Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: savijet za starijeg bespelenaša

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    4

    Početno savijet za starijeg bespelenaša

    Pozdrav iz Slovenije!

    Najprije da vas zamolim-nemojte se ljutit kako pišem, jer nisam baš dobra na hrvatskom .
    Čestitam svima na ovoj temi, koja je u Sloveniji još tretirana kao loš vic. Ima malo žena, koje su sklone bespelenaštvu, ali sigurna sam da če bit u kratkom i kod nas bespelenaštvo nešto sasvim običajeno.
    Mislim-kako sam gledala neki forum-da je moj sin najstariji bespelenaš, pa ne mogu nikog pitat za savijet. To jest, osim moje mame, jer smo mi svi bili bespelenaši, ali ipak sam pomislila kako ču radije upitat vas o nekim stvarima.

    Sin ima 14 mijeseci i super nam je pošlo bespelenaštvo, počeli smo kasno-kraj 9. mijeseca, jer prije nije moga sijediti na tuti (nadam se, da sam dobro shvatila, da tuta znači što mi zovemo kahlica-to jest, nočna posuda :? ). Kakio je i još uvijek kaki bez problema, piškio je također ali ne tako rijedovito. Ali kad je prohodao, sva se metoda pišanja prekinula, jer neče sijesti na tutu. nipošto! Vrišti, udara nogicama-iako ja vidim, da še pišat jer se drži za (jao, koja je sad hrvatska riječ :? -za pimpeka ?), mislim da znate, za što se drži i to je znak, da mu se piša. Ali neče sijesti ni na tutu ni na WC. pa se onda popiša u gačice.
    Meni to ne bi smetalo, da mu nije vrijeme za poč u vrtič. Ja sam njima u vrtiču bila rekla, da mi več idemo na tutu ali nisu baš imali sluha za moju metodu. i sad, kad je on počeo biježati pred tutom, ja se bojimm da če se sve upropastit i da čemo izgubiti šansu za bespelenaštvo.

    Moje pitanje je-ima li koja od vas savijet, što učiniti?
    Znate možda, je li to normalno za njegovu starost, da je počeo zezati se?

    hvala vam za bilo koji savijet!

  2. #2
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Dobro nam došla! Bez brige, sve te razumijemo i svaka čast jer ja, naprimjer, ne bih znala napisati rečenicu na slovenskom. I ovdje se na bespelenaštvo gleda s velikim čuđenjem, ali je na inicijativu nekih korisnika ove metode ipak pokrenut podforum bespelenaštva na kojem se mogu naći informacije koje mogu pomoći u svakodnevnom životu s malim bespelenašima.
    Tijekom bespelenašenja većina djece prolazi faze 'štrajkova' (tako nazivamo faze koju opisuješ) kada odbijaju ići na tutu, kada se puno češće zapišavaju ili kake u gaćice. Ne moraš se bojati da je to kraj bespelenaštva. Budi strpljiva, nudi tut, nudi piškenje/kakenje iznad wc-a, budi kreativna i pokušaj naći neko rješenje koje će mu odgovarati tijekom ove faze. Kod nas je palilo da omiljeni medo ide na tutu, da se čita slikovnica na tuti ili da piški u wc kao odrasli. Faze obično ne traju dugo, samo treba strpljenja i nemoj odustati. Ubrzo se sve vrati na staro.
    Još jedna velika stvar se dogodila tvom malom bespelenašu- krenuo je u vrtić. Ne treba zaboraviti da je to potpuno novi moment u njegovom životu i da ćeš i tu naići na neke izazove. Uh, imala sam i ja problema sa tetama koje nisu imale sluha za bespelenaštvo pa je to bilo vrijeme kada je on bio totalno zbunjen- kod kuće bez pelena, u vrtiću u pelenama. Tada sam tetama rekla da je mali bez pelena i točka! Za par dana su zapišavanja prestala. Dakle, zaključak je ovaj: ne odustati!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    4

    Početno

    anchi, hvala!!

    Baš je smiješno što je upravo danas dan bio jedan od najumirenijih dana u životu našeg dečka-to jest ako pričamo o bespelenaštvu . Ni jedne gačice nisu bile popišane iako smo se triput presvukli-zbog vode i lokvica (to jest-prljave zemlje s vodom) u šetnji.
    Mislim, da ima mnogo na tome, da sam JA totalno mirna.U stvari-sve je u tome, da smo roditelji totalno relaksirani.
    U vrtič ite tek u 10om mijesecu, pa se nadam da dotad skužim njegov sistem, da mogu suvereno zatražiti da se sluša malog i mene, a ne da se vračamo na pelene-ipak če mu bit 16 mijeseci kad ide u vrtič- e, meni to više nije rano bespelenaštvo, nego normalan pokušaj, da se mali čovjek navikne na tutu ili WC.

    Ipak ču još navratit, da pročitam šta ima novo kod vas ili ako bude nekih novih faza kojih neču znat sredit.

    Pozdrav iz Ljubljane!

  4. #4
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    najvaznije je da ti ostanes mirna i cool! 8) ako ti postanes nervozna i on ce, dakle uvijek kad se desi "nezgoda" samo ga presvuci i reci mu da drugi put ode piskit na wc ili tutu/kahlicu.
    i moj je imao tih faza, kad mu je pisanje bilo totalno bezveze i uopce mu nije bilo vazno gdje i kada. nakon sto mu je postalo dosadnije sto ga stalno presvlacim (jer tako isto mora prekinuti igru), poceo je opet koristit wc i tutu.
    nama je i pomoglo, da ide van u travu "piskiti mrava/dati zabi vode/praviti buba mari bazen" dakle, mozes mozda zalijepiti neku zanimljivu naljepnicu na dno tute i neka ju popiski!

    p.s.: hrvatski ti je super!

  5. #5
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj Ivana B-G prvotno napisa
    nama je i pomoglo, da ide van u travu "piskiti mrava/dati zabi vode/praviti buba mari bazen" dakle, mozes mozda zalijepiti neku zanimljivu naljepnicu na dno tute i neka ju popiski!
    Ovo je super! I Vedran ide 'zalijevati' biljke i travicu da bolje rastu!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    4

    Početno

    [quote="I dakle, mozes mozda zalijepiti neku zanimljivu naljepnicu na dno tute i neka ju popiski!

    p.s.: hrvatski ti je super![/quote]

    Genijalna fora !!! stvarno super ideja!!!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    4

    Početno

    [quote="oskorušica"]
    Citiraj "I dakle, mozes mozda zalijepiti neku zanimljivu naljepnicu na dno tute i neka ju popiski!

    p.s.: hrvatski ti je super![/quote
    prvotno napisa

    Genijalna fora !!! stvarno super ideja!!!
    Mogli bi to prakticirat i za njihove tate -da im se stavi n eka bubica na dno wC-a :

    Da, da sve je u mirnosti, fakat- i još nešto sam shvatila. mi smo tolko aktivni-pa u grad biciklom, pa u park kolicima, u dučan pješice, kod bake avtom-može to bit sve u jednom danu - tako da nije ni čudno, da ne stignemo na tutu na vrijeme. zadnjih par dana više smo doma, pa je pišanje na tutu u miru nešto sasvim normalno. stvarno, bolje nam ide :D !

    P.s.: super su vam smaljići!!

  8. #8
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ako ste vani s autom ( ne znam koji auto imas) onda si svakako nabavi tutu s onim uloskom koji se samo izvadi kad se tuta prazni. Mi smo uvijek imali tu tutu na putu. I danas kad putujemo u Hrvatsku koristimo tu tutu makar je moja cura skoro 10 godina, a decko 6 godina star. Tuta u autu je zakon. Ako imas auto koji ima dovoljno veliki gepek za bezpelenasa i tutu onda je to skroz super intimno mjesto ako se stide iz nekoga razloga popiskiti travicu.

    Inace sretno...u vrticu...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    20

    Početno

    Moj je mali gudlin skoro cijeli život bez pelena. Kad je bio jako mali bilo je sve jasno i lako. Sad ima 17mj (stariji brat mu je sa toliko bio potpuno disciplinitan na tuti) i sve mu je manje i manje stalo gdje obavlja nuždu. Doveo me do toga da sam mu pocela stavljati pelene jer je sad zahladilo i strah me da se ne prehladi ako je svako malo mokar. Ali nije to jedini problem, ne može ni kakiti kako treba pa ima lagani začep. Kad ima pelenu, podivlja ako osjeti da ga dodiruje govance i ne obavi do kraja, isto tako i sa gačicama. Htio bi biti gol dok obavlja nuždu i to na nogama, negdje u igračkama. Tako da se sve zalita i ne moram ni opisivati... Na tutu mu ne pada na pamet, to doživljava kao uvredu. Lupa nogama i reži kao psić. Isto je sa zahodom. Pokušam ga staviti u kadu, ali onda se hoće tuširati. Mislim da je za sve krivo ovo ljeto. Imamo veliku taracu na kojoj je bazenčić za njega i brata. Tu su se oni ludirali više od 4 mjeseca, a mali je bio večinom gol pa je obavljao sve svuda. Samo bi me uzeo za ruku i odveo na mjesto "zločina". Totalno sam falila u svemu tome i sada ne znam što bih. Mali i ja dijelimo mržnju prema pelenama, ali dalje od toga ne znam.

  10. #10
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    dobrodošla oskorušice,
    možda ti pomognu ove teme:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=70876
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=71076

    sve su to faze, ali najveći problem je vrtić, ako tete ne budu pristale, nećeš moći puno učiniti, jedino možda da ima platnene pelene u vrtiću...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •