Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Eksperimentalna nastava u skolama

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno Eksperimentalna nastava u skolama

    http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...5/0041006.html

    Kraj staroj 'krutoj' osnovnoj školi

    Od jeseni 50 osnovnih škola u Hrvatskoj - na otocima, u manjim planinskim mjestima i velikim gradovima, eksperimentalno počinje izvoditi sasvim drukčiji tip nastave od dosadašnjeg 'krutog' modela temeljenog na učenju širokog niza podataka i činjenica, kakav se prakticira od sredine prošloga stoljeća


    Nove zakonske mjere predstavljaju novi udar na školstvo




    Riječ je o školama koje su se prijavile na natječaj za eksperimentalno prihvaćanje Hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda.

    Dokument koji je posljednjih godinu dana pripremalo 500 eksperata, a predstavljen je javnosti ovaj tjedan, novi je naputak za učitelje, učenike i roditelje o tome što učenik određene dobi mora znati.

    Glavni je cilj Nacionalnog standarda rasteretiti učenike suvišnog gradiva i prekinuti sa starom praksom štrebanja enciklopedijskih podataka u kojima se dobrim dijelom ne snalaze ni učitelji, a katkad ni sami autori udžbenika.
    Primjera loše pedagogije u današnjoj je nastavi podosta.

    U dobi od jedanaest godina dijete se u udžbeniku suočava s rečenicom koja doslovce glasi: 'Mezopotamski bogovi: Enil - bog vjetrova, Enki/Ea - bog vode, Ninhursag - Eina supruga, An/Anu - božanstvo neba, Inana/Ištar - božica ljubavi, Dumuzi/Tamuz - bog vegetacije i Ištarin ljubavnik, Utu/Šamaš - bog Sunca, Nannar/Nana - bog Mjeseca, Nergal - bog pošasti, Ereškigal - Nannarova supruga, Marduk - kralj bogova, Nabu-Mardukov sin, bog pismenosti i mudrosti'
    .
    Prosvjetni stručnjaci, roditelji i učitelji desetljećima upozoravaju da je 'bubanje' takvih podataka suludo, no u udžbeniku zemljopisa za peti razred generacije djece uče nerazumljiv tekst koji je uz to i neprecizan. Piše da je 'atmosferski tlak težina zračnog omotača oko Zemlje', te da je 'jedinica za tlak hektopaskal'.

    A onda u sedmom razredu u fizici o tlaku uče drukčije nego dvije godine prije na satovima zemljopisa. Očito je da djeca iz današnje škole ne izlaze s jasnom slikom pojmova koje su trebali svladati.

    Posljednji podaci pokazuju da osnovnu školu pohađa 98 posto djece školske dobi, a uspješno je završava 96,5 posto. Srednjoškolsko obrazovanje nastavlja 94 posto djece, a završava ga 79,2 posto upisanih.

    Nakon eksperimentalne faze, od školske godine 2006./07. svih 800 osnovnih škola s više od 400.000 učenika trebalo bi imati olakšanu nastavu, što bi se trebalo osjetiti već u prva četiri razreda.

    Zadaća učitelja bit će naučiti učenike od šeste do desete godine temeljnoj jezičnoj pismenosti i temeljnim matematičkim znanjima. Za djecu u toj dobi dva područja - osnove pisanja i matematike - bit će temelji za nastavak obrazovanja. Hrvatska se time približava obrazovnim standardima zemalja Europske unije koje već dulje vrijeme prakticiraju djecu do desete ili jedanaeste godine naučiti odgoju, pisanju, čitanju, zbrajanju, oduzimanju, množenju i dijeljenju.

    Za naše učenike to će biti poprilično rasterećenje i velika novost. Učenici više neće morati pamtiti brojčane podatke. Točnije, brojki koje će morati memorirati bit će relativno malo s obzirom na sadašnje zahtjeve.

    Zato za svaku nastavnu temu Nacionalni obrazovni standard propisuje treba li i koje brojčane podatke učenik upamtiti. Tako u nekim temama neće morati pamtiti ni jedan podatak. Kao jedan od načina da se učenicima olakša usvajanje gradiva uvest će se praksa da se prije obrade nove teme navode pojmovi s kojima se učenici susreću prvi put. Određeno je da po svakoj temi može biti najviše osam novih pojmova.
    Jedan od često spominjanih ciljeva jest osigurati đacima lakšu torbu.

    Takvo nešto osnovcima bi trebalo omogućiti organizacijom nastave u blok-satovima. Posljednjih godina takva je praksa bila sve rjeđa u školama, a po novome bi umjesto sedam različitih predmeta u danu učenici morali imati tek tri ili četiri. Naime, sugerirano je nastavnicima da organiziraju nastavu uvođenjem po dva uzastopna školska sata s odmorom. Blok-satovi uveli bi se za fiziku, kemiju, biologiju i prirodu, kao i za tehničku i likovnu kulturu.

    Na prvom školskom satu obavljao bi se praktični rad (primjerice, pokusi), a na drugom bi se vodila rasprava i analizirali rezultati.
    Time bi se, smatraju autori Nacionalnog obrazovnog standarda, smanjio i opseg domaćih zadaća te olakšala školska torba jer bi učenik toga dana nosio manje udžbenika.

    Primjena novog Nacionalnog standarda sugerira izvanučioničku nastavu, odnosno nastavu na terenu. Zamišljeno je da pri obradi zajedničkih tema, primjerice, iz fizike, biologije, zemljopisa i kemije, nastavnici organiziraju interdisciplinarnu cjelodnevnu terensku nastavu.

    U provedbi novog modela nastave najviše je nedoumica vezano uz udžbenike. Naime, tijekom 2005. nakladnici i autori školskih udžbenika moraju uskladiti sadržaj udžbenika s Nacionalnim standardom.

    Novi udžbenici morat će imati odvojene obvezne sadržaje od izbornih koji će činiti trećinu knjige, ali neće ulaziti u gradivo koje će se ocjenjivati.

    Grafičkim izgledom obvezni i izborni dio gradiva u udžbeniku morat će biti vidno različit. U Ministarstvu znanosti očekuju da će autori do 2006. godine stići napisati oko 800 novih udžbenika, no nakladnici upozoravaju da je riječ o silnom poslu za koji je predviđeno premalo vremena.

    Drugi je veći problem kako pripremiti učitelje za novi način rada, ali i prilagoditi prostor škole novoj nastavi. Planirano je da se 500 učitelja-mentora i učitelja-savjetnika, uglavnom mlađe generacije, pripremi da postanu učitelji-poučavatelji.

    Tijekom 2006. oni bi trebali proći stručno osposobljavanje kako bi kolegama pomogli da se lakše uključe u novu školsku praksu. Usavršavanje je predviđeno i za stručne suradnike u školama - psihologe, pedagoge i defektologe te za 50 ravnatelja čije škole od jeseni kreću s novim oblikom nastave. Zasad se za takav program javilo 150 škola.

    Vjesnik
    nedjelja, 05.06.2005.
    Bilo bi super, ako ima na forumu koji roditelj čije će dijete ići po ovom eksperimentalnom sistemu, da nam napiše koje slovo i dojmovima i impresijama, je li to bolje ili lošije od uobičajene nastave, kako to u praksi izgleda, isl.

  2. #2
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    TO! Konacno da je netko rekao da djeci ne treba bubanje napamet za uspjeh!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    120

    Početno

    ne želim biti zloguk prorok, ali radim u jednoj školi koja je krenula sada u rad prema HNOS-u, te imam dojam, kako mi kolege pričaju, da opet sve ostaje na starome - nekim ljudima nikakav program neće promjeniti način rada, bez obzira koliko edukacija prošli.
    no vidjet ćemo zapravo kada sve to krene.
    bilo bi divno sa se naše obrazovanje malo urazumi...

  4. #4
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    moze li se negdje vidjeti popis tih skola?

  5. #5
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    i ja bi popis skola, mozda je neka u blizini

  6. #6
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj Josipova_mama prvotno napisa
    ne želim biti zloguk prorok, ali radim u jednoj školi koja je krenula sada u rad prema HNOS-u, te imam dojam, kako mi kolege pričaju, da opet sve ostaje na starome - nekim ljudima nikakav program neće promjeniti način rada, bez obzira koliko edukacija prošli.
    no vidjet ćemo zapravo kada sve to krene.
    bilo bi divno sa se naše obrazovanje malo urazumi...
    imas pravo da se neki iz stare garde nece promijeniti ali oni koji hoce, ai oni koji nadolaze sigurno hoce i bit ce bolje. ne odmah sve super ali malo po malo, bit ce bolje. mene drzi pozitiva :cer:

  7. #7
    branka0112 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    207

    Početno

    Ja znam da će u Rijeci po tom programu raditi OŠ Pehlin pa ako ima neka mama neka se javi.

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    http://www.mzos.hr/default.asp?ru=92...3&sid=&jezik=1

    koliko sam skuzila od sljedece godine sve skole idu po tom programu.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Markova skola nije na popisu. Uh.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj Josipova_mama prvotno napisa
    ne želim biti zloguk prorok, ali radim u jednoj školi koja je krenula sada u rad prema HNOS-u, te imam dojam, kako mi kolege pričaju, da opet sve ostaje na starome - nekim ljudima nikakav program neće promjeniti način rada, bez obzira koliko edukacija prošli.
    no vidjet ćemo zapravo kada sve to krene.
    bilo bi divno sa se naše obrazovanje malo urazumi...
    Ma nije toliko problem ni u školama. Koliko god ministar Primorac pričao da je to nešto novo i revolucionarno - nije. Taj je HNOS rađen na starim trulim temeljima i na neadekvatan način. I dalje će ostati način rada kakav je bio. Radila sam u tom HNOSu za matematiku i mogu reći da imam samo negativna iskustva i da nisam niti blizu zadovoljna onime što smo napravili. Što se matematike tiče bilo bi bolje da se ništa nije diralo i da je ostalo po starom nego ovi novi HNOSovi vjetrovi koji pušu.

    Žao mio je što vo moram reći optimistima koji se nadaju jer bilo bi krajnje vrijeme da se nešto napravi. ALi ovo na žalost neće biti pomak na bolje.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    moze li se negdje vidjeti popis tih skola?
    Mozes probati na stranici http://www.mzos.hr/default.asp?ru=92...3&sid=&jezik=1

    na dnu je link na popis odabranih skola.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    moze li se negdje vidjeti popis tih skola?
    Mozes probati na stranici http://www.mzos.hr/default.asp?ru=92...3&sid=&jezik=1

    na dnu je link na popis odabranih skola.

  13. #13
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Dakle, što se tiče tog HNOSA.

    Ove godine se radi po HNOSU u odabranim školama.
    Moja škola nije odabrana, ali nam je savjetovano da se polako tijekom školske godine prilagođavamo i prebacujemo na HNOS jer tako ionako nas to druge godine čeka.

    Sad meni nije jasno.
    Svi ti učitelji u odabranim školama su išli na seminare i ajd recimo "pripremali" su se za taj novi standard.

    A mi ostali, hop, direktno u vatru. Skupa s djecom.
    Dobro da postoje info na stranicama Ministarstva, inače ne znam od kud bih počela.
    Ja sam već ove godine izbacila bilježnicu za lektiru i prilagođavam stari popis knjiga novim naslovima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •