Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Odgoda dohrane nakon 6 mj

  1. #1
    deedee avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    NZ
    Postovi
    321

    Početno Odgoda dohrane nakon 6 mj

    Zbog alergija u obitelji sam odlucila odgoditi dohranu do 8 mjeseci. Doc nije imao nista protiv. Beba je sad 7 i sasvim fino napreduje, iako bas i nije bucko.
    Vidjela sam da ovdje ima dosta beba koje odbijaju dohranu sa 6 mj, no nisam nasla nista o mamama koje i ne pokusavaju dohranjivati bebe sa 6.
    Ima li jos takvih?
    Meni je na primjer bilo iznenadjenje sto se struktura stolice mijenja iako se prehrana nije promijenila...
    Dajte bilo kakve informacije, istrazivanja i slicno na sunce, jer me pomalo zivcira ta carobna granica od 6 mjeseci.

  2. #2
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Mi smo pokušavali ali nije išlo. A da je i išlo, koja je hranjiva vrijednost par žličica kuhane jabuke u odnosu na porciju cice? Nula bodova. Dijete i dalje živi uglavnom od cice, još mjesecima, a granica od 6 mjeseci je postavljena jer eto, za sve imamo granice i tablice, pa moramo i za dohranu. A i te granice se stalno pomiču, uglavnom na ranije. Pohvalno za vašeg pedijatra da ne forsira.
    Moj maleni je do 18 mjeseci toliko malo jeo da slobodno mogu reći da je živio samo od mog mlijeka.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Mi smo počeli s 6 i pol. Rođena je 2 tjedna prije termina pa sam htjela da počnemo baš s punih 6 (onako kako je trebalo biti ) plus alergije u obitelji. Nije baš kao tvojih 8 mjeseci ali opet... Sestrična u Kanadi je na preporuku svog pedijatra počela s 9. Beba sad ima godinu i pol, jede sve, divno napreduje.

  4. #4
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Mislila sam početi s dohranom s 5,5 mjeseci, ali na kraju odustala. Uskoro će 6mj i sve si mislim još malo prolongirati dohranu par tjedana, mada primjećujem da nas sve pozornije promatra kako jedemo.
    Ne znam, nekako bi mi bilo logičnije da beba samostalno sjedi kad se počinje s dohranom, a sa 6 mj je za to još prerano.

  5. #5
    deedee avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    NZ
    Postovi
    321

    Početno

    Tako je!
    Obicno se navodi niz uvjeta da bi se pocelo sa dohranom (sjedenje je jedan od njih), no manje vise svaki tekst na tu temu zavrsava sa brojkom od 6 mjeseci, "kada majcino mlijeko vise nije dostatan izvor hranjivih tvari (zeljeza na primjer)".
    Beba je velika, zdrava, i zdrav razum mi govori da je sve O.K. no vecina tekstova koje sam mogla naci na tu temu me cini nesigurnom oko moje odluke. Ugrozavam li ja djetetovo zdravlje?

  6. #6
    deedee avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    NZ
    Postovi
    321

    Početno

    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Sestrična u Kanadi je na preporuku svog pedijatra počela s 9. Beba sad ima godinu i pol, jede sve, divno napreduje.
    Nadala sam se da ce se naci netko sa ovakvim iskustvom!
    Jel' bio neki poseban razlog za pocetak dohrane s 9 mjeseci?

  7. #7
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Je li to beba ima alergije ili one samo postoje unutar tvoje obitelji? Ako je ovo drugo, samo odgađanje dohrane nije nužno preduvjet da beba također neće biti alergična. Ako je prvo, onda bi ionako bilo korisno da se prije dohrane dobro posavjetuješ ne samo s pedijatrom nego i nekim stručnjakom (nutricionistom, alergologom).

    Iz vlastitog iskustva mogu ti samo reći da je puno važnije proučavati dijete i njegovu/ njezinu spremnost za dohranu nego određivanje "čarobnih" granica, bilo s pedijatrijske, nutricionističke ili čak tvoje strane. Ako dijete mljacka, pruža ruke, prinosi hranu ustima, barem malo sjedi, dobiva zubiće i/li pokazuje slične simptome spremnosti za dohranu, nije u redu uskraćivati mu je.

    S druge strane, ako dijete nije zainteresirano za hranu ili je odbija kad mu se ponudi, ako nema razvijenu motoriku za prinošenje hrane ustima, ako je prerano rođeno ili "kaska" u razvoju (mislim da sjedenje, zubiće i tome slične benigne stvari, dakako), nema potrebe forsirati dohranu.

    Dijete najbolje "zna" kad mu je vrijeme za početak dohrane. Svi ostali mogu samo filozofirati.

  8. #8
    deedee avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    NZ
    Postovi
    321

    Početno

    Apsolutno se slazem. Sa sest mjeseci, niti je dobro sjedio, niti je bio zainteresiran za hranu. Te znakove tek primjecujem zadnjih tjedan dana. Tek je sada poceo posizati za hranom, mljackati kad mi jedemo i sl.
    Dakle, krajnja granica od sest mjeseci za nas nije vrijedila i zato me je frustrirala.
    U obitelji su alergije koje se znaju pretvarati u astmu, no istina, samo dojenje nece nista sprijeciti.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Citiraj deedee prvotno napisa
    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Sestrična u Kanadi je na preporuku svog pedijatra počela s 9. Beba sad ima godinu i pol, jede sve, divno napreduje.
    Nadala sam se da ce se naci netko sa ovakvim iskustvom!
    Jel' bio neki poseban razlog za pocetak dohrane s 9 mjeseci?
    Nisam ziher ali čak mislim da ne.

  10. #10
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Imam jedno pitanje, pa možda će mi netko znati odgovoriti.
    Nama se zadnjih 2-3 tjedna povećao broj noćnih podoja, skoro pa svaka 2 sata. Inače mi je beba od 1,5 mjeseca starosti spavala u komadu po 6-7 sati noću, i imala prvi podoj negdje u 4 ujutro, a sad već od ponoći ili 2 ujutro, svaka 2 sata. Da li je to možda znak da je vrijeme za dohranu, ili je to možda skok u razvoju pa joj treba više ili se ja ne hranim dovoljno dobro? :/

  11. #11
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Koliko vidim,uskoro punite 6 meseci
    To je skok.

  12. #12
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj KayaR prvotno napisa
    Koliko vidim,uskoro punite 6 meseci
    To je skok.
    A iako dohrana (vjerojatno) neće silno pomoći po pitanju buđenja, možda je ipak vrijeme da joj pokušaš nešto ponuditi.

    Također se može raditi o zubićima, razvijanju straha od odvajanja, lošim snovima... Po mom su iskustvu razlozi noćnih buđenja neiscrpni Ono što možeš napraviti je gledati da li ona stvarno sisa kad se probudi ili samo "mulja" i uspavljuje se. Ako je prvo, onda je gladna, ali ako je drugo, onda možda počni razmišljati i o alternativnim načnima uspavljivanja (tapšanjem, šuškanjem, ljuljanjem, pjevušenjem...)

  13. #13
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Argenta wrote:
    Također se može raditi o zubićima, razvijanju straha od odvajanja, lošim snovima... Po mom su iskustvu razlozi noćnih buđenja neiscrpni Ono što možeš napraviti je gledati da li ona stvarno sisa kad se probudi ili samo "mulja" i uspavljuje se. Ako je prvo, onda je gladna, ali ako je drugo, onda možda počni razmišljati i o alternativnim načnima uspavljivanja (tapšanjem, šuškanjem, ljuljanjem, pjevušenjem...)
    Radi se i o zubićima, evo taman danas joj osjećam pod prstima prve zubiće, zato je siroče tako neutješno plakala zadnjih par dana.
    A noću kad god ju povučem iz njenog krevetića u naš krevet i stavim na cicu, uvijek vuče i to ne ono par zalogaja, nego 10-ak minuta što znači da je ipak gladna. Inače je bucmasta, ima 7 kg i 67 cm.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Na puno mjesta sam naišla na podatak da bi zdrava djeca s 26 tjedana već trebala biti na dohrani. Zna li tko zašto?

  15. #15
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Informacija moje patronazne i pedijatrice je da se s dohranom pocinje izmedju 17. i 26. tjedna. Ne znam zasto...

  16. #16
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    to su interpretacije preporuke Svjetske zdravstvene organizacije koja kaže:
    ne prije 17. i ne poslije 26. tjedna

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Onda to nije interpretacija nego doslovni navod, zar ne?

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa, mnogi od njih to interpretiraju kako SZO preporuča da se počne u 17. tjednu

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    To je istina :/ A što s ovim 26. tjednom, znaš li zašto se ne bi trebalo počinjati kasnije?

  20. #20
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Istina, moja frendica iz UK je rekla da je tamo normalno da se s dohranom počinje s navršena 4 mjeseca, pa je tako i ona krenula s dohranom.
    A meni je to bilo :shock:, pa zar s tako malom bebicom? Mislim, ja vidim sad po svojoj maloj, tek zadnjih mjesec dana više nije ona mala beba; drži čvrsto glavicu, okreće se, polako već žsjedi, baš je napravila onaj "skok u razvoju". Kako tek tako malecke bebe od 4 mj prihvaćaju dohranu? Pa njihov probavni sustav se tek razvio, tek su nekima prošli grčevi i ponovo šok za taj mali organizam s hranom, nije niti čudno da ima toliko alergija na hranu... :/

  21. #21
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Moja je sa 6 mj. bila vrlo zainteresirana za hranu, mljackala, sjedila super samostalno i mi smo krenuli sa 6.5 mj. Mislim da je to individualno do djeteta i majke. Da nije bila, ja bih je još držala isključivo prištekanu na ciku

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    684

    Početno

    Citiraj Nia_Zg prvotno napisa
    Istina, moja frendica iz UK je rekla da je tamo normalno da se s dohranom počinje s navršena 4 mjeseca, pa je tako i ona krenula s dohranom.
    A meni je to bilo :shock:, pa zar s tako malom bebicom? Mislim, ja vidim sad po svojoj maloj, tek zadnjih mjesec dana više nije ona mala beba; drži čvrsto glavicu, okreće se, polako već žsjedi, baš je napravila onaj "skok u razvoju". Kako tek tako malecke bebe od 4 mj prihvaćaju dohranu? Pa njihov probavni sustav se tek razvio, tek su nekima prošli grčevi i ponovo šok za taj mali organizam s hranom, nije niti čudno da ima toliko alergija na hranu... :/
    i kod nas je, u praksi, normalno da se pocinje sa 4 mjeseca. odluka kad ces poceti ovisi i o okolini i preporukama pedijatara i patronaznih. moje 2 rodice iz uk su pocele dohranu sa 6 mjeseci. kod njih je, kazu one, normalno poceti sa 6.

  23. #23
    Adi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    573

    Početno

    ovako G je navršila 7mj, još uvijek isključivo doji. Dohranu sam pokušala uvesti s navršenih 6.mj. ali ona ne želi. Ili izbrlja 2 žličice i to je to.
    U tih mjesec dana je dobila pola kile, sad ima 8kg, duga je 67cm.

    I dobro neću je forsirati na dohranu, ali me zabrinjava što u tih zadnjih mjesec dana a i sada doji svaka 2 do 3 sata uključujući i noć.
    Pokušala sam joj dati formulu iz bočice ili žličice ali neće.

    Pedijatrica kaže, s obzirom da je često prehlađena bolje da je još na prsima i da ona po njoj dobro napreduje.

  24. #24
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Moja ce sutra navrsiti 11 mjeseci i isto skoro iskljucivo doji. Ja joj dajem 3 puta dnevno nesto, ali uglavnom nece ili pojede minimalne kolicine. Sto se nje tice, moze i bez toga. Ali ja nudim. Nekad ce prihvatitit. Dobro napreduje, piski, kaka, veseli majku.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •