Pokazuje rezultate 1 do 49 od 49

Tema: Povraćanje u vožnji - otkad i dokad?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno Povraćanje u vožnji - otkad i dokad?

    Do prije par mjeseci nismo imali apsolutno nikakvih problema s vožnjom. Duga ili kratka vožnja, asfalt ili makadam, ravno ili krivudavo... sve je bilo ok.
    Od lipnja se sve češće dešava da Andreju pozli u vožnji, a prošli tjedan imali smo i prvo pravo riganje u autu, na 10. km vijugave makadamske planinske ceste (sreća pa smo imali navlaku na autosjedalici, inače ne znam kako bismo se dalje vozili).
    Malo mi je čudno da se taj problem pojavio tek sad, s 5 godina (mislila sam da do mučnine u vožnji dolazi zbog nezrelosti sustava za ravnotežu, pa bih očekivala da s godinama taj problem slabi, a ne da se odjednom pojavi). Zna li netko kad se u prosjeku mučnina u vožnji najčešće pojavljuje i dokad može trajati?
    (u mom slučaju, trajalo je do puberteta, ali znam i dosta odraslih koje to još uvijek muči, ne znam postoji li neko pravilo)

  2. #2
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja sam imala, i lagano se iscezavalo do neke 15. godine.
    Roditelji mi kazu da je pocelo sa oko 1.5 godina.

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mojem djetetu je počelo rano (ne znam više kad oko prve godine, ili prije), traje i danas, i jedva čekam da prestane. To nam jako ograničava kretanje, jer bez obzira na pridržavanje svih naputaka (ne jesti prije vožnje, ne jesti u vožnji, gledati naprijed,...) on povrati i na kratkim relacijama. Zbog toga smo baš jednim dijelom zakinuti, jer smo vožnju sveli na minimum. Željeli bi ove godine na more, a kako to izvesti, nemam pojma. Tablete mu ne bih htjela davati,...
    Inače, nije to ono da povrati i to je to, možemo dalje. Ne znam kako vaši, ali on se izbezumi, neutješno plače, skoro se guši dok povraća, čak mu zna i na nos krenuti. Koma. Moramo obavezno stati, izači iz auta, smirivanje traje oko pola sata. Baš teška situacija.
    Inače meni je i dan danas zlo u vožnji, pa znam na koga je. :/

  4. #4
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    znam da te neću utješiti, moja ima skoro 13 godina i još uvijek traje, a ne sjećam se kad je počelo :/
    dramine su uvijek uz nju kad putuje.

    ja sam čula za jednu stvar da pomaže, ne mogu potvrditi jer ova moja neće ni za živu glavu, jer joj je to glupo.
    navodno da pomaže flaster zalijepljen preko pupka, možda se i javi forumašica koja je isprobala ovu metodu kad pročita

  5. #5
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Meni slično kao kli_kli: bila mi je muka u autu skroz do 6-7 razreda osnovne škole, samo što tada nije bilo ovih tabletica ili žvakaća da mi pomognu....

    Meni je pomagalo to što su me roditelji "okupirali" u autu, pa smo zajedno pjevali, pričali, recitirali, odnosno činili su baš sve da mi odvrate pažnju.
    Nisam gledala "sa strane" van nego samo prema naprijed, a i dan/danas mi bude zlo ako samo pogledam u npr.auto-kartu.

    Savjet: pomaže i obična žvakaća guma (uh, jednom me spasila teškog bljuvanja na 1/2 puta sa mora), pa probajte svi vi koji imate malo stariju djecu. Škoditi sigurno neće....

  6. #6
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    evo, meni krenulo od kad sam valda prohodala ( roditelji kazu oduvijek), pa jos traje...nazalost..
    meni osobno je uvijek pomagalo grickanje suhih stapica i labuke izrezane na listice, uvijek gledati ispred sebe, i ni u kom slucaju ne citati, to strasno potice mucninu

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    meni i dan danas traje a imam preko 30 :/
    jedino što pomaže je gledati ravno ispred sebe, nikako ne spuštati glavu - nedajbože čitati u autu ili jesti - dobro provjetriti auto (jer miris goriva ili auta koje je bilo dugo na suncu doslovno ubija) i izbjegavati vrućinu.
    Ali uz sve to, opet mi je muka - a sa dvoje djece zavezane na zadnjem sicu nema šanse da se pridržavam ovih uputa... tako da izbjegavamo auto aku cesta nije ravna, tipa autocesta i putujemo avionom, brodom i vlakom.
    E ovo smo ljeto išli na korčulu iz dubrovnika, preko orebića - et taj užas preko pelješca, jedva sam živa ostala

  8. #8
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    i meni je isto ponekad zlo. Zato sam po Orebiću vozila ja.

    Naša djeca su do sada bila OK ali vidim da polako K. bude ponekad loše. Uglavnom na zavojitim cestama.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ja ne mogu u autu ni na Sljeme ako ja nisam za volanom. Rigam u autu od kad postojim (tako kaže mama).
    Zadnji put mi je pozlilo na ravnoj cesti jer sam pokušavala isključiti automatsko traženje mreže na mobitelu (a sad mi je muka jer sam se sjetila kako mi je onda bilo muka ).

  10. #10
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    i mene jos uvijek drzi...samo sto kod mene ne pomaze gledanje ravno....u zadnje vrijeme cak se nemogu voziti na duzoj reklaciji po gradu busem,vec mi se zeludac dize....

    a nedaj boze u autu da se ima onaj "boric" ili milo kakav drugi miris....

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    Naša djeca su do sada bila OK ali vidim da polako K. bude ponekad loše. Uglavnom na zavojitim cestama.
    E vidiš, taj fenomen me najviše zanima - kako uopće dođe do toga da se kod neke djece razvije mučnina u vožnji, a kod neke ne?
    Ja sam živjela u uvjerenju da je to prirođeno i s vremenom slabi, ali, očito, nije.

    Inače, imam osjećaj da je kod Andreja to počelo: a) kad je počeo čitati u vožnji + b) kad mu je MM rekao: "Nemoj čitati u vožnji, bit će ti zlo". Nakon te rečenice počeo je sve češće dojavljivati da mu je zlo, a ubrzo se pokazalo da ne izmišlja, stvarno mu je loše :/

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    Petri je počelo tek ove godine - ima 5 godina i 9mjeseci.
    I to na maoznoj cesti Dubrovnik-Orebić preko Pelješca (joooooooj užas). Igrala je gameboy i odjednom joj došlo slabo, muka, povraćanje - totalka.
    ne trebam ni govoriti da smo se s Korčule ja i djeca vraćali brodom :/

  13. #13
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Koliko treba vašoj djeci da se smire nakon povraćanja u vožnji i da mogu nastaviti vožnju? Na koji način ih smirite?

  14. #14
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Po Orebiću sam ja vozila a K. je spavala. Ja zbog vlastitog iskustva klincima nedam čitati u autu, ali se ponekad igraju na mobitelu ali isto dozirano. S time da se ta rječ "zlo" ne spominje*- mislim da sam svaki put uspjela ušutkati MMa - za razliku od tanje.

    Čak K. niti ne kuži kaj joj je u vožnji- nikada ne kaže zlo nego da ju boli glava.

    Meni je Sljemenska cesta očajna, tugujem za žičarom i željno isčekujem novu.

    Nama je ovo ljeto i cesta po cijeloj Korčuli bila frka i to za oboje, a ona je šala prema pelješkoj

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    Meni je Sljemenska cesta očajna, tugujem za žičarom i željno isčekujem novu.
    XXX
    (iz više razloga)

    Ljetos smo imali dva povraćanja - jedno je bilo na Mljetu, ali izvan auta (vijugava cesta + pun želudac kupina koje smo brali putem), a drugo u autu, na vijugavoj cesti (vijugav, loš makadam + čitanje u autu - nedovoljna preventiva, priznajem). S tim da prvi put nije ništa ni rekao, a drugi put je jasno izjavio "povraća mi se", ali sljedeće sekunde već je sve letjelo van.

    Ali oba puta se vrlo brzo sabrao i bilo je lako nastaviti put. Nije plakao, sam bi se smirio čim je sve bilo gotovo.

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno

    I ja prijavljujem curku koja je sad sa pet i pol godina prvi put počela pričati da je boli trbuh kad se vozi. NIje nikad povračala , ali skužim da joj nije dobro, da joj je mučno. Dala sam joj za probu svoje narukvice protiv mučnine koje su mene spasile u trudnoći.
    Kaže da joj je bolje kad ih ima i sad više nikuda ne idemo bez narukvica.
    Znam da postoje posebno i za djecu, ali i ove joj fino stegnu na rukicu.
    Ja sam se uvjerila na sebi da djeluju, a sad vidim da i curki pomažu.
    Odlična stvar.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Kad klincima postane slabo najbolje je da povrate, inače nema smirivanja. Možete stajati koliko hoćete, ali čim krenete opet će im postati zlo.
    Prije puta izbjegavajte im davati puno tekućine. Mlijeko i mliječni proizvodi-zabranjeni. U autu nema čitanja , pisanja, igranja igrica...
    Mi se svake godine vozimo po Pelješcu, pokušavam put nariktati tako da M. zaspi. To je jedina sigurna opcija.
    Dramine isto uspavljuju.

  18. #18
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    mislim da te ovo baš neće utješiti, ali ja sam zadnji put povraćala u autu prije neke 3 godine a muka mi je baš svake godine

    zadnje 2 godine furam one narukvice protiv mučnine i stanje se malo popravilo (ako ih dobro namjestim - ove godine smo morali stati na odmorištu da malo dođem k sebi jer ih nisam dobro namjestila)

    cure su izgleda na mene :/

  19. #19
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj Veki prvotno napisa
    Dala sam joj za probu svoje narukvice protiv mučnine koje su mene spasile u trudnoći.
    Kaže da joj je bolje kad ih ima i sad više nikuda ne idemo bez narukvica.
    Znam da postoje posebno i za djecu, ali i ove joj fino stegnu na rukicu.
    Ja sam se uvjerila na sebi da djeluju, a sad vidim da i curki pomažu.
    Odlična stvar.
    Pojasni please...
    Kakve narukvice (kamenje, metal...?) i gdje si ih nabavila?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Citiraj Veki prvotno napisa
    Dala sam joj za probu svoje narukvice protiv mučnine koje su mene spasile u trudnoći.
    Kaže da joj je bolje kad ih ima i sad više nikuda ne idemo bez narukvica.
    Znam da postoje posebno i za djecu, ali i ove joj fino stegnu na rukicu.
    Ja sam se uvjerila na sebi da djeluju, a sad vidim da i curki pomažu.
    Odlična stvar.
    Pojasni please...
    Kakve narukvice (kamenje, metal...?) i gdje si ih nabavila?
    Ima u apotekama, mislim. Obična rastezljiva narukvica s plastičnim ispupčenim gumbićem. Taj gumbić trebaš namjestiti da ti pritišće neku akopunkturnu (koja riječ ) točku, tri prsta iznad zgloba šake.

  21. #21
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Meni traje još uvijek, koliko sam čitala nekad davno o tome pojava mučnine u vožnji ima veze sa centrom za ravnotežu u mozgu. Moj centar za ravnotežu očito ima svojih problema oduvijek i ako mi dosad nije prošlo sumnjam da će ikad. :/

  22. #22

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Ajde ljudi, dajte neki dobar savjet,, Anemona je samo jednom bila sa sinekom kod nas jer je njemu tako loše, a treba samo 20 minuta vožnje do nas. Samo kaj imamo baš ono užasno zavojitu cestu koje se diže i spušta, gore nego na ringešpilu.
    Kad su konačno došli do nas, mali je baš bio jadan, blijed ko krpa i crvene oči od napora zbog povraćanja, baš nikakav, siroče.
    Da li su te tablete protiv mučnine štetne?
    Da li uopće koriste kod takvih težih slučajeva?

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Nemam neki pametan savjet, ali možda će iskustvo biti nekom zanimljivo...

    Moj stariji je "cijepljen" tj. nikad mu nije zlo, a kod mlađega stvar stoji ovako: povraćao je na zavojitim dijelovima ceste DOK MI NIJE PALO NA PAMET USKRATITI MU MLIJEČNI OBROK prije puta (on je obožavatelj žitarica s mlijekom, a kao mali je lokao neumjerene količine i sl.).
    Dajem mu čaj (umjerenu količinu) i priča gotova! Hrana - neko pecivo, dvopek, keksi suhi ili kruh s pekmezom (mala količina pekmeza, da baš ne bude suho) i slično.

    Kao rukom odneseno!

    Eh,da... na put nosimo VODU, H2O bez prigradnji. Isto... nema problema. SOkove smo ukinuli davno, a s njima je nestalo i povraćanje.

    Ne kažem da je ovo recept za svako dijete (jer oni povraćaju ako im se uznemiri centar za ravnotežu, a ne želudac) ali možda nekom ipak pomogne.

  24. #24
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    ja imam mucnine u voznji od kad znam za sebe i nikad nisu prestale :/

    ono sto mi pomaze je niti prepun ali niti prazan zeludac i nikakvo citanje, igranje igrica ili bilo sto tog tipa u voznji. znaci gledanje kroz prozor po mogucnosti ravno ispred sebe.

    ako samo moram pogledat na kartu ili natipkat sms trenutno mi dolazi za povracanje.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    stvarno smatram da je to veliki problem.
    Kako taj problem riješiti npr. kad dođe drugo dijete kojemu nije zlo u vožnji? Onda je i to dijete osuđeno na ostanak doma?
    Kako to uskladiti? Koje je rješenje? Meni bi isto bio bed davati djetetu tablete, ali što ako nema druge pomoći?Pišem to ponukana baš problemom koji ima Anemona sa svojim djetetom, jer se maleni stvarno muči i baš mi ga je žao.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Pa ja svojima dajem tablete, nije da putujemo svaki dan. Ili ako je kraća vožnja probam nariktati da spavaju, onda im nije zlo.

  27. #27
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa
    Meni traje još uvijek, koliko sam čitala nekad davno o tome pojava mučnine u vožnji ima veze sa centrom za ravnotežu u mozgu. Moj centar za ravnotežu očito ima svojih problema oduvijek i ako mi dosad nije prošlo sumnjam da će ikad. :/
    isto ovako. Jedino je okej kad ja vozim.

  28. #28
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Svenu je bilo zlo u ljeto kada je imao nešto manje od godine i pol. Uzeli smo od naše homeopatice granulice koje bi uzeo pola sata prije puta. Njih je popio slijedeća dva putovanja i nije mu bilo zlo. Od onda ih više ne uzima ali mu nikada više nije bilo loše.
    Jedino ga zna zaboljeti glava ako čita u vožnji. Onda se nasloni i gleda ravno pred sebe pa začas i to prestane.

  29. #29
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    meni su se te mucnine u voznji pojavile u poodmakloj dobi
    kolko se sjecam, prvi puta sam bas bljuvala kad sam bila trudna s R.

    prijavila sam materi i ocu, al oni se kunu da ko mala nikad nisam povracala nit iskazivala ikakvo nezadovoljstvo na putovanjima, prespavala bi uredno sve.
    isto kazu i za voznju brodom, a kad sam prvi puta ljetovala na korculi molila sam frendicu da mi presudi po hitnom postupku kolko mi je bilo muka

    L. (7ipol) je muka u voznji, povraca u zavojima na redovitoj bazi tako da to sad unaprijed rjesavamo kombinacijom tabletica i narukvica.
    R. (4ipol) je nesto stabilnija, duze joj treba da pocne povracat, ali za duza putovanja zavojitim cestama isto dobije gore navedenu kombinaciju.

  30. #30
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ja sam ekstremna rigalica od kad znam za sebe. Ni danas ne smijem sjesti u tramvaj na "obrnutu" stolicu. Ne daj Bože da u vožnji posegnem za nečim napr. iz torbe. Supatnici u autu znaju da mi ne smiju početi rečenicu s "daj pogledaj..." . Od Dramina uopće ne mogu održati oči otvorenima i budem u nekom polusnu s užasnom glavoboljom.

  31. #31
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    čoksa, pa kako si onda pomažeš?

  32. #32
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Svenu je bilo zlo u ljeto kada je imao nešto manje od godine i pol. Uzeli smo od naše homeopatice granulice koje bi uzeo pola sata prije puta. Njih je popio slijedeća dva putovanja i nije mu bilo zlo. Od onda ih više ne uzima ali mu nikada više nije bilo loše.
    Jedino ga zna zaboljeti glava ako čita u vožnji. Onda se nasloni i gleda ravno pred sebe pa začas i to prestane.
    Kako se uzimaju te granulice? Otapaju u ustima? Otapaju u vodi?

  33. #33
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Čokolada, kao da si mene opisala, sve isto skroz.

    Kako si pomažemo? Meni nije muka kada ja vozim tako da najčešće ja vozim kad idemo na zavojite ceste. Kada sam suvozač puno mi je bolje nego kada sjedim na stražnjem sjedalu, tamo mi je muka i na kraće relacije ravnije ceste.
    Na autoputu mi je uglavnom o.k. ako sam suvozač.
    Dakle, vozimo se boljim i ravnijim cestama i/ili vozim ja. Drugo stvarno nemam šta napraviti.
    Dramine mi također izazivaju užasnu pospanost i glavobolju, to je neka užasna droga i ja nema šanse da bih to djetetu dala znajući kako ja reagiram.

  34. #34
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Kako se uzimaju te granulice? Otapaju u ustima? Otapaju u vodi?
    Homeopatske granulice se otapaju u ustima, pod jezikom, polako.
    Postoji dostupno u ljekarnama "Travel Sickness Relief", kažu pofodan za djecu od 2. god. nadalje

    Evo link: http //www.homeopatija.com/proizvodi.php?proizvod=25

  35. #35

  36. #36
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Ok, vidim i sastav, još da mi netko objasni što točno taj sastav znači. Nisam korisnik homeopatije, pa ne znam. I da li djeca to žele otopiti u ustima, ili ne?

  37. #37

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Ok, vidim i sastav, još da mi netko objasni što točno taj sastav znači. Nisam korisnik homeopatije, pa ne znam. I da li djeca to žele otopiti u ustima, ili ne?
    Najbolje da njih direktno kontaktiraš, nazovi ih.
    Oni će ti sve moći detaljno objasniti.

  38. #38
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Ok, vidim i sastav, još da mi netko objasni što točno taj sastav znači. Nisam korisnik homeopatije, pa ne znam. I da li djeca to žele otopiti u ustima, ili ne?
    homeopatske kuglice su jako male i obično slatkaste- nikada nisam čula da je netko imao problema dati djetetu homeopatski lijek - za ralijku od npr zaslašđenog antibiotika od kojeg se mnogoj djece povraća

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Malo sam se pozabavila ovom temom i iskopala dva članka koji se bave problematikom "motion sickness".
    Ono što je već spomenuto, a što sam i sama znala, da to ima veze s centrom za ravnotežu. Još uvijek nema točnog objašnjenja zašto dolazi do problema, ali jedna od teorija je tzv. senzorni konflikt - tj. kad dolazi do razilaženja između očekivanog i stvarnog podražaja vestibularnog sustava (tj. sustava za ravnotežu). Glavni i odgovorni za sve je vestibularni aparat u unutarnjem uhu, ali vrlo su važni i vizualni podražaji (što je razlog zašto nam može pozliti u kinu, ili, banalnije, meni je na faksu znalo biti mučno nakon dugotrajnog buljenja u mikroskop i crtanja opaženog - u oba slučaja tijelo je na miru, ali vizualni podražaji se brzo izmjenjuju).
    Ono što nisam znala je: osjetljivost na "motion sickness" najčešće se pojavljuje u dobi od 5-7 godina (usp. moj početni post i mnoge druge na ovoj temi!), vrhunac je između 9 i 12 godine, a onda, s pubertetom, postupno opada, iako neki ljudi ostaju osjetljiviji od drugih (s tim da se problem javlja oko 4× češće u žena, ne zna se točno zašto).
    Zašto tek sa 7 godina... čini se da se radi o plastičnosti mozga i razvijanju tzv. motoričkih mapa, koje se u potpunosti formiraju tek oko 7. godine.
    O tome zašto su neki ljudi osjetljiviji od drugih, nema jasnih zaključaka, iako vidim da se spominju i genetski faktori kao mogući "krivac".

    Koga zanimaju izvorni tekstovi, šaljem reference!

  40. #40
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Uh, po ovom što si napisala, najgore tek dolazi. To nije odgovor koji sam htjela čuti.

  41. #41
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Kod nas je dobro (kuc!kuc!) kaj K. još uvijek relativno brzo zaspi u autu

  42. #42
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    kod mojih se pojavilo kod nekih rano, kod nekih s 5 godina isto...
    ne znam kad ce prestati.
    ja sam imala strasnu bolest voznje, i tablete mi nisu pomagale, i prestalo je negdje u kasnijem pubertetu, i sad trpim uglavnom svu voznju...
    buduci da mi jedno dijete jako lose podnosi voznju automobilom, maximalno izbjegavam da se vozi, kad je njima zlo i meni je, he he

  43. #43
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Anemona, mi smo ih dobili od naše pedijatrice (koja je i homeopat) i rastapale su se sa par kapi vode u žličici. Ima ih više vrsta. To znam jer nas je pedijatrica prije nego nam ih je dala detaljno ispitala kako se manifestiraju te mučnine, kada, kako se ponaša prije njih...
    I on ih je pio sa manje od godinu i pol, tako da to sigurno nisu ove sa linka.
    A koje su nemam pojma jer nam ih je pedica dala u prozirnoj vrećici. Možda je i napisala kako se zovu (inače napiše) ali ima tako nečitki rukopis da ako ne zapamtim kada mi kaže "na satu" nema šanse da pročitam napisano.

  44. #44
    Ineska avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    806

    Početno

    Ja: rigala od malena, prestalo kad sam se počela voziti naprijed...

    N (5.5 g): za sada ništa (kuuuc, kuuuc)

    T (2 g): počelo sa 18 mjeseci nakon cca 15tak minuta vožnje počinje pakao koji ne prolazi nakon šta se ispovrača, traje čak i 20tak minuta nakon šta stignemo na odredište

    preksutra se vraćamo s mora i meni je već sad slabo kad znam šta nas čeka...

  45. #45
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    [quote="Ineska"]Ja: rigala od malena, prestalo kad sam se počela voziti naprijed...

    N (5.5 g): za sada ništa (kuuuc, kuuuc)

    T (2 g): počelo sa 18 mjeseci nakon cca 15tak minuta vožnje počinje pakao koji ne prolazi nakon šta se ispovrača, traje čak i 20tak minuta nakon šta stignemo na odredište

    preksutra se vraćamo s mora i meni je već sad slabo kad znam šta nas čeka...[/
    quote]
    Kod nas je vrlo slična situacija.
    Zanima me da li vas to sputava u odlascima na putovanja? Ne mislim na djecu koja su tek sad u kasnijoj dobi počela putovati, nego na baš ovakve primjere koji več dugo povraćaju i teško se smiruju.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    L isto ima mučnine u vožnji i naravno da nas sputava.
    Njemu je s jednog na drugi kraj Zagreba već previše. Moramo svašta kombinirati da bi otišli kumi u posjet, recimo.

    Na duge nas staze spašavaju već spomenute narukvice, uz sve ostale mjere predostrožnosti: ravna cesta, nema nikakvih aktivnosti sa spuštenim pogledom, razluftan auto i malo otvoren prozor, bez grijanja, osvježivača i mirisa, ne jede ni ne pije ništa osim vode prije i tijekom puta. Čak smo i na prednjem sjedalu skinuli onaj naslon za glavu da može gledati ravno naprijed u cestu.

    I onda ne povraća, ali to je logistika i pol. Nema šanse da se npr. poslije vrtića skupimo i odemo frendici u Remete. Bljuv zagarantiran.
    Prilično frustrirajuće, ali se nadam da će ići na bolje.

  47. #47
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    L isto ima mučnine u vožnji i naravno da nas sputava.
    Njemu je s jednog na drugi kraj Zagreba već previše. Moramo svašta kombinirati da bi otišli kumi u posjet, recimo.

    Na duge nas staze spašavaju već spomenute narukvice, uz sve ostale mjere predostrožnosti: ravna cesta, nema nikakvih aktivnosti sa spuštenim pogledom, razluftan auto i malo otvoren prozor, bez grijanja, osvježivača i mirisa, ne jede ni ne pije ništa osim vode prije i tijekom puta. Čak smo i na prednjem sjedalu skinuli onaj naslon za glavu da može gledati ravno naprijed u cestu.

    I onda ne povraća, ali to je logistika i pol. Nema šanse da se npr. poslije vrtića skupimo i odemo frendici u Remete. Bljuv zagarantiran.
    Prilično frustrirajuće, ali se nadam da će ići na bolje.
    To je i meni jako teško, ispada da bi obavili jedan običan posjet, trebamo visinske pripreme. :/ Stvarno se nadam da bude s vremenom lakše, jer smo vožnju autom smanjili na minimum minimuma, jer stvarno mi nema smisla da toliko pati bez velike sile.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    [quote="NanoiBeba"]
    Citiraj Anemona prvotno napisa
    homeopatske kuglice su jako male i obično slatkaste- nikada nisam čula da je netko imao problema dati djetetu homeopatski lijek - za ralijku od npr zaslašđenog antibiotika od kojeg se mnogoj djece povraća
    ja imam :/
    otopim u malo vode i dam da popije na prevaru, jedino tako uspijemo, ali možda i zato što moja mala ne jede ni bombone i bilo šta tako šećerno slatkasto (osim čokse ponekad).
    nama djeluju i tako otopljene inače je povraćanje počelo sa cca 1,5 god i nije još stalo, svaka vožnja duža od 10 min, a pogotovo zavoji...

  49. #49
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    [quote="navi"]
    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    Citiraj Anemona prvotno napisa
    homeopatske kuglice su jako male i obično slatkaste- nikada nisam čula da je netko imao problema dati djetetu homeopatski lijek - za ralijku od npr zaslašđenog antibiotika od kojeg se mnogoj djece povraća
    ja imam :/
    otopim u malo vode i dam da popije na prevaru, jedino tako uspijemo, ali možda i zato što moja mala ne jede ni bombone i bilo šta tako šećerno slatkasto (osim čokse ponekad).
    nama djeluju i tako otopljene inače je povraćanje počelo sa cca 1,5 god i nije još stalo, svaka vožnja duža od 10 min, a pogotovo zavoji...
    Ista stvar kod nas i za vožnju i za bombone i za slatko.
    Kod nas je bilo što takvo problem i ponosna sam na sebe što sam ustrajala i maleni niti ne pije sokove, niti zaslađene čajeve, niti jede bombone i slično, ali on niti to ne voli i to je onda gadan problem kad treba lijek ili tako nešto zakamuflirati, jer nemaš u što.
    Jučer mu skuham kompot od šljiva, bez šećera, dam mu da pije, nema šanse, on ne želi popiti niti gutljaj nečeg što nije čista voda ili mlijeko.
    Poslije kad sam mu dala vodu minutu je mirišao čašu i pita me: mama, nije čaj? Odgovorim: nije, nije, voda je i onda on tek popije.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •