Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 220

Tema: Savjeti u vezi kucnog poroda

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno Savjeti u vezi kucnog poroda

    Nova sam na forumu i htjela bih da me iskusne mame posavjetuju u vezi mojih nedoumica koje cu navesti.

    Dakle kao i vecina vas,iz slicnih ili istih razloga,odlucila sam se za porod kuci.
    Ovo mi je treca trudnoca,danas punih 38 nedelja.
    Prvi porod,drip,epiziotomija,klistir i mnogo nekih meni nepoznatih stvari su mi sve to ogadili.Ne trebam ni spominjati oporavak poslije kako je tekao.
    Pitala sam se da li porod zaista mora biti takav,da to svaka zena mora proci...itd.
    Drugi porod jako brz,u dva sata se sve odigralo,jedva sam stigla do rodilista koje je bilo 10 minuta udaljeno.
    No ipak nije ono sto hocu i sto zelim.
    I napokon dodjoh do moje trece trudnoce.Nakon sto sam ugledala plusic,pocela sam se raspitivati i istrazivati i o trudnoci,i o porodu,i svemu vezanom za djecu.
    Donijela sam neke odluke koje zelim da sporovedem u praksu,i vidim ovdje ima zena koje isto razmisljaju i istu stvar sprovode,sto me je dodatno ohrabrilo.
    Ova trudnoca mi je sasvim uredna,kao i predhodne dvije,i danas na posljednoj kontroli su mi rekli da ne trebam vise dolaziti,beba je fino okrenuta,spustena i spremna za porod.
    I to mi je isto veliko olaksanje na putu ka porodu kuci.
    Prvo da naglasim ja sam iz Bosne,i ovamo su slicni uvijeti,ako ne i isti kao kod vas sto se tice zakona i ostalih stvari.
    Planiram porod bez ikoga,ne zato sto zelim,nego zato sto ovdje nema primalja koje bi me htjele poroditi kuci.
    Sad da pocnem sa mojim nedoumicama...
    Moze li mi neka od vas objasniti ili staviti link o sjecenju pupcane vrpce,kako to ide,koliko tacno se sjece od bebinog pupka?
    Cime se sveze?
    Muz je prije par dana isao do apoteke,ali nije nasao stipaljicu za pupak.
    Drugo...sta poslije poroda?
    Da li mene neko odmah mora pregledati i bebu?
    Doktorica mi je danas rekla u slucaju da se desi da rodim kuci (ona predpostavlja na osnovu predhodnog poroda),da odmah zovem porodiliste,pa bi oni dosli.
    Sad mene je strah da ne budem morala s tek rodjenom bebicom opet ici njima,jer time nisam mnogo toga izbjegla.Opet me ceka cijepljenje bebe i odvajanje od mene,sto nikako ne zelim,bar tih prvih dana.
    Vec sam cula za slucaj gdje je zena rodila iznenada kuci,dakle nije stigla u rodiliste,pa su je zadrzali par dana duze,i nju i bebu zbog sumnje na infekciju.
    Kako prijaviti dijete?Ovdje kod nas se u opstinu nosi papir,odnosno otpusno pismo za bebu na osnovu kojeg se dijete prijavljuje.

    Vidjela sam vec ste pisali o mnogo ovih stvari,a ja sam otvorila zasebnu temu iz razloga sto cu jos naknadno pisati i s vama se konsultovati u vezi svega sto me zanima.Usput i ako moze malo podrske za moj porod,a ja cu pisati kako ide i javljati novosti.

  2. #2
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    da si u zagrebu, ja bih ti preporučila pedijatricu koja je meni došla doma pregledati dijete nakon poroda. pokušaj se raspitati kod pedijatara da li bi neki bio voljan doći u kućnu posjetu.
    s papirom koji bi ti on dao i onim od ginekologa morala bi moći prijaviti dijete, ako im to nije dovoljno, mogli bi te tražiti dva svjedoka, znači uz muža ti treba još netko povjerljiv tko bi posvjedočio da si rodila doma i da je beba tvoja.
    ako ti dođe hitna sigurno će te odvesti u bolnicu.
    rezanje pupkovine - trebaju ti sterilne škare i nešto sterilno za podvezati, neki su čak koristili i strilizirane nove žnirance (pertle).
    želim ti predivan porod!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Hvala puno.

    Poznajem jako finu pedijatricu,zena starija,lijecenje joj je iskljucivo prirodno,dakle nije kao kod ostalih za svaku sitnicu antibiotik.
    (Kad sam rodila drugo dijete,curicu,imali smo problema s povracanjem.Slabo je napredovala,jer je obicno cim podoji sve povracala.I odmah smo zavrsili u bolnici.Mala bebica,a nisu mi dali da ostanem s njom.Svaka tri sata sam dolazila da je dojim,a navecer nikako.Jedno jutro kad sam dosla,sondu su joj stavila,kao nisu bili sigurni dal ta beba doji.
    Na kraju sam na svoju ruku izasla iz bolnice i po preporuci otisla toj doktorici.Zena je naljubaznije objasnila o cemu se radi,da ne trebam od nje ocekivati neko veliko napredovanje.Bitno je da ne gubi na tezini,da lezi na uzdignutom uzglavlju,itd.Svi ostali su me samo slali u bolnicu.)

    Sutra cu nazvati maticni ured i malo se raspitati sta treba za prijavu djeteta koje nije rodjeno u bolnici.

    Sto se tice pupkovine,dakle znam da ide nakon sto posteljica izadje.
    Mozda mogu sterilnu gazu izrezati tanko,da bude kao tanji konop,pa time svezati.
    Je li bitno koliko ce se odrezati,je li ima neka mjera.Da li mogu negdje vidjeti kako izgleda kad se sveze?
    Oprostite sto ovako postavljam pitanja ,oko pupkovine ne znam mnogo.

  4. #4
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Mozda mogu sterilnu gazu izrezati tanko,da bude kao tanji konop,pa time svezati.
    da, gaza ili zavoj mogu dobro poslužiti.
    ovaj drugi dio pitanja se točno ne sjećam, probaj malo potražiti po starim topicima; osim toga ne moraš ni uopće prerezati ako ne želiš (vidi "lotus birth")

  5. #5
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Pitam se kad će porodi kod kuće i u Hrvatskoj biti "priznati" kao oni u bolnici. Naime, prije par tjedana nam je frendica rodila u UK, organizirala je porod doma, tamo doma dođe primalja, instalirali su joj bazen u dnevnoj sobi i rodila je u vodi, njena treća beba. Tamo su za svaki slučaj uvijek su spremna vozila hitne u obližnjoj bolnici ako se bilo što zakomplicira.
    Vani je čini se porod kod kuće nešto skroz normalno, jedino kod nas od toga rade dramu... :/

  6. #6
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    http://www.radmid.demon.co.uk/cord.htm#clamps

    http://www.empoweredchildbirth.com/a...irth/cord.html

    http://pregnancy.about.com/cs/laborb...ht/cutcord.htm

    smijesno mi je cuti da se zena koja se porodila kod kuce duze zadrzava u bolnici zbog rizika infekcije, ako negdje postoji rizik za opaku infekciju, onda je to u bolnici..

    sretno!

  7. #7
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj majoslava prvotno napisa
    smijesno mi je cuti da se zena koja se porodila kod kuce duze zadrzava u bolnici zbog rizika infekcije, ako negdje postoji rizik za opaku infekciju, onda je to u bolnici..

    sretno!
    I da se bebi daju antibiotici, ako se mama pokakala na porodu, ali meni nije smiješno već tužno.

  8. #8
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno Re: Savjeti u vezi kucnog poroda

    Citiraj Silan prvotno napisa
    Dakle kao i vecina vas,iz slicnih ili istih razloga,odlucila sam se za porod kuci.
    Legendarno mi je ovo tvoje zapažanje. Mislim na većinu.

    Žalosno je da zbog mjesta gdje živiš možeš izabrati samo neasistirani porod.

    Definitivno najpoznatija web stranica na kojoj se piše o njemu je:

    http://www.unassistedchildbirth.com/

    (Pogledaj prekrasni video poroda u vodi.)

    Ono što je meni najvažnije naglasiti je da neasistirani porod automatski ne znači neuznemiravani porod.
    Nadam se da si upoznata s mogućim rizicima, a da bi njih smanjila na najmanju moguću mjeru probaj osigurati što mirniju, tišu atmosferu i što manje prisutnih smetala.
    Dužina poroda proporcionalna je s brojem prisutnih osoba. Nadam se da imaš osobu od povjerenja koja će biti s tobom.

    Moj treći porod bio je kraći, ali i intenzivniji nego prva dva, ali to nije pravilo.
    Svaki porod je drugačiji i negdje sam čula anegdotu da treći bude duži nego drugi, no nisam sigurna da ima istine u tome (bar kod mene nije bilo).

    Što se tiče pupkovine stvar je definitivno puno jednostavnija nego se misli.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Umbilical_cord

    http://pregnancy.about.com/od/newbor...cordcare_2.htm

    Ovdje su dvije zgodne sličice.

    Moje kćeri rođene u bolnici imale su pupkovinu podvezanu špagicom od gaze, a sinak ovom modernom kvačicom i mogu ti reći da kvačica samo komplicira stvari. Stalno sam imala osjećaj da ga žulja i sva mi je bila nekako nespretna.
    Svo troje imaju skoro pa identičan pupak tako da mislim da oblik pupka ima više veze s genetikom nego s načinom podvezivanja.

    Trebaš pripremiti trakicu gaze i malo jače škare. Oboje pustiš da prokuha u vodi, a zatim ne diraš prstima i zamotaš u sterilnu gazu, te staviš u neku poklopljenu kutiju da ostane čisto.

    Pupkovinu ne diraj dok nije izašla posteljica. Normalno je da posteljica ne izađe isti tren. Kad osjetiš trudove za istiskivanje posteljice probaj aktivno tiskati.
    Bebu stavi na kožu, prekrij toplim ručnikom i nek bude blizu bradavice da počne sisati jer to olakšava izlazak posteljice.
    Za izlazak posteljica potrebno je da ti je toplo, čak jako toplo. Pripremi grijalicu i toplu dekicu za pokrivanje bez obzira na temperaturu u kući!

    Kad je posteljica vani pupkovina će se već dosta posušiti i tako se prekida protok krvi. Zato kad budete rezali pupkovinu bit će prilično tvrda i žilava. I tada, čak i da traljavo podvežete stvar, nema više opasnosti od krvarenja iz nje.
    Bebu nikako nemojte kupati da izbjegnete podhlađivanje i verniks se treba upiti u kožu.

    Kod prijave djeteta pretpostavljam da je situaciju slična kao kod nas, znači treba potvrda pedijatra da si baš ti rodila živo dijete na toj adresi. Javi što su ti rekli u matičnom uredu.


    Što si sve pripremila za porod?
    Kako to da te muž podržao?
    Da li ti je rodilište još uvijek na 10 minuta?

  9. #9
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj Nia_Zg prvotno napisa
    Pitam se kad će porodi kod kuće i u Hrvatskoj biti "priznati" kao oni u bolnici. Naime, prije par tjedana nam je frendica rodila u UK, organizirala je porod doma, tamo doma dođe primalja, instalirali su joj bazen u dnevnoj sobi i rodila je u vodi, njena treća beba. Tamo su za svaki slučaj uvijek su spremna vozila hitne u obližnjoj bolnici ako se bilo što zakomplicira.
    Vani je čini se porod kod kuće nešto skroz normalno, jedino kod nas od toga rade dramu... :/
    Ja sam jako pesimistična po tom pitanju.
    Nadam se da će bar moje kćeri moći birati.

  10. #10
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Silan - puno puno puno sreće ti želim, divan porod kod kuće i da ti sve prođe glatko ......
    isto to želim i sebi (isto će biti 3 porod i sve slično ko i ti prošla s prethodnim porodima).
    Evo baš navijam da uspiješ~~~~~~~~~~~~~

    žene koje to zaista odluče - pogotovo ako nisu prvorotke, ako su se dobro potkovale o prirodnom porordu i porodu kod kuće, ako su jake i imaju svijest i povjerenje o svom tijelu - ne bi trebale odustati. To je naše pravo!
    Što nas je više - to bolje. Zakon će se morati mijenjati na korist ŽENA.
    Naravno - ne potičem nikako porod kod kuće koje imalo sumnjaju ili se boje ili čak ako su prvorotkinje ili imaju i najmanjih tegodba u trudnoći.

  11. #11
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Citiraj majoslava prvotno napisa
    smijesno mi je cuti da se zena koja se porodila kod kuce duze zadrzava u bolnici zbog rizika infekcije, ako negdje postoji rizik za opaku infekciju, onda je to u bolnici..

    sretno!
    I da se bebi daju antibiotici, ako se mama pokakala na porodu, ali meni nije smiješno već tužno.
    to nije ni tuzno, to nije normalno i to je opasno...

  12. #12
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Kao prvo čestitam na trudnoći, a zatim i na odluci.

    Povjerenje u svoje tijelo je veoma važno, a zatim čim manje uznemiravanja.

    A nakon poroda nikako nemojte zvati hitnu Ukoliko je sve u redu, naravno) jer nema šanse da vas NE odvezu u bolnicu i zadrže na "promatranju".

  13. #13

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Hvala vam puno na odgovorima i korisnim linkovima.Sve sam pregledala,detaljno istrazila.
    Fidji,porod u vodi je stvarno prelijep,ne mogu vjerovati,izgleda nevjerovatno.

    Sto se tice vecine,mislila sam vecina vas koje ste se odlucile na porod kuci,isti ili slicni su nam razlozi.A znam da se vecina nije odlucila na porod kuci.
    Na porodu ce biti samo muz. Nemam zasad nikog drugog ko bi mogao da bude tu,a u isto vrijeme da bude od koristi,a ne stete.
    Smatram da mi je ovako bolje,lakse cu se opustiti samo pred muzem.

    Ponavljam opet,da imam ikakve naznake komplikacije u trudnoci,ili da je u predhodnim porodima bilo potrebe za reakcijom ljudi u bijelom,ne bih se usudila tek tako na ovaj korak.
    Ovako sam cvrsto ubjedjena da ja to mogu,da ja to trebam uraditi,a ne neko drugi.To je moje tijelo,sve ono sto se s njim desava,i to je ono sto ja trebam odraditi.
    U predhodna dva poroda sam se ja najmanje tu osjecala kao ona koja je nesto uradila.
    Jednostavno se tako ponasaju kao da si tiniko i nista,oni sve rade,a ti slusaj i pomno prati sta ti kazu.

    Sto se tice pupkovine, mislim da mi je potpuno jasno kako sve treba.
    Kao sto kazes jednostavnije mnogo nego kako se misli.

    U maticnom uredu kazu isto kao kod vas,treba potvrda pedijatra da je dijete moje.Sad ne znam da li ce ijedna pedijatrica htjeti doci da pregleda dijete.A ne znam isto da li bi mogla sljedeci dan otici s bebom na pregled kod pedijatrice koju sam gore spomenula.
    To trebam provjeriti jos...

    Kad se beba moze kupati?

    Za porod zasad imam makaze koje jos nisam prokuhala,ali su naostrene.
    Sterilnu gazu imam upakovanu.
    Imam Bivacin za pupak.

    Zatim sam pripremila dusek preko kojeg namjeravam staviti najlon,i preko nekoliko carsafa.
    To je to zasad,ne znam treba li mi jos sto.
    Deke i ostalo takodjer je tu,samo treba ugrijati kad bude vrijeme,ali to sve prepustam muzu,dakle oko svih tih podgrijavanja i pripremanja muz ce da se zabavi,moje je samo da rodim i da se mazim sa bebicom.

    Kad sam zatrudnila,ja sam se prvo bojala da se slucajno ne desi porod kuci (na osnovu drugog poroda koji je bio brz),pa sam pocela citati o tome,da znam sto ako se desi.I tako,malo po malo saznah mnogo o svemu ovome,i na kraju sam oducila roditi kuci po svaku cijenu.
    Mnogo toga nisam znala o pupkovini,da treba otpulsirati...

    Sve sto sam citala,dijelila bih s muzem,i tako smo zajedno usvajali malo pomalo ideju o porodu kuci,tako da me on potpuno podrzava.

    Rodiliste mi je sad malo dalje,20 do 25 minuta.

    Ako moze sad malo savjeta o samom porodu.
    Prvog poroda se ne sjecam bas najbolje,cini mi se da sam mnogo toga prespavala,bila sam omamljena.
    Drugi porod znam da sam tiskala,cak nakon sto je glavica izasla,oni su govorili napinji se,napinji se,i ja sam,bez truda,tiskala.

    Mislim da je to uzrok pucanja na drugom porodu.Imala sam par savova.
    A sad vidjeh na linku sto je Fidji stavila kako zena potpuno opusti svoje tijelo....Tijelo samo sve odradi...
    No,iz predostroznosti pitam,moze li se desiti da puknem,i sto tad?

  14. #14
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Oprosti nisam stigla prije odgovoriti.

    Sjetila sam se još nečega vezano uz pupkovinu. Ako trebate rezati prije nego što izađe posteljica, a to može biti ako je vrpca dosta kratka pa ne možeš lagano bebu staviti na dojku obavezno pričekajte da pupkovina otpulsira, bar 5 minuta. Onda podvežite na dva mjesta i prerežite između.

    Bebu okupaš kad počne smrduckat.
    Ma možete je okupati, ali nije potrebno odmah iza poroda da se ne pothladi.
    Opet naglašavam važnost topline.
    Za bebu je zgodno pripremiti zagrijani ručnik, crveni, smeđi, narančasti. Nikako bijeli ili zeleni jer uznemiruje bebu.

    Meni je pucanje bilo zapravo najveća briga nakon poroda. Iz razloga što moje tijelo loše podnosi šivanje. Prvi put su mi se zagnojili šavovi nakon epiziotomije. Drugi put sam malo popucala, ali su me tako ogavno zašili, stavili su mi dva ogromna šava preko međice prema guzi. Opet mi je sve nateklo, ali srećom sam odmah skužila pa sam na vrijeme počela terapiju.

    U ovom kućnom porodu sam rodila klečeći i nisam popucala, iako imam 35 godina i dva ožiljka na međici, tako da je to nekako utješno.
    Ima nekih metoda samopomoći koje uključuju superljepilo, ali ne znam kako se to izvodi u praksi. Primalje preporučaju masažu međice uljem u zadnjim tjednima trudnoće. Dobro je ulje pšeničnih klica.
    Da li imaš neku patronažnu sestru koja bi ti mogla pogledati međicu poslije poroda. Ili možda neku prijateljsku primalju?

    Mislim da je za međicu najvažniji položaj, čim se digneš s leđa sasvim je druga mehanika u igri i izgon je puno ljepši i lakši.
    Zato slušaj svoje tijelo i zauzimaj položaje koje ti ono traži. Ako jako boli, svakako mijenjaj položaj.

    Što se tiče opreme...
    Plahti i ručnika pripremi dosta i neki ti budu nadohvat ruke. Mi smo potrošili cijelu hrpu.

    Svakako pripremite neku pumpicu za nos ukoliko će bebi trebati očistiti tekućinu iz nosa. U nedostatku iste, bebi se može svojim ustima isisati tekućina ili je okrenuti licem prema dolje da gravitacija pomogne.

    U škrinji pripremi bar dvije vrećice s kockicama leda. Ako budeš jako krvarila (da krv šprica ako se pritisne trbuh) led treba staviti na trbuh i zvati hitnu.

    Ispod najlona na krevetu već priredite čistu posteljinu tako da dok se ti otuširaš maknite najlon i uprljane plahte i fino se odmah vratiš u čisti krevet na maženje s bebom.

    Pripremi i vreće za smeće, papirnate ručnike, krpu za pod, zdjelu za posteljicu, svijeće ili neku malu lampicu za intimnu atmosferu, dodatnu grijelicu.

    Ako koristiš homeopatiju pripremi arniku.

    Uglavnom pripazi da nekon izgona muža ne obuzme adrenalin i da se sve mora napraviti odmah.
    Tada je najvažnije da budete ti i beba zajedno, neuznemireni i utopljeni.
    Mirišite se, uživajte, cicajte, za sve drugo ima vremena. Pogotovo za čišćenje.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Nazalost,nemam nikog da pogleda ranu.
    Inace dosad bi mi dolazila patronazna,ali to ide tako sto oni iz bolnice dojave da se ta i ta osoba porodila na toj i toj adresi,i onda dom zdravlja kojem ta osoba pripada posalje patronaznu.
    Sad posto necu radjati u bolnici,ne znam kako bih uspjela da sredim da mi dodje patronazna.Ne znam je li to moguce uopste.

    Kod mene je isto kao kod tebe,isto epiziotomija prvi put se zagnojila,zatim drugi isto tako par savova prema guzi sto sam sama popucala...

    Termin mi je 30 septembar, jos osam dana,tako da svu mi jos uvijek svi savjeti dobrodosli.Sve sto pisete upijam i pokusavam stvoriti neku sliku u glavi kako sve to izgleda...

  16. #16
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Ma 100% možeš nazvati patronažnu službu direkt i moliti da dođu.

  17. #17
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Silan ja nemam niti jedan savjet, samo ti želim dati punu podršku i poslat veliki jer mislim da nema ljepše stvari za majku i oca nego kad dočekaju svoje dijete na svijet u svom domu i u krugu obitelji, bez doktora, jakih svjetala, invazije postupaka koji se "moraju" napraviti nakon poroda. Čitala sam jučer da je djetetu najvažnije nakon poroda da se prvo mazi s mamom, da osjeti prisnost, da mu mama i tata šapuću, da nema jakog svijetla nego neko nježno svjetlo...kad sam čitala rasplakala sam se...to zvuči kao prava stvar, onako kako bi porod zaista trebao izgledati!

    Jako bih volila da našeg Špira rodim kod kuće...iako mi doktori govore da to nema apsolutne šanse zbog moje prošlosti :/

  18. #18
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Za bebu je zgodno pripremiti zagrijani ručnik, crveni, smeđi, narančasti. Nikako bijeli ili zeleni jer uznemiruje bebu.
    fidji, ovo mi je bas zanimljivo. pretpostavljam da su crveni, smedi, narancasti, na neki nacin boje maternice? ili je neki drugi razlog?
    ali zasto zeleni ne? obicno se kaze da je zelena boja smirujuca.
    za bijelo sam obicno mislila de ja neutralna boja.

    ajde, molim te objasni kada stignes.

  19. #19
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Za bebu je zgodno pripremiti zagrijani ručnik, crveni, smeđi, narančasti. Nikako bijeli ili zeleni jer uznemiruje bebu.
    fidji, ovo mi je bas zanimljivo. pretpostavljam da su crveni, smedi, narancasti, na neki nacin boje maternice? ili je neki drugi razlog?
    ali zasto zeleni ne? obicno se kaze da je zelena boja smirujuca.
    za bijelo sam obicno mislila de ja neutralna boja.

    ajde, molim te objasni kada stignes.
    Da, u pravu si, tamne i crvenkaste boje ih podsjećaju na maternicu.
    Ne znam točan odgovor zaštu su baš bijela ili zelena najlošije, vjerojatno je u pitanju najsvjelija moguća boja i boja komplementarna crvenoj.

    Takve upute sam dobila od primalje, pa ih prenosim dalje.

  20. #20
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    pratim temu

  21. #21
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno Re: Savjeti u vezi kucnog poroda

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    http://www.unassistedchildbirth.com/

    (Pogledaj prekrasni video poroda u vodi.)
    Prekrasno!!! Ovo mi tako izgleda kao da žena radi nešta najnormalnije na svijetu....bez boli, bez ikakve muke! Čovjek dobije osjećaj da vađenje zuba više boli nego porod!
    Eh, kad bi mi bar upola tako bilo ovaj put!

    I ja pratim temu, jer imam neki osjećaj da se neću žuriti u bolnicu

  22. #22
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Silan ja nemam niti jedan savjet, samo ti želim dati punu podršku i poslat veliki jer mislim da nema ljepše stvari za majku i oca nego kad dočekaju svoje dijete na svijet u svom domu i u krugu obitelji, bez doktora, jakih svjetala, invazije postupaka koji se "moraju" napraviti nakon poroda. Čitala sam jučer da je djetetu najvažnije nakon poroda da se prvo mazi s mamom, da osjeti prisnost, da mu mama i tata šapuću, da nema jakog svijetla nego neko nježno svjetlo...kad sam čitala rasplakala sam se...to zvuči kao prava stvar, onako kako bi porod zaista trebao izgledati!
    Još je puno, puno ljepše kad znaš da će kasnije netko pregledati posteljicu, sašiti puknuće i pregledati bebu.

    Iako, neasistirani porod donosi priliku da žena bude potpuno neuznemirena (ako muž bude low-profile), a tako se povećava mogućnost da sve prođe najsigurnije moguće za mamu i bebu.

  23. #23
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Jako bih volila da našeg Špira rodim kod kuće...iako mi doktori govore da to nema apsolutne šanse zbog moje prošlosti :/
    Očigledno pitaš krive osobe.
    Postoje uvjeti i ograničenja za kućni porod, ali njih ti moraju reći oni koji se bave kućnim porodima, a ne oni koji se bave bolničkim.

  24. #24
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Silan, evo link u vezi tiskanja:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=177&Show=1961

    Ja u prva dva poroda na leđima nisam uopće imala poriv za tiskanje, već sam počela tiskati kad su mi rekli.

    U uspravnom položaju osjećala sam ga i to dosta jako i nekako sam se prepustila. To sam osjećala u zadnjih desetak trudova, možda i malo više. Pred kraj truda je moje tijelo jednostavno samo lagano tiskalo, mislim da to nije bilo voljno.
    Pred sam kraj uopće nisam tiskala, i glavica i tijelo su sami izašli i to ekspresno. Bila sam na koljenima.

  25. #25
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Jako bih volila da našeg Špira rodim kod kuće...iako mi doktori govore da to nema apsolutne šanse zbog moje prošlosti :/
    Očigledno pitaš krive osobe.
    Postoje uvjeti i ograničenja za kućni porod, ali njih ti moraju reći oni koji se bave kućnim porodima, a ne oni koji se bave bolničkim.
    Najbliže realnosti mi je da se nadam eventualno kući za porode ili Felbach rodilištu. Sve to ako se budem smjela vozit pri kraju trudnoče.

  26. #26
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno Re: Savjeti u vezi kucnog poroda

    Citiraj Ninči prvotno napisa
    Čovjek dobije osjećaj da vađenje zuba više boli nego porod
    Pa i boli ako ga vadis 'prirodno' bez anestezije ... salu na stranu to su dvije potpuno razlicite vrste boli i ne mogu se usporedivati.

    RozaGroza uvijek mozes imati vozaca

  27. #27

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Evo mene opet ...
    Porod se lagano blizi,stalno osluskujem svoje tijelo i gledam promjene.
    Stomak se skroz spustio,imam jak pritisak na mjehur kao da ce sve dole da prsne od tog pritiska.
    Danas sam kupila jos 10 komada pamucnih pelena.One su mi nekako najnjeznije za bebicu malu,a mogu se koristiti na mnogo nacina.

    Procitala sam link u vezi tiskanja,i zasad imam u glavi neki plan kako bi sve trebalo da ide.Samo prepustanje tom osjecaju kao na linku gore,gdje se zena tako lahko porodi,meni izgleda kao da se sasvim utopila u sav taj porod,jednostavno ne mogu opisati kako djeluje pozitivno na mene,i kako me ohrabruje.

    Naravno,voljela bih kad bih imala nekog ko moze poslije pregledati posteljicu,bebu,i mene...tako bi mi bilo lakse,i sigurno bih bila puno mirnija,no zasad nista od toga.

    Vidjecu jedino to za patronaznu poslije da nazovem,samo je problem kod mene sto smo prijavljeni na staru adresu mog muza,a zivimo pod kirijom na drugom djelu grada.I sad kad bih zvala,ne mogu zvati patronaznu sa stare adrese,jer ona ne pokriva ovaj dio gdje sam ja trenutno...
    Jedino da iduci dan odem kod svekrve
    (ona je na toj staroj adresi na kojoj smo prijavljeni),al to ne znam kako bi izgledalo,jer tih prvih dana zelim biti u nekom miru sama sa bebicom...

    Hvala svima na podrsci,samo pisite,puno mi je drago kad bilo sta procitam,a pogotovo savjeti u vezi poroda koji mi mogu biti od pomoci.

  28. #28
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Ako čitaš engleski, na netu možeš naći jako puno priča o porodima kod kuće, i asistiranima, i neasistiranima. Često imaju i dosta "tehničkih" detalja. Barem ćeš okvirno vidjeti kako to izgleda. I nadam se da imaš podršku ukoliko se budeš predomislila i poželjela porod dovršiti u bolnici.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    157

    Početno

    Silan, potpisujem sve kaj su cure gore napisale.
    Mislim da ne trebas brinuti toliko oko partonazne. Ako je slicno kao kod nas, onda nije bitno gdje si prijavljena nego gdje zbilja stanujes. Samo nazoves tu patronazu koja je odgovorna za tvoju ulicu i zena ce ti vjerojatnoi doci. I nije bitno gdje si rodila. Ja nisam ni jednom rodila u HR rodilistu i oba puta su mi patronazne htjele doci (druga je stvar to da mi nisu trebale).
    Kod tiskanja samo opusteno, i, kao sto je Fidji napisala, biraj si polozaj koji ti pase u tom trenutku. Mozda ces tokom trudova vise lezati, a pred izgon ces vjerojatno dobiti zelju da budes aktivnija, da se uspravis ili primis/oslonis na nesto. Tada isto poslusaj taj poriv jer kazu da je izgon laksi u vertikalnom polozaju (ja osobno ne mogu zamisliti da radjam u bilo kojm drugom polozaju osim klececem). Mogla bi tada imati i zelju da se primis za rodnicu tako da ti onda automatski beba dolazi u tvoje ruke.
    Od prakticnih stvari mozes si pripremiti jos i papirnate rucnike (one kuhinjske) za slucaj da ti izadje malo stolice kad Ti bebina glava bude pritiskala crijeva. I nek Ti suprug skuha caj i pripremi sok jer ces vjerojatno biti zedna nakon/tokom poroda.
    Sretno i javi kak je proslo

  30. #30

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Hvala svima .

    Argenta,nadam se da necu pozeljeti ikad poroditi se u bolnici nakon svega sto ste ovdje pisale.
    Posebno nakon sto sam procitala iskustva majki koje su rodile kuci cije price imaju na pricama s poroda.
    Onakav dozivljaj zelim i sama da prozivim,i znam da NIKADA takvo nesto ne bih dozivjela u bolnici,pa makar da svi budu preljubazni u rodilistu (sto je ovdje prosto nemoguce).

    Sva moja masta je okupirana tim porodom kuci,i uopste ne mogu da se zamislim ponovo kako jurim u rodiliste,trpim sva pitanja i u bolovima odgovaram na njih,zatim pregledi doktorice,klistir i ostalo...brrrr,sva se najezim na samu pomisao.
    A posebno poslije poroda kad bebicu i ne vidim kako treba,samo cujem kako place dok je vagaju i mjere,a zatim odnose tamo negdje daleko od mene onako placljivu.Mislim da to sad ne bih mogla podnijeti i da bi me takav porod psihicki totalno srozao.

    Svoje gnijezdo sam veceras dovrsila osim nekih par sitnica...sve je spremno za dolazak bebice :D ...

  31. #31
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Preko najlona umjesto plahti možeš staviti i one jednokratne podloge za previjanje bebica koje nakon poroda baciš.

    To izgleda ovako: http://windelnkaufen.de/shop/catalog...lunterlage.jpg (kod nas ih ima kupiti u DM-a)



    Želim vam divan susret i da sve prođe savršeno!

  32. #32
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Silan prvotno napisa
    Argenta,nadam se da necu pozeljeti ikad poroditi se u bolnici nakon svega sto ste ovdje pisale.
    Posebno nakon sto sam procitala iskustva majki koje su rodile kuci cije price imaju na pricama s poroda.
    Nadam se da razlozi ipak prvenstvno dolaze od tebe i tvoje želje da rodiš kod kuće a ne onoga što je netko drugi napisao
    (Već vidim kako pojedinke nalaze za shodno istaknuti Rodinu "krivicu" za tvoju odluku)

    Citiraj Silan prvotno napisa
    Onakav dozivljaj zelim i sama da prozivim,i znam da NIKADA takvo nesto ne bih dozivjela u bolnici,pa makar da svi budu preljubazni u rodilistu (sto je ovdje prosto nemoguce).
    Slažem se, ali obzirom da si tražila savjete, to je bio moj.
    Nisam to rekla misleći te na bilo koji način odvratiti, nego samo istaknuti da nikad ne znaš što se može dogoditi u jednom tako intenzivnom događaju kao što je porod te da je dobro imati rezervni plan (za koji se nadam da ti neće trebati).

    Želim ti puno sreće i snage

  33. #33

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Pozdravljam sve koji prate ovaj forum.
    Ja sam muz od Silan, i zelim samo da vas obavijestim da smo jutros u 10:05 dobili malu djevojcicu.
    Porod kod kuce je prosao predivno. Ranije sam mislio da cu glavom od rub stola, ali za vrijeme poroda bio sam totalno cool. Dozivio sam iskustvo kakvo ne mogu opisati. Oboje smo plakali od srece. :D
    Supruga, koja se sada odmara, ce sigurno detaljnije opisati sve sto se dogodilo. Mala bebica je dojila par puta i sada spava.
    Toliko. Lijep pozdrav...

  34. #34

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    Čestitke, uživajte svi zajedno

  35. #35
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno



    čestitam vam svima

  36. #36
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno



    Čestitam od srca, nadam se da smo bar malo bili od pomoći.

  37. #37
    melange avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ebay
    Postovi
    2,039

    Početno

    ajmeee

    čestitke na djevojčici :D


    jedva čekam priču

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno


    drago mi je zbog vas
    čestitam!

  39. #39
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Čestitam vam svima od
    Drago mi je da ste uspjeli :D
    Jedva čekam priču!

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    384

    Početno

    Bravo za vas! :D
    Čestitam!

  41. #41
    crvic avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    386

    Početno



    ceatitam

  42. #42
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    cestitam, bas mi je drago da je bilo tako predivno

  43. #43
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    Divno cestitam :D :D

  44. #44
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Prekrasno - predivno - BRAVO!!! :D

  45. #45
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Čestitam, bravo!

    Jedva čekam priču! :D

  46. #46
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    čestitam od srca

    i baš mi je drago da ste uspjeli realizirati svoje želje

  47. #47
    SpOOklica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    326

    Početno

    Čestitke, ne mogu dočekati priču!!!

  48. #48

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    sibenik
    Postovi
    241

    Početno

    cestitam od ....zeljno iscekujem pricu!! mami, djevojcici i tati!

  49. #49
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Cestitke

  50. #50
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Čestitam od srca!
    Drago mi je da je bilo onako kako ste htjeli.
    Pozdrav hrabroj mami

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •