Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: komunikacija oko eliminacije

  1. #1
    katepe avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    206

    Početno komunikacija oko eliminacije

    Jedna jezicno-konceptualna primjedba, komentar, pitanje Sve mi se vise cini da je "elimination communication" puno bolji opis onoga što se ovdje prakticira. (iako ne znam kako bi se to prevelo a da nije nezgrapno, "komunikacija oko eliminacije"?)
    bespelenastvo navodi na pomisao da je cilj postignut ako dijete nema pelenu. to ukljucuje situacije kad nam je npr. lakse pustiti da se dijete popiski na rucnik ili tetru po noci i sl. naravno i to salje poruku djetetu jer se nadje u vlaznoj situaciji, ali mislim da ne pogadja bit stvari - a to je upravo komunikacija oko eliminacije...
    razlika pelenasi-bespelenasi nije zapravo u sastavu pelene vec u pristupu - mijenjamo pelenu svakih par sati kada pretpostavljamo da je dijete u njoj nesto ucinilo ili pratimo sto dijete cini citav dan

  2. #2
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    pa da, imas pravo. i ja sam primjetila da naziv bezpelenastvo zna izazvati nesporazum, izmedu ostalog, a EC ionako ne iskljucuje upotrebu pelena.

    sigurno je da nemres fizicki "uhvatiti" svaku eliminaciju male bebe--to cak ni ja nisam uspjela, kaj se k. nije skidala s mene godinu dana .

    ali komunikacija sigurno postoji. najbolja stvar je kaj komuniciras oko stvari za koju vecina bezrezervno vjeruje da je--nemoguca

  3. #3
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    ja sam u petak "sokirala" neonatolosku doktoricu u osijeku, kad je vidjela Ladu bez pelene, nego samo u gacicama. pitala me "pa kako znate kada mora piskit?" a ja na to "pa jednostavno znam, osjetim to".....a posto "osjecaji" nikad nisu 100% fiksni i stabilni (ili kako vec zelite reci), tako ni ovo nije 100% - ne moze se uhvatit svako pisanje (kakanje vec da).
    dakle ja bih rekla, da je to osluskivanje potreba za eleminacijom, sto ponekad ukljucuje i koristenje pelena te pisanja u gacice i/ili rucnuk. ja npr. sekino jutarnje pisanje u gacice s uloskom ne smatram "nezgodom": ona meni da do znanja da mora piskit, i ja znam da ce ona piskiti, ali ako se ne mogu izvuci iz kreveta, govorim joj da se moze popiskit kad ustanem iz kreveta opet ju vodim na pisanje i ona ako jos mora, piski ponovo.
    jedna druga stvar kod nas bespelenasa je cinjenica, da mi odmah presvucemo djecu, kad se popiske - dakle mi odmah reagiramo.
    zasto toliko blebetam?!! htjela sam reci da ima puno mogucih "naziva" za nas. elemination communication mi se trenutno cini :/ jer ona nikako ne komunicira - muce je zubi. trenutno smo "zapisanci"!

    - bespelenasi/suhopelenasi
    - korisnici kahlice/tute
    - "komunikativci"
    - osluckivaci
    - zapisanci
    .
    .
    .

    ...birajte!

  4. #4
    katepe avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    206

    Početno

    drago mi je cut da ima jos netko kome je tesko izaci iz kreveta ujutro to mi je definitivno najteze a ne znam kako to rijesit (prtljam uglavnom i mijenjam set up svaki dan jer ona popisa hektolitre pa mi rucnik nije dovoljan). a propo naziva nije mi mrsko BP samo sam skuzila po forumu da to cesto navodi na pogresan put. npr. ekipa se deklarira kao "stoposto bespelenasi", ili kao da "koketiraju" s BP i sl. a mislim da svatko tko pokusava komunicirati ulazi u ovu kategoriju. tako da po meni svi s foruma "platnene pelene" ako ne koriste kavere jesu BP

  5. #5
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    mislim da je to i inace "sindrom" naseg drustva: sve ili nista, crno ili bijelo, ili si "za" ili "protiv"...drustvo ekstrema - nazalost.
    ali se slazem s tobom, granica je vrlo pomicna i mutna.
    meni je npr. najvaznije da moje dijete ne lezi/sjedi/boravi u svom urinu i to je moje mjerilo uspjeha!

  6. #6
    Tincha avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    blizu al opet dovoljno daleko od metropole
    Postovi
    317

    Početno

    Meni je palo na pamet ime gaćari (jer nosimo gaće a ne pelene) Ali to ne bi palilo za one koji ipak nose pelenu samo suhu... A suhoritači? Ili suhoguzači?
    Ali to ne odražava bit stvari jer se eng naziv odnosi na komunikaciju, ne samo na suhu pelenu. Ne zamaram se previše s nazivom, a nikak mi nije jasno kak ljudi bezrezervno uzimaju da bebe znaju reći kad su gladne, a ne znaju kad trebaju obaviti nuždu...

  7. #7
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Mislim da je možda važno da se vratimo na ovu temu jer je cijela stvar počela malo po malo ići "prema van" (u medije) pa bi možda bilo dobro da napravimo malo reda u to nazivlje.
    Sve postove mogu potpisati od a do ž.
    Stalno razmišljam o ovoj problematici. Pogotovo jer pokušavam dokučiti da li to nama ide ili ne i u kojoj mjeri pa brojim "nezgode". Često puta zastranim jer si postavim previsoke ciljeve - da svaka eliminacija završi u školjci I onda moram samu sebe podsjetiti da je bit u komunikaciji, a ne eliminaciji I zato više nemam osjećaj neuspjeha jer nisam skroz isključila pelenu. I kao ivana b-g u nezgode ne brojim ako se D. popiški u pelenu/gaće s uloškom kad mi "kaže" da će piškiti, a ja ga istog trena presvučem.
    EC ionako ne iskljucuje upotrebu pelena, kaže mikka. A to se stalno naglašava!
    Ovdje sam našla super objašnjenje
    http://www.diaperfreebaby.org/index....osition=224:14
    Dakle, full time, part time nije stvar u nošenju pelena ili ne, nego koliko i kada želite biti svjesni djetetove eliminacije.
    Nazivi su se već uvriježili (mislim na bespelenaštvo), ali ne bi loše zvučalo keovci (komunikacija oko eliminacije) ili tako nešto slično (izbjegavala bih prijevode onih naziva koji sadrže training jer ono to nije, više je učenje i komunikacija)?

  8. #8
    katepe avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    206

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje sam našla super objašnjenje
    [URL]http://www.diaperfreebaby.org/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page &PAGE_id=100&MMN_position=224:14[/U
    pa, da ovo mi se cini korisnim jer ukljucuje i ljude koji koriste pelene sto uopce ne iskljucuje EC. u biti bas me zanima jel idrugima ova ideja objasnjavanja sve dalja i nepoznatija toliko mi izgleda prirodno da uopce vise ne mogu objasniti sto to znaci

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    onda je nama mesto ovde, mi smo ustvari polupelenasi i pri tome pocetnici.
    najveci problem je kakica jer jos sisa, nece dohranu i kakica je tecna i cedi se iz njega po ceo dan.
    kad ima pelenu, onda kad je na stomaku iskaki sve. no, ako bespelenasimo onda nema taj potisak kad skakuce na stomaku i pokusava da puzi i onda u poziciji ne moze da izbaci sve. kaki ko pticica po celi dan kad je u poziciji

  10. #10
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Bespelenaštvu ništa ne fali. Izraz je prilično u skladu s našim jezikom, dobro opisuje problematiku i željeni cilj. Kad smo počinjali tog izraza nije bilo i tko god ga je izmislio napravio je dobro.

  11. #11
    katepe avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    206

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Bespelenaštvu ništa ne fali. Izraz je prilično u skladu s našim jezikom, dobro opisuje problematiku i željeni cilj. Kad smo počinjali tog izraza nije bilo i tko god ga je izmislio napravio je dobro.
    slazem se da je to solidan naziv i pogotovu da je u skladu s jezikom. ali kako se po medijima zavrtila prica, potvrdilo se da naziv navodi na pogresne asocijacije vezane uz razliku pelena da ili ne. kada bi se stvar postavila drugacije - a u fokus stavila cinjenica da je tu rijec o komunikaciji i pracenju eliminacije otpao bi taj vergl koji stalno vrte kriticari - kao BP "roditelji su oni koji ne stavljaju djetetu pelene". to nije niti tocno niti bitno. kljuc je da su tu roditelji koji ulazu nesto vise vremena u pracenje eliminacije i smatraju da je to moguce obaviti bez pomoci sinteticke pelene. rezultati su isti - suho dijete. ali jedni to cine na nacin da stave sinteticki ulozak i vise se oko toga ne moraju brinuti, a drugi pokusavaju na sve nacine djetetu omoguciti da bude bez te sintetike oko kukova. to znaci samo vise posla ali je moguce. kad bi se razlika postavila ovako onda postaje jasno da nije rijec o roditeljima koji stavljaju i onima koji ne stavljaju pelenu, vec je bitna razlika u pristupu eliminaciji. pelenaski roditelj je onaj koji kaze nije me briga / nemam vremena / gadi mi se ili sto god a bespelenaski kaze ajmo probat komunicirati oko toga... mislim, nisam sigurna da je niti ec dobar naziv ali mi se cini da preciznije opisuje o cemu je rijec... (mozemo se pitati i je li rijec o komunikaciji ili metodi promatranja itd.)

  12. #12
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Kužim, ali daj razmisli o izrazu "eliminacija" - zvuči kao nešto iz špijunskih filmova. Čini mi se da bespelenaštvo, unatoč kritičarima, ostavlja nešto bolji utisak.

  13. #13
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Kužim, ali daj razmisli o izrazu "eliminacija" - zvuči kao nešto iz špijunskih filmova. Čini mi se da bespelenaštvo, unatoč kritičarima, ostavlja nešto bolji utisak.
    Slažem se, ali kako bi se moglo zvati kakanje i pišanje osim 'eliminacije', možda je bolje reći obavljanje nužde?

  14. #14
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Bespelenastvo i obavljanje nuzde mi je bolje od ostalih ponudjenih naziva, a moze da se osmisli izraz za EC, koji je vise u duhu hrvatskog jezika, ali ga ne bih koristila kao glavni.
    Nije poenta biti bez pelene, ali je to konacni ishod.
    Da budemo iskreni, nije ni komunikacija jedina poenta, ima dosta i u "trainingu", iako je to nesto sto je stvarno bolje izbeci u medijima.
    Kad god bih pomenula IPT, protivnici bi se bunili na "dresuru".

  15. #15
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Ja ne bih rekla da je to trening - to je učenje. Učiš ga kako da se ponaša kad mu dođe taj nagon i što mora napraviti.

  16. #16
    katepe avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    206

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Da budemo iskreni, nije ni komunikacija jedina poenta, ima dosta i u "trainingu", iako je to nesto sto je stvarno bolje izbeci u medijima.
    Kad god bih pomenula IPT, protivnici bi se bunili na "dresuru".
    uf, meni se ne cini da je rijec o dresuri, pa cak ni treningu. mozda roditelja koji je u najboljem slucaja u ulozi facilitatora ali u biti roditelj uci isto kao i dijete. cesto je rijec o predvidjanju (pisanje nakon spavanja i hranjenja) zbog cega treba puno promatrati svoje dijete kako bi shvatili ritam. dijete isto daje neke znakove koje je potrebno otkriti itd... ta nadmocna pozicija roditelja mi je oduvijek bila sumnjiva. mnogi ljudi nalaze svoje ostvarenje u tom treniranju nadmoci nad djecom. dajem jedan hejt za takav stav

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Meni "suhopelenaši" kao naziv odgovara. Semantičke picajzle mi često kažu kako mi nismo bespelenaši jer Lucija ima pelene pa ih ovaj naziv udobrovolji.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •