Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: Spontani pobačaj u ranim danima trudnoće i RH-?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    6

    Početno Spontani pobačaj u ranim danima trudnoće i RH-?

    Iz niza određenih razloga sumnjam da sam zatrudnila i izgubila dijete nakon 2-3 tjedna trudnoće. Jel se to može ikako dokazati? Doktorica me pregledala i rekla da je moguće, pogotovo s obzirom na simptome, ali nije nista rekla za 100% pa sam zbunjena.

    Ja sam RH-, a moj dragi je RH+. Trebam li ista nekome napominjati oko toga ako ponovno zatrudnim?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    na temelju čega sumnjaš da si bila trudna? ako nisi radila test, vadila beta hcg, a dobila si M ne vidim na koji način sada možeš biti sigurna da si bila trudna...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    6

    Početno

    Od 11. godine se borim s prekratkim ciklusima, prvo su bili 17-19 dana, nekako su se sada stabilizirali na 20-24 dana. Imam jako nizak progesteron i nisam nikad dogurala u zivotu do cca 28. ili 29. dana. Ono - nikad! Situacija je sad vise manje stabilna na cca 22-23 dana.

    U tom ciklusu koji mi je bio cudan, imala sam odnose kad sam imala ovulaciju i menstruacija mi je kasnila PRVI PUT u zivotu, dakle nakon 17 godina kad nikad nije kasnila.

    Imala sam laganu sukrvicu (par kapi) 13 dana za redom s cudnim osjecajem u donjem dijelu trbuha - nesto izmedu boli i napetosti, ali ne kao onda kad trebam dobiti mentruaciju. I onda je doslo nesto malo vise krvi, ali ne i menstruacija.

    Uglavnom, bilo je drugacije od ikada do sada. E pa moja doktorica koja me zna vec dugo kaze da joj je taj ciklus bio sumnjiv, jer moja tijelo vise manje funkcionira uobicajeno.

    Ali evo, zato sam i napisala - zanima me sto drugi misle. Ja navijam za opciju da se dogodila samo iznimka. Ali malo me strah svega toga.

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno Re: Spontani pobačaj u ranim danima trudnoće i RH-?

    Citiraj andiana80 prvotno napisa
    Iz niza određenih razloga sumnjam da sam zatrudnila i izgubila dijete nakon 2-3 tjedna trudnoće. Jel se to može ikako dokazati? Doktorica me pregledala i rekla da je moguće, pogotovo s obzirom na simptome, ali nije nista rekla za 100% pa sam zbunjena.

    Ja sam RH-, a moj dragi je RH+. Trebam li ista nekome napominjati oko toga ako ponovno zatrudnim?



    pošto si ti negativna onda to trebaš reći doktorima,a li oni će te to i sami pitati. Jedina kombinacija koja nije dobra je kad je majka negativna a otac pozitivan .trudnoća može biit skroz u redu, ali beba mora primiti neki Rhogam kad se rodi.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    evo i članak pa si pročitaj:


    Rh inkompatibilija

    Iako Rh inkompatibilija jezički označuje tek raznolikost ili neslaganje u pogledu prisustva ili odsustva Rh antigena na majčinim i fetalnim eritrocitima, uobičajeno ovaj pojam podrazumijeva prisustvo protutijela u krvi Rh negativne majke koja su u stanju prolaziti kroz placentarnu barijeru i vezivati se za fetalne eritrocite, te izazivati njihovo raspadanje i destrukciju (hemoliza fetalnih eritrocita).
    Raspadanje fetalnih eritrocita izaziva fetalnu anemiju i visoki porast bilirubina u fetalnoj krvi. Kod izrazite anemije dolazi do nagomilavanja tkivne tekućine u organima i pod kožom fetusa, što se označava pojmom fetalni hidrops. Bilirubin iz
    raspadnutih eritrocita može se taložiti u dubokim jezgrama mozga i izazvati njihovo teško oštećenje. Ovo je puna slika bolesti koja se naziva hemolitička bolest fetusa (Morbus haemoliticus fetalis) i koja se na sreću danas veoma rijetko
    viđa.

    Još tijekom trudnoće vrlo male količine fetalnih eritrocita dolaze u majčinu krv. Daleko veći kontakt između fetalnih eritrocita i majčine krvi dešava se tijekom poroda. Majčin imunološki sustav reagira pri susretu s fetalnim eritrocitima stvaranjem protutijela protiv onih antigena na fetalnim eritrocitima koje majčini eritrociti ne posjeduju. Otuda je sasvim jasno da Rh inkompatibilija nastaje samo ukoliko se formula krvne grupe sadržana na fetalnim eritrocitima
    razlikuje od one prisutne na majčinim eritrocitima. Razlikuje se nekoliko sustava antigena u kojima može doći do imunizacije majke. To su Rh sustav, ABO sustav i rjeđe Kell, Duffy i MNSs sustav. Sam Rh sustav karakteriziraju antigeni Cc, Dd i Ee.
    Tako su moguće konstelacije CC, cc Cc, DD, dd, Dd i EE, ee i Ee. Osobe koje imaju D antigen bilo u kombinaciji DD ili Dd na eritrocitima označene su kao Rh pozitivne. Učestalost Rh pozitivnih osoba u općoj populaciji iznosi 82%. Nasuprot tomu,
    jedna osoba je Rh negativna ukoliko ima prisutna oba dd antigena. Rh inkompatibilija nastaje samo u slučaju kada je majka Rh negativna (dd konstelacija), a fetus Rh pozitivan (DD ili Dd). Ovakova konstelacija nalazi se u oko 10% svih trudnoća, a do Rh imunizacije dolazi tek u 0.5 - 1% trudnoća.
    Određivanje prisustva antieritrocitnih protutijela u majčinoj krvi obvezni je dio antenatalne skrbi trudnica. Ovaj test (indirektni Coombsov test ili antiglobulinski test) obavlja se kod prvog pregleda trudnice i određivanja krvne grupe, a potom
    se kontrolira kod Rh pozitivnih trudnica u 32. tjednu trudnoće. Kod Rh negativnih trudnica druga pretraga se obavlja u 24. tjednu i treća pretraga u 32. tjednu trudnoće. Ukoliko ova pretraga ukazuje na prisustvo antieritrocitnih protutijela
    u titru višem od 1:8 i ovaj titar raste napredovanjem trudnoće, postoji sumnja na hemolitičku bolest fetusa. U ovakovim slučajevima radi se amniocenteza i određuje razina bilirubina u plodnoj vodi. Po potrebi punktira se pupčana arterija (kordocenteza) i određuje razina hemoglobina i prisustvo anemije u fetusa. Fetalni hidrops nastupa kod pada razine hemoglobina ispod 40 g/l. Već nakon 20. tjedna trudnoće može se u specijaliziranim centrima poduzeti intrauterina transfuzija kompatibilne krvi. Količina krvi koja se transfundira varira između 40 i 120 ml, ovisno o stadiju trudnoće i veličini fetusa. Liječenje se obično ponavlja svaka
    2 tjedna do navršenih 34. tjedna trudnoće, kada se trudnoća dovršava carskim rezom.
    Niti kod jedne druge bolesti u trudnoći nisu postignuti tako dobri rezultati kao kod Rh inkompatibilije. Redovita antenatalna skrb, ultrazvučni pregledi i određivanje
    bilirubina u plodnoj vodi, kao i porod ovisno o stanju fetusa i visini trudnoće snizili su pre- i perinatalnu smrtnost djece kod Rh inkompatibilije na 0.05 - 0.1 promil. Ovdje se osobiti značaj pripisuje imunoprofilaksi kod Rh negativnih trudnica
    koja se sprovodi unutar 72 sata od poroda Rh pozitivnog djeteta.
    U mnogim zemljama se zaštitna injekcija daje i tijekom trudnoće, osobito kod krvarenja u trudnoći (prijeteći spontani pobačaj, placenta previja), kod provođenja metoda prenatalne dijagnostike (biopsija korionskih resica, amniocenteza), i
    preeklampsije. Imunoprofilaksa (zaštitna injekcija) kod Rh negativnih trudnica podrazumijeva primjenu imunoglobulina protiv Rh pozitivnih fetalnih eritrocita (Anti-D imunoglobulini). Ovi imunoglobulini se vezuju na fetalne eritrocite u majčinoj krvi i razaraju ih prije nego što reagira majčin imunološki sustav stvaranjem vlastitih protutijela koja bi onda osobito pogibeljna bila za bebu u sljedećoj trudnoći.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    145

    Početno

    Ja sam Rh- a MM Rh +, znaci zena koja je Rh - mora nakon svakog, nedaj boze spontanog, ili bilo kakve intervencije povezane s trudnocom primiti Rhogam,
    znaci zena a ne dete jer to je potrebno zza da druga trudnoca bude u redu,
    i ako se ti sumnjas da si bila T i nisu proshli 72 sata trebas primiti MORALNO Rhogam.
    Mozes izvaditi betu pa ces videti jer ako si bila T ona bi trebala jos biti pozitivna, mala ali pozitivna.
    Konsultiraj se s doktorom jer to nije sala vec ozbiljna stvar.
    Ja sam je primila 2 puta u trudnoci ima odredeni nedelja kad se to prima a isto sam je primila i nakon kiretaze.
    Moja beba se rodila Rh pozitivna nije doslo do senzibilizacije jer sam radila Combusov test ali ipak sam primila.
    Moj sovet obavezno konsultacija s doktorom.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    6

    Početno

    Proslo je vise od mjesec dana od tada, a tada se sve dogodilo kad sam bila na putu, daleko od svoje doktorice...

    Napomenut cu joj to drugi put, moram priznati da me bas zbunilo/rastuzilo kad sam bila zadnji put kod nje kad mi je rekla da joj to lici na mogucu trudnocu tako da se tih stvari uopce nisam sjetila

    jel mogu ikako vise dokazati da li je bila trudnoca ili nije? (( jel postoji neki nacin? bas me to sada muci...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    s obzirom da je prošlo više od mjesec dana mislim da ne možeš više utvrditi da li je bila riječ o trudnoći jer ako kažeš da sumnjaš da si bila 2-3 tjedna trudna beta hcg koji bi tada bio u krvi bi bio niske vrijednosti, a tek nakon što je prošlo ovoliko vremena i ako je bilo hcg-a u krvi više ga nema

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    145

    Početno

    Mozes uraditi combusov test , pretrazi malo na google informiraj se,moras znati puno toga jer si Rh - ali i konsultiraj se s ginekologom,ispricaj sve sto ti se desilo i vidi sto ce ti reci.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala!

  11. #11
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Dobila sam nakon spontanog (6 i pol tjedana trudnoća) Rogham, iako, kako je dr. rekao - i nema neke realne potrebe jer je premala trudnoća bila da bi se stvorila antitijela. Nemoj paničarit

  12. #12
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    Citiraj aenea prvotno napisa
    Dobila sam nakon spontanog (6 i pol tjedana trudnoća) Rogham, iako, kako je dr. rekao - i nema neke realne potrebe jer je premala trudnoća bila da bi se stvorila antitijela. Nemoj paničarit
    Da bi eritrociti bebe dospjeli u majčinu krv, za početak trebaju postojati. E sad, kad se oni točno počinju stvarati, to ne znam (znam da npr. leukociti nastaju od oko 20. tjedna trudnoće), no nije baš vjerojatno da ih ima prije početka organogeneze. U tih prvih nekoliko dana još ni srce ne kuca. Također mislim da nema mjesta panici.

  13. #13
    Bebel avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,661

    Početno

    Ja sam imala te "male" trudnoće, tzv. biokemijske i dokazane hormonom trudnoće, ali nitko mi nije spominjao da sam tad nešto trebala primiti (ja -, MM+). To su rana razdoblja gdje nema potrebe za istim.
    Nakon tog sam ostala trudna, ali sam na žalost u 10 tj. izgubila bebu i tek sam tad dobila Rogham. Znači nema razloga panici. Sretno

  14. #14
    curka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    181

    Početno

    E sad me uhvatila panika :shock:
    Lani u 10 mj sam bila na IVF-u i vraćena su mi 2 zametka, no nisu se primili.. Nitko me nije tražio krvnu grupu niti sam znala da bi nakon neuspjeha trebala nešto primiti... Sada smo ponovo u postupku i prošli tjedan su mi vraćena 3 zametka .. Može li nešto poći po zlu ???? Trebam li tražiti tu inekciju ??? :? :?

  15. #15
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Dižem prastaru temu...

    Imala sam spontani s 8+4tt. Realno je trudnoća bila manja, budući da mi je ovulacija bila oko 21-22dc. RH - sam, prvo dijete RH+, dobila sam rhogram po porodu.
    Prokrvarila sam doma, i uz svu terapiju sve je izašlo dok sam bila doma. Drugi dan sam išla na uzv kod svoje gin, koja me poslala u Vinogradsku na hitnu. Tamo su ustvrdili da ploda nema, i to je bilo to. Nitko nije ništa pitao za krvnu grupu i rh, kao da mi nisu vjerovali da je bebi kucalo srce.

    Znam da kažu da se u ranoj trudnoći rijetko dogodi problem i miješanje bebine i majčine krvi, pogotovo ako je prerano da embrij proizvodi eritrocite (google kaže da to ide tek nakon 10-11tt).

    Sad sam skoro 13 tjedana trudna, i tek moram u Petrovu. Ali nedavno mi sinulo da nisam dobila rhogram i da bi moglo biti problema.

    Da li je netko imao iskustva? Ili savjet, pomoć?

  16. #16
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ja sam imala istu situaciju, ja RH-, prvo dijete RH+, nakon 4 godine trudnoća i u 7. tjednu prokrvarila, kad sam došla kod doktorice nema više ničega.
    Naravno da mi je palo na pamet i to kao uzrok.
    Nakon pola godine normalna trudnoća i sve ok (i testovi imunizacije koje sam tu radila pokazali da nema antitijela na RH+, dakle to sigurno nije bio uzrok gubitka trudnoće)
    Ginekologica mi je rekla da se to danas tako rutinski obavlja da ona u svojoj praksi nije od rata vidjela slučaj gubitka trudnoće od RH
    uzrok je najčešće genetska greška, i vjerojatno zato te nisu ništa pitali za krvnu grupu, pogotovo jer je prvi put

  17. #17
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ma ne, mislim jel mogu imati problema sad s ovom trudnoćom ako sam imunizirana...to me brine...

    Jer ako sam imunizirana, ta antitijela mogu naštetiti ovoj bebi

  18. #18
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Vrci ako su imunizirana kada, na porodu? Natporodicu dobijemo rhogram da bismo mogle imati sljedeci trudnoću.
    Vjerojatno te ja nisam nista dobro shvatila.

  19. #19
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    U toj drugoj trudnoći koja je završila sa spontanim. Jer koliko sam čula od dosta žena, dobile su injekciju i kod spontanih. A i moja gin me naknadno pitala jesu li se tog sjetili u Vinogradskoj

  20. #20
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Ja te zapravo vise ispitujem nesto sto ti pomažem... ako nam treba rhogram na porodu kod -/+, zasto bi smetalo ponovo kod druge trudnoće, odnosno treće?

  21. #21
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Mene zanima, jesam li obvezno trebala dobiti rhogram kod spontanog? Ako je i ta beba bila rh+, moglo je doci do imunizacije.

    Za porod znam da je sve bilo ok

  22. #22
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Sad sam skužila, jedino sto ne znam odgovor na to. Moj spontani je bio blighted ovum tako da tu nije bilo nista potrebno.

  23. #23
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Mene poslije naknadno soc.gin pitala jesu li mi mozda dali injekciju, i od tad mi ubacila bubu u uho

  24. #24
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Vrci,
    Ja sam dobila nakon svakog spontanog injekciju.

    Mozda su ti trebali dati, ali vjerovatno stvarno nije doslo do mijesanja krvi, mislim da je to mala vjerovatnost tako rano.

    Jesi bila na testovima senzibilizacijr?? To si mislim trebala raditi u 12 tt, u Petrovoj 3 vadis ponovo RH faktor i na nalazu ti pise da li su pronadjena antitijela.
    Ako nisi vadila, odi izvaditi pa da si mirna.

  25. #25
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Danas sam 12tt. Idem u utorak na pregled, pa cu dobiti uputnice i ici to obaviti

  26. #26
    matahari avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    859

    Početno

    Ja sam u 1. i 3. trudnoci (12. i 9. tt, obadvije missed) dobila Rhogam. Sa kceri nisam, i ona je Rh-

  27. #27
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Vrci,

    Drzim fige da nisu pozitivna antitijela !
    Javiiii

  28. #28

    Datum pristupanja
    Sep 2016
    Postovi
    551

    Početno

    Vrci, jesi ti na kraju radila test senzibilizacije? Mislim pretpostavljam da je sve ok. Ali i ja sam svaki spontani dobila roghram (i kada je bio blighted ovum), a i muz i ja smo rh -

  29. #29
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Jesam, i bio je ok.
    Ali sam primila injekciju sad, i opet za 3mj. Po preporuci doktora.
    Kaže da vadi rh- trudnice prime injekciju u 28tt i 35tt, ili ranije ako krvare. I da on daje svojim pacijenticama u bolnici kad dođu s krvarenjem, ma koji god tt bio. Pa sam odlučila tako to riješiti.

    Sama sam kupila injekciju, 360kn došla

  30. #30
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Vrci,,
    Da li svi koji su rh negatvni prime injekciju Rhogam bez obzira na krvarenje ili ne??

  31. #31
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Kaze moj dr da vani da, u 28 i 35tt ako je trudnica rh-.
    Kod nas se dobije samo kod spontanog,ili nakon poroda ako je beba rh+

  32. #32
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Citiraj lasica1234 prvotno napisa Vidi poruku
    Vrci, jesi ti na kraju radila test senzibilizacije? Mislim pretpostavljam da je sve ok. Ali i ja sam svaki spontani dobila roghram (i kada je bio blighted ovum), a i muz i ja smo rh -
    Ja nisam dobila kod blighted ovuma. Ni riječi nije bilo o tome. Ali zašto zapravo ako nema ploda?

  33. #33
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Nije potrebno ak nema ploda, jer je opasnost tek kad prokuca srce i uspostavi se cirkulacija

  34. #34
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Da, zato meni zbunilo kod lasice zasto je dobila kod blighted ovuma.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •