Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Leća - salata

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno Leća - salata

    Ima netko kakvu ideju za neku finu salatu od leće, a može i neki recept za kakav prilog od leće.

  2. #2
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    salata vulgaris: skuhaš leću, ohladiš ju, narežeš malo kapule, dodaš sol, mažuran, maslinovo ulje i ocat i to ti je to.

    super prilog od crvene leće (ne znam koju imaš)- leća se skuha, začini češnjakom, peršinom i solju, doda se malo prezle da se poveže. na nauljenom limu oblikuje se centimetar dva debela "pšalačinka" koja se zapeče na 180 stupnjeva nekih 20 minuta.

  3. #3
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    da salata od leće vulgaris, bude finija možeš dodati svježe rajčice i rige. onda bude pre-pre mljac

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    ja stavim malo bučinog ulja, može bijeli luk, crveni luk, sad si mi dala ideju...nisam ju dugo radila

  5. #5
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ja mislim da radim najfiniju salatu od leće, meni je da prste poližem i hvala jednoj forumašici koja me upoznala s njom!
    dakle, dinstam luk, pa na njega bacim naribano ili na kockice narezano (ovisno o inspiraciji) korjenasto povrće, mrkva, celer, pastrnak, peršin...što god.
    kad je to omekšalo dodam leću, predhodno namočenu i ocijeđenu od tekućine.
    miješam, miješam da ne zagori i kad se počne ljepiti dodam vode, toliko da pokrije, mrvicu više.
    dodam lovorov lis, malo ružmarina, papar sol, začine po želji.
    kad je leća mekana, kuhana ima taman vode da nije onako suho, ako nema, mrvicu dolijem.
    kad se malko ohladi dodam umakić od maslinvog ulja, pola limuna, i žličice senfa.
    to prelijem preko leće i promiješam!
    i guštam!
    može kao samostalno jelo - tako ja skuham i jedem dok ne pojedem!
    ili kao toplo-hladna salata!
    ili kao prilog, a dobro je i hladno!

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    meni je najfinija salata od leće jedna koju radi moja prijateljica, a i ja sam ju radila par puta ali sam malo već i zaboravila kako ide - uglavnom, na maslinovom ulju se poprže polovice oraha, maknu se i onda se na to isto ulje doda luk, popirja se, pa se doda leća i kuha se isto 'šok' načinom tj. dodavanjem malo po malo hladne vode (kao kod ninik), kad je leća kuhana to se ohladi, i onda se u nju dodaju nasjeckani prženi orasi i rikula, i začini se maslinovim uljem i aceto balsamicom.

    Druga verzija koju radim je kuhana leća+luk (mladi ili obični) + slani feta sir; ali ova gornja mi je puno finija.

  7. #7
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    ja to obožavam.... ali nažalost ne jedem. Jako mi teško sjedne na želudac,
    a stvarno obožavam leću. :/

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    288

    Početno

    Ima jedna jako fina salata od leće od Ane Ugarković, pa potraži na njezinoj web stranici "topla salata od leće". Ja sam ju radila za goste kao prilog uz neko pečenje i bila je izvrsna.

  9. #9
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ovo moje je ta od Ane Ugarkoviće! :D

  10. #10
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    A kak skuhate leću (osim očito kratko), a da vam se ne raspadne. Ja kupujem crvenu leću u DM - u i uvijek mi se raspadne, a kratko kuham. :/

  11. #11
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    crvena leća se uvijek raspadne. salatu od leće možeš napraviti samo od leće s korom. one smeđe. od narančaste možeš dobiti samo pire.

  12. #12
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, ja sam od crvene leće radila pire sa bundevom, i juhu, za salatu (a i bilo kakav prilog) mora biti smeđa.

    Inače, leća se za prilog može jednostavno skuhati tim 'šok' načinom - leća se stavi u posudu i prekrije hladnom vodom pa se kuha dok voda ne ukuha i onda se pomalo dodaje hladne vode dok nije kuhana. Na dno posude se može staviti Kombu alga radi lakše probavljivosti. Soli se na kraju. U leću se može dodati mrkva, a može se započeti i pirjanjem na ulju pa dolijevati vode. U tako skuhanu leću meni je fino dodati malo senfa.

  13. #13
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa
    crvena leća se uvijek raspadne. salatu od leće možeš napraviti samo od leće s korom. one smeđe. od narančaste možeš dobiti samo pire.
    Eto, sad sam nešto naučila, hvala!

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa
    crvena leća se uvijek raspadne. salatu od leće možeš napraviti samo od leće s korom. one smeđe. od narančaste možeš dobiti samo pire.
    Ja tu crvenu iliti dahl često kuham s rižom (pogotovo ako koristim bijelu). Omjer 1:3 u korist riže. Bude super, brzo i jednostavno... Uobičajen prilog uz crveno varivo od zucchino tikvica. Mljac!

    I juha se može od crvene leće napraviti - samo se pire razrijedi povrtnim temeljcem i tko voli doda sojinog (ili običnog) vrhnja i posipa vlascem. Obliz!

    (Jednog dana odselit ću se u makrobiJotičare, volim ovakve stvari...)

  15. #15
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    A kako radiš to varivo od tikvica?

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Sad smo offt, ali evo:

    Crveno varivo od tikvica:
    - dvije tikvice operem, odrežem peteljku i naribam na ribež za jabuke (ne solim, ne cijedim, ništa slično)
    - na žlici ulja prodinstam žlicu kosanog luka da postane staklast
    - nabacim gore tikvice, dodam soli, papra, kopra (svježi ili sušeni), par zrna kumina i prodinstam da pusti tekućinu ( u woku treba pet minuta, ako i toliko )
    - može se dodati i češnjak, prema želji; ja ne stavljam
    - zalijem paradajzom (može se uzeti onaj iz tetrapaka ili pelati iz konzerve, ali njih treba nakosati ili usitniti štapnim mikserom) toliko da smjesa postane polutekuća
    - prokuham još možda pet minuta

    I gotovo!

    A kako uključiti leću u recept? Servirati varivo od tikvica uz prilog od riže i crvene leće ili pire-krumpir i salatu od smeđe leće.

  17. #17
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Hvala lijepa! Možda već sutra probamo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •