Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Utvrđivanje tehnološkoga viška u osnovnim školama

  1. #1
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno Utvrđivanje tehnološkoga viška u osnovnim školama

    Po kojim se kriterijima određuje tehnološki višak u osnovnim školama u slučaju smanjenja broja razrednih odjela? Je li to kojim zakonom određeno?

  2. #2
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ne znam kako je po zakonu, ali kod nas bi nadrljala ona koja se zadnja zaposlila...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    više je parametara koliko ja znam ...dobro se raspitaj

  4. #4
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Na svu sreću, sad se ne radi o mom radnom mjestu. Ministarstvo nam nije odobrilo formiranje traženi broj razreda iako imamo za njih dovoljno učenika. Pravdaju se štednjom. Sad ćemo opet imati pretrpane prve razrede, a za četiri godine taj manjak će se osjetiti i u predmetnoj nastavi. Preko noći su se odrekli Pedagoškoga standarda. Trenutačno je jučer na vrlo neugodan način trudna učiteljica saznala da je višak.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    nitko nema više siguran posao u prosvjeti , od godine do godine ....od satnice do satnice

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    nitko nema više siguran posao u prosvjeti , od godine do godine ....od satnice do satnice

  7. #7
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Uvijek nadrljaju prvo oni koji su na određeno, a nakon toga oni koji su zadnji došli.

    Doduše, moramo imati na umu da proglašenjem radnika tehnološkim viškom (iako je u Zakonu propisano kada se osoba ne smije proglasiti tehnološkim viškom - mislim da je i u slučaju da je majka malog djeteta, pa neka kolegica dobro to ispita i lovi se na to!), Gradski ured za obrazovanje preuzima na sebe ulogu posrednika, odnosno raspoređuje učiteljicu na radno mjesto u drugu školu.

  8. #8
    boškarin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    385

    Početno

    Kod nas je nekakvo pravilo da je višak onaj koji je zadnji došao.

  9. #9
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Citiraj boškarin prvotno napisa
    Kod nas je nekakvo pravilo da je višak onaj koji je zadnji došao.
    I kod nas.
    Iako treba provjeriti i u sindikatu, čini mi se da se gleda i godine staža i broj malodobne djece :/
    Uglavnom, znam da su zaštićeni oni s preko 25 godina staža.

  10. #10
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Dao sam si truda, pa prokopao Granski kolektivni ugovor za zaposlene u OŠ. Doduše, to je Ugovor iz 2002., ali mislim da se te neke stvari nisu nikad mijenjale (jer bi inače naišli na ogroman otpor i Sindikata i zapolenih u školama!).

    Dakle, po članku 32. zabranjeno je ravnatelju da bez suglasnosti sindikalnog povjerenika uruči otkaz (a moramo imati na umu da proglašenje tehnološkim, odnosno organizacijskim viškom se zbilja ustvari dobije otkaz!) sljedećim kategorijama:

    * radniku nakon 25 godina staža kod istog poslodavca i 50 godina života
    * trudnici, odnosno ženi koja doji dijete (baš me zanima kako provjeravaju je li žena doji dijete :? )
    * majci djeteta do 7. godine
    * invalidnoj osobi
    * samohranom roditelju malodobnog djeteta
    * roditelju s troje ili više djece do 15 godina, odnosno djece na redovnom školovanju
    * roditelju djeteta s teškoćama u razvoju.

    Ukoliko se sindikalni povjerenik ne izjasni u roku 8 dana o prijedlogu ravnatelja, smatra se da je sukladan sa odlukom ravnatelja.

    Sve u svemu - koliko sam shvatio, kolegica je trudnica. Ukoliko je ovaj dio ostao isti (a nema razloga da se promjenio), onda ne smije biti proglašena tehnološkim viškom bez suglasnosti sindikalnog povjerenika. Ukoliko se on nije izjasnio ili je sukladan sa odlukom ravnatelja, neka ga tuži Sindikatu koji on/ona predstavlja i razapne ga na križ zbog nehumanog djelovanja.

  11. #11
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Sve se pozitivno razriješilo, hvala Bogu. Za ovu godinu nema tehnološkoga viška.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    3

    Početno

    Prema ZORu prilikom poslovno uvjetovanog otkaza poslodavac mora voditi računa o stažu, godinama života i teretu uzdržavanja.
    Poznat mi je slučaj, iz osobnog iskustva, koji je ispao ovako:
    A osoba 1g staža više, B osoba 1g staža manje = 1:0 za osobu A
    A osoba 1g života više, B osoba 1g života manje = 2:0 za osobu A
    A osoba djece 0, B osoba djece 4 (jedno do 7g, svih 4 do 15g- vidimo gore KU)= 2:1 za osobu A

    Sindikat se u središnjici uredno složio s ravnateljem da je to sasvim OK.
    Ministarstvu je bilo najvažnije što im ispadne jeftinije.

    End of story.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj YosephK prvotno napisa
    Doduše, moramo imati na umu da proglašenjem radnika tehnološkim viškom (iako je u Zakonu propisano kada se osoba ne smije proglasiti tehnološkim viškom - mislim da je i u slučaju da je majka malog djeteta, pa neka kolegica dobro to ispita i lovi se na to!), Gradski ured za obrazovanje preuzima na sebe ulogu posrednika, odnosno raspoređuje učiteljicu na radno mjesto u drugu školu.
    Mhm... da dodamo predhodnom iskustvu i: ZG, od rujna do siječnja rasporedili= 0. Zbavila raspoređivanje bez njih kasnije.

  14. #14
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    i ja radim u školi pa i mene ovo najviše brine.
    što je sa područnim školama? tu gdje ja radim moja ih škola ima 8 a svake se godine otvaraju nove iako ima malo učenika koji žele u njih ići, radije biraju matičnu školu.
    može li učiteljica biti tehnološki višak ako u njenoj područnoj nema upisane djece jer djeca iz tog sela idu u matičnu? može li se tu djecu prebaciti u područnu? ja predajem engleski, dio satnice mi je na područnim školama pa me zanima.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Postovi
    1

    Početno

    Postovani uciteljica sam razredne nastave u podrucnoj skoli kojoj prijeti zatvaranje na otoku.Kolegica je dosla u maticnu skolu 5 godina iza mene.skola je na otoku i ja zivim 100 m od maticne skole.Starija sam od nje ne znam tocno 3-4 godine i s otoka sam za razliku od nje koja putuje.Postoji li mogucnost da nju proglase viskom a ne mene bez obzira sto sam ja u podrucnoj skoli koja se potencijalno zatvara.Nije mi jasno kako to ide u ovom slucaju-zakon je prilicno nedorecen...

  16. #16
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Ovisi što ti piše u ugovoru. Ako ti u ugovoru piše da si zaposlena u područnoj školi, onda si, nažalost, ti višak.

  17. #17
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Radim u područnoj školi. Dogodine bi se moglo dogoditi spajanje odjeljenja u matičnoj školi i netko će postati višak. Zadnja sam se zaposlila. Netko tvrdi da se ne trebam bojati viškova u centralnoj jer imam ugovor za područnu. Godinu iza se gasi još jedna područna škola moje škole. Trebam li se bojati da će ta kolegica doći an moje mjesto? Hvala unaprijed

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Daj pogledaj što ti piše u ugovoru. Područna škola ne može sama po sebi biti pravni subjekt, pa ako ti ugovor ne glasi na matičnu školu pitanje je njegove pravovaljanosti.
    Rad u područnoj ili matičnoj školi - stvar je zapravo podjele zaduženja koja ravnatelj donosi svake godine.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •