Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 129 od 129

Tema: Velicina ploda ne odgovara tjednima trudnoce

  1. #101
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Ja sam 34+2 i danas sam bas bila na pregledu. Sve raste kontinuirano, ali ipak je bedrena kost najmanje narasla od zadnjeg pregleda. Do sad je uvijek bila skoro dva tjedna veća, a sad je samo 3 dana. Moj doktor se nimalo ne zabrinjava, već kaže kako je bitno da sve raste. Glavici tvoje bebe je trebalo vjerojatno bas sada taj rast. Ja svome doktoru vjerujem, ako i ti vjeruješ svojoj, nemoj se brinuti.

  2. #102
    nancha avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    40

    Početno

    Hvala ti na odgovoru i ja vjerujem svojoj doktorici i ne znam zasto me uhvatila paranoja odjednom.. taj dan kad sam bila na pregledu se nisam uopce uzrujala jer nije ni ona, ali sto vise razmisljam to si stvorim vecu paniku u glavi

  3. #103
    Peony avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    262

    Početno

    Dakle ovako. Danas sam točno 38 tt, školski uredna trudnoća. Cijelo prvo i drugo tromjesečje bebica je bila cca tjedan dana veća po UZV, i to svi parametri (BPD, AC, FL), s tim da se pred kraj drugog tromjesečja ta razlika počela smanjivati (na par dana). U 33 tt su se mjere nekako izjednačile s tjednima, s tim da su BPD i AC kasnili 2,3 dana, dok je FL bio par dana veći, dakle zanemarivo. Međutim, na jučerašnjem pregledu (37+6), BPD i AC kasne skoro 2 tjedna (35+6), a FL je za 40+4.
    Mislim, super što ću imati dugonogu curu, ali razlika mi se čini prevelika, osim toga brine me to kašnjenje od dva tjedna. Moja gin. smatra da to nije ništa zabrinjavajuće jer sam već ''u terminu'', bebica je procijenjena na 3129 g, CTG uredan, protoci uredni, plodna voda, pupčana vrpca, sve uredno, i kaže ona da je bebica jednostavno dugačka i mršava. Meni i dalje nije jasno kako su u 5 tjedana glavica i trbušćić narasli za samo tri tjedna, a noge za skoro 7 tjedana. Da li je netko imao iskustva s takvim odstupanjima na samom kraju trudnoće?

  4. #104
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Prosli put je mozda dodao koji mm, a sad ga oduzeo - i to rezultira takvim odstupanjima. Mom je opseg stomka kasnio 3,5 tj i takav se i rodio, i dan danas mu je uzak struk. Ako se dr ne zabrinjava, nemoj ni ti. U kasnijoj trudnoci uopce nije ni lako to izmjeriti stoposto tocno.
    A i bebe se pokazu da su neke glavatije, neke krakatije. Tvoja ce imati bas finu kilazu do termina.

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  5. #105
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Peony prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle ovako. Danas sam točno 38 tt, školski uredna trudnoća. Cijelo prvo i drugo tromjesečje bebica je bila cca tjedan dana veća po UZV, i to svi parametri (BPD, AC, FL), s tim da se pred kraj drugog tromjesečja ta razlika počela smanjivati (na par dana). U 33 tt su se mjere nekako izjednačile s tjednima, s tim da su BPD i AC kasnili 2,3 dana, dok je FL bio par dana veći, dakle zanemarivo. Međutim, na jučerašnjem pregledu (37+6), BPD i AC kasne skoro 2 tjedna (35+6), a FL je za 40+4.
    Mislim, super što ću imati dugonogu curu, ali razlika mi se čini prevelika, osim toga brine me to kašnjenje od dva tjedna. Moja gin. smatra da to nije ništa zabrinjavajuće jer sam već ''u terminu'', bebica je procijenjena na 3129 g, CTG uredan, protoci uredni, plodna voda, pupčana vrpca, sve uredno, i kaže ona da je bebica jednostavno dugačka i mršava. Meni i dalje nije jasno kako su u 5 tjedana glavica i trbušćić narasli za samo tri tjedna, a noge za skoro 7 tjedana. Da li je netko imao iskustva s takvim odstupanjima na samom kraju trudnoće?
    Ne znam zasto ti nekolog nije rekao da mjerenja u terminu nisu pouzdana jer je dijete preveliko.
    jednostavo se tehnicki ne moze dobro izmjeriti .

  6. #106
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Meni su tvrdili s drugom da mogu biti sretna ako ce imati 2,5kg(38tt) i mjerenja su bila katastrofa cijeli zadnji mjesec, rodena 3,550kg 50cm...ja se ne bih zabrinjavala na tvom mjestu

  7. #107
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Meni je doktor u 34.tj posumnjao u zastoj(vise od 2 tjedna su nam odjednom bile manje mjere glave i trbuha)
    do tada su nam tjedni trudnoce odgovarali po UZV
    stavio me na aspirine...Bezveze me je samo uspanicario,rodila sam u 37.tjednu jer sam se otvorila i dobila trudove
    Mala je bila teska 3250g znaci i vise nego dovoljno.

  8. #108
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj Peony prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je netko imao iskustva s takvim odstupanjima na samom kraju trudnoće?
    I moj je cijelu trudnoću bio za tjedan veći po UZV. U zadnjem tromjesečju su sve mjere bile u skladu s tjednima, a bedrena sve veća. S 37 tt FL je bio za tri i pol tjedna veći od ostalih mjera . Dečko se rodio rodio s 39 tjedana, sasvim proporcionalan, ništa posebno duge noge nije imao (bit će dugonog na tatu, ali ja tu ne vidim neko odstupanje).

  9. #109
    Peony avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    262

    Početno

    Hvala, cure. Nisam nešto ludo uspaničena, ali mi je lakše kad vidim da ima sličnih iskustava. Javim kako je prošlo na kraju.

  10. #110
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Kod mene je bilo obrnuto, femur je cijelo vrijeme bio dosta veći, danas je bio u dan termina. A trbuščić 11 dana manji. Ja se ne zabrinjavam, doktor se ne zabrinjava jer je sve to procjena. Protoci su dobri i to je bitno. A i ctg ti je dobar. A sve ostalo je plus i minus procjena.
    Imat ćeš dugonogu curu

  11. #111
    Dilek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Malmo
    Postovi
    140

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su tvrdili s drugom da mogu biti sretna ako ce imati 2,5kg(38tt) i mjerenja su bila katastrofa cijeli zadnji mjesec, rodena 3,550kg 50cm...ja se ne bih zabrinjavala na tvom mjestu
    Imam gotovo isto iskustvo. Beba je prema ultrazvuku trebala biti malo manja, a rodjena je sasvim prosjecna, s kilom vise od ocekivanog. Ni ja se ne bih previse brinula.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    51

    Početno

    Drage moje, mene je moj dr prilično prestrašio izjavom da ako beba stane s rastom da tu nema lijeka ni pomoći...naime, prije godinu dana ja jesam izgubila jednu bebu u 28tt, došlo je do zastoja u rastu zbog jako loših protoka i nerazvijene posteljice, ali u tih godinu dana koliko mi je glava puna informacija sa svih strana i dalje nemam konkretne odgovore. Ono što me najviše muči je mogu li se loši protoci popraviti i prerano sazrijevanje posteljice spriječiti da ne dođe do zastoja u razvoju? Je li imao tko takvo iskustvo?

  13. #113

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    1,121

    Početno

    hm...nadovezala bi se na post memoriz.
    kako se uopće može primjetiti zaostajanje u razvoju? jesu li te bebe manje aktivne, da li trbuh raste sporije.
    recimo ja mogu reći da u zadnjih tjedan dana osjetim da je bebica kao da je malo duža, primjerice osjetim ga na jednom kraju trbuha, a istovrmeno se odgurne na drugom kraju trbuha...
    postoji li nešto na temelju čega same možemo zaključiti da nešto ne valja?
    memoriz kako je bilo kod tebe? jesi li nešto primjećivala?

  14. #114
    Kikica1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    733

    Početno

    Mislim da se bas ovako subjektivno ne moze prepoznati da li je beba u zaostatku u razvoju. Iz mog iskustva neke bebe su mirnije u trbi a neke zivlje. I velicina trbuha varira ovisno o gradji, tezini, kako se nosi i slicno.
    Recimo, susjedi je cijela trudnoca bila okej da bi joj iza 35tt rekli da je bebica zaostala u razvoju i sa 37tt je porodili, i zbilja, bebac je imao samo 2kg. Rekli su da po mjerama fundusa i opsega trbuha ne bi posumnjali da nesto ne stima. Malecki je proveo neko vrijeme u inkubatoru a sad je normalni deckic od 5 godina, ni po cemu se ne bi reklo da je bio tako sitan kad se rodio.
    Inace sam htjela reci da mislim da se zbilja nista ne moze uciniti da beba vise napreduje u trbuhu (mozda grijesim, ima iskusnijih od mene) osim sto preporucuju vise mirovanja i lezanje na lijevom boku ali mislim da dr moze raditi cesci ctg, kontrole protoka, uzv mjerenja i slicno ako sumnja na nesto takvo. Ako se desilo jednom ne znaci da ce se ponoviti ali ako ti ginic vidi da si jako uznemirena mozda da ti radi cesce kontrole? Koliko sam shvatila, kad se ustanovi zaostatak u razvoju ide se na hospitalizaciju, tamo se obave cesce kontrole i procjene da li beba uopce ista napreduje u trbuhu i ako su prognoze lose onda se bebicu ranije porodi i bude u bolnici dok se ne navuce potrebna tezina.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    2

    Početno

    Kolika mogu biti ta odstupanja?

  16. #116
    Amari avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    158

    Početno

    Curke, zanima me da li je netko imao slican slucaj, znaci od pocetka trudnoce velicina bederene kosti zaostaje za mjerama glavice i trbuha ali ne puno, najveca je bila razlika 7 dana i to kad sam bila 3,5 mj trudna nakon toga zaostaje nekad 2 nekad 4 dana!
    E, sad, moja dr nikad ništa u vezi toga nije spominjala (dr u domu zdravlja)! Nakon 18.tjedna sam 3x išla privatno na uzv samo zato sto imaju bolje te aparate...inace dr u DZ mi je bila super, a ova dok. kod koje sam isla privatno isto nikad nista nije i uvijek sve kao ok!
    Prošli tjedan je u DZ (umjesto moje dr, koja je otišla u privatnu kliniku) došla radit dokt.Đurđa iz klinike Harni ( ne znam joj prezime).......i ona kad je pogledala nalaze kaže, joj pa ovo kad zaostaje bedrena kost upucuje na dawnov sindrom!
    Al kao nek ne brinem jer sam radila taj niffty test! Ja sam ipak zabrinuta i zanima jel netko imao slican slucaj s tom bedrenom kosti?

  17. #117

    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Ja stvarno mislim da je ta doktorica izgovorila najveću glupost i nepotrebno te zabrinula. Naime, istina je da kraća bedrena upućuje na DS, ali taj zaostatak treba biti znatno veći i čak i tada nije jednoznačan indikator. Uvijek se prihvaćaju odstupanja UZV mjerenja od +/- 2 tjedna, a 2 ili 4 dana je potpuno zanemarivo.

  18. #118
    Amari avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    158

    Početno

    Rekla je da kraca bedrena za tjedan dana možeznacit DS, joooj...moram si tu informaciju nekako izbit iz glave!
    sad mi je kasno za bilo kakve dodatne pretrage, cekam sljedeci uzv za 3 tjedna pa cu vidjet!

  19. #119

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    1

    Početno

    Cure,bila bih vam zahvalna ako mi mozete pomoc. Trebala sam dobiti menstruaciju 1.5.(uvijek su mi redovite-svakih 28 dana), no kako su mi stvari kasnile uzela san dva testa od kojih je drugi pokazao pozitivan rezultat. Otisla sam jucer u ginekologa i radio mi je vaginalni ultrazvuk (3.4. mi je bio prvi dan zadnje menstr. i po tom bi trebala biti trudna 6 tjedana),medjutim dr nije nista nasao u maternici ni izvan nje. Poslao me vaditi Betu koja mi je 701. Po njegovom misljenju,to je premalo za 6 tjedana. Idem je vaditi opet sutra i napraviti pregled. Zanima me kolika je normalna razina Bete za 6.tjedan?I je li moguce da se nista ne vidi na vag.uv-u??Hvala na pomoci

  20. #120
    Amari avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    158

    Početno

    Meni je beta sa 6 tjedana bila 5000, prvi uzv sa 7 tjed I kucalo je srceko!

  21. #121

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Moguce je da je bila kasnija ovulacija. Beta bi se trebala poduplati nakon 48h. Kad beta prijedje 1000-1500 plod bi trebao biti vidljiv u maternici. Ako ga nema, postavlja se sumnja na vanmaternicnu trudnocu. Nadam se da sam pomogla, pisem usturo s moba. Sretno!

  22. #122

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    47

    Početno

    Cure nakon danasnje kontrole mjere bebe odgovaraju 33tj, a trudnoca je 35tj? Dokt.se nije zabrinuo ali meni to odzvanja stalno u glavi jer do sad je sve odgovaralo tjednima sa nekih 5 dana razlike..

  23. #123
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    U zadnjim tjednima se ne mogu dobro uzeti mjere jer je beba prevelika.
    zato se porodnicar nije zabrinuo.

  24. #124
    Amari avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    158

    Početno

    Ma ne brini. ..meni je tako bilo pred kraj. ..mjere su bile sto se opsega trbuha tice za 2 tjedna manje..glava taman...noga tjedan manja! Bebica u 38 tjednu procjenjena na 2400...rodila se tjedan kasnije s 3150...ili je toliko narasla zadnji tjed ili kriva procjena!

  25. #125

    Datum pristupanja
    Sep 2016
    Postovi
    551

    Početno

    Bok cure, ja opet imam jednu brigicu.. ovak, na pregledu 10+0 beba je bila 4cm sto je za 5 dana vece (dr je rekao da je to ok). I sad na pregledu 11+6 beba je 5cm sto odgovara za tocno 11+6. Znaci mene ne brine toliko velicina nego mi se cini kao da se rast usporava.. ispada da je u 2 tjedna narasla samo 1cm. Dr nije nista komentirala jer se ni ne sjeca koliko je bila zadnji put a ja nisam pitala. Jel imao tko slicnu situaciju? Znam tocno dan ovulacije pa nije do toga. Imam trombofiliju inace i pikam se heparinom pa se sad bojim da nije premala doza. Nuhalni i ostali parametri su okej. Bedrena kosta je za 12+2.

  26. #126
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ako je 11+6 i mjere pokazuju toliko to onda znači da je upravo 1 cm trebala narasti i da je sve školski.

  27. #127

    Datum pristupanja
    Sep 2016
    Postovi
    551

    Početno

    Ok hvala ti! Nadam se da je tako i da ce iduci put narasti isto dovoljno.. izludit cu od svih tih strahova.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Jun 2020
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav svima,

    mala briga (panika!!!). Od početka trudnoće (već 3 UZV-a zbog prethodnih problema) CRL odgovara izračunu trajanja trudnoće po datumu zadnje menstruacije (+ dan, dva), ali onda sam ja samu sebe zabrinula

    Sa 10+6 rađen vaginalni UZV kod socijalne ginekologice - CRL 45mm (odgovara 11+1 kaže dr), otkucaji pozitivni sve izgleda super.
    Sa 11+5 rađen abdominalni UZV u privatnoj poliklinici - CRL 47mm (odgovara 11+6 kaže dr), otkucaji pozitivni i odgovaraju frekvencijom, beba se vrti i zabavlja unutra tako da je sve super.

    Ja naravno skužim ovu jaaako malu razliku u rastu tek par dana kasnije pa nemam koga pitati. Uglavnom po svmu CRL odgovara tjednu trudnoće pa bi to trebalo biti u redu (valjda?). Mene zapravo zanima da li je moguće da postoje odstupanja u mjerenju koja se javljaju kao razlika primjene vaginalnog ili abdominalnog UZV-a, odnosno da li je moguće da je netko pogriješio u mjerenju - osobito socijalna ginekologica koja ima UZV iz doba Habsburške monarhije? Odnosno jel vama sve ovo zvuči normalno?

    Hvala

  29. #129
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Dabome da postoje odstupanja, pa to su milimetri u pitanju Ne mogu oni to baš toliko precizno nabosti. Meni sve zvuči normalno!

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •