Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 201

Tema: sto ocekivati od pravnog & psiholoskog savjetovanja?

  1. #1
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno sto ocekivati od pravnog & psiholoskog savjetovanja?

    Posto je pravno i psiholosko savjetovanje sad obavezno za sve, pa cak i one koji idu na inseminaciju ili prirodni ivf, pitam se kako ce to izgledati - i kako bi trebalo izgledati. I najvaznije - gdje mislite da cete to obaviti, posebno ako idete privatno ili ako bolnica ne organizira?

    Zakon kaze u clanku 8:
    Prije provedbe svih postupaka medicinske oplodnje za bračne drugove obvezno je prethodno pravno te psihološko ili psihoterapijsko savjetovanje.

    Magistar psihologije ili liječnik specijalist psihijatrije mora bračne drugove upoznati s mogućim psihičkim učincima postupka medicinske oplodnje. O provedenom savjetovanju magistar psihologije ili liječnik specijalist psihijatrije izdaje pisanu potvrdu.

    Magistar prava mora bračne drugove upoznati s pravnim značenjem i učincima pristanka na planirani postupak medicinske oplodnje te obiteljskopravnim učincima koji proizlaze iz određenog medicinskog postupka. O provedenom savjetovanju magistar prava izdaje pisanu potvrdu.

    Zdravstvena ustanova u kojoj se provodi medicinska oplodnja može sama osigurati provođenje pravnog i psihološkog ili psihoterapijskog savjetovanja, a ako to ne može obvezna je uputiti bračne drugove u drugu zdravstvenu ustanovu u kojoj se provode ova savjetovanja ili kod osoba ovlaštenih za psihološko ili psihoterapijsko savjetovanje te kod magistra prava zbog pravnog savjetovanja.
    Zanima me ako ima koji pravnik na forumu koji bi mogao reci sta ce se reci na tom pravnom savjetovanju. Jedine odredba koje u Obiteljskom pravu se ticu ovoga se odnosi na donirane spolne stanice ili na sumnju malverzacija - i pitam se da li je uopce bilo takvih slucajeva u Hrvatskoj kad se ovi clanci primijenili:

    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/306171.html
    4. Posebne odredbe o majčinstvu i očinstvu djeteta začetog uz medicinsku pomoć

    Članak 85.

    Nije dopušteno u sudskom postupku utvrđivati ili osporavati majčinstvo, odnosno očinstvo djeteta koje je začeto u postupku oplodnje uz medicinsku pomoć i suglasnost donatora.

    Članak 86.

    (1) Iznimno, majčin muž može osporavati očinstvo djeteta rođenog za vrijeme trajanja braka ili tijekom tristo dana od prestanka braka, ako je dijete začeto uz medicinsku pomoć sjemenom druge osobe bez pisanog muževa pristanka.

    (2) Žena koja je dijete rodila, koje je začeto jajnom stanicom druge žene, ima pravo osporavati majčinstvo ako je do oplodnje uz medicinsku pomoć došlo bez njezinog pisanog pristanka.

    (3) Žena čijom jajnom stanicom je dijete začeto bez njezinog pisanog pristanka ima pravo osporavati majčinstvo ženi koja ga je rodila ako istovremeno traži da se utvrdi njezino majčinstvo.

    (4) Tužba radi osporavanja majčinstva, odnosno očinstva može se podnijeti u roku od šest mjeseci od dana saznanja da je do začeća došlo na način iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka, a najkasnije do navršene sedme godine života djeteta.

    (5) Ako su osobe iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka saznale prije rođenja djeteta da je došlo do začeća tužbu radi osporavanja majčinstva, odnosno očinstva mogu podnijeti u roku od šest mjeseci od dana rođenja djeteta.
    I sta bi jos to pravno savjetovanje trebalo sadrzavati - znate li? Pravnici?

  2. #2
    Deja2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    792

    Početno

    pino, članak 8. je baš nešto što sam jučer par puta iščitavala i koji mi je totalno nejasan, je li savjetovanje potrebno samo jednom ili prije svakog (pa i prirodnog postupka), je li svaki psiholog i/ili psihijatar koji inače radi psihoterapiju podoban i što to znači pravno savjetovanje.

    Napisat ću i upit našem vrlom ministru i tajniku, i kopirati Večernjem, možda bi trebalo i SDP-u.

  3. #3
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    mene jos zanima hocu li ja sa mog juga trebat putovat u zg i za to... ili ce oformiti nekakve timove po zupanijama.

    btw svaki put kad se sjetim te stavke zakona, dodje mi da odem u zagreb i tzv. ginekologa gadjam jajima

  4. #4
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Deja, bas tako, to i mene zanima, sta znaci ono "svih". Po meni, to znaci da i inseminacija i prirodni IVF i zamrzavanje spolnih stanica spadaju u postupke, jer ti su svi postupci nabrojani kao "postupci medicinske oplodnje"; ali moglo bi se interpretirati kao samo jednom umjesto svaki put, sto bi ipak olaksalo stvar.

    Da se bar javi netko iz pravne struke...

  5. #5
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    [quote="pino"]Deja, bas tako, to i mene zanima, sta znaci ono "svih". Po meni, to znaci da i inseminacija i prirodni IVF i zamrzavanje spolnih stanica spadaju u postupke, jer ti su svi postupci nabrojani kao "postupci medicinske oplodnje";
    Meni je jedan MPO odgovor da novi zakon ne razdvaja MPO postupke, dakle baš svi su uključeni, što znači i inseminacija.

  6. #6
    Ameli avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    601

    Početno

    Evo što je jedna cura napisala na Potpomognutoj oplodnji, što su joj rekli u kbc Rijeka vezano uz ta mišljenja:
    "Meni je docentica rekla da ću prije tog postupka trebati pripremiti
    vjenčani list i stručno mišljenje pravnika i psihologa. Oni u bolnici
    to nemaju organizirano niti će uskoro imati, tako da će to pacjenti
    trebati napraviti i platiti privatno. Kod koga i gdje dobiti ta mišljenja
    još nitko naravno nema pojma!!! "

  7. #7
    gupi51 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    542

    Početno

    Dakle ispada da nitko ne može u postupak dok se to ne organizira. Ministrastvo to uređuje pravilnikom koji nije donijelo i ima rok 6 mjeseci. Ako bude tako ( ako se pravilnik donese za 6 mjeseci) prva žena u Hrvatskoj moći će na MPO tek u siječnju 2010 g. Pa čak i na najobičniji IUI.

  8. #8
    sretna35 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,110

    Početno

    strašno :shock:

    ne samo da je zakon katastrofalno loš, nego je tern nepripremljen i za provođenje takvog katastrofalno lošeg zakona

    ničemu se više nije za čuditi

  9. #9
    mmaslacak avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    818

    Početno

    Citiraj Ameli prvotno napisa
    tako da će to pacjenti
    trebati napraviti i platiti privatno.
    Pa ljudi moji, mi onda nećemo ni imati dijete tj. nećemo ga moći priuštiti..pa ne možemo muž i ja priuštiti pravno i psihološko savjetovalište svaki put, nema se novaca..
    Njegova dijagnoza je takva da sa 3% onih koji valjaju imamo tako malu šansu, koliko ćemo savjetovanja morati proći i koliko novaca dati..Zašto se ja svaki put rasplačem kada se raspravlja o bilo kojoj točki ovoga idiotskog zakona..?
    Pa mi samo želimo dijete..

  10. #10
    Gabi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    1,335

    Početno

    Sve se više bojim kako će to u praksi funkcionirati (i koliko će nas to koštati ... i živaca i novaca) . A novaca za Mb jednostavno nemam . Ostala mi je još samo jedna nada, a to je Ustavni sud.

  11. #11
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ja mogu samo reći - strašno!!!
    stvarno su se potrudili na svaki način onemogućiti nam i doći do postupka, a kamo li začeti u takvom postupku
    pa kako ću ja iz mjeseca u mjesec ići na savjetovanje ako mislim ići na prirodnjake (koji su mi, pogotovo uz ovaj zakon, jedina opcija)
    odmah se
    i onda se sjetim svih onih koji nemaju niti jednu bebicu, pa vrištim od plača

  12. #12
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    a pesimistična sam i po pitanju Ustavnog suda

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    i ja sam pesimistična po pitanju Ustavnog suda
    a o savjetovanju mogu samo reći da je to jedan od hrpe idiotizama navedenih u ovom zakonu bez ikakvih konkretnih informacija, ciljeva, načina provedbe i svega ostalog.... nema šanse da hrpa pravilnika do kraja izregulira bedastoće napisane u zakonu.... i to će biti štivo za dobro proučavati iz kojih će isplivati sljedeća hrpa pitanja...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    154

    Početno

    mm je neki dan nazvao odjel humane u Rijeci i pitao šta će biti s tim postupcima, šta nam još treba, bla, bla...
    Rekli su mu da oni sve upute dobiju od HZZO-a, a da još nisu ništa dobili. Da možemo nazvat njih, al sumnjaju da će i oni nešto znat.
    Nek se javimo na odjel kako smo se dogovorili s dr. pa ćemo vidjet. :/
    I da, rekli su da su zato i uzeli nešto manje ljudi za rujan, da vide kako će to funkcionirat.
    A ja sam sve sigurnija da neće funkcionirat nikako.

    Ma da bar nisam toliko u depri ovih dana... ne mogu se pokrenut nikako...

    Međutim, ja mislim da se ta savjetovanja, kad se organiziraju, neće provodit prije svakog postupka... to izgleda previše pedantno za naše zdravstvo, skupo je, a i bespotrebno.
    Pa nismo senilni, ako smo sterilni!

    mmaslačak, Ginger, Gabi

  15. #15
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Cure, ne bit u depri! Napravit cemo pritisak na ministarstvo, vidjet cete. Pocet ce se milinovic itekako bojat zena. gore glavu!

    Nego, gledam web stranice raznih drzavnih bolnica, i evo sto mi je palo u oci: http://www.kbc-rijeka.hr/ivf/psihologija.htm - jel netko nesto zna o ovome? Bilo bi mi cudno da nesto ne organiziraju u Rijeci kad vec imaju ljude koji se time bave.

  16. #16
    mmaslacak avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    818

    Početno

    Ja ću priznati odmah da meni treba psiho terapija, ali ne ova koju ministar forsira, meni evo otkako je izglasan ovaj sramotni zakon nije nikako dobro!
    Ja kad pomislim šta sve opet treba proći a koliko smo vremena izgubili..
    Sve me neka depresija lovi kad sam sama, kad sam u društvu ne mislim o tome, al evo male s posla do stana dumi u glavi o posljedicama zakona, dođem u stan ako je muž doma sve ok, jesam li sama tuga neopisiva, zato kažem da mi treba terapija, a kad ću ići na to njihovo savjetovanje fino ću da drmnem jedan Normabel pa pričaj ti savjetniče šta hoćeš, ja ću samo klimati glavom ima da odmah prođem! Jel ako ne popijem mogu me sa tog savjetovanja drito u Vrapče, nema mi spasa.

  17. #17
    Ameli avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    601

    Početno

    ja sam isto pronašla odavno tu informaciju da odjel humane na kbc rijeka ima psihologa ali nemam pojma čemu to služi jer ja sam tamo odradila punoo postupka i nikad me nisu slalili kod psihologa niti me pitali dali imam potrebe za psihologom, a i ostale cure koje znam nisu nikad bile. kako sam odjel prošla uzduž i poprijekjo nisam niti vidjela nigdje ordinaciju te dotične psihologice a mislim da se radi o dr.Karin Kuljanić - žena od jednog mpo doktora. cure koje odlazite u rijeku ispravite me ako griješim.

  18. #18
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    Ma ovo je bestidno do bola, samo pokazatelj koliko je moguće poniziti čovjeka, samo ako pogrešni ljudi dobiju priliku igrati se boga (zakonodavca).

    Članak 8

    Prije provedbe svih postupaka medicinske oplodnje za bračne drugove obvezno je prethodno pravno te psihološko ili psihoterapijsko savjetovanje.

    Magistar psihologije ili liječnik specijalist psihijatrije mora bračne drugove upoznati s mogućim psihičkim učincima postupka medicinske oplodnje. O provedenom savjetovanju magistar psihologije ili liječnik specijalist psihijatrije izdaje pisanu potvrdu.

    Magistar prava mora bračne drugove upoznati s pravnim značenjem i učincima pristanka na planirani postupak medicinske oplodnje te obiteljskopravnim učincima koji proizlaze iz određenog medicinskog postupka. O provedenom savjetovanju magistar prava izdaje pisanu potvrdu.

    Zdravstvena ustanova u kojoj se provodi medicinska oplodnja može sama osigurati provođenje pravnog i psihološkog ili psihoterapijskog savjetovanja, a ako to ne može obvezna je uputiti bračne drugove u drugu zdravstvenu ustanovu u kojoj se provode ova savjetovanja ili kod osoba ovlaštenih za psihološko ili psihoterapijsko savjetovanje te kod magistra prava zbog pravnog savjetovanja.
    Dakle, ako se prije najobičnije inseminacije na posavjetujete s pravnikom i psihologom ili psihoterapeutom



    Članak 50
    Novčanom kaznom od 70.000,00 do 250.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:

    2. obavi postupak medicinske oplodnje bez propisanog pravnog i psihološkog ili psihoterapijskog savjetovanja (članak 8.)
    Umobolno!
    No, bit će više argumenata za ustavne suce

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    svaki put ostanem šokirana na informacije koje već znam, kao da iznova nikako ne mogu vjerovat da je ovo zaista tako....

  20. #20
    gupi51 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    542

    Početno

    Pretužno je sve ovo. Svaki put kad se sjetim ovoga dobijem čvor u želucu.
    A dok mene boli želudac cijenjeni ministar se šepuri gol na jahti.

  21. #21
    Biene avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    485

    Početno

    Magistar prava mora bračne drugove upoznati s pravnim značenjem i učincima pristanka na planirani postupak medicinske oplodnje te obiteljskopravnim učincima koji proizlaze iz određenog medicinskog postupka. O provedenom savjetovanju magistar prava izdaje pisanu potvrdu.
    Cure, ima na forumu koja pravnica da mi ovo objasni.
    Koji obiteljskopravni učinci proizlaze iz postupka?

  22. #22
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    Citiraj Biene prvotno napisa
    Cure, ima na forumu koja pravnica da mi ovo objasni.
    Koji obiteljskopravni učinci proizlaze iz postupka?
    Ima.
    No ukretko, ovo je prepisano iz prijedloga zakona iz 2004. godine koji nikada nije ugledao svjetlo dana (na žalost).

    No u prijedlogu iz 2004. pravno i psihološko savjetovanje odnosilo se samo na heterolognu oplodnju, gdje pravno savjetovanje doista može imati nekog smisla, odnosno osobama koje nisu dovoljno upoznate s pravnim učincima donacije (bilo davateljima, bilo primateljima donacije) objasniti pravne učinke donacije.

    Što se tiče homologne oplodnje, pravno savjetovanje je obično izživljavanje zakonodavca.

    U civiliziranom svijetu dovoljan je pisani pristanak na postupak obiju osoba čije se gamete oplođuju.

    Pogotovo je to dovoljno kod nas gdje nema pohrane zametaka, pa nikakve neočekivane situacije (npr. razvod ili smrt partnera dok imaju zamrznute zametke) niti ne mogu nastupiti.

    Pa niti u tom slučaju ne treba posebnog pravnog savjetovanja.
    Ovo se da usporediti sa situacijom kao da je npr. potrebno pravno savjetovanje svakom paru prije vjenčanja, kako bi se upozorili na pravne učinke neočekivanih ili neželjenih posljedica.
    Ili npr. pravno savjetovanje svakoj osobi prije transfuzije krvi..ili...ma apsurdno do bola.

    Bolje da stanem, ako nastavim, imat će moderatori što brisati...

  23. #23
    Biene avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    485

    Početno

    Citiraj Gost 1 prvotno napisa
    Što se tiče homologne oplodnje, pravno savjetovanje je obično izživljavanje zakonodavca.
    Ma znam,

  24. #24
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Treba reci da je i u prijedlogu ovog zakona to savjetovanje bilo samo za heterolognu oplodnju - ali je u saborskom odboru za zdravstvo, 26. sjednica, 23.6.2009., pod predsjedanjem Hebranga, to je promijenjeno u savjetovanje za sve. Amandman V. http://www.sabor.hr/Default.aspx?art=28836
    Amandman V

    U članku 8. stavku 1. riječi:“postupka heterologne oplodnje u kojima se koriste darivane spolne stanice“ zamjenjuju se riječima:“svih postupaka medicinske oplodnje“.

    Obrazloženje

    Predloženim amandmanom uređuje se da je prethodno pravno, te psihološko ili psihoterapijsko savjetovanje obvezno i kod homologne i kod heterologne oplodnje.
    Tako da znate - to vam je Hebrang priskrbio. Ako trebate neki razlog kako cete glasati na slijedecim izborima.

    Znaci pravno savjetovanje ce biti potpuno pro forma. Jer tesko je ocekivati da ce biti doniranih stanica u Hrvatskoj (kad se zapravo ima sta reci).

  25. #25
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Ja pretpostavljam da će se savjetovanje obavljati u MPO klinikama (to mi zvuči logično), inače, svaka bolnica ima pravnu službu i psihologe (ako ne onda psihijatre), ono što ne kužim-ako je savjetovanje zakonska obaveza, da li će to ići na teret HZZO-a pa će opći ginekolog davati uputnice za pravnika i psihologa? Ili će se to plaćati, a kome onda ide taj novac? Dotičnoj Ustanovi? Ja zaista vjerujem da će to biti pro forme, pogotovo što niko od tih ljudi nije stigao biti educiran. Toliko otvorenih neriješenih pitanja, a ljudi sigurno kreću vrlo brzo u postupke nakon ljetne stanke. I sve zato što Hebrang, kao radiolog, ne razumije koja je razlika između homolognog i heterelognog (zar nije logično pitati nekog ko zna?). Ludilo, u svakom pogledu.

  26. #26
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Mene cijelo vrijeme muči da li je zaista u pitanju neznanje ili ipak čista zloba i manipulacije. I ne mogu odlučit koja mi je opcija gora.

  27. #27
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    [size=9]Mene cijelo vrijeme muči da li je zaista u pitanju neznanje ili ipak čista zloba i manipulacije. I ne mogu odlučit koja mi je opcija gora.
    Vjerojatno si u pravu, meni je samo palo napamet neznanje jer niko u zdravstvu se nije usrećio s njim dok je bio ministar.

  28. #28
    gupi51 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    542

    Početno

    Danas je u Jutarnjem članak na ovu temu i zaključak je da u Hrvatskoj ništa od MPO sve dok se ne donesu uredbe.
    Eto.
    Stvarno su nam "humano pomogli" i mislili na nas pacijente ministar i njegovo društvo.

  29. #29
    nina1 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Postovi
    1,010

    Početno

    Citiraj gupi51 prvotno napisa
    Danas je u Jutarnjem članak na ovu temu i zaključak je da u Hrvatskoj ništa od MPO sve dok se ne donesu uredbe.
    Eto.
    Stvarno su nam "humano pomogli" i mislili na nas pacijente ministar i njegovo društvo.
    upravo pročitala....
    još sam u šoku :shock:

  30. #30
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Da, to je prestrašno, al znali smo da nas čeka..

  31. #31
    jogobela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    42

    Početno

    Jutros čim sam oči otvorila kaže mi muž da pročitam taj članak u Jutarnjem.Baš fino za dobro jutro...dakle,ništa do daljnjega...Kako sam bijesna,joooj!

  32. #32
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    Darivateljica jajnih stanica i darivatelj sjemenih stanica može biti samo osoba koja je punoljetna, poslovno sposobna i zdrava te koja je pristala darivati sjemene ili jajne stanice prema odredbama ovoga Zakona.

    Ako je osoba iz stavka 1. ovoga članka u braku, za darivanje spolnih stanica potreban je i pristanak njezinog bračnog druga dan u pisanom obliku.
    Evo još jednog dragocjenog doprinosa u poboljšanju originalnog prijedloga ovog zakona

    (boldano je amandman saborskog odbora za zdravstvo od 23.6.09.)

    No koga briga, donacija i tako neće biti...

  33. #33
    mmaslacak avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    818

    Početno

    Mene je briga, eno napisala sam na temi Doniranje jajnih stanica da želim..
    Već sam mužu rekla da imam tu namjeru, a pristati mora

  34. #34
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    4. Posebne odredbe o majčinstvu i očinstvu djeteta začetog uz medicinsku pomoć

    Članak 85.

    Nije dopušteno u sudskom postupku utvrđivati ili osporavati majčinstvo, odnosno očinstvo djeteta koje je začeto u postupku oplodnje uz medicinsku pomoć i suglasnost donatora.

    Članak 86.

    (1) Iznimno, majčin muž može osporavati očinstvo djeteta rođenog za vrijeme trajanja braka ili tijekom tristo dana od prestanka braka, ako je dijete začeto uz medicinsku pomoć sjemenom druge osobe bez pisanog muževa pristanka.

    (2) Žena koja je dijete rodila, koje je začeto jajnom stanicom druge žene, ima pravo osporavati majčinstvo ako je do oplodnje uz medicinsku pomoć došlo bez njezinog pisanog pristanka.

    (3) Žena čijom jajnom stanicom je dijete začeto bez njezinog pisanog pristanka ima pravo osporavati majčinstvo ženi koja ga je rodila ako istovremeno traži da se utvrdi njezino majčinstvo.

    (4) Tužba radi osporavanja majčinstva, odnosno očinstva može se podnijeti u roku od šest mjeseci od dana saznanja da je do začeća došlo na način iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka, a najkasnije do navršene sedme godine života djeteta.

    (5) Ako su osobe iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka saznale prije rođenja djeteta da je došlo do začeća tužbu radi osporavanja majčinstva, odnosno očinstva mogu podnijeti u roku od šest mjeseci od dana rođenja djeteta.

    ovo što je iz Obiteljskog zakona - to utvrđuje samo i isključivo SUD i utvrđuje se u sudskom postupku.
    Nije dopušteno niti jednom jedinom pravniku da preispituje ono što je u nadležnosti sud-a, ako to netko i učini rješenje takvog pravnika u ovom slučaju je nevaljano i oborivo (sudski).

    Stoga ovi pravnici o kojima se u Jutarnjem listu govori po meni bi mogli biti jedino specijalisti Obiteljskog prava koji bi mogli dati 'mišljenje' ali opet tu nadležnost trebaju dobiti od Ministarstva pravosuđa kao nadležnog ministarstva ili Vlade kao neki novoformirani Ured.
    Odvjetnici Obiteljkog prava u ZAgrebu i Hrvatskoj postoje ali nemaju dozvolu za ovaj tip rada.
    Možda CEntri za socijalnu skrb.. ali tu je pak druga problematika.. ekipa pravnika po centrima je većinom bez pravosudnog ispita i opet njihova odluka je po Obiteljskom zakonu osporiva - jer niti nemaju nadležnost za donošenje a ni kvalifikaciju koja se traži

  35. #35
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa
    Ja pretpostavljam da će se savjetovanje obavljati u MPO klinikama (to mi zvuči logično), inače, svaka bolnica ima pravnu službu i psihologe (ako ne onda psihijatre), ono što ne kužim-ako je savjetovanje zakonska obaveza, da li će to ići na teret HZZO-a pa će opći ginekolog davati uputnice za pravnika i psihologa? Ili će se to plaćati, a kome onda ide taj novac? Dotičnoj Ustanovi? Ja zaista vjerujem da će to biti pro forme, pogotovo što niko od tih ljudi nije stigao biti educiran. Toliko otvorenih neriješenih pitanja, a ljudi sigurno kreću vrlo brzo u postupke nakon ljetne stanke. I sve zato što Hebrang, kao radiolog, ne razumije koja je razlika između homolognog i heterelognog (zar nije logično pitati nekog ko zna?). Ludilo, u svakom pogledu.
    moli Boga dragog da takvom pravniku ne dođeš.. to su uglavnom žene od kojih 50 godina koje se nisu educirale od dana kada su faks završile i koje su u sindikatu i samo znaju tražiti svoja prava iz radnog odnosa i trgovati svinjskim polovicama.

    Moli Boga da te takav pravnik ne obrađuje...

    Tu treba pravnik koji je elokventan, obazriv, koji kuži problematiku oko procedure i da ovakav tip savjetovanja bude formalan.. ionako to je odluka samog para da li će i kada na MPO

  36. #36
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Ali gle mackulina, pravnik koji obavlja savjetovanje ne daje rjesenje o dozvoli za MPO, nego obavlja savjetovanje za obavljanje kojeg izdaje potvrdu. Tj. pravnik nema pravo uskratiti paru MPO postupak, bar to nigdje u zakonu ne pise, to je samo savjetodavni postupak.

  37. #37
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    Ali gle mackulina, pravnik koji obavlja savjetovanje ne daje rjesenje o dozvoli za MPO, nego obavlja savjetovanje za obavljanje kojeg izdaje potvrdu. Tj. pravnik nema pravo uskratiti paru MPO postupak, bar to nigdje u zakonu ne pise, to je samo savjetodavni postupak.
    da ali opet treba imati potrebnu edukaciju.... kužiš...?
    Osim ako je taj postupak formalnost.. a ako i jest.. onda je nepotreban..
    što bi tebi formalist u formalnom postupku trebao reći?


    Hoće skratiti državnu upravu a onda ovakvim načinom opet podebljavaju..

    JA ne razumijem što zakonodavac hoće.. majke mi ne razumijem

  38. #38
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    evo pokušavam ponovno vidjeti dio citiranog Obiteljskog zakona i ne vidim smisao uopće.Pa ionako su to sve situacije zbog kojih dolazi do tužbi i zbog kojih sve odlazi na sud.

    Što bi trebao taj pravnik.,... naglas kao djeci pročitati dva tri članka? pa to svako od nas zna..
    Nadalje, prevesti na zdravonarodni jezik dva članka.. pa Obiteljski zakon je uz Zakon o radu najrazumljiviji zakon i to svatko razumije..
    Nadalje.-. što bi pravnik trebao? Zaplašiti Oca rečenicom.. ako ostaviš majku i bebu mama će te tužiti.. ja majke mi mile nemam pojma...

    Ja J+jedino smisao vidim kod pravika da trambunja o konvenciji za zaštitu djece i dječijim pravima iz Obiteljskog zakona budućim MPO-vcima i da je jedno od prava djeteta da sazna istinu o sebi i svom podrijetlu te načinu kako je začeto.
    To je jedino što meni pada napamet da je smisao pravnika u ovom slučaju....
    Nešto slično što se radi kod posvojenja u Centru za socijalnu skrb


    Ali budući MPO-vci ne moraju ga slušati uopće....

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim da će taj pravnik čitati članke iz Obiteljskog zakona MPO parovima, nešto kao na vjenčanju matičar... :/.

  40. #40
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Ma da, to savjetovanje je postojalo samo za parove koji koriste donirane stanice, i kojima recimo ima smisla reci da se ne mogu odreci djeteta recimo trazeci utvrdjivanje ocinstva. I takvo savjetovanje u svijetu postoji i ne trebas biti nikakav poseban advokat da to napravis, glavno da si "strucnjak" s pravosudnim ispitom.

    Za homolognu oplodnju nema smisla. Tj. nema nikakvih posebnih obiteljsko-pravnih posljedica. Moze se jedino pricati o tome kakvog smisla ima dati svoj pristanak na postupak i reci im da mogu povuci pristanak do trenutka transfera. Ali to je sve. Zato to i jest formalnost, ali sad je postala zakonski trazena formalnost s kaznom od 70,000-250,000kn za ustanovu i 7,000-25,000 za fizicku osobu koja provodi MPO postupak bez te potvrde.

  41. #41

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    169

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Mislim da će taj pravnik čitati članke iz Obiteljskog zakona MPO parovima, nešto kao na vjenčanju matičar... :/.
    Ina33, tu si u pravu.

    U homolognoj oplodnji takvo pravno savjetovanje nema smisla jer nema nikakve razlike u djetetu začetog MPO spolnim stanicama svojih bioloških roditelja i prirodno začetog djeteta. Ali, upravo mi je palo na pamet kako bi to mogao biti još jedan argument za ustavnu tužbu - ova odredba diskriminira parove koji su u MPO postupku u odnosu na ostale buduće roditelje, jer kada bi svi bili pred zakonom jednaki onda bi i budući roditelji koji nisu bili u MPO postupku tijekom trudnoće morali proći pravno savjetovanje.

    Naravno nemojte misliti da time potičem da se to uvede za sve, samo isticem kako mi je ova odredba pretragična.

  42. #42
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Lorien prvotno napisa
    Ali, upravo mi je palo na pamet kako bi to mogao biti još jedan argument za ustavnu tužbu - ova odredba diskriminira parove koji su u MPO postupku u odnosu na ostale buduće roditelje, jer kada bi svi bili pred zakonom jednaki onda bi i budući roditelji koji nisu bili u MPO postupku tijekom trudnoće morali proći pravno savjetovanje.
    Mislim da je tako nešto govorio i biolog Kniewald.

  43. #43
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Mislim da će taj pravnik čitati članke iz Obiteljskog zakona MPO parovima, nešto kao na vjenčanju matičar... :/.
    oprosti ali meni je to besmisleno...
    možda griješim jer sam pravnik, ali svaka pismena osoba i poslovno sposobna shvaća članke Obiteljksog zakona.

    Jel shvaćaš što želim reći... za formalnu glupost (ako će to uopće tako biti) kompliciraju postupak oko MPO.

    Vremena se nema, MPO-ovci ionako nisu balavci od 18... to su uglavnom većinom ljudi preko 30 i više godina te je svaki ciklus (barem po meni) bitan da se počne.
    Ovakva formalnosti samo odlažu vrijeme koje u MPO vrlo često nije saveznik MPO-ovaca

  44. #44
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj Lorien prvotno napisa
    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Mislim da će taj pravnik čitati članke iz Obiteljskog zakona MPO parovima, nešto kao na vjenčanju matičar... :/.
    Ina33, tu si u pravu.

    U homolognoj oplodnji takvo pravno savjetovanje nema smisla jer nema nikakve razlike u djetetu začetog MPO spolnim stanicama svojih bioloških roditelja i prirodno začetog djeteta. Ali, upravo mi je palo na pamet kako bi to mogao biti još jedan argument za ustavnu tužbu - ova odredba diskriminira parove koji su u MPO postupku u odnosu na ostale buduće roditelje, jer kada bi svi bili pred zakonom jednaki onda bi i budući roditelji koji nisu bili u MPO postupku tijekom trudnoće morali proći pravno savjetovanje.

    Naravno nemojte misliti da time potičem da se to uvede za sve, samo isticem kako mi je ova odredba pretragična.
    pa o tome ja pričam ali ne tvojim rječnikom.. Totalno besmisleno... zakon je za sve isti... bilo začeto u spolnom odlosu ili u MPO..

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    169

    Početno

    Mackulina, mislim da se svi ovdje slažemo s tim da je ovaj zakon katastrofa i sve što si rekla stoji, ali nije ovo jedina odredba koja mi (i vjerujem i svima ostalima) okreće želudac. Kad čitam taj zakon stvarno se osjećam ko građanin ne drugog, nego 50. reda jer moram ići na MPO.
    Ali mislim da sad nema koristi "crying over spilled milkshake" već je potrebno koncentrirati se na to kako dalje... srušit ga argumentirano na Ustavnom sudu, a u međuvremenu pokušati što bezbolnije proći ovaj period (nadam se vrlo kratak) kad je zakon na snazi.

  46. #46

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    169

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Lorien prvotno napisa
    Ali, upravo mi je palo na pamet kako bi to mogao biti još jedan argument za ustavnu tužbu - ova odredba diskriminira parove koji su u MPO postupku u odnosu na ostale buduće roditelje, jer kada bi svi bili pred zakonom jednaki onda bi i budući roditelji koji nisu bili u MPO postupku tijekom trudnoće morali proći pravno savjetovanje.
    Mislim da je tako nešto govorio i biolog Kniewald.
    Jel to bilo negdje u novinama ili na tv? Čitala sam većinu njegovih intervjua i stvarno mi se sviđa što govori.

  47. #47
    iva_luca avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,905

    Početno

    Citiraj Gost 1 prvotno napisa
    Darivateljica jajnih stanica i darivatelj sjemenih stanica može biti samo osoba koja je punoljetna, poslovno sposobna i zdrava te koja je pristala darivati sjemene ili jajne stanice prema odredbama ovoga Zakona.

    Ako je osoba iz stavka 1. ovoga članka u braku, za darivanje spolnih stanica potreban je i pristanak njezinog bračnog druga dan u pisanom obliku.
    Evo još jednog dragocjenog doprinosa u poboljšanju originalnog prijedloga ovog zakona

    (boldano je amandman saborskog odbora za zdravstvo od 23.6.09.)

    No koga briga, donacija i tako neće biti...
    Eto ti ga na! Ako si u braku, više nisi slobodan odlučivati o svom tijelu jerbo si postao VLASNIŠTVO bračnog partnera! Doduše, moš dati bubreg, jetra, lijevo plućno krilo..... sve bez pisanog pristanka bračnog partnera, al malo spermića ili ne daj bože jajnu stanicu...ccc a ne ne!

  48. #48
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Lorien prvotno napisa
    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Lorien prvotno napisa
    Ali, upravo mi je palo na pamet kako bi to mogao biti još jedan argument za ustavnu tužbu - ova odredba diskriminira parove koji su u MPO postupku u odnosu na ostale buduće roditelje, jer kada bi svi bili pred zakonom jednaki onda bi i budući roditelji koji nisu bili u MPO postupku tijekom trudnoće morali proći pravno savjetovanje.
    Mislim da je tako nešto govorio i biolog Kniewald.
    Jel to bilo negdje u novinama ili na tv? Čitala sam većinu njegovih intervjua i stvarno mi se sviđa što govori.
    Je, ali teško mi je navest di je to bilo i prekopavat cijeli onaj topic s novinskim članicma. Što dulje razmišljam o ovome zakonu, to su mi ova savjetovanja i ona potvrda o poslovnoj sposobnosti najružniji, nacrnji, najkafkijanskiji i najsramotniji dio. Doslovno ih osjećam kao žute zvijezde što su se prišivale Židovima u II. sv. ratu, sramotne su. Ona su tu stavljena isključivo kao vremenski buffer da se ljudima oteža. Logika je, vjerojatno, bila - zakonski ćemo jako sve smanjit jer nam je u cilju da se te neke "manipulacije" tj. ta "umjetna" ne rade ili rade što manje. Onda ćemo javnosti kao predstavit da mi to u biti radimo zbog njih i kvazi ćemo povećat broj postupaka na 6. Da ne bi slučajno ispalo da sad više ljudi koristi MPO ugradit ćemo brojne čeking mehanizme - dva mišljenja (to je vrijeđajuće za stručnjake, di se to još moraju dvaput potvrđivat dijagnoze, jer se i u neplodnosti i u drugim bolestima radi tako da primarni ginić ili liječnik upućuju specijalisti i to su već dva ako se ide državno), pravno i psihološko savjetovanje i tu glupost a propos poslovne sposobnosti. To je stvarno, stvarno sramotno za onog tko je to pisao jer nas stvarno pravi maloumnicima koji moraju dokazivat da to ipak nisu.

  49. #49
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Što dulje razmišljam o ovome zakonu, to su mi ova savjetovanja i ona potvrda o poslovnoj sposobnosti najružniji, nacrnji, najkafkijanskiji i najsramotniji dio. Doslovno ih osjećam kao žute zvijezde što su se prišivale Židovima u II. sv. ratu, sramotne su.
    X I meni je to najogavniji dio. Hodaju li trudne tinejdžerice ili majke alkoholičarke (koje štancaju djecu ko na traci i onda ih ostavljaju po domovima, ali ih se ne odriču i ne daju u postupak posvojenja) na savjetovanja? Mislim da ne!

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    169

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Što dulje razmišljam o ovome zakonu, to su mi ova savjetovanja i ona potvrda o poslovnoj sposobnosti najružniji, nacrnji, najkafkijanskiji i najsramotniji dio. Doslovno ih osjećam kao žute zvijezde što su se prišivale Židovima u II. sv. ratu, sramotne su.
    Slažem se u potpunosti. Cijeli zakon u meni izaziva osjećaj da sam manje vrijedna od žohara jer trebam MPO. Sumnjam da ako bi mi trebala dijaliza bi morala od drugog doktora zatražiti potvrdu dijagnoze. Da ne spominjem dalje jer bi post bio predugačak.

    Međutim, imam jednu nedoumicu. Očito sam negdje u zakonu propustila uočiti ali nigdje ne vidim gdje se spominje potvrda o poslovnoj sposobnosti. Čl. 6. spominje da "Pravo na medicinsku oplodnju uz uvjete iz članka 3. ovoga Zakona imaju punoljetni i poslovno sposobni žena i muškarac koji su u braku i koji su s obzirom na životnu dob i opće zdravstveno stanje sposobni za roditeljsku skrb o djetetu" ali nigdje se ne spominje potvrda.

    Naime, poslovna sposobnost se po Obiteljskom zakonu presumira za sve osobe koje su punoljetne. Koliko ja znam ne postoji institucija koja izdaje potvrde o poslovnoj sposobnosti. Evidencija da li je netko lišen (djelomično ili potpuno) poslovne sposobnosti je u Centru za socijalnu skrb prema prijavljenom prebivalištu štićenika, ali koliko je meni poznato Centar ne izdaje potvrde da nekome nije oduzeta poslovna sposobnost.

    Molim Vas prosvijetlite me ako sam nešto propustila uočiti u zakonu!

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •