Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Kako doći do osobnog asistenta u vrtiću

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno Kako doći do osobnog asistenta u vrtiću

    Imam curicu koja pohađa redovni vrtić u Splitu, dijagnosticiran joj je adhd. U vrtiću se slabo socijalizira. U Zagrebu, kad smo bili na Edukacijsko-rehabilitacijskom centru rekli su nam da zatražimo osobnog asistenta jer da je malenoj potreban indivudualan rad.
    Ja bih molila da se javi netko tko ima iskustva s tim traženjem, pogotovo ako to negdje u Zakonu piše. Ja sam to zatražila od vrtića ali su mi rekli da ne mogu dobit asistenta jer da to Grad ne odobrava. Svak mi priča svoju priču.

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ne znam da postoji osobni asistent u vrtiću (u školi da, iako uvijek na jedvite jade). Možda bi rješenje bilo ući u vrtićku grupu (tj. vrtić) koja je "vježbaonica" Studija za predškolski odgoj i dobiva studente na praksu? U naš su često dolazile studentice i "pomagale" tetama.
    Koliko curica ima godina? ADHD mog djeteta redovne tete su SAVRŠENO "odrađivale", sve u dogovoru sa mnom, ali rezultat je bio sjajan, hvala im!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam da postoji osobni asistent u vrtiću (u školi da, iako uvijek na jedvite jade). Možda bi rješenje bilo ući u vrtićku grupu (tj. vrtić) koja je "vježbaonica" Studija za predškolski odgoj i dobiva studente na praksu? U naš su često dolazile studentice i "pomagale" tetama.
    Koliko curica ima godina? ADHD mog djeteta redovne tete su SAVRŠENO "odrađivale", sve u dogovoru sa mnom, ali rezultat je bio sjajan, hvala im!
    Moja curica ima sada točno pet godina i tri mjeseca. Molžda je to kod vas u Zagrebu bolje organizirano ali u Splitu je to sve jadno i kukavno. Baš danas sam razgovarala vezano za tog osobnog asistenta i na žalost to zakonski nije regulirano. Moje tete u vrtiću nisu baš zainteresirane za neki rad s mojoj curicom, jer kažu da one nisuj defektologice nego odgajateljice i da one imaju i drugu djecu koje traže pažnju. Eto toliko o tetama.
    Uspjela sam doći do glavne organizatorice tih osobnih asistenata pa mi je rekla da ona sada da to tako kažem podučava svoje kolegice i dogovorile smo se u suradnji s vrtićem da će jedna njena kolegica od jeseni dolaziti ali samo jednom mjesečno u vrtić, da će promatrati moju curicu i ona govoriti tetama kako trebaju s njoj raditi.
    Imam osjećam da se u nas napravi i problem oko stvari di ne bi trebalo biti problema. Logopedica i defektologica koje rade s mojom M. kažu da se ona super i da bi uz dobru suradnju s tetama to sve trebalo biti u redu, da joj ćak onda ne bi bio potreban asistent ili indivudualni rad.
    Ja vam mogu samo reći sada iz svog osobnog iskustva da je vama u Zagrebu sve puno lakše, veći ste grad i sve je bolje organizirano.
    Pozdrav iz pretoplog Vranjica.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    vranjicka, u zagrebu u vrtićima asistenti su uobičajeni. njihov rad financira lokalna zajednica i vjerojatno to nije praksa u splitu.

    ne čini mi se kao dobro rješenje pokrivanje sa studentima na praksi, jer asistiranje djetetu s teškoćama zahtjeva dosljedan i kontinuiran rad.

    pokušaj nešto poduzeti preko ERF-a i udruge IDEM www.idem.hr .

  5. #5
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Asistenti u Splitu nisu odobreni za plaćanje od strane Grada. Dijete može imati asistenta ali ga morate plaćati sami. Moja prijateljica za svoju curicu s Down sindromom plaća sama asistenta - to su ogromni troškovi

  6. #6
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam da postoji osobni asistent u vrtiću (u školi da, iako uvijek na jedvite jade). Možda bi rješenje bilo ući u vrtićku grupu (tj. vrtić) koja je "vježbaonica" Studija za predškolski odgoj i dobiva studente na praksu? U naš su često dolazile studentice i "pomagale" tetama.
    Koliko curica ima godina? ADHD mog djeteta redovne tete su SAVRŠENO "odrađivale", sve u dogovoru sa mnom, ali rezultat je bio sjajan, hvala im!
    Asistenti u vrtićima postoje, ja sam trebala biti asistent jednoj curici ali je curica krenula u grupu s mojim sinom i ja kao roditelj nisam mogla biti u istoj grupi kao i moje dijete. Već sam napisala, asistente plaća roditelj a ne zajednica ili grad...predivno bi bilo da je drugačije ali za sada ništa od toga....

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Čuj, dok ti to dočekaš jednom mjesečno, neće biti od toga velike koristi. Na tvom bih mjestu na papir sažela bitne smjernice koje su ti dale psihol. i defektol. i u razgovoru s tetama (individualnom) probala im predočiti prijedloge za rad sažeto, jasno i odlučno. Možda one o ADHDu pojma nemaju i nisu se nikad s tim susrele? Ima li vrtić stručnu službu? Možda kod njih možeš urgirati da im pomognu, ili da premjestiš dijete tetama s više iskustva i razumijevanja?

    Nema tu puno filozofije. Takvom djetetu NE odgovaraju "korakovske" (korak po korak) metode zujanja po sobi i biranja aktivnosti. Mora biti vođeno, dakle organizirati mu dan: sad ćeš s Pericom i Maricom crtati, sad ludujemo po dvorištu, a sad odi s Nikicom u kutak lutaka i napravi im predstavu, poslije pjevamo i plešemo do ručka itd. Ručamo bez nereda (sankcioniramo nepoželjna ponašanja). Kontroliramo jesi li oprao ruke, ako ne radiš nered u kupaonici smiješ sjesti za stol ondje gdje želiš (stalno izazivati dobro ponašanje i praćenje pravila te nagrađivati za svaku dobro obavljenu sitnicu).
    Spavanje mu se namjesti blizu teta da nema priliku ometati druge, ako spavanje prođe bez nereda slijedi sitna nagrada (sutra smije spavati blizu Ante...) ...
    Kad god je prilika dati mu ulogu lidera, vođe, kontrolora (stalno zapošljavati dijete nečim, pružiti mu priliku da se osjeća odgovornim za nešto).

    Kad krenu predškolske vježbe motorike inzistirati na sjedenju koliko je to ispočetka moguće, pa postepeno povećevati to vrijeme, stalno hvaliti ono dobro i osvješćivati ono loše...poticati da ne prekida aktivnost prije vremena i smanjiti zujanje na najmanju moguću mjeru (zujanje izaziva dosadu, a dosada generira stvaranje nereda).

    Oprosti što neupitana ovako nabacujem bez reda, ali žao mi bude što se mnoga takva djeca budu izolirana i neshvaćena, a radi se samo o načinu, a ne o bogznakakvom dodatnom trudu i uloženom vremenu.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Vrtić ima stručnu službuz, psihologa i logopeda. Psiholog je najveći dio vremena na bolovanju jer ima "osobnih problema" a logopedica nikada ne može jer mora raditi s predškolskom djecom. Ona posluša tete kad joj one kažu sad ćeš bojati i nešto raditi s ostalom djecom ali je problem jer to njoj dosadi nakon 2 do 3 min i onda ona ode slagati puzle što je njoj najdraže a tete rade s ostalom djecom. Najgore je kad izađu vani u dvorište , tada je moja M. prepuštena sama sebi. Trči ka muha bez glave nitko joj ne prilazi od teta itd.
    Vodila sam je u Montesori vrtić i to posliijepodne u skušinu s djecom koja su imala poteškoće i to nije bilo lošer jer je bilo samo petoro djece i tete su s njom radile individualno. Ali na žalost i ta se skupina ukinula jer Grad Split nije htio više sufinancirati tu skupinu. Na jesen će dolaziti ali na žalost samo jednom mjesečno defektologica-logopedica u M. skupinu gdje će je promatrati i onda će ta log. davati smjernice mojim tetama kako treba raditi. ž
    Ne znam kako vama, ali ispada da je ADHD neki strašni problem jer uistinu malo ljudi zna o tome. Ja ima godinu dana tražim nekog defektologa koji bi privatno radio s M. ali ispada da u cilom Splitu nema defektologa. Užas.
    Slažem se s vama Čokolada , ta dica ispadnu kao da boluju od ne znam čega a u biti samo bi se malo više trebalo s njima potruditi.
    Možete li mi Brane reći koliko ta vaša prijateljica plaća asistenta?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Ako nije problem Brane jel mi možete reći kako ste vi trebali biti asistent? Jeste li završili takvu vrstu fakulteta, npr. za defektologa, logopeda itd. Ova gospođa koja bi trebala doći u vrtić je teta iz vrtića "Dva prijatelja" i ona mi je rekla da je ona defektolog-logoped ali da se više bavi logopedijom.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Čokolada, ja sam bila dovela u vrtić defektologicu koja im je točno pokazala kako treba raditi s mojom M. jer ju je ova znala. Defektologica s Meja im je napismeno također objasnila kako bi s njm trebalo raditi. U vrtiću postoji psihologica i logoped. Psihologica je više na bolovanju nego na poslu jer da ima "osobnih problema" a logopedicakaže da treba raditi s predškolskom djecom. Sada na jesen doći će u M. skupinu teta iz vrtića Dva prijateljakoja je defektologica-logopedica ali se više bavi logopedijom pa će ona jednom ili dva putamjesečno dolaziti u vrtić, promatrati M. i onda na temelju njenog viđenja objasniti tetama kako treba raditi s njom. Osobnog asistenta sam tražila preko ERF-a i oni su me uputili na gđa Tončicu Kalilić iz Splita a ona na gđu Ines Čukelja iz Splita, koja radi u D.V. Dva prijatelja.
    Što se tiče premještanja djeteta kod nekih drugih teta više ni sama neznam. Mislila sam to ali se bojim da bi joj to možda bilo šokovito jer se ipak na tu djecu i tete naučila. Vodila sam je tri puta tjedno u Montesori vrtić popodne u skupinu s djecomkoja su imala poteškoće. To nije bilo loše jer je samo bilo petero djece i tete su s njom provodile individualni rad ali na žalost ta se skupina ukinula jer je Grad odlučio da ih više ne sufinancira. Ja se slažem s vama Čokolada, jer uistinu djeca s ADHD-om ispadaju neshvaćena, razmažena, moram reći na žalost ispadaju kao da su bolesni. Konkretno u mom slučaju ovi s Meja kažu da su tete iz vrtića stvorile problem tamo gdje ga nema.
    Ja bih pitala Branu da li zna koliko joj je prijateljica plaćala osobnog asistenta. Da li vi Brane raditgi kao osobni asistent?
    Pozdrav

  11. #11
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    u Zg roditelji sami plaćaju asistenta u vrtiću jer vrtić nije obavezan po zakonu.
    Meni su odobrili 3. odgajatelja tek zadnju godinu vrtića, do tada je s njim bila "dadilja" koju sam ja plaćala u to doba 20 kn/h. Uglavnom su bile studentice ili rehabilitacije ili odgajateljice ... bitno je da vole djecu i da su spremne učiti jer ionako na faksu malo toga naučiš ...
    Tako sada ima u školi asistenticu koju plaća grad.
    Iskreno, o ADD-u se puno priča ali i danas se jako malo zna s tom djecom raditi

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Ima i moja curica trećeg odgajatelja ali ona je više radila s ostalom djecom nego s mojoj M. NJezina teta je otišla na bolovanje već duže vrijeme, tako da vrtić nije uzeo zamjenu već je ta treća teta postala teta koja radi cijelo vrijeme znači punih osam sati. Inače je primljena samo zbog moje M. i radila je četiri sata. Koliko sam ja vidila to nije bio neki pogodak jer kad bih ja došla po M. ona bi stala po strani i izvodila gluposti dok bi ta treća teta pomagala ovoj glavnoj i radila s ostalom djecom. To me je malo ljutilo jer ako si već primljena zbog M. i rečeno ti je da pomažeš onda se moraš malo friše posvetiti M. a ne raditi stvari s ostalom djecom i kad moja M. neće da to uradi ona bi to prihvatila i to je to.

  13. #13
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    pa prema tome kako opisuješ rad 3. odgajateljice, meni je to OK - prihvaćala ju je kao i ostalu djecu; tako se i odnosi prema djeci bez teškoća ... a u konačnici mi to i želimo da nam djeca budu prihvaćena kao i ostala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •