Stranica 1 od 14 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 682

Tema: Separatizam (odlazak na selo i neovisan život)

  1. #1
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno Separatizam (odlazak na selo i neovisan život)

    Mm i ja idemo sljedeći tjedan pogledati nekoliko imanja u kontinentalnoj Hrvatskoj. Želja nam je kupiti veliko imanje na kojem bi mogli uzgajati svoje voče-povrče-vino-začine-čajeve i imat par krava i koza za mljeko i sir, kokoši za jaja, magarca... Također tražili smo imanja koja su blizu izvora i več imaju bunare, koja nisu okružena kućama, i imaju malo šume...našli smo nekolicinu koji su cjenom u našem dometu, več imaju vočnjake i vinograde zasađene, i život bi praktički kroz godinu-dvije kad se uhodamo mogao početi normalno funkcionirati.

    Razlog našoj odluci je taj što smo oboje siti urbanosti, biznisa, i kako je beba na putu htjeli bismo joj pružiti nekakvo lijepo prirodno odrastanje kakvo u gradu nije baš moguće. A isto tako željeli bismo provat živjeti skroz ekološki, proizvoditi svoju struju kolektorima, i živjet više ko što su ljudi živjeli prije 100 godina nego ko što danas ljudi žive (naravno bez odricanja interneta i takvih nekih stvari )

    Ja sam radila na eco farmama i znam puno o uzgoju povrča, voća, imamo i vrt koji tendim, ali nemamo pojma ništa o održavanju životinja, pravljenju mljeka, sira, uzgoju jaja...neznamo ni vino pravit.

    Mislite li da smo totalni idealisti i da nema šanse da to sve bude kako planiramo, ili se netko od vas također okuražio i započeo takav život? Bilo kakav savjet, prijedlog ili upozorenje je više nego dobrodošlo!

    Ps: moderatorice nisam znala da li da ovu temu stavim ovdje ili pod Obiteljski kreativan kutak, pa preseli ako misliš da ovdje ne paše

  2. #2
    arilu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    560

    Početno

    MM i ja se nismo separirali u toj mjeri, ali idemo ka tome. Prije par godina odselili smo se iz grada u kuću 30 km od Rijeke, imamo vrt. Sljedeći korak nam je bio kupnja zemlje i uzgoj maslina, šampinjona, voća i povrća. To polako ostvarujemo, a zadnji korak će biti nešto slično tome što vi radite samo vjerovatno u Istri ili na otoku. Vjerujem kroz 10-tak godina kad skupimo novac.
    Za mene je to savršen život. Ali ima jednu veliku manu koju ja već sad poprilično osjećam, a to je usamljenost. Sa većinom "prijatelja" izgubiš kontakt čim se izdvojiš iz sredine, a i tih par koji ti ostanu su predaleko da ti nadoknade potrebu za druženjem. Sa lokalnim curama se nikad nisam uspjela naći.
    Ali inače, presavršen život. A i Roda imaš po cijeloj Hrvatskoj, valjda će se naći koja i tamo di odete
    Samo nisam skužila iz tvog posta, vi biste živjeli od poljoprivrede ili bi radili nešto drugo?

  3. #3
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Uh Arilu, prekrasno mi zvući to što opisuješ!

    Mi bismo živjeli velikim djelom od poljoprivrede (pravljenje vina, mermelada, prodaja voća, a kasnije ako uspijemo organizirati i sira), a također bih ja nastavila raditi web i grafički dizajn što i sada radim od doma. Imam neke stalne klijente po cijeloj Hrvatskoj i to nam je dovoljno novaca da pokrije sve troškove koje bi imali.

    A to za prijatelje, ma ja sam navikla da uvijek putujem kad se imam s njima vidjet (razselili se po cijelom svijetu) tako da mi nije neki problem, a i uglavnom volim samoću i mir, pa se velikim djelom i radujem tome da ću ljude rjeđe viđati.

    Jedino ne znam koliko je zaista komplicirano to s mljekom, sirom i jajima. Naravno ne bi ubijali životinje na farmi ni pod razno, ali bi stvarno volili imat domače mljeko i te proizvode :/

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    ej Rozić, MM i ja živimo u epicentru jednog od najturističkijih mista u RH, broj stanovnika nam se priko lita poveća za 20x :shock: , strašno; dobili smo u nasljedstvo jednu krasnu parcelu od 3-4000 m2, cca 1 km od centra, u brdu ( nešto kao Beverly hills ), već na toj parceli postoje masline, višnje i vinograd i sad samo čekamo kad ćemo prodati ovo što imamo i početi sa izgradnjom, s obzirom na tekuću krizu, neće to biti tako brzo, ali to je ono što me drži ; dica već imaju izabrana imena za buduće pse i mačke
    imam stare rođake u jednom selu koji se bave proizvodnjom sira i mlika,uzgojem krava,ovaca, pa kad dođeš do te faze javi se; jednom sam doma napravila sir, nije komplicirano
    što se tiče osame, meni odgovara, jer smo i ja i MM mobilni, međutim pitam se kako će to biti kad bude trebalo više puta dnevno razvažati djecu okolo, kad im bude tribalo doći društvo? a opet, s druge strane, mislim da su ti ustupci vrijedni kvalitete života koja se pruža u prirodi

  5. #5
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pratim vas

  6. #6
    arilu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    560

    Početno

    Ma mislim da pravljenje sira i nije neka kvantna fizika. Naravno da ti treba vremena da se izvježbaš, ali imat ćeš ga. Joooj imat kozicu ispred kuće, uf! Super! I mi smo u centru turističkog mjesta, a zemlja koju smo kupili je na brdu!
    I mi smo jako mobilni, ja svaki dan pređem 70 km na posao i natrag, ali bi recimo navečer na jogu. A ako u 4 dođem doma ne da mi se opet u 8 preć 70 km. A tek kad kikići porastu..To je malo zaje..Ali apsolutno se slažem da se isplati!
    Inače, postoje razne udruge koje ti pomažu u takvim počecima. MM je prije nekoliko godina krenuo s uzgojem malina u Gorskom Kotaru (nažalost ideja nije zaživila jer nas je stisla besparica pa je morao na brod, ali još nas čeka) i teta iz udruge se zbilja jako, jako potrudila da mu pomogne i dala mu je 100 super savjeta. Vjerovatno tamo di kupite zemlju isto postoji nešto slično.

  7. #7
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Želja nam je kupiti veliko imanje na kojem bi mogli uzgajati svoje voče-povrče-vino-začine-čajeve i imat par krava i koza za mljeko i sir, kokoši za jaja, magarca...
    Mi sanjamo identicno.

  8. #8
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Zvuči prekrasno, ne znam da li namjeravate sve sami, ili mislite zaposliti kakve radnike?
    Inače prije dosta godina moji su imali krave, svinje kokoši, purane, guske, zečeve, a bome i farmu puževa. Želim reči da i briga za samo jednu kravu je velik posao. Kravi treba puuuno sijena, što je prije značilo košnja i sušenje otave, pa košnja i sušenje sijena, pa opet otave (ako me pamet dobro služi) - to je i uz mehanizaciju velik posao, a kamoli bez.
    Kravu treba 2 puta dnevno dojiti, napraviti sir je najmanji problem, ali kad do toga dođete.
    Za koze ne znam.
    Vinograd isto ima moj tata i radi vino za prodaju- To isto nije "mačji kašalj". Treba i obrezati lozu, i "povezati" i puno puta špricati (teško da bi bez toga mogli bilo šta uzgojiti). Mlade nasade treba i okopati i pognojiti, starim je obično dovoljna košnja trave, ali puno puta na godinu.
    Vino treba znati napraviti. Ovisi kakvo radite, ali za prodaju mora biti i kvaliteta. Treba znati održavati drvene bačve, ili inox bačve, ovisi koje bi koristili. Vrenje vina je proces koji treba nadzirati, vino treba više puta na godinu pretočiti, pa taloženje,....
    Voćke treba kvaliteno obrezati, kontrolirati nametnike i bolesti,...
    Npr. i obična parcela krumpira zahtjeva puno pažnje, ako je "eko". Obično treba samo krumpirove zlatice pobrati jednom na dan, krumpir treba "zagrnuti" (slično kao okopati) mislim da dva puta (možda se varam).
    Za uzgojiti jaja, naravno trebate barem kukuruz za kokoši, ako ga proizvodite sami - velik posao, ako ga kupite, opet dosta novaca,...
    Proizvodnja struje - cijeli taj projekt poprilično košta.
    Bunar - imamo ga doma, također zahtijeva stalno održavanje, voda treba redovito na analizu,...
    Uglavnom, moja poanta je: zavidim vam na ideji, ali izvedba je sigurno teška i dugotrajna ako nemate puno novaca viška.
    Ako idete na čisto prirodno, bez mehanizacije, trebali bi kojeg radnika, kojeg isto tako treba platiti, a za mehanizaciju treba velika lova.
    Ako imate malo i za svoje potrebe, od toga se neda živjeti, opet morate biti novčano potkovani.
    Ne znam o kojem točno dijelu Hrvatske razmišljate, ali treba uzeti u obzir i da će dijete krenuti u školu i trebati prijatelje, i da je zgodno da je veči grad u blizini (OŠ, srednja škola, faks, doktor,veterinar,....).
    Sretno!

  9. #9
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Zaboravila sam reči da nešto slično mislimo i mi u budućnosti ostvariti, ali samo kao "vikend - separatizam".

  10. #10
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    a zašto to zoveš separatizam?

    ja bih to nazvala - sloboda .

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ja sam na tu slobodu zakasnila za sada. Sin bi dobio slom živaca da ga odvučem na takvo mjesto.
    Sad čekam penziju.

  12. #12
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Roza ovo o čemu ti pišeš moji roditelji žive od kada su zajedno. Veliki su zaljubljenici u prirodu,uzgajaju voće i povrće,imaju i životinje. Pišeš da voliš mir i tišinu-onda je to pravi način da i ostvariš ono što želiš. Potpisujem Anemonin post u potpunosti,neke se stvari možda čine jednostavnije nego što jesu pogotovo što se tiče životinja. Zadnji "pothvat" mojih su koze. Sir je doista najmanji problem (prefenomenalan je). To su velike životinje pa može biti problema s jarenjem i tekvim stvarima (iako se moja mama studiozno pripremala i iz knjižnice pokupila svu literaturu o kozama ipak im je od 3 jareta ostalo samo jedno.) Zatim problem sa životinjama je i taj da si stalno vezan za kuću (musti treba 2 puta dnevno)-problem su i putovanja (kome ostaviti brigu o životinjama). Voćnjak i uzgoj povrća su još najmanji problem. Moji su uzgajali i gljive bukovače. Ipak sve prvotne poteškoće oko nečeg novoga brzo se prevaziđu,a korist koju imaš konzumirajući zdravu hranu je ogromna. Sretno! Ako trebaš kakve informacije ja sam tu.

  13. #13
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    mi smo imali slicne snove, i kupili smo jedno manje imanje u okolici zg.
    ukratko, ja zakljucila da nije to za mene .

    na kraju imamo skupu vikendicu u koju treba puno ulagati, dosta zemlje s kojom ne znamo sta bi , al ipak planiramo kupiti jos, nek se nade
    imamo mali vrt s kojim jedva izlazimo na kraj

    zivotinje nismo planirali, a ni necemo, oko toga tek ima brdo posla :shock:

    bas i nisam neka podrska, al vama drzim fige da uspijete

  14. #14
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Treba biti svjestan da je to posao od jutra do maraka.
    A za djecu,dok su mala život u takvom okruženju može biti raj.
    Za malo stariju djecu..... samo da kažem da više nije raj i sama sam izbjegla put grada. Inače bi dobila živčani slom.

  15. #15
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    Ah snovi...
    Svaka čast što su vama dvoma snovi zajednički!

    Mislim da je vama izuzetno dobro što imate osiguran izvor prihoda bez kojih se ne može, i zadržite ih obavezno.
    A u vezi uzgajanja biljkica i životinja - samo polako, najlakše je početi sa malim, povrtnjak i kokice za jaja su mislim nešto lagano a uvelike olakšavaju kućni budžet.

    Ako se ohrabrite, kasnije uvijek stignete imati koze, kravu i magarca, ali to onda stvarno traži veliki angažman i dosta znanja u postupanju sa životinjama (te velike imaju svoje mišljenje i volju, a naročito je zabavno sa nestašnim kozama i magarcima koji obožavaju prolaziti kroz ograde i žderati ono što ne smiju)

    I ja bih ipak imala kuću koja je u blizini drugih, vjerujte da nije ugodno biti sam u kući na osami, treba imati susjeda koji je u blizini i može pomoći ako treba

    Sretno!

  16. #16
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    e da, mi nikad nismo planirali zivjeti samo od toga, nego bi radili svaki svoj posao od doma i odlazili povremeno u grad. mislim da je zivjeti od zemlje prilicno nemoguca misija, osim da ti se pogodi bas nesto jako isplativo. mi jos nismo otkrili sto bi to bilo

  17. #17
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Nama je trenutno još uvijek u planu preseljenje iz stana u kućicu.
    Ja bih sve više negdje u Dalmaciju ali MM kaže da bi mi brzo dosadilo.
    Još čekamo neke povoljnije uvjete za sve to obaviti, sada nam nekako nije vrijeme za to, ali nadamo se uskoro!
    A ovo o čemu pričate je suuuuper!!!!

    Mogla bih puno na ovu temu, ali sada trenutno ne stignem više!

  18. #18
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Mi imamo šumarak iza kuće, lijepo je, ima potočić, slap... planiramo tamo nekad preselit (doduše bez koza i koka, ali s bazenom ). Ali opet, to je sve 10-tak minuta vožnje od grada pa i nije neki pravi seoski život. A uzgoj životinja možemo zaboraviti jer se svi oko nas bave turizmom.
    Ono što zasigurno znam je da u idiličnom seoskom životu ima posla od jutra do sutra, mi smo obrađivali dva mala vrta za naše potrebe i ubijali se od posla, a bez nekog prevelikog uroda, jedva za nas doma (naravno, bilo bi bolje da smo koristili gnojiva, pesticide i sl.).
    U svakom slučaju, vaša ideja zvuči savršeno i želim vam puno sreće u ostvarenju vaših snova

  19. #19
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Vezano za držanje životinja čula sam od kolegice s posla čija sestra se bavi životinjama i poljoprivredom da je takav način života nespojiv s putovanjima, tj. dulje od tri dana ne mogu ostaviti životinje na brigu nekome drugome pa tako odlazak na more ne dolazi u obzir. Možda bi trebala promisliti o tome da nekako osigurate brigu o životinjama ako i dalje budete imali želju za putovanjima. Sretno, najbitnije se pronaći u nečemu što te ispunja, a onda ni ulaganje napora i truda i neka ograničenja možda neće padati teško !

  20. #20
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Vezano za držanje životinja čula sam od kolegice s posla čija sestra se bavi životinjama i poljoprivredom da je takav način života nespojiv s putovanjima, tj. dulje od tri dana ne mogu ostaviti životinje na brigu nekome drugome pa tako odlazak na more ne dolazi u obzir. Možda bi trebala promisliti o tome da nekako osigurate brigu o životinjama ako i dalje budete imali želju za putovanjima. Sretno, najbitnije se pronaći u nečemu što te ispunja, a onda ni ulaganje napora i truda i neka ograničenja možda neće padati teško !
    X
    Nema putovanja, ako imate životinje, a nema ih tko hraniti i nadzirati.

  21. #21
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I još nešto. Dobro, još je rano o tome razmišljati, ali kad dijete jednog dana poraste treba voditi računa da se ideali roditelja ne poklapaju nužno s djeteovom idejom o životu.

  22. #22
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    meni se istra čini idealnom lokacijom. poštuje se eko pristup, ljudi su fenomenalni, ima brdo sadržaja, more je blizu ako si u unutrašnjosti. u stvari sve je blizu
    baš sam nedavno gledala emisiju o istarskom govedu-Boškarinu. nekada su bili tako cijenjeni, tako korisni, da ne govorim izgledom predivni. danas ih nastoje očuvati, pa su osnovali Društvo za zaštitu Boškarina, pod imenom čega ih u stvari jedu kao poslasticu :/
    Baš veli MM da šta bi falilo da u Istri maknu sva motorizirana pomagala za zemlju i koriste Boškarina kao snagu, koja bi to reklama bila za ekološku poljoprivredu...ok, sad već idealiziram, nit živim u Istri i još sam laik 8)

    btw,Roza, da li znaš da se u nekim krajevima od posebne državne skrbi može dobiti zemlja i kuća za džabe?

  23. #23
    Djenka avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    311

    Početno

    Susedi su kupili imanje negdje iznad Kutine, zadovoljni su, cijena je bila jako niska jer slabo itko želi u tom smjeru, sad se uhodavaju i uče kako održavati ono što su kupili zajedno s kućom; vinograd, vočnjak, a još i sade neke svoje kulture, dobro su se informirali čega fali na tržištu, učlanili se u udrugu proizvođača istog, naučili sve o tome, i onda krenuli u sadnju... Za škole ne znam, ali mala im je još mala, ima vremena da se i tome prilagode. Također imaju posao koji mogu raditi od kuće.

    Nedavno sam pak prolazila kroz Međimurje, i oduševio me taj kraj, sve je obrađeno, ništa nije zapušteno, niti zemlja, niti kuće... jako lijep kraj, razvijaju i turizam uz ostalo. A nije loš niti onaj prema Jaski, mala sela na brdima, ali taj je dobar i za one što rade u Zgb-u, začas dođu na posao.

  24. #24
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno Re: Separatizam (odlazak na selo i neovisan život)

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    .

    Mislite li da smo totalni idealisti i da nema šanse da to sve bude kako planiramo, ili se netko od vas također okuražio i započeo takav život? Bilo kakav savjet, prijedlog ili upozorenje je više nego dobrodošlo!

    Ps: moderatorice nisam znala da li da ovu temu stavim ovdje ili pod Obiteljski kreativan kutak, pa preseli ako misliš da ovdje ne paše
    totalni idealisti

    ja sam razmišljala o uzgoju kunića, kokoši, patki ... volim životinje
    problem je samo jedan: tko će klati te životinje?
    ja ne mogu, MM isto, nitko nije vege
    tako da smo se zaustavili na voćnjaku i povrtnjaku

    kad su klinci mali sve je super, no kad odrastu, kad požele trenirati nešto, pa ajde vozaj amo-tamo, pa kad požele ići vani: tko će ih dovesti-odvesti
    ppa gdje je najbliža osnovna škola, šta je sa srednjom školom , di su vrtići.... kakva je povezanost sa javnim prijevozom ....

  25. #25
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    anemona je poprilično dobro sve obrazložila, teško da ćete sami sve to skupa uspjeti što ste naumili, iako nije totalno nemoguće.
    ako misliš imati životinje, putovanja u velikoj mjeri možeš prekrižiti.
    moja teta u slavoniji ima dvije krave, koju kokoš i puru i rijetko kad može nekuda otići jer su krave stvarno velika briga.

    mi s kumovima i kuminom sestrom radimo vrt, dosta veliki, kod njihove vikendice. dakle tri obitelji i stvarno se jedva krpamo. ovo ljeto se dogodilo da deset dana nitko nije bio jer smo svi bili na godišnjem, vrt se pretvorio doslovce u prašumu.
    samo oko vrta non-stop imaš šta raditi.

    jedno znam sigurno, što se mene tiče imat ćeš vjernog kupca svojih proizvoda ako ne budeš predaleko od zg

  26. #26
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Uh super savjeta i upozorenja ste mi napisali

    Što se tiče teškog rada, mi se pripremamo na rad od 06 do večeri. S tim da naravno mm odrađuje poslove koje ja ne stignem kad radim u studiju, kad sam s bebom, naravno uletit će bake i djedovi (nažalost mislim da če mo ih se teško rješiti prvih godinu-dvije).
    Imanje koje nam je najviše zapelo za oko i koje ćemo najvjerovatnije uzeti je oko sata od Zagreba, tako da to opet nije toliko daleko, pa se ne brinem previše da dijete, kad naraste u dob da mu ovakav živiot lagano dosadi, neće moći malo i pobječi od nas a u obližnjem selu ima i vrtić (iako mi ne planiramo slati dijete u vrtić) ima i osnovna škola, biblioteka i dosta nekih zanimljivih sadržaja.

    A čuvanja životinja kad bi eventualno negdje otišli, moja mama bi živjela sa nama i pomagala, plus mm-evi roditeli bi nam uskočili oni znaju dosta oko životinja (samo ne znaju baš oko krava), moja sestra, moj otac...tako da o tome ne brinem, a naš plan jest da sve radimo sami, bez radnika, naravno neke stvari će nam morat odradit poput izgradnje štala, drvenih ograda itd. Iako mm je jako spretan u tome i njegov plan je dok ja rodim bublicu (01.2010) on bi več sad u jesen krenuo sa nekim radovima sam, a pošto planiramo stalno preseljenje tek iza ili tjekom ljeta 2010, do tada bi puno stvari več bilo rješeno, poput solarnih kolektora, ograde, štala, u prolječe bi zasadili vrt tako da bi cijelo ljeto imali povrče za zimnicu, želimo i promjeniti fasadu na kući i staviti drvo.

    Sa kupnjom životinja smo mislili krenut ovim redosljedom:
    Prvo 3-4 kokoši nesilice i koza za mljeko (zanima me da li je ovo dovoljan broj kokoši da daju jaja za tročlanu obitelj?)

    Kad bi vidjeli kako se s njima snalazimo, kupili bi i kravu, dakle krava bi bila opcija negdje u jesen 2010. I tako malo pomalo da vidimo kako to nama ide.

    Ja sam radila u konjskoj staji i super znam sa konjima, a dobro znate koliko su oni zahtjevni, tako da pretpostavljam da krava nije nešto više zahtjevnija, a mužnju 2 puta na dan ne bi bio problem odraditi.


    E sad, zemljište koje kupuemo je veče od 5 hektara, plan je bio da oko 1 hektra ogradimo za životinje??? Ne znam jel to premalo-previše? U taj dio ima i malo šume, vode...

    Vino - UH! To se meni ćini največi problem. Vinograd nije preveliki, možda pola hektra, ne znam koliko se tu vina uopče da proizvesti? I nisam pametna da li nam je bolje tu zemlju pretvoriti u poljoprivrednu ili ostaviti vino??

    Za vočnjak i povrtnjak se ne brinem, znam uzgajati i voče i povrče, i znam kako izgraditi i održavati organski staklenik tako da mislim da ćemo to uspjeti. Jedino sam sa kompostom na li-la, jer u Engleskoj gdje sam bila imaju neke posebne kontejnere za kompost sa glistama, ne znam da li baš želim imati takav, možda bi radije imala onaj sa pjeskom :/

  27. #27
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    na vašem mjestu bi vinograd zamjenila lavandagradom. podsjetit će te na more, manje posla ima oko nje, a dobro se može prodati. ne govorim iz svog iskustva, ali po onome što sam pročitala i vidjela kod drugih, vinograd je bolje ostaviti onima koji se generacijama bave time. kod lavande je super, što uspjeva na području cijele cro, a jako je tražena.

    ja inače nemam želje se separirati (za sada), ali često vizualiziram kućicu, vrt i dvorište s kokama.

  28. #28
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    3-4 kokoši su vam dovoljno za jaja, ali u razdoblju kad normalno nesu. Treba uzeti u obzir da i kokoši imaju razdoblja kad nesu puno manje jaja, ili gotovo ništa. To isto puno ovisi o njihovoj kvalitetnoj prehrani. Za kokoši treba voditi računa da vam ne doluta lisica ili kakva "kuna zlatica" ili domaći tvor npr.
    Vinograd - treba prvo vidjeti koja sorte su posađene, što prevladava. Nije isto da li imate žuti muškat, ili "domaću nohu".
    Za dobro vino koje će vam eventualno netko kupiti itekako je bitan omjer sorti, jedino za ocat je skoro nebitno.
    I dalje je jedno od važnijih pitanja: kako mislite nabavljati hranu za životinje - sami proizvoditi, ili kupovati? (kukuruz, pšenica, sijeno, trava, ....)

  29. #29
    Dodirko avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,405

    Početno

    Mi kupili zemlju... prekrasnu. Sa starom kućicom štagljem i štalom i bunarom...

    Štalu ćemo preurediti u prostoriju za feštanje a štagalj i onako služi za sušenje luka i naših nekih drugih sitnica.

    Već 3 godine jedemo sve potpuno organsko bez tretiranja bilo sa čime.

    Nemamo kokice i ostale domaće prijatelje jer ne živimo tamo. Al tko zna jednog dana.....

    Najljepše mi je kada sjedim u dvorištu a ne vidim susjednu kuću. Svi koji dođu tamo osjećaju se jako ugodno.

    I da... 15 minuta je od manjeg grada.

  30. #30
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa
    na vašem mjestu bi vinograd zamjenila lavandagradom. podsjetit će te na more, manje posla ima oko nje, a dobro se može prodati. ne govorim iz svog iskustva, ali po onome što sam pročitala i vidjela kod drugih, vinograd je bolje ostaviti onima koji se generacijama bave time. kod lavande je super, što uspjeva na području cijele cro, a jako je tražena.
    Ovo mi se čini super ideja, mislim da vina ima dosta i da je lavanda čak i traženija, a iznenadila sam se kad sam je vidjela oko ZG-a da uspijeva.

  31. #31
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj anamar prvotno napisa
    na vašem mjestu bi vinograd zamjenila lavandagradom. podsjetit će te na more, manje posla ima oko nje, a dobro se može prodati. ne govorim iz svog iskustva, ali po onome što sam pročitala i vidjela kod drugih, vinograd je bolje ostaviti onima koji se generacijama bave time. kod lavande je super, što uspjeva na području cijele cro, a jako je tražena.
    Ovo mi se čini super ideja, mislim da vina ima dosta i da je lavanda čak i traženija, a iznenadila sam se kad sam je vidjela oko ZG-a da uspijeva.
    http://www.jaskalive.com/index.php?art=1569

    već 5 godina uzgaja se u okolici Jastrebarskog a i u Slavoniji odnedavno ima nekoliko plantaža. ne samo da uspjeva, već je vrlo kvalitetna.
    ima i udruga Lavanda registrirana u Jaski, ali ne uspijevam naći njihove linkove, a za kontinentalnu Hrvatsku ova se firma bavi kooperacijom
    http://www.aris2000.hr/
    (MM je jako zainteresiran za uzgoj ljekovitog bilja, otud nešto više znam o tome)

  32. #32
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    jedno znam sigurno, što se mene tiče imat ćeš vjernog kupca svojih proizvoda ako ne budeš predaleko od zg
    i mene

  33. #33
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    3-4 kokoši su vam dovoljno za jaja, ali u razdoblju kad normalno nesu. Treba uzeti u obzir da i kokoši imaju razdoblja kad nesu puno manje jaja, ili gotovo ništa. To isto puno ovisi o njihovoj kvalitetnoj prehrani. Za kokoši treba voditi računa da vam ne doluta lisica ili kakva "kuna zlatica" ili domaći tvor npr.
    Vinograd - treba prvo vidjeti koja sorte su posađene, što prevladava. Nije isto da li imate žuti muškat, ili "domaću nohu".
    Za dobro vino koje će vam eventualno netko kupiti itekako je bitan omjer sorti, jedino za ocat je skoro nebitno.
    I dalje je jedno od važnijih pitanja: kako mislite nabavljati hranu za životinje - sami proizvoditi, ili kupovati? (kukuruz, pšenica, sijeno, trava, ....)
    Pa za životinje bi sjeno dijelom i kupovali ali bi djelom pravili sami, jer zaista ima dosta zemlje sa travom koju treba kosit. Jedino što ne znam kako se proizvodi sjeno Kukuruz bi zasadili samo u svrhu hranjenja životinja.
    Kupovali bi za početak dok se ne uhodamo, čula sam da je Sezam super za prehranu životinja, pa bi i to dodavali. Pšenicu bi definitivno kupovali jer to nećemo proizvodit, nemam pojma ništa o proizvodnji pšenice.

    Anamar ovo s lavandom mi zvuči super!!! Mi prvo ne volimo vino, i nismo baš oduševljeni s proizvodnjom, ali bi proizvodili čisto jer je več zasađeno :/ Sad kad vidim ovo za lavandu, a lavandu obožavam i znam je uzgajati, to mi zvuči puno puno bolje

    A ovo za kupovanje-prodavanje...pa ljudi smo, dogovorit ćemo se 8)

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa

    Vino - UH! To se meni ćini največi problem. Vinograd nije preveliki, možda pola hektra, ne znam koliko se tu vina uopče da proizvesti? I nisam pametna da li nam je bolje tu zemlju pretvoriti u poljoprivrednu ili ostaviti vino??
    Ovako, prirod po trsu ti je max. 1 kg ukoliko želiš neko bolje vino, pitanje koje sorte su pošađene. Iskorištenje u preradi ti ne bi smjelo biti veće od 60-70%.
    Tako dobiješ moguću količinu. Znači; br. trsova *1 kg* 0,6(0,7)=litre mošta.
    Kasnije, u svakom pretoku se gubi minimalno 10% količine, a imaš barem dva pretoka.
    Oko vinograda ima puno posla, a proizvodnja vina zahtjeva opremu koja je kratko u upotrebi (muljača, preša, filteri kace, vinsko suđe), iako da mene netko pita što bi htjela da mi da ja bi bez razmišljanja rekla vinograd.

  35. #35
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    meda, za koliko bi prodala?

  36. #36
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Ja sam pravo gradsko dijete pa nemam savjete samo ću reći- šteta da nema više takvih idealista- svaka čast! MM i ja bi voljeli tako nešto u mirovini, sad nam to još nije opcija.

  37. #37
    arilu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    560

    Početno

    [/quote]
    Ovako, prirod po trsu ti je max. 1 kg ukoliko želiš neko bolje vino, pitanje koje sorte su pošađene. Iskorištenje u preradi ti ne bi smjelo biti veće od 60-70%.
    Tako dobiješ moguću količinu. Znači; br. trsova *1 kg* 0,6(0,7)=litre mošta.
    Kasnije, u svakom pretoku se gubi minimalno 10% količine, a imaš barem dva pretoka.
    Oko vinograda ima puno posla, a proizvodnja vina zahtjeva opremu koja je kratko u upotrebi (muljača, preša, filteri kace, vinsko suđe), iako da mene netko pita što bi htjela da mi da ja bi bez razmišljanja rekla vinograd.[/quote]
    I ja definitivno, ali osim vinograda za proizvodnju vina treba i "ljubav" prema vinu, a ako ga ne vole onda mi to nema smisla. Neće proizvest dobro vino. A možda bi mogli raditi domaći vinski ocat (moja nona koja isto nije ljubitelj proizvede ocat u uvjerenju da je vino )

  38. #38

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ja ponešto znam o ovim stvarima, MM gotovo ništa, nisam sigurna da su za nas životinje, al bi vrlo rado kućicu i voćke, nek to bude za početak vikendica, a za penziju kućica. Bila bih jaaako sretna.
    Bila bih sretna i da mi je ta kućica odmah, al me financije nikako ne prate. MM i ja zasad, bar još godinu-dvije nećemo moći prilagodit posao odlasku van grada. Nakon tog perioda ću vidjet, volila bi da me život iznenadi.

  39. #39
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Roza moj savjet; počupaj vinograd i zasadi lavandu, buhač, ružmarin. sve uspjeva na kontinentu, imat ćeš sigurnu zaradu od toga, jer je uzgajivača ljekovitog bilja kod nas zaista malo i neće ti se ukvasit vino.

    sa zanimanjem ću dalje pratiti vaše putovanje...
    sretno

  40. #40
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Pa za životinje bi sjeno dijelom i kupovali ali bi djelom pravili sami, jer zaista ima dosta zemlje sa travom koju treba kosit. Jedino što ne znam kako se proizvodi sjeno Kukuruz bi zasadili samo u svrhu hranjenja životinja.
    Kupovali bi za početak dok se ne uhodamo, čula sam da je Sezam super za prehranu životinja, pa bi i to dodavali. Pšenicu bi definitivno kupovali jer to nećemo proizvodit, nemam pojma ništa o proizvodnji pšenice.

    Anamar ovo s lavandom mi zvuči super!!! Mi prvo ne volimo vino, i nismo baš oduševljeni s proizvodnjom, ali bi proizvodili čisto jer je več zasađeno :/ Sad kad vidim ovo za lavandu, a lavandu obožavam i znam je uzgajati, to mi zvuči puno puno bolje

    A ovo za kupovanje-prodavanje...pa ljudi smo, dogovorit ćemo se 8)
    Sjeno se "proizvodi" na način da u pravo vrijeme pokosiš travu, koja se suši na jakom suncu, treba je okretati ili strojno ili ručno, kad je suho, pokupi se i uskladišti. Može se dati strojno balirati.
    Kosi se 2-3 puta ovisi o pogodnosti vremenskih uvjeta. 1. košnja je otava (to je mlada, kratka trava), 2. sijeno, 3. otava.
    Inače pšenicu je jednostavnije uzgojiti od kukuruza, jer kukuruz treba prorijediti i okopati, a pšenicu ne treba. Pšenica se uvijek strojno "bere", a kukuruz se može i ručno i strojno. Nakonon toga ga treba i "oljuštiti", pa sušiti, pa tek onda odvojiti zrnje od klipova. A pšenicu odmah stroj odvaja, pa se samo rasprostri na suho mjesto da se osuši i nakon toga se skladišti. I možete onda takvu suhu voziti u mlin da vam samelju u brašno i još dobijete ostatak "posije" (ne znam stručni naziv) to vam isto služi u prehrani stoke.

  41. #41
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    meda, za koliko bi prodala?
    Mm več krenuo kod frenda pčelara na "lekcije" njegova velika želja je da imamo pčele. Ali ja mislim da je to več megalomanstvo, pa gdje još i pčele?!?!

    Iako, nemam stvarno pojma koliko je to komplicirano :/

    Uglavnom, plan jest davšto je više moguče toga proizvodimo sami. Nije nužno da sve bude na prodaju, uglavnom čemo prodavati voče i orahe, a ostalo želimo da bude za nas a ako ostane onda ćemo i prodavat. Nije da računamo na neku zaradu koja bi nas uzdržavala, nego čisto da nekad nešto kapne, ali da imamo dovoljno proizvodnje za sebe nahranit.

  42. #42
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno



    ja sam medu pitala posto ona prodaje imanje

  43. #43
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Moji roditelji su napravili nešto slično.
    Ima dobrih strana ali i loših.
    Budite na čistu sa sobom je li to ono što oboje zbilja želite.
    Računajte da će trebati puno rada, i učenja na vlastitim pogreškama. Idite malim koracima, ne mora biti sve odjednom.
    Prije svega, nemojte odmah računati da ćete moći imati prihode od organski uzgojenog voća i povrća. Potrebno je par godina da se sve to uhoda, i pitanje da li će vam uspjeti sve što posadite.
    Recimo ako radite vino, prvo napravite malu količinu, ako propadne da nije velika šteta. Kad budete iskusniji i kad vam to bude išlo lakše vidjet ćete hoćete li htjeti napraviti veću količinu. Što se vina tiče, ja bih od toga prvo odustala, jer je jako teško uzgojiti lozu za vino bez prskanja raznim sredstvima. Jedino neke poludivlje vrste možeš uzgojiti na ekološki način, ali od njih ne možeš raditi vino. Ako već postoji vinograd na zemljištu koje kupujete, šteta je iskrčiti ga, ali zbilja nisam sigurna hoćete li uspjeti imati vino bez pesticida (nedavno sam čula za jednog vinara koji navodno obrađuje vinograde na starinski način, pretpostravljam da koristi bar sumpor i modru galicu - ali morala bih pitati ljude koji ga znaju za detaljnije podatke da ti mogu reći više, znam samo da traži puno više posla, naravno).
    Kokoši možete slobodno odmah nabaviti 10-tak (imali ih 4 ili 10 dođe vam na isto što se tiče brige oko njih, još ako vam dođe kakva lasica i potamani pola jata...). Ako ste u mogućnosti, umjesto nesilica nabavite neke domaće, šarene, jer nesilice nesu više ali nemaju instinkt da sjede na jajima (ponekad hoće, ali rijetko) pa ih ne možeš razmnožavati.
    Ako uzgojite vlastiti čaj (misliš na zeleni?), imat ću par pitanja za vas .
    Jedna stvar koju bih vam posebno istaknula: možda je vama dosta socijalizacije, ali vašem djetetu nije. Mislim da je za dijete svakako bolje da odraste na selu nego u gradu, ako stvari pojednostavimo. Ali ima tu raznih podtema. Vidjela sam na jednom topicu da razmišljate i o homescoolingu. Razmislite dvaput... vaše dijete će biti stranac u vlastitom zavičaju, moguće je i da će ga djeca susjeda odbijati jer je drugačije i jer ćete vi uvijek biti predmet tračeva njihovih roditelja, ako ne bude išlo ni u školu bojim se da će vam imati za reći par stvari kad odraste. Ne sumnjam nimalo da bi dobilo kvalitetnu edukaciju, ali djetetu je u nekim razvojnim fazama zbilja potrebno svakodnevno druženje s vršnjacima, pripadnost nekoj grupi. Vama je toga dosta jer ste to nadrasli, ali dijete ne može preskočiti te faze bez posljedica u razvoju - koje ne moraju biti nužno tragične, sve što doživi ostavit će bolje ili lošije posljedice, da se razumijemo - ali ovo govorim iz vlastitog iskustva, nije uvijek ugodno biti stranac gdje god se nalazio, i nije ugodno djetinjstvo provoditi bez prijatelja.

  44. #44
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Inače pšenicu je jednostavnije uzgojiti od kukuruza, jer kukuruz treba prorijediti i okopati, a pšenicu ne treba. Pšenica se uvijek strojno "bere", a kukuruz se može i ručno i strojno. Nakonon toga ga treba i "oljuštiti", pa sušiti, pa tek onda odvojiti zrnje od klipova. A pšenicu odmah stroj odvaja, pa se samo rasprostri na suho mjesto da se osuši i nakon toga se skladišti. I možete onda takvu suhu voziti u mlin da vam samelju u brašno i još dobijete ostatak "posije" (ne znam stručni naziv) to vam isto služi u prehrani stoke.
    Hm, ja nekako imam na umu da za pšenicu treba više zemlje nego za kukuruz? Ja sam za kukuruz mislila odvojiti nekih 800 - 1000 m kvadratnih?

  45. #45
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Jedna stvar koju bih vam posebno istaknula: možda je vama dosta socijalizacije, ali vašem djetetu nije. Mislim da je za dijete svakako bolje da odraste na selu nego u gradu, ako stvari pojednostavimo. Ali ima tu raznih podtema. Vidjela sam na jednom topicu da razmišljate i o homescoolingu. Razmislite dvaput... vaše dijete će biti stranac u vlastitom zavičaju, moguće je i da će ga djeca susjeda odbijati jer je drugačije i jer ćete vi uvijek biti predmet tračeva njihovih roditelja, ako ne bude išlo ni u školu bojim se da će vam imati za reći par stvari kad odraste. Ne sumnjam nimalo da bi dobilo kvalitetnu edukaciju, ali djetetu je u nekim razvojnim fazama zbilja potrebno svakodnevno druženje s vršnjacima, pripadnost nekoj grupi. Vama je toga dosta jer ste to nadrasli, ali dijete ne može preskočiti te faze bez posljedica u razvoju - koje ne moraju biti nužno tragične, sve što doživi ostavit će bolje ili lošije posljedice, da se razumijemo - ali ovo govorim iz vlastitog iskustva, nije uvijek ugodno biti stranac gdje god se nalazio, i nije ugodno djetinjstvo provoditi bez prijatelja.
    veliki, veliki potpis na ovo.

  46. #46
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Pomikaki imaš skroz pravo. Što se tiće homeschoolinga to i onako nije zakonski regulirano tako da na to gledamo samo kao neku dobru ideju, ali vjerovatno bi nam to skroz zakompliciralo život. Tako da nam je jako drago da je svega par km dalje osnovna škola do 8 razreda. A i znam da je djetetu potreban odah od predivnih prekrasnih brižnih, i DOSADNIH mame i tate svjesna sam toga da če djetetu trebat frendovi i zato nismo na totalno osami, selo je jako blizu, djece ima, i ima sadržaja za djecu, a i Zagreb je uru robe vožnje.

    Za Vino se skroz nječkam...i odpočetka kad smo vidili koliki je vinograd, nekako smo bili lagani skeptici da če nam to zapravo donjeti više štete nego koristi. Nemamo pojma o tome ništa, konkurencija je velika, uostalom draže mi imat začine i čajeve, jer to znam uzgajat i OBOŽAVAM. Ali još ćemo razmisliti...ali kad se zbroje plusevi i minusevi, vinograd je veliki minus, pogotovo jer nas to ne interesira.

  47. #47
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Drago mi je što je tako, malo sam se zabrinula kad sam pročitala da razmišljate o homescoolingu, a mislite živjeti na nekoj farmi daleko od svijeta - jest da je obrazovni sustav loš, ali nikako nisam za izdvajanje djeteta iz društva vršnjaka, mislim da su minusi brojniji od pluseva u toj računici.

    Što se tiče vinograda - ne znam što da ti kažem, istina, jako je velika konkurencija i mislim da nema smisla da računate na prodaju vina ako nemate ni iskustva ni afiniteta prema tome. Ako ga kupite, možda da ga za prvu ruku date nekom na obrađivanje ili da grožđe date na otkup nekom vinaru.

  48. #48
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    No worries nismo toliko popzdili

    Ma ja bi taj vinograd najradije raskrčila i u Lavangrad ili ti ga začingrad pretvorila kako kaže anamar.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    ne mora značiti ako je netko na selu da mora biti sam, ne znam gdje je smještena farma, ali uvijek ima nekih ljudi uokolo

    koliko sam vidjela i po vani budu te velike farme koje samostalno stoje, ali pretpostavljam da ljudi s tih farmi ipak imaju neku zajednicu ili neko mjesto gdje se bar povremeno okupljaju..

    nemojte zanemariti susjede, ljudi oko vas su isto jako bitni, osim što vole tračati, u manjim mjestima još uvijek vole i pomoći

    ovo je jako zanimljiva tema, svaka vam čast na hrabrosti

    moji prijatelji su tako kupili zemlju u hr, negdje na papuku, a žive u amsterdamu, pa ako se njima nije žao izolirati

    inače, i mene to dosta zanima, imamo od bake nešto zemljice, staru kuću, štalu i još par sitnica na imanju..počela sam već nešto čitati o permakulturi, sad mami nabavljam knjigu

    http://www.ekosela.org/permakultura.php

    možete se povezati i s drugima koji su u tome, meni je sve to tako uzbudljivo i novo, a posebno mi se sviđaju ti novi oblici socijalnih zajednica, kad više ljudi živi, radi i doprinosi...the more the merrier, zar ne



    inače, ima i u zagorju jedna farma, imaju tečajeve izrade kućica od balirane slame, zidanja krušnih peći itd, zapravo više projekt, sad ne mogu naći link

  50. #50
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Inače pšenicu je jednostavnije uzgojiti od kukuruza, jer kukuruz treba prorijediti i okopati, a pšenicu ne treba. Pšenica se uvijek strojno "bere", a kukuruz se može i ručno i strojno. Nakonon toga ga treba i "oljuštiti", pa sušiti, pa tek onda odvojiti zrnje od klipova. A pšenicu odmah stroj odvaja, pa se samo rasprostri na suho mjesto da se osuši i nakon toga se skladišti. I možete onda takvu suhu voziti u mlin da vam samelju u brašno i još dobijete ostatak "posije" (ne znam stručni naziv) to vam isto služi u prehrani stoke.
    Hm, ja nekako imam na umu da za pšenicu treba više zemlje nego za kukuruz? Ja sam za kukuruz mislila odvojiti nekih 800 - 1000 m kvadratnih?
    Koliko se ja kužim, treba im isto prostora. U stvari ako imaš manjak prostora, sije se prvo kukuruz, pa kad se u jesen pobere, onda se na istu oranicu odmah sije pšenica, ali kvaka je da se poslije pšenice ne stigne ponovno posijati kukuruz, jer dok dozrije pšenica za kukuruz je kasno. Ali može nakon pšenice npr. repa za prasce, a i za ljude.

Stranica 1 od 14 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •