Stranica 52 od 55 PrviPrvi ... 2425051525354 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,551 do 2,600 od 2739

Tema: A što gledate? (zanimljivi filmovi za preporuku)

  1. #2551
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Daaaa ...
    Mi počnemo i prije adventa . Nešto starij, poneki novi, uglavnom u dogovoru s klincima.
    Meni je sam u kući već naporan, ali svake godine gledamo svih 5
    Najdraži su mi Holidays i love actualy. Scrooge i national lampoon isto baš volim. Die hard je božićni klasik. Najmanji se lani oduševio Čudom na 34. Ulici i Polar expressom.

    Ove godine smo gledali za sad sva tri Princess switch (burek) i Boy called Christmas, taj je super. Za ovaj vikend planiramo the Claus family.
    E, gledali smo i na Netflixu Father Christmas is back (fobar je, Fraisera jako volim ) i love hard , e to je budalaština.

  2. #2552
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Daaaaaaa, obožavam božićni ugođaj uz nezaobilazni Love Actually opet i opet

  3. #2553

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Da moram izabrati jedan film koji ću gledati do kraja života za svaki Božić, bio bi to Love Actually .
    Zanimljivo mi je kako se i nakon toliko godina unaprijed veselim nekim scenama i navijam za neke junake ... ono, volim ih kao da su mi prijatelji ...
    No, nakon još malo pa dvadesetogodišnjeg poznanstva s njima, mogu reći da traju duže od nekih real life prijateljstava

  4. #2554
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Unforgiveable sa Sandom Bullock. Meni jako dobar. Sandra izvrsna glumica, emocije se skoro mogu dotaknuti.

  5. #2555
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Citiraj lonni prvotno napisa Vidi poruku
    Gledate li feelgood božićne filmove? Napravili su popis najboljih https://www.musicmagpie.co.uk/ultima...eclaire.co.uk?
    "Divan život" mi uvijek paše, nekad davno je obavezno bio na HTV-u u ovo doba godine, kao i "Kosa" za NG.
    Obavezno.
    Ovdje je neki pregled što se trenutno nudi na striminzima: https://www.jutarnji.hr/scena/strane...edati-15133243
    Ja sam skoro sve već pogledala

    One koje nisam sam zapisala u mobitel


    Je li pogledao tko The Power of the Dog?

  6. #2556
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Super link Jurana! Sa popisa, mi smo lani gledali Let it snow na Netflixu, prilično zgodan filmić.

  7. #2557
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    lonni, ajme, Kosa za Novu...flashback djetinjstva!
    Meni je The Holiday udarni film za ovo doba, a volim i Love actually.
    Prvi put sam nekidan gledala Čudo u 34. ulici. Ja volim stare filmove, i baš mi je bio dobar.
    Idem proučit Juranin link.
    Posljednje uređivanje od vertex : 16.12.2021. at 09:42

  8. #2558

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Da moram izabrati jedan film koji ću gledati do kraja života za svaki Božić, bio bi to Love Actually .
    Zanimljivo mi je kako se i nakon toliko godina unaprijed veselim nekim scenama i navijam za neke junake ... ono, volim ih kao da su mi prijatelji ...
    Potpis .
    S posebnim osvrtom na Colina Firtha (simpatija iz mladosti ).

  9. #2559
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    i ja sam fan love actually
    svaki put se nadam da ce se keira predomislit
    bas cu opet ove godine

  10. #2560

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis .
    S posebnim osvrtom na Colina Firtha (simpatija iz mladosti ).
    Meni je još uvijek simpatija. Kad se zezamo, ja nabrajam: moj muž, pa Colin Firth...pa Colin Firth...

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    i ja sam fan love actually
    svaki put se nadam da ce se keira predomislit
    bas cu opet ove godine
    Ja se svaki put nadam da će Ema Thompson ostaviti onog svog.
    I svaki put odlučim učiti portugalski, pa zaboravim do sljedeće godine.

  11. #2561
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

  12. #2562
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    I meni je Love actually najdraži, uz Wonderful Life.
    The Holiday ne doživljavam kao božićni film uopće (previše sunca kod Kate Winslet )

  13. #2563
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ali sav onaj snijeg kod Cameron Diaz, i kolibica, i sve?!
    Je, film je malo čudan, meni je prvi put taj LA dio bio onako... Iz druge mi je bio puno bolji, iz šeste da ne pričam.
    Posljednje uređivanje od vertex : 16.12.2021. at 13:32

  14. #2564
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Je, kolibica ti je bitna, ne Jude Law

  15. #2565
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A dobro, Jude u kolibici.

  16. #2566

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Obavezno.
    Ovdje je neki pregled što se trenutno nudi na striminzima: https://www.jutarnji.hr/scena/strane...edati-15133243
    Ja sam skoro sve već pogledala

    One koje nisam sam zapisala u mobitel


    Je li pogledao tko The Power of the Dog?

    Super popis, jedva čekam izabrati pa topla dekica, lampice, kakao, čaj i desetak vrsta božićnih kolačića s recepata (ili kupovnih ) Kreneš od prvog i nastaviš do desetog, pa se vratiš na prvi da provjeriš jel stvarno bio tako fin.

    Obožavam osjećaj koji ostaje nakon tih pozitivnih filmova, ono kad se smješkaš na kraju, a svijet na tren izgleda kao jako lijepo mjesto.

    The Power of the Dog je dobar, ali nije laganini.

  17. #2567
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    mi zadnjih par godina dovučemo madrac s dječjeg kreveta pred kauč i onda jedan imamo filmski maraton božićnih filmova navečer, u gomili jastuka i pokrivača
    djeca se cijelu godinu vesele tom danu

  18. #2568

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    mi zadnjih par godina dovučemo madrac s dječjeg kreveta pred kauč i onda jedan imamo filmski maraton božićnih filmova navečer, u gomili jastuka i pokrivača
    djeca se cijelu godinu vesele tom danu
    Zvuči baš lijepo, treba stvarati takve uspomene, to je ono čega će se sjećati kad odrastu.

  19. #2569
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Mi svaki vikend jednu večer razvučemo kutnu, dovučemo dekice, grickalice... I gledamo kolektivno film . Prije je to djeci bio doživljaj, sad je mmu i meni jer bez brundanja ovi veliki provedu vrijeme s nama

  20. #2570

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    mi zadnjih par godina dovučemo madrac s dječjeg kreveta pred kauč i onda jedan imamo filmski maraton božićnih filmova navečer, u gomili jastuka i pokrivača
    djeca se cijelu godinu vesele tom danu
    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    Mi svaki vikend jednu večer razvučemo kutnu, dovučemo dekice, grickalice... I gledamo kolektivno film . Prije je to djeci bio doživljaj, sad je mmu i meni jer bez brundanja ovi veliki provedu vrijeme s nama
    E ovo su "punjači sreće"

  21. #2571

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Već se par dana pokušavam sjetiti kako se zove film koji sam gledala prošli Božić, onako limunada, ali simpa. Ona u vezi s oženjenim muškarcem i on, vojnik, susreću se na aerodromu, idu doma za Božić, njoj se ne da da ne mora odgovarati na pitanja obitelji zašto se još nije udala jer "vrijeme joj je". Nekako i on završi kod nje doma i glumi da je njen dečko. Na obiteljskoj večeri se svašta nešto dogodi, a ako se dobro sjećam roditelji se planiraju rastati i nikome još nisu rekli... Sjećam se da su i on i ona bili zgodni.

  22. #2572
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    mi zadnjih par godina dovučemo madrac s dječjeg kreveta pred kauč i onda jedan imamo filmski maraton božićnih filmova navečer, u gomili jastuka i pokrivača
    djeca se cijelu godinu vesele tom danu
    Ne propustite Božić u osamdesetima (8-bit Christmas)

  23. #2573
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Odgledali s liste povratak djeda Bozicnjaka. Puno vise sam očekivala. Ali ajd.
    Božić u osamdesetima je dobar.

  24. #2574
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj lonni prvotno napisa Vidi poruku
    Već se par dana pokušavam sjetiti kako se zove film koji sam gledala prošli Božić, onako limunada, ali simpa. Ona u vezi s oženjenim muškarcem i on, vojnik, susreću se na aerodromu, idu doma za Božić, njoj se ne da da ne mora odgovarati na pitanja obitelji zašto se još nije udala jer "vrijeme joj je". Nekako i on završi kod nje doma i glumi da je njen dečko. Na obiteljskoj večeri se svašta nešto dogodi, a ako se dobro sjećam roditelji se planiraju rastati i nikome još nisu rekli... Sjećam se da su i on i ona bili zgodni.
    Znači ja se sjećam da je uvodna scena filma savršeno ukrašeni božićni keksi koje njena mama radi... I na kraju večeraju u bolničkoj kafeteriji... Ali imena se ne mogu sjetiti.

    Ali sviđa mi se, da baš je feel good
    Posljednje uređivanje od babyboys : 19.12.2021. at 12:03

  25. #2575

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    Znači ja se sjećam da je uvodna scena filma savršeno ukrašeni božićni keksi koje njena mama radi... I na kraju večeraju u bolničkoj kafeteriji... Ali imena se ne mogu sjetiti.

    Ali sviđa mi se, da baš je feel good
    Našla, nikad se ne bih sjetila imena https://www.imdb.com/video/vi3794384...ef_=vp_rv_ap_0

  26. #2576

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Prilika za ponavljanje gradiva, subota, 22h, RTL : https://www.rtl.hr/tv/programi/filmo...apravo-ljubav/
    Posljednje uređivanje od lonni : 24.12.2021. at 12:29

  27. #2577

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj lonni prvotno napisa Vidi poruku
    Prilika za ponavljanje gradiva, subota, 22h, RTL : https://www.rtl.hr/tv/programi/filmo...apravo-ljubav/
    Hvala lonni, obavezno gledamo

  28. #2578
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ni ja nikad nisam bila fan sex and the city, onako, mogla sam pogledat, ali totalno bezvezna serija
    Osim toga, ne volim baš ni film Love actually

    Ne znam gdje je tema sa filmovima, ali pogledala sam ovaj vikend na Netflixu film Don't look up, prilično smiješan i malo uznemirujući film sa odličnim glumcima. Radi se o znanstvenicima koji otkriju da će ogroman komet udarit o zemlju za 6 mjeseci, međutim kad to objave, svijet reagira.. A ono, kako smo ga i vidjeli zadnje dvije godine
    I mi smo sinoć gledali ovaj film i svidio nam se. Na trenutke ostaneš bez teksta koliko odražava današnjicu, na trenutke klizne u grotesku, a pri kraju me je čak i dirnuo onim slikama prije kraja svijeta i razmišljanjima što predstavlja smisao života. Podsjetilo me na TBF: otvorit bocu za posebne prilike uz listu koju je složija Mladen...
    Posljednje uređivanje od Jurana : 27.12.2021. at 10:06

  29. #2579
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    I mi smo sinoć gledali ovaj film i svidio nam se. Na trenutke ostaneš bez teksta koliko odražava današnjicu, na trenutke klizne u grotesku, a pri kraju me je čak i dirnuo onim slikama prije kraja svijeta i razmišljanjima što predstavlja smisao života. Podsjetilo me na TBF: otvorit bocu za posebne prilike uz listu koju je složija Mladen...
    Ovo je gledala moja kćer, svidio joj se. Ja sam gledala Power of the Dog, super je, zanimljiv film neočekivanog raspleta nakon dugo.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.12.2021. at 10:40

  30. #2580
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Jos jedan glas za Don't look up.
    Fakat sve likove nadjes i u nasoj stvarnosti i okolini.

  31. #2581
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Jos jedan glas za Don't look up.
    Fakat sve likove nadjes i u nasoj stvarnosti i okolini.
    Muz gledao s djecom na projektoru na zidu, a mater je spavala jer joj je bilo prekasno. Kaze muz da je bas dobar, jedino nije bas siguran jel bio za djecu.

  32. #2582

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Jos jedan glas za Don't look up.
    Fakat sve likove nadjes i u nasoj stvarnosti i okolini.
    I mi smo ga gledali kolektivno. Baš je pogodio u bit onoga što proživljavamo. Najmlađa gledala zbog A. Grande. Za jako malu djecu baš i nije, mi smo s njom malo poslije prokomentirali kraj, ono, nije joj bilo svejedno, ali je prihvatila moje objašnjenje zbog čega je trebalo biti tako. I Plenković ga svima preporuča: https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...-film-15138590

  33. #2583
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Ajmeeee .......

  34. #2584
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Ajmeeee .......
    Baš, kako to uopće prokomentirati… ja bih rekla “svašta” .

    A ne znam, film mi je dobar, a svijet i ljudi su očito takvi, i to je to, treba se jednostano pomiriti s tim da što je tu je i tako je kako je i kraj će biti kakav bude jer smo mi ljudi eto takvi .

    Prvi dio filma sam stalno očekivala da se pojavi neki Bruce Willis i hm…

    Ako smijem primijetiti, mene je više od filozofske datosti čovječanstva (što ovo uopće znači?) u ovom filmu više uzrujavao botox, fileri… što već. Znala sam popis glumaca i pola scena sam čekala kad će se pojaviti određena osoba i tek me je Google pictures uvjerio da je stanovita osoba ta i ta u tim i tim scenama. Dokle to ide da netko mora biti neprepoznatljiv? (Sori ako provlačim ovdje pitanja za filozofski, ali ne gleda mi se bas ni film u kojem netko tako izgleda - ili je to bas i moralo biti tako za tu ulogu? .

  35. #2585
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Vjerojatno misliš na Cate Blanchett, ne znam na koga drugog.
    Mi smo taman pogledali. Iako se svaki dan uvjeriš da, da, svijet je upravo takav, ovako zgusnuto sve u dva sata… baš me je deprimiralo.

  36. #2586
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

  37. #2587
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Da, mislila sam na nju, ali nisam ja spojlala nego ti .

  38. #2588
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ima film iz 2012. sa Steve Carellom i Keirom Knightley (Seeking a Friend for the End of the World)… gdje isto neki komet pada na zemlju, a koliko se sjećam njih dvoje ispadnu jedini normalni likovi na planetu.

    U ovom novom filmu ipak ispadne da ih ima malo više… i bez obzira na katastrofu koja ih zadesi, meni film nije depresivan, nego nekako to bude spokojno i umirujuće i počnem pjevati Jalta Jaltu… “još pravih ljudi ima!”

  39. #2589
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Mračna kći, u režiji Maggie Gyllenhaal
    iako sam mislila da mi se neće svidjeti Olivia Colman u ulozi Lede, ona mi je bila dobra. Ono što mi se nimalo nije svidjelo je premještanje radnje u Grčku, Leda je Amerikanka/Engleskinja.Mislim da je tu riječ o klasičnom neshvaćanju koliko je važno Ledino porijeklo, mentalitet ljudi i kraja iz kojeg dolazi za razumijevanje njezinih bijegova i postupaka općenito. Mislim da to Maggie Gyllenhaal jednostavno nije shvatila, već je knjigu prenijela na platno kao klasičnu feminističku prozu bez obzira na porijeklo protagonistice. Bojala sam se i kako će i hoće li uopće biti prikazani njezini unutarnji monolozi, no to je sve dosta spretno izvedeno, ali ova Grčka skupa s pratećom glazbom me cijelo vrijeme iritirala.
    Casting me isto nije oduševio, no sve u svemu, drago mi je da sam pogledala film, koliko god je lošiji od knjige, opet je zanimljiv.

  40. #2590

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Obiteljski smo otkrili platformu "Moviemix" i pretplatili se. Za nas, koji volimo pogledati i nešto izvan Netflixa i mainstreama , je izvrsna. Cannes, Berlin, Venecija, Azija, Skandinavija, europski filmovi, filmovi iz regije, Oscar, Charlie Chaplin, dokumentarci... ima svašta i za svakoga. Uz titl, naravno.
    Ima filmova kojih nema nigdje, eventualno na nekim nelegalnim stranicama, ali nisam sigurna ni za to. Kako nismo fanovi takvog gledanja (naši poslovi se dijelom oslanjaju na autorska i izvođačka prava, pa se trudimo ne kršiti tuđa), ova platforma nam se pokazala super za naše interese.
    Uzeli smo najjeftiniju pretplatu, 40 kn mjesečno, dva aparata istovremeno, nama dovoljno.
    Prvih sedam dana je besplatno, probno.

    Sinoć smo pogledali "Pinocchio", režija Matteo Garrone, Roberto Benigni kao Geppetto. Predivan.

  41. #2591
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne znam kako to nisam prije otkrila (iz 2019. je), ali ako volite Me before you, ne možete se nagledati Emilie Clarke, volite romantične komedije, koje su istovremeno light drama (engleske, ne američke romantične komedije), pa ima i smijeha i suza, ovo je film za vas: Last Christmas.

    (Dok možda još osjećamo duh Božića ).

    https://www.imdb.com/title/tt8623904/

    Spoiler alert: dio radnje ima veze s ljudima s ovih ex yu prostora, pa nama autentičnima može ići na živce sve neautentično u scenariju o ex yu prostoru, al dobro ajde… Emilia mi je predivna u svakom pogledu pa im opraštam to.

  42. #2592
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Obiteljski smo otkrili platformu "Moviemix" i pretplatili se. Za nas, koji volimo pogledati i nešto izvan Netflixa i mainstreama , je izvrsna. Cannes, Berlin, Venecija, Azija, Skandinavija, europski filmovi, filmovi iz regije, Oscar, Charlie Chaplin, dokumentarci... ima svašta i za svakoga. Uz titl, naravno.
    Ima filmova kojih nema nigdje, eventualno na nekim nelegalnim stranicama, ali nisam sigurna ni za to. Kako nismo fanovi takvog gledanja (naši poslovi se dijelom oslanjaju na autorska i izvođačka prava, pa se trudimo ne kršiti tuđa), ova platforma nam se pokazala super za naše interese.
    Uzeli smo najjeftiniju pretplatu, 40 kn mjesečno, dva aparata istovremeno, nama dovoljno.
    Prvih sedam dana je besplatno, probno.

    Sinoć smo pogledali "Pinocchio", režija Matteo Garrone, Roberto Benigni kao Geppetto. Predivan.
    Je, divan je Pinokio . Mi smo baš uživali

  43. #2593
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Kad smo kod održavanja božićbog duha,sinoć smo pogledali 100 milja od Božića. Španjolski, zgodan, feelgood

  44. #2594

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Sinoć smo pogledali izvrstan film "The Divine Order" ("Božanski red"). Tu piše o filmu, a ima i trailer: https://www.rottentomatoes.com/m/the_divine_order

    "Božanski red " je švicarski komično-dramski film iz 2017. godine u režiji Petre Volpe. Osvojio je nagrade publike na Tribeca Film Festivalu i Traverse City Film Festivalu, dobio nominaciju za Oscar u kategoriji Best Foreign Language Film. Obrađuje temu ženske borbe za pravo glasa u Švicarskoj i radi to na iznimno šarmantan, topao i zabavan način, uz društvenu angažiranost koja filmu daje i dramatsku notu.
    Ono što nam je bilo jako zanimljivo je gledati prikaz Švicarske kakvu nismo očekivali. Uvijek je zamišljamo kao bogatu i prosperitetnu zemlju, a sinoć smo doznali da do 1971.(!!) godine žene nisu imale pravo glasa. Ta ruralna Švicarska koju u filmu pokazuju je toliko drugačija od ušminkane percepcije zemlje da je film zapravo pravo blago.

    Kopiram sa stranice https://www.fashion.hr/lifestyle/kul...ed-132022.aspx
    "Zamislite da živite u jednoj od najbogatijih, gospodarski najrazvijenijih zemalja na svijetu, u kojoj su najukusnije čokolade, džepovi su bez rupa jer su rupe u siru, obronci su zeleni, a vrhunci prekriveni snijegom. I sad zamislite, drugarice i sestre, da u tom raju vas nitko ništa ne pita; štoviše, nemate pravo glasa, muž vam ostavlja džeparac ispod tegle filodendrona, a za svaku odluku u kući, pa i one koje su isključivo vaše i tiču se vaših planova, želja i snova, morate pitati njega. Prije četrdesetak godina, upravo takva je bila stvarnost – dobro došle u Švicarsku 1971.!

    Iako Švicarska u maratonskoj utrci za ostvarenje prava glasa ženama nije na cilj stigla posljednja, ostavivši uvjerljivo na začelju Moldaviju, koja je to učinila 1978. i Lichtenstein, gdje su se na to odlučili tek 1984., izolaciji i tradiciji skloni Švicarci dugo su bili neumoljivi u upornom odbijanju da svojim sestrama, majkama, suprugama i sugrađankama napokon dopuste pravo glasa. Demokracija i progres nisu skladan par - umjesto da se drže ruku pod ruku, često jedno hoda ispred drugoga. Švicarke su od 1880. bezuspješno pokušavale privoljeti svoje sunarodnjake da ukinu diskriminatornu i nepravednu praksu po kojoj jedino oni imaju pravo glasa, iz čega je proizlazio niz nejednakosti – žena za sve važnije odluke, poput one o zaposlenju ili školovanju, mora tražiti muževo dopuštenje, sredstva na bankovnom računu vode se u ime muškog člana obitelji te je potreban njegov pristanak ako ih želi podići - bračni zakon u potpunosti je omogućio i dosljedno provodio ove nepravde. A muškarci su uporno odgovarali – ne. "

    To nas je najviše i šokiralo, taj "bračni zakon". Da ne govorim da je jedna švicarska pokrajina popustila tek 1990. (!!!).
    Ugavnom, jako dobar film. Zabavan, dirljiv i poučan. Preporuke.

  45. #2595

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    U Europi Lihtenštajn još kasnije

  46. #2596

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    U Europi Lihtenštajn još kasnije
    Da, piše gore u citatu. oni su zadnji, 1984. godine. Za ne povjerovati...

  47. #2597
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    MINAMATA, snimljen prema istinitom događaju. J Deep je u glavnoj ulozi, fotograf koji odlazi u Japan. Tvornica ispuštala otpadnu vodu sa živom u more, a stanovnicima je riba jedina prehrana. Ženama umirali fetusi ili se rađala djeca s nedostacima, degeneracijama, slijepa... Živa izazivala drhtanje ruku, grčeve, bolove, u poodmaklom stadiju smrt. Fotograf snimao i prenosio priču svijetu. Tomoko u kadi je legendarna fotka koja se smatra najznačajnijom slikom fotoreporterstva, nastala u Minamati.

  48. #2598
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Nera, hvala, bas zanimljovo! Dota, ovaj svicarski je oflican i meni bio, mislim da sam ga gledala na ZFF-u jednom.

    Preporucam Don't Look Up. Nakon raznih recenzija mislila sam da ga necu gledati, al je kcer rekla da je fora. Ne sjecam se kad sam se toliko nasmijala. Di Caprio je famozan u toj ulozi.

  49. #2599
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Meni i srednjem je bio baš fora film. Malom i mm se nije svidio. Na don't look up mislim

  50. #2600
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    I ja se nasmijah!
    Meryl obožavam, a i meni Di Caprio baš sjeo u ovu ulogu!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •