Prošli tjedan nije radila kuhinja pa je svaki dan nosio sendvič od crnog peciva s maslacem, sirom, šunkom i krastavcem te jabuku. Da je potrajalo, zamijenila bih to koji dan s kajganom ili kuhanim jajetom u pecivu. Sad kad radi kuhinja (ali samo za doručak, nema još ručka), nosi doma napravljene granola-pločice (slične ovima), jabuku, koji dan će biti muffini sa zobenim pahuljicama ili sl. To mu je tek toliko da izdrži do ručka doma. Nosi isključivo vodu.

    Pojam zdravog je postao jako relativan. I uistinu nije lako spremiti zdravo klincima u školu i biti siguran da će to i pojesti. No ja kao i cure gore - u školi kako je, doma se trudimo da bude što kvalitetnije.

  22. #22
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Jelovnik u našoj školi je hrenovka, pašteta, linolada,margo, nekad lepinja...definitivnoje zdarviji sendvič koji mu ja napravim od mog kruha i domaćih kobasa/slanine, mog sirnog namaza. Pa čak i te palačinke, fritule, muffini...nije baš zdravo ali nije ni natrpano aditivima i koječime.

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    najgori jelovnik sam definitivno vidla na stranicama škole iz Ruda, slučajno sam nekaj tražila i naletila na njega.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 10.09.2013. at 08:06

  24. #24
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ja ne kuzim princip po kojem je jedan dan za uzinu nesto kao dorucak, a drugi dan nesto kao rucak. ne kuzim rucak u pol 10 ujutro?!?

    pa mi mm objasnjava da je po njihovoj logici samo ovaj kuhani rucak 'pravo jelo', al nemaju svaki dan novaca za to pravo jelo, pa jedan dan bude nesto bezveze, ko cokolino ili linolada, a drugi uspiju sklepati neki rucak

    ja mislim da je i to za njih prekomplicirano, nego da je to tako, bez nekog razloga. ima neko vezu u nekoj kuhinji da mi malo pojasni?

    btw, to se od ranog jutra nakuhava i smrdi cijela skola, ja sam se danas ujutro skoro onesvijestila

  25. #25
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ponedjeljak,
    2. rujna 2013.
    Tekući jogurt, pecivo kukuruzno zlato i samostansko sunce
    Utorak,
    3. rujna 2013.
    Sendvič u francuzu i mlijeko
    Srijeda,
    4. rujna 2013.
    Zagorski štrukli
    Četvrtak,
    5. rujna 2013.
    Pizza i sladoled
    Petak,
    6. rujna 2013.
    Sir s vrhnjem, ljubičasti luk i zelena paprika
    Ponedjeljak,
    9. rujna 2013.
    Buhtla i kakao
    Utorak,
    10. rujna 2013.
    Junetina s pire krumpirom i umak od rajčice
    Srijeda,
    11. rujna 2013.
    Integralni kroasan i bio aktiv
    Četvrtak,
    12. rujna 2013.
    Pečena piletina, mlinci i cikla
    Petak,
    13. rujna 2013.
    Gris sa čokoladom
    Ponedjeljak,
    16. rujna 2013.
    Krafna, kakao i banana
    Utorak,
    17. rujna 2013.
    Puretina u umaku od šampinjona, tijesto i salata od kupusa
    Srijeda,
    18. rujna 2013.
    ABC sirni namaz i bijela kava
    Četvrtak,
    19. rujna 2013.
    Varivo od mahuna i kolač
    Petak,
    20. rujna 2013.
    Tijesto s orašastim plodovima i voće
    Ponedjeljak,
    23. rujna 2013.
    Okruglice sa šljivama i mlijeko
    Utorak,
    24. rujna 2013.
    Pileći rižoto i zelena salata
    Srijeda,
    25. rujna 2013.
    Pečena jaja sa šunkom i sezonska salata (rajčica i paprika)
    Četvrtak,
    26. rujna 2013.
    Kukuruzne i voćne pahuljice s mlijekom, banana
    Petak,
    27. rujna 2013.
    File oslića s krumpirom i blitvom na lešo
    Ponedjeljak,
    30. rujna 2013.
    Sendvič u pletenici i mlijeko
    Evo, prokomentirajte naš doručak.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    si sigurna da su to sve dorućci, po izgledu dosta toga spada u ručak

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    sad sam išla s znatiželjom pogledat od kud si ti, možda je to obrok koji ipak ide malo kasnije posle 2-3 sata

  28. #28
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    anemona, ko da su ga slagale nase kuharice

    mislim da je to tako obicaj na selu, ono, prava hrana i to, al nema se svaki dan za prvau hranu pa moze i kornfleks ponekad

  29. #29
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    To je obrok (jedini) koji ide nakon 2-3 školska sata, oko pola 10 (mogu provjeriti točno u koliko). Nema boravka, to je jedino obrok.

  30. #30
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ovo je dorucak za ovaj tjedan kod nas

    Mali slanci, tekući jogurt
    Pecivo, hrenovka, senf, čaj
    Crni kruh,maslac, marmelada, kakao
    Crni kruh, sir, čaj
    Kukuruzni kroasan, sok

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    883

    Početno

    Evo i naš c/p

    Jogurt, salama pureća, kruh, voće
    Griz na mlijeko, voće
    Kakao, maslac,med, kruh, voće
    Mlijeko, sirni namaz kruh
    Bioaktiv LGG, slanac, voće
    Kakao, šunka tost, kruh
    Kuhani puding keksi, voće
    Mlijeko, tvrdi sir, kruh
    Kukuruzne pahuljice, mlijeko, voće
    Mlijeko, maslac, marmelada, voće
    Musli pahuljice, mlijeko, voće
    Griz na mlijeku, voće
    Kakao, pureća salama, kruh
    Jogurt, pecivo, zdenka sir
    Kuhani puding keksi, voće
    Sok, slama, kruh
    Mlijeko, sir i vrhnje, kruh
    Mlijeko, hrenovke pileće, voće, kruh
    Jogurt, butterino, voće, kruh
    Mlijko, žganci, voće

  32. #32
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    moram priznati da sam iznenadjena koliko imamo "suhih" obroka, da uopce nema zitarica.
    istina, mi nemamo kuhinju vec catering.

  33. #33
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    anemona, ko da su ga slagale nase kuharice

    mislim da je to tako obicaj na selu, ono, prava hrana i to, al nema se svaki dan za prvau hranu pa moze i kornfleks ponekad
    Baš tako.

  34. #34
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    anemona, šta je samostansko sunce?

  35. #35
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    anemona, šta je samostansko sunce?
    Pretpostavljam da vrsta peciva.

  36. #36
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Tako se koliko ja znam zove jedna vrsta kruha.

  37. #37
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Moje dijete doručkuje doma od 7 (ustane u pol 7) i onda na odmoru jede užinu. Ništa od ovoga što si navela mi ne jedemo, jer sam je tako naučila. Jučer je nosila jogurt i musli pa si je sama zamiješala, danas je nosila studentenfutter i pudig alpro od soye, jabuka je obavezno u torbi ili šljive. Doručkovala je mozarelu s maslinovim uljem i kruh doma. Inače jedemo zobene pahuljice, griz na rižinom mlijeku, sutlijaš (riža na mlijeku), nosi si mufine domaće, vafle sa sladom. Jedan je dan prošloga tjedna nosila kolač od buče (home made)
    Da sam u funkciji njihovih guzica - jesam, ali to je iz uvjerenja da im sve nezdravo šteti i da su rijetko bolesne i zahvaljujući prehrani.

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    samostansko sunce je pecivo koje radi Frumentum mala inačica velikog samostanskog kruha, jako aromatično, fino većinom raženo pecivo

  39. #39
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Hvala jelena, zvuči fino (za moje dijete, ja ne jedem kruh).
    Što se doručka tiče, s mojom kćeri je jako teško jer svašta neće. Neće
    mliječni namaz na kruh, neće kakao, ni mlijeko, ni sir, od jaja samo žutanjak,
    ni žgance,
    palačinke bi htjela ali ne mogu ja to peći prije posla, neće ni ponijeti
    bananu, ni jabuku u školu, tako da prije škole pojede malo nekakvih
    kupovnih žitarica i mlijeka da ne pregladni do doručka (iza 2. sata).
    Ručak kuham svaki dan navečer za sljedeći dan, tako da normalno ruča
    kad dođe iz škole, jer nema više boravka ni ručka u školi.

    Od ideja za doručak za nositi od kuće: Sendvič za sirom na maslacu, domaće pecivo i jogurt, domaća pita ili štrudla od jabuka,
    domaći mafini sa svačim, komad domaće pizze, banana i jogurt, sendvič s domaćom šunkom i paprikom, šaka badema ili oraha, palačinke s pekmezom, sendvič s humusom i krastavcima, kruh s kikiriki maslacem ili maslacem od lješnjaka ili badema...

  40. #40
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    moji su isto komplicirani jer puno toga neće, ali žele doručak. palačinke pečem kada ujutro ne kuham ručak, pojedu omlet ili kuhano jaje, često napravim neki kolač pa im to dam za doručak -kuglof, cheesecake. Obavezno nešto za popiti - čaj, limunada, kada počnu naranče, onda cijeđeni sok.

    Ne jedu u školi jer ništa ne pojedu. nose sendvič od doma, a doma ih čeka ručak, za koji isto nisam sigurna da ga pojedu, a kontrole nemam- a već su veliki i lukavi. tako da nešto kvalitetnije pojedu jedino kada su pod nadzorom

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    254

    Početno

    Moj pojede 3 jaja (kajgana, na oko, umeko, utvrdo), neku finu domaću šunkciu, zobene pahulje s jogurtom/mlijekom/sušenim vožćem/bademima, jabuku ili shake od banane...ma treba malo razmisliti ipuno toga je jeftino i kvalitetno

  42. #42
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Moja ujutro prerano ustaje da bi imala volje, apetita i vremena za kvalitetni dorucak, pa pojede 1-2 keksa (uzme 3, no rijetko pojede sva 3) i pola velike salice mlijeka (sobne temperature - ne podnosi kuhano).
    Ili salicu cokolina.

    U skolu nosi LGG mali jogurt, sendvic ('punjen' po zelji), pola litre vode i voce. Vec dva tjedna ima puno volje za Granny Smith jabukama, prije toga su na redu bile kruske i/ili sljive. Inace bude i (prethodno ociscen i narezan) kiwi ili mandarine, ili mrkve narezane na stapice.
    To ju drzi do 14h, ali doma dodje - gladna.

  43. #43
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    Pa što škole nisu popravile jelovnike u nazad 5-10god?? Hrenovke!?
    U našem vrtiću da klincima daju hrenovke, mislim da bi im starci oči iskopali..
    Nije mi jasno da se u vrtiću itekako kontrolira što se djeci daje za jesti (da je to zdrava hrana), a u školi smeća od hrane (da, smeća) koliko oćeš!

  44. #44
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Iako sam pobornik zdrave ne bih nikakvu vrstu hrane zvala smećem! Možda je ljepši naziv pseudo-hrana, ako je uopće potrebno etiketiranje onoga što nije u kategoriji zdrave punovrijedne hrane.

    Svi mi, roditelji, zajedno možemo utjecati na izbor hrane u školama, ali treba se angažirati.
    Nažalost, mnogi nisu u mogućnosti bolje ponuditi ni doma (forumska populacija nije reprezentativna).
    Primjerice na rodjendanima možemo ponuditi zdravu varijantu umjesto grickalica npr. svježe voće i povrće, ali to ne radimo. Djeca uče od doma.

  45. #45
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Moja curka je jucer u skoli imala sarmu i jedino je ona jela od njene ekipe - svi drugi krumpir i saft/juhicu od sarme ... Ravnatelj je jednom prilikom ispricao kako su bacili zgance jer nitko nije htio jesti... Nemojte gajit iluzije o zdravoj prehrani u obitelji .. Malo je toga a puno vise onih koji poslije skole/vrtica navrate u kvartovsku pekarnu ...

  46. #46
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    mislila sam da one emisije o nezdravoj prehrani u skolama od jamieja olivera su u dalekoj engleskoj.. isprike za nezdravu hranu zbog manjka novaca nisu na mjestu. kada bi prestali kupovati slatkise i peciva, imali bi vise novaca za plac. jednostavno mi to nikada nece biti jasno..kako moze linija manjeg otpora pobijediti zdrav razum i to kada se radi o zdravlju vlastite djece!?

  47. #47
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Postoje obitelji koje si ne mogu priustiti plac, roditelji koji rade za preživljavanje i kiflu dva radna vremena, koji skršeni dolaze i raduju se tjestenini s malo ulja ili kifli iz pekarne. Koji ne stižu skuhati jer rade. Ima više razloga. Ne opravdavam, ali uzimam u obzir. Puno ljudi se veseli kad je djetetu kao priuštio hrenovke! Nema za pošten komad mesa, povrće... Nema! Ako zaradi 4000 kuna kako išta i kupi?! Nije to linija manjeg otpora.
    I slažem se da škola treba biti primjer! Ali s 8 kuna po danu po djetetu da mi je vidjet što bi J. Oliver skuhao?

  48. #48
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    cini mi se da je bas sa 25penija po djetetu u jednoj emisiji morao smisliti jelovnike za skolu.. no, nije bitno.
    pecivo kosta par kuna, kruh home made isto toliko.. zapravo i manje ako ne stavljas sjemenke. tjestenina se moze napraviti sa salsom ili lecom ala bolonjez,.. ma zapravo mi je sada bzvz pisati recepte sa malim budzetom jer ih ima pun google. point je u tome da oni koji mogu djetetu priustiti za slatkse i pevica, mogu i za zdravu hranu.
    u ovo sam sigurna jer smo i mi ovako zivjeli. zapravo, jos uvijek... slatkise smo imali ako bi tko donio i umjesto njih smo kupovali zdravu hranu.
    Posljednje uređivanje od Ozujak : 22.11.2013. at 22:20

  49. #49
    vlac avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    302

    Početno

    u našoj školi prema svemu ovome hrana je očajna. Pogledala sam što jedu. Na meniju su samo klipići s šunkom, kajzerica s namazaom, pereci, žemlje sa salamom, integralno pecivo i lisnato. Piju mlijeko, čaj i jogurte. Dobe voće. Al nema ničeg kuhanog.
    Moje dijete jede doručak kod kuće prije polaska u školu - voli nešto u toplo mlijeko, namaz na kruh, svježi sir, banane + jogurt.
    Nije zahtjevna za hranu, razumije da se sve treba jesti (npr.kuhano jaje i palentu baš i ne bi )a ne samo slatko...
    U školi pojede. Objasnila sam joj da joj treba energije za učenje, skakanje... i to štima.
    svaki dan kuham ručak, uvijek ima i povrće u njemu, bilo da je varivo, sarma, špinat, krumpir salata sa zelenom salatom, riža s povrćem, pohana brokula... i srećom djeca jedu većinom sve namirnice, zasad

  50. #50
    milamaja avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    205

    Početno

    Cure, kad čitam što vaši jedu stvarno sam zavidna. Moja najstarija je od prve godine užasno probirljiva tj jede samo junk food. Srednja kćer sve papa al ova...da vam kažem što joj dajem za gablec vi bi se onesvijestile sva sreća jede voće pa obavezno uzme jabuku ili bananu. Uspijem joj dati i kozje mlijeko al sve ostalo je katastrofa.
    I onda kad mi netko kaže da su krivi roditelji, dokaz da nisu je moja rednja kćer koja se stvarno kvalitetno hrani, kao i mi.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •