Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: HITNO!- razbijeni termometar, živa svuda po dnevnoj!!!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    1,286

    Početno HITNO!- razbijeni termometar, živa svuda po dnevnoj!!!

    Dakle, razbila sam termometar. Zapravo, zaboravila sam da ga imam ispod pazuha i ustala s kauča (tražiti termometar ) i on je naravno opao i razbio se točno između kauča i stolića.

    Živa raspršena po podu! U sitnim sitnim kuglicama! Kud je još otišla??Ispod kauča (btw, kutna garnitura-moraš ga maknut skroz)? Stolića? Je li stigla do stola u blagovaoni? Do Vitinih igračaka?? :shock: (sve razdaljina od max metar i pol)? Kuglice žive su stvarno sitne a noć je i osvjetljenje u dnevnoj nije baš najbolje....

    Uspjela sam "skupiti" manje kuglice žive koje sam našla u jednu veću i jedva jedvice sam je uspjela "uhvatiti" i "zarobiti" u bočicu ab kulture..ALi što je s ostalim mogućim kuglicama??? Kako da budem sigurna da sam ih sve pokupila?? Živa je otrovna a moja dnevna je mala a metar dalje od nemilog događaja je podloga na kojoj se igra Vita!!

    MM i ja smo još i posisali parket, ali...te raspršene kuglice koje sam uspjela sakupiti bile su stvarno sitne..jedva uočljive...

    Postoji li još nešto što mogu napraviti po tom pitanju..ZApravo sam užasnuta i najradije ne bih Vitu dovodila u dnevnu..uopće??

    Ako su i ostale neke sitne kuglice, koliko to može biti opasno????

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    U autu
    Postovi
    298

    Početno

    Sjećam se kao djecu da su nas uvijek strašili da pazimo na toplomjer radi žive...Nedavno sam čitala da živa iz toplomjera nije opasna za organizam ne sjećam se više zašto ,ali bar malo da se smiriš dok ti se ne javi netko tko zna točnije

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Navodno se živa ne apsorbira u krvotok, pa zato i nije tako opasna ako se i proguta (piše u knjizi M. Jovančevića). Opasnije je ako su zaostale krhotine stakla od termometra.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    Zavo Zavod za javno zdravstvo i pitaj što da radiš

  5. #5
    Točkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    978

    Početno

    U rodilištu je moja cimerica razbila toplomjer,nas dvije smo skupljale živu kartonom, došla je sestra i pomela koliko je mogla, bez uzbuđivanja i panike.

  6. #6
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Nije strašno ( ja sam inače paničar po tim pitanjima,a i razbila sam već nekoliko toplomjera), otrovne su živine pare iz tih kuglica, al to je jako mala količina. Ako uspiješ nabavit špricu od 20ml, s njom se kuglice super "usišu"..

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    1,286

    Početno

    evo ne budi lijena, ja nazvala Zavod za toksikologiju i jedan jaako ljubazni profesor mi je rekao da je to jako mala količina žive i da sam vjerojatno glavninu pokupila. Da eventualne ostatke (jako sitne i one nevidljive oku) posisam usisavačem (po mogućnosti Kirbijem ili nekim tako malo jačim), malo razvjetrim prostoriju i to je to. Kaže da se preko kože ne može asorbirati i da se eventualno proguta da se normalno probavnim traktom izbaci van i da je jedino opasno udisati živine pare. Rekao je da se živa jako jako sporo isparava i nek ja provjetrim tu i tamo, ali da tako neznatna količina sigurno ne može načiniti neku štetu (tj.trovanje).

    Eto.

    Pa ako se nekome dogodi nešto slično- ne paničarite

    Uh, pao mi kamen sa srca

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Joj super si...Sve sto sam ja znala je da je treba loviti bakrenim predmetom.

  9. #9
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    Meni se jednom razbio u kupaoni i pokupila sam običnim papirom. Kuglice su se spojile u jednu veću i sve 5!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    A sta uradis s njom kad je uhvatis? Klozet, kanta, frljuc kroz balkon (shala mala)?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    1,286

    Početno

    Citiraj ninet prvotno napisa
    A sta uradis s njom kad je uhvatis? Klozet, kanta, frljuc kroz balkon (shala mala)?
    ha, ninet, to ti je dobro pitanje...ipak govorimo o opasnom otpadu...

  12. #12
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    samo usisaj i to je sve što možeš napraviti.

    u labosu imamo poseban malo jači usisavač za takve stvari, ali ovaj kućni je čisto ok.
    nakon toga baci vrećicu i sve ok.

    inače to su vrlo male količine pa nisu štetne za čovjeka.

  13. #13
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Cackam po starim temama [pa nasao i ovu.

    Moj pokojni stari je radio u firmi koja radi medju ostalim toplomjere (TLOS, zg) pa je iz nekog samo sebi znanog razloga donio jednom davno doma 1 kg zive u originalnoj ambalazi. 8)

    I, sad, n godina posliej, nasla stara to cudo na tavanu radionice (u kojoj je inace bilo sve sto je ljudski rod ikad smislio od alata i pribora i materijala) i rekla meni da se smislim sto se tice zbrinjavanja. Ja nazvao ministarstvo, preusmjerili me na agenciju za zbrinjavanje opasnog otpada, a oni mi dali broj firme "Kemis" iz Zagreba koja ima skladiste opasnih tvari pored Jaske. S njima sam sve dogovorio i to uskoro vozim k njima.

    Ziva se moze odvesti tamo besplatno ako su manje kolicine (inace 20 kn/kg). Dakle, ako razbijete puuuuno toplomjera, zovite njih za upustva kak se toga rijesiti.

  14. #14
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Da ne zaboravim, oni hendlaju raznorazne otrove tamo tako da im se javite za bilo kakvu otrovcinu koju imate negdje, a ne znate kaj s njom.

  15. #15
    vitekova mamuška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    846

    Početno

    Ne želim nikoga strašiti, ali...meni se prije par godina razbio toplomjer dok sam spavala, povukla sam ga dekom, a deka je pokupila komadiće žive. Kako sam tijekom noći povukla deku na sebe (pretpostavljam), probudio me oko 5 ujutro užasan osjećaj u glavi i trbuhu. Povraćala sam cijelo jutro i u glavi mi je bilo čudno. Onda smo skužili od čega je, pokupili ostatke žive, razvjetrili sobu i dalje je sve bilo ok.

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    ajme ne i meni se dogodilo upravo sad...iako sam pročitala da uglavnom bude sve u redu mene strah.... uzefla sam ga s ormarića i idem ga kao otrest da za ujuto bude spreman, al izgleda da ga je MD zatukao mob. ili nečim drugim nepažnjom , a j aga uzela i onako dobro istresla ne znajući i to po krevetu...onda sam to istresla po podu da niej na krevetu..na ormariću sam našla samo nekoliko kuglica ove n apodu ne bi bog našao a pod mogu opreat tek ujutro je MD spava i ne brine se za to......jelda ako je slučajno u krevetu koja kuglica i ako spavam u ovajo sobi da neće ništa bit

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    309

    Početno

    Navodno treba prozračiti sobu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Ja ih razbila najmanje 5 u životu (na najraznije načine), a najčešće zaboravim da ga držim pod rukom .
    Evo me, još sam živa .

  19. #19
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa
    Ja ih razbila najmanje 5 u životu (na najraznije načine), a najčešće zaboravim da ga držim pod rukom .
    Evo me, još sam živa .
    Vrijeme ti je da kupiš digitalni.

  20. #20
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Ja sam kad sam bila mala razbila toplomjer i igrala se sa živom :/
    bilo mi je fora kako se te kuglice spajaju.

    Nisam imala nikakve osljedice te igre

  21. #21
    camel avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    306

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Ja sam kad sam bila mala razbila toplomjer i igrala se sa živom :/
    bilo mi je fora kako se te kuglice spajaju.

    Nisam imala nikakve osljedice te igre
    misliš?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •