Stranica 48 od 55 PrviPrvi ... 384647484950 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,351 do 2,400 od 2739

Tema: A što gledate? (zanimljivi filmovi za preporuku)

  1. #2351
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa ja ne gledam crno bijelo, zato i nemam odgovore na pitanja koja postavljam/ postavljas.
    Prostituciju uopce ne bi uvlacila u pricu jer osim klasnog pitanja uvode feministicko pitanje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2352
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Tj mislim da je besmisleno siriti temu radikalnim primjerima. To nam je uostalom ponudio film- radikalne primjere. A obzirom da vecina nas i nase okoline ne zivi u radikalnim uvjetima pokusavam poruke filma prevesti na nasu stvarnost i tvrdim da za mene nisu prevodive- jedan na jedan. Puno mi je bitnije razluciti zasto ne empatiziram s Milanom Bandicem i njegovom mikicom jer su oni moja okolina. Prostitutke iz tvog primjera nisu plus dodatni je faktor da je njihova pozicija znacajno odredjena njihovim zadanim rodom i svime sto isti donosi- a ne samo klasom.
    Dodatno


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #2353
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    A obzirom da vecina nas i nase okoline ne zivi u radikalnim uvjetima pokusavam poruke filma prevesti na nasu stvarnost i tvrdim da za mene nisu prevodive- jedan na jedan. Puno mi je bitnije razluciti zasto ne empatiziram s Milanom Bandicem i njegovom mikicom jer su oni moja okolina.
    mislim da ovo može tek svatko za sebe, jer ne postoji univerzalna formula
    pa čak je i obitelj iz filma tek relativno siromašna, oni ipak žive u suterenu za razliku od onih koji su u podrumu
    dakle, nisu tako radikalni, radikalni su tek u odnosu na nešto
    i njima je bolje nego onima u podrumu
    tako je isto i mikica relativno komforna, ali i relativno radikalna
    možda doista imamo to više sućuti što su nam primjeri udaljeniji (i geografski i društveno)
    ali sve to ima isti zajednički nazivnik, a relativizira se tek pitanje gdje je granica prihvatljivoga

    što se tiče primjera iz okoline, mene ne ljuti Mikica koja se zaposlila, ali me ljuti sustav koji joj to dozvoljava
    jednako kao što me ne ljuti prostitutka nego patrijarhat
    ne mislim da osuda nemoralnog ponašanja Mikice čini išta u pogledu rušenja sustava koji joj dozvoljava i potiče nemoralno ponašanje

  4. #2354
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Hm al znacajna je razlika u tome da patrijarhat eksploatira prostitutku ( da se odmah ogradim, prema nekim feministickim vidjenjima), dok Mikica eksploatira sustav.

  5. #2355
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ja mislim da mi s protagonistima suosjećamo zato što nisu uspjeli
    da su uspjeli, da su se probili na taj način, onda već više ne bismo

  6. #2356
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to nitko ne spori. Osobno dovodim u pitanje da li i u kojim situacija nepravedna raspodjela bogatstva i klasne razlike mogu biti izgovor za nemoral i lisavanje osobne odgovornosti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Evo malo na tu temu, ne znam puno, nisam je puno pratila, sigurno oversimplificira, ali je zanimljiv govornik, a možda bi na gornje pitanje odgovorila "da" - na temu poštene zarade i truda tj. što je nemoral, što moral itd. - to zapravo uvijek neko konkretno društvo definira, nisu apsoluti:

    https://reason.com/2020/01/22/alexan...llion-dollars/

  7. #2357
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da mi s protagonistima suosjećamo zato što nisu uspjeli
    da su uspjeli, da su se probili na taj način, onda već više ne bismo
    Vjerojatno. Ja sam s obama suosjećala, užasno mi je dirljiva scena kada sin pita tatu koji je plan (u onoj poplavi kada doma idu), plus su mi dirljivi strahovi sinčića manje obitelji. Suosjećala sam i s onom obitelji od one bivše gazdarice.

  8. #2358
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da ovo može tek svatko za sebe, jer ne postoji univerzalna formula
    pa čak je i obitelj iz filma tek relativno siromašna, oni ipak žive u suterenu za razliku od onih koji su u podrumu
    dakle, nisu tako radikalni, radikalni su tek u odnosu na nešto
    i njima je bolje nego onima u podrumu
    tako je isto i mikica relativno komforna, ali i relativno radikalna
    možda doista imamo to više sućuti što su nam primjeri udaljeniji (i geografski i društveno)
    ali sve to ima isti zajednički nazivnik, a relativizira se tek pitanje gdje je granica prihvatljivoga

    što se tiče primjera iz okoline, mene ne ljuti Mikica koja se zaposlila, ali me ljuti sustav koji joj to dozvoljava
    jednako kao što me ne ljuti prostitutka nego patrijarhat
    ne mislim da osuda nemoralnog ponašanja Mikice čini išta u pogledu rušenja sustava koji joj dozvoljava i potiče nemoralno ponašanje

    Plus tko cini sustav? Ta ista Mikica, osobito izborom te iste opcije ma svakim izborima. Hocu reci, razumijemo Mikicu jer joj sustav dozvoljava i potice to grebanje i kopanje, no zato Mikica na vlast svojim glasom dovodi te koji joj omogucuju grebanje i kopanje, pa se onda ljutimo na sustav koji to Mikici omogucava. To je kokos ili jaje situacija. S time da u nekom trenutku Mikica ima mogucnost izbora. Sudjelovati i podrzavati takav sustav ili ne.
    A pitanje od kojeg smo krenuli jest smijemo li Mikicu pozvati na odgovornost i/ili osuditi ako se sustavom okoristi. Ja nisam sigurna, ali na kraju mislim da smijemo, pa cak i trebamo, jer kad bismo manje podrazumijevali to sto Mikica radi, i kada bi jasnije imenovali nemoralno ponasanje, onda bi se i sustav korigirao. Ne vidim kako bi drugacije ti korigirala sustav- a bez da Mikica malo nadrapa- na tocno koji nacin?

  9. #2359

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    u filmu i sama obitelj nije prikazana na isti način, najprije je mama ta koja je loša, pa onda kći, muški dio je zapravo izuzet i više robin hudovski prikazan

  10. #2360
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Hm al znacajna je razlika u tome da patrijarhat eksploatira prostitutku ( da se odmah ogradim, prema nekim feministickim vidjenjima), dok Mikica eksploatira sustav.
    ja ne znam ništa o Mikici, ali zašto se ona uopće htjela zaposliti?
    ako je razlog da stekne ekonomsku sigurnost, možeš li doista reći da nemaš nikakve sućuti prema njoj, čak i ako iskorištava sustav?
    ona je vrlo vjerojatno za to zaposlenje morala ući u neki vid trgovine s onima koji ju mogu zaposliti, ili će joj se taj dug tek naplatiti, ali sasvim sigurno to nije bilo besplatno
    tako da ne vjerujem da ona može iskorištavati sustav, sustav i dalje iskorištava nju (pa maka kupovinom glasova)
    time i dalje ne pokušavam reći da je njeno ponašanje moralno, ali ako za radikalne pripadnike društva imamo opravdnja, zašto nemamo i za Mikicu?
    nije prostitucija ništa moralnija jer je i klasno i feminističko pitanje, jedino je možda kompleksija
    ako osuđuješ čin, ponašanje osobe, bez relativiziranja onda i Mikica i prostitutka zavrijeđuju imati jednako pravo ili nepravo na olakotne okolnosti
    Posljednje uređivanje od betty blue : 11.02.2020. at 13:37

  11. #2361
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    A pitanje od kojeg smo krenuli jest smijemo li Mikicu pozvati na odgovornost i/ili osuditi ako se sustavom okoristi. Ja nisam sigurna, ali na kraju mislim da smijemo, pa cak i trebamo, jer kad bismo manje podrazumijevali to sto Mikica radi, i kada bi jasnije imenovali nemoralno ponasanje, onda bi se i sustav korigirao. Ne vidim kako bi drugacije ti korigirala sustav- a bez da Mikica malo nadrapa- na tocno koji nacin?
    a nije to pitanje od kojeg smo krenuli
    pitanje od kojeg smo krenuli je imamo li empatije prema Mikicama
    možda nisam bila sasvim jasna, Mikica će nadrapati, ovako ili onako, i ne može se riješiti svoje osobne odgovornosti - ne mislim da te ikakve društvene uvjetovanosti mogu apsolvirati toga
    samo apeliram na iste kriterije prilikom osude - za radikalne pripadnike društva i za Mikicu

  12. #2362
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Svatko ima pravo na olakotne okolnosti- no nemaju sve olakotne okolnosti istu tezinu.
    Umara me sto dozivljavam da raspravljamo u binarnim kategorijama- moralno/ nemoralno, apsolutna empatija/ kompletna neempatija.
    Ne vidim za pocetak tako stvari, ne mislim da Mikica moze biti moralna ili nemoralna, niti da ja ako ju pozivam na odgovornost za iskoristavanje sustava i ako osudjujem to sto se zaposlila preko veze i davanja glasa da time gubim pravo na parcijalnu sucut. No ostaje mi osjecaj da bi moja empatija bila veca kada Mikica ne bi imala utjecaja i na mene.
    Isto tako nisu sustav i Mikica kategorije koje se ne preklapaju? Kako se tocno osudjuje ili mjenja sustav, a da Mikica ne dobije po prstima? Ako nista gubitkom posla.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #2363
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    a nije to pitanje od kojeg smo krenuli
    pitanje od kojeg smo krenuli je imamo li empatije prema Mikicama
    možda nisam bila sasvim jasna, Mikica će nadrapati, ovako ili onako, i ne može se riješiti svoje osobne odgovornosti - ne mislim da te ikakve društvene uvjetovanosti mogu apsolvirati toga
    samo apeliram na iste kriterije prilikom osude - za radikalne pripadnike društva i za Mikicu
    Ali sta znace isti kriteriji? Ako me pitas imam li istu empatiju za sirotinju koja zivi bez vode i grijanja i ukrade kruh za djecu i za Mikicu koju je sustav iskoristio na nacin da je potegla debelu vezu prilikom zaposljavanja u zamjenu za svoj glas- apsolutno nemam. I ne osudjujem ih jednako. Mikicu osudjujem puno vise- a drzim da mi Mikica vise stete nanosi- skupa sa stavom da je takvo kopanje i penjanje prihvatljivo- jer drugog nacina nema.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #2364
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Mikicu osudjujem puno vise- a drzim da mi Mikica vise stete nanosi- skupa sa stavom da je takvo kopanje i penjanje prihvatljivo- jer drugog nacina nema
    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Pa i ja. Al kolilo je netko 'tesko zgrijesio' je i subj kategorija, ovisno koliko nas necije ponasanje osobno ugrozava, bez obz direktno (jel nam neko ukro kruh) il indirektno (Mikica odrzava korupciju u drzavi), al i objektivno, tj koliko 'vrijedi' necija kradja - r. mjesto je skuplje od neke pojedinacne kradje sitnica.

  15. #2365
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Naravno. Ali ovisi i o spominjanim olakotnim okolnostima i zato s radikalnim kategirijama lakse suosjecamo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #2366
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    kad kažem koristimo iste kriterije ne znači da ćemo dobiti isti ishod
    ako i Mikicu i kradljivicu kruha gledamo samo kroz čin - obje će biti osuđene jer su oba čina nemoralna
    ako im priznajemo olakotne okolnosti, društvenu uvjetovanost, klasnu nepravdu, pa i patrijarhat jedna će proći bolje od druge jer su joj okolnosti objektivno teže
    ni ja ne govorim u binarnim kategorijama, nit govorim da za Mikicu imam apsolutnu empatiju, samo kažem da malo sućuti ipak imam, pa čak i paušalne, jer ne znam ništa o njoj
    i istina je da je gotovo nemoguće biti objektivan, jer prosuđujemo uglavnom po utjecaju koji njihovo ponašanje ima na nas
    ne možemo onda biti ni pošteni u prosudbi

    ako se slažemo da osobna odgovornost postoji i u najekstreminijim slučajevima, onda postoji i društvena odgovornost u najekstreminijim slučajevima, pa čak i kod Mikice
    a čiji aršin je pravi ne znam. svak misli da je njegov.

  17. #2367
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa ne znam onda oko cega tocno raspravljamo. Ne mislim da je itko na temi apsolutno uskratio sucut koreancima, nismo psihopati zaboga. Salim se. Eto mislim da smo blizu, ali da stvari gledamo iz dva smjera. Ja i dalje kada se odmaknem od te famozne sucuti ostajem s cinjenicom da bi bilo puno finije kad bi imali manje Mikica u drustvu. I sklona sam vjerovati da nas je bas to razumijevanje (svi tako pa cu tako i ja, nema mi druge, svi su krali- sto sam ja kriv i tomu slicno) znacajno doprinijelo broju Mikica u drustvu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #2368
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Svako drustvo ima svoj narativ. Mozda su Korejanci zapravo turbo 'poslusno drustvo', pa je ovo po prvi put da je netko prikazao 'opacinski' put, a mi, ogrezli u 'opacinskom' putu i na njega alergicni, sanjamo (mozda i naivno, i to je dijelom tema filma) da postoji neko manje nepravedno drustvo gdje se uspijeva fair playom...a neki tvrde (ortez) da nemos bit ovako bogat ko bogati Korejanac uz fair play - you take a xy dollars, you don't make it.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.02.2020. at 15:00

  19. #2369
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A zasto siromasi nemaju amerikanizirana imena - bila betty pitala - valjda zato sto se nemaju potrebe interfejsat sa strancima. Huawei Kinezi, i drugi 'korporativni' Kinezi se predstavljaju strancima s amerikaniziranim imenima da olaksaju komunikaciju, pa imamo Kim, Johna itd, mi ne znamo njihova stvarna kineska imena. Svi zele bit Amerikanci (Jeff Bezos i tih top x, to je americki / korejski itd. san).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.02.2020. at 15:04

  20. #2370
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    saša,
    moja sućut prema Mikici ne podrazumijeva da mi je prihvatljiv njen čin. Imam potrebu to naglasiti jer mi se čini da ispada da se razumijevanje ili sućut tumači kao prihvaćanje.

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    a neki tvrde (ortez) da nemos bit ovako bogat ko bogati Korejanac uz fair play - you take a xy dollars, you don't make it.
    a ja se slažem s tim
    gledam jučer Oscare i Steve Martin i Chris Rock pozdravljaju Jeffa Bezosa u publici
    pa mi se čini da je to holivudsko simpatiziranje Parazita zapravo samo još jedan od trendova

  21. #2371
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Da, tu se ocito ne razumijemo skroz. Jer ako empatiziras, prihvacas, ne osudjujes, dapace, mislis da je sustav kriv i da sustav nju koristi, no s druge strane ne prihvacas odnosno ne odobravas onda mi se ta pozicija cini bezsadrzajna. Tj ta pozicija Mikicu izuzima odgovornosti, ali s druge strane i moci da ona ista promijeni. Ali opet joj takvoj nemocnoj ne daje nista nego eto malo nase empatije.
    Posljednje uređivanje od sasa : 11.02.2020. at 15:27

  22. #2372
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Da, tu se ocito ne razumijemo skroz. Jer ako empatiziras, prihvacas, ne osudjujes, dapace, mislis da je sustav kriv i da sustav nju koristi, no s druge strane ne prihvacas odnosno ne odobravas onda mi se ta pozicija cini bezsadrzajna. Tj ta pozicija Mikicu izuzima odgovornosti, ali s druge strane i moci da ona ista promijeni. Ali opet joj takvoj nemocnoj ne daje nista nego eto malo nase empatije.
    a jbg, onda je bezsadržajna.


    netko je pitao za obrazovanje u Koreji,
    evo šta wiki kaže:

    Higher education is a serious issue in South Korea society, where it is viewed as one of the fundamental cornerstones of South Korean life. Education is regarded with a high priority for South Korean families as success in education is often a source of pride for families and within South Korean society at large, and is a necessity to improve one's socioeconomic position in South Korean society. South Koreans view education as the main propeller of social mobility for themselves and their family as a gateway to the South Korean middle class. Graduating from a top university is the ultimate marker of prestige, high socioeconomic status, promising marriage prospects, and a respectable career path. The entrance into a top tier higher educational institution leads to a prestigious, secure and well-paid white collar job with the government, banks, or a major South Korean conglomerate such as Samsung, Hyundai or LG Electronics. An average South Korean child's life revolves around education as pressure to succeed academically is deeply ingrained in South Korean children from an early age. With incredible pressure on high school students to secure places at the nation's best universities, its institutional reputation and alumni networks are strong predictors of future career prospects. The top three universities in South Korea, often referred to as "SKY", are Seoul National University, Korea University and Yonsei University. Intense competition for top grades and academic pressure to be the top student is deeply ingrained in the psyche of South Korean students at a young age. Yet with only so many places at the nations most prestigious universities and even fewer places at top-tier companies, many young people remain disappointed and are often unwilling to lower their sights with the result of many feeling as underachievers. There is a major cultural taboo in South Korean society attached to those who have not achieved formal university education where those who do not hold university degrees face social prejudice and are often looked down by others as second-class citizens resulting in fewer opportunities for employment, improvement of one's socioeconomic position and prospects for marriage

  23. #2373
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    saša,
    moja sućut prema Mikici ne podrazumijeva da mi je prihvatljiv njen čin. Imam potrebu to naglasiti jer mi se čini da ispada da se razumijevanje ili sućut tumači kao prihvaćanje.


    a ja se slažem s tim
    gledam jučer Oscare i Steve Martin i Chris Rock pozdravljaju Jeffa Bezosa u publici
    pa mi se čini da je to holivudsko simpatiziranje Parazita zapravo samo još jedan od trendova
    Možda je to ko malo puštanje krvi sustavu, releassing pressure
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.02.2020. at 17:53

  24. #2374
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Da, tu se ocito ne razumijemo skroz. Jer ako empatiziras, prihvacas, ne osudjujes, dapace, mislis da je sustav kriv i da sustav nju koristi, no s druge strane ne prihvacas odnosno ne odobravas onda mi se ta pozicija cini bezsadrzajna. Tj ta pozicija Mikicu izuzima odgovornosti, ali s druge strane i moci da ona ista promijeni. Ali opet joj takvoj nemocnoj ne daje nista nego eto malo nase empatije.
    Ja te teško slijedim. Ako empatiziraš nije jednako kao da prihvaćaš falinge, odkud to, to bi bilo black-white, po meni? A propos sustava, možda ni nema savršenog - možda se to nama samo tako čini da negdje ima savršeni sustav, i svi tome stremimo, toj nadi.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.02.2020. at 18:07

  25. #2375
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Na pola sam filma, ali gledam ga prilično drugim očima.
    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Bogati se ne moraju toliko laktarit pa su lakovjerni. Nisu svi lakovjerni.
    Kakva lakovjernost? Mali daje lekcije iz engleskog, ništa slabije od bogatih studoša. Sestra mu priča bljezgarije pobrane s interneta i čuva dijete dok crta, što bi isto radio i ne znam kakav profesor umjetnosti jer od djeteta ne možeš očekivati ništa više u toj dobi. Kakav crtalački genije? Jedina razlika između nje i skupog art fancy babysittera profesora, u suštini onog što radi, je to što je ovaj iz visoke elite. Ista stvar sa vozačem auta, koji fino okreće u zavoju, baš kao profi vozač. Ista stvar sa kućnom pomoćnicom koja zna sve napraviti.

    Poanta po meni je kako novac cirkulira u visokim elitama po principu - ako si bogat možeš proći, ako nisi, ne možeš. Jedini način da novac iz bogate obitelji kapne ovima dolje je da naruče pizzu valjda.

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Opet sam uspila napravit post bez slova, a ne da mi se ponavljat, ovo od vertex me nasmijalo. Jel iko kuzi pricu s kamenom s pocetka - zakasnila sam pa ne znam koja je tu prica.
    Kamen donosi blagostanje. Otprilike na pola filma uzmu taj kamen da bi ga hitili na onog ko im zapišava suteren i onda stvari kreću nizbrdo.
    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa se pitam jesam li empaticna prema Koreancima zato sto se zelim osjecati kao dobra ljevicarka?
    Mislim da su to krive usporedbe. Koreanci iz filma žive u ekstremnom siromaštvu. Vidimo ih da nemaju ni kruh, žive među insektima, nemaju za školovanje, za wifi. Dok su naši primjeri ljudi prosječnih primanja, koje duša boli što ne voze bmw, kao susjed, pa se tako probijaju ne bi li dospjeli na vrh hranidbenog lanca. Znam obitelj koja živi u kući prosječne veličine, jako fino uređene, ne najskuplje, ali fino, obični auto, prosječna primanja, ali su u stanju uvjereno tvrditi da su siromasi. Naravno, njima je idol i cilj životni standard guvernera banke.

    Jamačno bi svi suosjećali s klincem koji gladan laže nekoj mami da je student e da bi predavao engleski koji zna i razumije.

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    pa mi se čini da je to holivudsko simpatiziranje Parazita zapravo samo još jedan od trendova
    Eksploatiraju društveno osjetljive teme i društvenu pravednost na najjače.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 13.02.2020. at 10:23

  26. #2376
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Honeyland https://www.youtube.com/watch?v=B27ORUHlp6E

    Naizgled spor, nepretenciozan dokumentarac o pčelarici Hatiđe. Govori o karakteru i sudbini jedne žene, o pčelama, našem odnosu prema prirodi, ....puno je tema koje se otvaraju. Lijepi prizori, fotografija.

  27. #2377
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Odlican je Honeyland!

    Evo jos malo Parazita, intervju s reziserom:

    https://przekroj.pl/en/culture/we-ar...mateusz-demski

  28. #2378
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja sve vise i vise mislim, da ne postoji nista sto u velikoj mjeri (ili uopce) opravdava ne preuzimanje osobne odgovornosti za svoj zivot i ponasanje, za zajednicu i sveukupno drustvo. mislim da je doslo vrijeme da se to zaista jasno i glasno kaze.
    ako je 20 stoljece bilo vrijeme kada transfer isao od drustva i zajednice prema pojedincu, 21 stoljece definira transfer pojedinca prema zajednici.
    u onoj svima poznatoj debati Zizek - Peterson jedan od njih je rekao da teza da su deprivilegirani slojevi (ono sto je prije bilo radnistvo) sami po sebi eticni, moralni, te nosioci progresa, uopce ne drzi vodu.
    danas smo svjedoci toga, da su i Trumpa, i Orbana, i Brexit i AfD i slobodnjake u Austriji upravo iznjeli u sirokom smislu rijeci deprivilegirani slojevi. u ta jefina objasnjenja, nisu oni jadni odgovorni, uopce vise ne vjerujem.

  29. #2379
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    nisu oni jadni odgovorni, uopce vise ne vjerujem.
    Kako su odgovorni za to što su intelektualno potkapacitirani, a takvi su zbog psećeg života, zbog političara koje nije briga za njih, koje opet biraju zato što su... zatvoren krug.

  30. #2380
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    pogledala sam Parazita
    odličan je, niti ne primjetiš da je prošlo dva sata, zaista nije dosadan niti u jednom trenutku
    ali moram priznati da mi je sam doživljaj filma pokvarilo čitanje ovog topica, izostao je element iznenađenja u više navrata
    vjerujem da bi me film i više oduševio da sam ga gledala bez ikakvih ideja o čemu bi se moglo raditi i što bi moglo uslijediti

  31. #2381
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Po meni, svi su odgovorni. Mit 'plemenitog siromaha' je samo mit (oduvijek je to bio). Svatko svoj komad odgovornosti ima. Ta teza je turbo naivna, po meni. A privilegirani su pak odgovorni da ne uguse neprivilegirane bas previse jer ce im se to obit u glavu u bumerangu populizma.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.02.2020. at 19:22

  32. #2382
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Gospoda, meni dobar i zabavan film. preporucam.

  33. #2383

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Tijekom prošlog vikenda sam napokon pogledala film Jojo Rabbit, izvrstan mi je, maleni Roman Griffin Davis je tako dobar glumac!!!
    Uvijek imam dojam da se više na temu nacizma, drugog svj. rata ne može snimiti film koji bi odudarao od sveg onog što je već snimljeno, al onda shvatim da sam se prevarila.
    Svaka čast na originalnoj ideji!!

  34. #2384
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Lov u Bosni. Dobar je. Ono, domaći glumci standardno očaj, al' ajde.

  35. #2385
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Nož u leđa (Knives out)
    Zgodno. Whodunnit krimić u maniri Agathe Christie
    Jao kako volim Jamie Lee Curtis! Don Johnson mi je iznenađenje, ja ga još uvijek (zauvijek?) povezujem sa ušminkanim Miami Vice detektivom, a odličan je glumac


    Mutne vode (Dark waters)
    Dobar. Mark Ruffalo odličan, Tim Robbins isto
    Nema nekih velikih obrata ili iznenađenja, ali film nije dosadan (traje više od 2 sata), daje na kraju tu neku poruku i nadu da i jedan čovjek može nešto postići za dobrobit mnogih.
    Naprosto bode u oči nedostatak žena u big biznisu, nema ih u vrhu industrije, nema ih u pravu, niti jedna nije partnerica u firmi, a žena glavnog lika (Ann Hathaway) je pravnica koja je kratko radila, pa odabrala ostati doma s djecom (i to se suptilno provlači kroz film), s mrvu gorčine kaže da je bolji (ili pravi) Bilott ostao u struci.

  36. #2386
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku
    Tijekom prošlog vikenda sam napokon pogledala film Jojo Rabbit, izvrstan mi je, maleni Roman Griffin Davis je tako dobar glumac!!!
    Uvijek imam dojam da se više na temu nacizma, drugog svj. rata ne može snimiti film koji bi odudarao od sveg onog što je već snimljeno, al onda shvatim da sam se prevarila.
    Svaka čast na originalnoj ideji!!
    Na popisu mi je. Taman me tip koji mi se upucava usporedio s protagonisticom pa rekoh da vidim. Čini se dobar.

    Portret djevojke u plamenu. Ljubavni, između dvije žene, jednostavan, poetičan, a opet otvara puno pitanja o ženama, ženskoj slobodi. Preporuka!

  37. #2387
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Tijekom prošlog vikenda sam napokon pogledala film Jojo Rabbit, izvrstan mi je, maleni Roman Griffin Davis je tako dobar glumac!!!
    Uvijek imam dojam da se više na temu nacizma, drugog svj. rata ne može snimiti film koji bi odudarao od sveg onog što je već snimljeno, al onda shvatim da sam se prevarila.
    Svaka čast na originalnoj ideji!!
    Potpisujem od prve do zadnje! Identično mom dojmu.

  38. #2388
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Također smo i Jokera pogledali, djeca navalila da gledamo pa hajde. Shvatila sam ubrzo da su oni očekivali Marvel valjda pa su bili malo iznenađeni.
    Uglavnom, težak, baš težak film.

  39. #2389
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku
    Tijekom prošlog vikenda sam napokon pogledala film Jojo Rabbit, izvrstan mi je, maleni Roman Griffin Davis je tako dobar glumac!!!
    Uvijek imam dojam da se više na temu nacizma, drugog svj. rata ne može snimiti film koji bi odudarao od sveg onog što je već snimljeno, al onda shvatim da sam se prevarila.
    Svaka čast na originalnoj ideji!!
    Gledala jučer, predivan, fakat drugačiji!

  40. #2390
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Marriage Story
    Stvarno sam podcijenila Scarlett Johansson. Čovječe, ta žena može glumiti bilo koga.
    A francuske preše... do prije tri mjeseca nisam znala za to čudo da postoji, sada se pojavljuju apsolutno svuda.

  41. #2391
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Pogledala Noć u leđa, Parazita i Gospodu - izvrsni svi redom. Ali Midsommer - očekivala sam da će me film prestraviti, ali samo me unervozio, žali bože dva i pol sata.

  42. #2392
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Kad smo vec kod horora, jel gledao netko Platformu?

  43. #2393
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Nož u leđa je Knives out? Je, meni je isto solidan.
    Pogledala sam Zemlju meda, ona mi je izvrsna, baš poseban film.
    I Peanut Butter Falcon je fora, malo romantiziran ali simpa film.

    Bila sam počela gledat Male žene, ali ugasila nakon 10ak minuta, nisam nekako bila raspoložena za to.

  44. #2394
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Upravo pogledali s klincima Jojo Rabbit - fenomenalan, svi četvero smo oduševljeni

    tang, da to je taj, još sam napisala i noć umjesto nož

  45. #2395
    martincius avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    361

    Početno

    Ima li koji od ovih na netflixu/hbo/amazon?

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  46. #2396
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo pogledali s klincima Jojo Rabbit - fenomenalan, svi četvero smo oduševljeni

    tang, da to je taj, još sam napisala i noć umjesto nož
    I ja maloprije pogledala jojo, izvrstan!

  47. #2397
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    gledali smo Tully, jako mi se svidio, Charlize Theron je stvarno izvrsna

  48. #2398
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Bombshell, ili kako su ga (po meni loše) preveli Ona je bomba - izvrstan
    tema je me too, jako dobro napravljeno

    Možda sam najviše oduševljena time što Nicole Kidman napokon ima bore

  49. #2399
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Irishman - je li to ok?
    Krenula sam gledati, ali dosada.

  50. #2400
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    dobar je to film, ali meni prerazvucen

    jojo mi je super, 1917 isto, knives out mi je zabavan, s djecom sam ponovno pogledala neke meni kultne filmove koje oni nisu gledali
    sad cu reprizirati i sve harry pottere i gospodare prstenova i hobbita (citam knjige pa me povuklo opet i na filmove)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •