Stranica 2 od 14 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 682

Tema: Separatizam (odlazak na selo i neovisan život)

  1. #51
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    RozaGroza, kako divno.
    Meni to zvuči divno, ali nekako nemam hrabrosti upustiti se u takvo što.
    Imala sam ideju prije 2-3 godine, da iskoristimo zemlju na otoku koju ima MD pa da uzgajamo lavandu i masline, ali njemu to ne pada na pamet. s druge strane postavio je pitanje vrtića, osnovne pa srednje škole, i zaključio da nam dijete vjerojetno baš i ne bi bilo zahvalno na tome kad malo poodraste. još nisam odustala od toga, ali nema šanse da on ostavi svoj posao.
    sada sam malo smanjila apetite pa bih se zadovoljila malim povrtnjakom.
    držim fige i molim info kad počnete s prodajom.

  2. #52
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    sofke, gdje u Zagorju ima ta farma? Iz tog kraja sam, a nisam čula za nju.

  3. #53
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    mi već neko vrijeme radimo na vrlo sličnome, ali kod nas su u pitanju i neke pravne stvari, pa dok se to ne riješi - ne selimo

    mi smo na sat i pol od Zagreba

    i jedna jedina stvar koja mene muči je ovo što je pomikaki napisala
    moj sinko je strašno društveno biće, ne može proći dan ovdje u Zagrebu da negdje ne ide, kod nekoga, da vidi drugu djecu...
    tamo bi jadan uvenuo, jer u neposrednoj blizini ni nema ljudi (tj. ima samo staraca), a do samog mjesta bih ga morala voziti autom (7-8 km)

  4. #54
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    mozda u medjimurju? kneja?

    ima i kraj zagreba, vukomeric, ja sam bila na tecaju permakulture kod zmagovaca

  5. #55
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa
    i jedna jedina stvar koja mene muči je ovo što je pomikaki napisala
    moj sinko je strašno društveno biće, ne može proći dan ovdje u Zagrebu da negdje ne ide, kod nekoga, da vidi drugu djecu...
    tamo bi jadan uvenuo, jer u neposrednoj blizini ni nema ljudi (tj. ima samo staraca), a do samog mjesta bih ga morala voziti autom (7-8 km)
    puno je teže, naravno, ako je dijete već tu i naviklo na svakodnevno druženje, bio bi mu to velik šok
    Ako je to jedino za što zna od rođenja bit će mu lakše, ali ne treba zapostaviti njegovu prirodnu želju za druženjem, treba biti spreman na povremeno razvoženje na neke aktivnosti, druženja...

    U svakom slučaju, RozaGroza, želim ti puno sreće kao i svim ostalima koji se na tako nešto odluče

  6. #56

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    http://www.h-alter.org/vijesti/trg-b...rza-ideja/zmag

    da, da , najvjerojatnije vukomerić

  7. #57

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    nije to zagorje, ne znam zašto je meni sve u zagorju

  8. #58
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    http://www.h-alter.org/vijesti/trg-burze/burza-ideja/zmag

    da, da , najvjerojatnije vukomerić
    Wow, ovo je baš ono što nam treba! Thanks Sofke

  9. #59
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    Hej stvar se zahuktava!

    Htjela sam reći - moj rođak je kupovao zemljište slične veličine u svrhu poljoprivredne proizvodnje i uglavnom mi je pričao da će od Ministarstva poljoprivrede dobiti povrat dijela uloženih sredstava. pa toplo preporučam da pitate tamo zaduženu službu da li je tako nešto još aktualno i moguće. Znam da treba imati plan gdje ćete što saditi, jer isto tako subvencioniraju nasade, tj kupnju sadnica... Uglavnom od namjene zemljišta ovisi ali je povrat bio čak do 45% uloženih novaca...

    ako treba raspitat ću se detaljnnije

    RozaGRoza, pozdrav od još jedne konjske žene , a o proizvodnji sijena - lako izgleda ovako u tri reda ali uopće nije, trebate imati svoju mehanizaciju ili pouzdanog susjeda i točno pogoditi vremenske uvjete (bar 5 dana bez kiše sa jakim suncem) ili možete sve skup baciti jer se upljesnivi... Meni se čini isplativije uzgajati začinsko bilje a sijeno kupovati (pretpostavljam da je za jednu kravu dovoljno kao za konja cca 5000 kg sijena, znači cca 5000 kn godišnje za što se ne isplati toliki trud oko vlastitog sijena)

  10. #60
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa


    ja sam medu pitala posto ona prodaje imanje

    ma daj ne bogohuli, ubio bi me muz da i pomislim na tako nesto

    on vec gleda neke vinograde tamo da bi kupio

    al ako bude, imas prvao prvokupa. i dobis pod racun gratis najboljeg susjeda, koji ce ti to davati do znanja barem 5 puta dnevno

  11. #61
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    E da, i za ovu "samoproizvodnju" struje, mislim da možete dobiti poticaj, ili pomoč od raznih fondova, ako stignem pitam brata, on se bavi nečim sličnim.

  12. #62
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj mama Jelena prvotno napisa
    ako treba raspitat ću se detaljnnije

    RozaGRoza, pozdrav od još jedne konjske žene , a o proizvodnji sijena - lako izgleda ovako u tri reda ali uopće nije, trebate imati svoju mehanizaciju ili pouzdanog susjeda i točno pogoditi vremenske uvjete (bar 5 dana bez kiše sa jakim suncem) ili možete sve skup baciti jer se upljesnivi... Meni se čini isplativije uzgajati začinsko bilje a sijeno kupovati (pretpostavljam da je za jednu kravu dovoljno kao za konja cca 5000 kg sijena, znači cca 5000 kn godišnje za što se ne isplati toliki trud oko vlastitog sijena)
    Ako ikako možeš raspitaj se, il bar nek ti reče gdje mogu nači baš točne informacije, jer da sad idem tražit po ministarstvima itd. to če trajat sto godina, a kad zoveš ovi gore ništa ne znaju...jbe ld zbgnjenog

    A to za sjeno, pa za početak definitivno bi kupovali, a popolako bi počeli pravit svoje. Sigurno če se par puta uspljesnjavit ali uštosit čemo se več.

    Pozdrav od konjske žene

    a i muž mi je konjina jedna

    Ps: Ivarica ako bude meda javim ti se

  13. #63
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ako nisi preporučam knjigu "revolucija jedne slamke" od M. Fukuoka

  14. #64
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    E da, i za ovu "samoproizvodnju" struje, mislim da možete dobiti poticaj, ili pomoč od raznih fondova, ako stignem pitam brata, on se bavi nečim sličnim.
    Da? A gdje da se malo jače raspitam o tome? Ko je nadležan?

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    eto što ti je forum, svatko ima neku informaciju i svoj mali doprinos

    to ja zovem pravim brainstorming-om

  16. #66
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    eto što ti je forum, svatko ima neku informaciju i svoj mali doprinos

    to ja zovem pravim brainstorming-om
    Neka neka, ja se ni u snu nisam nadala ovakvim super informacijama

    Sad si me podsjetila, kad smo na faxu imali Brainstorming o Brainwashingu

  17. #67
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    e za poticaje i slično - lokalna poljoprivredna savjetodavna služba - oni daju sve papire sad sam pitala, a vjerojatno će znati i još masu stvari što vam treba...

    A za kolektore - jel ima ono ministarstvo gospodarstva ili nekak slično, znam da je bilo nekih letaka o štednji energije u gradskom poglavarstvu na Radićevom trgu i čak neki spot na TV ?? Mislim da bi to minstarstvo bilo zaduženno za to...
    Sretno

    Zavidna mama

  18. #68
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja sam naišla samo na potticaje za ugradnju solarnih sustava na otocima

  19. #69
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    za kolektore na području ZG županije: http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=80994

  20. #70
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Brat radi u tom spomenutom Fondu za energetsku učinkovitost, Juroslavov link.

  21. #71
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    roza groza najlakše na svijetu je napraviti sir (svježi), i vrhnje,
    a za proizvest jaja trebaš samo koke koje ćeš ujutro pustiti na slobodu a naveče zatvoriti na spavanje

    odlična vam je ideja, hajde dođite u Slavoniju please , ja bi papala svježem sira eko uzgojenog

  22. #72

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Savjetodavna služba:
    http://www.hzpss.hr/

  23. #73

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    mene zanima ovaj dio o kojem pričate za uzgoj lavande i začinskog bilja, obitelj ima zemlju na pelješcu a ujak mi uskoro ide u mirovinu i htio bi nešto raditi pa mi je pala na pamet ideja za njega..koliko je to komplicirano uzgajati lavandu, ruzmarin i slicno ( ja uzgajam uspjesno na balkonu pa mi se ne cini nesto tesko zasaditi )..sto je jos potrebno za takav tip posla? i koliko se realno moze zaraditi od toga? koji su minusi?

  24. #74
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    sijeno stvarno nije mudrost napraviti. Pokosiš travu kad je prognoza da neće padati kiša par dana, i ostaviš na njivi da se osuši, nakon toga pokupiš. Ako je suho kad se skuplja nema se što upljesniviti.
    Danas imaš one strojeve koji skupljaju i baliraju, o tome ne znam puno, mi smo to radili na ruke i bilo je dosta posla. Ali pretpostavljam da isto treba odstajati par dana da se suši na suncu i onda se skuplja.

    Ako ćete imati dosta zemlje, šteta kupovati sijeno. Bolje tu lovu uložite u dobru kosilicu.

    Ako ćete imati viška trave, stavite je u kompost, i u tom slučaju stavite na kosilicu onu košaru da skuplja travu kako se kosi, i odmah je vlažnu stavljajte na kompost (vjerojatno to i znaš)

  25. #75
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    E, da vas je sve staviti na isto mjesto

  26. #76

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    E, da vas je sve staviti na isto mjesto
    mislim da je to jedini ozbiljan minus našeg foruma

  27. #77

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    ajmo cure, savjeti za lavandu, ruzmarin etc.. 8)
    da li bi se u to upustile da imate zemlju na peljescu?
    kolika je potrebna investicija..molim koji odgovorcic

  28. #78
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj lore prvotno napisa
    ajmo cure, savjeti za lavandu, ruzmarin etc.. 8)
    da li bi se u to upustile da imate zemlju na peljescu?
    kolika je potrebna investicija..molim koji odgovorcic
    zašto da ne.
    Investicija nije velika, te biljke se jako lako razmnožavaju pa su sadnice jeftine, ako vam se ne žuri možete bar dio sadnica i sami uzgojiti.
    Ne traže ni dobru zemlju ni puno vode, čak bolje uspijevaju što su uvjeti oskudniji. Neko navodnjavanje ipak nije loše osigurati za slučaj veće suše. Vidim da ukrasne nasade lavande ljudi iz Usluge ovdje zalijevaju dosta, tako da im neće škoditi ako ih se malo pošprica.
    Sve u svemu, jako ugodna zabava. Još ako je zemlja na Pelješcu...
    Minus može biti prejaka konkuerncija, ako se očekuje velika zarada, koliko čujem dosta je to u zadnje vrijeme moderno. Ali ako je čovjek ionako u penziji...

  29. #79
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Pelješac ti je super za Lavandu...
    Ali i za druge stvari, pun je sunca i baš sve uspjeva tamo.

    Pomikako vezano za sijeno, u Engleskoj bi pokosili travu i bacali na hrpu kao kompost, ali sad kad promislim ako je vruče i sunčano nema razloga da se uz razgrtanje svaki dan ne sasuši baš ljepo u pravo sijeno!

    Nego recite vi meni, ako krave, koze itd. pustim da pasu na pašnjaku, jel se trebaju još dodatno i hraniti? (mislim za proljetnih i ljetnih dana)

  30. #80
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Pomikako vezano za sijeno, u Engleskoj bi pokosili travu i bacali na hrpu kao kompost, ali sad kad promislim ako je vruče i sunčano nema razloga da se uz razgrtanje svaki dan ne sasuši baš ljepo u pravo sijeno!

    Nego recite vi meni, ako krave, koze itd. pustim da pasu na pašnjaku, jel se trebaju još dodatno i hraniti? (mislim za proljetnih i ljetnih dana)
    i mi pokošenu travu koristimo za kompost, a prije kad smo imali više travoždernih životinja smo ostavljali da se suše za sijeno. Koliko se sjećam nije trebalo nikakvo razgrtanje (ali provjeri kod nekog tko se bolje sjeća).

    Drugo pitanje - ovisi o tome koliko imaš pašnjaka. Pretpostavljam da ćeš ipak trebati dodavati neki kukuruz (tu ide i ona priča s lanenim sjemenom).

  31. #81

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    da..bas mi je to nekako palo napamet kad sam citala post..on bi nesto jos radio s obzirom da ima pedesetak godina (vojna mirovina krece ranije od klasicne), ima zemlju pa eto..vidjeti cemo sto kaze..
    da li znate sto je potrebno od strojeva i na koji nacin se lavanda prodaje? vidim da postoje neke udruge koje traze kooperante pa prodaju direktno njima a oni daju sadnice besplatno s obzirom koji tip uspjeva na određenom tlu..
    samo naprijed RozaGroza, drzim fige i javi nam di da dođemo po sir i med
    ja osobno razmisljam seliti u kucu blizu samobora u gorju pa stalno vazem bi ili ne bi..kad sam tamo selila bi odmah jer je kuca nova i lijepa a pogled prekrasan a onda opet mislim da li bi moja cura tamo imala prijatelje, da li bi mi bila tlaka svaki dan ici na posao u zg..uff...

  32. #82
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mijenjam svoje selo za grad?

    Tu oko mene su samo kukuruzista (svi zive gotovo pa iskljucivo od toga), a mi bismo kroz godinu dana trebali imati vrt u kojem raste nesto vise od paradajza (ovi koje imamo su mrak). Moram nauciti raditi kravlji sir (znam napraviti jedino paneer) jer toga ovdje nema. :/

    Za sad imamo jednu kozu, ali metalnu.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    Rozić neko ministarstvo, vjerovatno turizma, daje bespovratna sredstva ako ćeš se na tom imanju baviti seoskim turizmom; raspitaj se koje sve uvjete moraš zadovoljavati (znam da mora biti otvoren obrt ili doo sa nekom djelatnošću, ne znam točno kojom); bavila sam se tom mišlju i istraživala, ali kako imovinsko pravni poslovi, kao i dobivanje lokacijske traju beskonačno i isto toliko koštaju, malo smo to ostavili po strani; jedni moji sugrađani dobili 100.000 € (da , eura) za izgradnju jednog takvog domaćinstva, cca 2 km od najturističkijeg gradića u srednjoj Dalmaciji; pretpostavljam da još lakše daju poticaje u krajevima di nema ni t od turizma; kod nas se u Dalmaciji , tj. u zaleđu , u zadnjih nekoliko godina izgradilo ili obnovilo dosta seoskih kuća, ljudi su se vratili na selo, nabavili po nekoliko životinja i , u većini slučajeva, ne nude usluge noćenja, već se povezuju sa tur. agencijama koje šalju grupe turista u obilazak imanja, kušanje pršuta, sira i vina i sve to skupa masno naplate

  34. #84
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Mijenjam svoje selo za grad?
    Di je selo? Ako se mjenjamo obavezno ubaciš metalnu kozu!

    Mandy, hm,moram priznat kad čujem riječ "poticaji" potakne me na razmišljanje...ali kako se u Dubrovniku bavimo turizmom več godinama turista mi je na vrh glave, ne znam kako bih podnjela da mi se motaju po kući...ali možda bi se dalo smislit nekakav program za one koji žele doći kao na farmu raditi po tjedan dana, to je fora a i dođu ljudi koji su OK i vole prirodu itd. i najvažnije, ne moraš ih dvorit nego oni tebi pomažu

  35. #85
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa

    Pomikako vezano za sijeno, u Engleskoj bi pokosili travu i bacali na hrpu kao kompost, ali sad kad promislim ako je vruče i sunčano nema razloga da se uz razgrtanje svaki dan ne sasuši baš ljepo u pravo sijeno!

    Nego recite vi meni, ako krave, koze itd. pustim da pasu na pašnjaku, jel se trebaju još dodatno i hraniti? (mislim za proljetnih i ljetnih dana)
    Ne, dovoljno im je da su na ispaši cijeli dan, kravice uživaju u tome. Samo ima morate osigurati vodu.

    Za sijeno potpisujemo pomikaki, zaista nije problem. Ne moras ga ni razgrtati, jedino ako su najavili kišu okreneš ga da se brže osuši .
    A možeš ga kupiti već 2-3 dan od koševine.

  36. #86
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Snješka

  37. #87

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Pelješac ti je super za Lavandu...
    Ali i za druge stvari, pun je sunca i baš sve uspjeva tamo.

    Pomikako vezano za sijeno, u Engleskoj bi pokosili travu i bacali na hrpu kao kompost, ali sad kad promislim ako je vruče i sunčano nema razloga da se uz razgrtanje svaki dan ne sasuši baš ljepo u pravo sijeno!

    Nego recite vi meni, ako krave, koze itd. pustim da pasu na pašnjaku, jel se trebaju još dodatno i hraniti? (mislim za proljetnih i ljetnih dana)
    Krave, recimo, će ti pasti cijeli dan, naravno, po najvećoj vrućini će se i one odmarati i preživati, ujutro i navečer trebaju piti, a svako par dana im se daju mekinje i malo soli

  38. #88
    bzara avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    1,511

    Početno

    Rozić, samo sam došla da ti kažem da se divim i podržavam tvoju hrabru i divnu odluku!
    mislim da puno ljudi to želi i sanja o tome ali rijetki su oni koji skupe hrabrosti i krenu u ostvarenje svoje želje!
    samo naprijed draga!

    ja ti onda dođem u posjetu kad se smjestiš!

  39. #89
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Nego recite vi meni, ako krave, koze itd. pustim da pasu na pašnjaku, jel se trebaju još dodatno i hraniti? (mislim za proljetnih i ljetnih dana)
    Kozama jako dobro odgovara mix kukuruza,ječma i zobi uz ispašu. Kvalitetna prehrana utječe na kvalitetu i količinu mlijeka.

  40. #90
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa
    Krave, recimo, će ti pasti cijeli dan, naravno, po najvećoj vrućini će se i one odmarati i preživati, ujutro i navečer trebaju piti, a svako par dana im se daju mekinje i malo soli
    Pa to je onda veoma slično kao ovce? Znam kad sam u Kataloniji radila sa jednim pastirom, ovce bi ostavili u planini i svako par dana bi im nosili u platnenim vrečama mekinja i soli. WOW to je bio doživljaj. Bježiš od stampeda i bacaš šake toga...ja prvi put nisam znala da moraš trčat i bacat, nego sam stala, umalo me nisu pokosile ovce, Open - pastir dotrčao i povukao me...glupa cura iz Dubrovnika nikad ovaca nisam vidila

    Hvala vam na svim ovim linkovima o kolektorima i svim super korisnim informacijama, več danas znam masu više nego prije par dana, baš sam happy

    Bzarice vi, klinci i Koko čete kod nas svaki vikend, pa da moja Rozi Koku da po guzi

  41. #91
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    mislim da je pred koji tjedan bilo ili u globusu ili u nacionalu (nisam vise sigurna, ali u nekim novinama) o eko selu negdje oko zagreba, zvucali je zanimljivo.
    mozda se mozes povezati s njima?

  42. #92
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Roza Groza, ti baš imaš zanimljiva radna iskustva 8)

  43. #93
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Hvala Seni, provat ču sad vidjet na netu.

    Pomikaki, a bila sam i ja jednom daaaaaaaavno mlada i divljeg duha

  44. #94
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Roza Groza, ti baš imaš zanimljiva radna iskustva 8)
    Stvarno, baš sam iznenađena.
    Inače, baš si me potakla na razmišljanje. Imamo i mi "na piku" jednu kućicu na selu s nešto zemlje, bila bi idealna za obnoviti za provoditi tamo lijepe vikende, a mislili smo posaditi i puno voćaka, baš ima idealnu klimu za marelice, trešnje i slično što kod nas "u nizini" teže uspjeva.
    Na žalost treba riješiti neke imovinsko pravne odnose, pa se nisam u to upuštala, ali mislim da ću sad ipak malo zapeti.
    Roza Goza, hvala ti što si me opet podsjetila na moj "san".

  45. #95

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Mi smo na početku braka imali ideje o životu u neke vrste komuni na samodovoljnom imanju. Ali potrajalo je dok smo uspjeli izdvojit lovu za bilo što svoje i ideja je uginula putem...
    Lani smo preselili na selo, u kuću s velikim vrtom. Nije imanje, i oboje radimo u gradu, ali s obzirom na sve okolnosti ok. Nama ostvarenje sna, velikom djetetu muka. Ne možemo mu dokazati da nas to zaista veseli.
    Jedan veliki problem su veze: autobusi rijetki, dugo nam je potrajalo da smo dobili internet pristojne brzine, kablovske nema (ok, to nije nama problem, zna se kome je).
    Uzgajamo velik dio povrće za sebe, bit će i više, voćke se tek sade, razmišljamo o kokama, pčelama. S kokama mi je najveća muka što ih ne želim klati. Što se radi s kokama koje uginu od prirodne starosti?
    I još razmišljamo o kupovini šume jednog dana negdje u blizini.

  46. #96
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Anemona ajde baš mi je drago da sam te razbudila
    vlvl ja sigurno neću ubijati životinje na svom imanju, to je ono NO NO, ionako sam 15 godina bila vegetarijanka, do trudnoče sa blizićima kad sam pomahnitala za crvenim mesom, sad sam opet back to veggies uglavnom. Mi smo si nekako zamislili da ćemo životinje koristiti do dobi do kad to za njih nije mučenje, a onda hvala Bogu imam dosta zemlje da ih možemo držat do smrti, a kad ne uzmeš puno životinja za masovnu proizvodnju nego uglavnom samo za osobne potrebe, onda ih je lakše i održavat na zemlji.

    Ali vidjet ćemo kako če se sve odvijati...uglavnom užasno mi je i pomisliti da bih nekad morala prodat nekog telića ili malog kozlina da ih zakolju :shock:

  47. #97

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    [quote="Anemona"
    Imamo i mi "na piku" jednu kućicu na selu s nešto zemlje, bila bi idealna za obnoviti za provoditi tamo lijepe vikende,
    [/quote]
    I MI. Al nema love za realizaciju.
    Budete primali goste?

  48. #98
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    [quote=Smajlić]
    Citiraj "Anemona"
    Imamo i mi "na piku" jednu kućicu na selu s nešto zemlje, bila bi idealna za obnoviti za provoditi tamo lijepe vikende,
    [/quote
    prvotno napisa
    I MI. Al nema love za realizaciju.
    Budete primali goste?
    da niste istu zapikirali

    roza super mi je ovaj topic i ja dobivam raznorazne ideje za naš troobiteljski vrt.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    da niste istu zapikirali
    Nismo, nismo .... bar tak mislim
    Al nije loša ideja. Jedan vikend oni tamo, jedan vikend mi....
    Anemona, di si???? 8)

  50. #100
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Zvuči prekrasno, ne znam da li namjeravate sve sami, ili mislite zaposliti kakve radnike?
    Inače prije dosta godina moji su imali krave, svinje kokoši, purane, guske, zečeve, a bome i farmu puževa. Želim reči da i briga za samo jednu kravu je velik posao. Kravi treba puuuno sijena, što je prije značilo košnja i sušenje otave, pa košnja i sušenje sijena, pa opet otave (ako me pamet dobro služi) - to je i uz mehanizaciju velik posao, a kamoli bez.
    Kravu treba 2 puta dnevno dojiti, napraviti sir je najmanji problem, ali kad do toga dođete.
    Za koze ne znam.
    Vinograd isto ima moj tata i radi vino za prodaju- To isto nije "mačji kašalj". Treba i obrezati lozu, i "povezati" i puno puta špricati (teško da bi bez toga mogli bilo šta uzgojiti). Mlade nasade treba i okopati i pognojiti, starim je obično dovoljna košnja trave, ali puno puta na godinu.
    Vino treba znati napraviti. Ovisi kakvo radite, ali za prodaju mora biti i kvaliteta. Treba znati održavati drvene bačve, ili inox bačve, ovisi koje bi koristili. Vrenje vina je proces koji treba nadzirati, vino treba više puta na godinu pretočiti, pa taloženje,....
    Voćke treba kvaliteno obrezati, kontrolirati nametnike i bolesti,...
    Npr. i obična parcela krumpira zahtjeva puno pažnje, ako je "eko". Obično treba samo krumpirove zlatice pobrati jednom na dan, krumpir treba "zagrnuti" (slično kao okopati) mislim da dva puta (možda se varam).
    Za uzgojiti jaja, naravno trebate barem kukuruz za kokoši, ako ga proizvodite sami - velik posao, ako ga kupite, opet dosta novaca,...
    Proizvodnja struje - cijeli taj projekt poprilično košta.
    Bunar - imamo ga doma, također zahtijeva stalno održavanje, voda treba redovito na analizu,...
    Uglavnom, moja poanta je: zavidim vam na ideji, ali izvedba je sigurno teška i dugotrajna ako nemate puno novaca viška.
    Ako idete na čisto prirodno, bez mehanizacije, trebali bi kojeg radnika, kojeg isto tako treba platiti, a za mehanizaciju treba velika lova.
    Ako imate malo i za svoje potrebe, od toga se neda živjeti, opet morate biti novčano potkovani.
    Ne znam o kojem točno dijelu Hrvatske razmišljate, ali treba uzeti u obzir i da će dijete krenuti u školu i trebati prijatelje, i da je zgodno da je veči grad u blizini (OŠ, srednja škola, faks, doktor,veterinar,....).
    Sretno!
    Potpis na sve ovo.

    I još ti moram napomenuti da ćeš se morati pomiriti s činjenicom da ćete ponekad koju životinju i morati ubiti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •