Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Prohodavanje - u cipelama ili bosi?

  1. #1
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno Prohodavanje - u cipelama ili bosi?

    Dakle, maleni se vec prima za namjestaj, radi korake pridrzavajuci se, a sve u carapama s nesklizajucim "dzonom".
    Planiram mu kupiti cipele (Valek), ali ne znam dal da odmah kupim i slapice da se u njima uci hodati ili je bolje u carapama?
    Doktorica rekla da mora u cipelama koje mu pridrzavaju zglob. Ali, sve mi je to nekako na brzinu rekla, da imam osjecaj da nije ni cula moje pitanje.
    Zato, pomagajte!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Mojih oboje su prohodali bosi.

  3. #3
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Luka prohodao bos, Nikola još nije, premda stalno "hoducka" po par koraka, bilo bos, bilo u cipelicama kad smo vani.
    Ne dam im da hodaju u čarapama, bez obzira na gumu ili ne. Ne čini mi se sigurnim, jer imamo samo parkete.

  4. #4
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    bos. nou šuz.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    srbija
    Postovi
    586

    Početno

    Moj decak prohodao. U carapama. Zvanicno racunam od juce! I mi imamo parket, al ga jos nikad nisam obula u kuci. Cipelice mu obujem za napolje.

  6. #6
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Mejra je prohodala u carapama. (3 dana prije 1og rodendana). Imali smo problema naviknuti je na cipelice. Negdje do 13 mj. je hodala bosa. Zato preporucujem pomalo oblaci cipelice (neke mekane, sa savijajucim djonom) samo tek tako da se malo privikne. za bebaca!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Bas smo danas imali doma tu temu.
    Nika stoji vec mjesec dana i trenutno je otkrila skakanje, koje obozava. Cim vidi nesto za sto se moze copiti i ustati, odpuze tamo, ustane i skace ko luda istovremeno se cerekajuci. S obzirom na to da jako rano usvaja sve sta se od nje ocekuje, ne bi se cudili da jako rano i prohoda pa smo se danas poceli raspitivati o temi cipelice-ne cipelice.
    Odlucili smo da ce ostati bosa kao i do sada a da cemo, kada zahladi, po vani nositi neke cipe sa skroz mekanim djonom.

  8. #8
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Zaboravih napomenuti to za zglobove. To i ovdje preporucuju. Navodno zato sto su bebice jos nestabilne na nogicama pa da nebi previse izvrcali zglobove. Taman ide jesen pa mozes kupiti neke malo dublje cipelice. Drugi par nemora biti "do zgloba'. Najvjerovatnije ce se maleni ispraksati dok izraste iz prvog para cipela.

  9. #9
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ovo je iz usta fizijatra (pedijatri uglavnom nisu upućeni i uopće se ne oslanjam na njihovo mišljenje):

    zdrava djeca trebaju biti što više bosa i prohodati bosa. cipelice kupiti tek kad stvarno samostalno hodaju, ne držeći se za stol, maminu ruku i slično.

    cipela "za držanje zglobova" je velika glupost - ona samo daje djetetu sigurnost i mogućnost hodanjadok zglob još nije spreman na to - a to NIJE dobro.

    dijete treba naučiti hodati BEZ pomagala, znači bez tamo neke čvrste cipele koja mu drži zglob - jer, ako mu zglob bježi i treba mu cipela, znači da još uopće nije spremno za hodanje.

    druga priča je kod djece s dystonim i slično (zara je recimo morala imati cipele), ali kao što vidim, ovdje se priča o potpuno zdravoj djeci.

  10. #10
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Citiraj ~lex~ prvotno napisa
    Luka prohodao bos, Nikola još nije...
    Je. Oko 20:30h večeras. Bos.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    179

    Početno

    mi bili potpuno bosi i u kuci i napolju duuuuuuuuugo vremena. i danas nam je po kuci tabananje iskljucivo bosonogo ali po vani nosimo cipele i to samo zato da nam se lakse kuci oprati

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    124

    Početno

    Iz usta ortopeda i to našeg omiljenog - Tifija:
    Djeca po kući nebi trebala biti nikako bosa bilo da su mlađa ili starija čak ni po betonu jedino po kamenčićima.Mlađa djeca koja tek prohodaju trebala bi imati cipelu sa potpuno ravnim dnom a dio na peti da bude tvrd a prednji dio cipele da bude savitljiv i da bude lagana.Isto takva cipelica se preporuča i starijoj djeci.On u svojoj ordinaciji ima jedan primjerak takve cipele koje više liče na tenisice.
    To je njegovo mišljenje, a sada ja:
    Nicole je dok se samo dizala uz namještaj prvo imala one čarapice cipelice sa gumom ali joj se klizalo po parketu.Poslije je, kada je počela raditi sama par koraka , imala mekane cipelice.U tom periodu oko 1. ročkasa imali smo pregled gdje su i ortoped i pedijatrica rekli da joj kupim cipelicu gore opisanu.naime nama je dr.Tifi to rekao ove godine kada smo imali blizu 2 godine.Bili smo i kod dr.Antičevića na šalati koji je rekao sve gore navedeno i k tome još to da su prije ortopedi mislili da se djetova nogica razvija do 3-4 godine no da danas nije tako nego do neke 7 godine.Inače nemamo problema sa stopalima ali smo primjetili da kada je pogledamo otraga malo stopalo tj . zglob bježi pa smo išli kod ortopeda koji je prvo rekao ortopedske cipelice da bi dr.Tifi i drugi doktor rekli da za to netreba ništa nego samo dobra cipelica.Čak i sandalice da budu sa zatvorenom petom.Ja neznam kako vi ali na dosta djece vidim one lagane sandalice ili natikače i nogica im je sva iskrivljena u njima.Smatram da to nikako nije dobro.
    Malo sam odužila, no moj savjet je cipelice svakako.
    BTW. Nicole obožava hodati svuda bosa tako da je po stanu moram naganjati da obuče šlapice.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    124

    Početno

    Još nešto ako ideš kod Valeka oni će ti sami preporučiti cipelicu i možeš birati boje i materijale.Mi smo isto bili kod njih i kupili cipelice i šlapice ali ne ortopedske.

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    ovo je iz usta fizijatra (pedijatri uglavnom nisu upućeni i uopće se ne oslanjam na njihovo mišljenje):

    zdrava djeca trebaju biti što više bosa i prohodati bosa. cipelice kupiti tek kad stvarno samostalno hodaju, ne držeći se za stol, maminu ruku i slično.

    Iz usta ortopeda i to našeg omiljenog - Tifija:
    Djeca po kući nebi trebala biti nikako bosa bilo da su mlađa ili starija čak ni po betonu jedino po kamenčićima.Mlađa djeca koja tek prohodaju trebala bi imati cipelu sa potpuno ravnim dnom a dio na peti da bude tvrd a prednji dio cipele da bude savitljiv i da bude lagana
    I sto sad? :?

  15. #15
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Moj je prohodao bos kada je sam bio spreman za to. Pitam se kako su prohodali milijuni ljudi u proteklim stolječima bez anatomskih cipelica? Sada kad nosi obuću ipak se odlučujem za kvalitetniju, posebno pazim da papuče i ona obuća koju najčešće nosi (patike) budu kvalitetne, a ove za šminku koje obuje dva-tri puta tjedno - no name...

  16. #16
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Moja Leona je prohodala bosa i kao što reče Lutonjicin fizijatar, tek kad je za ozbač počela hodati sama, onda smo joj kupili dobre cipelice sa Tomasovom petom i kaj već sve treba imati cipelica za prohodavanje

  17. #17
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Hvala curke!
    Kako vidim da ima podijeljenih misljenja, mislim da cu kombinirat. NJemu zasad ide super hodanje u carapama - imamo samo parket, ali su carape ne s gumenim pipcima, vec je cijelo stopalo gumirano, pa mu se uopce ne sklize, a ne izgleda mi da mu je zglob nestabilan.
    Kako stize rodjendan, kupit cu mu ipak cipelice pa da ima za van, barem.

    A, imam jos par pitanja na osnovu gore napisanog:
    Pitanje za Nicole:
    Kakve su to ortopedske cipele? Jel to isto ko anatomske? Jel Valek ima takvih?
    I za klo-klo: Kakva je to Tomasova peta :? [/quote]

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    124

    Početno

    Ortopedske cipele se rade prema dijagnozi koju postavi ortoped.Valek radi takve cipelice i nama je napravio jedne takve ali samo radi toga da potrošimo doznaku HZZO-a jer je dr.Tifi rekao da njoj ne trebaju ortopedske cipelice nego anatomske ali da kada već možemo dobiti besplatno cipelice da ih napravimo.Razlika od anatomaskih je bila u tome što su unutra imale poseban uložak i posebno udubljenje za petu.Uz cipelice dobili smo i šlapice.To smo nosili jedno 2 mj. i sada nosimo anatomske cipelice kave su nam preporučili ortopedi- ravne dolje sa pojačanom petom, mekane i savitljive naprijed i duboke - ne niske tipa tenisice iako ponekad nosi tenisice.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    ovo je iz usta fizijatra (pedijatri uglavnom nisu upućeni i uopće se ne oslanjam na njihovo mišljenje):

    zdrava djeca trebaju biti što više bosa i prohodati bosa. cipelice kupiti tek kad stvarno samostalno hodaju, ne držeći se za stol, maminu ruku i slično.

    Iz usta ortopeda i to našeg omiljenog - Tifija:
    Djeca po kući nebi trebala biti nikako bosa bilo da su mlađa ili starija čak ni po betonu jedino po kamenčićima.Mlađa djeca koja tek prohodaju trebala bi imati cipelu sa potpuno ravnim dnom a dio na peti da bude tvrd a prednji dio cipele da bude savitljiv i da bude lagana
    I sto sad? :?
    Isto sto i kada pitas pedijatre:

    Koliko vitamina D davati djeci..
    Da li siroko previjati..
    Koje cjepivo koristiti i zasto...
    ..a to znaci skupiti sve "za" i "protiv" iz svih mogucih izvora i procijeniti sam. Meni je nekako logicnije da treba pustiti stopalo, zglobice i misice koji ga okruzuju da se razviju onako kako je to priroda zamislila a ne mu pomagati kojekakvim podupiranjem i ucvrscivanjem. Ali, to je samo moje misljenje a mozda je i krivo.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    124

    Početno

    Ja sam isto mišljenja da sama procjeniš što je najbolje za tvoje dijete iako nikako nisam da dijete hoda boso po parketu,asfaltu ili parketu ako ništa drugo onda radi ravnih stopala jer je danas povećan broj djece a i odraslih osoba koji imaju taj problem pa nose uloške.Kod nas u Puli ima jako puno djece koje znam da nose uloške a da ne govorim o odraslima- tu počinjem od svog mm a na poslu svaki drugi pogovo muški nosi uloške od Peharca.Nicole od prošle godine kada je imala godinu i po hoda po kamenčićima na plaži bez šlapica ( iako svako drugo dijete ima cipelice za more - iako je to glupost, hodanje po kamenčićima je jako zdravo za stopala ) i ovo ljeto hodala je bolje od mene.
    Evo sada ima više mišljenja pa procijeni sama.

  21. #21
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Hvala curke!
    Kako vidim da ima podijeljenih misljenja, mislim da cu kombinirat.
    U svemu ima pomalo istine!

  22. #22
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Evo, Leon dobio jucer prve cipelice iz Valeka od bake za rodjendan. Teta prodavacica mu je izmjerila stopalo koje mu je dolazilo do broja 20, pa mu je dala cipele broj 21.
    Preslatke su, ali ih on uopce ne voli. Barem zasad. Danas ujutro mu ih obucem da vidim kako ce reagirat, al mu se ne svidja kada s njima mora puzati, jer su mu valjda nezgrapne
    Prodavacica je rekla da mu jos ne trebaju papucice (pogotovo zato sto mu se nogica tako dobro ponasa da stoji punim stopalom na pod, a i dobro mu ide ucenje hodanja u nesklizajucim carapama), ali da bismo tocno negdje pred zimu mogli doci po njih. Tako da ce u ovim cipelicama biti kojih 2 sata dnevno, a ostalo i dalje bos.
    No, moram priznati da je u cipelicama puno stabilniji i da cak dosta dugo moze stajati bez pridrzavanja.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Evo nesto sa iskonovog sajta, vezano uz temu.......


    Simpatični koraci

    - Prava stvar je bez cipela! Sada se već vjerojatno pitate koja je obuća najbolja za vašeg malog trkača. Većina doktora preporučuje – nikakva. Stopala vaše babe najbolje i najprirodnije se razvijaju bez obuće; to će pomoći razvoju i ojačavanju peta i zglobova. No ako izlazite van, najboje su prostrane niske cipelice s fleksibilnim potplatama i ristom te ravnim uloškom.....

  24. #24
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj Mamaitata prvotno napisa
    Evo nesto sa iskonovog sajta, vezano uz temu.......


    Simpatični koraci

    - Prava stvar je bez cipela! Sada se već vjerojatno pitate koja je obuća najbolja za vašeg malog trkača. Većina doktora preporučuje – nikakva. Stopala vaše babe najbolje i najprirodnije se razvijaju bez obuće; to će pomoći razvoju i ojačavanju peta i zglobova. No ako izlazite van, najboje su prostrane niske cipelice s fleksibilnim potplatama i ristom te ravnim uloškom.....

    Sad sam vec zbunjena -
    prostrane niske cipele - ? kakve su to ?
    fleksibilne potplate - znaci, bolje su s mekanim dzonovima, a ne tvrdim???
    ravni ulozak - Valekove nemaju ravan, a slove kao dobre cipele???

    ??? Sva sam u upitnicima, jer se spremam mu sad kupiti slapice

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Citiraj Mamaitata prvotno napisa
    Evo nesto sa iskonovog sajta, vezano uz temu.......


    Simpatični koraci

    - Prava stvar je bez cipela! Sada se već vjerojatno pitate koja je obuća najbolja za vašeg malog trkača. Većina doktora preporučuje – nikakva. Stopala vaše babe najbolje i najprirodnije se razvijaju bez obuće; to će pomoći razvoju i ojačavanju peta i zglobova. No ako izlazite van, najboje su prostrane niske cipelice s fleksibilnim potplatama i ristom te ravnim uloškom.....

    Sad sam vec zbunjena -
    prostrane niske cipele - ? kakve su to ?
    fleksibilne potplate - znaci, bolje su s mekanim dzonovima, a ne tvrdim???
    ravni ulozak - Valekove nemaju ravan, a slove kao dobre cipele???

    ??? Sva sam u upitnicima, jer se spremam mu sad kupiti slapice

    Ma i mi ganjamo cipe pa smo jucer slucajno naisli na ovaj clanak na Iskonu. Mislim da je najbolja cipelica ona u kojoj noga dise i nije prevelika ili premala. ne treba puno razbijati glavu s tvrdim ili mekanim djonom jer se i tako ne zna kaj je ispravno pa tesko da cemo mi to ustanoviti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •