Stranica 3 od 14 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 682

Tema: Separatizam (odlazak na selo i neovisan život)

  1. #101
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Smajlić prvotno napisa
    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    da niste istu zapikirali
    Nismo, nismo .... bar tak mislim
    Al nije loša ideja. Jedan vikend oni tamo, jedan vikend mi....
    Anemona, di si???? 8)
    Jel me netko tražio? 8)
    Nije ista kuća, bez brige.

  2. #102
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Ali vidjet ćemo kako če se sve odvijati...uglavnom užasno mi je i pomisliti da bih nekad morala prodat nekog telića ili malog kozlina da ih zakolju :shock:
    ako misliš imati malo životinja I dovoljno mlijeka ovo boldano ti je neminovnost, jer kod krava je 'pod mus' imati jedno tele svakih 12-14 mjeseci za neku prosječnu količinu mlijeka, a mislim da ti je i kod koza slično (samo manji vremenski razmak)

  3. #103
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Anemona ajde baš mi je drago da sam te razbudila
    vlvl ja sigurno neću ubijati životinje na svom imanju, to je ono NO NO, ionako sam 15 godina bila vegetarijanka, do trudnoče sa blizićima kad sam pomahnitala za crvenim mesom, sad sam opet back to veggies uglavnom. Mi smo si nekako zamislili da ćemo životinje koristiti do dobi do kad to za njih nije mučenje, a onda hvala Bogu imam dosta zemlje da ih možemo držat do smrti, a kad ne uzmeš puno životinja za masovnu proizvodnju nego uglavnom samo za osobne potrebe, onda ih je lakše i održavat na zemlji.

    Ali vidjet ćemo kako če se sve odvijati...uglavnom užasno mi je i pomisliti da bih nekad morala prodat nekog telića ili malog kozlina da ih zakolju :shock:
    A čuj, ili će se dogoditi to poboldano, ili imate milijune kuna da širite imanje u nepoznato, da bi imali mjesta za sve životinje dok čekate da umru prirodnom smrću, jer kao što je rekao i Juroslav, moraju imati mlade.

  4. #104
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Pa naš je plan, a to su nekako radili susjedi ove frendice u Engleskoj koji su također imali No Kill farmu, da životinje koje su nam višak, bila to krava, koza, ili bik za rasplod, prodamo ili poklonimo ljudima koji razmišljaju poput nas. Ako uzmemo da nećemo imat velik broj životinja, mislim da bi to bilo izvedio.

    A kako dobro funkcionira ovaj naš forum, nađemo nekoga za par dana da nam uzme životinjicu i brine se o njoj

  5. #105

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    75

    Početno

    Ja sam nova na forumu i samo da vas pozdravim :D ...topic je odličan i ja sam jedna od onih s takvim snom

  6. #106
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ovakve snove ima moje dijete, mi imamo realnu sliku onoga sto mozemo - dva psa i macka, kokoske kod susjede, tresnje i jagode, mali vrt...i ima posla, spasava nas sto mozemo racunati na moje da budu bebisiteri nasoj cupavoj ekipi jer i pse treba setati, cesljati, brinuti o hrani...a za voce i povrce nismo egzistencijalno vezani - nije smak svijeta kad ne rodi ili nam kise i led uniste, mozemo si dozvoliti uzivanje u nasoj prirodi na nacin da imamo jasnu granicu kad to uzivanje prerasta u moranje. uostalom i zaliti vrt netko mora.
    zivot na selu je vrlo fizicki tezak i svaka cast onome tko ima snage, volje i zelje krenuti u to. samo planove treba bazirati na realnosti vise nego na snovima, npr.
    raspitali smo se za konja...mogli bi imati stalicu na terenu, ona bi bila odusevljena, mi smo ostali ovako :shock: kad smo shvatili koliko jedan konj pojede, livada i livada, sijena i sijena. shvatili smo da mi to ne mozemo ni fizicki, ni financijski...

  7. #107
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    ovakve snove ima moje dijete, mi imamo realnu sliku onoga sto mozemo - dva psa i macka, kokoske kod susjede, tresnje i jagode, mali vrt...i ima posla, spasava nas sto mozemo racunati na moje da budu bebisiteri nasoj cupavoj ekipi jer i pse treba setati, cesljati, brinuti o hrani...a za voce i povrce nismo egzistencijalno vezani - nije smak svijeta kad ne rodi ili nam kise i led uniste, mozemo si dozvoliti uzivanje u nasoj prirodi na nacin da imamo jasnu granicu kad to uzivanje prerasta u moranje. uostalom i zaliti vrt netko mora.
    zivot na selu je vrlo fizicki tezak i svaka cast onome tko ima snage, volje i zelje krenuti u to. samo planove treba bazirati na realnosti vise nego na snovima, npr.
    raspitali smo se za konja...mogli bi imati stalicu na terenu, ona bi bila odusevljena, mi smo ostali ovako :shock: kad smo shvatili koliko jedan konj pojede, livada i livada, sijena i sijena. shvatili smo da mi to ne mozemo ni fizicki, ni financijski...
    Rođak od mm-a drži konje iz čistog gušta. Prelijepi su ali financijski to je ogroman izdatak. Isto tako posla ima oko njih stvarno svakodnevno bar nekoliko sati. Ali ako se voli nije ni teško,bitno je samo znati što te očekuje kada se upustiš u neki takav "pothvat".

  8. #108

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    vi ćete svi preživjeti 2012 ,a mi čemo po gradovima pokrepati
    ( malo sam tjeskobna kad pročitam ovakve topice )

    ne zafrkavam se, ni najmanje

    ja imam 70 kvadrata neke šumetine bogu iza tregera i jedino bih tamo mogla otkopati neku zemunicu i posadit 2 stabljike krompira i jedan kukuruz.....

    ono što ja zaključujem da roza ima jako puno iskustva i da to nije neka brijačina, pa prema tome sretno u provedbi plana :D

  9. #109
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    bitno je znati u sto se upustas - tocno to, mi trenutno nismo spremni upustiti se u imanje konja
    radje je vodimo drugdje jahati 8)

  10. #110

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Čitam vas i moram napisati Roza da ti se divim na odvažnim planovima.
    Sve to što planiraš uzgajati i raditi + beba + tvoj posao...... ne znam jedino ako ti dan traje 72 sata

  11. #111
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Uh Flower, ja sam radila sa konjima i jahala cijeli život, pa se ne usuđujem uopče planirati konja na imanju, oko njega više love i posla nego oko 10 krava! Iako obožavala bi imati svog konja ali ovdje ipak ona realnost predvladava, mislim da taj san moram zaboraviti. A znajuć koji je mm peh, htjeo bi da ga učim jahat i onda bi pao i polomio i ruke i noge

    Maria thanks 8) a istina je da mm razmišlja slično tebi, on isto govori: kad ovi u gradovima upadnu u govna, mi ćemo imat svoju hranu i zemlju i preživjet ćemo...

    Ja sam malo manje hard core u tim vjerovanjima, ali ako bude frke svi ste dobrodošli na domači sir i mermeladu

    Još samo malo više od tjedan dana do polu-finalnih dogovora oko zemlje! Jedva čekam! I hvala vam svima, dosad je bilo genijalnih savjeta i ideja, full sam sretna

  12. #112
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa
    Čitam vas i moram napisati Roza da ti se divim na odvažnim planovima.
    Sve to što planiraš uzgajati i raditi + beba + tvoj posao...... ne znam jedino ako ti dan traje 72 sata
    Joj, ja ti samo mogu reći da ako sve bude tako i naša bebica sa nama, meni če to biti toliki energy boost da mislim da ču lebdjet od sreče i nema toga što neću moći, a mm i ja smo oboje super organizirani i nismo ljeni, tako da ulažem "all in" na nas ali malo pomalo...

  13. #113
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Koliko god to zvuči idealistički, kućica u cvijeću, mlada obitelj, ogroman teren na kojem se šetaju životinjice, imate svoje povrće i voće...zvuči stvarno bajkovito. Ali ja nebi nikad!!

    Hebeš ti to. Odlučiš li se na tako nešto, ti se nećeš odmoriti do kraja svog života. Ili dok se ne preseliš na neko treće mjesto. Jesi ti svjesna koliko je to posla i vremena? Ja kužim da je to zdravo, lijepo i divno ali mislim da možda i nisi detaljnije upućena u takav život. Nisam ni ja. Ali ispred kuće imam svoj vrt sa 15 stabljika pomidora, četiri kukumara, isto toliko paprike i tikvica. Prvih tri tjedna bila sam fascinirana svime time i jedva čekala da počne rasti. Sad je situacija takva da sam se sinoć sjetila da ih nisam zalila pet dana. A imam i životinje. Kraljicu mačku i tri mačića koji svako jutro odmah nakon moje djece dobivaju jesti. Ali ja nekad zaboravim kupiti hranu pa oni malo pričekaju. A ovo što pričaš da nećeš davati životinje na klanje. Ma po tome sam skužila da živiš u svijetu bajki. Tako ja mislim a ti se raspitaj do zadnjeg detalja pa dobro razmislite o tome jer je to ogroman pomak u životu a i dijete će ti biti odgajano potpuno drugačije nego što si bila ti. Znači van civilizacije. Jer život na selu je daleko od civilizacije. A koliko je to dobro u jednu ruku, u drugu je grozno za djecu.

  14. #114
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ajme sad vidim da sam baš zasrala ovim postom. Oprosti Roza jer vidim da si sva euforična u vezi toga, ne želim ti kvariti taj lijep osjećaj. Nego ti želim da vam bude točno onako kako ste zamislili.

  15. #115
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Ajme sad vidim da sam baš zasrala ovim postom. Oprosti Roza jer vidim da si sva euforična u vezi toga, ne želim ti kvariti taj lijep osjećaj. Nego ti želim da vam bude točno onako kako ste zamislili.
    Ma ne brini, radi ovakvih razmišljanja poput tvog sam i otvorila temu, volim čuti i najgore solucije

    Jedino što ja zaista znam što je težak rad, svjesna sam u što se upuštam vezano uz povrtnjak, voče itd. Malo sam u strahu kako čemo sa životinjama ali mislim da ćemo uspjet...i No Kill farme su nešto skroz uobičajeno van Hrvatske, pa možda ćemo mi biti pioniri ovdje kod nas

    Pase i mačke to vam ni ne spominjem, imam 2 psa i 4 mačke, a imam ja i bolesnu mamu o kojoj se brinem...ali ne bojim se ničeg toga, do sad nam je život u gradu bio puno kompliciraniji, šetaj pase, redi vrt koji ne donosi previše koristi, idi radit, misli se za šoping za objed, nikad nemam dovoljno vremena, dok odvozim od točke A do točke B prođe 2 sata, vrijeme mi samo leti a ništa zapravo ne obavim, a onda još moram brinut da mamu prošetam da joj dam neki sadržaj...i pored svega toga stvarno ne volimo grad, ni mm ni ja, a moja mama iako bolesna se istinski raduje životu na selu i nadamo se da če i za nju to biti super....tamo če uglavnom sve biti na jednom mjestu, i život će nam se vrtiti oko imanja...možda je za mlade ljude to i radikalna odluka, ali mi smo sigurni u to, spremni...ali iskreno o životinjama ne znamo puno i toga me jest strah, ali mislim da ćemo mi to savladat uz pomoć

  16. #116

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Kad god netko piše o ovakvim temama prvo što mi padne na pamet je da ja ne poznam tu osobu dovoljno da bih joj preispitivala motive.

    jer koliko god mi bili izravni i iskreni, neke stvari ne napišemo. Mislim da je samo jedan od motiva eko hrana, farma i sl.

    D ja poznam Rozu u RL, možda ne bih ni pisala ovdje...


    recimo što bih ja napravila- eko turizam, da živčani gradski ljudi dođu k meni na imanje raditi i još mi plate za to- tipa skupljanje sijena. trenutak za emotivni kutak- mužnja krave- introspekcija ; okopavanje vrta- povratak majci zemlji ,a sve bih to zamotala u neki povratak korijenima...imam hranu, ekipa radi, i još plati a ja na netu

    da se ne bi oni meni našetavali i gnjavili životinje, a ne .... lijepo na rad i to je to .....

  17. #117
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Pa jučer sam ponukana nekolicinom post-ova malo prosurfala o Eko-turizam opciji, i baš to, da napravimo par bungalova za turiste koji bi došli na neko vrijeme i pomagali. Nije prekomplicirano dobiti dozvolu, čak davaju i poticaje...samo trebamo o tome dobro razmisliti i uostalom vidjeti kakva če nam biti prva godina, da li nam je to uopče potrebno...znam da bi sigurno bilo zabavno i profitabilno, ali nisam sigurna koliko sam spremna ponovno biti na ovaj ili onaj način uključena u turizam, bavim se time več neko vrijeme i :/

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    pa ne bi to bili klasični turisti već oni traumatizirani, daš mu zdjelicu kiselog mlijeka i motiku i sretan je ko malo dijete.... da mu ne zvoni mob, fax i sl i da može zaspat u 8 navečer

    mislim to ja pišem o "svom " zamišljeno meko imanju

  19. #119
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    pa ne bi to bili klasični turisti već oni traumatizirani, daš mu zdjelicu kiselog mlijeka i motiku i sretan je ko malo dijete.... da mu ne zvoni mob, fax i sl i da može zaspat u 8 navečer

    mislim to ja pišem o "svom " zamišljeno meko imanju
    Da i onda ti ubije kravu, jer joj je dao djeteline za papati. Kao ono, djelovala je gladno.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ne bim davala takve poslove, nego ono što mi oduzima vrijeme npr zalijevanje , plijevljenje i sl...

    za vodit kravu na pašu bi trebao proći eko seminar i ispit ( i to bi mi trebao platiti ) da ga educiram

  21. #121
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ne bim davala takve poslove, nego ono što mi oduzima vrijeme npr zalijevanje , plijevljenje i sl...

    za vodit kravu na pašu bi trebao proći eko seminar i ispit ( i to bi mi trebao platiti ) da ga educiram
    E, ubijaš me od smijeha.
    A kaj ako ti poplijevi gredicu i ostavi korov(eko poljoprivreda), zato jer je korov ljepše izgledao.

  22. #122

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    opet ti

    prvo edukacija, onda posao, i to od najjednostavnijih do kompliciranijih

    i sve se plaća

    ovo s pljevljenjem bi koštalo manje od edukacije za krave

    a na akciji bi bilo vađenje krompira i branje grožđa

  23. #123

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    i ako žele osvojiti sve trofeje i diplome moraju dolaziti par godina za redom.... da prođu sve poslove


  24. #124
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    Hej bok,

    jako mi se sviđa ovaj No kill stav, a mislim da bi tu pomoglo da imate isključivo životinje sa dobrim pedigreom - možda neke rijetke ili vrijedne pasmine, možda autohtone za koje se dobije i poticaj. Sigurno ima takvih i kokica i koza...

  25. #125

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    vec vidim ko bi ti mogli biti savjetnici za turisticki projekt

  26. #126
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ja se ustvari slažem s ovim trininim dijelom:
    Odlučiš li se na tako nešto, ti se nećeš odmoriti do kraja svog života. Ili dok se ne preseliš na neko treće mjesto. Jesi ti svjesna koliko je to posla i vremena? Ja kužim da je to zdravo, lijepo i divno ali mislim da možda i nisi detaljnije upućena u takav život.
    Ali to smatram iz razloga što sam relativno upućena u takav život i znam da je to stvarno ogroman posao.
    E da, od mehanizacije vam treba minimalno traktor sa svim priključcima (gdje ste bili prije 10 godina kad smo mi povoljno prodavali svoj).

  27. #127
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Baka i djed, i moji i MM-ovi, su živjeli na zemlji i od zemlje - bašta, njiva, livada, voćke, životinje svih vrsta...
    I nisu Bog-zna-kako živjeli, a odmorili su se tek kad su posljednji put zaspali...
    Težak je to i krvav hljeb...
    Ja ne znam kako je u HR, koliki su ti razni poticaji, mogu li se uopšte dobiti ili su samo na papiru prisutni, kako je organizovan otkup/prodaja proizvedenog...
    Kod nas je to mrtvo slovo na papiru.

    Sličice kojih se uvijek sjećam kad neko spomene život na zemlji kao nešto idilično :
    kad baka i djed ustaju u pola 4 ujutro (ljeto/zima, nebitno), ona pravac krave, on pravac livada u cjelodnevnu košnju i skupljanje sijena (ili u okopavanje kukuruza, ili u neki drugi sličan "muški" posao), pa se onda desi da naveče kad je sve suho i spremno za plašćenje padne kiša ko iz kabla... baj baj sijeno
    ili voće procvjeta a padne kasni mraz... nema voća nikakvog čitave godine -> nema rakije, nema pekmeza, nema novaca od prodaje voća...
    ili grad omlati sve redom, pa tek onda nema ništa, tad sam i ja kao djevojčica plakala sa njima
    ili se životinje porazboljievaju, pa im nema lijeka
    ...
    Da ne rušim dalje snove, nema smisla

    Lijepo je imati kuću i vrt za dopunu jelovnika i aktivno provođenje slobodnog vremena. Zanimati se pomalo oko nekoliko biljaka i sa ponosom ubrati ono što rode.
    I to je otprilike sve koliko bi ja bila spremna ići u tom smjeru...
    Od životinja mi je i pas preveliki "zalogaj"

    Tebi (i ostalima sličnih uvjerenja) želim sreću i svako dobro.
    (i, naravno, da izbjegneš sve ono ružno što sam gore navela)

  28. #128
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Rekla bih da postoji velika razlika izmedju visokoobrazovanih ljudi koji se odluce na takav zivot i onih koji drugi zivot ne poznaju.

  29. #129
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Rekla bih da postoji velika razlika izmedju visokoobrazovanih ljudi koji se odluce na takav zivot i onih koji drugi zivot ne poznaju.
    Možda, ali ni jedni ni drugi ne mogu utjecati na vremenske neprilike.

  30. #130
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    Rekla bih da postoji velika razlika izmedju visokoobrazovanih ljudi koji se odluce na takav zivot i onih koji drugi zivot ne poznaju.
    Možda, ali ni jedni ni drugi ne mogu utjecati na vremenske neprilike.
    Ne, ali mogu racunati s njima.

  31. #131
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    Rekla bih da postoji velika razlika izmedju visokoobrazovanih ljudi koji se odluce na takav zivot i onih koji drugi zivot ne poznaju.
    Možda, ali ni jedni ni drugi ne mogu utjecati na vremenske neprilike.
    Ne, ali mogu racunati s njima.
    Oprosti, ali šta dobijaju s time što računaju na to da će npr. pasti grad?
    Šta će nabaviti protivgradnu zaštitu sa sve radarom i odbraniti svoje imanje? (jer su, jelte, visokoobrazovani i žive od zemlje)
    Ili će možda računati s tim da će baš njih zaobići? (kao što rade oni koji ne znaju za drugo)

    Visokoobrazovana gospođa koja se bavi poljoprivredom će kao i obična seljanka imati vrlo malo vremena za sebe i svoje želje, jer će ih podrediti potrebama imanja od kojeg živi.
    Isto važi i za visokoobrazovanog gospodina koji se bavi poljoprivredom. Koliko god imao mehanizacije, opet neće stizati da na tv-u/kompu pogleda mnogo više od vremenske prognoze jer će biti mrtav umoran.

    Nema tu puno filozofije. Zemlja traži mnogo. Počesto i previše u odnosu na ono koliko da

  32. #132
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Roza, daj mi posalji mejl adresu da ti posaljem nekoliko predobrih tekstova koji su ti silno potrebni. 8)

    Ne znam kak ste sa solarnim kolektorima, mislite li ih sami raditi ili nesto, ali ZMAGovci (na recikliranomimanju u vukomericu) uskoro odrzavaju radionice za izradu, pa ak te zanima prijavite se:

    3. i 04. listopad, 09:30 - Radionica solarnih kolektora (I. dio)

    Uvodna edukacija o sunčevoj energiji i kako se najčešće danas koristi u energetske svrhe; pasivna solarna gradnja, aktivno grijanje i fotonaponski moduli. Također će se pojasniti korak po korak izrada solarnih kolektora te prosječne uštede na energentima i usporedbe cijena komercijalnih i „uradi-sam“ sustava i kolektora.

    Nakon toga sudionici će se podijeliti u dvije grupe koje će samostalno graditi kolektore pod nadzorom voditelja. Kolektori koje ćemo izgraditi koristit će se za zagrijavanje tople vode i ugraditi će se u solarni sustav. Sudionici će dobiti brošuru o samogradnji solarnih kolektora, te će biti namjerno zaraženi entuzijazmom solarnih freakova.

    10. i 11. listopad
    - Montaža solarnih kolektora na objekt (II. Dio)

    Sudionici radionice moći će prisustvovati montaži solarnih kolektora i cijelog sustava za pripremu tople vode. Sudionici/ce će biti upoznati sa cijelim sustavom koji se uglavnom koristi kod nas, a sastoji se od solarnog spremnika, pumpe, regulacijske elektronike, mjernih sondi te puno cijevi i ventila. Ovaj dio radionice namijenjen je onima koji žele znati više, jer je ugradnja relativno zahtijevan proces, ali naravno nije nemoguć za izvesti u kućnoj radinosti i uštedjeti na troškovima. Ipak preporuka je da majstoru prepustite prvu montažu.

    Radionice se odrzavaju na Recikliranom imanju koje se nalazi u selu Vukomerić, Vukomeričke Gorice. Ukoliko ćete dolaziti javnim prijevozom, linije s Glavnog kolodvora su 311 za Lijeve Štefanke (silazite u Dubrancu) te 313 direktno za Vukomerić, a sa Savskog mosta 160 za Lipnicu (silazite kod kafića Dva volana u Gornjem Dragonošcu). Onda nas nazovete da dođemo po vas. Ukoliko ćete doći vlastitim prijevozom, najlakše je ići velikogoričkom cestom i kod ambasade SAD-a skrenuti lijevo prema Hrašću. Dalje se prate sela Lukavec, Peršinovec, Dubranec i Vukomerić. Dođete do križanja gdje je pilana i idete ravno uz nju. Imanje se nalazi odmah lijevo u dolini nakon nekih 50-ak metara.

    Zbog ograničenog broja sudionika i sudionica radionica i tečaja svoje sudjelovanje što ranije najavite na mail adresu zmag@zmag.hr .

  33. #133
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Rekla bih da postoji velika razlika izmedju visokoobrazovanih ljudi koji se odluce na takav zivot i onih koji drugi zivot ne poznaju.
    Istina, velika razlika: visokoobrazovani imaju mogućnost izbora, neobrazovani ne. Visokoobrazovani ne znaju što ih čeka ako nisu odrastali na selu, neobrazovani jako dobro znaju što ih čeka.

    Odrasla sam na selu, roditelji su uz posao za koji su se školovali hranili životinje i obrađivali zemlju za naše potrebe, da ne kupujemo hranu. Prvi put su otišli na more kad su prodali krave. Kad sam krenula na faks, ponovo su kupili krave, dizali se u 4 da bi sve odradili i u 6 bili na poslu. Nakon posla ručak, kava i nazad na polje i u štalu. A nije nikakvo veliko imanje. Susjedi s velikim imanjima nisu se nikad nikud makli dulje od jednog dana. Ne zbog novaca, već zato jer ne možeš nekome ostaviti na brigu nekoliko dana "blago". Da ne govorim o tome da smo uvijek ovisili o autu i da me zbog takvog načina života roditelji nisu mogli svako malo taksirati do raznoraznih aktivnosti, pa kad padne snijeg nemaš pojma kak ćeš na posao i kak ćeš se vratiti doma.

    Držim fige da uspijete

  34. #134
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Roza, ako ćeš biti u blizini,nemoj zaobići
    Dane otvorenih vrata Ekološkog imanja Zrno, zadnja nedjelja u rujnu
    http://www.bio-zrno.hr/o_nama.htm

  35. #135
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ivy ovo je super! Hvala
    Mukice poslah ti mail, i super šalji sve što možeš...sami ćemo ugrađivati kolektore, uz pomoč mog tate, on je elektroničar i električar...ali naravno neki stručnjak če nam trebati

    Vezano za raspravicu koja se gore vodila...mi baš ne planiramo biti Željko Mavrović i ovisit financijski isključivo o našim eko proizvodima, naša ideja je više biti self sustainable, imat ćemo na imanju onoliko koliko če biti dovoljno da prehranimo sebe i obitelj, a kako su več posađeni vočnjaci i sve to, iskoristit ćemo pa možda i nešto zaraditi - ali to nije nužno i nije izvor prihoda na koji računamo da nam plača režije itd.

    Što se tiče lošeg vremena, kad urod bude loš (a neće nikada biti toliko loš da nas ne može prehraniti) onda je loš i tako je moralo biti i s tim ćemo se morati nositi...nasreču opet ponavljam za razliku od poljoprivrednika ne ovisimo da nam rodi toliko da financijski budemo zbrinuti, samo za papicu

    Kad se priča o teškom radu, i o tome da se pored toga ne stigne ništa "za sebe", razlog iz kojeg mi idemo na selo smo MI i to je ono što mi radimo za sebe...život nam je do sada bio toliko intenzivan, i nakon svega što smo proživjeli, došli smo do zaključka da je ovo pravi put za nas...ali nismo mi olako i ishitreno donjeli tu odluku, trajalo je par godina...prva ideja je bila mala kuča na selu, vrt i odlazak na posao svaki dan...od toga mi se ježi kosa na glavi...i malo po malo smo došli do ovoga.

    Kako sam več spomenula, radila sam na puno farmi koje su self sustainable, ljudi pored uzgoja povrča i voća za sebe imaju i poslove koje rade iz kuće...npr. moja najbolja prijateljica ima takvu farmu u Engleskoj, ali pored toga vodi i centar za hipnoterapiju, sve stigne, a život joj je za zavidit...s tim da joj muž ne pomaže jer je bolestan ali joj pomaže sin...

    Ja nekako gledam na to ovako, nas če biti troje odraslih konstantno na našem imanju (s malim izletima na poker turnire toga se ne odričem )...navikli smo na težak rad, na organizaciju...ali ako je i 10 puta teži od onog koji smo do sada radili, mladi smo i ako sad ne možemo, nikad nećemo moći...ja več dosta znam, naučila sam "cake" koje našim predcima nažalost nisu bile dostupne pa ču si možda na neki način i olakšati...ali ne zamišljam sve ružičasto...znam da če bit uspona i padova, ali mi smo nažalost na to predobro naučeni...

    Ako se dobro organiziramo, i ne težimo megalomanstvu, mislim da možemo ne samo zdravo živjeti, nego si čak tu i tamo ubacit koje krače putovanje, i malo zabave...ali ako vam za 5 godina dođem kukajuči, imate mi apsolutno pravo reći " I told you so"

  36. #136
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Vjeruj mi, neces doci kukajuci.

  37. #137
    Ivke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postovi
    283

    Početno

    Roza, meni je ta priča
    Ako je to ono što želiš, što bolje možeš pružiti sebi i svom djetetu.

    Ja sam nakon čitanja prekrasne knjige Anastazija, Vladimira Megrea poželjela svojih hektar zemlje, ali MM nije taj tip, pa smo našli kompromis.

    Dobra stvar u tome je što imaš i drugi izvor prihoda.

    Ja vjerujem da se dosta stvari može pojednostaviti i uljepšati ako slijedimo prirodne zakone.
    Bili smo s Markom na igralištu i trava je bila poprilično visoka a on je zgodno primijetio kako bi bilo dobro dovesti krave. Dobro, ne baš dovesti krave u grad, ali on to lijepo povezao.
    A u današnje vrijeme, krave su u štalama, ljudi ih poslužuju, a krajolici s pašnjacima se pretvaraju u šikare.

  38. #138
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    poslala al na gmail

  39. #139

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    pa ne bi to bili klasični turisti već oni traumatizirani, daš mu zdjelicu kiselog mlijeka i motiku i sretan je ko malo dijete.... da mu ne zvoni mob, fax i sl i da može zaspat u 8 navečer

    mislim to ja pišem o "svom " zamišljeno meko imanju
    Ovdje računaj da bi to bio tzv. rad s ljudima-ne znam imaš li iskustva u tom, ja to volim, al sam i upoznala da ne vole svi, pa imaj na umu spomenuto kreneš li u ovom pravcu.

    Vezano za taj vid turizma, rekla bih, po dosadašnjem iskustvu, da je to zasad skupa prodaja dobrog piknika. Ne bih odustajala od ove ideje, al bih je dobro razradila. Prvenstveno mislim da ljudi ne bi došli i tri dana zaredom se ustali u 4, možda jedan dan vidjet izlazak sunca-bitna je priča koja prodaje a što se tiče rada, umjesto realno 5 sati, računaj na pola sata i hrpu ljudi koji se tu motaju i koje zapravo treba zabaviti raznolikim "poslovima", zabavom i najesti ih.
    Tako ja to vidim

  40. #140
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa
    Citiraj maria71 prvotno napisa
    pa ne bi to bili klasični turisti već oni traumatizirani, daš mu zdjelicu kiselog mlijeka i motiku i sretan je ko malo dijete.... da mu ne zvoni mob, fax i sl i da može zaspat u 8 navečer

    mislim to ja pišem o "svom " zamišljeno meko imanju
    Ovdje računaj da bi to bio tzv. rad s ljudima-ne znam imaš li iskustva u tom, ja to volim, al sam i upoznala da ne vole svi, pa imaj na umu spomenuto kreneš li u ovom pravcu.

    Vezano za taj vid turizma, rekla bih, po dosadašnjem iskustvu, da je to zasad skupa prodaja dobrog piknika. Ne bih odustajala od ove ideje, al bih je dobro razradila. Prvenstveno mislim da ljudi ne bi došli i tri dana zaredom se ustali u 4, možda jedan dan vidjet izlazak sunca-bitna je priča koja prodaje a što se tiče rada, umjesto realno 5 sati, računaj na pola sata i hrpu ljudi koji se tu motaju i koje zapravo treba zabaviti raznolikim "poslovima", zabavom i najesti ih.
    Tako ja to vidim
    Da, ali im dobro naplatiš.
    Ja sam posjećivala takve stvari u Engleskoj, istina drugo područje (specijalizirani tečajevi) i fakat je OK, ali košta. :shock:

  41. #141
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    pa ja se bas i ne bi slozila s vama
    ima ljudi koji BI dosli i imali malo mira i dizali se u 5 ujutro i setali se ili vec nesto sto se moze u 5 ujutro

    nema ih puno kao ovih drugih
    ali ih ima
    i bit ce ih sve vise

  42. #142
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    nebi savjetovala solare nikako
    osim ako imaš jako jako puno love?


    mene bi ovdje brinula SAMO JEDNA stvar, društvo za dijete.
    mm-ova rodica živi na jednom otoku, ima predškolarku, dijete je jako jako hm.starmalo je mala riječ. :/

  43. #143
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    pa ja se bas i ne bi slozila s vama
    ima ljudi koji BI dosli i imali malo mira i dizali se u 5 ujutro i setali se ili vec nesto sto se moze u 5 ujutro

    nema ih puno kao ovih drugih
    ali ih ima
    i bit ce ih sve vise
    ja evo, ja se i na moru dižem u 6 dok djeca spavaju i idem prošetat/plivat jer je tada jedino mir i tišina.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    cure ja sam samo maštala na tipkovnici.... jer bih ja imala farmu na

    kojoj bi bilo i kolinjei čijanje perja i svašta.... i to bih isto najprije

    educirala ekipu pa im naplatila sudjelovanje : izrada kobasica i sl

    pa odlazak u drva .... i tako

  45. #145
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    cure ja sam samo maštala na tipkovnici.... jer bih ja imala farmu na

    kojoj bi bilo i kolinjei čijanje perja i svašta.... i to bih isto najprije

    educirala ekipu pa im naplatila sudjelovanje : izrada kobasica i sl

    pa odlazak u drva .... i tako
    ti si ko mm...on samo pati jer neće biti špeka!

    Krumpiric zašto misliš da kolektori nisu dobri? Nema osobe koja ih je ugradila a da mi ih nije pohvalila...

  46. #146

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    špek , luk ,pole i kud ćeš više :D

  47. #147
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Pole, luk mmm...a špek

    iako priznajem iz dubine svog veggie srca, kad sam u prošloj T. jela meso, skužila sam za čim to mm pati, ne bi se bunila da izume neku vegetarijansku pancetu )

  48. #148
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    nebi savjetovala solare nikako
    osim ako imaš jako jako puno love?
    daj malo elaboriraj
    ni meni nije jasno zasto ne

  49. #149
    Ivke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postovi
    283

    Početno

    MM je ovo proljeće stavio solarne kolektore, imamo sanitarnu vodu a spojio je u sustav i perilice veša i suđa, tako da se osim ušteđe struje na grijačima kao voda za ispiranje koristi vrela voda(koja bude 80 C ako je cijeli sunčani dan bude).
    Imamo i fotonaponsku ćeliju, ali nije još spojena na rasvjetna tijela.

  50. #150
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    nebi savjetovala solare nikako
    osim ako imaš jako jako puno love?
    u sjevernoj Hrvatskoj ulaganje u solare se vrati za 15g, u Dalmaciji za 10g

    evo primjer:
    ako si prije solara trošila 700kn/mj za grijanje
    nakon ugradnje ćeš još 15g trošiti 700kn/mj, ali u tih 700kn je rata od 500kn od solarnog kredita i 200kn struje
    za 15g rata je 200kn/mj

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •