Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Berlin

  1. #1
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno Berlin

    Zanimaju me iskustva forumašica koje znaju što bi bilo dobro posjetiti u Berlinu - i za djecu i za odrasle.

  2. #2
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno Re: Berlin

    Citiraj Berlin prvotno napisa
    Zanimaju me iskustva forumašica koje znaju što bi bilo dobro posjetiti u Berlinu - i za djecu i za odrasle.
    Jel mogu i forumaši dati koji prijedlog?

    Ja sam bio u berlinu 3 puta tokom sredine devedesetih, dakle u doba kad još nisam imao djece tako da o dječjim zanimljivostima baš ne mogu pričati, no imam koji prijedlog za vas odrasle. Neću sad tupiti o onim svim poznatim stvarima, muzejima i ostalome, no ono što je mene fasciniralo su oni dijelovi istočnog dijela grada koji su se nalazili nekad u nezanimljivom dijelu, a sada su odjednom postali svima zanimljivi (ako se ne varam, jedan takav dio se zove Prenzlauer berg). Taj dio je nudio nevjerojatan spoj novih trendy lokala i obnovljenih fasada sa zgradama i fasadama koje nisu obnovljene od 2. svjetskog rata i skvotovima u napuštenim zgradama s početka 20. stoljeća - bio sam u njih nekoliko (kao posjetilac, da ne bude zabune ) i bilo je to vrlo zanimljivo iskustvo.

    Druga stvar, u Potsdamu koji nije daleko se nalazi vrlo zanimljiva palača ("njemački versailles", kažu neki), a ne tako daleko je i poznata "Einsteinova" zvjezdarnica koja niej osobito poznata, no predstavlja dragulj arhitekture, liči pomalo na neobičan svjetionik.

    U svakom slučaju, berlin se jako promijenio posljednjih godina i tko zna kako sad izgleda, ja sam zadnji put bio tamo prije deset godina i možda je tamo (u tim neobičnim kvartovima) već sve drugačije.

  3. #3
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Tatek nije mi bila namjera zapostaviti dečke.

    Hvala ti na sugestiji.

  4. #4
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Berlin prvotno napisa
    Tatek nije mi bila namjera zapostaviti dečke.
    Nema problema!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    21

    Početno

    Berliner ZOO u centru zapadnog B,Postamstadt,Berliner Dom (katedrala),Aleksander platz (Toranj),najbolje je da se uži centar zap i istočnog Berlina prodje autobusom br 100
    Ne propustiti vožnju parobrodom po kanalu Spree jer prolazi uz sve znamenitosti samo s druge,riječne strane.
    Može se čak ući i u njihov parlament u kupolu i ima super restoran.
    Eto,na brzinu sam natipkala sta sam se sjetila.
    Moram terat svoje na spavanje!

  6. #6
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    mi smo bili prošlo ljeto, s djecom, ovo što bebili navodi smo obišli, s tim da je curama najveći doživljaj bio zoo, naravno.

  7. #7
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    ah, da ne zaboravim, meni je jedan od boljih doživljaja bio posjet ovome
    http://www.kadewe-berlin.de/
    8)

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    40

    Početno

    ja bi još na pops dodala i aqua dom (Sea Life), tamo kod Alexanderplatza
    http://www.sealifeeurope.com/

  9. #9
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Drage moje puno vam hvala na odgovorima.
    Sve to smo obišli, pa ako vam još nešto padne na pamet....

  10. #10
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Teško je izdvojiti nešto u takvom obilju sadržaja za sve uzraste i ukuse... Preporučujem kupiti magazin Zitty ili Tip s pregledom događanja po područjima. Postoji i posebna rubrika za djecu, gdje ne znaš što bi prije... U svakom slučaju, preporučujem Kindermuseum u Weddingu. Ima i jako fora birceva prilagođenih djeci. Jedan od takvih je "Spielcafe" u Zionskirchstrasse u Prenzlauer Bergu.
    S obzirom da Berlin ima 1000 lica, moraš zapravo preciznije reći što te zanima...
    Inače, netko je na jednom drugom topicu spomenuo da Beč ima najbolji javni prijevoz na svijetu, a budući da sam tamo nedavno bila i morala se voziti u tramvajima sa stepenicama, ovdje ispravljam taj netočan navod: ne znam ima li neki grad još bolji javni prijevoz od Berlina, ali Berlinom se može uzduž i poprijeko s kolicima i prijevoz je bolji od bečkog ...
    Ako može jedno pitanje, zašto ti je nick "Berlin"?

  11. #11
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Naravno, zato što mi se taj grad uvukao pod kožu.
    Hvala ti na odgovorima.
    A što me konkretnije zanima? Gledaj mi smo dosta toga i obišli tipa Buga park, pa filmski studio Babelsberg itd itd., a ja tražim eventualno nešto zanimljivo gdje mi mogli otići nas troje (sin mi je sedmogodišnjak) s tim što nam je nepoznavanje njemačkog barijera.
    Može to biti neki zabavni park , zanimljivi muzej, komadić prirode, što god samo da se isplati vidit.

  12. #12
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj berlinka prvotno napisa
    Inače, netko je na jednom drugom topicu spomenuo da Beč ima najbolji javni prijevoz na svijetu, a budući da sam tamo nedavno bila i morala se voziti u tramvajima sa stepenicama, ovdje ispravljam taj netočan navod: ne znam ima li neki grad još bolji javni prijevoz od Berlina, ali Berlinom se može uzduž i poprijeko s kolicima i prijevoz je bolji od bečkog ...
    Hehe, ja sam to ustvrdio - prije deset godina je Bečki javni prijavoz definitivno bio bolji od Berlinskog, jer u berlinu tad nije bilo niti jednog niskopodnog tramvaja, a Beč ih je već imao nekoliko, a i premreženost grada i raspored linija su bili u Beču daleko bolji nego u berlinu.
    E sad, može biti da se berlinski javni prijevoz u međuvremenu bitno popravio (nisam bio tamo zadnjih 9 godina), no bečki je isto doživio dosta napretka tako da mi je teško zamisliti ikakav bolji prijevoz od bečkog (i da, u Beču niskopodni tramvaji čine većinu tramvaja ... teško mi je zamisliti da ih ima više u recimo berlinu)

  13. #13
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Evo da se i ja osvrnem na prijevoz.
    U Beču nisam bila pa ne znam ali u Berlinu je odlično rješeno.
    Pogotovo me vesele one situacije kada vam u-bahn prođe ispred nosa, ali nema nervoze jer sljedeći dolazi za 3 ili 5 min.

  14. #14
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Citiraj berlinka prvotno napisa
    Inače, netko je na jednom drugom topicu spomenuo da Beč ima najbolji javni prijevoz na svijetu, a budući da sam tamo nedavno bila i morala se voziti u tramvajima sa stepenicama, ovdje ispravljam taj netočan navod: ne znam ima li neki grad još bolji javni prijevoz od Berlina, ali Berlinom se može uzduž i poprijeko s kolicima i prijevoz je bolji od bečkog ...
    Hehe, ja sam to ustvrdio - prije deset godina je Bečki javni prijavoz definitivno bio bolji od Berlinskog, jer u berlinu tad nije bilo niti jednog niskopodnog tramvaja, a Beč ih je već imao nekoliko, a i premreženost grada i raspored linija su bili u Beču daleko bolji nego u berlinu.
    E sad, može biti da se berlinski javni prijevoz u međuvremenu bitno popravio (nisam bio tamo zadnjih 9 godina), no bečki je isto doživio dosta napretka tako da mi je teško zamisliti ikakav bolji prijevoz od bečkog (i da, u Beču niskopodni tramvaji čine većinu tramvaja ... teško mi je zamisliti da ih ima više u recimo berlinu)
    U Berlinu nisam još nikad naišla na neki drugi od niskopodnog, a u veljači sam se dosta vozala. Čak su i invalidska kolica u tramvajima uobičajena, što je iz naše perspektive SF. Premreženost S- i U-Bahn-ovima, tramvajima i busevima je izvrsna. U S- i U-Bahn najnormalnije ulaze i ljudi s bicevima... U svibnju sam bila u Beču, živjela u 18. "Bezirku" gdje još nisu uveli niskopodne, a nailazila sam čak i na vlakove podzemne sa stepenicama :shock: . Sve su to finese iz zagrebačke perspektive , ali mislim da Berlin trenutačno ipak vodi!

  15. #15
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj Berlin prvotno napisa
    Evo da se i ja osvrnem na prijevoz.
    U Beču nisam bila pa ne znam ali u Berlinu je odlično rješeno.
    Pogotovo me vesele one situacije kada vam u-bahn prođe ispred nosa, ali nema nervoze jer sljedeći dolazi za 3 ili 5 min.
    Baš to. Ne da ti se potrčat', kad za 2 min. stiže novi! Super osjećaj!

  16. #16
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Berlin prvotno napisa
    Evo da se i ja osvrnem na prijevoz.
    U Beču nisam bila pa ne znam ali u Berlinu je odlično rješeno.
    Pogotovo me vesele one situacije kada vam u-bahn prođe ispred nosa, ali nema nervoze jer sljedeći dolazi za 3 ili 5 min.
    Istina, u Beču su intervali U-Bahna 2-5 minuta.
    mene kao putnika najviše vesele najave na displejima kad polazi slijedeći U-Bahn, tramvaj ili autobus (to je ovo što sad sve bolje radi i u Zagrebu), što je an svakoj stanici istaknut čitav vozni red za tu stanicu te što nema mjesta u gradu koje je udaljeno više od 2 bloka od neke autobusne ili tramvajske linije odnosno više od 400-tinjak metara od neke stanice metroa.
    Pretpostavljam da i Berlin zadovoljava sve te kriterije kao i još mnogo drugih gradova, no moja su iskustva sa drugim gradovima da se sve te stvari u teoriji super, no u praksi su intervali rjeđi, poalsci neredoviti itd, dok je to u Beču zaista tako funkcioniralo iz sata u sat, dana u dan, godinu za godinom. Mislim da sam u 6 godina života tamo doživio tek nekoliko pravih većih zastoja javnog prijevoza i to uglavnom zbog više sile.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Berlin u današnje vrijeme za mlade ljude, ima kakva preporuka za smještaj. Ljeto me zanima

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ponavljam pitanje rado bi oni istočniji dio

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •