Imam malca od 5.5 godina (oko 20kg, visok) koji vozi bicikl bez pomocnih i curicu od godinu dana (izrazito cvrstu ali nesto sitnije konstitucije: 8.5-9kg ). Imamo Roemerovu stolicu za bicikl za 9-22 kg (otraga). Htjela bih samo sazeto prodiskutirati i okupiti neke bitne tocke vezane uz voznju djece na biciklu (tudem ili vlastitom), njihovu sigurnost i na kraju sto i zakon kaze o tome.

Sto se referenci na zakon tice, pozivam se na rodin tekst te na orginalni izvor tj. Zakon o sigurnosti prometa na cestama.

Sto se opcenite diskusije o sigurnosti tice, otvoreno je mnogo topice na ovome podforumu s mnogo korisnih misljenje i podataka... Btw, zadnje mi je zapeo za oko link vezan uz raspravu o minimalnoj starosti beba koje se moze voziti na biciklu i opasnosti na koje treba paziti.

1. Prevozenje djece na biciklu

Decka vozimo od 2 godine na nasoj stolici i mozemo ga dalje voziti dok ne dosegne 22kg. Curu bi uzevsi u obzir upozorenja dana u npr. spomenutom linku mogli pomalo poceti voziti na biciklu pod uvjetom da nademo neku pogodnu kacigu. Stolice iza mi djeluju sigurnije, a za tu raspravu vidi prikladni topic.

Prema clanku 161, dijete se smije prevoziti samo u prikladnoj sjedalici (nije specificirano ispred ili iza) i s kacigom.

Dodatno u vezi toga, kako interpretirate clanak 114. gornjeg zakona:
-Da li na cesti kacigu moraju imati i vozaci bicikla stariji od 16 godina?
Prema 114(a) reklo bi se da ne, no 114(c) ne ponavlja izrijek o dobi. Bilo bi pametno da i mi stariji imamo kacige, ali moram priznati da ih MM i ja jos nemamo.

2. Dijete koje vozi bicikl

Prema clanku 215., izlazi da djeca do 9 godina po zakonu ne smiju voziti bicikl po cesti, zar ne?
Zvuci razumno (ne bih se ni usudila pustiti malca da luduje uz aute), no zanima me sto to u praksi znaci i kakva su vasa iskustva.

Sto se sigurnosti i kacige tice, mislim (kao i ostali na ovome podforumu) da je klinci svakako UVIJEK trebaju nositi kad voze bicikl. No sto se samog zakona i kacige tice, samo djeca od 9 godina smiju biti na cesti i time samo ona prema clanku 114. moraju imati kacigu?

U vezi toga, dodatna pitanja:
-Ne samo na kolniku gdje prometuju auti vec i na biciklistickoj traci (dio kolnika namijenjen biciklima - vidi definiciju u zakonu) djeca ne smiju voziti bicikl?
-Smiju li voziti po biciklistickoj stazi (prometna površina namijenjena za promet bicikala koja je odvojena od kolnika i obilježena propisanim prometnim znakom)? Traka je na cesti, a staza npr. na Jarunu?

-Znaci da bi dijete s roditeljima islo na biciklisticke izlete koje ukljucuju voznju po cesti treba za stariju djecu (npr. tezu od 22 kg a mladu od 9 godina) kupiti prikladnu vecu sjedalicu (ima info o sjedalicama iznad 22kg na jednom od topica)?

-Gdje vasa djeca mlada od 9 godina voze svoje biciklice?