Stranica 13 od 14 PrviPrvi ... 311121314 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 682

Tema: Separatizam (odlazak na selo i neovisan život)

  1. #601
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hej Roza, često te se sjetim i pitam se gdje ste i kako vam ide. Baš me razveselio tvoj post. Zvuči jako uzbudljivo! Držim fige da sve pođe po planu... biti će to prije nego voćke procvatu.. želim vam da uživate u toj čaroliji stvaranja.

  2. #602
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    Roza, pa tako mi je drago da si se javila, ja mjesecima mislim sta je sa tobom, kako maleni itd...super da ste tako zapeli i da cete brzo ostavriti san praticu blog, ljubim!

  3. #603
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Evo, i mene obradovalo Rozino javljanje. Baš mi je drago da sve ide prema planu koji ste zacrtali.

    Iako se nisam s tobom oko nekih stvari slagala (recimo na temi o hs) želim svako dobro tebi i tvojima
    Super mi je i što je još jedan pas pronašao obitelj gdje znam da će mu biti i više nego dobro

    I btw, škicnula sam blog i jako mi je zanimljiv!

  4. #604
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Roza, blog ti je predivan... nježan, inspirativan, topao. Baš sam uživala.

    p.s.
    Mislim da će Princ biti zadovoljan svojom novom obitelji. Prekrasan je.

  5. #605
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Roza, blog je super!

  6. #606
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Roza blog je predivan.
    Baš mi je drago da vam ide po planu.
    Odmah sam dobila inspiraciju za šivanjem

  7. #607
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    RG divan ti je blog, inspiritivan i zanimljiv
    ovo mi je pravo otkriće

  8. #608
    Barbarellaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    66

    Početno

    Blog je mrak
    MM i ja smo odlučili preseliti se u vikendicu, vikendaško naselje (čim zatopli) tako da sam već sva u tome
    Mi smo nekako na pola puta - imamo net, tv i svu ostalu moguću tehnologiju ali isto tako ćemo skupljati kišnicu, zasaditi voćke i vrt, raditi zimnicu...

  9. #609

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Roza, uživam čitajući.

    Torbe sa linka su super
    http://deliacreates.blogspot.com/search?updated-max=2011-05-13T12%3A47%3A00-06%3A00&max-results=7

    p
    alo mi je na pamet da mi baš nešto treba za držat upotrebljene pvc vrećice...i ovo nije baš po ps-u, al je recikliranje, kakvo, takvo

    i mislila sam da će blog bit ovako divan

    zanimljivi su mi razni dijelovi tvog promišljanja
    recimo, kad kažeš da početak nije sadržavao ni jednu minutu s djecom uz vatricu i zvuk gitare

    to je zato što smo zaraženi romantičnim poimanjem stvarnosti. Kad bi neki redatelj htio načinit romantičnu verziju tvog bloga, mogao bi, čak i mokre čarape više ne bi izgledale tako mokro ni promrzlo. malo bi izmijenio stvarnost, ipak bi za finiš neke scene ubacio vatricu i gitaru...

    poanta je da je bitno lijepo živjet, živjet uz one koje volimo, stvarat.
    Ja evo smrzavam se, zato što čitam već satima (finiš mi je nekih priprema) a u sobi mi je oko 20 stupnjeva. Nedavno sam se razletila po kući čistit, isključila sam grijanje, rastvorila prozore i dovoljan mi je bio 1 rukav. Bitno je shvatiti da sve ima pluseve i minuse. Posao, rad u toplom uredu po klišeju spada u dobar i željen. Bojim se da nije tako.

    Sve nešto imam negdje u perspektivi ovo što pišeš. Podržavam tvoja nastojanja, jednostavno sve u meni viče, a zašto ne!

  10. #610
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Hvala svima. Makita baš si lijepo to napisala. Mojca kako napreduje vaš odlazak na selo? I da Princu i Rozoj će definitivno bit super :D

  11. #611
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Naš? Slabo... financijska kriza se poprilično odrazila na poslovanje MD-a, a time i na njegovo raspoloženje i volja za divljinom.
    Bili smo dva puta gore sa Smjehuljicom, jednom ostali sat, drugi put i malo više, u kuću nisam ni ušla, ledeno je unutra... dok krušna peć zagrije treba cijeli dan, pa čekamo proljeće. Nadam se da će se toplim zrakama sunca i njegovo raspoloženje popraviti pa ćemo nastaviti s čišćenjem (ostali su nam tavan i podrumi). Puno toga ima za iskrčiti, voćki za porezati... dok ne skupimo lovu za obnovu kuće baviti ćemo se okućnicom, a nije da je mala.

    Razmišljam o eu fondovima, tamo ima prostora za seoski turizam...

  12. #612

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala svima. Makita baš si lijepo to napisala. Mojca kako napreduje vaš odlazak na selo? I da Princu i Rozoj će definitivno bit super :D

    Sretno

  13. #613
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    RG baš si me obradovala, vidim da ste skoro vani, piši šta se događa

  14. #614
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Joj, ja sam zavidna ja bi tako nesto daleko od svega! Sretno!

  15. #615
    Ivke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postovi
    283

    Početno

    Roza prekrasan je blog i oduka za takav način života.
    Dosta nas to prepoznaje, još nema hrabrosti, ali stvaramo mi svoja zelena prostranstva u mislima.

  16. #616
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Ja pratim ovaj topic iz znatiželje,puno stvari je meni osobno nezamislivo i smatram da su mnoge stvari preekstremne..

    ..ALI...moram priznati,draga Roza,neki dan na kiosku ugledam veliki naslov u novinama
    "Djeca će nam u mirovinu sa 72 godine" i odmah mi pred oči došeš ti,tvoj muž i klinci i sva ta sloboda koju imate i dođe mi zavist jer imate m..da za tako drastičan i radikalan korak.
    I s obzirom na sustav koji nas melje,uvjerena sam da će s godinama biti sve više separatista kao što ste vi..
    Posljednje uređivanje od rosa : 17.02.2012. at 20:44

  17. #617
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Uf 72 godine, stvarno strašno zvuči...
    A kad se malo navikneš na pojam života u šumi, i nije tako radikalno....samo, treba se naviknut

  18. #618
    anita_m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    moj dom
    Postovi
    395

    Početno

    Roza želim vam puno sreće

    otkrila sam i ja tvoj blog i predivne stvari pišeš

  19. #619

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Roza ,super ti je tema.
    Na blog sam tek otisla,nadam se da cu mnogo korisnog vidjeti.
    Mi takodjer imamo u planu odlazak na selo,mada nas mnogo toga ceka.
    Nazalost s financijske strane smo jos uvijek ovdje,mada primjecujemo da se nista novo ne dogadja,samo se vrtimo u krug.
    Tu zaradimo,i potrosimo,i opet nista nismo stigli da ustedimo,niti da se bar malo pokrenemo.
    Na selu gdje planiramo ici ima par stvari da uradimo prije nego se potpuno preselimo tamo.
    Da smo ja i muz sami,opet bi mogli nekako,ali zbog djece,neke stvari moramo rijesti odmah.
    Nadam se da ce od proljeca biti presudno za nas,pa da napokon odemo i mi na seoce.
    Isto nam je problem kako opstati.Imamo u planu povrtalj,marmeladice,koke,i jos poneku zivotinju,a za glavni izvor prihoda se jos uvijek premisljamo.
    Muz radi kao 3d artist,i imamo dvije ideje.
    Prva (iskreno ne svidja mi se nikako) je da on bude u gradu (ne zastalno,naravno,vec privremeno,dok ne rijesimo to pitanje) da radi,a vikendom da dolazi kod nas na selo.
    A druga da radi od kuce,na selu.
    Trenutno radi od kuce,no samo jos neko vrijeme,kad bi firma trebala startati.
    Naravno,njegova zelja je da bude neovisan radnik, freelancer,no po tom pitanju od trenutnog posla ne stigne nista uraditi .
    Tako da sad nekako cekamo da vidimo sto s poslom,a i cekamo proljece,jer je na selu kuca neuslovna za zimu,trenutno.
    Tak da bi mi mogli do iduce zime da je uslovimo.

    A sad se bacam na citanje bloga.Iskreno,nemam pojma o bajama u povrtalju,tako da vrijeme do proljeca iskoristavam uceci.

  20. #620
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    ja i dragi smo se nedavno preselili na selo i odmah zatrudnili - što ti je svjež zrak :D ove godine čeka nas prilagodba kućice iz 70-ih - izolacija slamom, zeleni krov i još svašta kako bismo ju učinili samoodrživijom... koliko uspijemo ove godine. nismo htjeli čekati s preseljenjem, pa ovu zimu preživljavamo uz pećicu i duge gaće, povremeno zatrpani snijegom ) uz sve planirane radove i željenu, ali ne baš planiranu trudnoću, odgodili smo kokice i ambicioznije planove, uspostavljanje novog vrta ove godine čini mi se dovoljno izazovno. idem sad pročitati što ste sve pisali, veselim se razmjeni iskustava

  21. #621
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Silan nadam se da će te uspijeti nešto srediti, vidjet ćeš, posložit će se kockice. Meni je fascinantno kako se sve uvijek posloži, neke stvari propadnu a neke uspiju, a one za koje si mislila da ako propadnu propast ćeš skupa s njima, uspostavi se da uopće nisu bile toliko krucijalne.
    rutvica zvuči super! U kojem ste djelu Hrvatske? E da, nama je isto "uletila" trudnoća pa se planovi malo promjenili, ali sad smo se vratili na pravi put. Super da imate kuću, mi smo za sad u kampici, planiramo tek za sljedeću godinu imat kuću, do tad ćemo u kampicu ugradit peć na drva, oko nje drvene nadstrešnice, onako gipsy style :D

    Anita hvala

  22. #622
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    roza želim vam puno sreće na "selu".

    u biti, puno stvari je teže promjeniti u našoj glavi nego primjeniti u praksi!

    blog ti je super, svi ste mi prekrasni. (ovo je off, ali ne znam zašto sam čitajući tvoje postove tebe zamišljala kao plavušu).

  23. #623

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Meni se Spiro bas svidja,simpatican deckic

    Sad cu te ja Roza obasipati pitanjima ovdje
    Kod nas na selu vec postoji dosta toga.Nesto od postojeceg cemo promjeniti,zapravo vise toga,a nesto ostaviti.
    Sta od ukrasnog drveca brzo raste a da je gusto?
    S jedne strane u blizini nase livade ima vikendica na koju povremeno dolaze vikendasi,pa bismo voljeli da napravimo malo intimniji kutak s te strane,a da izgleda lijepo,prirodno.

    Imamo bunar u dvoristu,samo vodu ne koristimo za pice,mada je nosena na analizu,i bila je ok.Mislim da bi je trebali opet nositi,a svejedno nam se svidja onaj filter za vodu sto smo vidjeli na blogu.

    Nisam bas najbolje skontala kakva je ono masina za ves sto si opisala na blogu,na kojem principu radi?

    Sta se jos budem sjetila,pitacu.

  24. #624
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Silan, vjerojatno misliš na ukrasne grmove, jer stablu treba ipak puno više vremena. No, treba se naučiti na strpljenje kad živiš s biljkama. Za sve treba vremena, pa tako je ponekad bolje staviti neku biljku koja sporije raste, ali će na kraju biti ljepše, nego neku koja ti baš i nije po volji.

    U međuvremenu sadiš jedno ili dvo godišnje puzavice, koje će te brzo zakloniti od susjeda i lijepo će izgledati.

    Isto tako bitno je u kom kraju živiš, želiš li listopadno ili zimzeleno grmlje, koliko misliš potrošiti, želiš li cvatuće ili da su plodovi bitni. Plodovi ne samo za ljude, nego i za ptičice zimi. Ali, treba godine dok ne stekneš praksu, no jako zabavne godine. Učiš na greškama.

    Jedino voćke posadi što prije, jer im treba vremena, a plodovi su... ma vidiš i u mom avataru. Vjerojatno ste i vi kao i ja, nakon što se naučiš jesti sa svoje voćke, ništa drugo nije dovoljno dobro.

  25. #625

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Vocke vec imamo ,jer to gdje planiramo ici su muzevi roditelji koristili kao vikendicu,tako da je dosta toga vec tu,s tim da,ponavljam,za stalni zivot treba jos mnogo uraditi.
    A pogotovo za zivot kakav mi zelimo.
    Za taj dio koji planiram napraviti malo intimnijim bih odabrala neka zimzelena drveca.
    E sad dakle,to mjesto gdje bismo zivjeli nije nesto veliko.Dovoljno za kucu za zivot,dio gdje su vocke,i dio gdje je povrtalj.Tu planiramo jos dodati pcelinjak i kokosinjac.Mozda poslije,dok se ustelimo i kravica nam stigne.A nedaleko od toga imamo nesto vecu njivu,polje, za koje jos nismo skontali sta cemo.
    Zemlja je obradiva,mozda da zasadimo voce,mozda psenicu...nismo jos odlucili.
    Zasad planiramo prvo da potpuno sredimo ovaj dio gdje cemo zivjeti,jer je kuca za zimu neuslovna,moramo mnogo toga da sredimo.

    Prelijepo je,djeca stalno pricaju o tome,kad cemo vise...dosadilo im jadnickima u stanu,s prozora samo imaju pogled na susjednu zgradu,a vani je skroz neocisceno,tako da mi nije bas za izvodjenje djece van.
    Kad je tek zapadao snijeg,tako smo se nasli u ovisnom stanju u svemu,od struje,grijanja,hrane...totalno nespremni na zimu.
    Sama sam sebi rekla nek nam ovo bude posljednja zima na ovaj nacin.Ako Bog da.

    Joj,i ja jako volim domace vocke,jos sad trudna,sve mi naumpada.
    Na selu su nam cak i lubenice uspijevale.I naravno da su nase najbolje i najukusnije

  26. #626
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    sunce moje malo LOL istina bila sam plavuša prije svojih 5-6 godina (mračna strana povijesti)

    Silan Beti ti je stručnjakinja! Pitaj nju za ukrasna i sva druga drva. Ja ti mogu reči da bi ja osobno posadila neke jele ili čemprese, a opet najbolje posaditi ono što raste tradicionalno u tvom kraju. Apropo filtera, Berkey ti je super filter doslovce od zagađene crne vode radi vodu za piće. Radi na principu slow sand filtracije i treba mu otprilike 1 sat za galon vode (4 litre cca). Onaj wonderwash za pranje robe ti je za off off grid, dakle ako nemaš struju ni vodu. Ulbaciš robu, uliješ vodu, dodaš sredstvo za pranje, začepiš i ručno vrtiš par minuta, izvadiš, iscjediš i prostereš. Ako imaš struju i vodu onda bi ti savjetovala nešto malo praktičnije, doduše ja ne marim za mašinu, nije mi problem prati robu na ruke, imamo svak po nekoliko presvlaka, još da batalim hrpu dječje robe i na konju sam. Mm i ja otprilike 3-4 presvlake imamo za zimu i isto toliko za ljeto, svaka presvlaka je za određenu priliku i tako guramo pa i nema previše pranja. Za naše potrebe je dovoljno.

    Samo ti pitaj, nisam ti ja neka off grid mudrica, ali što sam naučila podjelim sa svima bez problema

  27. #627

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Ma kako nisi off grid mudrica zeno,obilujes informacijama,bar za mene laika.

    Mislim da ce cempresi najbolje leci.
    Al evo pricam s muzem,pa smo skontali da bi nam s te strane trebala doci i ljetnja kuhinja,u kojoj bi kuhala marmelade,i ostalo,ali ipak ce trebati mozda koji cempres.Kako sam si zamislila u glavi,izgledace super
    Joj meni je trenutno pokvarena masina za ves,pa perem na ruke.Ne ide lose,osim sto najmanju vec duze vrijeme ucim na tutu,pa ne znam zasto joj ovoliko treba...uglavnom katkad nam pobjegne,tako da najvise njenog imam prati,ali opet je to lahko,na ruke zacas.I dok mi je masina radila,na ruke sam njeno prala.

    Ali na selu imamo struju,necemo je dirati,dok nekad,ako Bog da,ne budemo imali mogucnosti za drugaciji vid energije,sto isto imamo u planu.

    Za veliku poljanu zasad planiramo zasaditi nesto jos voca,psenicu,i jos neke zitarice,i jos cemo u medjuvremenu vidjeti sta.Mozda nesto malina...

    Ne znam da li cu ja ovo ljeto biti od neke vece koristi,jer cemo dobiti novog clana,al dacu sve od sebe...Ako nista,na selu ce makar biti manje posla oko djece,vani su,ima mnogo sadrzaja,za razliku ovdje kad su u stanu.Ostaje mi bebica,ali i nju planiram u maramu i na njivu.

    Na tvom blogu Roza sam nasla jedan link gdje sam vidjela recepte za marmelade.Super,samo skupljam u bazu podataka.
    Koliko kosta onaj filter za vodu,i jeste li ga vi narucili vec?

  28. #628
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Mislim da kod izbora crnogorice treba pripaziti na posljedice koje ima za tlo. Neke vrste jako zakisele. Nisam tu doma, za sada imam priličnih poteškoća i u razlikovanju vrsti.

    Nego Roza, znaš li za kakvog wonderwash distributera? Stvar ima potencijala.

  29. #629

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Roza, kako ste preživjeli/preživljavate sniježne dane

  30. #630
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Silan jedna dobra opcija za lijepu živu ogradu su ti stabla Ivovine, koja možeš rezati i plesti kako ti paše. Mi radimo takvu živu ogradu na jednoj strani imanja, ali nikako da je završimo jer uvijek ima prečnijih stvari za napravit. Ali provaj guglati Alder live fence pa vidi đe će te odvest. Za filter za vodu ti evo link http://www.bigberkeywaterfilters.com/ oni dostavljaju i u Hrvatsku. Mi planiramo naručit kroz par tjedana, istrošili smo se sad, pa čekamo da se akumulira neki keš. Imam jedno 7-8 frendova (obitelji) koje ga koriste već godinama i prezadovoljni su.

    Makita preživili na Murteru :D Ovde sijem u klijališta i idemo za Podravinu kroz mjesec dana. Još renoviramo kampicu upravo je piturajem u bijelo jer mi je muka od onih užasnih panela unutra. Ugrađujemo i peć na drva unutra, kako bi se mogli grijat, jer plin nam je preskup a drva za grijanje imamo cijelu šumu pa nam se to najviše isplati. Pravim krevet od patena za sobu, šijem zavjese i tako

    Davore jedino ovako, poštarina je oko 40 dolara http://www.ebay.co.uk/itm/WonderWash-Countertop-Clothes-Washer-/220855829529?pt=US_Dryers&hash=item336c088419#ht_5 00wt_1180
    Posljednje uređivanje od RozaGroza : 20.02.2012. at 10:36

  31. #631
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    i editiram poruku jer krivo napišem Palete i opet...krevet od paleta ne patena

  32. #632
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Wonder wash je baš fora, taman za našu kućicu gdje vodu uzimamo s izvora koji je oko 1 km udaljen.
    Evo ima tu filmić ako koga još zanima. http://www.laundry-alternative.com/washing.htm

    Roza, namještaj od paleta je ganijalan. Baš bi napravila vješalicu za kapute od gostiju, već godinama u to ime korostimo stolce, krevet, gelender jer nisam nigdje našla zanimljivu kupovnu vješalicu.
    Gdje nabavljaš palete? Koristiš Europalete, velike s većim razmakom između letvi ili one manje?

  33. #633

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Roza,jel stablo Ivovine raste brzo?Gdje se nabavi?
    Davore,objasni mi zbog cega se tlo ne smije zakiseliti?Ne znam.Inace to mjesto gdje bi posadili je tik uz ogradu,podalje od kuce,i od njive.
    I mi imamo isto dio sume na selu,ali su donijeli zakon da se ne smije sjeci vlastita suma bez odobrenja sumara .
    Tako da moras platiti da sijeces vlastitu sumu.
    Zalosno,ali ono seljana sto ima tu,kupuju drva za zimu,pored onolike sume.
    Meni se isto svidja wonderwash.

    Pocela sam si pisati plan.Sta je prioritet do iduce zime da se uradi,sta moze cekati,i tako.
    Pribor za pcelarenje smo vec kupili.Drustvo nam stize na proljece ako Bog da.
    Pisem sebi korisne savjete oko vrtlarenja koje nalazim na internetu.Toliko toga ne znam.
    Od cega je najbolje napraviti kokosinjac?

  34. #634
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Uspjela sam sve pročitati!!!

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    rutvica zvuči super! U kojem ste djelu Hrvatske? E da, nama je isto "uletila" trudnoća pa se planovi malo promjenili, ali sad smo se vratili na pravi put. Super da imate kuću, mi smo za sad u kampici, planiramo tek za sljedeću godinu imat kuću, do tad ćemo u kampicu ugradit peć na drva, oko nje drvene nadstrešnice, onako gipsy style :D
    Mi smo blizu zagreba (40ak min vožnje) i prvotna ideja je bila da par dana u tjednu dolazimo u zg...no vrlo brzo smo shvatili da nam se to neda, pa je sada plan da se to pretvori u jednom tjedno.

    Naša želja je bila da sami izgradimo kućicu, kombo strawbale/cob, a još smo sanjarili i kako ćemo dok gradimo boraviti u ciganskim kolima koja ćemo sami izgraditi od starog vagona...no, nikako nismo mogli naći odg. zemlju i to se odgađalo i odgađalo dok se nije odjednom pojavila ova kućica - mala vikendica građena od cigle, useljiva i s uređenom okućnicom. Ne baš ono što smo zamišljali, no idealne lokacije i već smo zaključili kako ćemo ju pretumbati po svom i eto, sad smo tu Naravno, sretni smo što smo mogli odmah pokupit prnje i na selo, ali tek nas čeka posla i posla dok pretvorimo vikendicu u našu kućicu...popisu se ne nazire kraj

    Nemamo neki genijalan plan, uselili smo se navrat nanos i isto tako zatrudnili i nekako rješavamo stvari kako dolaze. Zapravo, kako je sredina zime, dosta vremena provodimo drijemajući ispred peći, u jednom trenu se veseleći svom poslu koji nas čeka, u drugom strahujući jer nemamo pojma odakle bi prvo započeli Dragi je zaposlen na pola radnog vremena, a ja kao započinjem vlastiti posao, tj. sad nisam ni sigurna kako ću to: taman sam trebala smisliti neku strategiju, kadli su krenuli hormoni i ne mogu si organizirati misli, a uskoro ću se koturati okolo tako da je upitno što ću ja ove i iduće godine raditi...definitivno moram pokrenut dobar vrt, pa bar da ne budemo gladni

  35. #635
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Silan prvotno napisa Vidi poruku
    Davore,objasni mi zbog cega se tlo ne smije zakiseliti?
    Jer jako malo biljaka podnosi kiselo tlo (recimo lijeska) tako da ispod takve crnogorice nastane pustoš.

    Uzgred, kad je već sadnja drveća u pitanju, ima jedan odličan štos koji se zove mikorizacija i ne znam može li se sada kako doći do mikoriziranih sadnica. Radi se o tretiranju korijena sadnice sporama simbiotskih gljiva. Znam da su se s time igrali na poljoprivrednom faksu, a možda bi bilo najbolje direktno pitati prof. Božca (ah moja jadna hrvatska jezik). Korist je višestruka: gljive plode tlo, a kad niknu točno znaš koje su i znaš da su super za papat.

    Uz korijene crnogorice se vežu kojekakve vrganjevke, uglavnom djedovi. Nisu za bacit.

  36. #636
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Davor, dobra fora misliš da bi se to moglo primjeniti na božićna drvca koja smo udomli i čekaju sadnju (na Žumberku) čim se otopi?

  37. #637
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nemam blage veze, ali mislim da ne. Mislim da se mikorizira sjeme prije sadnje, a takva simbioza je trajna. Trebalo bi potražiti već mikorizirane sadnice. Nisam trenutno u tome, ali ako ti se da tražiti Kreni odavde:http://en.wikipedia.org/wiki/Mycorrhiza

    Nekako najveća faca na području gljiva je prof. Romano Božac, http://tkojetko.irb.hr/znanstvenikDe...hp?sifznan=175
    Slobodno ga cimni telefonom. Znam otprilike 100% sigurno da se bavio mikorizacijom sadnica drveća i ako netko zna, to je sigurno on.

  38. #638
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala za linkove Davor, zvrcnuti ću Božca... znam tko je, moja mama je njegov veliki fan.

  39. #639
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    mojca, ajd molim te, ako saznaš što korisno u vezi mikorize stavi ovdje.
    prije ohoho godina sam na tv-u gledala dokumentarac s božcem gdje je pokazivao kako se mikoriziraju sadnice, korijen im se umoči u pripremljenu otopinu, posadiš i za nekih 6 godina znaš je ili nije uspjelo. navodno je ta metoda dosta uspješna s vrganjima i tartufima.

  40. #640
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hoću, svakako, ali 6 godina?!
    Ah, taman za mene "strpljivu"...
    Posljednje uređivanje od Mojca : 22.02.2012. at 08:40

  41. #641
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    bravo Roza!

  42. #642
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Hoću, svakako, ali 6 godina?!
    Ah, taman za mene "strpljivu"...
    Mojca, u vrtu sve ide polako. Osim jednogodišnjih biljaka. Strpljivost i godine čuda čine.

  43. #643
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    mojca, ajd molim te, ako saznaš što korisno u vezi mikorize stavi ovdje.
    prije ohoho godina sam na tv-u gledala dokumentarac s božcem gdje je pokazivao kako se mikoriziraju sadnice, korijen im se umoči u pripremljenu otopinu, posadiš i za nekih 6 godina znaš je ili nije uspjelo. navodno je ta metoda dosta uspješna s vrganjima i tartufima.
    u micelij brijem, tako se uzgajaju gljive,ja ću provat uzgojit bukovače
    minim thanks

  44. #644
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Znam Beti da ide sporo, ali kakav-takav napredak, rast se vidi... a tu ništa. Sve čući pod zemljom 6 godina... na to sam mislila.

    Roza, Kornelija B.Š. je imala dobar način uzgoja bukovača u jednoj emisiji. Si vidjela?

  45. #645
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    kako se ne vidi, raste drvo, a ako još niknu i vrganji pod njim
    bukovače sam uzgajala jednom na slami, a već godinama se spremam probati na oblicama, ali prelijena sam...

  46. #646
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Znam Beti da ide sporo, ali kakav-takav napredak, rast se vidi... a tu ništa. Sve čući pod zemljom 6 godina... na to sam mislila.

    Roza, Kornelija B.Š. je imala dobar način uzgoja bukovača u jednoj emisiji. Si vidjela?
    Jesam nedavno je bila na TVu, baš sam se oduševila, i provat ću ove godine bez obzira što već malo kasnim, kaže ako se deblo drži na toplom da će gljive izrasti brzo.

  47. #647
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Rozickagrozicka pregledala sam i pročitala blog,sad u miru od 6 sati stavila pod favorites 6 godina nije puno...

    a što je 6 godina u vrtu...
    znate kako kaže Đ.B.
    Ko nije drvo razumeo prvo,pa tek onda sadio,
    Taj nije ništa uradio... I shvatiće kad tad,da ne zna šta je hlad

  48. #648
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Hajde da se i ja javim ovdje. Ne mislim se seliti, živim na cca 10 min od N. Zagreba, ali srećom na selu - u centru našeg glavnog grada sam za kojih 20 min, prije nego netko tko ide iz recimo Zaprešića ili Sesveta. Imamo kuću s velikim dvorištem, dio je ograđen, dio još čeka da se ogradi kako treba jer se stara ograda pomalo raspala, ali bude i to uskoro. Imam uzgajivačnicu pasa, ali trenutno u ovoj krizi je teško ih upoče udomiti a kamoli prodati bez obzira na kvalitetu porijekla. Osim toga hranim bijele piliće za tov za nas doma i dio familije, držim kokce za jaja i trenutno razmišljam kako nagovoriti MM-a da uzmemo dvije koze i možda kravicu. Djeca rastu i treba im sve više hrane, mlijeko kupujemo svakodnevno i nikada ispod dvije-tri litre, a rado bi naučila kako se radi domaći sir, vrhnje, maslac i slično. Sve to volimo jako pa bi se dobro iskoristilo. Osim dvorišta imamo i nešto oranica, te dvije-tri livade za košnju koje sada koriste rođaci da ne stoje bez veze. Posadili smo par voćkica, dva lješnjaka, imamo vrt iza kuće i tako. Pomalo se snalazim, jedino kraj troje djece i posla nekada ne stižem sve, ali učim.

  49. #649

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Roza kako ide s pripremama?
    Mi smo u fazi popisivanja sta nam treba,tacnije u pripremama za selidbu.
    Mada vjerovatno necemo ici dok je jos snijeg,jer nas selu nismo spremni na ovu zimu.Dogodine cemo se ako Bog da pripremiti.
    Mislim da cu ovih dana zavrsiti oko sjemena sta nam sve treba,pa cu ti poslati pp da se dogovorimo.
    Kod nas na selu je dosta vlazno dugo u proljece,pa nekako kasnije sijemo od svih ostalih.
    Sta mislis,jel bi trebali kad dobijemo sjeme da zasadimo u casice,pa da onda prebacimo u zemlju?

  50. #650
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Sve ovisi što je u pitanju. Salata, zelje, kelj, brokula, rajčica, paprika, patliđani, krastavcni, tikvice i slično je najbolje posaditi prije u tegle da imate flance s time da tikvice i krastavce se može saditi i izravno, samo ovi iz čašica prije dođu do stola. Salata se ionako sadi svaka cca dva-tri tjedna pa onda je dobro imati za raniju salatu presadnice iz klijališta.
    Mrkva, peršin baš i nisu za presađivanje, celer bez problema, rotkvice ne vole presađivanje, grašak, grah i slično se sadi izravno kao i razne lučice. Lučice sadim tako da ih samo lagano zapiknem u svježe prekopanu zemlju tako da vrh onog njihovog špica viri van, tako mi na kraju budu velike, a nije ih teško vaditi ni kao mladi luk, ni kasnije kada dozori.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •